PANTALONS UW NAAIMACHINE Generaal De Gaulle hield de eer van Frankrijk in 1940 hoog Mode HISTORISCHE BOODSCHAP VAN PRESIDENT COTY Bezittingen Ver. voor Indonesië Deli-Mij. zouden te koop zijn Vijftig jaar geleden -JfSarii ELIZABETH Van dag tot dag Vraagprijs: 125 miljoen Geslaagde militair mislukte als politicus ^'Praatótozl 3 Overzees gebied Nationale eenheid is geen anarchie Adenauer sprak met Speidel over de Franse situatie Bisschop-coad jut or Moskou verwacht geen heil van generaal De Gaulle Washington is bereid tot samenwerking Amerikaanse onderzeeboot na aanvaring gezonken Bremen stelt volksstemming over kernbewapening uit Uit Haarlems Dagblad van 30 mei 1908 INTRODUCTIE AANBIEDING VRIJDAG 30 MEI 1958 Een lijvig rapport van de parlementaire missie naar Nieuw-Guinea vestigt vandaag opnieuw de aandacht op de droevige situ atie, waarin dit zo hartstochtelijk ge koesterd stukje Nederland zich bevindt, gen droevige situatie voor beide partijen, moederland en autochtonen, aangezien noch de ene noch de andere enige voldoe- njng kan koesteren over de wijze waarop het enorme eiland zich ontwikkelt. Het rapport verwijst naar enkele onder werpen van belang, die alle verband hou den met het scheppen van een verantwoor de binding tussen Nieuw-Guinea en Ne derland. Deze binding hangt in de eerste plaats af van de menselijke factor, name lijk van de mate waarin de oorspronke lijke bevolking van het eiland een welda dige invloed ondervindt ten aanzien van haar leven en toekomst van het Neder landse bewind en dus van de aanwezig heid van Nederlanders in staats- en cul- tuurdienst. Opnieuw heeft het rapport aangetoond, dat deze weldadige invloed ver te zoeken is. De bestuursvestiging ontwikkelt zich niet, de inschakeling van de Papoea-be volking via vertegenwoordigende licha men is een mislukking geworden, het on derwijs is een chaos, er is geen sprake var een gezonde economische ontwikkeling en de autochtone bevolking staat volkomen buiten de nijverheid en de handel, de land en mijnbouw sukkelt dilettanterig voort, gouvernement en missionerende groepen harrewarren zonder samenwerking, missie en zending harrewarren onderling, de de fensie is ontoereikend en niet in de be langstelling de autochtonen gebracht, de politie is ouderwets bewapend en de in heemsen zijn ook in dit apparaat onvol doende ingeschakeld, het gevangeniswe zen is middeleeuws en dat alles doet zich aan de inheemse bevolking voor als het totaalbeeld van een knullig beleid, waar bij de fiere vaderlandse leuzen, die voor het internationale forum worden aange heven om Nederlands goed recht op dit eiland te onderstrepen, haar wel zeer vals in de oren moeten klinken. Het rapport onthult ondermeer, dat de zending en de missie tegengestelde stand punten huldigen ten aanzien van de voer taal op Nieuw-Guinea. De zending is voor Maleis en Nederlands naast elkaar, de missie voelt enkel voor het Nederlands. De vraag rijst, wat zending en missie Eigenlijk met dit probleem uitstaande heb- fen. Men zou menen dat zij een geloofs overtuiging willen verbreiden en de Pa poea's willen doordringen van de Christe-. l'ijke beginselen. In welke taal dat gebeu ren moet, ligt nergens in de boodschap van het Evangelie dwingend voorgeschre ven. Evenmin ligt erin voorgeschreven, dat men een volk zijn eigen aard ontnemen moet en het een beschaving moet op dringen, die het te enen male vreemd is. Wanneer zending en missie in de Christe lijke beginselen een recht menen te ont dekken om op de ruggen der toekomstige gelovigen strijd te voeren over vraag stukken, die direct met de verantwoorde lijkheid van het koloniale bewind verbon den zijn, dan vraagt men zich af of de in heemse bevolking eigenlijk wel voldoende in haar rechten gehandhaafd blijft bij de inspanningen, die blanken zich getroos ten om haar het geluk van onze westerse cultuur deelachtig te doen worden. En het is tegelijk een stimulans voor de klem mende vraag, of in het algemeen het ge luk van die inheemse bevolking wel de drijfsveer vormt van de bewogen wijze, waarop Nederland het eiland als een deel van zijn grondgebied wil verdedigen en behouden. Advertentie TERLENKA TERYLENE TREVIRA TERGAL DRALON DRACON maar.ook zuiver 100wollen KAMGAREN. Keuze uit méér dan 1000 broeken In prijzen van f 22.50 tot 65. Bijpassende SPORTCOLBERTS BLAZERS DE ZAAK VAN VERTROUWEN Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem Telefoon 54679 Winnaars. A. Parisius te Amsterdam en Rudy Plaate te Willemstad hebben ex aequo de eerste prijs gewonnen in de 'nuziekprijsvraag voor de west, uitge schreven door Radio Nederland Wereld omroep. Hierbij was gevraagd om inzen ding van lied- of dansmelodieën gebouwd °P inheemse West-Indische muziek. De mededinging stond open voor allen, die op de Nederlandse Antillen of in Suriname wonen of uit die gebieden afkomstig zijn. PARIJS (UPI) Hier volgt de tekst van de boodschap welke president Coty gisteren aan het Franse parlement heeft gezonden. Voorzitter, leden van het parlement., Op dezelfde dag dat beide huizen van het parlement mij zonder da,t ik om deze eer had gevraagd aanstelden als hoogste magistraat van de republiek, legde ik de gelofte af een die ik tot het laatst gestand zal doen onvoor waardelijk te gehoorzamen aan de grondwet. Maar ik voel mij gedwongen hier onmiddellijk aan toe te voegen dat wij onze instellingen niet zouden kunnen verdedigen wanneer wij niet zouden weten hoe ze te hervormen. „In mijn inaugurale rede heb ik u dit voorgehouden. Sindsdien heb ik, in de meeste van mijn openbare verklaringen, herhaald dat. van alle werkelijke democratieën de Franse republiek aan de ene zijde die is welke de meeste aanvallen van overweldigende problemen verduurt, en aan de andere zijde die welks regeringen het kwetsbaarst en derhalve het zwakst zijn". „Wanneer ik derhalve de traditionele grenzen or>erschrijd van de zaken waarmee mijn voorgangers zich bezighielden, geloof ik niet alleen gerecht vaardigd te worden door de opeenvolgende regeringsleiders maar ook, en dal- weet iedereen, door de goedkeuring van de meesteyi onzer". „Er zullen spoedig vier en een half jaar voorbijgegaan zijn zonder dat mijn pleidooien, die steeds klemmender geworden zijn, werden opgevolgd. En, hoe groot ook de moed en de vaderlandsliefde is geweest van de mannen die elkaar als regeringsleiders zijn opgevolgd, de ontbinding van de staat heeft niet opgehouden". „Zullen Fransen, nadat zij veertig jaar zo hard tegen de vijand gestreden hebben, morgen tegen Fransen vechten?" „Aan beide zijden staan mannen die er diep van overtuigd zijn dat zij het land dienen, dat velen aan beide zijden ten koste vari zulke hoge offers verdedigd hebben". „Aan beide zijden lijken mannen zich voor te bereiden op een broederstrijd. Zijn wij dan een land waar geweld het zou winnen van recht? Wie zouden de tijdelijke overwinnaars zijn, wat zou er overblijven na een worsteling die nooit meer ongedaan kan worden gemaakt? Wat zou er overblijven van Frankrijk?" „In geheel onze geschiedenis zijn er dagen geweest van de hevigste ge schillen binnen de natie, grote dagen van Franse verbroedering in een be weging naar nationale eenheid". Nationale eenheid is geen anarchie. 1-Iet is slechts te bereiken door eerbied voor de wet. Wanneer in de huidige stand van de grondwet de kwestie van het vormen ener regering rijst, is het de president van de republiek die voorstelt, en de Nationale Vergadering die handelt". „Deze keer kan er geen sprake zijn van meerdere aanzoeken. De keuze die on mij rust is daardoor bezwaard met consequenties. Ze legt een uitzonderlijke verantwoordelijkheid op mij. Daarom ben ik u een openhartige uitleg schuldig". „In het uur van gevaar voor ons land en de republiek heb ik mij gewend tot de meest illustere der Fransen, tot hem die, in de donkerste uren van onze geschiedenis, onze leider was bij het heroveren van de vrijheid, de man die, toen wij eendrachtig rond hem stonden, de dictatuur afwees teneinde de republiek te vestigen". „Onder welke voorwaarden zou hij de verpletterende last van de uitvoerende macht op zich willen nemen? Zouden deze voorwaarden hem de kans geven zich te verzekeren van de parlementaire meerderheid die voor zijn investituur noodzakelijk is?" „Ik heb de voorzitter van de Nationale Vergadering en de voorzitter van de Raad van de Republiek, die ik dank zeg v>oor hun waardevolle hulp, xierzocht zo goed te zijn spoedig te beraadslagen met generaal De Gaulle. Dit onderhoud heeft mij de overtuiging gegeven dat er onder de huidige omstandigheden nog aanzienlijke moeilijkheden overwonnen moeten worden". „Moet ik dan verder afzien van een beroep op de man wiens onvergelijkbaar moreel gezag garant zou, zijn voor de redding van het land en van de repu bliek? Op zulk een ogenblik is de heilige eenheid de overheersende plicht. Zij beveelt ons allen er offers aan op te dragen, zo nodig een deel van onze voor keuren en zelfs van onze overtuigingen" „Ik heb een afgevaardigde van de natie verteld dat er niet langer sprake is van achter gesloten deuren, tussen groepen onderling, beslissen over het lot van ons land. Pas nadat de president van de republiek het. initiatief genomen heeft dat de grondwet hem voorbehoudt, zult gij uw besluit op soevereine en vrije wijze nemen". „Ik verzoek generaal De Gaulle zo vriendelijk te zijn overleg te komen plegen met het staatshoofd en met hem de vraag te bespreken wat, binnen het kader van de republikeinse wetten, onmiddellijk noodzakelijk is voor een regering voor het nationaal welzijn die, in kortere of langere tijd, kan voor stellen wat moet worden gedaan voor een ingrijpende herziening van onze instellingen" „Dan zal ik, met mijn ziel en mijn geweten, de beslissing nemen die op mij rust. Wanneer door het mislukken van de door mij ondernomen poging mocht blijken dat. ik''op zulk'een kritiek ogenblik onjuist gehandeld heb, dan zal ik niet aarzelen daar onmiddellijk de onafwendbare conc'aisies uit te trekken". „In plaats van dat ogenblik af het morele gezag te bewaren, dat meer dan ooit een vereiste is voor hem. die men gemeenlijk „de hoogste scheidsrechter" noemt, zou ik niet anders kunnen doen don onmiddelliik de volledigheid van mijn functies als president overdragen aan de voorzitter van de Nationale Vergadering, overeenkomstig artikel 41 van de grondwet". „Mijnheer de voorzitter, dames en heren, leden van het parlement: mijn laatste woord zij er een van vertrouwen. Vertrouwen in dit bewonderens waardig volk dat, na in zijn lange geschiedenis de meest pijnlijke beproevingen- te hebben geleden, Frankrijk het uitzicht biedt op een schitterende her nieuwing". „Afgevaardigden van de natie, het lot van het volk ligt in uwe handen. Ieder van u zal, met kalmte en waardigheid, op het juiste ogenblik zijn besluiten nemen, opdat Frankrijk moge leven, opdat de republiek moge leven". (Van onze correspondent in West-Duitsland) Te Bonn is men langzamerhand ver trouwd geraakt met het denkbeeld dat ge neraal De Gaulle regeringsleider van Frankrijk zal worden en in het geheel van het overleg over de Europese en Atlanti sche eenheid, alsmede over de aanstaande topconferentie een hartig woordje zal meespreken. Gisteren liet bondskanselier Adenauer zich over de Franse situatie voorlichten door de Westduitse opperbe velhebber van de NAVO-landstrijclkrach- ten in Europa, generaal Speidel, die op verzoek van Adenauer uit zijn Parijse hoofdkwartier naar Bonn was geko men. Van Westduitse zijde vreest men, dat De Gaulle's terugkeer misschien afbreuk zal doen aan de westelijke eenheid. Spei del zelf staat in een lastige positie als NAVO-bevelhebber. Onder zijn bevel be vinden zich Franse strijdkrachten, die door de voormalige Franse regering nog niet zijn ingezet voor de strijd in Algerije. Het gaat hier ondermeer om zestigduizend man in Zuid-Duitsland. Men neemt alge meen aan, dat de officieren van deze, en ook van andere, door Speidel aangevoerde Franse troepen, zich reeds lang tot De Gaulle hebben gewend. De Gaulle heeft zich er vorig jaar fel tegen verzet, dat een Duitse generaal kwam te staan boven Franse troepen, zij het in NAVO-verband. De deken van Alkmaar J. Th. M. Kraakman, wiens benoeming tot bis schop-coadjutor van mgr. Iluibers, bisschop van Haarlem, wordt verwacht. Volgens luitenant-kolonel Gintings, de militaire bevelhebber van Noord-Sumatra, zou de „Verenigde Deli-Maatschappij" de Indonesische regering hebben voorgesteld haar bezittingen in Indonesië, ter waarde van ongeveer 125.000.000 Nederlandse gul dens, over te nemen, aldus meldt AFP uit Singapore. Gintings verklaarde nog, dat hy een afvaardiging naar de Indonesische centrale regering zou zenden om dit aan bod te bespreken. Olie uit Atjeh naar het buitenland Voor het eerst na de tweede wereldoor log is olie uit Atjeh'se bodem naar het buitenland verkocht. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat de Permina, de Indonesische OliemaatschaDpij, 2.000 ton olie uit Peureulah aan een buiten landse maatschappij heeft geleverd. De olie is verscheept met een Japans schip, dat bereids de haven van Pangkalansusu heeft verlaten. Oostduitsers bouwden suikerfabriek van 13 miljoen President Sukarno heeft nog eens na drukkelijk verklaard dat hulp van alle landen welkom is. Hij voegde er echter aan toe dat hij uitziet naar de tijd waarin Indonesië in staat zal zijn in alle opzichten op eigen benen te staan. Sukarno sprak bij de opening van een suikerfabriek, die. ruim 13.000.000 gulden had gekost en gebouwd is door Oostduitse technici, krachtens een achtjarige krediet overeenkomst, zo meldt UPI uit Djakarta. Indonesië aanvaardt hulp van het wes- Advertentie staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstraat 112 Haarlem - Tel. 11142 HELSINKI (Reuter) President Voros- jilov van de Sovjet-Unie heeft in com mentaar op de gebeurtenissen in Frankrijk gezegd redenen te hebben om te geloven dat De Gaulles terugkeer Frankrijk „meer kwaad dan goed zal doen". Met een glas champagne een heildronk op Frankrijk uitbrengend, zei de Russische president tot de hem omringende journalisten: „De Fransen waren de eersten die tot een revo lutie kwamen en zij weten hoe dat moet gebeuren, als ze het ook werkelijk willen". „Ik aanvaard De Gaulle als hij iets goeds voor Frankrijk betekent. Als De Gaulles verschijning op het internationale politieke toneel echter meer spanning in Frankrijk betekent, die ook tot een ver slechtering van de betrekkingen tussen verscheidene volken kan leiden! dan ben ik tegen zijn terugkeer in de politiek ge kant", aldus de president. Vorosjilov zei dit op een afscheids receptie ter ere van president Kekkonen van Finland, die op het ogenblik een be zoek brengt aan Moskou. WASHINGTON (Reuter) Diplomaten, die een woordvoerder van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken om zijn mening hebben gevraagd over de jongste gebeurtenissen in Frankrijk, kre gen als bescheid: „De Verenigde Staten zijn bereid tot samenwerking met een Franse regering onder leiding van generaal De Gaulle". Geen persoonlijke ongelukken HONOLOELOE, (UPI) Donderdag avond is ten zuidoosten van Oahu in de Stil le Oceaan de Amerikaanse onderzeeboot Stickelback gezonken, ongeveer ö'/e uur na midscheeps geramd te zijn door de Silvei-- stein, een Amerikaans torpedobootjager- escorteschip. Op geen van beide schepen deden zich persoonlijke ongelukken voor. De aanvaring geschiedde tijdens vlootma- noeuvres. De Stickelback verscheen on middellijk aan de oppervlakte, terwijl de compartimenten volliepen, en maakte vast langszij de Silverstein. De 82 opvarenden van de onderzeeboot werden door andere schepen overgenomen. Generaal De Gaulle is de man die de Franse driekleur naast die van de bond genoten heeft laten wapperen, nadat maarschalk Pétain in 1940 voor nazi- Duitsland had gecapituleerd. Zolang de oorlog duurde, kon deze rijzige man hij is 1,98 meter lang zyn landgenoten be zielen. maar later, toen hij als politicus optrad in plaats van als militair, oordeel den de Fransen zeer verschillend over hem. Zijn geallieerde medewerkers uit de oorlogstijd denken met een mengsel van dankbaarheid ~n ergenis aan hem terug. Als president van de voorlopige Franse regering na de bevrijding van het land, stond De Gaulle een grondwet voor, die het parlement 't recht zou geven wetsvoorstellen goed te keuren of te verwerpen en toezicht op de regering te oefenen, maar volgens welke de president uitge breide bevoegd heden zou be zitten, zoals het benoemen van ministers, het in dienen van wets voorstellen, het afkondigen van besluiten, het leiden van de vergaderingen van de minister raad. Hij was verder voorstander van ingrijpende sociale maatregelen om het land te bevrijden van de geest van de klassenstrijd. In januari 1946 maakte hij plotseling bekend, dat de politieke omstandigheden voor het voortduren van zijn taak biet langer bestonden. Hij trad af en richtte een week later de Rassamblement du Peuple Franqais (Franse volksconcentratie) op met het doel tot eenheid van 't Franse volk te komen „voor de vernieuwing en hervorming van de staat". De uitslag van de parlementsverkiezingen in 1951 werd Generaal Charles De Gaulle echter een biltere teleurstelling voor De Gaulle. De R.P.F. kwam als de grootste partij uit de bus, maar was niet sterk ge noeg om staatsrechtelijke hervormingen in te voeren. In september 1955 werd de organisatie ontbonden tot nadere aan kondiging. Charles André Joseph Marie De Gaulle werd in 1890 te Rijssel geboren als zoon van een professor in de wijsbegeerte, rijn schooljaren heeft hij doorgebracht op een Jezuietencollege te Parijs, waarna hij ging studeren aan de militaire academie van Saint Cyr. In 1912 slaagde hij voor zijn examen als een van de tien besten van zijn jaar. In de eerste wereldoorlog werd hij zwaar gewond en krijgsgevangen gemaakt. Na de oorlog maakte hij snel carrière in het leger en was ondermeer een tijdlang adjudant van maarschalk Pétain. In 1934 publiceerde hij het boek „Vers l'armée de métier", waarin hij vérgaande mechani sering van de strijdkrachten en invoering van een beroepsleger bepleitte. Toen maarschalk Pétain in 1940 de capi tulatie van Frankrijk had bekendgemaakt en generaal De Gaulle naar Londen was uitgeweken, hield de generaal op 18 iuni van dat jaar een beroemd geworden rede voor de radio, waarin hij zei: „Frankrijk heeft een slag verloren, het heeft de oor log niet verloren". BREMEN(UPI) De regering van de stad-staat Bremen heeft besloten de volks stemming over de Westduitse kernbewa pening die op 22 juni gehouden zou worden uit te stellen met het oog op de beslissing van het constitutionele hof van Karlsruhe, dat de volksstemming in Hamburg uitge steld moest worden totdat het hof zich uit gesproken zou hebben over de grondwet tigheid van zulk een plebisciet. Het parlement van Bremen moet het be sluit van de socialistische >cgering nog goedkeuren. telijke en van het oostelijke blok, aldus Sukarno, „niet alleen omdat Indonesië een onafhankelijke politiek volgt, maar ook omdat het economisch noodzakelijk is". Hij voegde eraan toe dat Indonesië hoopt uiteindelijk zelf zijn industrie te kunnen opbouwen, omdat „een man gelukkig is de rijst te oogsten die hij zelf geplant heeft". De fabriek is in staat 3.000 ton suiker riet per dag te vermalen en zal aan 400 tot 500 mensen werk verschaffen. Acht KPM-schepen verkocht Volgens UPI zijn acht van de achttien KPM-schepen die onlangs in Singapore te koop werden aangeboden verkocht. Zes van de verkochte schepen zijn: de „Atjeh" (518 ton), de „Janssens" (2.071 ton), de „Paneh" (172 ton), de „Rokan" (535 ton), de ..Valentijn" (2.071 ton), en de „Tasman" '5.172 ton). Twee van de schepen zijn door een schroothandel in Hongkong gekocht. Do andere hebben een bedrag van 500.000 dollar (ca. twee miljoen gulden) opge bracht. 0p de (Shows snufjes er alles wai /erde< in hel domein dei vrouw daqeliiks aan de o'de komt) Het was weleen zeef ongebruikelijke mode-show, die wê donderdagavond in het Carlton hotel te Amsterdam bezoch ten. Daar werden door Leidse meisjesstu denten modellen getoond, die met eigen hand vervaardigd waren, volgens hun eigen idee ontworpen, en aangepast aan de nieuwe mode-lijnen. Dit alles met het doel om geld bijeen te brengen voor het bouwfonds van de vereniging de V.V.S.L. Het oude statige clubgebouw aan het Ra penburg dat in 1927 door de meisjesstu denten in gebruik genomen werd, dient nodig uitgebreid en gerestaureerd te wor den. De kosten, die daarmee gepaard gaan zijn zeer hoog. Daarom zoeken de meisjesstudenten allerlei middelen, die de geldzorgen kunnen verlichten. Hun plan om een modeshow te organiseren heeft veel enthousiasme gevonden en maandenlang is er onder deskundige lei ding getekend, ontworpen en genaaid en geoefend om het moeilijke mannequin vak een beetje onder de knie te krijgen. Dat het resultaat een succes geworden is mede door de goede organisatie van Tom Westen mochten we deze week met plezier constateren toen de elf manne quins met een natuurlijke charme en gra tie, onbevangen de resultaten van hun ingespannen arbeid toonden. Strandkle ding pittig en vlot, bestaande uit zonne- pakjes met ballonbroeken, een geplisseerd overrokje en wijduitstaande jakjes in al lerlei variaties met een laag dédossé, ge plisseerd, recht of met ruimte, die door een bandeau bijeen werd gehouden. Vooral de ensembles getuigden van een goed gevoel voor evenwicht en originali teit en waren vaak zó ingenieus en geraf fineerd van ontwerp, dat we de ontwerp ster nog liever een plaats in de mode-we reld zagen innemen, dan in de collegeban ken. Juist de kleine details waren vol ver nuft uitgedacht en gaven aan een creatie juist datgene, waardoor het boven de mid delmaat verheven werd. Jasjes met wij de geplisseerde ruggen bleken zeer ge liefd te zijn en waren steeds op heuphoog te bijeen genomen. Zeer speciaal ging de voorliefde uit naar een witte kraaggarne ring van héél klein tot wijd uitwaaierende flappen toe. En dat ze in hun jeugdige overmoed zelfs niet terugschrokken voor een combinatie van twee stijlen, zoals de ligne balon en de ligne trapéze in één ja pon half om half verwezenlijkt, getuigt van de durf, waarmee dit alles is aange pakt. De spontane medewerking, die van alle kanten is aangeboden en niet in het minst door Ferry Offerman en de leerlin gen van de Voque school te Amsterdam, is mede oorzaak van het grandioze succes van deze eerste „Amateur-modeshow". Deze uiting van jeugdig enthousiasme voor een goede zaak mag zeker nog eens herhaald worden. Katy Wegens de veiligheid wordt er, vooral nu het zomerseizoen weer is aangebro ken, door de politie strenge controle gehouden op automobielen en motorfiet sen. Belanghebbenden zijn dus gewaar schuwd Om niets Als kind van een jaar of tien heb ik eens een heftige huilbui gehad, toen ik met mijn moeder in de tram zat. „Om niéts", zei mijn moeder een kwar tier later tegen een vriendin, die we in de stad tegen het lijf liepen. De mensen, die op dat fatale moment om ons heen gezeten waren, schudden meewarig het hoofd en veronderstelden een opkomende griep, een slecht rapport, of een bezoek aan de tandarts of dokter. Niets van dit alles was waar - er was ook eigenlijk niets aan de hand en toch. 's Avonds heb ik geprobeerd, om het mijn moeder uit te leggen, maar toen lachte ze er zo smakelijk om, alsof het een enorm goede mop was. Als je tien jaar bent, kun je je gedachten en gevoelens nog zo moei lijk formuleren. Het kwam er eigenlijk op neer, dat ik op een gegeven moment murw was_ Luis ter: In die dagen ging ik op woensdag en zaterdagmiddag nogal eens mee naar de stad en op een bocht, waar de tram luid knarsend vaart minderde, om een smalle donkere straat in te slaan, zei mijn moeder keer op keer, terwijl ze door het raampje naar het rijtje flats op de hoek omhoog keek: „Kijk kind. daar woont tante Griet je nou". Tante Grietje was een tante van een schoonzuster van moeder en ik had haar slechts één keer gezien. Ze keek, alsof ze voortdurend iets zéér onsmakelijks rook en ze interesseerde me absoluut niet, maar nu begon ik haar zo langzamerhand te haten. Daarom hoopte ik altijd vurig, dat moeder de flat van deze tante vergeten zou en ik wendde van alles aan. om haar af te leiden. Zo koos ik b.v. bij het instappen expres een plaats aan de andere kant uit, begon *egen de tijd, dat we de gevaarlijke bocht naderden een geanimeerd gesprek, of hief een luid gezang aan, maar niéts mocht baten. Stééds weer boog moeder zich voorover en omhoog blikkend, deelde ze me door het gesnerp van de wielen heen mede: ..Kijk kind. daar woont tante Grietje". Nou. en toen heb ik het ineens van na uwheid uitgesnikt! Daarom raad ik u aan, zeg nooit 45 keer 'epen vw non of dochtertje: „Kijk schat, hier heb ik mijn scheerapparaat gekocht en da/ir hebben ze zulke prima stofzuiger- slangen". Ze kunnen er wel het een of ander com- olex uit over houden, je kunt per slot nooit weten. Marianne van Raait. Advertentie Een jeugdige teint - belangrijker dan schoonheid! Op deze waarheid zijn alle preparaten -en het enorme succes- vanElizabeth Arden gebaseerd. Miliioenen vrouwen over de gehele wereld volgen Elizabeth Arden's be roemde behandeling: Reinigen met Ardena Cleansing Cream, stimuleren met Ardena Skin Tonic en voeden met Orange Skin Food voor de droge of normale,of Velva Cream voor de gevoelige huid. Dit TRIO èn enkele minuten per dag is alles wat U nodig hebt om Uw huid de soepelheid en frisheid van de jeugd terug te geven. Om de Nederlandse vrouw de kennis making makkelijk te maken brengt Eliza beth Arden gedurende 6 weken een Het TRIOArdena Cleansing Cream- Ardena Skin Tonic en Orange Skin Food of Velva Cream, tezamen voor de introductieprijs van f 13.50 (normale prijs f t 7 50) geldig vai. IV .nel tot en .net S juli 1958 HAUTE COIFFURE Wagenweg 29 - Haarlem - Tel. 20518 PARFUMERIE Zandvoortselaan 75 - Heemstede Tel. 36827 Ruime parkeergelegenheid v 6o

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5