BOSCH NETTAR - een ZEISS IKON camera Woningstichting „Patrimonium" viert haar achtste lustrum Overeenstemming over de ambtenarenspaarregeling P.v.d.A. in Heemstede bespreekt facetten van gemeentebeleid Spaans temperament in de piste grieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bijna negenhonderd woningen in Haarlem ruimte-koelkasten 140 liter 850.- N.V. Willem van Rijn Koop voor Uw vakantie de mooiste camera I Burgerlijke Stand van Haarlem Mededeling in Memorie van Antwoord Straver winnaar van zesde voorjaarsrit Eén ernstig gewonde bij aanrijding op Delftplein K.V.P.-forum besprak Bloemendaalse problemen „Kon-Tiki" zeeverkenners voerden revue op A. J. G. Hop maandag 25 jaar tandarts Programma orgelconcert door Piet Kee Amateurtoneel „Het meisje met de rode strik" Korps Haarlem van Neder lands Leger des Heils in oprichting ZOEKT U 'N DRUKKER BRULLENDE LEEUWEN IN DE HOUT DINSDAG 27 MEI 1958 Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Woningstichting „Patrimo nium" te Haarlem wordt op donderdag 5 i een bijeenkomst gehouden voor ge nodigden in restaurant Brinkmann nadat deze eerst in de gelegenheid zijn geweest een tocht te maken langs de bijna negen honderd woningen van de stichting (Leid- sebuurt, Zocherstraat en omgeving, Rijks straatweg en Delftwijk) en naar Parkwijk, waar begonnen is aan de bouw van 136 woningen- Des middags volgt een recep- tie voor belangstellenden. De woningstichting is veertig jaar gele den ontstaan uit de afdeling Haarlem van het Christelijk Werkliedenverbond „Patri monium" (na de bevrijding is de naam geworden Christelijk Sociale Vereniging Patrimonium"). Het verbond behartigde aanvankelijk de materiële belangen van de werklieden, maar later werd deze taak overgenomen door de vakbeweging. „Pa trimonium" bleet aandacht besteden aan bevordering van de volkshuisvesting. Na de oorlog was het aantal leden niet groot, maar de laatste tijd stijgt het aantal re gelmatig en thans is de vierhonderd ge passeerd. In 1920 kwam het eerste complex van Patrimonium" tot stand. Aan het Brou wersplein, in de Olycanstraat, Van Loo- straat, Westerstraat en Gasthuislaan wer den vierenzeventig woningen in gebruik genomen. Architecten waren de heren Tj. Kuipers en A. Ingwersen uit Amsterdam. Tijdens de bouw van de woningen in de Leidsebuurt werd de bouw van driehon derdachttien arbeiderswoningen en een entachtig middenstandswoningen aanbe steed aan de Kloppersingel, Zocherstraat, Joh. de Breukstraat en omgeving. Ook de ze woningen zijn gebouw onder architec tuur van de heren Kuipers en Ingwersen. In de daarop volgende jaren en speciaal na 1930 stonden er in Haarlem vele huizen leeg, Dat deed zich ook in de omgeving van de Kloppersingel voor. Er was een periode dat van de middenstandswoningen er zeven bewoond werden en van de ar beiderswoningen stonden er honderdzes endertig leeg. Pas na de oorlog heeft „Patrimonium" een nieuw complex laten bouwen en wel dat aan de Rijksstraatweg vlak bij de Delftlaan. Architect was ir. W. Ph. van Harreveld uit Heemstede, die in flatbouw honderdzesenzeventig woningwetwoningen en twintig woningen voor ouden van da gen liet bouwen. Hiermee werd in 1951 begonnen en de woningen werden in 1953 afgeleverd. Daarna is de bouw van woningen niet meer door de stichting voorbereid, maar zij kreeg van de gemeente woningen in exploitatie. Aan en in de omgeving van Advertentie Alleenvert. voor Nederland HAARLEMMERWEG 475, AMSTERDAM. TEL. 86211 (7 lijnen), TELEX 12282 het Marsmanplein in Delftwijk zijn hon derdtweeëntwintig woningwetwoningen (architect F. Klein te Groningen) en vijf entwintig middenstandswoningen (archi tect A. Zanstra te Haarlem) gebouwd. De woningwetwoningen zijn kort geleden in gebruik genomen en de andere volgen in juni. Op het ogenblik wordt gewerkt aan de bouw van honderdzesendertig woningen in Parkwijk. Wat de toekomst betreft hoopt het bestuur te kunnen meewerken aan de bouw van zeshönderd woningen in Zuid-Schalkwijk. Het eerste bestuur in 1918 bestond uit de heren J. D. Wijkhuizen, voorzitter, J. B. van de Wateren, secretaris, D. J. D. Hovenier, penningmeester, E. Overbeek en M. de Braai bestuursleden. Het tegen woordige bestuur bestaat uit de heren W. Meilof, voorzitter, J. Elsinga, secretaris, J. Dor jee, tweede secretaris, J. Nagte- gaal, penningmeester, L. de Wijs, twee de penningmeester en M. Vonkeman, al gemeen bestuurslid. In de raad van com missarissen hebben zitting de heren mr. A. Bruch, A. van Driel, W. C. Bakker en mr. K. Heimig. Sedert 1936 is de heer L. Salie als opzichter aan de woningstichting verbonden, die op bijzondere wijze zijn werk vervult, tot tevredenheid van het be stuur en van de vele bewoners in diverse delen van de stad. (Verkort weergegeven) Voor repatrianten. Het Kerkelijk en Particulier Initiatief in het C.C.K.P. sa menwerkende, heeft eerst tezamen met het Rode Kruis en daarna alleen gelden ontvangen om onze gerepatrieerden zo ver antwoord mogelijk te verzorgen. Het over grote deel van de gelden is toegewezen aan de organen en organisaties, die de ge- repatrieerden in hun directe zorg betrek hen, Dit zijn: Landelijke Stichting Katho lieke Gerepatrieerdenzorg; Commissie Ge- repatrieerdenzorg van de Algem. Diaco nale Raad van de Nederlands Hervormde Kerk; Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag „Hu- manitas"; Stichting „Zorg voor Gerepa trieerden"; Stichting Pelita; Nederlands Indische Bond van Ex Krijgsgevangenen. ■Geïnterneerden en Gerepatrieerden; Fe deratie van Ambtenarenorganisaties uit In donesië; Federatie van Katholieke Neder landse Ambtenaren en Particuliere Werk nemers in Indonesië; Samenwerkende In dische Werknemers Organisatie; terwijl els van protestantse zijde, nok een bijdrage is verstrekt voor de pasto rale zorg zowel van rooms-katholieke Er is nog veel geld nodig, omdat de zorg rich over een langere periode uitstrekt. Daarnaast hebben wij een nieuwe taak op onze schouders moeten nemen. De regering heeft namelijk bij schrijven van Zijne Ex cellentie de minister van Justitie medege deeld, dat de verstekelingen, die niet te ruggezonden worden, over het algemeen niet voor Overheidszorg in aanmerking hunnen komen. Wij hebben gemeend in de geest van het overgrote deel van ons Nederlandse volk te handelen door ons be reid te verklaren de financiële conseqen- ües van een verblijf van deze meest jonge mensen op ons te nemen. Daarom doen wij een zeer dringend be- r?ep op het Nederlandse volk om finan cieel en moreel te steunen door het storten van een bijdrage op gh'o 8 5 0: „Voor onze gerepatrieerden". CENTRAAL COMITé TEN BEHOEVE VAN GEREPATRIEERDEN. Advertentie Vakantie!Dan gaat het fototoestel mee. Neem dit jaar geen risico's. Verzeker U van dubbele vakantievreugde met de beste camera, 'n Zeiss Ikon! Neem een NETTAR. van f89.-. Dan heeft U een camera met eigenschappen, die U voor deze prijs nergens vindt: een rood stoplicht in de zoeker als U vergeet de film te transporteren, Novar 4.5 objectief, een Velio sluiter met tijden van 1/10-1/200 sec., synchro-flitscontact en blokkeerinrichting. Eén lichte druk op de knop en de camera springt in opnamestand. Dat vindt U voor deze prijs alleen bij de BEVALLEN van een zoon: 21 mei: M. van Kampen-van den Berg; 23 mei: M. H. Hoogbruin-Meijer; A. J. Ratterman- van 't Schip; F. Bakker-Adelaar; E. H. Hartman-Zorgc; M. K. Smit-van Kessel; A. A. Bergman-Luiten; J. M. A. M. Meure- Lexmond; J. Jaspers-Douwes; 24 mei: A. F. Keus-Duizer; J. Kimman-de Rooij. BEVALLEN van een dochter: 23 mei: J. C. Leijenaar-Foppen; C. H. van Ale- wijk-Wijling; A. Egberts-Pilon; L. H. Maarsen-Posthumus; 24 mei: C. van der Ven-de Quastenit; W. Kok-Meijer; H. Das berg-van der Heiden; M. Gillissen-Hoek water. GEHUWD: 24 mei: T. Timmermans en M. A. Kettenis; H. G. Spiers en C. Ver voort. OVERLEDEN: 23 mei: H. Blössmann, 63 j., Tuinwijklaan; G. Vermeer, 75 j., Godfried van Bouillonstraat; J. C. Soel- laart, 84 j., Populierstraat. De Heemsteedse afdeling van de Par tij van de Arbeid organiseerde vorige week vier verkiezingsbijeenkomsten; één in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein, twee in de bovenzaal van het Minerva theater en vrijdagavond de laatste in het wijkgebouw „De Prince- hof" in De Glip. Op al deze avonden werd het woord gevoerd door de lijstaanvoerd- ster van de Heemsteedse P.v.d.A., me vrouw H. van der Meulen-Houwer, die haar mening uiteenzette over de wijze, waarop een democratisch en socialistisch gemeenteprogram dient te worden voor gestaan. Zij bepaalde zich hierbij in het bijzon der tot het onderwijs en de bejaardenzorg. Zij wees erop, dat de P.v.d.A.-fractie zich steeds heeft beijverd de boventallige on derwijzers en kleuterleidsters te handha ven. En zoals is gebleken, niet zonder suc ces. De P.v.d.A. beijvert zich voor een zo spoedig mogelijke bouw van scholen en kleuterscholen in de nieuwe wijken even als voor het inrichten van speelweiden en speelstraten. Verder stond mevrouw Van der Meulen langdurig stil bij de kwestie van de bejaardenzorg. Immers wanneer de gemeente zou willen overgaan tot het stichten van een bejaardencentrum, zou er voor jonge mensen een niet onbelang rijke woonruimte vrij komen. Spreekster vroeg zich daarom af, wat toch eigenlijk de bezwaren kunnen zijn van de confessio nele partijen tegen een dergelijk centrum. Spreekster pleitte voor een ruime sub sidie voor de bejaardenbonden; waarna zij nog herinnerde aan het standpunt van de P.v.d.A., dat van regeringszijde het ver- haalsi-echt zo spoedig mogelijk dient te worden afgeschaft. In het vervolg van haar betoog bracht mevrouw Van der Meulen het subsidie beleid ter sprake, waarbij zij zich af vroeg, of men in Heemstede onder demo cratie alleen steun en erkenning van eigen groep verstaat. Want het voorstel van de P. v. d. A.-fractie ook het Humanistisch thuisfront een subsidie te verlenen, werd door de andere partijen wegge stemd. Ofschoon de P.v.d.A. uiteraard geen enkel bezwaar heeft tegen steun aan het katholiek en protestants-christelijk thuisfront, stelt zij zich op het standpunt, dat buitenkerkelijken op dezelfde rechten aanspraak kunnen maken. Mevrouw Van der Meulen besloot haar inleiding met de verzekering, dat de P.v.d.A.-fractie niet bereid zal worden gevonden tot een dom potverteren, maar wel om geld te voteren voor belangrijke zaken. Deze inleiding werd op de verschillende vergaderingen telkens gevolgd door toe spraken van andere P.v.d.A.-kandidaten voor de gemeenteraad. De heer H. A. Dis selkoen richtte zich vooral tot de jonge kie zers. De heer G. Kause verklaarde op zijn beurt geen principieel verschil te zien tus sen hoofd- en handarbeiders, want in de crisisjaren bijvoorbeeld was de verpau pering onder kantoormensen groter, om dat zij over minder aanpassingsvermo gen beschikten. Verder wees hij erop, dat de P.v.d.A. de enige politieke groepering is, waarin de arbeid centraal wordt ge steld. De heer D. Tinbergen kwam zich aan de kiezers voorstellen door enkele economi sche en sociale kanten van onze moderne, snel veranderende samenleving te be lichten. De heer Ed. W. Woud gaf een getuige nis van hetgeen hem heeft bewogen, als christen tot de P.v.d.A. toe te treden. De heer Woud gaf ten slotte de volgende sa menvatting van zijn standpunt: „Zou ik alleen menselijke drijfveren kennen, dan zou ik op de plaats waar ik in het leven ben gesteld wellicht rose, of misschien wel een geheel andere politieke kleur aan hangen. Mijn keuze voor het rood van de P.v.d.A. wordt echter bepaald door een ander rood: het rood van de avondmaal- wijn. Want de boodschap van Christus, „liefde is roder dan enig mens ooit rood zal kunnen zijn", besloot de heer Woud. Ook de heer H. J. Verkouw wenste dui delijk te maken, dat de P.v.d.A. een belij dend christen niet alleen ruimte laat, maar het zelfs in hem waardeert, wan neer hij van zijn overtuiging uit aan het politieke samenspel deelneemt. Wanneer hij deze keuze eenmaal heeft gedaan zal hij spoedig tot de ontdekking komen, dat zowel in het program van de P.v.d.A. als in haar daden iets zichtbaar wordt, van datgene wat hem juist als christen zo bij zonder aanspreekt. Namelijk het opkomen voor zwakken en verdrukten en het stre ven naar een rechtvaardige samenleving met geestelijke vrijheid en sociale gerech tigheid, onderling de verdraagzaamheid en verantwoordelijkheid voor elkander. Daar voor had de heer Verkouw er nog op ge wezen, dat een christelijke partij formatie niet uit de bijbel kan worden afgeleid. Mevr. C. Cohen-Koster gebruikte haar spreekbeurt om te trachten enige aantij gingen tegen het beleid van de P.v.d.A te ontzenuwen. Na enige voorbeelden con cludeerde zij ondermeer, dat het bijzon der goedkoop is van dirigisme te spreken in een overbevolkt land, waar iedere maat regel altijd wel het belang van de een of andere groep zal aantasten. Maar voor het socialisme is de vrijheid van de een niet los te maken van de vrijheid van de ander; vrijheid en gerechtigheid zijn niet te scheiden. Mevrouw Cohen schonk voorts aandacht aan het vraagstuk van de bewapening. Op deze redevoeringen volgde telkens een levendige gedachtenwisseling. De zesde rit van de voorjaarscompetitic die gisteren door de Haarlemse wieler club „De Kampioen" op het parcours in het „Van der Aartsportpark" werd ge houden, is bij de A- en B-klassers gewon nen door Aad Straver. Ondanks het bar slechte weer is er in deze rit aardig strijd geleverd. Vooral de slotfase, waarin Cees van Steyn een ver geefse greep naar de overwinning deed, was bijzonder spannend. Tweehonderd meter voor de verlossende streep werd Van Steyn door Straver achterhaald en voor bij gestevend. Aan deze rit waarin Koger weer eens door pech werd achtervolgd werd ook deelgenomen door het in Kopenhagen wo nende lid Jan Miedema, die voor enkele weken' met verlof in Nederland is. De uitslag luidde: 1. Straver, de 50 ron den (ca. 57,5 km.) in 1 uur 38 min. en 15 sec.; 2. C. van Steyn, 3. Miedema, 4. Ko ger, 5. J. de Jong, 6. van Dijk. Bij de C-klassers, die 25 ronden moesten rijden, zegevierde Bouma vóór Fennis, Hendriks, Peters, Nijssen, v. d. Horst, Heersma en Victoor. In de memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp-Jeugd- spaarwet wordt tevens ingegaan op de al gemene beschouwingen over de bezitsvor ming welke behoren tot de behandeling van de begroting van het departement van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Uitvoerig wordt ingegaan op de richtlij nen en de werkingssfeer met betrekking tot de Ambtenaren-spaarregeling. Het overleg daarover is nu voltooid. In de cen trale commissie voor Georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken is overeenstem ming bereikt. De lagere publiekrechtelij ke lichamen die daaraan behoefte hebben, kunnen nu mits zij de genoemde richtlij nen als maximum aanhouden voor hun personeel eigen gepremieerde spaarrege lingen gaan ontwerpen. Naar aanleiding van een vraag over de werkzaamheden van de Commissie Bezits- spreiding wordt medegedeeld, dat inmid dels een rapport is gereedgekomen, waar in beoogd wordt het tweede aan de com missie voorgelegde vraagpunt te behande len, te weten of en op welke wijze, de ar beider in de gelegenheid behoort te worden gesteld aandeelhoudersrechten te verwer ven, ook onafhankelijk van verkrijging uit hoofde van winstdeling. De minister wijst er overigens op, dat voor de verdere uitbouw van het bezitsvormingsbeleid ook aan dacht zal moeten worden besteed aan maatregelen, welke anderen dan werkne mers in hun streven naar verwerving van een gepast eigen bezit kunnen steunen. Speciaal heeft hij ook oog voor de bijzon- Maandagavond omstreeks zes uur heeft zich bij het Delftplein te Haarlem een aan rijding voorgedaan tussen een motorrijder en een bestelauto, tengevolge waarvan de motorrijder, een 23-jarige monteur uit Haarlem, ernstig is gewond. De bestelauto, die bestuurd werd door een 51-jarige Hagenaar, reed op de Rijks straatweg in noordelijke richting en wilde bij het Delftplein linksaf slaan om de Delft laan op te rijden. De bestuurder had tijdig voorgesorteeerd en richting aangegeven. Toen de wagen op het punt stond linksaf te slaan wilde de hem achteropkomende motorrijder nog aan de linkerzijde van de auta .passeren. Hij botste met een gewel dige klap op de wagen en werd tegen het wegdek geslingerd. De man is met een ver moedelijke schedelbasisfractuur naar de Deo gebracht. Een zich op de duo bevin dende 19-jarig meisje uit Santpoort viel eveneens op de rijbaan. Zij werd aan beide knieën gev/ond. De politie vraagt getuigen van het ongeluk zich met haar in verbin ding te stellen. De afdelingen Bloemendaal en Over- veen van de katholieke Volkspartij beleg den vrijdag in de aula van de St. Josef- school een forumavond, waarvoor veel be langstelling bestond. Van het forum maakten deel uit mejuffrouw dr. M. E. Nolte, die als presidente optrad, en voorts de heren F. K. J. Fijen, J. van Haaster, mr. A. A. K. M. Povel en ir. L. A. N. Bij voet. Pastoor dr. A A. Olierook bracht de toe stand van het Bispinckhuis onder de aan dacht. Tevens bracht hij de bouw van een nieuwe rooms-katholieke kleuterschool tei sprake, aangezien de tegenwoordige be huizing in het Bispinckhuis verre van toe reikend is. Ook mejuffrouw Nolte betreur de het, dat, inzake een mogelijke restau ratie van het Bispinckhuis, van te voren geen overleg heeft plaats gehad tussen de Bispinckstichting en het gemeentebestuur. Zij zegde toe pogingen in het werk te stel len de restauratie in 1960 erdoor te krijgen inplaats van in 1964, zoals thans de be doeling is. De heer L. Franken, bestuurslid van de Buurtvereniging „Bloemendaal" bepleit te een betere voorlichting van de jeugd op het gebied van de gemeentepolitiek, maai dan niet op het politieke vlak. Verder beantwoordde het forum vragen met betrekking tot een betere straatver lichting en het rooien van bomen op de Kastanjelaan in Bloemendaal, de précai re financiële situatie van Thijsse's Hof. De heer Fijen merkte naar aanleiding van het laatste op, dat op de gemeente begroting 1958 een bedrag van 3500.- voorkomt ten behoeve van Thijsse's Hof. Tenslotte werd nog van gedachten gewis seld over het recente raadsbesluit betref fende het niet verlenen van een subsidie voor de kerkebouw in Bloemendaal. De voorzitter van de afdeling Bloemen daal, de heer H. G. Oosterbaan Martinius dankte de forumleden aan het eind van de bijeenkomst voor hun medewerking. Het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal was vrijdagavond het onbe twiste domein van de Haarlemse N.P.V.- zeeverkennersgroep „Kon-Tiki". Voor een groot aantal leden en ouders hebben zij een feestavond gegeven, die zeker aan haar doel heeft beantwoord. Deze, nu vijf jaai geleden door schipper Roy Vroom opge richte groep is de laatste tijd aanmerke lijk versterkt met een horde welpen en een stam verkenners, die onderscheiden lijk onder leiding staan van akela H. Bro- kaar en loodssehipper C. Selman. Groepsleider schipper G. H. Visser open de met een kort welkomstwoord, waarbij hij zich in het bijzonder tot ere-schipper Roy Vroom richtte. De jongste leden van „Kon-Tiki" voerden vervolgens een aar dige welpendans op. De revue „Te land en ter zee" die de hoofdschotel van het feestprogramma vormde, heeft de aanwe zigen enige uren genoeglijk bezig gehou den. De heer Charles Molenkamp, die de tek sten schreef en ook de regie voor zijn re kening nam, is er in geslaagd verscheide ne geestige vondsten op verrassende wij ze tot uitdrukking ten doen brengen. Uiter aard hadden de meeste schetsjes de zee als onderwerp. Vermakelijk vooral was de ontmoeting van de drie „zeerobben" met de zeegod Neptunus en de kleine zeemeer min. Het „Kon Tiki"-orkest leverde zijn aandeel door het programma muzikaal te omlijsten. Met een hartelijk applaus brachten de aanwezigen hun waardering voor het ge- bodene tot uiting. Schipper Visser, die be kende dat hij, gezien de korte tijd van voorbereiding er een „zwaar hoofd" in had gehad, bood mevrouw Molenkamp en me vrouw De Laat bloemen aan als blijk van waardering voor hun aandeel in de voor bereiding van de revue. Ook de heer Mo lenkamp deelde in de huldiging. dere positie van het midden- en kleinbe drijf. Over de Jeugdspaarwet zeggen de be windslieden dat datgene, wat dient ter be vordering van een voor een goede admini stratie en controle noodzakelijke uniformi teit van uitvoeringshandelingen, vaststel ling van formulieren en dergelijke, be waard wordt voor een ministeriële beschik king. Indien de wensen van de Kamer zich echter beperken tot de premiehoogte en de spaarduur, dan zijn de bewindslieden gaar ne. bereid daaraan tegemoet te komen door in de wet vast te leggen, dat de premie nimmer minder mag bedragen dan 10 per cent en dat de maximum-spaarduur negen jaar is. Een en ander is in een nota van wijzigingen vastgelegd, evenals de op lossing, die uiteindelijk in overleg met de spaarinstellingen, de centrale accoun tantsdienst en de rekenkamer is gevon den om ex-militairen zoveel mogelijk ter wille te zijn. Voor hen zal onder bepaalde voorwaarden het afsluiten van de eerste jeugdspaarovereenkomst nog mogelijk zijn tot het bereiken van de 24-jarige leef tijd. Maandag 2 juni zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heer A. J. G. Hop zijn diploma behaalde als tandarts. Na enige waarnemingen heeft hij zich in Haarlem gevestigd aan het Santpoorter plein 19, waar hij nog steeds zijn praktijk uitoefent. De heer Hop heeft altijd in bij zondere mate belangstelling gehad voor het werk van de Nederlandse Maatschap pij voor tandheelkunde en alles wat daar mede verband houdt. Zo heeft hij zich ook altijd geïnteresseerd voor het werk van de schooltandheelkunde en van de oprich ting van deze dienst af was hij niet alleen de eerste doch ook verschillende jaren de enige schooltandarts. Na de onderbreking van de oorlogsja ren was tandarts Hop in 1948 opnieuw be reid de dienst voor de schooltandheelkun de op te bouwen. Door het feit dat hij werd opgeroepen in militaire dienst moest hij dit werk echter afbreken en na die pe riode eiste zijn praktijk hem ten volle op, zodat hij dit werk niet kon voortzetten. Behalve zijn werk als schooltandheelkun- dige werd hij in 1948 benoemd tot vaste medewerker van het Z.N.O.-fonds van de Nederlandse Spoorwegen, waaraan hij zijn krachten heeft gegeven tot aan-de op heffing van het fonds. Toen in 1950 het tijdstip aanbrak dat de ziekenfondspatiënten ook bij de tandart sen aan huis behandeld werden, had dit voor de heer Hop het i evolg dat hij behal ve zijn uitgebreide particuliere praktijk een drukke ziekenfondspraktijk kreeg. Hij maakt dan ook deel uit van de zieken fondscommissie. Dat de heer Hop een zeer drukke prak tijk heeft, heeft hij aan zijn grote vakbe kwaamheid en kunde te danken en aan zijn rustig optreden. De heer Hop heeft ook grote belangstelling voor de ijssport. Hij is bestuurslid van de IJsclub voor Haarlem en omstreken, lid van de ge meentelijke commissie voor de ijsbaan en lid van de sportraad. Het ligt in de bedoe ling van de heer Hop de viering van zijn jubileum in huiselijke kring te doen ge schieden. Het programma voor het orgelconcert, dat Pie Kee vanavond in de Grote Kerk te Haarlem zal geven, vermeldt de vol gende werker: 1. Variaties over „Veni Creator Spiritus", van J. Titelouze; 2. Toc cata en fuga in f, van D. Buxtehude; 3. a. Komm, heiliger Geist, Herre Gott, van D. Buxtehude, b. Komm, Gott Schöpfer, van J. S. Bach; 4. Toccata, adagio en fuga in c, van J. S. Bach; 5. Drie kleine orgel - stukkén, van S. S. Reda en 6. Improvisatie over een Pinksterlied, van P. Kee. „De Liester", de toneelclub van de Overijselse- Gelderse- en Drentse vereni ging „De Oosthoek", heeft haar leden za terdag in restaurant „Dreefzicht" ter af sluiting van dit winterseizoen een onder houdende toneelavond bezorgd, door bij de ze gelegenheid Koos Beswino's toneelspel „Het meisje met de rode strik" op te voe ren. Want dit stuk bevat alle elementen die, dank zij de nodige melodramatiek, een voor geforceerde effecten ontvanke lijk publiek gemakkelijk tot ontroering brengen. En de schrijver bleek deze in een behoorlijke dosis te hebben aange voerd, zodat hij de toeschouwers in ruime mate liet meeleven in de wederwaardig heden van een voorbeeldige cliché-toneel familie. Men kent deze wel uit andere, soortgelijke stukken: een vader, die voort durend zijn verknochtheid aan de vierkan te kruik demonstreert; de frauderende en snoevende schoonzoon; de dochter, die na door haar minnaar te zijn bedrogen in het bar-miliéü gaat verkeren: de door dit al les voortdurend tot tranen bewogen moe der en ten slotte de nobele boerenzoon, die maling heeft aan „wat de mensen zeggen" en het afgedwaalde meisje als stralende bruid accepteert. Een gelukkig einde, dat zich van wege het traditionele toeval pre cies op oudejaarsavond mag afspelen, zo dat de innige kus der hereniging harmo nisch door twaalf vrolijke klokslagen wordt begeleid. Met zijn weinig gecompli ceerde karaktertekeningen bleek dit stuk voor deze spelers met betrekkelijk weinig moeite voor het voetlicht te worden ge bracht, zodat het een voorstelling is ge worden die met belangstelling kon worden gevolgd. Mede door de zeer goede rolken- nis gelukte het de spelers een behoorlijk tempo te bereiken, waarmee regisseur E. van Oene ongetwijfeld een der beste voor stellingen van deze vereniging op zijn naam heeft gebracht. Daartoe ook in staat gesteld door de verschillende leden, die hun diverse rollen in de voor dit stuk ver eiste speelstijl hebben uitgebeeld. Zoals de enigszins verlopen vader Giesbers van A. Munninkhuis, de intrigerende schoon zoon van Joh.'Kok, die zich precies zo on sympathiek wist te maken als de schrij ver moet hebben bedoeld en de sensitieve Marjan van mevrouw Floryn, het roodge- strikte meisje uit de titel, wier geluk haar door het publiek na dergelijk zware be proevingen kennelijk van harte werd ge gund. Verder was mevrouw Westdyk een bezorgde toneelmoeder, met als contrast de vrolijke Suus van mevrouw Scholte. D. Maehiels nam, een robuuste Rinus Doevé- dans voor zijn rekening, regisseur Van Oene speelde zelf de barhouder met men senkennis en wanneer wij dan nog de na men noemen van de dames Brink en Tor- ly en de'heren P. Schildwacht en J. Slui ters. dan hebben wij een bezetting ver meld die het publiek in een aandachtige en dankbare stemming wist te brengen. Op tweede pinksterdag werd in de gro te zaal van het Nederlands Leger des Heils aan de Commelinstraat te Amsterdam, het pinkstercongres onder zeer grote belang stelling gehouden. Commandant Favre opende het congres en heette de afgevaardigden van de Korp sen, Groningen, Leeuwarden, Dordrecht, Rotterdam, Alkmaar, Utrecht, Scheve- ningen en soldaten van het op te richten korps Haarlem, alsmede natuurlijk de korpsen Amsterdam hartelijk welkom. Wij vernemen dat binnenkort wordt op gericht het korps Haarlem van het Neder lands Leger der Heils. Advertentie poor uw H AN DEI.SDR IIK WERK? Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Voor velen heeft het circus nog maar weinig aan aantrekkingskracht ingeboet. Dat is zaterdagavond bij de gala-voorstel ling wel gebleken, waarmede „Circo Es- panol" zich voor de eerste keer aan de Haarlemmers presenteerde. Verscheidene honderden toeschouwers hadden zich rond om de piste van dit Spaanse circus ge schaard, dat tot en met donderdag 29 mei zijn imposante „tweemaster" tussen de bomen van de Haarlemmerhout heeft op geslagen. Zij zullen van hun bezoek wel geen spijt hebben overgehouden, want het gebodene staat op een zeer behoorlijk peil. Naast de attracties, die men in elk circus van enig formaat kan aanschouwen, ver leent het optreden van een Spaanse dans groep, die met veel verve en zuidelijk temperament karakteristieke Andalusi- sche volksdansen ten uitvoer brengt aan het programma een apart accent. Het aan gekondigde stierengevecht „aangepast aan de Nederlandse smaak" heeft niet veel om het lijf en eerlijk gezegd zijn wij daar niet rouwig om geweest. Over het alge meen is er veel aantrekkelijks te genie ten. Spanning, gekruid met een tikje sen satie, goede acrobatiek, meesterlijke jong leurschap, uitstekende hogeschoolrijkunst en niet te vergeten uitbundige vrolijkheid om de fratsen van clowns, die hun vak uitnemend verstaan, al deze elementen behorend bij een echt circusfestijn zijn aanwezig. In het altijd boeiende nummer met wilde dieren toont senorita Manuela haar even charmante als onbetwistbare meesterschap over een viertal leeuwen. Hoog in de nok van het circus, verschei- van de piste, volvoeren de twee Asturias met ijzige kalmte hun halsbrekende toe ren. Veel bravo's ontlokten ook .de drie Conrados, twee meisjes en een jongen, die met verbluffend gemak hun acrobatische evoluties op de rug van hun galopperende viervoeter uitvoerden. Even gemakkelijk als wij op de dansvloer plegen te doen maakt de jeugdige Carmencita haar dans passen op de zwiepende staaldraad. „Ooooh", zuchtte een juffrouw naast ons bewonderend tijdens het nummer van de „antipodiste" Josette, die op haar rug lig gend allerlei voorwerpen op haar voeten balanceerde alsof er geen wet van de aan trekkingskracht bestaat. Met ingehouden adem volgden de toeschouwers de wendin gen van senorita Isabella aan de vliegen de trapeze, een spanning die nog verhoogd werd toen enkele suppoosten bij een van de gevaarlijkste toeren een groot vangzeil gereed hielden. Uiteraard ontbreken klas sieke paardendressuurnummers niet waar in deze edele viervoeters een staaltje van hun intelligentie ten beste geven. Een bij zonder kleurrijk schouwspel biedt ook de „rodeo-show" met gillende indianen en lassowerpende cowboys. Bij dit evenement komt een van vervaarlijke horens voor ziene Indische waterbuffel het toernooi- veld opstuiven om even later volgens alle regelen der kunst gevloerd te worden. Dat betekent tevens het einde van het hele „stierengevecht". Een uitstekend num mer mag tenslotte niet onvermeld blijven en dat is het optreden van de jongleur Rasto, wiens werk zeker van prima ge- dene tientallen meters boven het zaagsel halte genoemd mag worden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9