Plannen voor verpleging van langdurige zieken Oudje deed het nog best Dreiging van meineed-proces hing boven verkeerszaak DOOPSGEZIND ZANGKOOR Bij Haarlemse hervormde diaconie is verwezenlijking dicht nabij tie? far Melkstroom moet worden ingedamd 9 Klachten over sanering van melkbezorging Communisten willen raadsvergadering over kernvraagstuk Schooier ickettoernooi KNVB akkoord met 8 t.v.-uitzendingen Jaarverslag over 1957 van Thijsse's Hof Busweg gegund Haarlemse rechtbank Minister Vondeling E.V.C.-verbondsbestuurders winnen kort geding Overwegwachter Sloterdijk veroordeeld Verkoop van huizen Breuk in spoorrail tussen Haarlem en Bloemendaal Bijeenkomst vrouwengilde in O verveen Schoolkorfbal in Haarlem VRIJDAG 23 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar aanleiding van de besprekingen in verscheidene vergaderingen over de ver pleging van langdurige zieken en over de bejaardenzorg, deelde diakenen van de hervormde gemeente te Haarlem ons mee, dat in de laatste vijf jaren aan de verple ging van zieken, die langdurig te bed moe ten Üggen' gelukkig grote aandacht wordt besteed- Dat is meer dan in vele tientallen jaren daarvoor. Er is een grote achterstand ontstaan, die mede veroorzaakt wordt door het feit dat het aantal bejaarden steeds toeneemt. De Federatie van Verpleegin richtingen voor langdurig zieken noemt in het jaarverslag 1957 de achterstand een onder-onwikkeld gebied van de Neder landse samenleving, waar menig Neder lander vroeg of laat arriveert". Indien deze samenleving van zich zou kunnen laten spreken, zouden gezond Nederland, de overheid en de ziekenfondsen er van schrikken, aldus het verslag. Daarom achten diakenen het noodzake lijk dat er voortdurend aandacht aan het probleem wordt besteed, ook in Haarlem, waar het zeer urgent is. De commissie be jaardenzorg te Haarlem, die de wethoudei van volksgezondheid in het leven heeft geroepen en waarin het gemeentelijk kerkelijk en particulier initiatief verenigd zijn, pakt de zaken krachtig aan en „Ta feltje dek-je" is bijvoorbeeld een begrip geworden in Haarlem, mede dank zij de voortreffelijke organisatie van de U.V.V. Ook is de aandacht gewekt voor de ver pleegtehuizen, waaraan zulk een enorm tekort is. Door samenwerking met de ge meentelijke overheid die in beginsel bereid is tot zeer ver gaande steun kon ben behalve de gemeente, particulieren hun plannen ontwerpen. Het plan van de hervormde diaconie is op het ogenblik de verwezenlijking het dichtst nabij. In het najaar hoopt men immers aan te vangen met een totale verbouwing van het oude rusthuis aan de Jansstraat, zodat hier bin nen enkele jaren een goed geoutilleerd verpleeghuis zal staan. Over de ontwikkeling dezer plannen, deelden diakenen ons mede, dat zeer veel problemen overwonnen moesten worden ADVERTENTIE In Bloemendaalse rand. In de vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad viel donderdagmiddag het woord: melksanering. Mevrouw Dalmeyer- Van Bachum de Boer (Arb.) had namelijk schriftelijke vragen over het verloop van de sanering der melkbezorging gesteld en speciaal geïnformeerd naar de mogelijk heid van vrije keuze. De heer Van Holten (V.V.D.) wees er op, dat van een vrije keuze uit drie melkleveranciers in Bloemendaal geen sprake meer is. Wethouder mr. H ij s z e - Ier zei, dat men zich met klachten kan wenden tot de saneringscommissie. Het is uiteraard de vraag, of de gemeente zich met de sanering van de melkbezorging moet gaan bezighouden. „Als je ruzie met je melkleveranciers krijgt, ontvang je in het geheel geen melk meer, want één slijter heeft de bezorging in handen", werd voorts gezegd. De heer Schulz (Arb.) vroeg zich af, of het op de weg van de gemeente ligt een klacht betreffende de- sanering in te die nen. Mevrouw Dalmeyer (Arb.)„De meeste klachten gelden de 1 jd van de be zorging. De wijken van de slijters zijn blijkbaar veel te groot. Een dag voor feest dagen krijg ik de melk pas 's avonds om half acht". De heer Van Holten uitte klachten over de kwaliteit van de melk. Mr. De Jong Schouwenburg (Prot. phr.): „u zou zelf een koe kunnen gaan houden De voorzitter deelde tenslotte mede. dal deze kwestie de belangstelling van het ge meentebestuur heeft. B. en W. zullen zich hierover tot enkele bevoegde instanties in Den Haag wenden. Aan het begin van de vergadering werd het oud-raadslid ir. C. A. de Vassy her dacht. Met dertien tegen vier stemmen 'ogen stemden de drie wethouders en de heer Fijen (K.V.P.) werd een voorstel van B. en W. om een weg in Aerdenhout Europalaan te noemen, zodanig gewijzigd on aangepomen, dat deze weg „Verenigd Europalaan" zal heten. De begroting van do stichting Elswout werd aangenomen. Tot onderwijzeres aan de Hartenlust- school werd aangesteld mejuffrouw G. A. Westerhof, onderwijzeres in Koedijk. De overige in ons blad gepubliceerde voor dellen werden alle aangenomen. Nadat de raad in besloten vergadering bijeen was geweest, werd medegedeeld, dat aan de koninklijke maatschappij „Wegenbouw" onderhands was gegund het. aanbrengen van een nieuw wegdek in ondermeer de Adriaan Stooplaan en Julianalaan. Hier voor een een maximum bedrag van 45.000,— uitgetrokken. en er nog vele puzzels om oplossing vra gen. In Nederland bestaan slechts weinig moderne verpleeginrichtingen voor deze categorie patiënten. Aan de revalidatie het weer mobiel maken van de langdurig zieken wordt slechts in zeer gespeciali seerde inrichtingen aandacht gegeven. Hierdoor was men aangewezen op de in richtingen die in de laatste jaren in het buitenland zijn gebouwd. Door enkele des kundigen, die studiereizen maakten naar Scandinavië, Engeland en Zwitserland werden adviezen van waarde gegeven. De eerste verbouwing zal de huidige ca paciteit van zesenveertig ziekenbedden op ongeveer honderddertig brengen. De dia kenen hopen terstond te kunnen doorgaan met verdere uitbreiding zodat er tenslotte ruim tweehonderd bedden zullen komen. Volgens voorlopige schatting moeten ei echter ongeveer zeshonderd bedden in Haarlem zijn, zodat de van overheidswege toegezegd steun aansporing zal zijn tot verdere initiatieven opdat dit „Onderont wikkelde gebied" in Haarlem zo spoedig mogelijk verdwijnen zal. Architect H. W. van Kempen stond voor een uitermate zware opgave. Enerzijds een historisch waardevol maar oud ge bouw zijn karakter te doen behouden en anderzijds hierin een modern ingericht verpleeghuis te stichten. Voorts moeten zowel aan de verpleegtechnische eisen van een verpleeginrichting, als aan de sociale eis: een „tehuis" aan de patiënten te ver lenen, worden voldaan Dat architect Van Kempen hierin niettemin is geslaagd is te danken aan vergapnde studie van de eisen en de prachtige centrale ligging van het complex. De communistische fractie van de Haar lemse gemeenteraad heeft een brief aan het college van B. en W. en aan de raad geschreven, waarin bepleit wordt één of meer van de zeven theoretische fysici, die onlangs aan de minister van Oorlog een memorandum hebben gericht over kwesties van kernbewapening, proefexplo sies en de aanleg van raketbases in Neder land, uit te nodigen om tijdens een infor matieve bijeenkomst van de raad een toe lichting op dit memorandum te geven. In het genoemde memorandum, dat was ondertekend door prof. dr. A. D. Fokker, prof. dr. H. .J. Groenewold, dr. N. M. Hu- genholtz, dr. J. van Kranendonk, prof. dr. B. R. A. Nijboer. dr. H. A. Tolhock en prof dr. S. A. Wouthuysen, werd onder meer gewezen op de diepgaande en verstrek kende consequenties, die een eventuele kernoorlog voor de mensheid zal hebben. Ook werd in het memorandum gepleit voor een betere en meer gefundeerde voorlich ting ten opzichte van deze meest vitale problemen. De communistische raadsfractie meent, dat een als door haar voorgestelde infor matieve bijeenkomst van de raad, die aan deze problemen zou zijn gewijd, alleszins verantwoord en zelfs hoogst noodzakelijk is. Plet crickettoernooi voor scholieren wordt zaterdag 24 mei met de volgende wedstrijden voortgezet. Van 12 uur tot 14.30 uur worden ge speeld: HartenlustschoolKennemer Ly- ceum (terrein Haarlem, Donkerelaan, Bloe- j mendaal). Christelijk LyceumJac. P. Thijsse Lyceum (terrein BMHC. Zomer- zorgerlaan, Bloemendaal). HBS ATrini- teits Lyceum (terrein CVHW, Heemsteeds Sportpark). Kennemer LyceumJac. P. Thijssé Lyceum en Triniteits Lyceum Lorentz Lyceum (terrein R. en W., Span jaardslaan, Haarlem). De tweede ronde op die dag vindt plaats van 14.30 tot 17 uur: Kennemer Lyceum Coornhert Lyceum (terrein Haarlem). Jac. P. Thijsse LyceumIVO (terrein BMHC). HBS AMendel College (terrein CVHW). HBS B—Christelijke Mulo (Bloemendaal). Stedelijk GymnasiumCoornhert Lyceum (terrein R. en W.). Diverse scholen nemen met twee elf tallen deel. De finales zullen dinsdag 27 mei wor den gespeeld op de terreinen van BMHC. flaarlem en R. en W. Na afloop zal op die zelfde middag de prijsuitreiking plaats vinden, waarna enige cricketfilms ver toond zullen worden. Opbrengst collecte. De collecte die in Haarlem voor de vereniging „Het Hooge Land" is gehouden, heeft 4253,98 opge bracht Het KNVB-bestuur heeft besloten de Nederlandse Televisistichting toestemming te verlenen voor het uitzenden van 8 rechtstreekse reportages tijdens het eind- toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Zweden. Van de tien wedstrijden, die voor uit zending in aanmerking kwamen, zijn dus slechts twee ontmoetingen van het televi sieprogramma geschrapt. Het zijn Zweden Mexico op zondag 8 juni en Zweden Wales op zondag 15 juni. De televisiekijkers zullen die dagen ech ter niet van voetbaluitzendingen verstoken bljjven omdat in de avonduren van 8 en 15 juni wedstrijden worden gespeeld, die met toestemming van de KNVB wel worden uitgezonden. Ploewel dc Koninklijke Nederlandse Voetbalbond op zichzelf geen bezwaar heeft tegen uitzending van de wedstrijd ZwedenMexico op zondagmiddag 8 juni, de dag waarop in Amsterdam de oiym- pische Dag wordt gehouden, heeft het KNVB-bestuur zich op het standpunt ge steld, dat de bond als lid van het NOC en als mede-organisator van deze Olympische Dag niet kan toestaan, dat de belangstel ling voor het sportprogramma in het sta dion ongunstig wordt beïnvloed door een t.v.-ui(zending. Vooral ook de overweging, dat het N.O.C. in tegenstelling tot Olym pische comités in andere landen zo'n mi nimale regeringssubsidie ontvangt, heeft bij het besluit van het KNVB-bestuur een rol gespeeld. Wat hel verbod voor de uitzending van ZwedenWales op 15 juni betreft, geldt als overweging, dat op deze dag een groot aantal competitiewedstrijden voorname lijk amateurwedstrijden wordt gespeeld. Weldadigheidsbridrfedrive Onder auspiciën van de bridgeclubs „Spel en Vriendschap", „Haarlemse Brid geclub", „Haarlem NBBB" en „Boeken- roode" houdt het comité weldadigheids bridgedrives op zaterdag 31 mei 's avonds een drive in café-restaurant „Dreefzicht" in Haarlem. De baten komen ten goede aan dc stichting Adoptiec mmissie bejaar den. De drive zal onder leiding staan van de heer H. de Vries, Prins Mauritslaan 99 in Overvecn (tel. 13067), bij wie men zich kan aanmelden. Men kan zich voorts bij het secretariaat van hel comité, Pavil joenslaan 3 in Haarlem, telefoon 21485, op geven. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar. Bij opgave dient men de speelsterkte hoofd-, eerste of tweede klasse te ver melden. Financiën baren ernstige zorg Het jaarverslag over 1957 van Thijsse's Hof in Bloemendaal is niet in alle opzich ten in majeur gesteld. Wel wordt over een bevredigend bezoek gesproken, vooral op zondagmorgen en van speciale verenigin gen als bijvoorbeeld de N.J.N. en het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, maar aan de andere kant baren de financiële moeilijkheden het bestuur grote zorgen. Na de pensionering van tuinman Jansen die dertig jaar de hof verzorgd had in november is het niet mogelijk gebleken een geschikte opvolger te vinden. Wel is er enige tijd een uit Australië afkomstige tuinman geweest, maar die is later weer van betrekking veranderd. Ook al omdat de gemeente Bloemendaal de subsidie drastisch heeft verlaagd met het oog op de bestedingsbeperking wordt het steeds moeilijker een geschikte tuinman tegen een redelijk loon te vinden. Het bestuur heeft dan ook ernstige zorg over de toe komst van de hof. Het aantal leden van de hof bedroeg het afgelopen jaar 70. Door overlijden en wegens bedanken ver loor men echter 56 leden. Hét bestuur dankt het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Heide maatschappij, de A.N.W.B., het gemeen tebestuur van Bloemendaal, alsmede en kele scholen en verenigingen voor de van deze instellingen ondervonden steun. Het omslag van het jaarverslag bevat een mooie sneeuwfoto van de vijver van Thijsse's Hof. In het afgelopen jaar was de waterstand in de vijver bevredigend, waardoor de om de vijver liggende gras velden meer water kregen dan de laatste jaren het geval was. De duinrooshelling heeft veel te lijden gehad van een over woekerende grasvegetatie. Daarom zal deze helling in het najaar moeten worden omgespit, maar niet nadat de belangrijk ste planten in veiligheid zullen zijn ge steld. Over de vogelstand deelt de heer Wim Holthuizen jr. in het verslag mee, dat deze ondanks het slechte voorjaar en de plotselinge nachtvorst in mei niet te lijden heeft gehad. Het aantal mezen is enorm gestegen, zodat de mogelijkheid bestaat, dat er volgend jaar een tekort zal zijn aan broedruimte en misschien ook aan voedsel. Burgemeester en Wethouders van Zand- voort hebben de aanleg van de busweg tussen de Koninginneweg en de Kostver- lorenstraat opgedragen aan de fa. G. H. Hulsebosch in Bloemendaal voor de som van 24.480. Het werk was begroot op 27.200. Vanmorgen reed een ietwat vreemde Irouwstoet door Haarlem, bestaande uit een T-Ford. van 1911, toebehorend, aan de Haarlemse Autocentrale, en een negen jaar jongere Brennnabor van de heer B. Bijvoet, als volgrijtuig. In de Ford zaten de 21-jarige mejuffrouw C. J. de Jong uit de Kleine Houtstraat 6 en de 25-jarige K.L.M.-steward J. P. Weber uit de Van Nesstraat. 29 in Haarlem. Het doel was hel Haarlems stadhuis, waar dit paar in het huwelijk verbonden werd. De heer Weber was van hei. s'.andnvr. uitgegaan., dat. hij in hel dagelijks lenen ol g-vnoca ~**mv*&LADVERTENTIE met snelheid te maken heejl en daarom wilde hij de tocht naar het stadhuis op zijn trouwdag op een zoal rustiger manier afleggen. De Haarlemse Autocentrale verleende alle mogelijke medewerking en het nieuwsgierige publiek langs de weg en on de Grote Markt zorgde voor een lachende omlijsting op deze voor het ech aar Weber-De Jong zo plezierige dag. Ook de Ford had er kennelijk pret in wan-, het wagentje volbracht de hem opgedragen taak zonder een enkele keer te haperen. In de Doopsgezinde Kerk te Haarlem gar dondei'dagavond, onder leiding van Hans de Jong, Doopsgezind Zangkoor een her uitvoering van de psalm „Laudate Pueri" van Pergolesi, welke het koor op zijn win- terconcert in de Concertzaal als noviteit gebracht heeft. Ging het belangrijke werk toen met begeleiding van orkest, dit keer volstond men met het klavieruittreksel, vaardig gerealiseerd aan de vleugel door Bernhard Steinvoort. Het leek mij. dat door deze vereenvoudiging in het accom pagnement, de koorzang nog klaarder en subtieler genuanceerd te voorschijn trad cn daardoor de schoonheden van de compo sitie vocaal gezien nog duidelijker konden blijken. Trouwens de heer De Jong had nu de handen vrij om de klank van het ensemble naar zijn inzichten te boet seren. De zware sopraan-solo-partij echt Napolitaans belcanto werd nu vervuld door Nelly Byrma, die er muzikaal en qua stem tegen opgewassen bleek te zijn, doch die wij alleen nog een dosis overtuigende durf zouden willen toewensen. Dit geldt tevens voor haar interpretatie van een aria uit „Elias" van Mendelssohn en voor haar solo in Mozart's cantate „Dir, Seele des Weltalls". In ieder geval bezit Nelly Byrma de vocale middelen om carrière te maken. Het „Klein Dameskoor" van de vereni ging liet zich horen in een mooi „Abend- gebet" van Haydn, dat ritmisch echter nog wat zwakjes klonk. Zijn beste klankkwali teiten openbaarde het ensemble in een Sanctus" van Van Tetterode. Ook het Doopsgezind Kinderkoor werkte aan de uitvoering mee. Het zong zeer ge disciplineerd een aantal liedjes, onder wel ke het geestige „Heien" van Nico van der Linden" voornamelijk de aandacht trok. Met het „Exultate Deo" van Allesandro Scarlatti bereikte Hans de Jong met Doopsgezind Zangkoor een voortreffelijke a capella-prestatie. Ook de bewerking voor gemengd koor van Mozart's „Dir, Seele des Weltalls" klonk bijzonder fris. De avond was begonnen met orgelspel van Bernhard Steinvoort, die de Dorische Toccata van Bach vertolkte. Het gerucht makend pedaalspel deed mij denken aan het middeleeuws versje van Jan van Boendale, waarin sprake is over „van stampiën die maniere", en dat aanleiding gegeven heeft om aan de Brabantse vede laar Van Vaelbeke de uitvinding van het orgelpedaal toe te schrijven; wat ik trou wens onzin vind, want dat „stampiën" is klaarblijkelijk een verdietsing van „estam- pide", een dansvorm die heel wat beter past bij een vedelaar dan het stampen op een orgelpedaal. Maar goed, deze associatie van stampen" was dit keer bij het beluis teren van de Dorische Toccata onvermijde lijk. Waar ik de vaardige organist geen verwijt van maak; de oorzaak zal wel bij het instrument te zoeken zijn. Bernard Steinvoort speelde ook de bekende koraal bewerking van Bach „Wohl mir, dass ich Jeusm habe", welke fraaie omranking van de door het koor gezongen vierstemmige zetting bijzonder aangenaam klonk. Jos. de Klerk Tijdens een oriënterend bezoek aan Noord-Brabant is de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening dr. ir. A. Vondeling geconfronteerd met tal van landbouwproblemen. De minister zei ver baasd te zijn over een waarschuwing van de voorzitter van het Landbouwschap de heer H. D. Louwes tegen een vermindering van de melkproduktie. „De Europese eco nomische gemeenschap is beslist geen „Haarlemmer olie" voor economische kwa len en zeker niet voor de huidige moei lijkheden in onze landbouw", zei de be windsman. De minister zei voorts, dat de omstandigheden dwingen tot het indammen van de melkstroom. Zowel op het ministerie als bij het Land bouwschap wordt een ernstige studie van de vermindering der melkproduktie ge maakt. De minister hoopt dat in september een gezamenlijk standpunt van ministerie en Landbouwschap zal zijn bereikt. Dan kunnen de nieuwe garantieprijzen om streeks half oktober bekend worden ge maakt. In de nacht van 29 op 30 maart om drie uur stapte op de hoek van de Krocht en de Kruisstraat een vertegenwoordiger uit zijn auto om aan een agent te vragen of deze 7-ijn vrouw ook had gezien. De agent vond zijn handelwijze vreemd en de geur die hij verspreidde veelzeggend en nam hem mee naar het bureau. Dc man wei gerde echter zich aan een bloedproef te onderwerpen, naar hij zeide omdat het bloed afnemen bij hem, gezien de ligging van de daartoe dienende ader zeer moei lijk ging. Hij stond donderdagmorgen te recht wegens het onder invloed besturen van een auto, maar had een getuige a dé charge meegenomen, de caféhouder, bij wie hij voor die tijd met zijn vrouw gerui me tijd had doorgebracht. Het ging namelijk om de door hem ge dronken hoeveelheid alcohol. Hij gaf slechts twee tot vier glazen landwijn in Alkmaar en een tonic bij deze caféhouder in Haarlem toe. Later bekende hij aan het laatste adres ook nog een biertje en „heel misschien" een borrel te hebben gedron ken. De politie had echter uit de mond van de caféhouder genoteerd, dat de ver dachte daar vijf borrels en een biertje zou hebben gedronken. De caféhouder wilde eerst geen verkla ring onder ede afleggen, naar hij zeide om dat hij tegen de eed was, maar nadat de president, mr. H. W. Ferwerda, hem bij herhaling had gezegd, dat hij aan enige andere verklaring nul en generlei waar de hechtte, stak de man met een „allez dan" zijn twee vingers op. Hij ontkende ooit tegen de agent gezegd te hebben, dat de vertegenwoordiger bij hem vijf borrels en een biertje gedronken had, waarop de president hem waarschuwde, dat hij een grote kans maakte wegens meineed ver volgd te zullen worden, 's Mans verkla ring werd daarop zorgvuldig vastgelegd. Hij had volgens zijn zeggen in zijn „pof- boek" gezien dat de vertegenwoordiger en zijn vrouw voor 2,45 hadden verteerd en tegen de agent gezegd: „dat is nog niet de waarde van 5 borrels cn een glas bier." De agent hield daartegenover staande, dat hij eerst al had verondersteld, dat de ver tegenwoordiger bij hem vijf borrels had gedronken en na een blik in het bock ge zegd had „o ja, dat is -precies de waarde van vijf borrels en een biertje." De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vroeg daarop aan houding van de getuige voor een vervol ging wegens meineed en de rechtbank ging in raadkamer om hierover te beslis sen. Na enige ogenblikken van grote span- 'j ning kwam zij terug met de mededeling, 'de zij geen termen aanwezig achtte om een instructie wegens meineed tegen de verdachte in te stellen. In zijn requisitoir zeide de officier, dat hij het bewijs wel geleverd achtte en hij eiste een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging. De rechtbank bepaalde de uitspraak op donderdagmorgen 5 juni om half tien Vlucht Dit was slechts een uit een serie zaken van „onbekwaamheid" achter het stuur, welke de rechtbank donderdag behandel de. Een andere betrof een 38-jarige ver koopleider uit Katwijk, die in de nacht van zes op zeven maart van dit jaar op de Hoofdweg ter hoogte van Nieuw Vennep in volle vaart tegen een mobiele aanne merskeet opreed. Hij had het wrak van zijn auto licht gewond verlaten en was juist bezig zich van de plaats des onheils te verwijderen, toen hij gevangen werd in de stralenbundels van een inmiddels ter onderzoek genaderde politie-auto. Daarop sprong hij over een sloot en liep een eind- weegs het land in maar op verzoek van een groepscommandant van de rijks politie kwam hij terug en deze con stateerde, dat hij onder invloed van sterke drank was. Bij een bloedproef bleek, dat hij een alcoholgehalte van 1,45 permille in zijn aderen had. Maar over de hoeveelheid van het gedronken! liepen ook in dit geval de verklaringen van de verdachte en enige getuigen, bij wie hij een fles jenever aangesproken had, zoals de politie deze weergaf en zoals zij die thans aflegden, weer sterk uiteen. Een dei- getuigen, de echtgenote van een zakenre latie, zeide nooit tegen de politie gezegd te hebben, dat zij de man bij het wegrij den niet meer capabel tot sturen zou heb ben geacht. Dat het er toch in was geko men, was volgens haar te wijten aan het feit, dat zij en haar man murw waren van het steeds opnieuw geconfronteerd worden met verklaringen. De president mr. H. W. Ferwerda, verzuchtte: „We behande len vaak zeven of acht van dit soort za ken per zitting. Maar nooit willen de auto mobilisten toegeven, dat zij teveel ge bruikt hebben om goed te kunnen rijden, 't Is nóóit zo". De officier van justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo, achtte het tenlastegelegde bewe zen en eiste twee maanden gevangenis straf en twee jaar ontzegging. De verde diger, mr. A. Flesseman, herinnerde er aan, dat de verdachte volgens verklarin gen van artsen een hersenschudding moet hebben gehad en dat de arts, die de bloed proef had verricht gezegd had, geen in druk van dronkenschap te hebben gekre gen. De raadsman zeide zich te kunnen voorstellen, dat men na een dergelijke botsing zo reageert als zijn cliënt. De ver dachte heeft in deze zitting veel tegen om dat hij al eerder voor eenzelfde feit ver oordeeld is, maar zijn raadsman verzocht toch aandacht te schenken aan de verkla ringen van de twee getuigen a décharge, die er geen enkel belang bij hebben te liegen. In deze zaak wordt op donderdagmid dag 5 juni om half drie uitspraak gedaan. Geslaagd. De heer E. F. Sweerts in Haarlem is geslaagd voor het eindexamen van de Avondcursus voor staal- en beton constructies, uitgaande van de Stichting „Hogere Technische School, Dongestraat, Amsterdam-Zuid. De 59-jarige overwegwachter H. de B„ die schuldig is bevonden aan het trein ongeluk bü de halte Sloterdyk op 21 de cember van het vorige jaar, is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een maand voorwaardelyk met een proef tijd van een jaar. De officier van Justitie had drie maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar geëist. Bij dit ongeluk, dat ontstond doordat De B. de spoorbomen opendraaide toen een sneltrein uit Amsterdam naderde, zijn drie inzittenden van een visauto, die door de trein werd geramd, om het leven ge komen. De overwegwachter, die zoals de officier het tijdens de rechtzitting uit drukte „innerlijk verscheurd is door de gevoelens van ellende", kan zich van het ongeluk niets meer herinneren. Mr. Dufour, president van de arrondisse mentsrechtbank te Almelo, heeft vonnis geveld in een kort geding dat de voorzitter, secretaris en penningmeester van de E.V.C. aanhangig hebben gemaakt tegen H. G. Bijkerk uit Enschede, lid van de E.V.C.- contact-commissie. De president zegde de eis van de ver- bondsbestuurders toe en verbood de ge daagde „zich in enigerlei vorm uit te geven voor, en te gedragen als ware hij, bestuur der of vertegenwoordiger van de E.V.C., brieven te schrijven en publikaties uit te geven en/of te verspreiden, die de schijn wekken van de E.V.C. afkomstig te zijn". Voorts werd aan de gedaagde verboden een hedenavond te Hengelo te houden bij eenkomst aan te kondigen als een ver gadering van de E.V.C.-afdeling Hengelo, en in de toekomst, gedurende de tijd dat de eisers de kwaliteiten van respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester van de E.V.C. nog rechtmatig bezitten, uit te schrijven, vergaderingen aan te kondi gen als vergaderingen van de E.V.C. Het vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar ver klaard. De gedaagde Bijkerk werd veroor deeld in de kosten van het geding 148.50) en tot betaling van een dwangsom van duizend gulden bij iedere overtreding. Voor eisers pleitte mr. Van Houtte en voor gedaagde mr. Proper, beiden uit Amsterdam. De uitslag van de donderdag gehouden veiling in het Notarishuis te Haarlem luidt: Haltestraat 21, Zandvoort, 12.000, K. C. v. d. Broek qq; Roosveldstraat 21, 4500, opgehouden; Sophiastraat 65 en 67, 11.250, N.N.; Spaansche Vaartstraat 21 en 23, 8200, N.N.; Rollandslaan 53, vervallen; Lange Annastraat 15, 6300, H. I. van Goor qq; Voorzorgstraat 49 51 ƒ3510, N. II. Ofeigssen; Oranjeboomstr. 155 en 157, 2360, J. Boon; 't Krom 33, 1100, C. Overweg: Lange Poellaan 17 en Rijpstraat 1, vervallen; Leidsestraat 123, 1625, mevr. C. Tij sterman—Van Goor; Herensingel 59 zw. en rd. en 61 zw. en rd„ 10.700, N. H. Ofeigssen en T. H. Bijman qq; Jan Steenstraat 13, Zandvoort, 3450, C. J. Dalman; Zuid Brouwersstraat 32, 3000, Th. Bijman qq; Westerhoutstraat 16, 12.605, D. de Vries qq; Kleine Houtstr. 46, ƒ9300, F. Wildeboer qq; Jan van Nieu- wenhuyzenstraat 30, 7300, P. J. Kol en G. G. Kol. Gistermiddag omstreeks half vijf werd een breuk ontdekt in een spoorrail op het baanvak HaarlemBloemendaal. Als ge volg hiervan reden enkele treinen tijdelijk over één spoor. Verscheidene andere trei nen tussen HaarlemBeverwijk, Uitgeest Amsterdam, HaarlemUitgeestIJmuiden werden opgeheven of ondervonden ernsti ge vertraging. Om zes uur 's avonds ver liepen de diensten weer normaal. Het katholiek Vrouwengilde, afdeling Overveen, hield donderdagavond een bij eenkomst in gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad te Overveen onder voorzitter schap van mevrouw G.. van der Weiden- Roozendaal. Mejuffrouw W. G. van Roo sendaal, hoofd van de Gerardus Majella- school in Haarlem-oost hield een causerie over deze V.G.L.O.-school. Ook het schoolorkest bestaande uit twin tig jongens en meisjes in de leeftijd van twaalf tot vijftien jaar, trad deze avond op onder leiding van broeder Juan, met vrolij ke liedjes en gaf een duidelijk bewijs hoe goed de geest op deze school is. De inschrijving voor de schoolkorfbal- wedstrijden, die de Haarlemse Korfbal- bond ook dit jaar weer organiseert, is zeer groot: niet minder dan 57 twaalftallen schreven in, namelijk in Haarlem 27 en in Velsen 30. In Haarlem wordt dinsdag ge start met de voorronden; die dag komt de schooljeugd van 95 uur op het sportter rein aan de Kleverlaan bijeen. Het pro gramma luidt als volgt:

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9