Nettowinst van f 42 miljoen in '58 gestegen tot f44 miljoen sportshirts 995 Peek&Cloppenburg Winst Kon. Shell in eerste kwartaal 25 perc. gedaald vPanda in het Wilde Westen Alphenaar GRAMMOFOONPLATEN Geen winst bij Amsterdam Rubber; 25 pet terugbetaling op kapitaal Herenmode Tip Weinig verandering TocU ió het zo Hogere belastingdruk Italian fashion in Wereldnieuws Schedels J 2 PHILIPS IN EERSTE KWARTAAL Frans memorandum in Europese Commissie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland MTT'TI-WM Den Haag op een randje na volgebouwd Lagere omzet en hogere kosten bij Heybroek Eerste DC-8 vandaag de lucht in Kostprijs25 miljoen gulden Lager dividend Geveke VRIJDAG 3 0 MEI 195 8 (Van onze financiële medewerker) PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN heeft thans de cijfers gepubliceerd over het eerste kwartaal van 1958 en in het verstrekte communiqué wordt melding gemaakt, dat de gang van zaken zeer gunstig is geweest. De stijging van de omzet is iets geringer dan aanvankelijk werd gepland en bedraagt ten opzichte van de overeen komstige periode van 1957 zeven percent. Voor het gehele jaar 1958 verwacht Philips een toeneming van meer dan 7 percent, tenzij een verdere ontwikkeling in ongunstige zin van de algemene toestand in de wereld de afzet zou beïnvloeden en aanleiding zou geven de planning te wijzigen. De export uit Nederland is percentueel meer gestegen dan de omzet. Het aantal werknemers is wederom toegenomen. In Nederland is het aantal gestegen van 59.200 per einde december 1957 tot 59.800 per einde maart 1958. De voorraden zijn ten opzichte van 31 maart 1957 gestegen. In verhouding tot de omzet zijn zij echter gelijk gebleven. De gemiddelde krediettermijn van debiteuren is in vergelijking met de situatie van 31 maart 1957 langer geworden. De liquide middelen zijn hoger dan per ultimo 1957. De omzet aan derden bedroeg in het eerste kwartaal 1958: 776 mil joen tegen 724 miljoen in de over eenkomstige periode van 1957. De winst was voor aftrek van belastingen 93 miljoen tegen 84 miljoen. In verhouding uitgedrukt tot de omzet bedraagt het percentage 11,9 percent tegen het eerste kwartaal van 1957 11.6 percent. Na aftrek van belastin gen resteert een winst van 44 mil joen, tegen 42 miljoen in het eerste kwartaal van 1957. Uitgedrukt in verhouding tot de omzet 5,7 percent, De Europese Commissie van de E.E.G. heeft onder leiding van haar voorzitter, prof. Walter Hallstein, gedurende twee da gen een Frans memorandum besproken, waarin de maatregelen worden uiteenge zet, die Frankryk denkt te nemen om zijn betalingsbalans te herstellen. De voor naamste maatregel is naar verluidt een vermindering van de invoer met een be drag van 100 miljard frank per jaar. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat de bijeenkomst zuiver tech nisch en informatief was geweest. De vijf partners van Frankrijk hebben geen goed- of afkeuring laten horen, maar slechts kennis van het memorandum geno men. De bijeenkomst diende ter voorberei ding van de formele inkennisstelling van de Europese Commissie en de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S) door Frankrijk van de maatregelen, die het denkt te nemen. Naar vernomen wordt maakte het Fran se memorandum niet duidelijk of Frank rijk op 18 juni de invoer uit de O.E.E.S.- landen weer voor 60 percent zal gaan libe raliseren. Er schijnt hieromtrent nog geen officieel besluit te zijn genomen. (Reuter). Advertentie VOOR AL UW Kruisweg 49 - Haarlem - Tel. 11532 Nieuw gebouw Philips-Roxane Burgemeester mr. G. van Hall heeft aan de kruising van de Minervalaan en de Apollolaan te Amsterdam het nieuwe zes verdiepingen tellende, 25 meter hoge kantoorgebouw van de n.v. Phi- lips-Roxane Pharmaceutisch-Chemische Industrie „Duphar" geopend. In dit nieuwe gebouw zijn alle commerciële en administratief-commerciële afdelingen ondergebracht. Uitbreiding DAF-fabrieken Bij de D.A.F. te Eindhoven is deze week de eerste paal in de grond geslagen voor een nieuwe hal van 15.000 vierkante meter, waarin de serie- produktie van carrosseriedelen voor de DAF- personenwagen zal worden ondergebracht. Even eens is een begin gemaakt met de uitbreiding van het ketelhuis. Het totaalbedrag aan investe ringen dat met de personenwagenproduktie ge moeid is bedraagt ruim 30 miljoen gulden. Advertentie De laatste stadsuitbreiding van 's Gra- venhage is' begonnen in een gebied ten oosten van de stad, tussen de Bezuiden- houtse weg en de spoorlijn naar Amster dam. Daar werd de eerste paal geheid voor het eerste gebouwencomplex van een mo derne, „Mariahoeve" geheten, stadswijk met ongeveer 6900 particuliere en woning wetwoningen. Dit 170 hectare grote gebied is de binnenstadssanering daargelaten het laatste waar de gemeente 's Graven- hage haar woningvoorraad nog kan uit breiden. Als ook de randgemeenten hun bouwvolume geheel hebben gebruikt, zal rond 1968 het totaal van 2250.000 woningen zijn bereikt. Den Haag en randgemeenten hebben dan geen expansiemogelijkheden meec. vorig jaar 5,9 percent. Uit deze cijfers blijkt, dat de nettowinst van het con cern zowel voor als na aftrek van de belastingen ten opzichte van het eerste kwartaal 1957 is gestegen. De stijging van de nettowinst na belasting is echter minder fraai dan de andere cijfers, maar dit is te wijten aan de verhoogde belastingdruk, welke valt te berekenen op gemiddeld 52,7 per cent tegen het vorig jaar 50 percent. Een verheugend feit is, dat de winst marge ruim kon worden gehandhaafd in tegenstelling met vele andere be drijven waar men met krimpende winstmarges rekening moet houden. Als men rekening houdt met de terug gang in de conjunctuur, dan kunnen de cijfers uiterst bevredigend worden ge noemd. In het eerste kwartaal was er van een sterke vermindering van investeringen bij Philips nog geen sprake, maar met een verminderde investeringsactiviteit in de loop van het jaar zal men rekening moeten houden. In verband met de bevredigende liquiditeitspositie en de in de loop van het boekjaar een iets te verminderen investe ringsactiviteit, zullen dit jaar wel geen nieuwe middelen behoeven te worden aan getrokken. Daar men met een verdere ex pansie rekening dient te houden, zal op de lange duur een beroep op de kapitaalmarkt echter niet te vermijden zijn. De brutowinst op goederen over 1956-'57 van Jean Heybroek n.v. te Bilthoven heeft 1.122.069 bedragen (v.j. 1.213.428). De provisie bedroeg 48.872 55.767). Diverse baten beliepen 46.662 6.263). Na diverse aftrekkingen resteert een saldo winst van 203.631 284.237). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 11 percent (v.j. 12 percent) over een onveranderd ka pitaal en 12.829 toe te voegen aan de bijzondere reserve. Het nettowinstcijfer vertoont ten opzichte van het voorgaande jaar een daling door de omzetvermindering en de verdere kos tenstijging. De omzet liep iets achteruit en op basis van 1947-'48 100 bedroeg de omzet in guldens 182 (vorig jaar 196). In de afdeling haarden en kachels zette de toe nemende vraag naar oliegestookte appara ten zich aanvankelijk door, hetgeen deels ten koste van de vraag naar kolenappara- ten ging. De gestadige groei van de afdeling land- en tuinbouwgereedschappen kon zich voortzetten. In de afdeling huishoudelijke arikelen moest enige achteruitgang worden geboekt. De gevolgen van de bestedings beperking werden het sterkst gevoeld in de afdeling machines voor de wegen bouw. De omzet van onderdelen der diverse door de n.v. gevoerde machines gaf weder om een stijging te zien. De reparatiewerk plaats was het gehele jaar volledig bezet. De K.L.M. heeft berichten ontvangen dat de eerste DC-8, het nieuwe viermotori ge straalvliegtuig van de Douglasfabrie- ken in Santa Monica (Californië), van avond aldaar voor de eerste maal de lucht ingaat. De eerste proefvlucht zal worden uitgevoerd door drie invliegers van de Douglas-fabrieken. Deze eerste DC-8 is voorzien van geluid dempers en straalomkeerders aan de mo toren, waardoor het geluid sterk zal kun nen worden beperkt en de uitloop bij de landing zeer kort kan zijn. De DC-8 is besteld door veertien luchtvaartmaat schappijen. De K.L.M. heeft acht van de ze straalvliegtuigen (internationale ver sie) besteld, waarvan de afleveringsdata eind 1959 en in de loop van 1960 vallen. Douglas heeft 800 miljoen gulden in de DC-8 geïnvesteerd. De kostprijs van een toestel bedraagt ongeveer 25 miljoen gul den. Het is de bedoeling van de directie der n.v. Rubber Cultuur Maatschappij „Am sterdam" om enerzijds over te gaan tot terugbetaling op het kapitaal en anderzijds voorzichtig voort te gaan met het uitbrei den van haar cultuurbelangen buiten In donesië, Zodoende wil zij streven naar een nieuw evenwicht tussen geplaatst kapitaal en bedrijfsresultaten. Daarom stelt zij voor op het geplaatste kapitaal 25 percent terug te betalen. Daartoe zullen de statuten moe ten worden gewijzigd. De maatschappij beschikt over ruime li quide middelen in Nederland. De directie heeft zich de vraag gesteld of voor deze middelen elders voldoende rendabel em plooi is te vinden. Verlegging van het ar beidsterrein is een aangelegenheid, die zich slechts geleidelijk zal kunnen vol trekken. Daarom is te verwachten dat de zaken voorshands in omvang zullen af nemen. Het investeren van gelden in die landen welke mogelijkheden kunnen bie den vereist grote omzichtigheid en een ge degen vooronderzoek. Daarom meent de directie, dat voor een deel der in Neder land aanwezige geldmiddelen een zakelijke bestemming zich niet zo duidelijk aftekent, dat het aanhouden daarvan voldoende ge motiveerd is. In tegenstelling tot vorige jaren heeft de directie van het resultaat 1957 uitsluitend die provenuen toegerekend welke in dat jaar zijn ontvangen. Blijkens de winst- en verliesrekening resteert over 1957 geen winstsaldo (v.j. saldo winst 2.991.424). Besloten is namelijk om, wegens de poli tieke ontwikkeling in Indonesië, 1,5 mil joen te bestemmen voor een te creëren re kening „reserve voor afschrijvingen op deelnemingen" en 1.374.883 toe te voegen aan de bestaande rekening „reserve voor afschrijvingen". Deze rekening komt op de balans voor met een saldo van 16.965.529. Het geplartste kapitaal is 34.881.300. Als gevolg van de beheersoverneming op last van de Indonesische regering in de cember 1957, is het de directie niet mo gelijk een Indonesische vermogensoptel ling en resultatenrekening voor te leggen. Blijkens de balans staat het vermogen in Indonesië te boek voor 39.860.674 (onv.). De deelnemingen in Indonesië belopen 1.971.582 en die buiten Indonesië 5.569.744. Over 1956 werd geen winst transfer ontvangen. Over 1955 werd ont vangen 1.617.565. De bedrijfswinst inclu sief uitkeringen op deelnemingen was 1.224.399 (v.j. f 1.846.104). De onkosten namen toe van 670.277 tot 760.028. Om trent de verschuldigde belastingen over de jaren 1950 en volgende kon nog'steeds geen zekerheid worden verkregen. De di rectie néémt aan, dat dé getroffen voor zieningen voldoende zullen blijken. Advertentie koel - poreus geweven gemakkelijk boord open en ge sloten te dragen modern - nieuwste fon-sur-ton dessins De winstdaling in het eerste kwar taal 1958 van de Kon./Shell Groep is ongeveer 25 percent. De nettowinst daalde namelijk van 51,7 miljoen Engelse ponden in 1957 tot 38,7 in 1958. De opbrengst van verkopen en andere inkomsten bedroeg in het eerste kwartaal 1958 613,3 miljoen Engelse ponden tegen het eerste kwartaal 1957 643,8 miljoen. Berekend per aandeel van het door de moeder maatschappijen geplaatste kapitaal komen de nettoresultaten overeen met voor de Koninklijke 3,61 in eerste kwartaal 1958 (1957: 4,83). Dezelfde cijfers, omgerekend in dol lars, zijn respectievelijk 0,95 en 1,27 dollar op basis van 68.420.565 aandelen van 20 geplaatst op 31 maart 1958. Voor „Shell" Transport zijn de cijfers per aandeel berekend over eerste kwartaal '58 3s 5d (v.j. 4s 7d) en om gerekend in dollars respectievelijk dlr 0,48 en dlr 0,64 op basis van 89.949.247 aandelen van één pond sterling ge plaatst op 31 maart 1958. Onze financiële medewerker tekent bij deze cijfers aan: Bij een beoordeling van deze cijfèrs dient men er rekening mee te houden, dat de cijfers van het eerste Het gisteren boven Duitsland aanwezige hogedrukgebied is naar het noordoosten getrokken en nog in betekenis toegenomen. Vanmorgen lag het centrum met een baro meterstand van 1026 millibar boven de Oostzee tussen Zweden en de Baltische Staten. Een op het noordelijk deel van de oceaan aanwezige depressie is naar het zuidoosten gaan bewegen, waardoor nu in de Golf van Biscaye de barometer snel daalt. Tengevolge van deze ontwikkeling zal zich boven Nederland een overwegend zuidelijke stroming handhaven. In het temperatuurverloop worden daarom geen belangrijke veranderingen verwacht. Het is mogelijk, dat kleine storingen plaatselijk enkele buien veroorzaken. WEERRAPPORTEN Temperaturen: bulten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bev- iialf bew. zwaar bew half bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. Vlv. Z.-Limb. half bew. te c |-g SE O ozoz ozoz O O O ozo ozo 14 13 13 12 14 13 14 14 52 4) e cS 0,1 0 0 0 0 0 0 0 Zaterdag 31 mei Zon op 4.27 uur, onder 20.48 uur. Maan op 19.10 "ur, onder 3.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 mei Hoog water 1.59 en 14.30 uur. Laag water 9.54 en 22.34 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki zwaar bew. nw 12 0 Stockholm onbewolkt w 18 0 Oslo onbewolkt ono 18 0 Kopenhagen half bew. 0 16 0 Aberdeen geheel bew. 0 14 0 Londen geheel bew. w 14 22 Amsterdam licht bew. O 20 0 Brussel zwaar bew. z 21 0 Luxemburg zwaar bew. ozo 20 0 Parijs regen zw 22 2 Bordeaux licht bew. z 21 7 Grenoble regen wnw 22 0,1 Nice regen nno 19 0,1 Berlijn onbewolkt 0 20 0 Frankfort zwaar bew. ono 21 0 München licht bew. z 18 0 Zürich geheel bew. zo 19 0 Genève zwaar bew. zzo 20 0 Locarno onweer nno 26 4 Wenen onbewolkt ono 21 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 28 0 Rome zwaar bew. windst. 26 0 Madrid onbewolkt windst. 23 0,1 Mallorca licht bew. windst. 24 Algiers geheel bew. w 26 0,1 75. Het was een regenachtige dag, toen Panda en Jolliepop per postkoets uit het stadje Buffalo vertrokken. Onderweg wer den zij door Indianen bestookt, zoals dat in het Wilde Westen gebruikelijk is. „Dit is het laatste, wat we van het Wilde Wes ten zien, Jolliepop", zei Panda, naar de woeste roodhuiden kijkend, die onder ijse- lijke kreten hun pijlen op de koets af vuurden. „Het verheugt mij, dat dit het laatste is, meneer Panda", sprak de knecht, „het Wilde Westen heeft nimmer enige bekoring op mij uitgeoefend. Het is een ruw land, waar een beschaafd iemand zich nooit thuis kan voelen". „Je scheen je er anders aardig thuis te voelen, toen je de bank beroofde en in brand stak", merkte Panda op. Jolliepop sloot even de ogen en rilde. „Meneer Pandazei hij smekend, „herinner mij niet aan het wan gedrag, waaraan ik mij onderhm invloed heb schuldig gemaakt. Ik wil trachten die bankroof te vergeten en Maar op hetzelfde ogenblik werd hij er nog eens ferm aan herinnerd. Want, toen hij zijn paraplu opstak tegen de regen, die de gehavende koets binnenstroomde, bleek zich daarin een geroofd blok goud te be vinden, dal hem zwaar op het hoofd viel kwartaal 1957 bijzonder gunstig werden beïnvloed door de sluiting van het Suez- kanaal. Vergel.jkt men de cijfers met die van het eerste kwartaal 1956, dan komt men tot een iets gunstiger verhouding, maar dan moet men ook nog een daling re gistreren van ongeveer 5% percent. De winstmarges zijn behalve door de lage opbrengstprijs van de produkten ook aan getast door gestegen omzetbelasting, ho gere afschrijvingen enzovoorts. De omzet belasting steeg met ongeveer 12 percent, terwijl de afschrijvingen ruim 4 miljoen pond hoger waren. Hoewel deze cijfers van het eerste kwartaal geen maatstaf kun nen geven voor berekening op basis van een jaarwinst, mag men uit de thans ge publiceerde cijfers toch wel de conclusie trekken, dat de resultaten over het lopen de boekjaar naar alle waarschijnlijkheid ten achter zullen blijven bij die van vorige jaren. Dit behoeft echter niet te beteke nen, dat het dividend van 25 percent, zo als over 1957 werd uitgekeerd, in gevaar komt want hiermede is slechts een vierde gedeelte van de nettowinst gemoeid. eerste kwartaal 1958 1957 in 1000 p. st. opbrenst van verkopen en andere inkomsten 613.292 643.803 ontvingen dividenden 1-014 1.498 totaal 614.303 645.301 bedrijfs-, verkoop- en alge mene kosten, oïieaankopen, royalties enz357.514 372.196 omzetbelastingen, accijnzen en dergelijke heffingen 129.862 115-455 afschrijven inclusief voor zieningen voor gekapitali seerde opsporingskosten 56.896 52.839 interest van leningen op lange termijn 1.895 1.429 geraamde belastingen naar de winst aandeel van derden in het resultaat van de groeps maatschappijen nettoresultaat van het kwartaal 546.167 541.919 26.192 45-458 3-258 6.182 575.617 593.550 38.689 51.74? In de vergadering van de raad van com missarissen van Geveke en Co. werd be sloten aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1957 een dividend van 20 percent uit te keren (v.j. 25 percent). Vuil. Voor het tweede achtereenvolgende jaar hebben de luchtmachteenheden op de Zweedse vliegbasis Norrköping drie weken stil gelegen. Drie weken gele. den werd besloten, dat de schietoefe- ningen tijdelijk zouden worden ge. staakt om een eend de kans te geven om de eieren die ze op het doelwit had gelegd uit te broeden. De eieren ble ken echter opnieuw vuil te zijn. Op het vliegveld is men er nu van overtuigd, dat de luchtmacht tweemaal door de zelfde eend is beetgenomen. Oppositie. De beide oppositiekandidaten voor de Portugese presidentsverkiezin gen op 8 juni generaal Delgado en dr. Vicente zijn tot overeenstemming gekomen dat dr. Vicente zich ten be hoeve van generaal Delgado uit de kandidatuur terugtrekt. Russisch. Op alle scholen in de Verenigde Arabische Republiek zal Russisch wor den onderwezen en op Russische scho len gaat men Arabisch leren. De mi nister van Onderwijs van de V.A.R. Kamal El Din Hoessein, heeft dit mee gedeeld in Cairo, waar hij is terugge keerd van een bezoek van een maand aan de Sovjet-Unie. Doodvonnis. De 32-jarige, in New York geboren houthakker Peter Anthony Manuel, is op beschuldiging van zeven moorden door een rechter van Glasgow ter dood veroordeeld, nadat een jury hem schuldig had verklaard. De datum van de terechtstelling is bepaald op 19 juni. Leiding. Het communistische blok onder leiding van Moskou heeft besloten tot de uitgave van een internationaal com munistisch tijdschrift, dat leiding moet geven. Volgens diplomatieke kringen is dit besluit genomen op de geheime bij eenkomst van communistische leiders, die het vorige weekeinde in Moskou is gehouden. Dit tijdschrift een herzie ne versie van (wijlen) 't tijdschrift van de „Cominform" zal in Praag ver schijnen. Deskundigen geloven, dat er een nieuwe organisatie van het commu nistische blok op komst is, die coördina tie van de internationale communistische partijen zou beogen. Hittegolf. In het noorden van India heerst een hittegolf. Dinsdag is er een tempe ratuur van 44 graden gemeten. Vijfen dertig mensen zijn bezweken. Vogels en vleermuizen vallen dood uit de bomen. Snelle vorderingen. De Sovjet-Unie is voorlopig niet van plan bemande aard- satellieten te lanceren, aldus professor Doronravov in de „Literatoernaja Ga- zeta". Hij zegt echter toe, dat de „snelle vorderingen" van zijn land op het gebied van de ruimtevaart „op be trekkelijk korte termijn" het lanceren van een bemande satelliet mogelijk zul len maken. Volgens de hooggeleerde moeten twee problemen worden opge lost, alvorens menselijke wezens met een raket de ruimte buiten de damp kring kunnen worden ingestuurd: Er zal een kunstmaan moeten worden ont worpen die vanaf de aarde kan worden bestuurd. Er zullen instrumenten moeten worden ontworpen voor het re gelen van de temperatuur in het ruim- 1 Ateschip. ;nd Beleg. Het beleg om de universiteit van Panama duurt reeds een week. De uni versiteit, waarin zich 825 studenten heb ben verschanst, is omsingeld door zwaargewapende troepen van de ratio nale garde. Hoogleraren die optreden als bemiddelaars tussen de regering =n de studenten, verklaren, dat de studen ten nog te opgewonden zijn om zich „over te geven" na het gevecht van de vorige week met de nationale garde, waarbij elf personen werden gedood, De nationale garde doet geen pogin gen zich met geweld van de universiteit meeester te maken. Jager. De twintigjarige Michael Sara uit Tregony in Cornwall is aangeschoten door een vos en zwaargewond. Michael porde met de kolf van zijn dubbelloops jachtgeweer in een hol, waar een door hem aangeschoten vossejong een toe vlucht had gezocht. Het geweer ging af en het schot trof de jager. Toen boeren die hem vonden het geweer uit het hol haalden bleek dat het vosje, dat inmid dels aan zijn verwondingen was gestor ven, een van zijn pootjes om de trek ker had geklemd. AAN HET binnenoppervlak van de schedel zijn allerlei groeven te zien, ver oorzaakt door de slagaderen en aderen, maar tevens kunnen de afdrukken van de hersen windingen en van de groeven in negatief worden waargenomen. Van deze afdrukken wordt wel gebruik gemaakt bij pre-historische schedels om een indruk te krijgen van de hersenontwïkkeling van de prehistorische mens. Afgietsels van de in wendige schedelruimte worden dan ver geleken met overeenkomstige afgietsels van recente schedels en geven op deze eenvoudige wijze de onderzoekers een al gemene indruk van vorm, grootte en oppervlakte van de hersenen van vroegere mensenrassen. De klassieke Neandertal- schedel, afkomstig van een mens die reeds in de diluviale tijd (ijstijd) had geleefd, toon de aan dat de zogenaamde gyri of hersenwindingen des tijds primitiever waren dan bij ons, recente stervelingen. Dat was destijds koren op de molen van degenen die meenden dat uit apen-hersenen zich geleidelijk mensenhersenen hadden ont wikkeld. Maar aangezien de hersenwin dingen thans niet meer aansprakelijk wor den gesteld voor de mate van intellectua liteit van het individu, kan uit het ge ringere aantal hersenwindingen van de Neandertalmens zeker niet worden afge leid dat hij geringere intellectuele ver mogens had dan wij. Integendeel, Wash burn, professor in de anthopologie aan de universiteit van Chicago, plaagt zijn stu denten graag door hun voor te houden, dat de Neandertaler, wanneer hij zich heden ten dage aan de universiteit van Chicago zou laten inschrijven, waarschijnlijk een goed figuur zou slaan en (op grond van zijn stevige lichaamsbouw) vooral ook in het mgby-elftal een waardevolle aanwinst zou zijn. De schedelcapaciteit of schedelinhoud bedraagt voor het ras van Neandertal ruim 1400 cc, hetgeen tegen alle verwachtingen dergenen, die in de Neandertaler een klein zoon van de aap zagen, absoluut overeen stemt met de schedelcapaciteit van de mo- derrie mens. Er zijn zelfs diluviale sche dels (van La Capelle aux Saints) die een grotere herseninhoud hebben dan wij mo menteel bezitten. Conclusies worden in dit verband dus uiterst gevaarlijk voor ons! Uit het onderzoek van de schedels uil de ijstijd zijn nog meer merkwaardigheden aan het licht gekomen. Zo blijkt de linker hersenhelft in het algemeen een weinig groter te zijn dan de rechter, waaruit men naar analogie van thans levende modellen heeft geconcludeerd, dat de Neandertal- mens in principe rechtshandig moet zijn geweest, een opvatting die trouwens ook gerechtvaardigd wordt door het feit dat het skelet van de rechterarm bij sommige individuen iets groter is gebleken dan de linker. Voorts hebben onder zoekers aanwijzingen gevon den dat het spraakcentrum bij de Neandertaler relatief gering ontwikkeld moet zijn geweest. Haastige lieden hebben hieruit direct opgemaakt, dat de ijstijdmens dus niet in staat was te spreken. Maar, zo vragen wij ons af, wat deed hij dan met dat spr-akcentrum dat hij toch bezat? In de eerste plaats mogen we uit een verschijningsvorm van de stof geen conclusies trekken over de mogelijk heden die daarin verborgen kunnen zijn (Vergelijk de mieren-hersenen, zo groot als een speldeknop, waarin mogelijkheden tot opbouw van goed geordende staten in tal loze varianten mogelijk zijn). En vervol gens is het heel goed mogelijk dat het spraakcentrum in de loop van duizenden jaren beter ontwikkeld is omdat de taal een grotere plaats in de samenleving gaan innemen. (Zoals we ook op goede gronden kunnen volhouden, dat de capa citeit van het geheugen sedert de uitvin ding van het schrift geweldig is achteruit gegaan). Tussen twee haakjes, wist u dat bij de economische vormgeving van Israel met vrucht op de Bijbel wordt teruggegrepen Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2