Horen en zien UMPIE IN DE DROOMTUIN Onbaatzuchtige dief stal om anderen te helpen RI STKIF I ANDINFi Agenda voor Haarlem aankondigingen en Sextet van Kox rad.$o4Ky^éeievme. NABESCHOUWINGEN Niet onaangenaam De radio geeft zaterdag T elevisieprogram ma Ollenhauer herkozen als voorzitter van de S.P.D. Dreigende rebellie van de gematigden bezworen Een jaar geëist tegen chef van Vredestein-depot Koningin bij concert van „Philharmonica Hungarica" Honden richten slachting aan onder Friese schapen Vordering van smartegeld voor slachtoffers van nazi-regiem Minder immigranten in Canada Nederlands vice-admiraal naar atoomproeven GEERVLIET heeft de ajcLLLaTUB hoorbril „Reading" bij Puck Kunstmaand Amsterdam Ons vervolgverhaal JL\ C? JL JLV\J li j 11 iiAl n! JLJ'iLl, n! v\_ii door Betty Beaty Urks oud-burgemeester in hoger beroep veroordeeld In vele stukken geknoeid en valse handtekeningen geplaatst Bouwer van ondeugdelijke tribune veroordeeld VRIJDAG 23 MET 1958 De KRO bracht gisteren een niet onaan genaam programma, dat weinig boeiends bood maar toch ook niet vervelend was. In .Gastenboek" had Louis Frequin een pret tig gesprekje met minister Witte. Daarna sprak Frequin over Polen. Men moet er voor waken dat „Gastenboek" niet een praatje met lichtbeelden wordt. In „Test plaat", een programma van en voor jonge mensen, viel Liesbeth Heeregrave op door haar aangename manier van interviewen. De „tafeldienaar van twee koninginnen" bleek een paleisknecht te zijn die niet aan tafel had gediend. Er was vervolgens een gesprekje over, en demonstratie van de schermsport. Dat was nogal stuntelig. Drie Haagse jongens speelden op guitaar, bongo en maraka's; hun muziekjes konden ons zeer bekoren. Jos van Loon presenteerde heel aardig het bereiden van een asperge schotel. De modeshow, een directe reportage uit het Carlton Hotel in Amsterdam, was ter plaatse waarschijnlijk beter te volgen dan op het scherm, want de camera-instelling was niet goed. Beeldschermer ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 745 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. (9.35—9.40 Waterst.). 10,00 Voor de kleuters. 10.15 Kinderliedjes. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb.beded. 12.33 Lichte muziek. 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws'en Kath. nieuws. 13 20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Amateursprogr. 16.00 Voor de jeugd. 16.05 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Ballroomork. 17.45 Piano- snel. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Chansons. 18.45 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19 00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Omr.ork., koor en sol. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Amus.muziek. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansl.: Avondge bed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM XI 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Amus.- muz. 11-25 Buitenl. overz. 11.40 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lich te muz. 14.25 West-Fries progr. 14.50 Politiekorps. 15.15 Boekenwijsheid. 15.35 Omr.orkest en solist. '•25 Van de wieg tot het graf. 16.40 Nieuwe gram. 17.05 Gram. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en ccmm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.45 Volharden bij het ideaal, caus. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Opening Pinkster-conferentie. 19.40 Gesproken portret van Lester Pearson. 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole-ork. en soliste. 21.15 De straat in demist, hoorsp. 21.50 Soc. comm. 22.05 Trombone ensemble. 22.30 Waar blijft de tijd? 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Gram. 15.00 Accord.muz. 15.15 Dansmuziek. 15.45 Accord.muz. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.40 Idem. 18.00 Japanse volksliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 1930 Wereldtentoonstelling 20.00 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Ve'rzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. 20.20 Mensen, dingen, nu! 20.30 Ne derlands danskamp. 21.00 Pension Hommeles, muz. blijspel. 21.45 Weet wel wat je waagt. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I (Van onze correspondent in West-Duitsland) Op het congres van de Westduitse socia listische partij te Stuttgart heeft de partij voorzitter Ollenhauer een dreigende re bellie van de gematigde groepen op het laatste ogenblik kunnen bezweren, zij het, bat zijn overwinning eerder een Pyrrhus- zege is dan een werkelijk beheersen van de Partij. Ollenhauer kreeg bij de verkiezin gen voor het voorzitterschap 319 van de 380 stemmen. Vergeleken met vorige ver- Wezingen een verlies van 49 stemmen. Volgens de regeringspartij, de CDU, is Ollenhauer slechts gekozen, omdat men het kiezersvolk niet wilde afschrikken met een openbare rebellie, maar dat de Ham burger Wehner, die 298 stemmen kreeg als vice-voorzitter de eigenlijke leider van de SPD is geworden. Tweede vice-voor zitter werd de Beier Von Knöringen. Voor de stemming was in het debat felle 'aal gesproken door de Westberlijner Brandt, de Hamburger Schmidt en ook door professor Carlo Schmid, die velen als partijvoorzitter hadden willen hebben. Het is duidelijk, dat er twee vleugels in de partij bestaan, waarvan de ene er op uit 1S naast de arbeiders ook andere kiezers- groepen te bereiken. Deze groep der rea listen is bereid tot allerlei concessies zoals afwijzing van de nationalisering der be drijven, om in 1961 meerderheidspartij to kunnen worden en daarmee de macht op Adenauers partij te veroveren. De andere vleugel hecht minder aan de verkiezings zege, als aan de zuiverheid van de leer. Voorlopig zal de SPD onder de oude lei ding verder laveren, zij het dat de kritiek van de laatste dagen, die gepaard ging met afkeurende uitroepen en kreten van verontwaardiging jegens Ollenhauer, er toe zullen bijdragen, dat er iets zal ver gden het algemene optreden van de Pp)- Het streven om een volkspartij te worden en een soort doorbraak te forceren ls duidelijk aan de dag getreden. De officier bij de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van een jaar zonder aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, geëist tegen de 43-jarige ex-chef van het bandendepot van de Ne derlands-Amerikaanse autobandenfabriek, briek, die gelieerd is met de Haagse rub berfabriek Vredestein, omdat deze man door het plegen van grote verduisteringen vorig jaar zijn werkgever voor 33.500 gul den zou hebben benadeeld. De verdachte moet 5.650 gulden aan contanten en buitendien nog 67 zware vrachtautobanden van 500 gulden per stuk verduisterd hebben. Hij stuurde deze ban den gratis aan zijn zwager in Rotterdam omdat hij deze „een beetje wilde helpen." De zaak kwam aan h *1 licht, doordat het de directie van de rubberbandenfabriek opviel, dat in Rotterdam dure autobanden ver onder de detailprijzen werden verhan deld. Een onderzoek wees uit waar de banden vandaan kwamen en daarbij kwa men ook de door de verdachte gepleegde fraudes aan het licht. Ter terechtzitting bleek dat de verdachte al eens voor een oplichting is veroordeeld. Die had hij ook al gepleegd om iemand anders te helpen. Deze neiging tot „goed doen" werd in het psychiatrische rapport bevestigd. De man wordt echter slechts licht verminderd toe rekeningsvatbaar geacht. Een gecombi- Koningin Juliana heeft donderdagavond een concert van de „Philharmonica Hun garica", een door Hongaarse vluchtelin gen gevormd orkest in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag bijgewoond. Dit concert, dat het laatste is van de in Nederland gegeven serie tijdens een tour nee van het orkest door West-Europa, stond onder leiding van Antal Dorati. So list was Yehudi Menuhin, die het viool concert van Bartok vertolkte. Ook minister-president dr. W. Drees, de minister van maatschappelijk werk, me juffrouw dr. M. Klompé, en vele leden van het corps diplomatique gaven van hun be langstelling blijk. Donderdag zijn in het Friese dorp Wit veen opnieuw drie schapen en drie lamme ren doodgebeten door bloeddorstige hon den. De rijkspolitie heeft twee honden op gespoord, die deze moordpartijen hebben aangericht. Een van de twee dieren die onomstotelijk als dader kon worden aan gewezen, is onmiddellijk afgemaakt. De andere hond wordt voorlopig nog vastge houden. In totaal hebben honden de afge lopen veertien dagen twintig schapen en lammeren in dit dorp gedood. neerde straf werd geadviseerd. Omdat in dat geval ten hoogste een jaar opgelegd kan worden en de ernst van de feiten een zwaardere straf zou wettigen, eiste de of ficier van justitie deze straf zonder aftrek van het voorarrest van ruim oen half jaar. De twee maanden voorwaardelijk wilde de_ officier opgelegd zien met een proeftijd van drie jaar en toezicht van een reclasseringsvereniging. Uitspraak 5 juni. Het bemiddelingsbureau schadever goeding slachtoffers naziregiem" onder directie van ds. R. J. de Boer, Hervormd oud-legerpredikant is gereed met de voor bereidingen om namens enige honderddui zenden Nederlanders schadevergoeding en smartegeld voor aangedaan leed en materieel verlies onder het Hitlerregime te vorderen. Ds. De Boer zal in het beheer van het bemiddelingsbureau worden bijgestaan door de Haagse advocaat mr. A. J. Fok ker als juridisch adviseur en door de ac countant H. W. Schippers uit Rijswijk als financieel deskundige. Het bemiddelingsbureau in Den Haag heeft met het advocatenkantoor van dr. Peter Jürgen Schumacher te München, experts op het gebied der schadevergoe dingen, een contract voor het behandelen van alle Nederlandse schadeclaims geslo ten. Nederlandse eisers zullen alleen een inschrijfgeld van 15.- maar verder geen voorschotten voor het behandelen van hun zaken in Duitsland behoeven te betalen. Dit inschrijfgeld wordt gebruikt voor het samenstellen van het dossier, bestaande uit standaardformulieren, vertaling van de eisen, die in het Nederlands kunnen worden gesteld en het fotocopiëren van bewijsstukken. De stukken zelf blijven in Nederland. Met het Duitse advocaten-bu reau is gecontracteerd, dat tien percent der toegewezen schadebedragen als hono rarium wordt afgehouden, dit om te voor komen dat, zoals reeds is geschied, tot de helft der uitgekeerde schadebedragen door de behandelende advocaten wordt geëist.' Voor iedere schadeclaim zal direct een vrije markenrekening bij de Zuid-Duitse Bank worden geopend, zodat schadever goedingen rechtstreeks zullen kunnen wor den uitbetaald. In afwachting van een vast kantooradres is het bemiddelingsbureau bereikbaar on der postbox 295 Den Haag. Als bankier voor het bemiddelingsbureau treedt Sla- venburgs Bank n.v. op. Het bureau wil zijn bemiddeling ook tot België en Luxemburg gaan uitbreiden. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I *-»< ADVERTENTIE In het eerste kwartaal van 1958 bedroeg het aantal immigranten in Canada 21.243 tegen 62.460 in het eerste kwartaal van 1957. De Canadese regering heeft vorig jaar juli beperkingen afgekondigd wat de toe lating van immigranten betreft in verband met de toeneming der werkloosheid in Ca nada. Omtrent het aantal Nederlandse im migranten werd geen opgave gedaan, maar blijkens het aprilnummer van het Neder landse C.B.S. is het aantal Nederlandse emigranten naar Canada in de eerste twee maanden van dit jaar gedaald tot 568 tegen 905 in de eerste twee maanden van 1957. Vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier, lid van de militaire commissie van de NAVO in Washington, is uitgeno digd de proefnemingen met kernwapens bij het Eniwetok-atol bij te wonen. In to taal zijn uit de NAVO-landen dertien mili taire deskundigen uitgenodigd. „Zie je nou wel, dat je vleugels hebt?" lachte Kriebelebiebel. „En geloof me gerust: je kan vliegen ookKom, volg me maar gauw!" Meteen vloog het ventje het open raam uit. En Umpie?Die bewoog een beetje ongelovig zijn vleugels. En toen, wonderlijktoen vloog hij achter Kriebelebiebel aan, de donkere avondlucht in! En even later, vóór hij nog van zijn verbazing bekomen was, stonden ze allebei voor een hoge muur, waarin een gesloten poort was89 ADVERTENTIE U hoort er weer bij door beter te horen die maakt.dat U zich weer vrij in gezelschap kunt bewegen. Siert zowel dames als heren. Geen klcdinggeruis en snoeren. N.V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures Donderdagavond 29 mei zal de toneel groep Puck in Hypokriterion te Amster dam een toneelstuk van de schrijfster Josepha Mendels aan het publiek voor stellen, getiteld „Breng de bessen Berthe". Zij zal dit doen op een in ons land tot nog toe ongebruikelijke wijze. Onder regie van Walter Kous zal de tekst zonder mise en scene, maar met ge sproken regie-aanduidingen worden „ge lezen". Hoewel dus niet „gespeeld" is er in de rolbezetting naar gestreefd om met de gegeven beperkingep. de opvattingen van auteur en regisseur zo volledig moge lijk tot hun recht te laten komen. Deze theateractiviteit komt in het bui tenland veel voor. In Engeland bijvoor beeld ondervinden de voorbereide lezingen van stukken, waarvan de opvoering nog geenszins vaststaat, veel belangstelling Zij worden aangekondigd als „readings" en zijn naast de zogenaamde „try outs" vooral in trek bij een kritisch toneel publiek en de jonge generatie. De toneelgroep Puck wil met dit ex periment, waarvoor nog geen bevredigen de Nederlandse benaming is gevonden, een reeks van deze „readings" inluiden die in de loop van het volgende seizoen op de agenda komt. Het ligt daarbij in de bedoeling naast de gewone voorstellingen een „reading"- repertoire samen te stellen van voorname lijk Nederlandse stukken. De toneelgroep Puck koestert de hoop op deze wijze een bijdrage te kunnen leveren tot de bekend making van het Nederlandse stuk dat, om welke reden dan ook, in portefeuille zou blijven. Evenals ook in het buitenland bij der gelijke presentaties gebruikelijk is, wil de toneelgroep Puck het publiek bij een korte nabespreking in de gelegenheid stellen de auteur zijn bevindingen kenbaar te maken. Voor deze eerste „reading", waarvooi de schrijfster speciaal uit Parijs zal over komen, zal de heer Manuel van Loggem als gespreksleider optreden. Dierenbescherming Wereldcongres te Zürich geopend De afgevaardigden van de bij de Wereld federatie tot Bescherming van Dieren aan gesloten verenigingen zijn te Zürich in vergadering bijeengekomen. De voorzitter van de Wereldfederatie, dr. mr. W. Hugen- holtz, heeft de afgevaardigden toegespro ken. In de kunstmaand Amsterdam werd het tweede concert gisteravond verzorgd door het instrumentaal sextet „Alma Musica bestaande uit Everard van Royen (fluit) Haakon Stotijn (hobo), Paul Godwil (viool) Johan van Helder (altviool), Carel van Leeuwen Boomkamp (cello) en Gusta Gold schmidt (clavecymbel). Voor de vrijwel uit verkochte zaal van het Concertgebouw voerde dit ensemble een programma uit met werken van Bach, Mozart en de jonge Nederlandse componist Hans Kox. Het werk van Kox, waarmee de avond geopend werd, is in een on-orthodoxe twaalftoons techniek geschreven. Het eerste fragment van het eerste dee] doet vermoeden dat de componist geen ander materiaal zal inzet ten dan zijn reeks van twaalf chromatische tonen, maar dan blijkt dat deze onderbro ken wordt door een sonatengedeelte waar aan andere toonreeksen ten grondslag lig gen. Het conflict tussen de „a-sonate" en de „finale" gegevens heeft Kox hier ken nelijk tot uitgangspunt gediend en de wijze waarop hij deze tegen elkaar uitspeelt en ze ook wel combineert, bepaalt de span ning van het stuk. Men krijgt als 't ware de indruk van een hermetische muzikale formule die door mildere gedachten door kruist wordt. Aan het gevaar dat een hy bridisch geheel zou ontstaan, lijkt de com ponist mij over het algemeen wel ontsnapt Overigens gelieve men te bedenken dat het na slechts één uitvoering te hebben ge hoord, vrijwel onmogelijk is een oordeel uit te spreken over een doorwrocht en lang niet- toegankelijk werk als dit sextet van Kox. Dit houdt ook in dat het mij ver baasde geen enkele toelichting in het pro gramma aan te treffen. Ik weet dat dit bij kamermuziek geen usance is, maar het be treft hier m.i. een verkeerde conventie daar iedereen weet dat juist déze vorm van musiceren, die het spectaculaire effect ontberen moet, gebaat is bij een innerlijke voorbereiding van de luisteraar Dit concert werd vervolgd met het hobo kwartet van Mozart. door Stotijn met delicate toon 'oorgedragen in goed sluitend ensemblespel met de strijkers. Na de pauze hoorde men ..Das Musikalische Opfer" van Bach in een bewerking die Bertus van Lier voor het instrumentaal sextet vervaardigde Sas Bunge „Mag ik dan het nummer hebben." Geoff Pollard trok even zijn das recht. „Zuiver voor administra tieve doeleinden. Alle telefoonnummers moeten hier ge boekt staan." „Fenfield 1289." „Dat nummer klinkt bekend. Ik geloof, dat daar al een World-Span-meisje woont". Maar hij noteerde het nummer en knipoogde met vriendschappelijke onpartijdigheid tegen beiden!" Een dezer dagen zal ik jullie wel eens opbellen". „We hebben er nog niet gehuurd", zei Cynthia een beetje bits en stampte met haar patentleren schoen tjes op de grond om aan te duiden, dat haar voeten bij na bevroren waren. „Op deze manier ziet het er naar uit, dat we er nooit zullen komen". Geoff Pollard grinnikte. Hij mompelde: „Ik zie je nog wel eens", tegen Patsy, en sloot het raam. „Ik moet zeggen, dat je er voor een klein meisje van het platteland een merkwaardige vaart achter weet te zetten", zei Cynthia. „Waar en wanneer heb je hem leren kennen?" Zij greep haar vriendin bij de arm. .Enfin, dat komt er niet op aan. Zeg nu maar niets Hier komt een bus voor ons aan!" Ze renden de open hekken van het vliegveld uit, de weg over en stapten in de bus. Ze voelden zich even luchthartig als schoolmeisjes. Zelfs bij mevrouw Waterhouse werd die illusie be waard, daar het duidelijk was, dat ze hier verzorgd en bemoederd zouden worden. De hospita was een schat, reeds over de middelbare leeftijd, met heldere blau we ogen, levendig, vriendelijk en belangstellend. Zij vertelde met enige trots, dat zij reeds een vrij groot aantal stewardessen had gehad in de drie zit-slaapka- mers, die zij ter beschikking had. „Een groot aantal" voegde zij er nadrukkelijk aan toe. „Een zeer groot aantal!" Cynthia wierp Patsy een wat angstige blik toe. „Wat is er met hen allemaal gebeurd?" vroeg zij. Maar de brave vrouw was reeds druk bezig met het demonstreren van de bedden met de springbakken en het openen van de ruime kasten, om te laten zien, dat er ruimte genoeg was voor uniformen. „En hier heb ik nog altijd juffrouw Morley, die juist met verlof is. Die heeft al lange tijd gevlogen en schijnt zich hier gelukkig te voelen". „En ik ben er zeker van, dat wij dat ook zullen doen", zei Patsy, nadat zij, toen zij tegen Cynthia even vra gend haar wenkbrauwen had opgetrokken, een flauw toestemmend knikje in antwoord daarop had gekre gen. „Zo, dat is nu ook al weer in orde", zei Cynthia, toen zij tien minuten later haar nieuwe thuis van de buiten kant bekeken. „We hebben nu tenminste een dak boven ons hoofd en als mijn goed getrainde neus mij niet bedriegt, krijgen we vanavond groentesoep. Deze dag was nog niet zo kwaad, hè?" „Neen. zeker niet". „Men zegt altijd, dat het gemakkelijker wordt, naar mate je er verder mee doorgaat, hè?" „Ja dat is zo". „Dus zal morgen nog veel beter zijn", verklaarde Cynthia met overtuiging. Maar toen zij later op die avond, nadat zij hun hand koffers opgehaald en het eten gebruikt hadden, op Pat sy's kamer zaten en op een gasstelletje een kop cacao klaar maakten, keerde de ex-mannequin zich naar de ex-kantoorbediende en vroeg: „Heeft de stroman van de Officier van de Bevoorrading inderdaad onze te genwoordigheid aldaar gewenst, morgenochtend om acht uur of hebben mijn scherpe oren mij dat verkeerd doen verstaan?" Patsy's ogen twinkelden. „Je scherpe oren hebben dat inderdaad goed opgenomen. En je hebt toch ze ker de aan de uitnodiging toegevoegde clausule niet vergeten, wel?" „Ik herinner me die maar al te goed", zei Cynthia langzaam en verdrietig. „Het was iets over kleren. Kan het bij enige mogelijkheid geweest zijn: „Avond kleding naar verkiezing?" Neen, het was: schorten en overalls meebrengen. Hetgeen een delicate wenk is in de richting van potten en pannen en vuil vaatwerk". Zij bekeek even d tien glinsterende amandelvormi- ge robijnen, die haar nagels moesten voorstellen. „Prettig, om jullie ontmoet te hebben", zei zij met gesmoorde stem. „Vaarwel, en tot weerziens". Hoewel het omwassen en pannen schuren geduren de die eerste week van de drukke ochtenden een hek senketel maakte, kwam Patsy tot de conclusie, dat er ook nog wel vreedzamer uren in het verschiet la gen. De lezingen, die 's middags gehouden werden, waren nogal rustig. Aan kleine houten lessenaars ge zeten, terwijl zij met hun pennen een beetje afwezig in het met inkt bemorste hout prikten, zoals zij dat nog niet zo heel veel jaren geleden op school hadden gedaan, lieten de meeste meisjes de vreemde woor den slechts halfweg in hun vrij vermoeide geesten door dringen. De warme, slaperige atmosfeer, een stoel, om op te zitten, een lessenaar, onder welks dekking je net even je hiel voor een paar, ontspanning geven de, centimeters uit je schoen' kon lichten, en het van verre komende, doffe en toch zo eigenaardig kalme rende gedreun van de vliegtuigen waren wel heerlijk ontspannend. De vragentijd aan het einde van elke lezing was echter een beetje ongemakkelijk. Dan ging er een zeker geritsel door het vertrek. Ieder hoopte, dat een ander, die minder moe was geweest, een intelligente vraag zou doen, waaruit zou blijken, dat de gehele klas het onderwerp grondig in zich opgenomen ad. „Ik geloof, dat het me niet helemaal duidelijk is, wat u met het woord hefboom bedoelt", zei Cynthia aan het einde van een lezing over het laden van en het verdelen van gewicht over een vliegtuig. Crosbie, de Bevoorradings-Officier, die Stewardess cursus nr. 8 gaf, stak met een wanhopig gebaar zijn handen in de lucht. „Dan is u datgene, waar het bij deze lezing nu juist op aankwam, volkomen ontgaan!" Hij keek van zijn keurige tekening op het zwarte bord naar de beleefde, aardige, maar wat vage gezichtjes tegenover hem. Toen scheen hem iets in te vallen. „U weet,- wat een wip is, juffrouw Waring?" Cynthia knikte, dat haar dat volkomen bekend was. „Welnu, als de gehele klas op het ene einde van een wip zat en ik alleen op het andere, wat denkt u dan, dat er gebeuren zou, juffrouw Waring?" Zonder enige aarzeling verklaarde Cynthia: „Dan zoudt u omhoog gaan, meneer Crosbie". (Wordt vervolgd) Het Arnhemse gerechtshof heeft de 57- jarige G. K., gewezen burgemeester van Urk, terzake van voortgezette verduiste ring en meermalen gepleegde valsheid in geschrifte, conform de eis van dc procu reur-generaal veroordeeld tot 'n gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. Deze straf was verdachte ook door de rechtbank te Zwolle opgelegd. De ex-burgemeester zou zijn gemeente hebben benadeeld voor 184.000.- waar van zeker (25.000.- voor particuliere doel einden. Hij heeft 44 stukken vervalst en 26 valse handtekeningen geplaatst. Zijn falsificaties duurden tot december 1956. In 1952 had hij reeds een ernstige waar schuwing van het provinciaal bestuur ont vangen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de 42-jarige aannemer-verhuurder H. S. uit Enschede, wegens het foutief construeren van een tribune op de Asser TT in 1953, veroordeeld tot veertien dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van 250 subsidiair vijftig dagen hech tenis. Een deel van de tribune was tijdens de TT-races ingestort, waarbij verschei dene bezoekers min of meer ernstig werden gewond. De procureur-generaal had bevestiging van het Asser rechtbankvonnis gevorderd, waarbij de verdachte een geldboete van 2000.subsidiair vier maanden hechtenis was opgelegd. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I VRIJDAG 23 MEI Concertgebouw: Vocale cyclus door An nette de La Bije, sopraan, 20.15 uur. Kunst zaal „De Ark": tentoonstelling van werken van Norbert André de la Porte, 10—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Das einfache Madchen", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Frans Halsthea ter: „Bambi", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 20 uur. Luxor Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Daar is de dokter", alle leeft., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De weduwnaar met vijf dochters", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Karavaan der verdoemden", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeft., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: Parijse markt ten bate van het Kennemer Dieren tehuis, 10.3024 uur. ZATERDAG 24 MEI Stadsschouwburg: „Plantage Tamarinde" door Toneelgroep „Theater", 20 uur. Open luchttheater: tentoonstelling van werken van Bloemendaalse kunstenaars, 1017 uur. Kunstzaal „De Ark", tentoonstelling van werken van Norbert André de la Porte, 10—22 uur. Galerie Espace: Sculptures en gouaches van Haber. 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Das einfache Madchen", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Bambi", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai". 14 jaar, 14 en 20 uur; nachtvoorstelling „Liefde, die duur betaald wordt". 18 jaar. 23 30 uur. Luxor Theater: .Getuige a charge", 14 jaar, 19 en 21.15 uur; Donald Duck en zijn vriendjes", 14,'16.15 uur. Minerva Theater: „Daar is de dokter", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De weduwnaar met vijf doch ters", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Karavaan der verdoem den", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeft., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: Parijse markt ten bate van het Kennemer Dieren tehuis, 10.3022 uur. Circo Espanol, Haar lemmerhout, 20 uur. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7