PFLIMLIN DIENT ONTSLAG VAN ZIJN KABINET IN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Gaulle weer in Parijs Vrees voor parachutisten HET WEER Oproep voor massameeting Algiers is voldaan, maar Algiers is niet tevreden Kunstmaan niet in een baan gekomen Massale betoging in Tunis HN\G? Pflimlin gaat. er bij zitten $ee MORRIS fjeforet/oi/övr// Frankrijk zet gehele invoer enkele dagen stop Weinig verandering „IJmond-ontwerp" volgen de week in Tweede Kamer Zegetocht van kolonel Thomazo op Corsica Staking mislukte Landingen van parachutisten tegengesproken Wandelaar in kleigroeve gevallen en gestikt Het woord is aan Wapens geëist van V.S. en Groot-Brittannië 72e JAARGANG No 268 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 28 MEI 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 116 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALGIERS (UPI) Generaal Salan heeft de Amerikaanse consul-generaal in Al giers, Frederick Lyon de verzekering ge geven geen agressieve plannen te koeste ren jegens Tunesië en Marokko, aldus verluidt in Algiers. Enkele dagen geleden verklaarde een Franse militaire woord voerder dat „de strijdkrachten zouden terugslaan wanneer zij zouden worden aangevallen". Men vreest dat de inciden ten te Remada in Zuid-Tunesië, zullen leiden tot interventie door de Franse strijdkrachten in Algerije. Doch thans is alle aandacht in Algerije kennelijk op Parijs gericht. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 1343<5 FERD. BOLSTR 48 A DAM TEL 717162 STURKA SHORTS - PANTALONS (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijks drama volgt in de grote lijnen verder het scenario, dat verwacht kon worden. In de afgelopen nacht heeft premier Pierre Pflimlin het ontslag van zijn redering bij het staatshoofd René Coty aangeboden, nadat de Assemblée Natio nale zich over het plan voor de grondwetswijziging had uitgesproken. Hoewel Pflimlin een ruime meerderheid had verworven, is hij na een langdurige kabinets zitting en een onderhoud van anderhalf uur met president Coty toch tot deze stap gekomen. De onafhankelijken hadden zich tegen de regering uitgesproken, zodat Pflimlin nog slechts aan het bewind kon blijven dank zij de sreun der communisten. Generaal De Gaulle is weer in Parijs, waar hij op een plaats, die zelfs zijn allernaaste medewerkers onbekend moet zijn, op een telefoontje wacht, dat hem naar het Elysée zal ontbieden. Of hij dat vandaag inderdaad al krijgen zal, is echter nog niet zeker. Waar de socialisten zich gisteren met bijna algemene stemmen tegen de kandidatuur De Gaulle hebben uitgesproken en Mollet parle mentair nog altijd een beslissende stem in het kapittel heeft, is het niet uitgesloten dat Coty aeze oud-premier met een nieuwe opdracht zal belasten. Deze oplossing, die parlementair onaan vechtbaar zou wezen, behelst echter twee gevaren. De republikeinse partijen en or ganisaties, zonder de communisten echter, hebben voor vanmiddag massabetogingen in Parijs georganiseerd, die in feite tegen De Gaulle zijn gericht. Bovendien mag worden gevreesd voor een nieuw initiatief van parachutisten van generaal Massu uit Algerije, indien de politici in Parijs al te lang zouden aarzelen De Gaulle aan de macht te brengen. Een intermezzo in het tekstboek van het drama, waarvan het ka rakter en de afloop nog niet is te voorzien. (AFP) Naar verluidt zou een onder houd van De Gaulle met de leiders van de drie voornaamste nationale partijen gear rangeerd zijn, namelijk met Mollet (socia listen), Pierre-Henri Teitgen (volksrepu blikeinen en Antoine Pinay (conservatie ven). (Reuter) Het begin van het einde voor de regering-Pflimlin kwam spoedig na middernacht, toen de Nationale Ver gadering stemde over het beginsel van een grondwetsherziening. Pflimlin, die deze stemming tevens als vertrouwensstemming beschouwde, verkreeg hierbij een meerder heid van 408 tegen 165 stemmen op het to lde aantal van 596 afgevaardigden. Aan gezien hij tevoren had aangekondigd de eventueel door de communisten voor hem uitgebrachte stemmen (148) niet te zullen meetellen, had hij, zijns inziens, de ver eiste meerderheid niet behaald. De stem ming ging over een resolutie om de voor stellen van de regering tot wijziging van bepaalde grondwetsartikelen ter verster king van de uitvoerende macht in behan deling te nemen. Kort voor de stemming deelden drie van de vier conservatieve mi nisters mee dat zij hun ontslag hadden ingediend. President Coty liet geen tijd verloren gaan en ontbood meteen de voorzitter van de Nationale Vergadering, André Le Troquer. Vanmiddag zou hij Gaston Mon- Frankrijk heeft „zeer voorlopig" de uit reiking van alle invoervergunningen op geschort, zo is van de zijde van het Fran se ministerie van Financiën meegedeeld. Deze tijdelijke maatregel, welke naar ver wacht wordt enkele dagen van kracht zal blijven, dient om de autoriteiten in staat le stellen vast te stellen, welke ingevoer de goederen en deviezen aanwezig zijn, alvorens het invoerprogramma van dit jaar besnoeid wordt. De minister van fi nanciën, Edgar Faure, heeft zich ten doel gesteld de invoer in de resterende maan den van dit jaar met 100 miljard frank te verminderen. Genoemde kringen deelden ook mede, dat er weinig kans is, dat Frankrijk op 18 juni de invoer uit O.E.E.S.-landen weer voor 60 percent zal liberaliseren. Er is echter daaromtrent nog geen officiële be slissing bekendgemaakt. Advertentie Eerst wordt het warm, dan wordt het smóór, behalve achter het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Weinig wind. Hier en daar nachtvorst. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. nerville, de voorzitter van de Raad van de Republiek (Senaat) ontvangen, daarna Mollet, de socialistische leider en vice- premier, Pinay, de conservatieve leider, en Pierre-Henri Teitgen, de leider van de rooms-katholieke MRP. Vanochtend om vijf uur werd in een communiqué van het Elysée meegedeeld dat de president verwacht vanavond degene te zullen kunnen ontbieden wie hij wil ver zoeken een nieuwe regering te vormen. Sommige politieke waarnemers meenden dat de president misschien een officiële boodschap aan de Nationale Vergadering zou zenden om te waarschuwen voor de ernst van de toestand en aan te raden De Gaulle in staat te stellen het landsbestuur over te nemen, door een belofte van alle nationale (niet-communistische) partijen vóór zijn investituur te zullen stemmen. Het leek wel duidelijk dat Pflimlin reeds voordat hij gisteren naar de Nationale Vergadering ging, en vóór de stemming het besluit genomen had heen te gaan, on danks de op hem door de socialisten uit geoefende druk om aan te blijven. Van beslissende betekenis voor zijn besluit om de strijd van dertien dagen ter verhinde ring van een terugkeer van De Gaulle op te geven zou een boodschap geweest zijn van generaal Raoul Salan, de opperbevelhebber in Algerije, aan president Coty. Naar ver luidt verklaart Salan in die boodschap dat de heethoofden onder degenen in Algiers die voor de greep naar de macht op Cor sica verantwoordelijk waren, de boven toon gaan voeren en dat hij vreest hen er niet van te zullen kunnen weerhouden der gelijke acties ook op het Franse vasteland te ondernemen, tenzij De Gaulle spoedig aan de macht zou komen. Volgende week hervat de Tweede Ka mer haar openbare vergaderingen. Op de agenda komt onder andere het wets ontwerp tot bevordering van een even wichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond. De zesde nota inzake de industrialisatie van Nederland en de nota inzake de in vesteringsaftrek zullen niet voor dinsdag 10 juni in behandeling worden genomen. De behandeling van het ontwerp-jeugd- spaarwet zal niet voor dinsdag 17 iuni be ginnen. Parachutistengeneraal Massu BASTIA, (Reuter) Kolonel Thomazo, die door generaal Salan is benoemd tot gouverneur van Corsica, wordt overal op het eiland erkend als de militaire en burgerlijke leider. Hij is bij zijn intocht in Corte en Bastia door zeer velen toege juicht. Intussen hebben enkele parachutisten ook in 't zuidelijkste stadje van het eiland, Bonifacia, een „comité voor openbaar wel zijn" gevormd. Op zijn zegetocht over het eiland was kolonel Thomazo vergezeld van Delbecque, de rechterhand van Soustelle, en de leider van de beweging op Corsica, Arrighi. Kort voordat het drietal Bastia bereikte, had de socialist Casalta het raadhuis, dat hij twee dagen uit de handen van het „co mité van openbaar welzijn" heeft gehou den, overgegeven. Hij en een aantal com munisten, dat pamfletten met de oproep voor de algemene staking verspreidde, werden uitgejouwd. Thomazo zei in een toespraak tot de me nigte, dat binnen een week levensmidde len uit Algerije zullen aankomen. „Wij zijn hier om de onbloedige revolutie tot haar logisch einde te brengen een regering van openbaar welzijn onder leiding van generaal De Gaulle". Alle verbindingen tussen Frankrijk en Corsica zijn, op bevel van de re gering in Pariis, stopgezet. Uit Marseil le is een vliegtuig met geneesmiddelen naar Corsica vertrokken. Het ziekenhuis van Ajaccio heeft dringend behoefte aan bepaalde medicamenten. Onderwijl trof het „Comité voor de ver dediging van de republiek", waarin alle niet-communistische partijen links van de conservatieven vertegenwoordigd zijn, de laatste voorbereidingen voor een grote demonstratie die hedenavond omstreeks vijf uur in Parijs gehouden zou moeten worden. Alle vakverenigingen steunen deze demonstratie als onderdeel van hun pogin gen om de vorming van een rechtse re gering onder de invloed van de generaals in Algiers verhinderen. Ook de communis ten willen aan deze betoging meedoen, ondanks verklaringen van niet-communis tische zijde dat zij niet hiertoe zijn uitge nodigd. Het „Comité voor de verdediging van de republiek" heeft verordend dat bij de op tocht hedenavond van de Place de la Nation naar de P'ace de la République, in Oost-Parijs, alleen de leuze „Lang leve de republiek" mag worden gebruikt en geen partij-politieke leuzen. Het blad van de socialistische partij, Le Populaire, waar schuwde tegen alle uitdagingen. De „Nationale commissie voor actie en verdediging van de republiek", die de betoging organiseert, heeft een oproep doen uitgaan voor een „grote populaire parade" langs de Parijse boulevards, waaruit „ge hechtheid aan de republiek en de demo cratische vrijheden moet blijken. De voor dinsdagmiddag door het commu nistische vakverbond CGT uitgeroepen staking tegen de beweging voor De Gaulle heeft geen uitgebreide vormen aange nomen. Dinsdagochtend hebben zich hier en daar gedeeltelijke stakingen voorgedaan. Het begin van de stakingen was op ver schillende tijdstippen vastgesteld. De mijn werkers in Nord en Pas-de-Calais, het voornaamste steenkolenbekken in Frank rijk, staakten voor ongeveer zeventig per cent. Elders was het percentage ongeveer dertig tot vijftig percent, en in Lotharingen scheen 85 percent der mijnwerkers op het werk. Bij het verkeer werd in de middag op aanzienlijke schaal gestaakt op bepaalde ALGIERS (Reuter) Op het bericht dat premier Pflimlin zijn ontslag had in gediend, reageerden leden van het Alge rijnse comité voor openbaar welzijn met de verklaring dat de slag nog niet gewon nen is. Wij willen alleen De Gaulle en zul len ons niet tevreden stellen met een re gering onder iemand anders, zo zeiden zij. Het zou beter zijn als Parijs vlug opschoot, maar wij kunnen wachten. Wij zijn vast besloten. Een woordvoerder van het comi té sprak de geruchten tegen dat drie regi menten parachutisten in Frankrijk zouden zijn geland. (AFP) Het Comité voor openbaar wel zijn" te Algiers heeft met instemming ken nis genomen van de verklaring van De Gaulle, aldus heeft een lid van het comité meegedeeld. Generaal Salan zei dinsdag avond tot een menigte die zich voor het re geringsgebouw te Algiers had verzameld dat men twee weken lang naar het rege ringsgebouw is gekomen om daar een be roep te doen op De Gaulle. Dit beroep is nu verhoord. De Gaulle heeft doen weten, dat hij de leiding van een regering op zich wil nemen, die Frankrijk zijn waardig heid en onafhankelijkheid zal teruggeven. De menigte, die geschat werd op tachtig duizend personen, barstte in een oorver dovend gejuich uit, toen generaal Salan uitriep „leve Frankrijk, leve generaal De Gaulle". Ongeluk Volgens een militaire woordvoerder in Algiers zijn dinsdag een persoon gedood, vier ernstig gewond en ongeveer twintig tot dertig personen licht gewond door het ontploffen van een handgranaat op een massale betoging voor een „Frans Alge rije" te Tizi Oezoe, die door generaal Salan en Soustelle werd bijgewoond. De ontplof fing geschiedde tijdens de rede van een mohammedaanse burgemeester tot meer dan twintigduizend mensen, voor het over grote deel mohammedanen, die op 'n plein verzameld waren. Salan deelde de menigte mee, dat de ontploffing een ongeluk was. Officieren zeiden, dat een militair per on geluk een handgranaat had laten vallen. Salan en Soustelle maakten de reis naar Tizi Oezoe om de steun van de Berbers te winnen. In overeenstemming met het kortgeleden door het Comité „Openbaar welzijn" ge nomen besluit om bepaalde groepen poli tieke gevangenen vrij te laten, zijn dins dag in Oran meer dan vierhonderd politie ke gevangenen in vrijheid gesteld. CASABLANCA (UPI) Tweeduizend man Franse troepen zijn met het Franse lijnschip „Athos" uit de Marokkaanse ha venstad Casablanca vertrokken. Hun offi ciële bestemming is Marseille, maar vol gens geruchten willen zij zich aansluiten bij de generaals en kolonisten in Algerije. Vele militairen gaven hun instemming te kennen met de gang van zaken daar. Een 49-jarige Venlonaar is dinsdag op een wandeling in de omgeving van de klei- groeven achter het Maria-sanatorium in Venlo van een steile helling geraakt en in de groeve gevallen, die vol water en mod der stond. Voorbijgangers hoorden de man om hulp roepen en schoten toe om hem te redden. Met een touw om zijn middel, dat door andere helpers werd vastgehouden, begaf een hunner zich naar de plaats, waar het slachtoffer was weggezonken. Men slaagde er in, V. uit zijn netelige posi tie te bevrijden, maar het bleek reeds te laat te zijn: de man was gestikt. Hij was gehuwd en'vader van twee kinderen. lijnen van de elektrische buurtsporen van Parijs. Op de hoofdlijnen in die sector werd minder gestaakt. Ook bij het Parijse stadsverkeer, was de dienst ongeveer nor maal. Van de 1456 bussen in Parijs reden er 1200, aldus werd door functionarissen van het vervoer meegedeeld. Bij de andere openbare diensten, zoals posterijen, deden zich gedeeltelijke storingen voor te Parijs en in een aantal andere grote steden. Er werd verder gestaakt bij ondernemingen te Montlugon, te Clermont-Ferrand, te Marseille, te Denain en in Duinkerken. In Toulon trok een duizendtal personen, geleid door plaatselijke bestuurders van het communistisch vakverbond en de communistische partij door de straten onder het roepen van „weg met De Gaulle". De politie trad hier tegen op. Ondanks de politieke crisis werd dins dagavond de nieuwe verlichting van de Eiffeltoren, met 170 schijnwerpers, ont stoken. WASHINGTON (Reuter/AFF) Offi cieel is meegedeeld, dat de aardsatelliet die de Amerikaanse marine gisteravond te Cape Canaveral in Florida heeft gelan ceerd, haar baan niet heeft bereikt. De kunstmaan had een doorsnee van een halve meter en woog bijna tien kilo. Zij werd afgeschoten met een raket van het type Vanguard, die een hoogte van ruim drie duizend kilometer bereikte voor zij, met de satelliet, naar de aarde terugviel. Waarnemers van de „Radio Corporation of America" te New York hadden van 23.50 tot 00.08 uur plaatselijke tijd seinen van de satelliet opgevangen, maar nadien niet meer. Pflimlin verlaat het Elysee na een be spreking met president Coty. Journa listen wachten hem op, maar Pflimlin ziet liever toe, dat hij niet valt.... Kipling: Een gehuwd man moet zwemmen of verdrinken en hij kan zich niet ver oorloven te zinken. TUNIS (Reuter) Dinsdagavond heeft een menigte van naar schatting tweehon derdduizend mensen een betoging gehou den voor het presidentspaleis in Tunis, ter ondersteuning van eisen tot wapenleveran- j iies van de Verenigde Staten en Groot- i Brittannië en de onmiddellijke ontruiming i van Tunesië door Franse troepen. Tijdens de betoging, die drie uur duurde, waren alle winkels en kantoren gesloten en reden er geen trams, bussen of taxi's. Nadat pre sident Bourguiba de betogers had toege sproken, trokken zij door de hoofdstraten van Tunis. Men schreeuwde „Massu en Soustelle aan de galg" bij het voorbijtrek ken van de Franse ambassade. Voor bet Amerikaanse consulaat werd geroepen: „B- 26 bommenwerpers zijn Amerikaanse bom menwerpers". Een toespeling op de Franse vliegtuigen die in maart Sakiet aanvielen.) (AFP) Volgens inlichtingen van de Franse ambassade te Tunis zou Tunesië de „onderhandelingen" over evacuatie van de Franse troepen niet afgebroken hebben door zijn besluit om een beroeD op de Veiligheidsraad te doen. Van Tunesische zijde zouden, na verwerping van de Franse voorstellen voor een gedeeltelijke evacua tie, tegenvoorstellen zijn gedaan. LONDEN (AFP) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat Tunesië Groot- Brittannië om wapens heeft verzocht. De woordvoerder wilde verder geen bijzonder heden meedelen, zelfs niet of het verzoek in studie is genomen. (Reuter) Tunesië heeft censuur na pu- blikatie ingesteld op bladen en perstele grammen. Het ministerie van Voorlichting heeft hoofdredacteuren van bladen meege deeld, dat een grote mate van objectiviteit een verbetering in de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië kan bevorderen. Als gepubliceerde berichten niet door de censor worden goedgekeurd, kunnen maatregelen genomen worden tegen de schrijver en de uitgever. Wachtende reizigers op een der Parij se stations. Er rest hun niets anders dan het zich gemakkelijk te maken. De proef met deze satelliet is de eerste van een nieuwe serie in het Internationale Geofysische jaar. Het eerste doel was het in de ruimte brengen van een volledig met instrumenten uitgeruste satelliet. De laatste eveneens mislukte proef met een Vanguard, die een satelliet bij zich had, had plaats op 28 april. De kunst maan was bedekt met verschillende lagen metaal van diverse soorten. De buitenste lagen moesten de hoeveelheid straling die de satelliet absorbeert, controleren. De satelliet had iets minder dan vijf kilo aan elektronische apparatuur bij zich, waarvan ongeveer 3Vz kilo aan chemische batterijen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1