LOPEND NAAR Roemenen auto's LEEUWARDEN HEEMSTEEDS KOLEN BEDRIJF afhalen hencelen welkom Bouwplan van De Glip wellicht toch spoedig geheel uitgevoerd Voetgangers attentie Ha ve eeuw pensioen fotograferen: Spanning.,. SO" Familie raakte slaags in Gerechtsgebouw HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Heemsteedse gemeenteraad Evangelisatiecampagne in Haarlem-Noord vraag AGFA films Riskeer niets Beslissingswedstrijd in IJmond-damtoernooi Examens G Vxr'"ndC Ki^ Rwt uwburau-'" produkthC' natuur" Inbraak in IJmuiden voor Haarlemse rechtbank Coöperatie voor f 5800 benadeeld Kerkelijk vermaan tot Verbond Christelijke voetbalverenigingen 1e soort ANTRACIET IV voor trechterhaarden Telefoon 59000 VRIJDAG 3 0 MEI 1958 rn de donderdagmiddag gehouden ver dring van de Heemsteedse gemeente- ad heeft wethouder E. J. Van Lent "en verheugende mededeling gedaan. Toen het voorstel tot bouw van 54 wonin gen ten westen van de Glipper Dreef ter s ake kwam, zei hij namelijk, dat er een e?ote mogelijkheid bestaat ,dat alsnog de aanvankelijk geprojecteerde 101 wonin- zullen kunnen worden gebouwd. Mo menteel worden hierover bcsprckin- gevoerd. De raad nam uiteraard met vreugde van deze mededeling kennis. Het. lag oorspronkelijk in de bedoeling dit jaar 101 woningen ten westen van de Clipper Dreef neer te zetten. Mede als ge mis van het bouwcontingent moest dit olan worden gewijzigd en kon slechts de •n0Uw van 54 woningen, een bedrijfsruimte en tien garages doorgaan. De rest van dit bouwplan zou dan volgend jaar moeten v/orden verwezenlijkt. Toen dit punt in de raadsvergadering ter sprake kwam, ontwikkelde zich een wo- ningbouwdebat, waarbij mr. Z e e 1 e berg (V.V.D.) een pleidooi voerde voor particuliere bouw. De heer Zegwaar t (KV.P-) achtte de bouw van winkels bij de GlipPer Dreef gewenst. Hij vroeg zich af of voorlopig mogelijk enkele garages J dagwinkels kunnen worden ingericht. De heer Scheer (V.V.D.) echter bepleitte de bouw van garages. Mr. Zeelenberg wees op de mogelijkheden van de particu liere bouw, ondermeer met behulp van de Bouwkas voor Nederlandse Gemeenten of andere bouwkassen. „Voor de particuliere bouw moet echter een berg van papieren i formulieren worden verzet". De heer Reynders (Arb.) maakte mr. Zeelenberg duidelijk, waarom de par ticuliere bouw niet vlot. „Die particulie re woningen zouden veel te duur worden, omdat het rentegamma te hoog ligt." Wethouder Van Lent liet weten, dat het bouwen met de Bouwkas voor Nederlandse Gemeenten niet onverdeeld gunstig is. Hij achtte eveneens de bouw van garages noodzakelijk. De wethouder deelde mede, cat bij de Giipper Dreef negen winkels zijn geprojecteerd. Ér bestaan mogelijkheden om het gehe le plan van 101 woningen ten westen van ce Glipper Dreef spoedig te doen uitvoe ren. Op korte termijn kan een voorstel hierover in de raad tegemoet worden ge zien. Voorts wordt onderhandeld over de bouw van winkels. Naar garages bestaat voldoende vraag, zodat het ongewenst is enkele garages tijdelijk als dagwinkel in te richten. De voorzitter burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard voegde hieraan toe, dat zich voor de bouwkas-woningen onvol doende gegadigden aanmelden, omdat met de bouw van deze woningen tamelijk hoge kosten zijn gemoeid. Daarom maakt de ;emeente er weinig propaganda voor. Het voorstel tot bouw van 54 woningen zerd tenslotte aangenomen. De overige srendapunten gaven weinig aanleiding tot •jcussies .Zij werden alle aanvaard. Wethouder en nestor jubileren tan het begin van de vergadering deel- éde voorzitter mee, dat het deze maand !2'/t jaar geleden is, dat de normale be- stuursverhoudingen werden hersteld. Op !3 november 1945 werd namelijk de nood- pieenteraad geïnstalleerd. De heer Reynders heeft van dit tijdstip af in de raad zitting. De voorzitter sprak woorden van waardering tot de nestor van de raad voor het vele, dat deze voor de gemeen te heeft gedaan. Wethouder Van Lent is reeds 12V2 jaar wethouder. Ook hij kreeg lof toegezwaaid voor het belangrijke werk in het belang van de gemeente. Bei de heren kregen een kist sigaren aange boden. Met applaus onderstreepte de raad Evenals het vorig jaar wordt ook dit jaar weer een evangelisatie-campagne gehou den in Haarlem-Noord. Hiertoe is een grote tent opgesteld, die aan ongeveer 300 per sonen plaats biedt. Deze tent staat op het terrein, gelegen aan het Marsmanplein tegenover de Sionskerk. Elke avond wor- ten speciale samenkomsten gehouden on der het thema: „Kiest u heden wien gij dienen zult". Aan de samenkomsten wer den mee: ds. D. ter Steege, Nederlands Hervormd predikant te Santpoort; ds. H. 0, Wieróa, Gereformeerd predikant te Haarlem; de evangelist Jac. Klein Hane- fld te Bodegravende evangelist B. Gree- vink te Rijsoord en de evangelist F. Nie- meyér te Alphen aan de Rijn. Verder ver ben hun medewerking evangelisatie- rangkoren uit Beverwijk en IJmuiden; teugdgroepen uit Haarlem en IJmuiden en m bariton W. F. de Moor. Behalve de avond-samenkomsten, die om acht uur be rinnen, zullen ook elke middag om vier uur speciale kindersamenkomsten gehouden "orden. De campagne, die gehouden wordt van woensdag 28 mei tot en met. zondag •juni, is interkerkelijk en werd voorbereid réor de Stichting tot verbreiding van het -vangelie, afdeling Noord. Advertentie BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL. BEVALLEN: T. J. M. Bakker—Roos, z.; C. MenseVan der Putten, z.; N. van 5 Burg—Van der Woerd, d.; G. Daams— ;;rweij, z.; R. E. Bienfait—Dixon, d.; E. - de KoningPelt, d.; J. C. Laanen •reulink, d. ONDERTROUWD: J. G. L. van de Pa- ;-rlen A. J. Kaandorp; J. W. M. Viehoff j. van Baarle; G. H. Visser en H. E. Sreinsteuber. 0ETROUWD: F. van Egmond en B. A. vilder; M. J. Hopman en J. van Halm; M. Refters en E. W. Baas. OVERLEDEN: N. W. Eken, 70 j.; wed. •W. ElderingReniers, 82 j.; B. J. Roo- 62 j.; wed. A. v. d. Hof—De Weerd, „i-iA. J. Honig, 77 j.; mcj. C. M. Steen, laar. de waarderende woorden van de voorzit ter. Bij de rondvraag informeerde de heer Hops-taken (K.V.P.) naar de moge lijkheid voor de kinderen van De Glip een schoolbus te laten rijden. De voorzitter wees erop, dat thans een goede busverbin ding tussen De Glip en het centrum van de gemeente bestaat. De mogelijkheid wordt onderzocht om in dé nabije toe komst aan De Glip een schoolgebouw neer te zetten. Ir. K o o y m a n s (Prot. Chr.) sprak over baldadigheid van de jeugd op het Dr. Droogplein. De politie zal een scherp toezicht uitoefenen, verklaarde de voorzitter. Op een vraag van de heer Verspoor (Arb.), waarom de gemeente niet officieel was vertegenwoordigd bij de opening van het nieuwe station Heemstede-Aerdenhout, werd medegedeeld, dat dit station niet of ficieel is geopend, zodat het ook niet op de weg van de gemeente lag zich bij de openstelling officieel te doen vertegen woordigen. De heer Hopstaken drong er op aan het weggedeelte voor de ingang van het station zo snel mogelijk te verbe teren. Mr. dr. Van Bruggen (Prot. Chr.) en enkele andere raadsleden uitten hun waardering voor het boekje „Welkom in Heemstede." De initiatiefnemer en samen steller werd dank gebracht. Tenslotte werd medegedeeld, dat „Nieuw-Berkenrode" niet wordt be schouwd als een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer, zodat voor dit gebouw geen tapvergunning wordt af gegeven. De voorzitter betreurde dit standpunt van „Den Haag" zeer; de heer Reynders noemde het „formalisme". Het uiterst spannende duel dat zich in de sluitingsronde van het IJmond-damtoer- nooit ontwikkelde tussen VKD en de re serves van de Haarlemse Damclub, is ge ëindigd in een verdiende 119 overwin ning voor VKD. De strijd was bijzonder enerverend. Aan vankelijk gingen de partijen volkomen ge lijk op, doch na drie uren spelen wisten de VKD'ers een voorsprong te nemen, welke zij in het verdere verloop konden handhaven. Met nog vier onbesliste par tijen moest de wedstrijdleider de strijd af breken. De inmiddels uitgespeelde vier hangpartijen leverden beide tientallen 4 punten op met het genoemde eindresultaat. Door deze prestatie is VKD zowel in wedstrijd- als in bordpunten met HDC II gelijk geëindigd. Een beslissingswedstrijd, die 2 juni in „Die Raeckse" in Haarlem wordt gespeeld, moet de winnaar van dit uitstekend verzorgde en goed geslaagde toernooi aanwijzen. De overige resultaten waren: Stabiel Diagonaal 155; BDCSportief II 191 en Sportief ISt. Thomas 146. De eindstand luidt: 1. VKD 2. HDC II 3. BDC 4. Stabiel 5. Sportief I 6. St. Thomas 7. Diagonaal 8. Sportief II Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Semi-artsexamenmej. J. C. Been, Rotterdam; G. H. Boer, Wassenaar; F. H. J. M. Harbers. Lochem; B. Hempenius, Zwolle; S. L. A. M. van der Kolk, Den Haag; J. Koudstaal, Rotterdam. Artsexamen: J. P. Klaassen, Leiden; C. D. Ruijs, Delft; A. J. M. Schumacher. Heemstede; E. Wag- man, New York (U.S.A.); J. G. Zeijlmans, Den Haag. Advertentie mag niet leiden tot overspanning! Blijf da.opgc degcvoddc Gcrf dc Kmg-rol Kn p|Mts)c ,n "«bcSchcrmtuwadem,sgocdvoor kcl et, heeft de zeldz31m vcricw.k genschappen van ONDER VOORTDURENDE CONTROLE VAN HET LABORATORIUM Dr HAMEL ROOS AMSTERDAM. Na negen jaar hadden ze elkaar weer voor het eerst ontmoet op de Prins Hen drikkade in Amsterdam. Ze hadden vroe ger allebei op een Amsterdamse kofferfa- briek gewerkt. Oude herinneringen werden opgehaald, maar al gauw werd er ook een plannetje beraamd om ergens een „kraak- .je" te plegen. Ze zouden dan meteen uit de financiële zorgen zijn. „Er ligt minstens tweeduizend gulden zo voor het grijpen, Chris", had de een, een 28-jarige koffer maker uit IJmuiden, zijn vroegere maat een 34-jarige Amsterdamse metaalbewer ker, voorgespiegeld. Dat was het begin van de brutale inbraak, die in de nacht van 24 februari van dit jaar in een woning aan de Casembrootstraat in IJmuiden werd gepleegd. De buit bestond uit gouden horloges, dito ringen, armbanden en han gers. In een nauw steegje achter het huis was de metaalbewerker over een schut ting geklommen. Een ruitje indrukken was kinderspel voor hem. Daarna had hij in het huis, waarvan de bewoners afwe zig waren, verscheidene kasten overhoop gehaald en de „glimmertjes" bij zich ge stoken. De koffermaker zou in het steegje op de uitkijk staan, maar toen de inbreker weer buiten stond was er geen spoor meer van hem te bekennen. Binnen luttele da gen had de Velsense recherche deze in braak echter tot klaarheid gebracht ->n za ten de daders achter slot en grendel. Bei den stonden donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank. Zoals dat wel meer gaat probeerden ze elkaar de schuld te geven. „Door een warnet van leugens en fantasieverhalen op te hangen hebben ze getracht het vooronderzoek te bemoeilij ken", zei de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo. Hij beschouwde de Am sterdammer als de hoofdschuldige en eis te tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Ver- dachte's raadsman, mr. F. M. Oberman, schetste zijn cliënt als een zwakke figuur, die gemakkelijk over te halen is. Hij be pleitte een clemente straf. Tegen de IJmuidenaar, van wie wel vaststaat dat hij als „tipgever" had ge fungeerd, werd wegens medeplichtigheid en heling een jaar en drie maanden ge- eist met aftrek van voorarrest. Zijn ver dediger, mr. J. C. Smithuysen, bracht on der de aandacht dat zijn cliënt op het laatste moment spijt van zijn „tip" had gekregen en om die reden was weggelo pen. Ook hij bepleitte uiterste clementie met het oog op de moeilijke gezinsomstan digheden van zijn cliënt. De uitspraak in deze twee zaken werd bepaald op donderdagmorgen 12 juni om half tien. Tegen een 26-jarige vertegenwoordiger uit Nieuw Vennep werd donderdagmiddag door de substituut-officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk geëist wegens verduistering in dienstbetrekking van verscheidene bedra gen in de loop van '56 en '57 tot een totaal van 5800. Hij was in dienst bij een coöpe ratieve aan- en verkoopvereniging in de Haarlemmermeer. De narigheid begon toen hij voor de betaling van een dure autoreparatie stond. Met het motief, dat hij voor de zaak immers een auto nodig had, begon hij bedragen te „lenen", maar spoedig werd hij gewaar hoe moeilijk zo iets valt aan te zuiveren en wanhopig stop te hij het ene gat met het andere. Het be drag liep steeds verder op, zodat hij op een dag besloot uit zijn omgeving te verdwij nen. Zijn ernstig bezorgde familie deed een opsporing instellen, die tevens tot zijn arrestatie leidde. Deze familie heeft in middels het gehele bedrag, dat van de coöperatie ontvreemd was aangezuiverd. De raadsman, mr. J. Sprey, zeide de conclusie van de reclasseringsambtenaar niet te kunnen volgen, volgens welke groot doenerij met een auto, die hij niet kon be talen, de oorzaak van de ellende was. Hij achtte hier geen sprake van grootdoene rij aanwezig, de jongen moest volgens hem wel omdat de mensen, tot wie hij zich da gelijks richtte, hem en andere vertegen woordigers grotendeels beoordeelden naar het vervoermiddel, waarin hij zich voort bewoog. Met het motorfietsje, dat hij voor dien bereed had hij bepaald minder suc ces. Ook een getuige a decharge, een fa brikant uit de Haarlemmermeer had ver klaard het déraillement te kunnen be grijpen: „In de Haarlemmermeer wordt je niet gewaardeerd naar je capaciteiten maar naar het bezit van aardse goede ren", zo zei de hij. Dat de jonge man geen dikdoener is, blijkt volgens de raadsman wel uit het feit, dat hij met aanvaarding van alle strijd, die dat met zijn omgeving gaf, een huwelijk aanging met een meis je, dat niet als een goede partij werd be schouwd. Deze hele zaak is volgens de raadsman onvoldoende geplaatst tegen de achtergrond van de Meer. „Men wordt daar allereerst aangekeken op de staat, die men voert", aldus mr. Sprey. De recht bank zal in deze zaak uitspraak doen op 12 juni, om half tien 's morgens. Vrijdagmorgen 30 mei om twee uur heeft de heer A. M. Masteling de voordeur van zijn kosthuis in de Generaal de Ia Reystraat te Haarlem-noord achter zich dichtgetrokken om op stap te gaan. En dat op stap gaan is dan in de volle betekenis van het woord. Want deze 52-jarige Haarlemmer die in zyn gewone doen straatveger bij de gemcentereiniging is, ging dan namelijk lopend naar Leeuwarden om er vol gende week dinsdag te kun nen deelnemen aan de Friese Elfstedentocht voor wande laars. Een tocht van bijna tweehonderd kilometer en verdeeld over vijf étappes: Leeuwarden - Sloten - Wor- kum - Franeker - Dokkum - Leeuwarden. Dat wandelen is voor de heer Mastelinig zijn lust in zijn leven. „Iedere stap die ik in de natuur doe, leef ik op", zegt hij. Daarom gaat hij al wandelend de 140 kilo meter lange trip naar de Friese hoofdstad afleggen. En niet om er de reiskosten mee uit te sparen, want als hij met de bus of trein zou gaan, dan zou hem dit zelfs nog minder kosten. Volgens plan hoopte de heer Masteling vrijdagavond nog Den Oever (70 km) te bereiken, zater dag zou hij dan rustig naar Zurich (34 km) gaan en zon dag zal hij de resterende 36 kilometer naar Leeuwax'den aftippelen. Ondanks zijn gei'inge leng te hij meet 1 meter 58 neemt deze kleine wandelaar grote passen. Met hand- en stapgebaren maakte hij ons een en ander van de wandel techniek duidelijk. Vooral ook in de Vierdaagse van Nijmegen, waar de meeste wandelspoi'ters hem niet beter kennen als die „kleine", is hij elk jaar een tx-ouwe en bekende verschijning. Vijftien maal heeft hij reeds aan deze Vierdaagse deelge nomen en verleden jaar ver kreeg hij dan ook het recht om de „gouden vijftien" te dragen. Zijn v-oorliefde gaat uit naar de grote en zware mar sen. Daarvoor stelt hij trou wens een vast trainings schema op. waai-van niet af geweken wordt. Als er dan ook in de buurt een wandel tocht is, die niet in overeen stemming is met het schema, dan behoort Masteling niet tot de deelnemers. Pas in de dex-tiger jaren, toen hij al 27 jaar oud was, kwanr de heer Masteling in de wandelsport en nog wel door zijn dienst in de vrij willige burgerwacht. Daarvoor had hij veel aan atletiek en ;n het bijzonder aan hardlopen gedaan. Vijf maal, waarvan de eerste keer in 1933, heeft hij als burgerwachter de Vierdaag se gelopen en daarna behoox-- de hij geregeld tot de indi viduele tippelaars. Al zijn vakantie- en snippei'dagen offert hij aan de wandelsport op en hij heeft zodoende al heel wat medailles bijeen ge- De Vereniging tot Be scherming van Dieren te Haarlem maakt een ieder er op attent, dat in het asiel in de Ridderstraat 11 eer aantal katten en honden zit te wachten op het moment dat er een vriendelijke baas of bazin komt opdagen. Vooral in de lente en de zomer is het asiel, hoe goed de ver zorging daar ook is, bepaald geen pretje voor deze dieren want de verzorgers kunnen al die „Fikkies" en „Moor tjes" nu eenmaal niet dage lijks mee naar "buiten nemen om wat te wandelen in de zon. Daar kan dus nu een einde aan gemaakt worden. Het telefoonnummer is 12823. Binnenkort zal een Roe meens-Russisch vluchtelin gengezin met twee kleine kinderen uit een Duits vluch telingenkamp. in een woning in Haarlem kunnen worden ondergebracht, dank zij de activiteiten van de Stichting Vluchtelingenhulp Zuid-Ken-» nemerland, die in nauw con tact staat met de Nederlandse Federatie voor Vluchtelin genhulp. Het plaatselijk comité uit Bloemendaal, dat onder voor zitterschap staat van de burgemeester van Bloemen daal, wil zich belasten met de inrichting van deze wo ning. Daartoe zal op korte tex-mijn in Bloemendaal een geldinzameling worden ge houden. Stortingen voor dit doel kunnen geschieden op girorekening 4000 van de Twentse Bank te Haarlem ten name van de Stichting Vluchtelingenhulp Zuid-Ken- nemerland. In de grote zaal van „Die Raeckse" aan de Raaks in Haarlem wordt tot en met dinsdag 3 juni een autoten toonstelling gehouden, waar op belangstellenden onder meer de Maico-pei'sonen- auto's en de Tempo, Viking, Rapid en Matador bedx-ijfs- wagens in de laatste modellen op hun gemak kunnen bekij ken. Weliswaar hebben deze automobielen ook reeds op de RAI-expositie gestaan, maar de ervaring heeft geleerd dat op dergelijke grote tentoon stellingen wel eens niet die aandacht aan de geëxposeer de wagens wordt geschonken als de verkopers wel zouden willen zien. In „Die Raeckse" kan men nu rustig eens een kijkje nemen; er zijn een paar mensen aanwezig, die de tentoongestelde auto's van binnen en buiten kennen en men behoeft in het geheel niet direct een wagen te ko pen. lopen. En in die kwart eeuw wandelen is hij op al zijn tochten nog nimmer uitge vallen. Daar is hij nog trot- ser op dan op al die „plak ken". Behalve zijn vrije dagen getroost deze Haarlemse -tip pelaar zich nog meer opof feringen: roken doet hij heel matig en dan nog alleen sigaren, en alcoholhoudende drank is helemaal taboe voor hem. Als er niet gedamd hoeft te worden. want ook van dammen is hij een lief hebber, dan gaat hij ook doox-gaans bijtijds naar bed. Het pad van een wande laar gaat beslist niet over rozen. Veeleer over blaren. Wat of hij op een tocht an om en nabij de vijftig kilo meter zoal verorbei't? Dat valt best mee. Vóór de af mars een broodmaaltijd en soms een biefstukje. Onder het wandelen nuttigt hij nog eens een portie bruinbrood, twee repen chocolade, een rolletje pepermunt en voor de doi-st heeft hij in zijn zakje een fles thee (zonder melk en suiker) en drie sinaasappelen. Ook de tocht n'- - Leeuwarden en de wandeling langs de elf Friese steden hoopt de heer Maste ling met dit dagelijks rant soen uit te lopen. En daar twijfelen we niet aan. want hij heeft zich terdege voor bereid' én 'aan opgeven of uitvallen denkt deze rastip pelaar in de verste verte niet. A De beschermde voet gangers-oversteekplaat sen (VOP), herkenbaar aan de bekende knip- perbollen zijn thans in vele steden, en ook in Haarlem, ingevoerd en daarom is het misschien wel nuttig erop te wij zen, dat een dergelijke oversteekplaats geen absolute veiligheid biedt en dat de voetganger wel degelijk bepaalde gedragsregels in acht dient te nemen. De ANWB beveelt daarom de volgende regels aan: het rijverkeer mag niet in gevaar worden ge bracht. Maak dus zoveel mogelijk gebx-uik van een hiaat in de ver keersstroom: het rijver- keer moet vóór de oversteekplaats kunnen stoppen als de voetganger oversteekt en wanneer de auto of de motorfiets al te dicht bij is dan moet de voetganger wachten. Voorts moet men niet weifelend oversteken en het beste is om in groepjes de overtocht te wagen. Indien het verkeer op een kruispunt geregeld wordt door een agent dan mag de voet ganger ook in het geval er beschei'mde oversteekplaatsen, dus met in werking zijnde knipperbollen zijn alleen dan oversteken indien het te kruisen rijverkeer tot stilstand is gekomen. De voetganger dient 5ych dus te houden aan de tekens van de agent. Een ovex-steekplaats voor voetgangers is tenslotte alleen beschei-md indien er een „zebra"-mar- kering op de rijweg aanwezig ls en wanneer de oranje knipperbollen op de zwart/wit geringde paal in werking zijn. De heer A. Mars, Van Baer- lestraat 17 in Haarlem-Noord heeft dezer dagen een niet alledaags jubileum geviei-d. Op 23 mei herdacht hij na melijk de dag, waarop hij vijftig jaar geleden ontslag nam uit het toenmalige Ko ninklijk Nedei'landsch-Indi- sche Leger om met pensioen te gaan. Hij zocht toen met een pensioentje van zegge en schrijve vier gulden per week de burgermaatschappij weer op. De heer Mars 81 jaar is afkomstig uit Bar- singerhorn. Op 23 mei 1894, dus als jongeling van acht tien, tekende hij, onder stam boeknummer 43297, voor zes jaar bij het „koloniale leger", zoals dat in die dagen heette. „Wij lagen toen in de Waal kazerne in Nijmegen, maar -■as twee jaar later scheep ten wij ons in Amsterdam voor Tandjong Priok in". Ook het bataljon waarbij hij werd ingedeeld is hij nog niet vergeten, dat was het 20ste bataljon infanterie in Malang op Oost-Java. Twee jaar later, in 1898, vocht hij onder generaal Van Heutz mee in de Atjeh-oorlog op Noord-Sumatra. In 1900 te kende fuselier Mars er zes jaar bij. In Batavia maakte hij deel uit van het tiende bataljon wielrijders. „Dat was een fijne tijd, meneer. Je zat dan hier en dan daar. Op die manier zag je nog iets van de Oost". Nadat hij er in 1906 twaalf jaar tropen- dienst op had zitten tekende hij voor nog twee jaar bij om recht op „Indisch pensioen" te hebben. Maar op 23 mei 1908 trok hij toch voor goed het ..burgerpakje" aan. Daar na is de heer Mars zeventien jaar knecht geweest bij de firma H en J. Lamp in de Barteljorisstraat en vervol gens was hij twaalf jaar werkzaam bij een nachtvei ligheidsdienst. Jaren heeft de heer Mars op het Proveniers hofje gewoond. Sinds enkele maanden woont hij bij zijn schoonzoon en dochter in. Het bevalt hem daar opper best. Op vrijdag 23 mei heeft een deputatie van de bond van gepensioneerde K.N.I.L- militairen „Voorwaarts" de heer Mars met zijn gouden pensioenjubileum gelukge wenst. De Hengelsportvereniging „Haarlem" houdt volgende week voor de vijfde achter eenvolgende keer een hengel- concours ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. Vooi-gaande jaren kon men bedragen van ruim duizend gulden afdragen onder meer door de loyale medewerking van fix-ma's en particulieren, die een prijsje beschikbaar stelden waardoor deze wed strijd voor de hengelaars bij zonder attractief werd. De wedstrijd heeft plaats „Heemstede is een bloeien de, welvarende gemeente en voor velen een aangenaam woonoord", schrijft de bur gemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard in het zojuist ver schenen boekje „Welkom in Heemstede". Dit boekje wordt aan nieuwe inwoners uitgereikt om de belangstel ling voor het plaatselijke gemeenschapsleven te bevor deren. De gids bevat een overvloed aan gegevens over de gemeente, gemeentelijke diensten, particuliere instel lingen en verenigingen. Het gestencilde boekwerkje geeft antwoord op vragen over de adressen van de scholen, de tarieven van de taxi's, de spreekuren van de artsen, de uren van winkelsluiting, de verschillende kerkgenoot schappen, de keuring van voortuinen en de premie regeling voor woningsplit sing. En op nog veel méér vragen. Een plattegrond en stratenlijst completeren de gids tot een handige weg wijzer. Van mensen en dingen onder de Damiaatjes op zondag 6 juli. Donderdag daaropvolgend wordt in het gemeentelijk Concertgebouw de prijsuitreiking gehouden. De classis Winschoten van de gerefor meerde kerken heeft zich in een brief ge richt tot het Verbond van Christelijke Voetbalvex-enigingen (V. E. V.). Hierin spreekt de classis in overeenstemming met de uitspraak van de generale syno de van dit jaar over de toenemende gok lust, haar ernstige verontrusting uit over het feit dat de leden van het VCV door de bestaande fusie dezer organisatie en de Koninklijke Nedex'landse Voetbalbond kun nen deelnemen aan de voetbaltoto van de KNVB. De classis verzoekt het verbond vanwe ge de huidige situatie, (de KNVB besloot ondanks de protesten van de VCV de toto te handhaven) aansluiting bij de Neder- lans Christelijke Sportunie ernstig te over wegen „om des gewetenswille". De classis verzoekt het verbond boven dien de secretai-issen te verbieden toto- formulieren aan de leden ter hand te stel len. ADVERTENTIE a 8.25 per hl BINNENWEG 9 (naast Twentsche Bank) - HEEMSTEDE In een van de gangen van het gerechts gebouw aan de noordsingel in Rotterdam zijn leden van een familie, die voor een getuigenverhoor waren opgeroepen, met elkaar slaags geraakt. Er rolde een bijna onontwarbare kluwen door de gang. Ook enkele advocaten in toga en een griffier kregen schoppen en klappen, maar een van de advocaten was niet helemaal onbe kend met jioe jitsoe. Dankzij hem kon de familie tenslotte ontward worden. Parket wachters hebben de opstandige getuigen uit het gebouw gewerkt maar de frisse lucht kon niet voor afkoeling zorg dragen. Integendeel, de vechtpartij werd buiten nog eens zo fel hervat. Toen greep de poli tie in en met een overvalwagen werd de familie naar „het bureau" gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7