De GauSIe werpt zich op als formateur DE GAULLE DRINGT ZICH KRACHTIG NAAR VOREN HET WEER Spoorwegstaking begonnen Proteststaking in 1 unesie STUDIO LOHR Libanese leger in het offensief P.v.d.A. beraamt geen „vergeldingsactie" Communisten kondigen staking af Corsica kiest voor,, Algiers Frans smaldeel naar Algerije Winst voor centrum in Italië Weinig verandering Koning Boudewijn brengt bezoek aan Soestdijk Het woord is aan Vliegtuig neergestort; vier doden Censuur Tunis overweegt beroep op Veiligheidsraad Amerika's strijdmacht in Pacific GAAT U VERHUIZEN? Twintig meisjes verdronken IJsland wil 12 mijl-zone 2e JAARGANG Wo 267 UlINSDAU Z7 ME1 1958 3Ö3e JAAKUANÜ INo ilo Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T "l T "1 T Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I3™! J^ÊT "BP 1 f9 8 9 ^NT I Verschijnt dagelijks bek op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I J J H g I 8 W C J t 3 1 I j| ff 9 Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Ai A> A da A wL JL k# Ji ^^1 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman •Ibogliano SASTÏv ile noussE: :calvi/ vescovato^SS: CERVIONI^^^g VENACO VICO ajaccio; 2 IC AVO LEVIE ITO VECCHIO: BOMFACK Moftcillt Modrid 'Ron. ircclonoi I Sord/nit MIDDELLANDSE, PARIJS (AFP). Generaal De Gaulle heeft een communiqué uitge geven, waarin hij zegt dat hij begon nen is met de voorgeschreven proce dure voor het vormen van een repu blikeinse regering die in staat is de eenheid en onafhankelijkheid van het land te verzekeren. Hij zegt te hopen dat deze procedure voortgang kan vinden en dat het land door kalmte en waardigheid zal tonen dat het wenst dat de procedure zal slagen. De Gaulle zegt dat elke actie die een gevaar voor de openbare orde oplevert, van welke kant zij ook komt, ernstige gevolgen kan hebben. Met alle begrip voor de omstandigheden, zou ik die niet kunnen goedkeuren. Ik verwacht dat de strijdkrachten in Algerije zich voorbeeldig blijven gedra gen onder bevel van hun commandanten: generaal Salan, admiraal Auboyneau en generaal Jouhaud. Ik geef uiting aan mijn vertrouwen in deze commandanten en aan mijn voornemen onverwijld met hen in verbinding te treden. (Reuter) Onmiddellijk toen de bood schap van De Gaulle bekend werd, is pre mier Pflimlin naar president Coty gegaan. Om half vier komt het kabinet bijeen. Uit de volledige tekst van de verklaring blijkt, dat De Gaulle maandag al met de voorgeschreven procedure tot vorming van een regering is begonnen. De verklaring kwam na zes uur van hoogst geheime onderhandelingen tussen De Gaulle en de regering-Pflimlin. In zijn aankondiging heeft De Gaulle het gebaar gemaakt dat Pflimlin van hem gevraagd heeft als voorwaarde voor het openen van een grondwettige weg naar de macht. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer E. Vermeer, deelt ons het volgende mede: „Het aftreden van mr. Kranenburg als staatssecretaris van Oor log heeft aanleiding gegeven tot berich ten in „Het Parool" en „De Volkskrant", waaruit de conclusie kon worden getrok ken, dat de P.v.d.A. nu als een soort wraak oefening een aanval zou lanceren op de staatssecretaris van Marine, de heer Moorman. Ik werd vrijdag 23 mei 1958 op gebeld door een redacteur van „Het Pa rool" en sprak met hem over het voorge nomen aftreden van mr. Kranenburg. Een uur later las deze redacteur mij voor, wat hij naar aanleiding van dit ge sprek wilde publiceren. Ik keurde deze tekst, voor zover deze op uitlatingen van mij betrekking had, goed. Toen ik deze tekst voor mij in de krant zag bleek mij, dat daarin mijn bedoelingen niet juist tot uitdrukking kwamen. Ik wilde tot uitdrukking brengen hoezeer ik het be treurde, dat een aanval van de K.V.P. in de Eerste Kamer mr. Kranenburg dwong tot aftreden, voordat de uitslag van het onder zoek door de commissie uit de Tweede Ka mer nog maar op gang was gekomen. Onze gemeenschappelijke verantwoor delijkheid, tot uitdrukking gebracht in de samenstelling van de leiding van de beide defensie-ministeries, werd hier naar mijn mening in gevaar gebracht. Ik wees op de wijze, waarop de Tweede- Kamer-fractie van de P.v.d.A. had gehan deld bij de motie inzake de „Karei Door man" om aan te tonen hoe men eigen standpunt kan verdedigen zonder de be trokken bewindsman in een dwangpositie te brengen. Hieruit blijkt, dat ik niet be oogde te stellen, dat een aanval op de heer Moorman zal worden begonnen nu mr. Kra nenburg is afgetreden. Dit zou wel in hoge mate onsportief zijn. Ik betreur, dat mijn woorden die indruk konden wekken", aldus de heer Vermeer. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Zwak ke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Koning Boudewyn van België brengt morgen een informeel particulier bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. De Belgische vorst zal zijn intrek nemen in paleis Soestdijk. Koning Boudewijn maakt de reis uit Brussel per auto. Hij keert donderdag naar zijn land terug. Men ver wacht dat de vorstelijke gast Koningin Juliana en Prins Bernhard zal uitnodigen voor een bezoek aan de wereldtentoonstel ling. Oosters spreekwoord Het laatste strootje breekt de rug van de kameel. Libanese opstandelingen, volgelingen van de Druzenleider Kamal Jumblatt, een vurig tegenstander van president Sjamoen, laten zich bereidwillig foto graferen met een aantal moderne wa pens, die zij op de regeringstroepen hebben buitgemaakt. Volgens hun be weringen zijn de zware wapens mor tieren van Amerikaanse oorsprong. PARIJS (Reuter) Generaal Charles de Gaulle zou volgens berichten van dinsdag ochtend tot een „inleidende afspraak" met afgezanten van de regering-Pflimlin zijn gekomen over de voorwaarden voor een eventuele overneming van het landsbestuur, indien president Qoty hem daartoe een verzoek zou doen. De generaal, die maandag avond in Parijs aankwam, keerde later naar zijn landhuis in Colombey-les-deux- Eglises terug. Naar verluidt houdt hy zich gereed zo nodig in de loop van vandaag weer naar Parijs te gaan. De Gaulle, op wiens terugkeer op het politieke toneel door de leiders van de beweging voor openbaar welzijn in Algerije en thans ook op Corsica wordt aangedrongen, zou tijdens zijn bezoek aan Parijs ook met premier Pflimlin gesproken hebben. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen zou er bij de besprekin gen „bevredigende voortgang" zijn gemaakt ten aanzien van de regelingen voor een eventuele overneming van het bestuur, maar een afgerond akkoord zou nog niet zijn uitgewerkt. Het Franse parlement komt vandaag bijeen voor behandeling van de voorstellen van Pflimlin voor grondwetswijzigingen ter versterking van de uitvoerende macht. Hedenmiddag te twee uur moet volgens een oproep van het communistische vak verbond C.G.T., dat twee miljoen leden telt, een staking beginnen uit protest tegen een terugkeer van De Gaulle. Het dagelijks be stuur van de socialistische partij heeft be sloten geen steun te verlenen aan de alge mene staking die door de communisten is uitgeroepen. Het bestuur heeft alle leden van de partij opdracht gegeven slechts de orders van de party op te volgen. In de staatscourant is een decreet gepu bliceerd, dat de Franse regering het recht geeft arbeidskrachten te requireren. De situatie heeft zich tijdens het afge lopen pinksterweekeinde overrompelend snel ontwikkeld. De beweging voor een „regering voor openbaar welzijn", die on der leiding van generaal De Gaulle „de eenheid van Algerije met Frankrijk zou moeten verzekeren en de Frans-mohamme daanse verbroedering in Algerije besten digen", sloeg in de nacht van zaterdag op zondag over naar Corsica, het Franse eiland-departement ten zuiden van de Rivièra. Onder auspiciën van het Corsi- caanse radicale parlementslid Pascal Ar- righi, die in gezelschap van een kapitein van de parachutisten en twee burgers zaterdagochtend in Noord-Corsica aan kwam, werden in de hoofdstad Ajaccio en andere steden op dit eiland comité's voor openbaar welzijn opgericht. De prefect te Ajaccio, Savreux, werd in zijn zomerver blijf te Vizzavone onder bewaking van parachutisten van een op het eiland ge legerde eenheid gesteld. Premier Pflimlin verklaarde nog in de nacht van zaterdag op zondag voor de radio dat tegen allen, die aan de greep naar de macht op Corsica hadden deelgenomen, zou worden opgetreden. Het Franse parlement, dat pas vanochtend weer bijeen zou komen ter behandeling van Pflimlin's voorstellen tot grondwetswijziging, werd op tweede Pinksterdag bijeengeroepen. Het nam met grote meerderheid voorstellen aan van de regering zondagavond op een spoed- bijeenkomst van het kabinet opgesteld om schorsing van afgevaardigden na op heffing van hun parlementaire onschend baarheid mogelijk te maken, met directe toepassing hiervan op Arrighi. Pflimlin legde in de Nationale Vergade ring eerst een verklaring af, waarin hij zei dat hij geen troepen of politie kon missen om naar Corsica te sturen, aangezien er op het Franse vasteland soortgelijke gebeur tenissen zouden kunnen gebeuren. Er is melding gemaakt van de oprichting van „comité's van openbaar welzijn" te Tou louse en in een viertal steden in het depar tement Basses Pyrenées. Ook op Tahiti, PARIJS (UPI) Om twaalf uur van middag werd de spoorwegstaking, die voor geheel Frankrijk uitgeroepen was door de communistische C.G.T., in Parijs al merk baar. Alle elektrische treinen tussen Parijs en de voorsteden kwamen tot stilstand. Leden van de C.G.T. in de industrie en regeringsbureaus hebben opdracht gekre gen om twee uur het werk neer te leggen en gereed te staan „tot energieker actie over te gaan ter verdediging van de repu bliek". NEW DELHI (UPI) Een Brits vracht vliegtuig, dat van Karachi onderweg was naar Singapore, is op 40 km van New Delhi tijdens de vlucht in brand geraakt en neer gestort. Van de vijf inzittenden kwamen vier om het leven. Het toestel, een Avro York, was eigendom van de Dan Airways, een charteronderneming. Frans Equatoriaal Afrika en Frans West- Afrika zouden dergelijke comité's zijn op gericht. In het Franse moederland organiseert zich, naar aanleiding van de gebeurtenissen op Corsica, het verzet tegen een eventuele machtsoverdracht aan generaal De Gaulle. Behalve de communistische partij heeft ook het nationale comité voor republikeinse actie en verdediging, dat door vijf politieke partijen, waaronder de M.R.P. (volksrepu blikeinen) en socialisten, is opgericht, de partijleden opgeroepen zich als „gemobili seerd" te beschouwen en de contacten met de niet-communistische vakbonden te ver groten, alsmede regionale comité's op te richten ter verdediging van de republiek. Een apart onderwerp van speculatie vormde de houding van admiraal Auboy neau, de bevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in het westelijk bekken van de Middellandse Zee, van wie reeds eerder is gezegd dat hij gunstig staat tegenover de beweging voor openbaar welzijn. Toen hij uit Algiers op het vliegveld op Malta aan kwam, voor een bespreking met Franse officieren, werd hij verwelkomd door offi cieren van de Franse marine die het Lotha- ringse kruis het symbool van De Gaulle's vrije Franse strijdkrachten in de jongste wereldoorlog, op hun uniform droegen. Zondagavond vertrokken eenheden van de Franse vloot, die na een oefening in de Middellandse Zee de haven van La Valetta (Malta) waren binnengevaren, onverwacht. Eerst werd gezegd dat de schepen naar Frankrijk waren teruggeroepen. Maandag kwamen deze schepen echter te Bone in Oost-AIgerije aan. Dit viel samen met een bezoek van generaal Massu en Jacques Soustelle, leiders van de beweging voor openbaar welzijn, aan Oost-Algerije. Het ministerie van Defensie te Parijs ver klaarde dat alle Franse oorlogsschepen, die aan de geallieerde oefeningen in de Middellandse Zee hebben deelgenomen, be wegingen uitvoerden volgens orders van het ministerie. In Algiers verklaarde Gué- rin, stafchef van admiraal Auboyneau: „Alle schepen van de Franse vloot gehoor zamen Parijs". Admiraal Auboyneau bleef op Malta. In een communiqué van generaal Salans hoofdkwartier is aan hoge functionarissen en politieke persoonlijkheden verzocht „te vermijden op het ogenblik naar het Franse moederland te gaan" en in de huidige om standigheden op hun post te blijven. De conservatieven in de Franse Nationale Vergadering hebben president Coty ver zocht de leiders van alle niet-communis tische partijen bijeen te roepen om te be raadslagen over de vorming van een rege ring onder leiding van generaal De Gaulle. De Franse minister voor Voorlichting, Gazier, heeft een volledige censuur inge steld, daar zulks niet langer kan worden vermeden. Verscheidene Britse kranten en andere buitenlandse bladen mochten Frankrijk maandag niet in wegens de wijze, waarop zij over de bewegingen van de Franse Middellandsezeevloot hebben be richt. De betrokken bladen werden in de zee. en luchthavens in beslag genomen. rr\ TUNIS (Reuter) In. geheel Tunesië is voor vandaag een algemene staking van drie uur afgekondigd als protest tegen „de aanvallen op de Tunesische soevereiniteit door de Franse troepen". Voor het gehele land geldt de noodstoestand. Het hoofd kwartier van het Tunesische leger heeft bekendgemaakt, dat bij een Frans bom bardement en gevechten in de omgeving van Remada in het zuiden van Tunesië zondag twee Tunesische burgers zijn ge dood en drie militairen zijn gewone}. Aan Franse zijde vielen vijf doden en dertien gewonden in de strijd. Betogers hebben maandag voor rege ringsgebouwen te Tunis en Bizerta wapens en de onmiddellijke terugtrekking van de Franse troepen uit Tunesië geëist. De be togers kwamen in groepen van ongeveer tweehonderd personen. ROME (Reuter) Meer dan negentig percent van de Italiaanse kiesgerechtig den heeft zondag en maandag zijn stem uitgebracht bij de parlementsverkiezin gen. De grote opkomst wordt beschouwd als gunstig voor de centrumpartijen, met inbegrip van de christen-democraten, die aan de macht zijn. De einduitslag wordt dinsdagavond of woensdagochtend ver wacht. (AFP) Nadat een derde van het voor de senaatszetels uitgebrachte aantal stem men was geteld, bleek dat de christen democraten, die na een goede start enig verlies hadden geleden, zich weer in stij gende lijn bewogen. De communisten vie len terug. De percentages op de verschillende par tijen tot nu toe uitgebracht luiden als volgt (tussen haakjes staat het percentage dat elke partij in totaal verwierf bij de verkiezingen in 1953): christen-democra ten 46,3 (40,7), communisten 17,5 (20,9), Nenni-socialisten 13,9 (12,1), sociaal-de mocraten 5,2 (4,1), liberalen 3,2 (3), mo narchisten 2,9 (7,1), neo-fascisten 3,2 (6,1). Advertentie Prins Bernhard is zaterdag met een DC-7c van de KLM teruggekeerd van zijn reis door Amerika en Canada. Ko ningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Marijke waren op Schiphol aanwe zig om hem te verwelkomen. De konin gin begroet de Prins. PARIJS (AFP/Reuter) Frankrijk heeft bij Tunesië tegen de incidenten in het gebied van Remada geprotesteerd. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken stelde de Tunesiërs voor de incidenten verant woordelijk. BEIROET (Reuter) Het Libanese le ger heeft zondag het zijn tot nu toe groot ste offensieve actie tegen de rebellen on dernomen. De strijd duurde maandag voort. Er is melding gemaakt van nieuwe gevechtsactiviteit in het gebied van Sidon in het zuiden. Andere regeringstroepen buitten hun overwinningen bij Halba en Baalbek uit door de opstandelingen ver der voor zich uit te drijven. In Resjaia duurt de strijd nog voort. In een volle tram in het centrum van Beiroet is maan dag een bom vermoedelijk een tijdbom ontploft. Ziekenhuizen hebben meege deeld, dat er drie doden en 26 zwaar en tientallen licht gewonden zijn. In kringen van de politie werd echter gezegd, dat er meer doden zijn. De oppositie heeft mee gedeeld geschokt te zijn door de aanslag. Maandagavond is er een bom ontploft in een huis naast de woning van de Britse ambassadeur. De ontploffing in de tram deed zich voor in de omgeving van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar minister Malik, buitenlandse diplomaten ontving voor zijn vertrek naar New York, waar vanavond de Libanese klacht over inmen ging in zijn binnenlandse aangelegenhe den bij de Veiligheidsraad ingediend zal worden. Britse oorlogsschepen zijn van Cyprus vertrokken voor gemeenschappelijke oefe ningen met de Britse luchtmacht en het Britse leger. Libanese ambtenaren hebben maandag avond medegedeeld, dat minister Malik zijn vertrek naar New York heeft uitge steld tot het midden van deze week. NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad zal vanavond bijeen komen om de klacht van Libanon tegen de Verenigde Arabische Republiek te bespreken. Aan- PORTRETFOTOGRAFIE Fa. HEUPERS EN LOHR Zandvoortselaan 163 - Heemstede AFSPRAKEN TEL. 26455 President Ernesto de la Guardia van Panama heeft verklaard, dat een po ging om zijn regering omver te werpen de kop is ingedrukt. Gewapende leden van de nationale garde zijn opgerukt naar de universiteitsterreinen waar de studenten zich hebben verschanst. (Zie de foto). De studenten eisen het ont slag van de minister van Onderwijs, Juliao, en drie hoge officieren van de nationale garde. De studenten op de universiteitsterreinen krijgen voedsel, water en elektriciteit en hun ouders mogen de terreinen bezoeken. De toe stand in de stad Panama wordt lang zamerhand weer normaal. In de afge lopen week zijn er bij opstootjes elf mensen om het leven gekomen. WASHINGTON (UPI) President Eisen hower heeft admiraal Harry D. Feit be noemd tot opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan en het Verre Oosten. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing, uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens Inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Te!. 12456-14155-52514 TUNIS (Reuter/AFP) President Bour- guiba van Tunesië heeft maandagavond meegedeeld, dat zijn land de klacht over het Franse bombardement op Sakiet aan de Algerijnse grens opnieuw aanhangig zal maken. Tunesië, zo zei hij, is thans in staat van oorlog of van bijna oorlog. Bourguiba zei in een radiotoespraak wel gedwongen te zijn zich weer tot de Vei ligheidsraad te wenden door de ernstige tostand, die de Franse troepen in Tunesië hebben veroorzaakt. Verder zei de presi dent, dat Tunesië, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten om wapens verzoekt met het oog op het steeds toenemende gevaar van uitbreiding van de strijd in Algerije tot Tunesië en de aanwezigheid van Franse troepen, die de regering te Parijs kennelijk niet in de hand heeft. TUNIS (Reuter) Een Franse woord voerder heeft in Tunis verklaard, dat de Tunesische autoriteiten een dreigende hou ding aannemen tegen de Franse garnizoe nen. Te Gafsa, in het centrum van het land, en te Sfax, aan de oostkust, treffen de Tunesiërs militaire voorbereidingen en evacueren zij al hun burgers, aldus de woordvoerder, die verder zei dat de Franse troepen hun kampen niet mogen verlaten, ook niet in burger. CHINCHON (UPI) Bij feestelijkhe den ter herdenking van de geboortedag van Boeddha zijn in Chinchon, Zuid-Ko- rea, twintig meisjes om het leven geko men. De meisjes voeren op een plezier boot in een meer; opeens sloeg de boot om. Slechts vijf meisjes en de twee leden van de bemanning zijn gered. REYKJAVIK (Reuter) De IJslandse regering zal 30 juni bekendmaken, dat de IJslandse teriitoriale wateren, met ingang van 1 september op twaalf mijl zullen wor den gesteld. Advertentie DAMESBLAZERS IN KLEUREN

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1