Bezoek aan Keukenhof is dit jaar (begrijpelijk) tegengevallen Vernietiging van C.P.N. bleef een vrome wens 7 Firma Baja Kunstkring Apollo eerste op concours in Lexmond Twee PEN-jubilarissen ZWELLINGEN of KNOBBELS aan de grote teen Burgerlijke Stand van Haarlem Conducteur J. P. van der Molen veertig jaar bij de N.Z.H. Duitse boefjes veroordeeld Examens Schoolcrickettoernooi in Haarlem geëindigd UIT STAD EN STREEK J. P. Avegaart overleden Dodelijk ongeluk bij de viersprong in Aerdenhout Verkiezingsbijeenkomst prot. chr. partijen in Bloemendaal Man liet tas met twaalf duizend gulden staan Wim Paauw verlaat H.T.C. als regisseur Kerkelijk Nieuws Communisten op Botermarkt: „Caecilia" zingt voor bejaarden en invaliden WOENSDAG 28 MEI 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie Arflex Italiaanse zitmeubelen. Na de bekroning op de Trienale, nu ook in Nederland geëxposeerd bij: Gasthuisvest 5 HAARLEM Dinsdagmiddag is een dragline op de Kinderhuissingel in Haarlem in on zachte aanrijding gekomen met een geparkeerde auto, doordat de dragline bestuurder plotseling moest uitwijken voor een fietsende jongen. De auto werd een tiental meters meegesleurd en was aan de achterzijde geheel ver nield. De foto werd gemaakt kort na de aanrijding. Op tweede pinksterdag heeft de harmo nie „Kunstkring Apollo" uit Haarlem op een concours' in Lexmond onder leiding van haar dirigent Peter Wit enige mooie successen behaald. Het korps kwam uit in de ere-afdeling harmonie. In de concert wedstrijd, waarbij twee werken moesten worden uitgevoerd, behaalde Kunstkring Apollo met 315 punten de eerste prijs. Ook narn het korps deel aan de marswedstrij den, waarb'ij eveneens een eerste prijs werd behaald met het hoogste aantal pun ten van de dag. Het concours werd be sloten met 'n prima vista wedstrijd, waar bij het Haarlemse korps een tweede prijs behaalde. Op vrijdag 30 mei (de eigenlijke datum is 1 juni) zal de heer N. Vrijenhoek, wo nende Ignatius Bispincklaan 16 te Bloe- mendaal de dag herdenken, waarop hij veertig jaar geleden bij het PEN in dienst trad. De heer Vrijenhoek, chef van de af deling Schakelstations en Beveiliging, zal vrijdag door de directie worden ontvangen en 's middags tussen drie en vijf uur zal hij recipiëren in „Velserend" te Santpoort. Op zondag 1 juni zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heer P. van Digge len, wonende Benkoelenstraat 10 te Haar lem in overheidsdienst trad. De heer Van Diggelen, werkzaam als commies A op het kantoor van de PEN-centrale te Velsen, zal dit jubileum op dinsdag 3 juni vieren en op die dag door de directie van het PEN op het hoofdkantoor in Bloemendaal wor den ontvangen. Advertentie Een doeltreffende behande ling van knobbels of zwel lingen aan de grote teen, die in vele landen met groot succes wordt toegepast, is nu onder de naam Dalet Balsem v-erkrijgbaar. Dalet Balsem heeft een drievoudige wer king: 1) Verjaagt de pijn; 2) heft de aan doening op; 3) vermindert de hinderlijke zwelling. Neém de proef met Dalet Balsem, haar uitwerking is verrassend. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Haarlem, 27 mei 1958 EN van een zoon, 17 mei: C. S. •an M :elenOosterveer; 23 mei: C. P. Bos—Harder; 24 mei: M. AlofsPols; C. M. EliënsAsseler; M. M. VinkeZonne veld; W. H. Palm—Luijben; M. Brouwer- Van der Plas; J. PenningaBrand; P. DuizerVervloed; E. J. M. Hammann Spooren; 25 mei: J. van DoornVan den Bos; P. B. HurkmansDe Haas; A. J. M. DuivenvoordenVan Graas (2 zoons); 26 mei: A. M. S. JanssenMeddens; P. Lijn- zaat—Lameris; J. C. van SchootenMaar schalk; 27 mei: T. M. van HoofOelp. BEVALLEN van een dochter. 23 mei: E. G. M. van den BergBelle; 24 mei: A. M. Seegers—Van Haaren; 25 mei: M. J. H. Beth—Kenter; M. SchuitemakerEm- bregts; M. J. van der ValkZegwaart; J. H. RührupVan Reeden; 26 mei: A. M. RuijgrokVan der Aar; R. Kuyp-Bogaard; p. F. de GraafVan den Haak; G. Schilp —ter Mast; I. E. SwerissenLubach; F. Pel—Postma; A. J. S. W. KorstenSma- rius; J. van der Linden—Trouwen; P. de GrootAzier; 27 mei: M. A. KootVeen- man. GEHUWD, 27 mei: A. J, S. Wijnands en E. van Zadelhoff. ONDERTROUWD, 24 mei: W. N. Leli- veld en H. A. M. van der Riet: M. H. Gruts en H. M. C. Schut; 27 mei: W. de Bruin en C. M. Schouten; C. de Vreede en H. C. de Vries; H. F. Schouten en G. J. W. Geeven; M. P. Vlaming en B. Visser; M. C. Smit en P. E. van der Geest; A. H. A. Bom en M. P- W. Koster; P. G aartman en J. Zonne veld; G. W. Hadders én E. M. Rieger; O. G. de Rooij en J. Henkei; S. Giling en B. E' M. Rosenhart; J. van Maas en A. M. C. Anten; O. Koning en M. T. Bosman; E. H. Alles en W. C. Heijneman. OVF"'LEDEN, 23 mei: E. Kuik, 31 jaar, Hazepaterslaan; 24 mei: J. Korting,' 81 j., Schotersingel: A. Jansen, 68 j., Sterrebos- straat; P. de Haan, 68 j., Gasthuisvest; T. P- Meijers, 71 j., Bakenessergracht; J. M. de Graaf—Cazander, 73 j., Linnaeuslaan; -5 mei: J. van Thiel, 51 j., Hazepaterslaan; P-Huijbens, 64 j., Kamperstraat; A. C. van Oerle—Putker. 81 j., Leidsestraat; J. T. Veen, 7 jaar, Hazepaterslaan; C. van den Bos—Van Aggelen, 55 j., Pegasusstraat; 20 mei: R. Swanborn, 93 j., Jansstraat; A. J. Tempelman—Dopman, 72 j., Ripperdapark. Op de tweede pinksterdag is de natio nale bloemententoonstelling Keukenhof in Lisse gesloten. Daarmede is een eind gekomen aan een van de voorjaarsevene menten, die duizenden buitenlanders naar ons land heeft getrokken. Het be zoek is dit jaar beslist tegengevallen in vergelijking met 1957, maar meegevallen als men de grafieken van De Bilt be kijkt. Het is zelfs een beetje onbegrijpe lijk, dat toch nog vijfhonderdduizend mensen de tentoonstelling hebben be zocht. De bloei van de bloembollen is dit jaar niet normaal verlopen. De late en lange winter heeft de groei van de planten ver traagd en dus ook het bezoek aan de bol lenvelden. Kan men in normale jaren in april al op „bollenzondagen" rekenen, nu moest men tot de eerste weken van mei wachten. In feite is de bollentijd slechts drie weken „kort" geweest. Bij een nor male bloei duurt deze vier tot zes weken. Daarbij komt nog, dat Pasen dit jaar zeer vroeg was. Op zes en zeven april waren nog geen bloeiende bollen te zien. Bovendien lokte het weer ook niet. Het grote-stadspubliek komt bij goed weer toch naar buiten en neemt genoegen met weinig bollenvelden. Het geniet dan van de frisse lucht en het mooie weer. Hoe verder het seizoen vordert, hoe meer de in teressen de andere kant opgaan; namelijk naar zee en bos. Dit in ogenschouw genomen maakt het cijfer van vijfhonderdduizend bezoekers zeer aannemelijk. Te meer, omdat de bloei tijd beslist niet naar een latere datum ver schoven is. De bloei was kort maar hevig, zoals ervaren vaklieden trouwens hadden verwacht. De natuur herstelt zich namelijk altijd. Er zijn enkele warme dagen ge weest, er viel voldoende regen en „je hoor de de planten groeien". De bloeitijd was dus niet veel later dan anders achter de rug. Ook al. omdat de late tulpen vliegens vlug van de velden moesten worden ver wijderd, omdat anders een zwam kans zou hebben gekregen zich van de bloemen in de planten te nestelen en deze vernietigend aan te tasten. In het begin van het seizien hoorde men velen de mening verkondigen over een ver mindering van het bezoek onder invloed van de Expo 1958. Gezien echter het enox-- me aantal buitenlandse auto's is van deze voorspellingen weinig terecht gekomen. In tegendeel. Er zijn meer mensen uit noorde- lijke landen naar het zuiden gekomen dan andere jaren. Velen hebben een bezoek aan de Expo 1958 gecombineerd met een uit stapje naar de bollen. De afstand Brussel Amsterdam moge in onze ogen groot zijn, naar de maatstaven in andere landen is deze dat beslist niet. zMisschien is er wel een andere invloed van dev.e wereldtentoonstelling 1e bemer ken geweest. Het bezoek aan de Keukenhof is sinds de dertigste april, toen de bloeitijd begon, zeer verspreid geweest. Sinds die dag was het ook op werkdagen druk. Ook hierdoor is de indruk van de aantallen be zoekers niet die van andere jai-en. Hoe wel de cijfers over het voorjaarsbezoek pas veel later bekend worden aan de hand van de statistieken van de horecabe drijven, meent men op de Keukenhof geen „concurrentie" van de Expo te hebben ondervonden. Vanmorgen is de heer J. P. van dei- Molen, conducteur bij de N.Z.H.V.M., in zijn woning aan de Generaal Bothastraat 126 in Haarlem-Noord gehuldigd naar aan leiding van het feit, dat hij veertig jaar geleden bij dezë maatschappij in dienst trad. De heer Van der Molen, die thans 62 jaar is, werd allereerst namens de directie van de N.Z.H. toegesproken door de heer Th. Hetcm, chef van de vervoersdienst, waar na deze hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud aanbood. Vervolgens voerde de heer J. J. Jurrissen het woord, die de heer Van der Molen als blijk van waar dering het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel alsmede de daax-bij behorende gouden draagmedaille overhandigde. Tevens deelde de heer Jurrissen mede, dat de jubilaris als erkenning van zijn verdiensten de ere medaille behorende bij de orde var Oranje- Nassau, in brons, was verleend. De heer N. Ockeloen heeft de heer Van der Molen hierna nog toegesprokei en hem namens het jubileumfonds een geschenk overhandigd. Drie Duitse jongelui van achttien en een entwintig jaar, alle afkomstig uit Mön- chen-Gladbach zijn door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens een aantal diefstallen en inbraak- jes in diverse plaatsen in Nederland. Utrecht. Kandidaatsexamen rechten: P. Rive, Vught; mej. C. v. d. Voorde, Utrecht; mej. M. Berghauser Pont. Soest. Doctoraalexamen rech ten: A. C. Geurts, Den Haag. Doctoraalexamen rechten (vrije studierichting) C. H. G. M. Kui tenbrouwer. Utrecht. Doctoraalexamen theologie: W. Zijlstra, Wijckel (Fr.). Doctoraalexamen klas sieke letteren: mej. B. Th. Koppers. Rotterdam, semi-artsexamen: B. Bruinsma, Utrecht; C. J. Clous, Oosterbeek; J. Kremers, Glanerbrug', J. v. d. Made, Overschie. Artsexamen: P. .1. van Elk, Gouda; T. J. Moojon, Amersfoort; J. M. Ooms, Tilburg. Doctoraalexamen sociologie: A. L. Mok, Utrecht. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen Engels: mej. J. Jas, Naarden. Kan didaatsexamen rechten: A. Th. de Miranda en W H. Wijnands, beiden te Amsterdam. Groningen. Kandidaatsexamen sociale aard rijkskunde: mej. J. Elshof, Groningen. Doctoraal examen Frans: mej. J. M. J. Berends. Groningen. Kandidaatsexamen psychologie: mej. J. de Wit. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: mej. A. H. G. de Laer Kronig, Amsterdam. Wageningen. Landbouwhogeschool. Ir. J. F. van Oosten Slingeland te De Steeg is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde na verdediging van een proefschrift met stellingen, getiteld: „De Sijsselt (Ede), een bijdrage tot de kennis van de Veluwse bosgeschiedenis". Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde II: M. R. David, Den Haag: O. A. Emanuel, Den Haag; C. Fransen. Rotterdam: P. K. Pel. Leiden; H. E. Sclhitte. Leiden; A. H. Wissel. Leiderdorp. Semi- artsexamen: S. M. Luchs (U.S.A.): M. Rosen- zweig (U.S.A.). Artsexamen: R. Coutinho Oegst geest; P. Eddes, Dordrecht; H. M. Hogerzeil, Haastrecht; I. A. D. Hohberger, Oegstgeest. Doc toraalexamen godgeleerdheid: J. R. H. Hooger- vorst. Leiden: G. v. d. Feijst. Delft. Doctoraal examen rechten: I. L. Rikmenspoel, Schevenin- gen. Kandidaatsexamen psychologie: W. J. M. Levelt, Heemstede (cum laude); J. C. J. Bonarius. Bloemendaal. I-Iet percentage buitenlanders was hoger dan anders. Wellicht hebben zij het een en ander over bloembollen opgestoken. Het bestuur heeft namelijk op enkele plaatsen zeer schematische voorstellingen gegeven van de plantdiepten van de verschillende bolgewassen. Wij hebben heel wat mensen ijverig zien noteren. Kunnen zij deze no tities nog terug vinden in het najaar, dan zal het aantal klachten over niet opkomen de bollen hoogstwaarschijnlijk verminde ren. Het bestuur van de Keukenhof beseft lei-dege, dat het zeer prettig is veel mensen door de ingangen te zien komen, maar ook dat de bezoekers regelmatig kopers van bloembollen moeten worden. Goede bloem bollen zijn een vrij dure tuinversiering en dus moet alles gedaan worden om ze ook mooi te laten bloeien. Juist dit laatste heeft men niet in de hand en daarom moet de af nemer voortdurend worden ingelicht over de plantwijze van de bloembollen. De jaarlijkse demonstratie van de moge lijkheden van alle bloembolgewassen is dus ten einde. Het bestuur beraamt nu reeds plannen voor 1959. De tentoonstelling be staat dan tien jaar. Eén attractie staat al vast, de Hortus Bulborum in Limmen staat enkele zeer oude tulpen-variëteiten af aan de Keukenhof. Als men die ziet en verge lijkt met de bloemen van thans, zal men de grote vooruitgang kunnen constateren. Het programma van het crickeltoernooi voor scholieren uit Haarlem en omstreken is ook dit jaar vlot afgewerkt. De wedstrij den wei-den in de pinkstervakantie op vrij dag, zaterdag en dinsdag gespeeld op de teri-einen van BMHC en Haarlem te Bloe mendaal, CVHW te Heemstede en Rood en Wit te Haai-lem. Voorafgaande aan de prijsuitreiking door de heer A. W. Rogge band, voorzitter van de Haarlemse Cricket Bond, wei-den voor ongeveer honderd jon gens twee Engelse cricketfilms vertoond. Commentaar hierbij werd verschaft door de heer M. J. van der Eb, lid van de pro- pagandacommissie van de N.C.B. Met de organisatie van dit toernooi legden vooral de heren Ph. van Dok en P. Maas grote eer in. Poule 1: Het Kennemer Lyceum was hier reeds kampioen. Hartenlustschool verliest van Coornhert Lyceum. Hartenlustschool 38-6; D. Rigbers 10 n.o., J. Vis 6 n.o.. C. J. C. Voors 1-4, L. Steffelaar 3-3, K Corver 1-4. Coornhert Lyceum 48-9;; C. J. C. Voors 16, N. Tol 3-15, E. Brongersma 6-25. Poule 2: Het Mendel College behaalde de titel door een overwinning op het Triniteits Lyceum. Mendel College 45-7; H. Randag 29: H. Koenders 2-10, O. Koenders 2-12, C. Vogelsang 3-14. Triniteits Lyceum 20; C. van Alphen 7-4. H. Randag 2-12. Poule 3: De drie deelnemende elftallen eindigden gelijk, doch IVO veroverde het kampioenschap door het beste gemiddelde, ondanks de nederlaag tegen Christelijk Ly ceum. IVO 11; Van Oldenborg 5 n.o.; J. Vogelaar 1-3. D. Vogelaar 2-3, O. C. van Lennep 1-2. Christelijk Lyceum 5o: R. On- stein 34: Van Oldenborg 3-45, Van Lennep 1-10. Poule 4: Nadat het Stedelijk Gymnasium reeds kampioen was geworden, verloor Kennemer Lyceum II nog van Coornhert Lyceum II. Coornhert Lyceum 85. C. J. P. van Baasbank 38. E. Diets 13; B. van Bende 2-10, T. Zuchen 2-16, W. van Olphen 2-21, N. Boutanier 1-15. Kennemer Lyceum 11; H. Latenstein 4-5, W. Benny 4-3. Poule 5: De Christelijke Mulo (Bl'daal) kwam als overwinnaar uit de strijd. Ge wonnen werd zowel van Triniteits Lyceum II als Lorentz Lyceum. Chr. Mulo 56; P. Munnik 10. C. Sandtke 10, R. Weyhenke 12; Van Geest 6-26, Van Willigen 2-23. Trini teits Lyceum 13; De Boer 11; Sandtke 3-8. P. Munnik 4-5. Verder won de Chr. Mulo (34-5) van Lorentz Lyceum (29, T. Herkemeyer 16 n.o.) en won H.B.S. b (64-6, H. Iddekinge 20) van het Lorentz Lyceum (56). Aid. C. groep I: Chr. Hu.vgensch. 1—Weth. Wes- lerv.sch. V 0—1; Theo Thijssensch. 1— Linnaeussch. 1 2-0: P. H. v. d. Leysch. 1—Chr. Hu.vgensch. 1 1 0: Weth. Westerv.sch 1—Linnaeussch. 1 3—0: Theo Thijssensch. 1—P. H. v. d. Leysch. 1 0—3; Chr. Huvgensch. 1—Theo Thijssensch. 1 0—0; Theo Thijssensch. 1—Weth. Westerv.sch. 1 1—2: Linnaeussch. 1—Chr. Hu.vgensch. 1 0—1: P. H. v. d. Leysch. 1—Weth.Westerv.sch. 1 0—1; P. H. v. d. Leysch. 1—Linnaeussch. 1 1—0. Afd. C, groep 2e twaalftallen: P. h. v. d. Ley- school 2—Theo Thijssensch. 2 0—1; Weth. Wester- vcldsch. 2—Chr. Hu.vgensch. 2 2—0: Linnaeussch. 2P. H. v. d. Leysch. 2 04: Theo Thijssensch. 2 —Chr. Huvgensch. 2 0-0: Weth. Westerv.sch. 2— Linnaeussch. 2 6—0. Afd. B: Centr. sch. I, 1—Centr. sch. I. 2 5—1: Hildebrandsch.—Th. M. Ketelaarsch. 0—0; A. H. Gerhardsch.Centr. sch. I, 1 00; Centr. sch. I, 2 —Th. M. Ketelaarsch. 0—5: Hildebrandsch.—A. H. Gerhardsch. 1—0. Afd. C, groep II: Jul. v. Stolbergsch.—Gr. van Prinsterersch. 0-1; Vondelsch.—Pr. Margrielscb. 4 0; Gr. van Prinsterersch.—Vondelschool 02: Gr. v. Prinsterersch.Pr. Margrietsch. 11; Von delsch.—Jul. v. Stolbergsch. 1—0; Pr. Margrietsch. —Jul. v. Stolbergsch. 0—0. Afd. C, groep III: Prinsensch.—Corn. Houtman- school 00: Fuhrhopschool—Mr. Thielsch. 30: Corn. Houtmansch.Fuhrhopschool 0—1: Corn. Houtmansch.—Mr. Thielsch. 0—1; Fuhrhopsch.— Prinsensch. 0—0: Mr. Thielsch.—Prinsensch. 00. Afd. C, groep IV: Inst. Or. Nassau—Jan Gijzen- school 2—2; El. v. Soeterw.sch.—Rijksleerschool 01: Jan Gijzensch.—El. v. Soeterw. sch. 00: Jan Gijzensch.Rijksleersch. 2—1: El. v. Soeterw.sch. Inst. Or. Nassau 0—2; Rijksleersch. Inst. Or. Nassau 00. Nieuws in het kort- Vrouwenbond Ovcrveen. De afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt haar maandelijkse bij eenkomst op vrijdagavond 30 mei in ge bouw „Irene" aan de Elswoutslaan te Overveen. Mejuffrouw Kruys, officier bij de Marva, zal iets over de Marva vertellen en tevens een film hierover vertonen. Haarlems Bachensemble. Zondag avond 1 juni om zeven uur zal Haarlems Bachensemble in de Bakenesserkerk een uitvoering geven van de Cantate nummer acht van Joh. Seb. Bach. Voorganger van de dienst is ds. J. van der Wiel Luilakoriëntatierit. Bij de beoordeling van de uitslag van de luilakoriëntatierit, die zaterdag is gehouden is een fout ge maakt, waardoor een meisje de hoofdprijs toegekend kreeg in de afdeling voetgang sters, toewei zij de tocht als wielrijdster had meegemaakt. Inmiddels is deze fout hersteld. Verkeersregeling. B. en W. van Haar lem hebben een verbod ingesteld tot links- afslaan voor het verkeer van het Prinsen Bolwerk naar de Jansweg. Dit verbod is ingesteld ter beveiliging van het verkeer op het kruispunt. KennemerpleinPrinsen Bolwerk Jansweg. Reeds eerder zijn daar ter plaatse verkeersgeleiders aange bracht. Speelwei. Het ijsclubterrein in Lisser- broek zal kunnen worden gebruikt als speelwei voor de jeugd. De dorpsvereni ging „Lisserbroek" heeft de gemeente Haarlemmermeer gevraagd een subsidie te verstrekken als bijdrage in de huur kosten. Als de gemeenteraad van Haar lemmermeer hiermee akkoord gaat, zal de dorpsvereniging vijfhonderd gulden sub sidie ontvangen. Wachthuisje. De N.Z.H.V.M. wil aan de Olmenlaan te Zwanenburg een wacht huisje plaatsen. De kosten hiervan zijn geraamd op 1350,De gemeenteraad van Haarlemmermeer wordt voorgesteld de N.Z.H. hiervoor een bijdrage van 450 te geven. Filmvoorstelling. Op donderdag 19 en vrijdag 20 juni zullen voor de geslaagde leerlingen van alle Bloemendaalse scholen, die in deze gemeente tussen 19 en 23 mei aan het verkeersexamen hebben deelgeno men, in gebouw „Domi" aan het Zandvoor- terpad te Overveen twee filmochtenden worden gehouden, waarbij tevens een goo chelaar zal optreden en een verkeerscom- petitie zal worden gehouden. Traangas. Tijdens een militaire traan gasoefening, die dinsdagavond om half twaalf in de nabijheid van de Zeeweg in Bloemendaal werd gehouden, dreef het gas via Overveen in de richting van Haarlem, waardoor de weggebruikers genoodzaakt werden zakdoeken voor hun gezicht te hou den om te voorkomen, dat de tranen hen langs de wangen liepen. Op tweede pinksterdag is op 60-jarige leeftijd plotseling overled de heer J. P. Avegaart, in leven hoofdstationschef te Haarlem. De overledene was nog maar korte tijd als hoofdstationschef in Haarlem werkzaam: on 1 januari van dit jaar is hij de heer J. Merten in genoemde functie opgevolgd. De heer Avegaart, die in 1897 werd ge boren, begon zijn loopbaan bij de spoor wegen in 1914, toen hij als leer ling-klerk bij de inspectie Winters wijk in diensi trad. Achtereen volgens had hij als standplaatsen Den Haag, Schie dam, Hillegom en opnieuw Winters wijk. In 1939 werd hij benoemd tot stationschei derde klasse te Born in Limburg, waarna hij in ge lijke functie overging naar Nieuwersluis- Loenen. Als stationschef tweede klasse ging hij in 1942 naar Wormerveer, waarna zes jaar later zijn promotie volgde tot sta tionschef eerste klasse B in Geldermalsen en in 1950 tot stationschef eerste klasse A in Roermond. Op 1 januari 1958 werd hij benoemd tot hoofdstationschef in Haarlem. De crematie van het stoffelijk overschot heeft donderdag op Westerveïd plaats, na aankomst van trein 10.04 uur. Dinsdagavond omstreeks elf uur heeft zich op de Zandvoorterweg in Aerdenhout een verkeersongeluk voorgedaan, waar bij de 44-jarige mevrouw C. M. Steen uit de Bankastraat in Haarlem om het leven gekomen is. Mevrouw Steen, die van beroep huis houdster is, reed per fiets op de Zandvoor terweg in de richting Heemstede. Nabij de viersprong in Aerdenhout werd zij aan gereden door een met grote snelheid uit de richting Zandvoort komende personenauto, die bestuurd werd door een 29-jarige Amsterdammer. Vermoedelijk heeft de bestuurder in de bocht bij de viersprong de macht over het stuur verloren: de auto schampte het trottoir en reed vervolgens in op de aldaar rijdende mevrouw Steen. Zij werd van de fiets geslingerd en was op slag dood. Achter haar reed een 67-ja- rige wielrijdster uit Zandvoort, die van de schrik een hartaanval kreeg, en naar het Diaconessenhuis in Haarlem moest wor den gebracht. De automobilist, die het on geluk veroorzaakte, is aangehouden. Zijn wagen werd in beslag genomen. Het stof felijk overschot van het slachtoffer is naar het Marinehospitaal in Overveen vervoerd. Aan de vooravond van de gemeente raadsverkiezingen hebben de protestants- christelijke partijen in de gemeente Bloe mendaal een openbare vergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan gehouden, waar de heren mr. J. W. de Jong Schou wenburg (C.H.U.) en mr. J. C. C. W. Hijs- zeler (A.R.) het woord voerden. Mr. De Jong Schouwenburg hield een algemene inleiding, waarbij hij vooral de nadruk legde op het steeds meer centra liseren van de macht door de landelijke overheid, waardoor de gemeentelijke auto nomie in de verdrukking komt. De heer De Jong Schouwenburg toetste zijn betoog aan enkele voorbeelden. Zelfstandig han delen is voor de gemeente niet meer mo gelijk. de vrije ontplooiing van het indi vidu en persoonlijk initiatief worden aan banden gelegd. Overorganiseren en per fectionisme zijn in deze tijd naar sprekers mening aan de orde van de dag. De con fessionele partijen willen een scheiding tussen kerk en staat. De kerkebouw bij voorbeeld is een plaatselijke aangelegen heid, die niet centraal door de overheid geregeld behoort te worden. Mr. J. C. C. W. Hijszeler haalde enkele gevallen uit de praktijk aan, met name 'iit de sector van de woningbouw, waar ook het gevaar van centralisatie door de overheid sterk naar voren treedt. Spre ker stelde, dat er in Bloemendaal nog vier honderd woningzoekenden zijn, waarover de nodige moeilijkheden met Den Haag zijn. De premiebouw en de bouw van klei ne middenstandswoningen aan de Boven- weg te Aerdenhout zijn daar voorbeelden van. De bezitsvorming noemde mr. Hijs zeler een interessant vraagstuk. Twintig percent van alle woningen in Bloemendaal (huizen van vijftig jaar en ouder) is eigendom van de gemeente. De gemeen te Bloemendaal heeft 650 woningen in be zit, die van de woningbouwverenigingen medegerekend. Rekent men de woning wetwoningen daarbij, dan zal dit bezit over enkele jaren duizend bedragen. Na de beide inleidingen was er gelegen heid tot vragen stellen, waar ruimschoots gebruik van werd gemaakt. De bijeen komst werd gepresideerd door de heer D. C. van den Heuvel. Een bezoeker van een der Zandvoortse bedrijven vergat op tweede pinksterdag zijn actetas. Een kelner vond deze en kwam tot de ontdekking, dat de inhoud be stond uit ongeveer twaalfduizend gulden. De eigenaar van de tas kwam enige tijd later terug en was overgelukkig, toen hij zijn tas weer in ontvangst kon nemen. Uit dank schonk hij de kelner vijf gulden. Ver moedelijk vond hij dit zelf later te weinig. Want na een tijdje kwam hij weer terug om de kelner nog tien gulden te geven... De voorstellingen van „Sabrina" welke de Haarlemse Toneel Club donderdag en vrijdag verzorgt in de Stadsschouwburg, zullen de laatste zijn, welke door Wim Paauw worden geregisseerd. Na een perio de van ruim twintig jaar, waarin hij de H.T.C. op artistiek gebied leidde, heeft Wim Paauw ontslag genomen als regisseur. Een opmerkelijk besluit, temeer omdat het komt nauwelijks een jaar nadat de H.T.C. onder Paauws regie winnaar werd van het Landjuweel. Met „XIJZ" van Klabund debuteerde Wim Paauw op 20 nov. 1937 als regisseur van de Haarlemse Toneel Club. Met „Het meisje van buiten" voerde hij de H.T.C. in 1957 naar de overwinning in het Land juweel. Wij hebben bij die gelegenheid over Paauws verdiensten als regisseur reeds geschreven en onze waardering be vestigd gezien door het jury-rapport, dat zijn kwaliteiten met respect releveerde. Zijn vertrek betekent dan ook een gevoelig verlies voor de H.T.C. die zich zo lang zijn kundigheid en talenten ten nutte kon maken. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Bunschoten M. W. Nieu- wenhuijze te Amsterdam-West. - vooi Ermelo M. Vlietstra te Eemdijk. Beroepen te Gouda R. Slofstra te Har derwijk. Aangenomen naar Sassenheim L. S. den Boer te 's-Gravenhage-West, die bedankte voor Opperdoes. Ned Herv. Kerk Aan de vooravond van de gemeente raadsverkiezingen belegde de Communis tische Partij Nederland, district Kenne- merland, dinsdag op de Botermarkt te Haarlem een openluchtsamenkomst Mr. M. D. Proper, de lijstaanvoerder van de C.P.F[. te Haarlem, die als eerste spreker het woord voerde betoogde, dat de communisten zich steeds fel hebben ver zet tegen de invoering van de bestedings beperking. Hij was van mening dat de ge nomen bezuinigingsmaatregelen uitslui tend ten doel hebben de militaire uitga ven veilig te stellen, die nodig zijn voor het instandhouden van het NATO-leger. „De bestedingsbeperking hangt ook de Haar lemmers als een molensteen om de nek", aldus de spreker. Hij wees erop, dat hier door tal van plannen voor nieuwe wonin gen, scholen, openbare instellingen en een ziekenhuis in Zuid-Schalkwijk niet kunnen worden uitgevoerd. Herinnerend aan de verkiezingspropaganda van de P.v.d.A. zei mr. Proper, dat alle vooruitgang welke de P.v.d.A. zich pretendeert niet verdoezelt dat deze partij het initiatief heeft geno men tot de invoering van de bestedings beperking. Hij meende dat de vraag wel ke partij werkelijk voor de belangen van de arbeiders opkomt beslissend zal zijn voor de uitslag der verkiezingen. De tweede spreker op deze avond was de heer H. Hoekstra, lid van het dagelijks bestuur der C.P.N. Deze was van oordeel dat er van de veelbelovende leuzen en be loften van de diverse politieke partijen in Nederland bitter weinig is verwerkelijkt. Het streven der ondernemers de commu nistische partij te vernietigen is een vro me wens gebleven. De veel geroemde vrije wereld is alleen vrij voor de kapitalisten en fascisten, aldus de spreker. De honderd vijftigduizend werklozen in Nederland be wijzen dat de vroegere kapitalistische methoden opnieuw worden toegepast. „Nadat de arbeiders ettelijke miljoenen voor hun werkgevers in de wacht hebben gesleept worden ze thans zonder meer aan de dijk gezet". De werkgelegenheidspolitiek van minister Suurhoff heeft jammerlijk gefaald. De bouwvakarbeiders staat in juni, bij de inwerkingtreding van de nieu we c.a.o., een loonsverlaging van twintig percent te wachten. Daartegenover staat dat de ondernemers nog een extra-dou ceurtje van 78 miljoen krijgen als gevolg van de herinvoering van de investerings aftrek. „Ondanks het feit dat de C.P.N. bij de statenverkiezingen onder invloed van de anti-communistische hetze terrein heeft verloren, kon in 350 gemeenten stem menwinst worden genoteerd", zo deelde de heer Hoekstra mede. Hij wees voorts op het opkomend fascisme in Frankrijk onder leiding van generaal De Gaulle en de verbondenheid van de Franse commu nisten tegen dit gevaar. Spreker bracht ook onder de aandacht dat de communis ten zich met kracht zullen verzetten tegen het aanleggen van raketbases in Neder land. die, naar hij zei, als een magneet een atoomoorlog naar ons land zullen trekken. Daartegenover stelde hij de vre delievendheid van de Sovjet-Unie, welke deze gttoond heeft door het stopzetten van de kernproeven in Rusland en de vredes voorstellen aan tal van staatshoofden in de wereld. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het accordeonduo. de „Fiwika's" en be sloten met de vertoning van enkele films. Beroepen te Ederveen G. van Estrik te Nieuwland. - te Welsrijp (toez.) H. C. van Itterzon te Anjum. - te Wijk bij Heusden S. Meijers te Hoogblokland. - te Ridder kerk H. van Niel te Nunspeet. Aangenomen naar Voorhout (toez.) J. W. de Jong, vicaris te Groningen. - naar Die penveen H. C. Nortier te Kantens (Gron.). - naar Morra-Lioessens H. A. Winkel, kand. te Leidschendam. Benoemd tot vicaris te Veenendaal J. T. Tichelaar, kand. te Oegstgeest. Bedankt voor de benoeming tot leraar godsdienstonderwijs aan de Chr. HBS te Middelburg en het Chr. Lyceum te Goes J. Noordmans te Tjamsweer (Gron.). - voor Hedel A. Klein Kranenburg te Hilversum. - voor Amsterdam (Willem de Zwijger- kerk-gemeente) P. W. Spruyt te Amster dam (Koepelkerkgemeente). - voor Haar lem (toez.) dr. S. H. Spanjaard te Baarn. - voor Ouddorp (Z.-H.) J. van der Haar te Waddinxveen. Geref. Kerken Beroepen te Exeter (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) L. de Nood te Papen- drecht. - te Londen (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) G. Bouma te Essex (Ontario, Canada) (voorheen te Capelle a. d. IJsel), die dit beroep ook aannam. - te Har- lingen M. N. de Wolf te Klazienaveen. Aangenomen naar Drachten (3de pred.- pl.) H. E. Wijnja te Godlinze (Gron.), die bedankte voor Winschoten. Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" geeft woensdag 4 juni in het Concertge bouw. te Haarlem een concert voor Haar lemse ouden van dagen en invaliden. Me dewerking verlenen Jo Hekkert-Van Eys- den (sopraan), Agaat Slichting (declama- trice), Willy Doornebosch (piano) en Tiny Verhoef (begeleiding). Jo Hekkert zal af scheid nemen van het concert-podium. Het is de twaalfde keer dat „Caecilia" het concert voorbereidt en uit eigen middelen financiert. Anton de Beer heeft de leiding van het concert.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11