Giovanni vergat zijn geboorteplaats niet Geheim verklapt DONDERDAG 29 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Onder Haarlem Verlichte borden voor maximum snelheid Burgerlijke Stand van Haarlem Schooluitvoering van Haarlems muziekinstituut Jongeren van CJMV clubs tonen hun club- en hobby werk Provinciale Staten komen in juli drie maal bijeen Uw nachtrust is toch een Auping waard Crematie J. P. Avegaart UIT STAD EN STREEK Haarlems Bloei stuurt geschenkenpakket rond Opnamen voor film „Fanfare" begonnen Slechte raadgevers Acht woningen voor leraren ambachtsschool Plan voor nieuwe openbare school bijj Aalsmeerderbrug Op verscheidene toegangswegen van Haarlem zullen weldra onder de plaats naamborden ook wel komborden ge- jj verlichte maximumsnelheids- ens worden aangebracht. Zij zijn reeds hesteld voor de Amsterdamse Vaart, de Schipholweg, de Zuiderhoutlaan, de Wa genweg, de Leidse Vaart, het Visserseinde n de Spaarndammerdijk te Spaarndam. Automobilisten en motorrijders zullen dus iet alleen meer door plaatsnaamborden attent gemaakt worden op het begin van L snelheidsbeperking, hetgeen dikwijls tot klachten aanleiding gaf. Het plaats naambord behoort namelijk, zoals de ANW.B. betoogde, niet tot de categorie gebodsborden en wordt daardoor gemak kelijker over het hoofd gezien. De A N W-B. drong er reeds op aan, aparte maximum-snelheidstekens bij de plaats naamborden aan te brengen en dit zal waarschijnlijk nog dit najaar zelfs kracht van wet krijgen. In Haarlem, op de genoemde toegangs wegen. strekt de service zich er toe uit, dat (ie plaatsnaam- en maximum-snelheidsbor aen verlicht zullen worden door een daar boven aangebrachte t.l.-apparatuur. In de opsomming van toegangswegen, die deze voorziening krijgen, ontbreken de Delftlaan en de Riiksstraatweg. De eerste heeft reeds een maximumsnelheidsbeper king tot zeventig km. per uur en de daar toe bestemde tekens zijn er reeds. De tweede wordt uiteraard door het rijk be- bakend. Een andore verbetering geldt de einde borden", die aangeven, waar de bebouw de kom eindigt en waar dus de snelheid weer kan worden opgevoerd. Deze einde borden, waarop een diagonaalsgewijze zwarte balk door een grijs cijfer op een witte achtergrond is getrokken, zullen voor het uitgaande verkeer aan de rechterzij de worden opgesteld, behalve natuurlijk op plaatsen waar de kom van Haarlem in de kom van een buurgemeente overgaat. Advertentie Eigenlijk mag ik 't nog niet vertellen, maai als je het geheim houdt zal ik 't je ver klappen: ik heb iets ontdekt! Zó schattig! 'n Boothals blousje van mini iron poplin je weet wel. die kreukherstellende stof. Nee eer. snoesje' In wit. Jammer dat het vandaag nog niet is te krijgen. Maar morgen kun je het gaan bekijken bijnou, raad eens wie? juist, bij WITTEVEEN in de Grote Houtstraat 25-27, Haarlem. Hoe het kan, weet ik niet, maar het kost maar 6.95ja echt. ƒ6.95! Ga zelf maar kijken (en kopen!) -- en dat was het dan weer, daaaag, BEVALLEN van een zoon: 27 mei: C. SehreursSpruit, A. PostVan Dansik, A. J. A. T. du MaineLammers, E. T. van IJzendoorn—Strous, N. Henkesvan der Weerdt. BEVALLEN van een dochter: 25 mei: G. DiekmannMachielse, 26 mei: E. van Dul- lemen—Rolff, 27 mei: H. J. van Meel— Gokke, H. M. C. BaakeWingender (2 dochters), M. J D. van Trigt—Brink, 28 mei: J. M. van der VeldeTer Haar. GEHUWD: A. G. van Rooden en H. M. van Ophem, P. Veldman en A. W. Baars, C. iï. Zwarekant en T. C. Blom, F. A. Roo- zen en H. A. M. Goossens, P. J. L. Mudde en K. Provoost, H. P. S. de Groot en E. I. van den Berg, J. de Witt en M. Sittrop, L. B. Lagrand en M. C. Vreenegoor, W. L. Hoogerdijk en W. W. Treffers, C. L. van Schagen en E. van der Stelt. ONDERTROUWD: 27 mei: W. R. Lub en M. van der Pluijm, 28 mei: G. P. Delf- gaauw en E. Dingerdis, W. A. Bultink en C. G. A. van der Heide, A. J. Mulder en M. Mulder, J. G. Pekelaer en B. E. M. West, H. M. Drost en T. Winkel, G. Bleeker en H. L. Kieft, J. Hoeben en J. P. Bergmann, van der Oord en E. C. Meijntjes, P. T. Vermeulen en M. G. de Louw. OVERLEDEN: 25 mei: C. van Dam Roest, 53 j., Prins Bernhardlaan. C. Daal huizen—De Lange, 66 j., Kamperlaan, 26 "1ei: J. P. Avegaart, 60 j., Stationsplein, 27 mei: D. Berkhout, 45 j., Mrt van Heems kerkstraat, H. DekkerMeeuwenoord, 69 L Gasthuisvest, M. W. Gonggrijp—Mey- roos, 50 j., Stolbergstraat, B. MulderKra- mer> 63 j., Kruisstraat. De honderdnegenendertigste uitvoe ring van leerlingen van Haarlems Muziek instituut had woensdagavond plaats in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haar lem. Het was een demonstratie die zich in hoofdzaak op het primaire vlak bewoog; er volgen van Hoogerwerf's Instituut nog zeven uitvoeringen die uiteraard de stij gende lijn der vorderingen zullen marke ren. Het was ondertussen niet moeilijk on der dc aankomende pianisten uit de klas sen van N. Hoogerwerf jr. en van de da mes L. Lepiet en J. Bosch enige talentjes te ontdekken, die al aardig op weg zijn om hun spel tot een levendige ervaring te maken. De korte muzikale illustraties van Jan Nieland bij het sprookje van Re pelsteeltje, uitgevoerd door een aantal de- butantjes, die bovendien ook ieder een fragment van het vertelsel dienden voor te dragen, hadden wel bijzonder dat door leefde begrip hetwelk het notenspel tot echte muziek maakt. En wie goed geluis terd heeft naar die twee zusjes die vier handig hun stukjes uitvoerden, zal wel geproefd hebben dat dit meer dan een ge wone belofte betekende. Zo was er meer dat speciaal de aandacht trok; ook onder de prestaties van de blokfluitleerlingen van J. Wildschut en van de violistjes uit de klassen van de heren Hoeben en Vier- vijzer. Verder werd ook aandacht ge vraagd voor prestaties op trompet, gitaar en accordeon, respectievelijk uit de klas sen van de heren Hoogerwerf jr., B. Kwist en D. Vrugt. Het slot werd gevormd door een fraaie compositie voor drie trompetten en ba zuin van Gervaise, een componist die in de zestiende eeuw aan het Franse hof leefde en tal van dergelijke nobele dans stukken schreef. Het werd zeer verdiens telijk uitgevoerd door een koperkwartet uit de ensemble-klasse van N. Hoogerwerf Jos. de Klerk jr. In het Jeugdhuis der Hervormde Ge meente aan de Schoterweg hoek Pijn boomstraat te Haarlem-Noord zal op vrij dag 30 en zaterdag 31 mei. een grote ver scheidenheid van artikelen te zien zijn, welke het resultaat vormen van wat jeug- digde handen in vrije tijd vervaardigd heb ben gedurende het achter ons liggende winterseizoen. Hoofdzakelijk in clubverband is ge werkt aan voorwerpen van de meest uit eenlopende aard, vervaardigd uit verschil lende grondstoffen, variërend van papier, riet, raffia tot hout en metaal. Ook is er hobbywerk te zien van jongere en oudere leden van de CJMV-clubs dat buiten clubverband is tot stand gekomen, en verder worden bezoekers bekend ge maakt met de werkmethode van enkele clubs of afdelingen. Deze „jeugdexpositie" wil er toe bijdra gen de belangstelling voor het clubwerk in 't bijzonder bij ouders en opvoeders op te wekken of aan te wakkeren, door ieder in de gelegenheid te stellen een kijkje te ne men ir. de „keuken" van het jeugdwerk. De tentoonstelling is geopend vrijdag avond van halfacht.tot tien uur en zater dagmiddag van halfdrie tot halfzes. De leden van de Provinciale Staten van Noordholland (in de nieuwe samenstelling) komen in de maand juli drie maal in openbare vergadering bijeen. Op dinsdag 1 juli om halftwaalf zullen de geloofs brieven der leden worden onderzocht, waarna de leden geïnstalleerd worden. De volgende morgen (2 juli) zullen de leden van Gedeputeerde Staten worden be noemd. Daarna wordt de vergadering ver daagd tot dinsdag 22 juli ter behandeling van punten, die op 2 juli in handen van de commissie van onderzoek worden gesteld. Advertentie Een Auping-binnenveringmatras' is het beste „slaapmiddel" dat er is! Geen wonder: elke Auping-matras heeft niet alleen de patente, steungevende Auping-vering, maar ook nog een speciale zomer- en winterkant. En om dat het oog óók wat wilAuping's fleu rige damasten zijn de mooiste die er zijn "X- U hebt al een echte Auping vanaf f. 79.- Onder grote belangstelling, vooral uit spoorwegkringen uit Haarlem en omge ving werd hedenmorgen te Westerveld het stoffelijk overschot verast van de heer J. P. Avegaart, in leven sinds 1 januari j.l. hoofdstationschef te Haarlem. Tot de aan wezigen behoorden de voorganger van de overledene te Haarlem, de heer J. Mer- ten, de hoofdstationschef van Amsterdam C.S. en van het goederenstation Rietlan den, verder de heren M. J. van Riel en J. Hellemans namens de vervoersin- spectie, de heer P. van Aerswijck van de inspectie Maastricht en de onder-stations chef van Roerrtiond, de voorlaatste stand plaats van de overledene. Als eerste spreker voerde de zoon, de heer A. Avegaart, het woord, die memo reerde, dat zijn vader een moeilijk leven heeft gehad, omdat hij een man was van grote plichtsbetrachting en toewijding, zo wel in zijn werk als in zijn gezin. De heer G. J. Ras, onder-hoofdstations chef van het station Haarlem, sprak na mens het personeel van Haarlem. In de korte ambtsperiode had spreker de heer Avegaart leren kennen als een goed en edel mens, die zijn personeel een warm hart toedroeg. De heer J. Koot, sprekende als voorzitter van de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging voor Vervoerperso neel, memoreerde, dat het plotseling ver scheiden van de heer Avegaart bij de bondsled >n grote ontsteltenis heeft ge wekt. Sedert januari was hij pas lid van de afdeling Haarlem, en hij was van me ning dat hoe groter het aantal leden was hoe groter de invloed die de vakbewe ging kan uitoefenen. Spreker noemde de overledene een onkreukbaar mens, wiens levensbeschouwing was strenge plichtsbe trachting, waarbij het menselijke steeds op de voorgrond trad. Steeds heeft de heer Avegaart getracht de geest in het team te bevorderen. Tenslotte richtte de heer Koot zich met woorden van troost tot de nabestaanden. Een broer van de heer Avegaart, de heer A. A. Avegaart, dankte namens de familie voor de laatste eer aan de overledene be wezen. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. L. Touber en G. J. Voors: S. Klein en N. Dam; B. A. T. Die- rendonck en M. Daams. GETROUWD: H. S. Jongenburger en I. F. Beets; J. Fransen en A. M. van Zijl: D. J. A. van Rhenen en W. van der Lin den; R. Priem en R. de Kraker; B. van Vonno en M. van Buuren: B. J. Camu en M. Posthuma; C. P. G. L. Tel en J. H. M. van der Linden. GEBOREN: Marino Pedro Leonardo, z. van L. Camarassa del Castillo én J. H. Wisselink; Frederica Wilhelmina Katha- rina. d. van F. W. V. Groot en W. A. Cas- sé; Gijsbrand Hendrik Kornelis, z. van R. Kaars Sijpesteijn en G. W. Bouwman; Froukje, d. van A. W. Hettema en E. J. Al- lirol; Marie Bernadette, d. van H. H. C. Zumpolle en M. W. S. Moormann; Suzan ne Caroline Hélène, d. van J. H. van Rijn en H. M. van Zijl; Koert, z. van W. Verzijl- bergen en J. C. van der Wal; Jeroen Ar nold, z. van K. Suijk en A. H. van Ale- wijk; Elisabeth Henrica, d. van J. F. Cop- pens en W. Th. J. Tillemans. OVERLEDEN: E. A. Jongeneelen, 22 maanden (m); V/ed. C. van de Moolen- Schoon, 72 jaar; Mevr. W. Timmerman- Spek, 62 jaar; J. S. van der Noordaa, vijf maanden (j.); J. C. Scheffer, 87 jaar; Th. W. J. H. Smit, 66 jaar; W. M. Wijnberg, 66 jaar. Nieuws in het kort Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort is verhinderd op woensdag 4 juni zijn spreekuur te houden. Oosterkerkkoor. Het Oosterkerkkoor te Haarlem onder leiding van Henk van der Velde behaalde op het concours in Maarsen een eerste prijs met 321 punten in de tweede afdeling A. Des avonds in de ere-wedstrijd werd nog een prijs behaald. „Door Zang Vriendschap". Dinsdag 3 juni geeft de Christelijke Oratoriumver eniging „Door Zang Vriendschap" een uit voering van „Die Jahreszeiten" van Jos Haydn in het Concertgebouw. Vleesomzet gestegen. In ons land is gedurende het eerste kwartaal van dit jaar 121.450 ton vlees gegeten. Dit is medege deeld tijdens de te Utrecht gehouden ver gadering van het Produktschap voor Vee en Vlees. De totaalomzet van het vlees ver geleken met de overeenkomstige periode in 1957 is met ongeveer 5 percent gestegen. Hoge onderscheiding. Tot comman deur in de orde van Oranje Nassau is be noemd prof. dr. mr. J. H. W. Verzijl, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De versierselen, behorende bij deze onder scheiding, zijn prof. Verzijl uitgereikt dooi de voorzitter van het College van Curato ren der Rijksuniversiteit, jhr. mr. dr. M. L. van Holthe tot Echten. Prof. Verzijl legt zijn hoogleraarschap in de faculteit der rechtswetenschappen neer wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd. De Stichting Haarlems Bloei zal een de zer dagen aan de vertegenwoordigsters en vertegenwoordigers van diverse VVV's in Nederland, die enkele weken geleden in Haarlem zo onprettig door het publiek ont vangen werden, een pakket met geschen ken toezenden. In dit pakket zitten een kou senbon, een doos chocolade versierd met viooltjes, cosmetica of eau de cologne, speelgoed (voor de kleine meisjes) en rookgerei (voor de heren). Bovendien zal een bloembollenhandel in de toekomst de „slachtoffers" van Haarlem's hebberig heid een pakket bloembollen sturen. Deze giften werden mogelijk gemaakt door de bijdragen van enkele straatver enigingen en een aantal particulieren. Te Giethoorn zijn woensdag de binnen opnamen begonnen voor de nieuwe Neder landse speelfilm „Fanfare", die in op dracht van het Tuschinsky-concern te Amsterdam wordt gemaakt onder regie van Bert Haanstra, die het door Jan Blok ker en hemzelf geschreven filmverhaal tot draaiboek omwerkte. Het geeft de belevenissen weer van het muziekkorps „Kunst en Vriendschap", dat onder haar leden twee caféhouders telt, in het dagelijks leven felle concur renten van elkaar. De rivaliteit tussen de ze bewoners van Lagerweide (zo heet het fictieve dorp waar het filmverhaal zich afspeelt) brengt tenslotte ook de splijt zwam in het fanfarekorps, dat juist aan het oefenen is voor een concours waarin men de top hoopt te bereiken. Van die top positie hangt de subsidie van de gemeen te Lagerweide af en het spreekt dus van zelf, dat het gerezen conflict op een zeer ongelegen moment komt. Vooral twee jon ge mensen die liefde voor elkaar hebben opgevat gaan er zwaar onder gebukt. Dat zijn Marije, de dochter van Geursen (een van de caféhouders) en Douwe, de politie man van het dorp. De strijd wordt met grote verbetenheid gestreden, want het gaat om de instrumenten. Als het korps in twee groepen uiteen dreigt te vallen, onderneemt de burgemeester van Lager weide, tevens voorzitter van „Kunst en Vriendschap" een laatste poging om de eenheid te herstellen. Deze poging mis lukt echter en zo verschijnen er op het concours twee incompetente muziekkorp sen. Dan wacht echter een grote verras sing, die op het laatste moment alles ten goede doet keren ook voor de hoofdperso nen Marije en Douwe. Aan twee jonge filmspelers zijn in deze film belangrijke rollen toevertrouwd, na melijk aan Ineke Brinkman en Wim van den Heuvel. Verder spelen in de film mee, Andrea Domburg, Riek Schaken, Henk van Buuren, Bernard Droog, Herbert Joeks, Hans Kaart, Albert Mol en Johan Valk. Produktieleider is Rudi Meyer. In oktober zal de nieuwe film uitkomen. Winnaars. A. Parisius te Amsterdam en Rudy Plaate te Willemstad hebben ex aequo de eerste prijs gewonnen in de mu- ziekprijsvraag voor de west, uitgeschre ven door Radio Nederland Wereldomroep. Hierbij was gevraagd om inzending van lied- of dansmelodieën gebouwd op inheem se Westindische muziek. De mededinging stond open voor allen, die op de Neder landse Antillen af in Suriname wonen of uit die gebieden afkomstig zijn. Advertentie „Nee, communisten hebben we hier niet meer," zegt de burgemeester van Prepezzano. „dank zij John Cifi-ino." Lo renzo Grimaldi heeft altijd een ogenblik tijd om de lof te zin gen van de plaatselijke wel doener. Het verband is me on middellijk duidelijk. John Ci- frino, die zes jaar geleden in Amerika is gestorven, heeft zijn geboortedorp niet verge ten. Zijn nalatenschap, ruim achthonderdduizend dollar, wordt voor een belangrijk deel aan Prepezzano besteed. Ieder een ondervindt er de prettige gevolgen van, de ontevreden heid is verdwenen en het communisme, dat in Italië wel zeer op malcontenten steunt, krijgt onder de bijna tweedui zend inwoners geen kans. In 1895 is de slagerszoon Gio vanni Cifrino na de dood van zijn ouders naar de Ver. Sta ten geëmigreerd. Over het al gemeen is het zuiden van Ita lië nu nog onvoorstelbaar arm, ondanks de sociale maatrege- len van de laatste tien jaar. Aan het einde van de vorige eeuw was de toestand er zo erbarmelijk slecht, dat allen, die er maar enigszins kans toe '.agen, naar het land van be- 'often vertrokken. Giovanni werd er al gauw John de Amerikaanse ton gen konden de Italiaanse naam niet aan. Hij maakte het best en zat binnen een minimum van tijd in een eigen, hoewel bescheiden kruidenierswinkel tje. Toen hij op 12 april 1952 stierf, stond hij in Boston en omgeving bekend als de vader van het zelfbedieningssysteem en zijn van chroomnikkel blinkende zaken waren over het hele land verspreid. Prepezzano was altijd in contact gebleven met haar welgestelde zoon en omge keerd had John al veel voor Vijfentwintig kilometer van Salerno, de hoofdstad van de gelijknamige Italiaanse provincie, ligt het dorpje Prepezzano. Het is, op welk gebied dan ook, volstrekt onbelangrijk, maar het heeft iets, waarvoor elke andere gemeente het zal benijden: een weldoener, die nog na zijn dood zijn beschermende hand over de bevolking uitstrekt. het plaatsje gedaan. In span ning wachtten de dorpsbewo ners, met de burgemeester aan het hoofd, het verloop af van een proces, dat zich rondom zijn testament afspeel de. De voornaamste bepaling hierin was, dat achthonderd duizend dollar moest worden vastgezet in een fonds, waar uit zijn weduwe tot aan haar dood tweehonder^vijftig dol lar per week zou ontvangen. De rest van de h iten, jaarlijks een zeer aanzienlijk bedrag, zou ten goede komen aan Prepezzano. Hiex-tegen had den de erfgenamen bezwaar; zij vielen de rechtsgeldigheid van het testament aan op grond van „geestelijke ge stoordheid" van de maker. Maandenlang gingen de advokaten van beide partijen elkaar juridisch te lijf, maar eindelijk kon Lorenzo Gri maldi triomfantelijk in de ge meenteraad meedelen, dat ei sers in het ongelijk waren gesteld. De vette jaren voor het dorp waren aangebroken. Het meest profiteert het in 1932 door Cifrino gestichte weeshuis: vijftig percent van het Prepezzano toekomende bedrag gaat naar de nonne tjes, die de weesmeisjes ver zorgen en opvoeden. Aanvan kelijk was er slechts plaats voor tien kinderen, maar nu men in een ruimere beurs kon tasten heeft men stout moedig een derde verdieping op het gebouw gezet, waardoor de capaciteit tot vijfentwin tig Is verhoogd. „We houden de kinderen hier tot ze trouwen of een zelfstandige betrekking heb ben gevonden," vertelt de moeder-overste. „Elk jaar kunnen wij één meisje naar Rome sturen om daar voort gezet onderwijs te volgen. Het kost ze niets en ze krij gen bovendien nog een dage lijkse toelage van vijfhonderd lire van wijlen Giovanni Cifrino. Elk meisje treedt het huwelijksleven in met een uitzet en een spaarbank boekje, wat ook al weer te danken is aan signor Cifrino." Er zijn nog meer plannen en een ervan is bijna verwe zenlijkt. De oude pastorie naast het weeshuis (Cifrino liet in 1950 een nieuwe bou wen) is getransformeerd in een soort huishoudschool, waar dorpsmeisjes nuttige vrouwelijke kunsten, zoals naaien en borduren, kunnen leren. Ik ben u welgeteld nu nog vijftig percent van Cifrino's nalatenschap schuldig. De helft hiervan is bestemd voor het onderhoud van een Fran ciscaner klooster, daterend uit de vijftiende eeuw. Dit ge bouw met zijn een en een kwart meter dikke muren en zijn binnenhof, waarin een klein fonteintje speelt tussen bloemen en cacteeën, had hier en daar dringend be hoefte aan restauratie. Met name het kapelletje, dat warm aandoet door zijn kleurige olieverfschilderijen en fresco's, leed onder de last van de eeu wen. Het lekkende dak is ech ter gerepareerd en de celle tjes van de monniken zijn even sober gebleven, maar zijn nu voorzien van radio een geschenk van signor Cifrino. Het laatste kwart van de fondsgelden wordt besteed aan algemeen liefdadig werk. Het gemeentebestuur zorgt voor een rechtvaardige toewij zing en men krijgt inderdaad de indruk, dat dit deel van de laatste wilsbeschikking nooit tot klachten leidt. Het is moeilijk een rond gang door het dorp te maken zonder enige malen met de naam Cifrino te worden ge confronteerd. Dat begint al bij de entree: als altijddurende herinnering aan de oud-dorps genoot staat daar een hoog spuitende fontein, hoewel het monument niet voor hem be doeld is. Giovanni schonk het aan Prepezzano ter nagedach tenis van zijn broer Petro, die hem niet naar de nieuwe we reld was gevolgd en nu op het dorpskerkhofje rust. Dat er vier geweldige ste nen waskuipen op strategische punten van de plaats zijn op gesteld, kan mij nog maar nauwelijks verwonderen. Op wasdag is het er een gekwet ter van belang. Laten wij ho pen, dat de vrouwen het ook wel eens hebben over de man, die hun dit gemak bezorgde, signor Cifrino. U ziet, hij wist tot zelfs in kleinigheden wat de dorpsbewoners nodig had den. Het hart van Prepezzano mag men zich vooral niet te weids voorstellen. De aan dit pleintje gelegen Sint Nico- laaskerk is echter wel de moeite waard bekeken te worden. Het vijftiende eeuwse metselwerk mag dan wat ver kruimeld zijn, het interieur is helder en schoon en het gloeit van de kleuren der ou de fresco's. In de campanile, het dominerende punt van het dorp, hangen twee gloednieuwe klokken. John Cifrino liet de twee oude er uithalen en zijn cheque dekte de kosten van het smelten en opnieuw gie ten. Een mens leeft niet bij brood alleen, moet deze half ver- amerikaanste Italiaan hebben gedacht. Daarom bouwde h:j voor de vereniging van oud strijders een clubhuis van twee verdiepingen. De beneden- etage wordt ingenomen door een kleine, maar uitstekend ingerichte bioscoop. En hier mee hielden signor Cifrino's bemoeiingen met het cultu rele leven niet op. Hij bepaal de tevens, dat elke bewoner van Prepezzano, die geen kans zag een kaartje te kopen, een maal per week een vrijbiljet zou moeten ontvangen. „Ik zou u bijna vergeten te vertellen hoe dankbaar we zijn geweest voor wat John Cifrino vlak na de oorlog heeft gedaan. Elk gezin kreeg toen een flink voedselpakket en een volledige garderobe," zegt burgemeester Grimaldi, ter wijl we in de late avond een glas wijn drinken op de ge zondheid van Giovanni. Uit het clubgebouw van de oorlogsveteranen aan de overkant van de straat drijven flarden muziek naar ons toe. Ik denk meteen aan een repe- tie van de dorpskapel. „Het is het jongens harmo nie-orkest," verklaart Gri maldi. „Ze spelen uitstekend, vindt u niet? U moest ze eens zien met hun nieuwe instru menten die ze van signor Ci frino hebben gekregen." „Zeeuws-Vlamingen, doet uw plicht. Stemt, maakt het vakje van uw kandi daat rood en vermeldt onder op het stembiljet: „Wij eisen vrije veren". Duizenden doen als u". Per strooibiljet, in duizenden exem plaren uit auto's geworpen, is deze boodschap woensdag door heel Zeeuws- Vlaanderen verspreid. Wie de wenk zou volgen, zou daardoor een ongeldige stem uitbrengen. In Sluiskil heeft een der politieke partijen zich dan ook ge haast, in de buurt van de stemlokalen een bord te plaatsen, waarin de kiezers op het hart werd gebonden het bij dat ene rode hokje te laten. J. J. F. Remming Raad Haarlemmermeer In de donderdag 5 juni te houden raads vergadering van Haarlemmermeer komt een voorstel ter tafel tot het verkopen van grond en het verstrekken van een geld lening aan de Vereniging Ambachtsschool Haarlemmermeer. Deze grond wil ge noemde vereniging bestemmen voor de bouw van acht woningen ten behoeve van de huisvesting van haar leraren. B. en W. zijn van oordeel, dat de gevraagde mede werking en faciliteiten dienen te worden verleend. De gevraagde geldlening zal ver strekt kunnen worden uit de opbrengst van de rentespaarbrieflening, waarvan door toedoen van dt vereniging aan de gemeente Haarlemmermeer een extra bedrag van f 165.000,.s toegekend. De woningen zullen met rijkspremie worden gebouwd. De geraamde huur bedraagt f 100.per maand. Kleuterzandbak B. en W. verzoeken de raad voorts goed gunstig te besluiten ten aanzien van het verzoek van het R.K. Schoolbestuur St. Augustinus in Vijfhuizen gelden beschik baar te stellen voor het maken van een zandbak, het plaatsen van een bergschuur- tje en het aanschaffen van spelmateriaal ten behoeve van de r.k. kleuterschool in Vijfhuizen. De kosten van een en ander bedragen naar schatting 3500. Onderwijzeres B. en W. stellen de raad voor te be noemen als onderwijzeres aan de Juliana- school te Zwanenburg, mejuffrouw J. H. Kuné te Haarlem, die sedert 1 oktober 1957 als onderwijzeres in tijdelijke dienst aan deze school werkzaam is. In de donderdag 5 juni te houden ver gadering van de gemeenteraad van Haar lemmermeer zal een voorstel worden be handeld tot het aanwijzen van een nieuwe plaats voor de openbare lagere school 2 in Rijk. B. en W. wijzen erop, dat deze ver plaatsing een noodzakelijk gevolg is van de uitbreiding van het vliegveld Schiphol en de daarmee gepaard gaande verdwij ning van Rijk. Hoewel op het ogenblik nog niet bekend is welke plannen ten behoeve van de in woners van Rijk tot uitvoering zullen wor den gebracht, is het gemeentebestuur van mening, dat ten aanzien van de vervan ging van bedoelde school voortgang kan worden gemaakt. B. en W. hebben nage gaan wat de behoefte is aan openbaar la ger onderwijs in het gebied, dat wordt be grensd door het tegenwoordige vliegveld Schiphol, de rijksweg, de geniedijk en de Ringvaart en hoe groot die vraag zal zijn na de uitbreiding van de vlieghaven. Blijkens de laatste gegevens ontvangen uit genoemd gebied 122 kinderen openbaar lager onderwijs. Van deze kinderen bezoe ken er 69 de openbare lagere school 2 te Rijk, de overige 53 bezoeken een openbare school in Aalsmeer. Van de leerlingen, die naar de openbare lagere school 2 gaan, behoeven er 32 niet te verhuizen; boven dien is van vijf leerlingen al bekend dat zij binnen dit gebied een andere woon plaats zullen krijgen. Voor deze 37 leerlin gen zal in hun tegenwoordige omgeving schoolruimte gevonden moeten worden. Gerekend kan dus worden, dat na de uit breiding van het vliegveld Schiphol in be doeld gebied voor tenminste negentig kin deren vraag naar openbaar laguc onderwijs zal bestaan. Dit getal kan n.-.g aanmer kelijk hoger worden door de uitvoering van het plan Rozenburg. Afgezien van dit laatste zijn B. en W. van oordeel, dat een openbare lagere school in dit deel de gemeente bestaansrecht zal blijven .kou den. In dit verband wordt onder de dacht gebracht, dat reeds thans ouders van 46 leerlingen hebben verklaard hun kinderen naar een in hun omgeving te stichten school te zullen zenden. De leer lingen, die de nieuwe school zullen gaan bezoeken wonen voor het merendeel langs de Schipholdijk, de Aalsmeerderdijk en de Kruisweg. B. en W. hebben daarom gemeend de plaats voor een nieuwe schooi te moeten zoeken in de omgeving van de Aalsmeer derbrug. Als meest geschikte plaats, ook met het oog op het plan Rozenburg, oor delen zij het terrein gelegen in de noorde lijke hoek van de kruising van de Aals- meerder-noordtocht en de Kruisweg. Naar het inzien van het gemeentebe stuur zal de nieuwe school vier lokalen moeten bevatten, waarvan er drie zullen worden bestemd voor het openbaar lager onderwijs en een voor het kleuteronder wijs, daar ook de neutrale kleuterschool te Rijk verplaatst zal moeten worden. B. en W. stellen op grond van het vo renstaande de raad voor het door hen be doelde terrein aan te wijzen als nieuwe plaats voor de openbare lagere school 2. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEHUWD: A. Roodenburg en L. Bakker. OVERLEDEN: W. Borsboom, m. 86 j., echtg. van E. de Hooij; J. Kobes-v. Wan- rooij, v. 51 j.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19