Verkiezingsuitslagen maken meeste politieke verhoudingen moeilijker GEKOZEN KANDIDATEN IN: IN VELSEN WAREN DE Pv.d.A. EN DE C.P.N. DE GROTE VERLIEZERS V.V.D. kreeg er drie zetels bij en de P.S.P. komt met één raadszetel HAARLEM VELSEN BEVERWIJK CONCLUSIE VOOR HAARLEMEN OMGEVING: Reacties: van verheugd tot afwachtend 5 C.P.N 7. G.P.V.. Overige part, 2 l, K.V.P Kort nieuws Eisenhower is De Gaulle goed gezind Haarlem Velsen Beverwijk Castricum Heemskerk Spectaculaire winst Per deel Prof. dr. AJ. Rasker: „Ons verweer tegenover Moskou is atheïstisch" N.S. dachten ook aan slaapwandelaars Veiligheidsslot in nieuwe ligrijtuigen Bevredigende ontwikkeling Bank Onroerende Zaken d0NDERDAG 29 MEI 1958 1 p, v. d. A 2 K.V.P. 3 A.R./C.H.U. 4. V.V.D 6. P.S.P Totaal Aantal stemmen Gemeenteraad 1958 1953 Percentages Gemeenteraad Staten Kamer 1958 1953 1958 1956 Zetels 1958 1953 30984 26290 11105 16247 4436 4720 437 34874 23710 11100 9980 7237 371 1633 32.9 27.9 11.8 17.2 4.7 5.0 0.5 39.2 26.7 12.5 11.2 8.2 0.4 1.8 34.4 27.8 12.4 14.9 6.8 3.7 0.3 0.5 40.4 27.2 11.5 11.5 7.4 0.3 1.7 94219 88905 100 100 100 100 13 11 5 7 1 16 11 5 4 3 39 39 Aantal stemmen Gemeenteraad 1958 1953 Percentages Gemeenteraad Staten 1958 1953 1958 Kamer 1956 Zetels 1958 1953 1 P. v. d. A 11098 9829 34.1 36.1 34.5 40.1 11 12 2 A.R./C.H.U 5943 5895 18.2 21.6 17.9 16.7 6 7 5, K.V.P 7568 6396 23.2 23.4 23.5 23.2 8 7 4. C.P.N 1929 2989 5.9 11.0 7.2 9.1 2 3 4747 1978 14.6 7.3 13.1 8.9 5 2 6. G.V.P 177 170 0.5 0.6 0.5 0.5 7 P.S.P 1125 3.5 2.6 1 Overige part 0.7 1.5 Totaal 32587 27257 100 100 100 100 33 31 I P. v. d. A. 5. A.R./C.H.U. 4, C.P.N 5. V.V.D Overige part. Totaal Aantal stemmen Gemeenteraad 1958 1953 7631 4642 2135 1250 1883 6682 3944 1944 1247 849 347 17541 15013 Percentages Gemeenteraad Staten Kamer 1958 1953 1958 1956 43.5 26.5 12.2 7.1 10.7 44.5 26.3 13.1 8.3 5.6 2.3 42.6 28.4 10.6 7.4 8.4 2.6 41.7 32.6 9.0 9.2 6.3 1.2 100 100 100 100 Zetels 1958 1953 11 6 3 1 2 10 6 2 2 1 23 21 WIE DE UITSLAG van de gisteren gehouden raadsverkiezingen, voor wat Haarlem en omgeving betreft, vergelijkt met die van de twee maanden geleden gehouden Statenverkiezingen, zal tot de conclusie komen, dat de toen in aanvang aanwezige lijn verder is doorgetrokken: verder verlies voor de Partij van de Arbeid, meer winst voor de V.V.D., handhaving van de K.V.P. en de protes tants-christelijke partijen, verdere af brokkeling van de C.P.N. en opkomst van de Pacifistisch Socialistische Partij. Toch is deze tendens niet overal aan wezig: met name in de kleinere gemeen ten wijkt zij af van de resultaten van de grotere plaatsen. Zo zien wij bijvoorbeeld zetelwinst voor de P.v.d.A. in Hillegom en Haarlemmerliede en in verscheidene plaat sen is een teruggang van de protestants- christelijken te zien. Opmerkelijk is bij voorbeeld de toestand in Bennebroek. Tot dusverre had daar de K.V.P. 5 zetels en de protestants-christelijke groep 6. Bij de gisteren gehouden verkiezingen deden zo wel de P.v.d.A. als V.V.D. mee. Het ge volg is geweest, dat in de nieuwe raad de K.V.P. 4 zetels heeft, de protestants-chris- 'elijken 3, evenals de V.V.D. en dat de P.v. d'A. er 1 gaat bezetten. In de Haarlemmer voer hebben alle partijen (ook de commu nisten) zich weten te handhaven. De nieu- e raad telt echter twee zetels meer dan 'oude en deze beide nieuwe zetels wer den door de V.V.D. veroverd, die n*i van op drie zetels is geklommen. Wat het resultaat in Haarlem betreft kan worden vastgesteld, dat de fractie van de P.v.d.A. weliswaar de grootste in de raad blijft, maar dat zij een aanzienlijke veer heeft moeten laten aan P.S.P. en V.V.D.: jn de nieuwe raad zullen 13 P.v.d.A.-leden somen. De V.V.D. klimt van 4 op 7 zetels *n de P.S.P. komt op 2. De C.P.N. zal in he nieuwe raad nog maar door 1 afgevaar digde worden vertegenwoordigd, in tegen stelling met de voorlopige telling, die nog 'zetels voor de C.P.N. aangaf. Deze tel- 'ing bleek echter foutilf. De K.V.P. blijft 11 staan en van de protestants-christe lijke lijst komen 5 mensen in de raad. Ver beken met de Statenverkiezingen is de v.d.A. verder teruggelopen van 34.4 per- rcnt tot 32,9 percent, de protestants-chris- jelijken van 12,4 tot 11.8 en de communis ten van 6,8 tot 4,7. Winnaars zijn de V.V.D.. "je gestegen is van 14,9 tot 17,2 en de P.S.P. Jie van 3,7 op 5 percent is gekomen. De *W.P. is nagenoeg constant gebleven. De zetelverdeling van de Haarlemse raad die in zijn nieuwe samenstelling voor het eerst op de eerste dinsdag in september t'ieen zal komen zal vermoedelijk tot tevolg hebben, dat de politieke strijd zich 11 verscherpen. In de eerste plaats zal dit 01 uitdrukking komen in de verkiezing ;an de nieuwe wethouders. Waarschijnlijk ■al het college uitgebreid worden met één ■ethouder eerder is zelfs eens gedacht an twee - waarvoor in de eerste plaats V.V.D.-lid in aanmerking komt. Mo- ielljke uitbreiding van het college met een wethouder van één der andere partijen ?31 vermoedelijk moeilijker worden, nu de P.v.d.A. achteruitgegaan is en de de K.V.P .constant gebleven is. Voor de oorlog was het gebruikelijk de samenstelling van de vertegenwoordigen de lichamen te verdelen in de verhouding rechtslinks, of met andere woorden confessioneelniet-confessionccl. Volgens dit systeem zou er niets veranderd zijn, omdat in beide gevallen de verhouding 23 tegen 16 is. De linkerzijde is qua sa menstelling echter veranderd. Tot dus verre bestond deze uit P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N., thans maken hier deel van uit P.v.d.A., V.V.D., P.S.P. en C.P.N. Of deze verdeling echter praktisch vol te houden is, mag zeer de vraag worden genoemd, omdat de V.V.D.-fractie in sommige op zichten met de confessionelen meestemde, in het bijzonder, waar het subsidiebeleid en economische vraagstukken betreft, ter wijl juist de A.R.-fractie het subsidie beleid in de meeste gevallen steunde. Daardoor zil de linkerzijde van de raad zijn teruggebracht van 19 tot 17 stemmen. In het algemeen mag dan ook een ver scherping van de politieke strijd in de Haarlemse raad worden verwacht. Een ander opmerkelijk feit, dat bij de uitslag in Haarlem opvalt, is de vaak averechtse uitwerking van de op kleine partijen verzamelde stemmen. De lijst-De Jong (Gereformeerd Politiek Verbond) bij voorbeeld heeft er in Haarlem bijna voor gezorgd, dat de communisten een (rest zetel kregen ten koste van de hun geest verwante protestants-christelijke lijst. Wat de omliggende gemeenten betreft valt in de eerste plaats de verandering in de Heemsteedse raad op. De grootste frac tie is daar die van de V.V.D. geworden: zij is van 5 op 8 zetels geklommen. De P.v.d.A. behoudt haar 3 zetels, de K.V.P. komt van 6 op 7 en de prot.-chr. verliezen er 1. Zij bezetten in de nieuwe raad 3 zetels. In aanmerking hierbij moet worden genomen, dat de nieuwe raad uit 21 leden bestaat, tegenover 19 van de huidige. In Bloemendaal heeft de P.v.d.A. 1 zetel aan de V.V.D. verloren, die in de nieuwe raad door 7 leden zal zijn vertegenwoordigd. In Zandvoort heeft de V.V.D. 1 zetel ge wonnen van Plaatselijke Belangen en ver moedelijk ook van de de K.V.P., die van 3 op 2 is gedaald. In het algemeen mag worden gezegd, dat het verlies van de P.v.d.A. ten goede is gekomen aan V.V.D. en P.S.P. en dat in verscheidene gemeenteraden (onder meer in die van Haarlem) de politieke verhoudingen er niet gemakkelijker op zijn geworden. Dit is de voorlopige (voor zichtige) conclusie van de gisteren ge houden verkiezingen. Gedood door elektriciteit. Te IJssel- steyn in de gemeente Venraay is de 30- jarige J. Swinkels dodelijk getroffen door elektrische stroom toen hij bezig was in een kippenhok boringen te doen voor de aanleg van een waterleiding. Hij heeft daarbij de elektriciteitskabel geraakt. Het slachtoffer was pas enige maanden ge huwd. WASHINGTON, (UPI) President Eisenhower begon zijn wekelijkse pers conferentie met te verklaren dat de toe standen in Frankrijk en Libanon nog te de licaat zijn om er commentaar op te leve ren. Toen hem echter gevraagd werd wat hij van De Gaulle dacht, gaf hij uiting aan zijn vriendschappelijke gevoelens voor de Franse generaal. Over het Nabije Oosten zei Eisenhower dat hij het eens is met de opvatting van Dulles dat het Eisenhower- plan er op neerkomt dat de Amerikaanse regering gemachtigd is tot militaire actie over te gaan om bevriende regeringen, wier onafhankelijkheid wordt bedreigd, te hulp te komen, zelfs indien deze geen slachtoffers zijn van openlijke agressie van communistische zijde. Op de vraag of het Amerikaanse beleid wordt herzien met het oog op de verdediging van de wes telijke wereld in 't licht van de huidige si tuatie in Frankrijk en het Nabije Oosten, antwoordde Eisenhower dat er elke dag conferenties op hoog niveau worden gehou den om na te gaan of de Verenigde Staten nieuwe verantwoordelijkheden hebben ge kregen. Er bestaat niet zo iets als een vastomlijnde politiek, die niet veranderd kan worden, aldus de president, en dit houdt de kwestie van ontplooiing van militaire krachten in. Partij van de Arbeid: D. J. A. Geluk, W. F. Happé, E. F. Albrecht, W. Mensink, J. J. Voogd, T. Kerkhoff-Pet, G. J. H. de Leeuw, M. van der Wall-Duyvendak, J. Willemse, P. W. Voskuilen, Schmitz- Peper, A. J. Fortgens, A. P. N. Pielage. Katholieke Volkspartij: J. A. Schippers, A. van der Veldt, W. J. B. M. L. van Liemt, H. Loerakker, A. J. A. Vos, mej. A. W. H. M Bolsius, F A. Vissers, A. Rood, J. M. F. van Velsen, F. W. Knape, A. F. H. Schreurs. Protestants-christelijke groep: W. C. Bak ker, ir. J. M. van Duin, D. A. J. Spek, H. F. van Marselis Hartsinck, P. van den Berg. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, ir. A. Stoffels, J. W. Th. Fibbe, mr. J. G. Bet- tink, F. W. M. Vink, F. W. Lichtenveldt, M. van Rappard-Kobus. Communistische Party Nederland: mr. M. D. Proper. Pacifistisch Socialistische Party: H. Boven kerk, S. Dogger. Partij van de Arbeid: H. de Boer; R. Ver beek: J. van Os van de Abeelen; A. J. van Leusen; G. Dekker; J. Diemen— Jeltema; J. de Groot; H. Andrea; L. van Hameien; N. H. Marks; A. M. Dissel- köter. Katholieke Volksparty: J. Nuyens; C. P. J. Maas; J. van Leeuwen; A. P. Derriks; W. N. Koopman; J. A. Andriesma; Th. C. Witte; 3. J. M. van Welij. Prot. Chr. Groep: A. de Jong; K. Tijssen; J. G. Kolkman; H. J. Lips; J. Visser; M. van Dongen. C.P.N.: Th. Kruisman; G. Hoorn. V.V.D.: C. M. R. Eversdijk Smulders; G. E. Heykoopvan Reekum; N. van der Kolk; A. J. Schotman, P. M. Pleyler. Pac. Soc. Party: C. Spoor. K.V.P.: W. J. Vessies; G. P. Langendijk; Jac. de Weyer; T. Ettema; B. M. A. Ba tenburg; W. Niesten; J. W. G. Reijkers; S. P. Bol; A. J. Hermes; Th. M. M. Luypen; J. L. Eggermont. P. v. d. A.: W. Alberda; E. Gerritse; J. J. Romunde; S. Coelingh; M. E. Heynes Schmoll; F. R. W. Kaebisch. Prot. Chr. Partijen: M. A. de Ruiter; D. Koger; C. P. Vos. C.P.N.: J. Muskee. V.V.D.: P. J. AllanSchilthuis; J. Nieu- wenweg. K.V.P.: N. Veldt; Th. Berlee; J. W. Kaan dorp; J. C. VerhoefDefourny; H. Twisk; J. W. Zandbergen; J. Kraakman; P. F. Janszen. P. v. d. A.: G. Meyer; G. JacobsWentink; H. Hessing. Castricums Belang: J. J. Bollen; H. Veld huizen. V.V.D.: J. Verkerk; G. G. Gerkens. K.V.P.: J. H. Duyn; R. Beentjes; H. J. M. Roozen; C. J. A. de Ruyter; A. B. J. Kramer; C. W. J. Vendel; H. N. van der Kolk; Mej. C. M. Verburg; T. N. Bruin. P.v.d.A.: R. W. A. Muyen; P. de Graaf. Prot. Chr. Partyen: T. Wentink; S. W. van Tuinen. Het beeld der verkiezingen is in Velsen weinig afgeweken van het „nationale", al zijn er uiteraard enige kleine verschillen merkbaar gew.orden, die deels aan de structuur van de gemeente, deels aan de voorkeuren voor bepaalde kandidaten te danken of te wijten moeten zijn geweest. Het feit, dat er drieëndertig plaatsen rond de groene tafel te verdelen waren inplaats van eenendertig, maakte deze laatste verkiezingen weer interessanter dan die van 1953, toen er sprake is geweest van een stevige winst voor de socialisten en een geringe vooruitgang voor V.V.D. en de protestants-christelijken beide. Maar niettemin van een be paalde consolidatie. Trouwens, ook toen ging het zetelaantal omhoog: van 27 naar 31, maar in de dagen van 1953 was er eerder sprake van een continuering der heersende politieke verdeling dan van de kleine revolte, die zich nu heeft vol trokken. Immers: de P. v. d. A. moest één zetel terug tengevolge van de omstan digheid, dat zij weliswaar 11098 stemmen op zich verenigde (tegen 9829 in 1953) maar dat zij daarentegen een veel moeilijker strijd moest leveren om de kiesdeler (die gisteren op 897,5 lag en in 1953 nog maar op 879) zovele malen te halen als haar nuttig en nodig leek. Dat er stemmen van de P. v. d. A. terecht zijn gekomen bij de jonge P.S.P. staat voor politieke beschouwers als een paal boven water, maar dat de V.V.D. hongerig en met succes aan de rechtervleugel der Velsense socialisten knabbelde, is evenzeer onloochenbaar. Het percentage, waarmee deze laatste partij vooruit is gestoomd sinds 1953 spreekt boekdelen: van 7,26 percent naar 14,567 percent, dus een ruime verdubbeling. De achteruitgang, die ook de Prot.-Chr. groepering moest slikken, en die zich in de nieuwe raad zal manifesteren in een zetel minder voor C.H.U. en A.R. samen (en het zal velen spijten, dat de man die afviel juist de heer A. Markerink moest zijn), blijkt uit de betrekkelijke stilstand, die deze partijen in hun aanhang zagen ont staan: van 5895 stemmen in 1953 kwam men gisteren op 5943. De K.V.P. is de enige partij „in rust" in dit Velsense verkiezings beeld meegaand met de bevolkingsaan was constant in percentage van 23,46 percent in 1953 kwam ditkeer op 23,224 percent. Bij het verdelen der restzetels bofte de K.V.P. echter, zodat er toch nog een plaats extra naast fractievoorzitter J. Nuyens moet worden aangeschoven. Bepaald spectaculair was de winst der Volkspartij voor Vryheid en Democratie, die zich plotseling en niet geheel onver wacht met vijf zetels in de nieuwe raad ziet terugkeren en daarmee een tendens voortzet, welke door het hele land reeds voelbaar was tijdens de verkiezingen voor de Provinciale Staten en in mindere mate bij vorige stembusuitslagen. En dan de twee „kleintjes": de tot iets meer dan een half percent van het stem- mentotaal teruggedrongen G.P.V., die daar mee een aantal vaste vertrouwden om zich heen bleef scharen, maar op geen stukken na tot de kiesdeler raakte en de andere, de P.S.P. Gezien haar stijging van nui via 848 (in maart) tot 1125 stemmen is de winst in feite niet in percenten uit te drukken en is het zelfs de vraag, of men deze nieuwlich ter aan het verkiezingsfront nog wel tot de „kleintjes" kan rekenen de ene zetel, waarover zij voorlopig in Velsens raad kan beschikken, geeft in elk geval te denken. Wanneer wij nu nog even de verkiezings resultaten nagaan zoals ze van gemeente- deel tot gemeentedeel zijn uitgevallen, dan Na afloop van de verkiezingen in Velsen hebben wij enige „belanghebbenden' lan de telefoon gehad, wier reacties varieerden naarmate hun politieke klem verschilde: van opgetogen tot gedeprimeerd of afwachtend. De winnares van deze verkiezingsstrijd, de V.V.D., kwam in de persoon van nevrouw Heykoopvan R eekum uit het bedaagde feestgewoel in Royal' te voorschijn en zij riep ons toe: „Leuk hè?. Ik vind het heel, heel, heel erg orettig en ik geloof, dat we nu de goede kant uitgaan. Men merkt, dat di P. v. d. A. ons land in de verkeerde hoek heeft gedreven. Ook de heer C. Spoor was erg blij met het succes van zijn, de Pacifistiscl Socialistische Partij, al wist hij om half twaalf aan de radio gezeten, nog niet; )ver de stembusuitslagen in Velsen. ..Onze stille hoop na de Statenverkiezingei •an maart is bevestigd. Wij menen, dat de P. v. d. A. te kort blijft schieten ii \aar taak niet alleen tegenover hef huidige gevaar, dat de wereld bedreigt naar ook tegenover het socialistisch program." De heer Spoor was blij met d< 125 stemmen, die zijn partij uit het Velsense kiezerscorps losweekte en hi. :eide de benoeming tot raadslid zeker te zullen aannemen. Minder verheugd was de heer J. Kolkman over het landelijke beeld. „W( ïebben op ons kop gehad", maar hij achtte het nog te vroeg om te oordelei over de Prot.-Chr. groeperingen, die hier en daar een gevoelig verlies moeste1 incasseren. De fractievoorzitter van de P. v. d. A., de heer J. van Osv. d. Abeelen <on niet van een verrassing spreken, al had hij met de zijnen gehoopt, dat ei geen zetel verloren zou gaan in Velsens raad voor deze partij. De V.V.D behaalde meer winst dan hij had kunnen denken en samen met de P.S.P. is deze partij naar zijn mening dan ook in hoofdzaak verantwoordelijk voor dc teruggang van de P. v. d. A. Overigens achtte hij het ook nog te vroeg om dc consequenties te kunnen overzien: „Daar moeten we minstens een half jaar verder voor zijn." blijkt, dat de invloed van de V.V.D. in Driehuis bijzonder sterk is geworden: zij werd daar percentueel de grootste partij met 783 van de 2609 stemmen. In IJmuiden blijft echter de P. v. d. A. oppermachtig, zoals zij ook in Velsen-Noord met het grootste stemmenaantal schoot bleef gaan In Santpoort is echter de K.V.P. de P. v. d A. wederom voorbijgestreefd, evenals dat het geval was bij de Statenverkiezingen van maart en het is daarbij opvallend, dat de socialistische invloed in beide Santpoor ten in de afgelopen maanden is afgenomen stemden er in maart nog 1624 Santpoorters op de P. v. d. A., gisteren waren het er 1594. Hetgeen uiteraard gezocht kan wor den in de nieuwbouw, die kennelijk de V.V.D. aan stemmen hielp: deze partij steeg sinds maart van 292 naar 355. Het Convent „Nieuw Politiek Ethos" heeft dinsdag in de kerkeraadskamer van de Nieuwe Kerk te Amsterdam een confe rentie gehouden over: politieke prediking. Dit conferentiethema werd ingeleid door de voorzitter, prof. dr. A. J. Rasker, hoog leraar in de theologie vanwege de Neder landse Hervormde kerk aan de rijksuni versiteit te Leiden. „De politieke prediking is gegrond in de roeping der Kerk, in haar verantwoorde lijkheid voor het heden, Jezus Christus te beleiden als Hoofd der Kerk en als Heer der Wereld", zo stelde de spreker. De kerk treedt niet in de deskundigheid der vak mensen. De kerk zal de deskundigen respecteren maar ze niet in Christus naam een blanco krediet geven. In dit verband besprak de hoogleraar de a-bom- proeven er daarbij op wijzend, dat de des kundigen het niet eens zijn hoe groot de ge varen daarvan zijn. De diepste problemen liggen elders. Het gevaar, dat van com munistische zijde dreigt is in de eerste plaats niet militair, maar geestelijk van aard. Wanneer wij het niet net geestelijke middelen bestrijden, zijn wij allang ten prooi gevallen aan zijn geestelijke over heersing door ons praktisch atheïsme, onze angst en onverzoenlijkheid. Wij onder schatten het communistische gevaar, dat agressief is, niet. „Er is een andere weg, de weg van Je zus Christus, waar de belofte aan het hou den van Zijn gebod is gebonden, waar de zorg voor de naaste gaat vóór de eigen ze kerheid, de verzoening het wint van de vijandschap, en de liefde de vrees uitdrijft Het risico van deze weg moet niet onder schat worden, maar deze is vol beloften, niet slechts voor het geestelijke en toeko mende, maar ook voor het leven op aarde In de politieke werkelijkheid zal de bereid heid, het risico van de weg van Christus te nemen, zich uiten in voorzichtige, maar hardnekkige en vindingrijke pogingen van toenadering tussen de volkeren, waartoe wij onze politici met grote aandrang mo gen oproepen en door onze eigenbereid heid moed mogen geven".zo stelde de spreker. De hoogleraar besprak wat hij noemde: d weg van ongewelddadigheid, en zeide in dit verband: „niet passief aanbieden als prooi van een Russische bezetting. Het is helemaal niet zeker, dat de Russen een bezetting van West-Europa van plan zijn— doch een goed voorbereide civiele onge wapende defensie. Deze zal geestkracht, veel risico en slachtoffers vragen". (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse Spoorwegen hebben woensdagmiddag op het honderdvieren tachtig kilometer lange circuit Utrecht- Arnhem-Deventer-Amersfoort-Utrecht de kwaliteiten getoond van twee nieuwe rij tuigtype welke zij ten behoeve van het in ternationale verkeer aan hun wagenpark hebben toegevoegd. De bij Beynes gebouwde dertig door gaande rijtuigen met een capaciteit van achttien reizigers eerste en veertig tweede klasse zijn traditioneel van indeling, maar het comfort werd aangevuld met wat TEE-snufjes, zoals de uittrekbare zit tingen waardoor het mogelijk is twee zit tingen tegenover elkaar als slaapbank te gebruiken. Boven de zitplaatsen werden leeslampjes gemonteerd en in de wascabi- nes op de beide eindbalkons ontbreekt het stopcontact ten gerieve van elektrische scheerders niet. Al deze gemakken vindt men ook in het voor de Nederlandse Spoorwegen nieuwe „ligrijtuig", waarvan Werkspoor er vijfen twintig heeft gebouwd. Op de zitplaatsen van zo'n dag-en-nacht-verblijf kunnen tachtig reizigers worden vervoerd, op de bedden zestig. In elk compartiment wor den namelijk de zittingen als bedden ge bruikt, waarboven zich aan elke wand eveneens twee bedden bevinden, die overdag tegen de tussenschotten worden geklapt. De bedden bestaan uit schuimrub ber met binnenvering. Men kan dus étage- gewijs slapen of doen alsof. De ontwerpers hebben nogal wat aandacht geschonken aan het ruimteprobleem voor bagage. De ze kan zowel onder een der banken als in een ruimte boven de zijgang worden weg gewerkt. Onder de andere bank is een af sluitbare berging voor dekens en kussens. Wie zich elektrisch van zijn baard wil ont doen behoeft zich niet eens naar de wasca- bines te begeven, want ook in de compar timenten bevindt zich daartoe een stopcon tact. Men heeft zich voorts bijzonder zorg zaam betoond jegens slaapwandelaars door de kunsthars portieren op de balkons evenals de zijgangen in een coquet rose kleurtje gestoken van een véiligheids- slot te voorzien. Wanneer het portier geslo ten is staat de kruk namelijk verticaal achter een beschermstang, zodat men eni ge energie en vaardigheid dient te verza melen voordat men de kruk achter de stang vandaan kan trekken. Met ingang van de zomerdienst gaan de ligrijtuigen rijden in de Noord-West-Ex- pres AmsterdamKopenhagen en de Austua-Express naar Salzburg. Een maand later wordt zo'n rijtuig ook aan de Riviera-Expres gehaakt. Tijdens de demonstratierit van woens dagmiddag hebben wij overigens geen oog dicht gedaan. Dat had niets te maken met de kwaliteiten der ligrijtuigen, maar alles met de aanwezigheid van een knusse ouderwetse restauratiewagen. In de algemene vergadering van de n.v. Bank van Onroerende Zaken heeft het be stuur meegedeeld dat de cijfers over het eerste kwartaal van 1958 een verbetering te zien geven ten opzichte van de overeen komstige periode in 1957. De doorwerking van de huurverhoging is nu merkbaar en ook de verdere ontwikkeling is bevredi gend. De directie deelde mee. dat de aan koop van onbebouwd onroerend goed een afronding is van een bestaand goed in 's-Gravenhage. De bedoeling is om zodra deze terreinen bouwrijp zijn gemaakt tot verkoop over te gaan. Het bebouwd onroerend goed is toegenomen door de aankoop van een groot vooroorlogs gebouw in 's-Gravenhage, dat voor vele jaren is verhuurd aan het rijk. De directie meent hierdoor een vaste bron van inkomsten te hebben voor de aanstaande regeling met krediteuren. De aard van het onroerend goed is zeer uiteenlopend. Slechts 25 percent bestaat uit woonhuizen; de rest uit bedrijfspan den en het Carlton Hotel. De gestegen exploitatiekosten zijn grotendeels te wijten aan de hogere eisen, die de luxe flats van het Carlton stellen. Mededelingen over de regeling in 1959 vond de voorzitter, de heer William Schrikker, wel wat prematuur. De opzet van de reorganisatie in 1954 is geweest tot een behoorlijke exploitatie te komen, niet een opdracht tot een langzame liqui datie. Het bestuur zal met de plannen tijdig voor de dag komen. Vijf jaar ge leden had er voor obligatiehouders mis schien 25 percent gekomen. De voorzitter schatte nu de intrinsieke waarde op 50 percent.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7