NMÉ KLM Positie der rechtskundige adviseurs wordt geregeld „Gouddroom" door serie onthullingen in Utrecht voor velen ten einde U kunt uw fijne goed nu zoveel malen wassenals u wilt 117 ^Qraatótoel Zierikzee krijgt een propaan- luch tgas bed rijf Chefarine „4" doetwonderen! Van dag tot dag Hoe er gestemd ïs „Mijn" soldaten Van de „bewijzen" bleef bij onderzoek niets over Heeft heeft er Nederlandse vinding die personeel overbodig maakt ^Hoe is het ontstaan 3 P. Visser wordt aangeklaagd wegens oplichting Voordelig Castella-aanbod Op drie ankers NEFF gasfornuis. - automatische ontsteking Dat is Nieuws i/an Neff! en Ontwerp „praktizijnszvet" ingediend Afdoende bescherming van publiek tegen beunhazen echter niet mogelijk 0p de RADIO - TELEVISIE REPARATIE H. J. MAERTENS N.V. Vrijspraak in brandstich- tings-zaak bij Vredestein Dit woord: SLAAP WOENSDAG 28 MEI 1958 Hoe er vandaag bij de gemeenteraads verkiezingen gestemd is, zal van grote in vloed blijken te zijn op de politieke ver houdingen op landelijk niveau, in de krin gen van regering en parlement, waar de raakpunten der partijen liggen. Plaatse lijke problemen en complicaties van locale aard zullen echter uiteraard ook hebben meegesproken, al worden in het algemeen deze verkiezingen beschouwd als een tus sentijdse graadmeter een „thermometer opname" van de competitie der grote politieke partijen in den lande. Er is echter een groot verschil met een directe verkiezing voor het parlement, een verschil dat tenslotte nog wel een matigen de invloed zou kunnen hebben gehad, op de tegenstellingen, die de laatste maanden aan de dag getreden zijn tussen de grote rjvalen.En dat is het feit, dat bij plaatse lijke verkiezingen de persoonlijkheid der kandidaten indruk maakt op het stemmers korps. Welke die indruk is. hangt van de persoonlijkheid en zijn prestaties af, doch het contact tussen gemeenteraadskandi daten en kiezers is veel hechter en direc ter dan bij de parlementsverkiezingen, vooral ook vanwege het systeem dat bij deze laatste wordt gevolgd en districts vertegenwoordiging uitsluit. Bij de beoordeling van de uitslag, die hedenavond laat bekend zal zijn, diene men met deze factor wel degelijk rekening te houden. Een absolute aanduiding van de nationale politieke verhoudingen mag men er zeker niet in zien. Men kan aan nemen dat de uitslag van deze stemming plaatselijk en afzonderlijk nog heel wat meer te vertellen zal hebben dan datgene, wat de hoofdkwartieren der politieke par- lijen interesseert. Ondanks alle nivellering, ook op politiek terrein, behoudt het ge meenschapsleven van stad en dorp zijn eigen, betekenisvolle personen en aspecten, die vandaag door de deelnemers aan dat intieme leven zijn beoordeeld en op waar de geschat. Welk lot Frankrijk beschoren zal zijn, kan de dag van vandaag wellicht aandui den. Het kan een rustige overgang naar een gematigd-dictatoriale procedure zijn, die het nationale leven van het land in de handen van generaal De Gaulle legt mor een langere of korte periode waar- Sj dan aan de generaal en zijn medestan ders moet worden overgelaten, of zij de terugkeer van een gesaneerd democra tisch stelsel zullen gedogen. Het kan een burgerooi'log tussen rechts en links zijn, waarin het beeld van Spanje weerspiegelt in het bloed. Deze laatste mogelijkheid was blijkbaar een kolfje naar de hand van de parachutisten-generaal Massu, een der doordrijvers van de Algerijnse muiterij. Want hij had het voornemen, „zijn" para chutisten naar Parijs te zenden om De Gaulle met geweld aan de macht te hel pen. De Gaulle heeft dit voornemen be zworen door haastig aan de vorming van een regering te beginnen, doch de herin nering aan de onverantwoordelijke ge- weldstaktiek van een militaire hoogvlie ger blijft. Een hoogvlieger die de sterren opzijn kraag voor de ogen zijn gaan schit teren en de machtswaan te pakken heeft gekregen, misschien doordat zoveel men sen in uniform op zijn bevel het ene been voor het andere plegen te zetten. Massu, de dictator-in-de-dop, die altijd in gevechtskleding rondloopt en door ra men naar buiten springt op een balkon om zijn" soldaten toe te galmen, in plaats van gewoon de balkondeur te nemen. Mas su met de baret op één oor, heer en mees ter van „zijn" parachutisten, losgeslagen van zijn verantwoordelijkheid aan de re gering, die hem betaalt en hem een aan tal jonge Fransen heeft toevertrouwd ter verdediging van het vaderland. Zo leeft Frankrijk thans in de hand van het geweld, onder druk van soldaten- drijvers, die zelfs door de zo geprezen krachtfiguur als De Gaulle nauwelijks in toom zijn te houden. Mannen als Massu telt de wereld teveel. Zij durven een bur geroorlog aan, omdat zij weten dat solda ten tegen burgers een gemakkelijke over- vanning kunnen bevechten. „Mijn soldaten"., waar heeft dat woord el eerder in Europa geklonken? Was het niet op een balkon? Was het niet een man met grootheidswaan, die het uitte? En wa ren het niet miljoenen soldaten, die naar de ondergang marcheerden op zijn ge- oaar? En waren het niet miljoenen bur gers, die daarbij „heil" riepen? (Van een onzer redacteuren) MET DE DREIGING VAN EEN AANKLACHT wegens oplichting, verduistering, diefstal en valsheid in geschrifte, een dringende aanmaning om de statutair vereiste aandeelhoudersvergadering in de maand juni te beleggen en een lange reeks ont hullingen over de waarde van zijn „gouddroom" op zijn debet heeft de heer P. Visser uit Wijde Wormer, de zo langzamerhand befaamde zoeker naar het goud van de „Renate Leonhardt" de dag van gisteren zien eindigen. Dit alles na een langdurige vergadering in Utrecht van een kleine honderd „vrije aandeelhouders", die een comité van onderzoek hadden ingesteld en tussen twee uur en half zes hebben zitten luisteren naar wat dit onderzoek inzake de „Renate Leonhardf'-affaire heeft opgeleverd. De mededelingen, die de secretaris van dit comité, de Franse leraar J. Kuyl jr. uit Gorkum in een lang requisitoir ter tafel bracht, waren vernietigend voor het laatste restje vertrouwen, dat in de goudzoekerij van de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leonhardt" nog mocht bestaan en velen uit de vergadering, onder wie de voorzitter de heer N. P. Landsbergen uit Rotterdam, hadden er dan eigenlijk ook maar het liefst helemaal een ferme streep onder willen zetten, erkennend, dat zij „genomen" zijn. Dat de heer Visser inmiddels toch nog een aangetekende brief krijgt met een dringend verzoek, om een vergadering van alle aandeelhouders bijeen te roepen en daar verantwoording af te leggen omtrent zijn beheer en de feiten, die het comité van onderzoek tegen hem heeft ver zameld, was meer een gevolg van het feit, dat de Alkmaarse rechter onlangs dit „schaduwbestuur" van de bergingsvereni ging geen rechtsgeldigheid toekende en zich niet bevoegd verklaarde over de ruzie tussen deze „afgescheidenen" en de heer Visser c.s! een oordeel te vellen, dan van een laatste mededogen met de heer Visser. Het besluit om een viervoudige aanklacht tegen hem in te dienen (waarschijnlijk bij de officier van Justitie te Rotterdam) werd namelijk met een krachtig applaus begroet door de aanwezigen in hotel Smits in Utrecht. Toch nog? Er is zelfs nog een kans opengehouden om door te gaan met de bergingspoging van het goud, maar dan op de plek, die door het Loodswezen van meet af aan als de juiste is aangenomen aan de hand van de officiële wrakkenkaart, maar daar zou nog eens 40.000,voor nodig zijn en dan kan alleen nog maar met zekerheid gezegd worden, of het wrak goud bevat. De heer Kuyl was met name door zo veel sportieve ondernemingslust, zoals hij het zelf uitdrukte, bezield, dat hij des noods wilde doorzetten, al moest hij toe geven, dat de nu aan het licht gekomen gegevens wel bijzonder negatief zijn ten aanzien van zelfs een theoretische kans op rijke buit. Onthullingen Voor de vergadering van gisteren was een officiële agenda samengesteld, die echter niet is afgewerkt, omdat het kort geding over de onwettigheid van des he ren Vissers bestuur niet tot een uitspraak leidde en de heren comitéleden dus op geen enkele rechtsgrond steunden. Eén punt bleef over: de onthullingen. In een lang betoog heeft de heer Kuyl de feiten, waarop de heer Visser nu al jaren lang zyn gouddroom en die van 3300 aandeelhouders baseert, teruggedron gen tot een fictie: zelfs een „kroonge tuige", de neef van de loods, die het Duitse kolenstomertje destijds over de ge vaarlijke Noordzee moest brengen en die tegenover de heer Visser, maar ook tegen over de leden van de commissie van onderzoek staande hield, dat hy 450 kistjes met het opschrift „Nikkelstaal-AU" door zyn handen heeft laten gaan, is gewogen en te licht bevonden, naar men meedeelde. Van de andere verhalen, die steeds weer door de heer Visser als „bewijzen" wer den aangevoerd, bleef helemaal niets over en de voorzitter moest dan ook wel te kennen geven, dat voor hem de zaak afge sloten en voorbij was „wie er nog wat in wil zien, moet dat zelf maar weten". Men heeft namelijk het hele land afge zocht, om de in diverse prospecti en ver gaderingen door de heer Visser gespuide getuigenissen omtrent het vergaan van de Renate en de aanwezigheid van een grote goudschat, na te gaan, nadat de heer Vis ser aldus de woordvoerders van gister middag op een lachwekkende wijze ge sold heeft met de democratische rechten der aandeelhouders en de bezittingen van de Bergingsvereniging zelfs buiten hen om ten gelde heeft gemaakt. (Meegedeeld werd in dit verband, dat de opbrengst van de „goudtoren", die in het Noordzeekanaal ligt te roesten nimmer is gebruikt om een oude schuld aan de schipper-eigenaar van een kotter af te doen, met wie de heer Visser geprobeerd heeft het wrak van de Renate te vinden.) Requisitoir De reeks onthullingen kwam hierop neer: 1. Er is nimmer een uitputtend onder zoek op de zeebodem gedaan naar de aan wezigheid van het begeerde wrak. 2. Een ooggetuige van de torpedering van de Renate, de heer De Vries, die een ondertekende verklaring daaromtrent aan de heer Visser zou hebben gegeven, blijkt deze als „belachelijk" en „onzinnig" te kwalificeren hij heeft deze torpedering helemaal niet gezien. 3. De duiker P. v. d. Schans, die volgens de heer Visser in 1949 peilingen boven het wrak had verricht en toen een tussendek op het wrak had aangetroffen, heeft tegen over de commissie verklaard, dat hij op de dag, waarop de heer Visser beweert dat hij dit onderzoek heeft ingesteld, niet eens in het bezit was van zijn kotter de UK. 132, omdat deze enige tijd tevoren voor de sloop naar Zaandam was gesleept. De enige keer, dat er werkelijk gedoken is, is in 1947, maar toen is er niets gevonden. Advertentie tylon jurkjes, fijne wollen jumpertjes, ''ederlichte lingeriehet is allemaal mooi. ïïaar allemaal ook teer. Toch kunt u dit alles ^telbare malen wassen, zonder dat de toetsbare weefsels schade lijden. Daarvoor er Castella Wolwas in de wereld, het spe ciale wasmiddel, dat zo behoedzaam omgaat jet alle tere weefsels. Hoeveel malen uw ;'he spulletjes ook in de was gaan, ze somen er weer zo nieuw en fleurig uit, alsof u pe zojuist had gekocht. Zoals altijd geldt hier: het is een Castella product ooarom zo goed En u heeft nu de gelegenheid, op een uiterst voordelige manier Castella Wolwas in huis te halen. Zeer tijdelijk betaalt u voor dit prachtige fijne wasmiddelslechts een kwartje per pak Alle dames, die twee pakken Castella Gezinswas of Parels bij haar winkelier bestellen, hebben recht op een pak Castella Wolwas tegen de tijdelijk geldende lage prijs van 25 cent. Voor deze actie is in iedere winkel een be perkt aantal pakken Castella Wolwas be- schikh u\ H" is dus raadzaam, direct op dit aanbod te i\ ;eren, vóór de normale prijs weer van kracht is Tijdens de lichtelijk dramatische ver gadering van gisteren, waar een com missie van onderzoek uit de aandeel houders der Bergingsvereniging „Re nate Leonhardt" in Utrecht afrekende met een aantal feiten, waarop de goud droom van de heer P. Visser is ge bouwd, kwam toch nog even een plan naar voren om de vermoede schat van de zeebodem te halen. Een plan, dat bij deskundigen onmiddellijk een misprij zende glimlach opwekte: voor 40.000 zou er een „goed schip" boven de plaats van het wrak (en dan de officiële plaats ditkeer) op drie ankers moeten worden vastgelegd, dat bij niet al te ruw weer dertig werkbare dagen zou mogelijk maken. Er was al contact opgenomen met een bergingsfirma in Rotterdam, vertelde men. Maar de vergadering, die in de loop der jaren 450.000 naar zij zei „in zee heeft zien gooien" (de heer Visser kon goed bergen, maar dan be trof het contributie) voelde er weinig voor, het nog eens te gaan proberen. 4. De verklaringen van de heer G. P. Wolff uit IJmuiden, waarmee de heer Vis ser tot nu toe schermde, zijn blijkens het rapport van de onderzoekingscommissie goeddeels verzonnen: „Ik kon slecht wat weigeren en daarom heb ik een aantal verzinsels, die de goedkeuring van de heer Visser hadden, bevestigd." Wolff heeft daarna, omdat hij toch wel onder de in druk van het gehel kwam, geld in de Renate-zaak gestoken, maar het enige dat hij ervan terug heeft gezien is een reis kostenvergoeding van 25,Hem is door de heer Visser destijds beloofd, dat hij 1000,zal ontvangen van ieder percent van de geborgen ladingHet „contract" daaromtrent is echter nooit ondertekend of gedateerd Zo ging de heer Kuyl verder: de bewe ring, die in één der prospecti de schipper De Vries in de mond is gelegd, als zouden de luiken van de Renate op een vreemde wijze gespalkt zijn, is door hem ten over staan van de commissie van onderzoek in duidelijke termen klinkklare onzin ge noemd de aanwijzingen van de wichel roedeloper Verloop, die goud in het wrak „ontdekte", berust volgens dezelfde com missie op een bijzonder wankel grondje. Uit dit hele verdichtsel en samenraapsel van ongecontroleerde feiten haalde de heer Visser de „ontwijfelbare zekerheid", dat er goud in de Renate zou hebben gezeten en daarachter schermde hij met „geheime bronnen", welke deze bewijslast nog zou den versterken. Met een van die „geheime bronnen" werd tijdens de vergadering van gisteren afge rekend, terwijl men toezegde ook de an deren te zullen opsporen. Het gaat hier namelijk om een neef van de „runnerkapi tein" die de Renate destijds over de Haaks- gronden moest brengen. Hij, de heer A. Lanser uit Vlaardingen, die bij het laden van het schip heeft geholpen, hield ook bij het bezoek van de commissie vol, dat er 454 kistjes van ongeveer 10 kilo, gemerkt „Nikkeistaai AU" door zijn handen waren gegaan. Zijn bevindingen zijn neergelegd in een rapport aan de heer Visser, die er 150 en een paar aandelen voor betaalde. Maar sinds het verhaal van deze Vlaar- dinger van andere zijde sterk in twijfel werd getrokken, heeft de commissie ook deze laatste „kroongetuige" onder het sper vuur van een kruisverhoor genomen en de door hem genoemde feiten vergeleken met de beschikbare officiële gegevens, waaruit zoveel verschillen naar voren kwamen, dat ook deze getuige als waardeloos terzijde moest worden geschoven. En er dus niets overblijft dan een lege kas. „Alles, wat bekend was, is onbetrouw baar bevonden", zo concludeerde de com missie en als Visser nu nog meer geheime bronnen heeft, dan moet hij daar maar eens fluks mee voor de dag komen". Tegen vijven moest voorzitter Landsbergen dan ook toegeven: „Wij staan in ons hemd" en bij handopsteken werd besloten zowel de heer Visser aan te klagen als van hem te eisen op korte termijn in een aandeelhou dersvergadering opening van zaken te doen. Het plan, om toch nog eens 40.000 in een laatste onderzoek te steken, werd daar door voor onbepaalde tijd aangehouden. Advertentie "j. y V Alle inlichtingen: Amvabro. Postbus-1615 .A'dam, Advertentie Grote wagens hebben veel wielen kleine tongen» hebben er minstens één nodig Vliegen staat vooraan - accoord, maar daar is heel wat rekenwerk voor nodig: vlieguren, vreemde valnta, technische berekeningen, enz. enz... 117 FACITS zijn steeds in bedrijf om snel en met uiterste zekerheid de gegevens te verkrijgen. Garage Dekker, een bloeiend bedrijf, kan met 1 FACIT al zijn cijferwerk doen. Maar kan ook niet zonder! Want de tijd die de heer Dekker met zijn FACIT wint, is productief, is nodig voor een zaken man die véél zelf moet doen. Groot of klnin bedrijf - een FACIT betaalt zichzelf reeds als hij 2 uur per week in gebruik is. Tien cijfertoetsen - voor alle berekeningen Het kan eenvoudig niet eenvoudiger. Aan Blikman Sartorius Zend mij vrijblijvend volledige gegevens over uw FACIT rekenmachines. NAAM ADRES. WOONPLAATS. O BLIKMAN A SARTORIUS, ROKIN 17. AMSTERDAM In een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp wordt de positie der rechts kundige adviseurs geregeld. Zij krijgen de beschermende titel „praktizijn" en de nieuwe wet zal dan ook „praktizijnswet" heten. Het ontwerp stelt eisen van be kwaamheid en betrouwbaarheid aan de praktizijns en geeft een monopolie voor het optreden als „beroepskantongerechts- gerechtsdeurwaarders en praktizijns. Het geeft eveneens een monopolie voor het bij wege van beroep innen van achter stallige of betwiste vorderingen, zodat in cassobureaus niet zonder praktizijn kun nen werken. Het geeft geen monopolie voor het geven van rechtskundige advie zen. „Ontduiking daarvan zou niet te con troleren zijn," zo wordt in de Memorie van Toelichting uiteengezet, „en in talrij ke beroepen worden juridische adviezen verstrekt door personen, die op een be paald juridisch terrein deskundig zijn, zo als belastingconsulenten, notarissen, ac countants etc." De praktizijn hoeft niet zelfstandig kan toor te houden. Hij heeft wel de bevoegd heid daartoe, maar kan ook in loondienst zijn bij een incassobureau, een advocaat of een gerechtsdeurwaarder. De bedoeling van het wetsontwerp, al dus de Memorie van Toelichting, is een zodanige regeling te treffen, dat het pu bliek niet de kans loopt, de goede rechts kundige adviseurs te verwarren met de zich met eenzelfde titel aanduidende min- der-deskundige en minder-betrouwbare elementen. De Nederlandse vereniging van rechtskundige adviseurs heeft uitste kend werk gedaan door vakkennis en be roepsmoraal onder haar leden te bevorde ren, o. a. door een interne tuchtrecht spraak in te stellen. Zij staat echter mach teloos tegenover de niet-leden. Niet „waterdicht" De geldende wettelijke regeling is even eens onvoldoende om het kaf van het ko ren te scheiden. Het wetboek van burger lijke rechtsvordering geeft de kantonrech ter de bevoegdheid, te weigeren bepaalde personen, die van het verlenen van rechts kundige bijstand hun beroep maken, als gemachtigde toe te laten. Deze weigering kan echter uitsluitend op één bepaalde zaak betrekking hebben wegens hande lingen, in die zaak verricht. De kanton rechter kan dus veelal pas optreden als het te laat is. Bovendien is dit optreden beperkt tot het optreden als kantonge rechtsgemachtigde en heeft het geen be trekking op de andere werkzaamheden der rechtskundige adviseurs. Het nu ingediende wetsontwerp is opge steld door een werkgroep, waarvan, be halve een kantonrechter, vertegenwoordi gers deel uitmaakten van de Nederlandse orde van advocaten, van de vereniging van gerechtsdeurwaarders, van de Nederland se vereniging van rechtskundige adviseurs en van de bond van personeel, werkzaam in de rechtspraktijk en van kandidaat deurwaarders. Deze werkgroep heeft zich behoudens op enkele ondergeschikte pun ten, eenstemmig achter het wetsvoorstel geplaatst. Overgangsregeling Om in het praktizijnsregister te kunnen worden ingeschreven moet men Neder lander zijn, de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en het kandidaat-deurwaarders examen of een gelijkwaardig examen hebben afgelegd. Ten aanzien van de be kwaamheidseisen is een overgangsrege ling getroffen voor hen, die voldoende praktijkervaring hebben. De betrouwbaar heidseisen treden onmiddellijk in wer king. De praktizijn mag zich niet bemoeien met zaken van familierechtelijke aard, die{ uitlopen op een behandeling voor de rech ter en waarvoor dan bijstand van een ad vocaat en procureur vereist is. Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helarox Herinnering Voorjaar. ,Zon slingerde kwistig zijn warmte neer. In koestering stonden bomen en gewassen, lagen de dieren. Alles kleur echt. Wij niet, wij verbruinden. Voor het eerst fietste ik met mijn doch tertje door Nederland - het is al weer ja ren geleden - een dag of drie langs aller lei plaatsen. Zij had pas haar fiets gekre gen en dat moest gevierd worden met een tocht. Wij kwamen in mijn geboortestadje waar ik alleen papieren contact mee heb omdat ik er in 't geheel maar drie maanden woonde. Zou het huis er nog staan waar jij ge boren bent? vroeg mijn dochtertje. Ik wist het niet, ik. had er nooit meer naar omgekeken, net zo min als een vogel naar het eenmaal verlaten nest. Toevallig kende ik nog van oude brieven de straat naam. We besloten die geboortestraat op te zoe ken en hadden hem al gauw. En in een bakkerswinkel ook het adres van een der oudste straatgenoten. Spanning van jacht was er eigenlijk niet bij want deze wist zich, toen ik mij had bekend gemaakt met een alles te herinneren. Hij zag mijn vader nog zó voorbijgaan. Hóe, dat zei hij niet en daar vroeg ik, ook maar verder niet naar. En het huis daar schuin aan de overkant met die stoep, dat was het huis. Wij bedankten hem, staken de straat over, een kalme, ordentelijke straat, en trokken aan mijn geboortebel. Twee dames deden open, familie van elkaar, zusters of misschien ook nog wel moeder en dochter. Toen ik zei dat we mijn geboortehuis kwamen bezoeken glimlach ten ze meteenNatuurlijk, dat kon gerust. Zij ontroerden zichtbaar. Wij bij het bin nentreden trouwens ook. Hier is mijn vader geboren, dacht mijn dochtertje. Hier hebben mijn ouders hun eerste huwelijkstijd in doorgebracht, was mijn gedachte. Allebei schoten we een ge slacht omhoog. Nu moesten we vooral het huis helemaal bekijken. De dames gingen ons voor. Als ik het meubilair en de verdere aankleding wègdacht kwam elk vertrek, elke muur mij bekend voor, verwant eerder nog. Het hoogtepunt van de ontroering kwam in de slaapkamer met het uitzicht over tuinen op de oude toren. Hier was het gebeurd De twee bewoonsters bleven uit kiesheid in het gangetje staan net alsof wij een sterfkamer bezochten. Wat gek was om dat ik daar juist uit het niet was komen opzetten. Na de zolder, waar ik mijn moeder nog duidelijk zag als jonge vrouw bij het op hangen van de was en de kelder, waarin ik haar weg zag duiken om wat boter o] melk naar boven te halen, zoals in die dagen gebruikelijk was, vroegen de dames ons op de thee en toen ik me daarbij even verwijderde schreef ik stiekem op de witte gangmuur achter een schilderijtje: in dit huis werd op 21 juli 1902 de schijver Bel- campo geboren. Het afscheid was hartelijk, ze wuifden ons de straat uit als één man met beide handen. Diezelfde avond kwamen we, vijftig kilometer verder, bij een oude tante waar we zouden overnachten. Zij had indertijd bij mijn moeder gebakerd. Tante, u raadt nooit waar we geweest zijn, zeiden we na de begroeting. In mijn geboortehuis! Dat is aardig, zei ze en meteen vlogen ook haar gedachten zoveel jaren terug. Het gezicht uit de slaapkamer is mooi, op de tuinen en die grote toren, zei ik De slaapkamer? Maar die lag aan de voorkant, aan de straat. Een stoep voor de deur. Er was geen stoepje, je ging zó naar binnen. De gang in 't midden. Nee, de gang liep aan één kant We vielen bijna om van de lach maar toch weten wij nu na zoveel jaar nog al tijd niet wie van beide het gewonnen heeft de herinnering of de werkelijkheid. Bélcampo In Zierikzee zal op vrijdag een propaan- luchtgasbedrijf in dienst gesteld worden, dat de tijdens de watersnood vernielde steenkoolgasfabriek gaat vervangen. Tot aanleg van deze installatie werd besloten Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 De Haagse rechtbank heeft de 48-jarige voormalige arbeider J. W. van de rubber fabriek Vredestein vrijgesproken van de hem ten laste gelegde brandstichting in deze fabriek in de nacht van 11 op 12 sep tember van het vorige jaar. W. zou vol gens de tenlastelegging uit wraak over het hem aangezegde ontslag een reeks branden hebben gesticht, waardoor voor ongeveer 40.000 schade aan de fabriek werd aangericht. De officier had ander half jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling gevorderd. Dezelfde arbeider werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest (resulterend in invrijheidsstelling) veroordeeld, omdat hij in dronkenschap een portefeuille met 175 van een mede-kostganger had gestolen. Hij zal zich ook onder toezicht van het consultatiebureau voor alcoholisten moe ten stellen. De eis voor deze diefstal luid de vier maanden met aftrek. in overleg met het Gasinstituut in Den Haag. Het is een mengapparaat dat pro paan met lucht vermengt tot een brand stof met volkomen constante calorische waarde. De gehele bestaande gasproduk- tie-apparatuur wordt hiermee vervangen. Het apparaat is een Nederlandse vinding, en wel van de Rijswijker A. Blomsma, in genieur. Het propaan wordt in vleoibare vorm per tankauto van Pernis aangevoerd en op het terrein in Zierikzee in tanks ge pompt. Als gas wordt het vandaar geleid naar de propaan-luchtmenger. Per uur produceert deze menger 450 m3 mengsel dat naar de gashouder stroomt. Is de gas houder vol, dan wordt de installatie auto matisch uitgeschakeld. De installatie werkt zonder bedienend personeel. Slechts wordt dagelijks de stand van de meters gecontroleerd. Bij gebruik van propaan- luchtmengsels kunnen de bestaande lei dingnetten, meters en gebruikstoestellen (na geringe wijzigingen) worden gebruikt. Er zijn reeds plannen voor de bouw van dergelijke bedrijven in Belt ië, Frankrijk, West-Duitsland en Oostenrijk. Het woord slaap heeft twee beteke nissen: het niet-wakker zijn en: het deel der schedelbeenderen tussen het oog en het oor. Beide woorden zijn met elkaar verwant. Niet alleen meende men oudtijds dat de slaap in de slapen ze telde, waardoor aannemelijk wordt dat men het schedelgedeelte de naam „slaap" gaf, maar ook etymologise:» moet er samenhang zijn. Slapen immers is letterlijk: slap zijn, in een toestand van traagheid verkeren. En het slaap- been is immers het dunste en slapste van de beenderen die de hersenen om sluiten. Merkwaardig is de in Overijselse dia lecten voorkomende naam dunnege voor slaap in de betekenis schedelbeen. Hierin herkent men onmiddellijk het woord dun. j

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5