Ondanks financiële remmen ontwikkelde Bloedgroepkaarten voor verkeersdeelnemers <^Brieven aan clc redactie Eensgezind optreden zvegenvraagstuk Bedrijfsleven en kunst niet vergeten Onderwijs tussen hamer en aambeeld Meer aandacht voor bejaardenzorg Illusie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 BALANS VAN VIJF JAAR GEMEENTEBESTUUR Lofwaardige actie van drie verkeersbonden en Rode Kruis Examens WOENSDAG 28 MEI 1958 MEN IS in de meeste zaken achtergeble ven bij wat men zich voor ogen had gesteld, dat geldt zowel voor de woningbouw als voor het onderwijs, voor de volksgezond heid net zo goed als voor het maatschappe lijk werk. Wat er wèl werd bereikt is intussen nog steeds van een niet te ver waarlozen betekenis. De woningbouw bij voorbeeld nam tot een voordien ongekende omvang toe, waarvan men de resultaten kan waarnemen langs de Schipholweg ongeveer vijfhonderd woningen en in Delftwijk, waar ruim zevenhonderd arbei dershuizen gereed kwamen en er ongeveer vierhonderd in aanbouw zijn. Een kleiner complex van zestig woningwetwoningen aan de Stephensonstraat is en wordt dezer dagen door de huurders betrokken. Het eigen woningbezit werd voorts door aan sluiting bij het Bouwfonds der gemeenten gestimuleerd. Daarnaast kwamen niet on belangrijke aantallen middenstandshuizen gereed in Tuindorp Overveen, bij het sta tion Bloemendaal en in Sinnevelt. In deze sKtor heeft men echter ook grote teleur- "illingen geboekt: de bouw van een Com dex van 23.4 middenstandswoningen door Hogerveka en van een project van 232 mid denstandswoningen volgens het aantrekke lijke New Aireysysteem in Sinnevelt heb ben geen doorgang kunnen vinden. Onder handelingen met een levensverzekering maatschappij voor de bouw van een groot aantal flats in Haarlem-Zuidwest liepen op niets uit. De voorgenomen bouw van toren flats in Delftwijk en het Zuiderhoutpark kon tot heden evenmin worden verwezen lijkt. Erger was nog, dat de zo noodzake lijke continuïteit in de volkswoningbouw niet werd verkregen, tenminste niet in de mate waarin men dat gaarne had gezien. Over de bouw van twee grote en één klei ner complex arbeiderswoningen in Delft wijk en het eerste grote complex in Park wijk is menige discussie in de raad gevoerd, er zijn vele vragen over gesteld en inter pellaties over gehouden. De statistische en sociografische specialisten van het gemeen telijk apparaat hebben heel wat tijd besteed aan het samenstellen van twee lijvige documenten, het rapport over de differen tiatie naar grootte der woningwetwoningen en de woningbouwnota, waarvan het voor naamste resultaat de instelling van de dienst voor de Volkshuisvesting was. De benoeming van een directeur van deze dienst heeft echter al bijna evenveel voe ten in de aarde gehad als de benoeming van een directeur van het bedrijf van Openbare Werken. Men mag evenwel niet voorbij zien aan het feit, dat de admini stratieve voorbereiding van de woning bouw dat wil zeggen de vaststelling dei- uitbreidingsplannen en het bouwrijp maken der terreinen aanzienlijk aan doel treffendheid won in vergelijking met de voorafgaande periode, waarin in elk geval wel de grondslag werd gelegd voor de uit breidingsplannen Sinnevelt en Delftwijk, be eerste twee grote projecten welke de gemeenteraad in zijn nieuwe samenstelling al aanstonds te behandelen kreeg. Daarna aijn onder meer nog gevolgd het uitbrei dingsplan voor Parkwijk, de afrondings plannen voor het noordelijk deel van de Zijlweg, voor Haarlem-zuidwest en Ooster- buin en het structuurplan voor Schalkwijk, bat niet los gemaakt kan worden van de grenswijzigingsprocedure welke door de Eind 1555 werd. de r.ieuwe Delftlaan geopend, de eerste schakel in de nieuwe westelijke stadsrandweg, die thans tot aan het station Heemstede-Aerdenhout bijna geheel is geasfalteerd.. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers verwijdert hier het. laatste obstakel. op de Delftlaan. Na dé woningbouw is de gemeenteraad het drukst geweest met het wegenvraag- stuk, waarbij twee facetten vallen te on derscheiden: de verbetering van de veilig heid op de Rijksstraatweg en de aanleg van wegen welke het na de opening van de Velsertunnel verwachte verkeer op bevre digende wijze zouden kunnen verwerken. De Haarlemse raad heeft zich bij die ge legenheden zeldzaam eensgezind getoond en dat door middel van talloze moties en tele grammen aan de provinciale en rijksover heden, die tenslotte daarover het laatste en belangrijkste, want financiële woord moes ten spreken, duidelijk gemaakt. Nu stond men in deze kwestie sterk omdat inderdaad niets is nagelaten van wat men onder eigen verantwoordelijkheid had kunnen doen, namelijk alle gemeentelijke wegen welke enigszins in relatie met het tunnelverkeer staan, zo doeltreffend mogelijk verbeteren. Zo heeft men in de afgelopen vijf jaar de verbindingen Prinsen Bolwerk-Kennemer- plein-Staten Bolwerk-Verspronckweg-Bre- derodestraat-Kleverparkweg-Delftlaan, Kinderhuissingel-Leidsevaart en Nassau- plein-Nassaulaan gefundeerd en geasfal teerd, uiteraard met voorafgaande riole ringswerken. De verdwijning van de tram maakte tevens de reorganisatie van het Houtplein mogelijk, straks gevolgd door die van het Frederikspark. De Rustenburger laan en de Amsterdam- en Nagtzaamstraat werden geasfalteerd, met de verbinding Paviljoenslaan-Kleine Houtweg-Midden laan is men inmiddels begonnen. De beveiliging van het verkeer door middel van verkeerslichten werd aanzien lijk uitgebreid, vooral door middel van draagbare installaties, die goede diensten bewijzen op de kruispunten van Zaanen- laan en -straat met de Rijksstraatweg en van Kleverlaan en Kloosterstraat met de Schoterweg, op het Kennemerplein bij het Kruiswegviaducl en bij de Jansbrug. De Houtbrug werd door een vaste installatie beveiligd, terwijl de gemeenteraad reeds een krediet verstrekte om nu ook een ver keerslichtensysteem aan te brengen op het Houtplein. Op de begroting voor dit jaar werd een post opgenomen voor een om vangrijke verkeerslichteninstallatie die de drie uitgangen van het Kennemerplein zal beschermen. Verder deden de knipperbol- len in Plaarlem hun intrede, maar men kan moeilijk beweren dat ze ook ingeburgerd zijn. Bovendien kunnen ze nog wel iets geperfectioneerd worden om het effect te vergroten. Bij al die verbeteringen is het te betreuren, dat de plannen voor de beveili ging van de Rijksstraatweg verzand zijn. Overneming van deze drukke verkeersader door de gemeente zal de enige weg blijken naar een afdoende oplossing. Het spoorwegviaductenvraagstuk kwam geen stap verder tot een oplossing, al werd een krediet verleend voor het uitwerken van de plannen voor onderdoorgangen in de Pi.jlslaan, de Westergracht en de Ooster- singelgracht. Daarentegen kan de datum van de opening van de Prinsenbrug niet veraf zijn. Voor de verbetering van de Oudeweg als schakel naar de Waarderpol- der, waar in de afgelopen jaren belangrijke bedrijven zich vestigden, werd dezer dagen acht ton beschikbaar gesteld. In twee ge vallen, waar het de vestiging van Ameri kaanse bedrijven betrof, werd door de gemeentelijke diensten een opmerkelijke voortvarendheid betracht. De bouw van vier industriehallen werd pas na veel vie ren en vijven mogelijk. Waar het de huisvesting van publieke instellingen en bedrijven betrof ging het heel wat minder vlot. Van de grote objec ten kwam men alleen ten aanzien van het toekomstige politiebureau en het St. Elisa beth's gasthuis tot een plaatsbepaling. De behoefte aan tijdelijke oplossingen voor het ruimteprobleem van de administratieve en technische gemeentediensten kwam door een reeks aankopen van vroegere woonhuizen en andere panden tot uitdruk king. Alleen het Haven- en Marktwezen had wat meer geluk en kon zich in een vriendelijk kantoor bij de Prinsenbrug installeren. Het bedrijfsleven beleeft wat de midden stand betreft zijn jaarlijks deel vooral in de raadsdebatten over de speciale regelin gen van de winkelsluiting in de Sint-Nico- laastijd. Voor de vakopleiding der toekom stige middenstanders en hun personeel had de raad een open oog toen hij tot twee keer toe besloot een noodzakelijkheidsver klaring te geven voor een vakschool voor de detailhandel. Velen zullen voorts de stad wat comfor tabeler vinden sinds de opheffing van het verbod van sigarettenautomaten. Het ge meentebestuur heeft nog andere middelen gebruikt om de centraie functie van Haar lem te behouden, bijvoorbeeld door een riante plaats aan te wijzen voor de toe komstige bollenbeurs. Haarlems Bloei werd door een stijging der gemeentelijke bijdrage van twintig mille tot. bijna zestig mille in staat gesteld zijn wervende activiteit voor de stad voort te zetten. De eigen bedrijven der gemeente stonden In het middelpunt der belangstelling tel kens wanneer de tarieven in het geding kwamen. Overigens kan men moeilijk be weren dat de vroedschap het op dit stuk, gezien de algehele prijsstijging, erg bont heeft gemaakt. In 1955 werd zelfs nog tot een verlaging van het elektriciteitstarief besloten ten gevolge van de afschaffing van de omzetbelasting. Het watertarief werd één keer verhoogd, elektriciteit en gas sinds kort met een halve cent per kWh resp. per kubieke meter: de raad gaf hij die gelegenheid blijk de eisen van B. en W. te willen temperen. DE GEMEENTERAAD heeft zich in de afgelopen vijf jaar eveneens geregeld met de kunst en de kunstbeoefening bezig ge houden. De aanvaarding van het Hilde- brandmonument en de plaatsing daarvan in de doorkijk van de Haarlemmerhout en de restauratie van het Müller-orgel in de Grote of St. Bavokerk trokken daarbij na tionale belanstelling. Minder opvallend maar niet minder gewichtig waren echter de besluiten tot het uitvoeren van een restauratieplan voor het Frans Hals museum en de aankoop van een aantal werken van Herman Kruvder. De subsidie van de Volksmuziekschool werd verhoogd, twee stadsorganisten benoemd, tentoon stellingen in de Vishal mogelijk gemaakt en het. beschikbare bedrag voor de aan koop van kunstwerken verruimd, waardoor het gemeentelijk kunstbezit met een Heda werd verrijkt. De Haarlemse bioscopen hebben voorts geprofiteerd van een ver laging der vermakelijkheidsbelasting. De gemeenteraad heeft intussen zijn eigen personeel niet vergeten. Het kreeg een nieuw Ambtenarenreglement waaruit het ontslag aan de huwende ambtenares ver viel, een vakantieregeling voor het jeug dige personeel en een eigen ziektekosten regeling. welke inmiddels weer op de hel ling is geraakt. Per motie heeft de raad voorts tot uitdrukking gebracht, dat de midden, en lagere salarissen een even redelijke verhoging verdienen als de top salarissen reeds ontvingen. De vroedschap heeft voorts niet verzuimd haar eigen zetel de eer te bewijzen die hem toekomt. De gravenstukken in de raadzaal werden im mers opgeknapt, de lege nissen ter weers zijden van de Pandpoort werden met de beeltenissen van Willem II en Floris V gevuld. En aan de architect C. W Royaards werd opgedragen een restauratieplan te ontwerpen voor hel perceel Grote Markt 2, waar alle hiervoor genoemde werken en activiteiten werden uitgedacht, besloten en verwezenlijkt: het gebouw dat in de beste zin van het woord het Stadhuis wordt genoemd ^oor de onderbrenging van de gemeentelijke dienst van Havens en Marktwezen KiDttm in de nabijheid van de in aanbouw zijnde Prinsenbrug dit fraaie haven kantoor gereed. MET DE HUISVESTING van de onder wijsinrichtingen is het nauwelijks beter gesteld. Het onvoltooid gebleven Coorn- hertlyceum, waarvoor de raad wel de kre dieten voor het derde en vierde laatste 4eel verleende, vormt daarvan wel het meest spectaculaire voorbeeld. In Delftwijk verrezen twee lagere scholen en een chris telijke Ulo, in Haarlem-Oost een rooms- katholieke school voor voortgezet lager onderwijs en in Sinnevelt een Ulo van de zelfde gezindte. De rooms-katholieke huis houdschool aan de Garenkokerskade is in aanbouw. In de nieuwe wijken werd het houten schoolgebouw echter een vaste ver schijning. Kwamen er al definitieve school gebouwen tot stand, dan konden ze meestal niet gecompleteerd worden met sportzalen en aula's. De sportverenigingen werden evenwel verblijd met twee gymnastiekloka len welke tot de beste in het land worden gerekend, in Oud-Schoten en in Haarlem- '.uidwest. De accommodatie aan kleuter- ;cholen werd uitgebreid met onder meer de Vlontessori-kleuterschool aan de Pleiaden- traat en „Hummeltjeshonk" achter de 3rederodestraat. Voor een kleuterschool in Oelftwijk werd een krediet verleend. Het •ooms-katholieke onderwijs kon een kleu terschool vestigen in een woonhuis aan de •Juliana van Stolbergstraat en verwierf kort geleden de medewerking voor kleuter scholen aan de Middenweg en aan de Her man Robbersstraat. Het is te hopen, dat men daarmee in Den Haag gelukkiger is dan met de kleuterschool aan de Geuse- vesperstraat, waaraan de raad wel mede werking verleende, maar die nog niet tot stand kon komen. In Oud-Schoten opende ook „Rehoboth" een nieuwe kleuterschool Bij het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs valt de uitbreiding van de gemeentelijke subsidie voor de bijzondere scholen, ter verwerkelijking van de pacifi catiegedachte, te vermelden, evenals de invoering van het vak bijbelkennis op de gemeentelijke scholen. Het Avondlyceum kreeg een stevige financiële basis door de gemeentelijke subsidiëring. Voor de uitbreiding van het technisch onderwijs werden in de afgelopen vijf jaar de grondslagen gelegd. Een rooms-katho lieke ambachtsschool werd geopend en ge leidelijk ontwikkeld, de noodzakelijkheids verklaring voor een derde lagere technische school afgegeven evenals voor de stichting van een uitgebreid technische school. Beide scholen konden evenwel door gebrek aan onderdak nog niet worden verwezenlijkt. Dat zal in september wel het geval zijn met de school voor individueel nijverheids onderwijs. Een verdere differentiatie in het lager onderwijs kon worden bereikt door de oprichting van de School voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, de rijdende leeskliniek en de Dr. M. G. Blauw- school aan de Linnaeuslaan. Eveneens wer den grote bedragen gevoteerd voor onder houd, verbetering, verbouwing en uitbrei ding van bestaande schoolgebouwen en hun inventaris. Onderwijs, jeugdzorg en sport zijn nauw verwant en hoewel de laatst genoemde onderdelen uiteraard ook de lasten van de financiële beperkingen hebben ondergaan, kan men desondanks een royale houding van de raad op deze punten vaststellen, die onder meer tot uiting kwam bij de voor- Voor de jeugd kwatnen verscheidene speelgelegenheden tot stand, zoals bijvoor beeld. deze rol schaatsbaan op het Van 7, eggelenplein. Bij bloedverlies en shock, ontstaan door verkeers-ongelukken, mijn-, scheeps-, na tuur- en andere rampen, kan bloedtrans fusie een levenreddend middel zijn. Daar voor moet de behandelende geneesheer echter de bloedgroep van de patiënt ken nen, want het samenvoegen van bloed van verschillende samenstelling is levens gevaarlijk. Van ruim honderdduizend donors in Ne derland is de bloedgroep bekend evenals van alle militairen. Het vaststellen van bloedgroep vergt tijd. Daarom is het be langrijk dat ieder die aan (verkeersge vaar bloot staat, een blocdgroep-Icgimita- tiekaart bij zich draagt. Daarom gaan ANWB, KNAC en KNMV, met ingang van stellen tot subsidiëring der jeugdafdelingen van de sportverenigingen en van de sociale jeugdzorgorganisaties, de drastische verho ging der subsidie aan „Jong Haarlem, .voor uit!", het besluit om de aanleg van sportvel den ten noorden van de Orionweg voor te bereiden, de subsidie aan het Ankerwerk, de aankoop van de oude lighallen van het Parkherstellingsoord en het in orde maken van een oud huis aan het Donkere Spaarne als onderdak voor jeugdgroepen, de aan koop van het vakantiecentrum „Tongeren" bij Epe en dergelijke. Het jeugdwerk kreeg door de instèlling van de Haarlemse Raad voor de Jeugd een steviger fundering. Het sportpark Noord-Akendam kwam tot stand, de lijdensweg welke begaan moest worden om de bouw van kleedhuizen zowel daar als op drie bestaande sportvelden mogelijk te maken, zal menig raadslid nog lang heugen. 16 juni nauw met het Nederlandse Rode Kruis samenwerken om iedereen, die dit wenst, aan een bloedgroepkaart te helpen, zoals die b.v. in Duitsland al lang gebrui kelijk zijn. Op de kantoren van de drie genoemde bonden zal men deze kaarten tegen ver goeding van de kosten kunnen aanvragen. De aanvrager ontvangt dan te zijner tijd een oproep van het Rode Kruis om zich aan een der medische centra te Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Gro ningen, Maastricht, Zwolle, Arnhem, Bre da, Eindhoven, Roermond, Deventer, En schede, Emmen of Leeuwarden te ver voegen. Daar wordt bloed afgenomen, dat in Amsterdam in het laboratorium wordt onderzocht. De daarna toe te zenden bloed groepkaart zal waarschuwingsadres en godsdienst van de houder vermelden en van een pasfoto voorzien moeten worden. De verkeersbonden stellen bovendien een transparant voor een autoruit en klei ne draagspeldjes beschikbaar voor de hou ders van bloedgroepkaarten. Dit teken be staat uit een rood kruis en de letter „bg" omgeven door een autoband. De bloedgroepkaart betekent niet, dat de houder geschikt is om als donor bloed voor transfusies af te staan. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen rechten: J. C. Boot en J. L. M. van Rhijn. beiden te Haarlem. Doctoraalexamen economie: W. Lieber en M. M. Meeng, beiden te Amsterdam: J. Kleiterp, Beverwijk. Kandidaatsexamen econo mie: R. J. d'Ailly, Amsterdam; L. B. E. Vonk en A. van Dantzich, beiden te Haarlem. Tilburg. Katholieke Economische Hogeschool. Doctoraalexamen economische wetenschappen: I. Tan Tjong Ging, Tilburg. Utrecht. De heer A. J. J. de Bruin te Deventer is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift getiteld: „Stress' incontinen tie bij de vrouw en lusoperaties". De goal en Do Gaulle Op een braakliggend terreintje speelden jongens uit de buurt, zeer verhit een voetbal-„metsje", 'k Heb ze, stiekum, daar begluurd. „Joh, geef af die bal, je pingelt veel te lang, straks bê je 'm kwijt!" Met hier niet te noemen termen hoorde 'k menig zulk verwijt. Maar zij speelden verder vreedzaam, met de „knikker" van vriend Jan. „Heerlijk", dacht ik, „is het leven als je zó genieten kan." Doch het bleek een korte vreugde, dra ontstond er narigheid. Vuisten werden wild geheven 't Werd een rauwe, woeste strijd. 'k Ging mij met de zaak bemoeien, en betrad het strijdtoneel, waar 'k na veel geduldig vragen de oorzaak hoorde van 't krakeel. Pietje eiste met veel nadruk, dat zijn goaltje werd geteld. Maar Jan schreeuwde: „Buitenspel, man!" En verliet toen kwaad het veld. Kleintjes knokken om een „goaltje", groten vechten om De Gaulle. Hoe je 't woord schrijft, och, wat geeft het: Ik vind het maarapekool! CHARLES MOLENKAMP Advertentie BIJ HET WERK ten behoeve van de Volksgezondheid viel een toegenomen be langstelling voor de bejaardenzorg waar te nemen. Zo kwam een verordening tot stand die het toezicht op de verpleeg- en rust huizen regelt en werd besloten de Clara- stichting in Zandvoort voor de verpleging van geestelijk gestoorde bejaarden in te richten. Verder werden enige organisaties van ouden van dagen geldelijk gesteund. De preventie tegen tuberculose werd krachtig bevorderd door twee massale bevolkings onderzoeken, de gezondheid der jeugd meer in het oog gehouden door uitbreiding van het geneeskundig schooltoezicht tot het middelbaar onderwijs en de immunisatie van kinderen tegen kinderverlamming. Het ziekenvervoer kwam te langen leste onder gemeentelijke hoede. De geestelijke volks gezondheid werd niet vergeten: Haarlem trad toe tot een gemeenschappelijke rege ling van de zorg daarvoor welke met een aantal gemeenten in de omgeving werd aangegaan. Hier ligt een van de aanrakingsvlakken van de volksgezondheid met het maat schappelijk werk. In sommige stadsdelen werd met name het maatschappelijk buurt werk steviger aangepakt, hetgeen in een enkel geval met de bouw van een buurt huis gepaard ging. De Nazorg en de be schuttende werkplaatsen kregen een orga nisatorisch hechtere grondslag voor hun gestadig vorderende uitbreiding. verbeteren van de grondwaterstand in de Slachthuisbuurt en zovele andere zaken, al geldt ook hier dat minder gedaan kon wor den dan men vaak wenste. Ook dienen wij te herinneren aan de be vordering van bijzondere woonvormen, zo als de uitbreiding van het reeds vóór 1953 gestichte bejaardenhuis „Delftweide" en de totstandkoming van „De Blinkert" voor hetzelfde doel. De krotopruiming werd, voor zover dat mogelijk was, voortgezet door aankopen in het Rozenprieel en door onteigening van het om z'n verschrikkelijke woontoestanden beruchte „Bullenhofje". Op dit punt ging vaak het „onbewoonbaar verklaard" samen met het „onverklaarbaar bewoond" tengevolge van de woningnood. Uit die belangentegenstelling kwamen de raadsleden eveneens dikwijls tot vragen en interpellaties. De stadssanering kwam in de afgelopen zittingsperiode geducht aan haar trekken toen de raad besloot tot de aankoop van drie kapitale objecten: de oude fabriek van Beynes en het vroegere hotel „Royal", waardoor de toekomstige reorganisatie van het Stationsplein mogelijk wordt, en het terrein met gebouwen van de gefailleerde Holland-Nautic, waardoor het stiefmoeder lijk met recreatieruimte bedeelde Trans- vaalkwartier uitzicht op wat meer groen heeft gekregen. Voor de revalidatie van lichamelijk gehandicapten kwamen aan de Schipholweg enige paviljoens van ..Nazorg" gereed. Men ziet hier enige gehandicapten werken in de boekbinderij en aan een papiersnijmachine. (Van een onzer redacteuren) DE GEMEENTERAAD is het bestuursorgaan dat op grond van zijn arbeidsveld het dichtst bij de burgerij staat. De dagelijkse zorg voor de openbare orde en veiligheid, voor de volksgezondheid en de volkshuisvesting, voor alle voorzieningen in het alge meen belang als verkeer en energie, voor het onderwijs, de jeugd, de kunst, de sport en bet maatschappelijk werk vormt de veelomvattende en moeilijke, maar ook dankbare taak van het gemeentebestuur. Bij de gemeenteraadsverkiezingen dient de burgerij zich rekenschap te geven van datgene wat door de aftredende raad werd verricht of werd nagelaten. Wie daartoe In deze dagen de verslagen van het gesprokene in en de notulen van de Haarlemse raad nog eens opslaat, wordt niet alleen getroffen door de veelheid en verscheiden heid der behandelde onderwerpen, maar vooral door de gecompliceerdheid daarvan. Hoe men nu ook verder over het gevoerde beleid moge oordelen, de negenendertig Haarlemse raadsleden verdienen zonder uitzondering een eresaluut om de onbekrom pen wijze waarop zij vijf jaar lang van hun burgerzin hebben blijk gegeven. Vijf jaar, want de vierjaarlijkse zittings periode werd om technische redenen met een jaar verlengd. Velen hadden in 1953 het gevoel, dat men door die grotere conti nuïteit extra veel tot stand zou kunnen brengen. Dat is een illusie gebleken. Kon men in de eerste drie jaren de oplopende begrotingstekorten een gevolg van het achterblijven der uitkeringen door het rijk uit het gemeentefonds nog ruimschoots gecompenseerd achten door de grote over schotten der gemeentelijke jaarrekeningen, sinds 1957 is de investeringsbeperking eerst en de bestedingsbeperking later funest ge worden voor de ontwikkeling van een nor maal gemeentelijk beleid. Een en ander wordt welsprekender vertolkt door het korter worden der agenda's voor de raads vergaderingen dan door de steeds somber der begrotingsbeschouwingen. Haarlemse raad aanhangig werd gemaakt. Men zou er evenwel verkeerd aan doen bij al dit „grote" werk het „kleine" niet te eren. Heel wat kredieten zijn immers be schikbaar gesteld voor onderhoud, voor verbetering en vernieuwing van bestaande arbeiderswoningen. Men denke maar eens aan de vergroting van schuren, aan het

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9