Oude en nieuwe gezichten in Haarlemse gemeenteraad Gaande en komende raadsleden Postaal Genoegen met klucht „Zeeman, pas op" Koger winnaar van zomeravondrit Sociaal-economisch rapport over bollenstreek Jongeren-organisatie van de VVD Officier in beroep in schakings-zaak J. A. C. Gebhard onderscheiden QONDERDAG 2 9 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT D. J. A. Geluk (Arb.) W. F. Happé (Arb.) E. F. Albrecht (Arb.) Mevr. T. Kerkhoff-Pet (Arb.) mr. G. J. H. de Leeuw (Arb.) Mevr. M. van der Wall- Duy- vendak (Arb.) W. Mensink (Arb.) drs. J. J. Voogd (Arb.) r J. Willemse (Arb.) P. W. Voskuilen (Arb.) J. A. Schippers (K.V.P.) A. van der Veldt (K.V.P.) W. J. B. M. J. van Liemt (K.V.P.) Mcvf. E. Smitz-Peper (Arb.) A. J. Fortgens (Arb.) A. P. N. Pielage (Arb.) H. Loerakker (K.V.P.) mej. A. W. H. M. Bolsius (K.V.P.) Drs. F. A. Vissers A. Rood (K.V.P.) (K.V.P.) J. M. F. van Velsen (K.V.P.) F. W. Knape (K.V.P.) Mr. dr. A. F. H. Schreurs (K.V.P.) A. J A. Vos (K.V.P.) J. W. Th. Fibbe (V.V.D.) S. Dogger (P.S.P.) Mr. J. G. Bcttink F. W. M. Vink (V.V.D.) (V.V.D.) F. W. Lichtenveldt Mevr. M. van Rappard-Kobus Mr. M. D. Proper Drs. H. Bovenkerk (V.V.D.) (V.V.D.) (C.P.N.) (P.S.P.) W. C. Bakker (Prot. Chr.) D. A. J. Spek H. F. van Marselis Harlsinck P. van den Berg Mevr. mr. E. A. J. Scheltema- Ir. A. Stoffels (Prot. Chr.) (Prot. Chr.) (Prot. Chr.) Conradi (V.V.D.) (V.V.D.) Ir. J. M. van Duin (Prot. Chr.) In de nieuwe samenstelling van de Haar lemse gemeenteraad zullen niet meer te rugkeren: Partij van de Arbeid: G. Blokdijk, G. Jansen, J. Prikkel, H. Verdoorn, W. de Vos en mevrouw J. J. van der WelBeije. Katholieke Volkspartij: A. J. M. Ange- nent, J. W. Adelaar en S. M. Balm. Prot. Chr. Groep: A. J. de Landmeter, L. Silvis en mr. A. Wensing. Communistische Party: H. C. Hennevelt en G. Mol. Op 1 september zullen hun intrede in de gemeenteraad doen: De vierde zomeravondrit van de Haar- 'emse wielerclub „De Kampioen", die gis- 'eravond in het „Van der Aartsportpark" werd verreden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door Hein Koger. Hij legde de 45 ronden (circa 54 kilometer) af in 1 uur 25 min. en 11 sec. De uitslag luidde: 1. Koger, 2. Straver, 3. L. Vaars, 4. Mathot, 5. Jansen, 6. Van Dijk, P. de Jong, 8. Bogaard, 9. Van der Geest, 40. Uttien, 11. C. van Steijn. Uitslag C-klasse: 1. Bouma, 2. Hendriks, 5- Peters, 4. Fennis, 5. Nijssen, 6. M. van Steijn. Party van de Arbeid: P. W. Voskuilen en A. J. Fortgens. K.V.P.: A. J. A. Vos, A. Rood en W. J. B. M. J. van Liemt. Prot. Chr. Groep: ir. J. M. van Duin, H. F. van Marselis Hyrlsinck en P. van den Berg. V.V.D.: F. W. M. Vink, F. W. Lichten veldt en mevrouw M. van RappardKobus. P.S.P.: H. Bovenkerk en S. Dogger. Het Economisch-Technologisch Insti tuut in Zuid-Holland en de afdeling streek- onderzoek van het Landbouw-Econo- misch Instituut hebben een uitvoerig on derzoek ingesteld naar de sociaal-econo mische structuur en de ontwikkelingsmo gelijkheden van de bollenstreek. Zij heb ben dit gedaan in opdracht van de besturen der gemeenten Hillegom, Lisse, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Voorhout en Warmond. Het instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland heeft aan dit onderzoek zijn medewerkmg ver leend. Over iedere gemeente is een afzon derlijk rapport uitgebracht. In een streek- rapport is van het gehele onderzoek een samenvattend overzicht gegeven. Een de zer dagen zullen wij op dit sociaal-econo mische rapport terugkomen. Voor de afdeling Zuid-Kennemerland van de J.O.V.D. (Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie) heeft de lande lijke voorzitter, de heer PI. Jacobse, op een oriënteringsbijeenkomst over de ac tuele politieke verhouding in Nederland gesproken. Hij schetste hoe na de indus triële revolutie omstreeks 1850 collectieve behoeften ontstonden. Dit leidde tot de op richting van een socialistische beweging. Thans, na honderd jaar, nu de meeste collectieve behoeften, mede met instem ming van de liberalen, verwezenlijkt zijn of op het punt staan verwezenlijkt te wor den, ontstaat een streven naar een andere koers. Duidelijk kwam dit naar voren bij de uitkomsten van 't opinie-onderzoek van de Partij van de Arbeid. Deze partij kan aan deze nieuwe ontwik keling geen leiding geven, daar zij zich nog gebonden voelt aan de problemen, welke er geweest zijn. Een nieuwe groep zal leiding moeten geven aan de maat schappij om haar te leiden in de richting van aandacht voor de enkele mens. Hier liggen kansen voor de V.V.D., aldus spre ker, maar het is van groot belang, dat ook de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie een positieve bijdrage geeft aan de gedachtevorming. Spreker besloot zijn betoog met de oproep aan de jonge ren in Haarlem en omgeving om hiertoe hun aandeel te leveren. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, is in beroep ge gaan tegen dc uitspraak van de Haarlem se rechtbank in de zaak tegen de 38-jari ge verfhandelaar uit Amsterdam, die te recht stond wegens onttrekking van een minderjarig meisje aan het ouderlijk ge zag. De rechtbank was van oordeel, dat een redelijke uitleg van het bepaalde in het artikel 281 betreffende schaking met zich meebrengt, dat geen veroordeling kan plaats hebben op het subsidiair ten laste gelegde, namelijk onttrekking aan het ouderlijk gezag (artikel 279). De officier van Justitie had na de behan deling van deze zaak een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van het voor arrest geëist, waarna de verdediger van de verfhandelaar, mr. P. J. Prinsen Geerligs, vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging vroeg. De heer J. A. C. Gebhard, administra tief beambte bij de Noord-Zuidhollands^ Vervoermaatschappij, die veertig jaar bij het bedrijf werkzaam is, is bij Koninklijk Besluit toegekend de bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Het blijspel „Zeeman, pas op" van Phi lip King en Falkland Cary lijkt ons nu net het aangewezen stuk voor het amateur toneel, mits de vertolkers het niet onder schatten. Het is licht van toon, stelt geen bovenmatige psychologische eisen en zal wanneer de regie de spelers in toom weet te houden, een allergenoeglijkste avond vertier kunnen opleveren. Het gevaar, dat de spelers bedreigt, ligt echter voor het grijpen. Want „Zeeman, pas op" is geen blijspel, ook al geven de auteurs het deze benaming mee. Het is een klucht, een goe de klucht weliswaar, maar zeker niets meer. Het valt nogal eens in herhalingen en is op het eind met zijn moraliserende betogen en uitweidingen beslist zwak, ja, haast een anticlimax. Men doet er goed aan dat eind wat te couperen. Regisseur Hein Kraneveld bejegende de auteurs daarom met wat te veel respect, toen hij dat niet deed voor de opvoering, welke Postaal Genoegen dinsdagavond van „Pas op, zeeman" verzorgde. Maar dat is dan ook het enige wat ik hem zou mogen ver wijten. Voor de rest had hij zijn troepje wel zo in de hand, dat er een heel amu sante voorstelling uit is gekomen met een aantal verkwikkend geslaagde typerin gen. Zo zou ik Cilly Captyn toch wel graag in 't zonnetje willen zetten voor haar ver tolking van de bedillerige Emma Hornett, de spil, om wie alles in huize Hornett draait, een verdraaid ongemakkelijke da me, die ze dat aanzien dan ook zeker mee gaf zonder haar zo te chargeren dat ze onverdragelijk werd. Wat ze votrdurend wel was: kordaat. Dat was nu precies haar overheersende karaktertrek. Ze ver dient er een warm compliment voor. Grap pig tegenspel kreeg ze van Henk van Don kelaar als de door haar geregeerde echt genoot. In haar omgeving bewogen zich twee acteurs, die ook met hun figuur wel raad wisten, te weten Jan Serné en Henk van Musscher. De eerste speelde een trouwlustig zeeman, die op het beslissen de ogenblik gaat twijfelen. De reden tot die twijfel speelde hij met mooie emotie uit in een krachtige slotmonoloog, waar aan heel wat goeds was voorafgegaan. Van Musscher bevestigde glansrijk zijn reputatie als droogkomiek. Natuurlijk spel zag ik ook van Tiny van Koninghoven en Ina van Huis. Henny Visser wist zelfs de onmogelijke Edie Hornett nog draaglijk leven in te blazen. Rie. Dammiaans ten-, slotte zette een hinderlijke kwebbel van een buurvrouw stevig op het toneelplan en Bob Wassink speelde een dominee zij het minder bezwerend dan gewenst was. De voorstelling klonk al met al als een klok! I' W Frame

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9