Bestuur van Nieuw Guinea schiet veelzins tekort Sigaret..? Stichting Haarlem-Noord bereidt opnieuw een „vuurfeest" voor Groot deel van gebiedsdeel is nog verstoken van elke bestuursvorm „Dilettantisme, onmacht en mislukkingen" Hollands strijkkwartet Idem,tfrüi JXydnMl <7^ l4~ CONCLUSIE PARLEMENTAIRE MISSIE: Kunstmaand Amsterdam Rolland-jubileumtoernooi thans afgesloten Er komen knipperbollen bij de Van Egmondstraat Plan voor kampeerterrein bij de Vondel weg Mr. A. J. Honig op Wester veld begraven Bloemendaal heeft sluitende begroting Fiets van Duits meisje werd half gedemonteerd Eindstanden in cricket- toernooi scholieren VRIJDAG 30 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat in 1953 een parlementaire mis sie reeds een studiereis naar Neder lands Nieuw-Guinea had gemaakt, is vorig jaar weer een negental leden van de Staten-Generaal naar dat rijksdeel gegaan „ter bevordering van het nood zakelijke contact". Hiernaast geven wij een samenvatting van enkele der voor naamste punten van het verslag dezer parlementaire missie. Het zal naar alle waarschijnlijkheid in de Kamers wor den behandeld tezamen met de onlangs verschenen begrotingen van Nieuw- Guinea voor 1957 en 1958. (Van onze correspondent) In Nederlands Nieuw-Guinea zijn naar schatting 700.000 papoea's, van wie bijna de helft in onder bestuur gebracht gebied wonen. Van bestuurs vestiging jn nog onbestuurd gebied is de laatste jaren nauwelijks sprake geweest. Sedert 1953 is slechts één post, namelijk een observatiepost in de BaliemvaHei, gesticht, pe bestuursvestigingcn zullen met grote kracht ter hand moeten worden ge nomen. Dit constateert de parlementaire missie, die in augustus van het vorig jaar een bezoek aan Nieuw-Guinea heeft gebracht, in haar vandaag verschenen verslag. Het heeft wel lang geduurd voor dit verslag tot stand kwam, maar de parlementaire missie heeft de problemen grondig bestudeerd en dat heeft veel tijd gevergd. Haai- lijvig rapport telt 98 pagina's. De missie bestond uit drie leden van de p. v. d. A. (De Kadt, Schermerhorn en Wierda), drie van de K.V.P. (Derksen, De Graaf en Van Meel), de Anti-Revolutionair Scholten, de liberaal Cornelissen en het CH.U.-lid Van de Wetering, welke laatste als voorzitter fungeerde. Enkele dezer Ka merleden maakten ook deel uit van de parlementaire missie, die in 1953 Nieuw- Guinea bezocht. In het verslag worden de meningen van het gouvernement, de zending en de r.-k. missie over de voornaamste problemen van Nieuw-Guinea uitvoerig weergegeven. De negen Kamer-leden beperken zich in hun conclusies voornamelijk tot vragen aan de minister en zijn spaarzaam met hun cri- tiek. Het verslag wijst echter op diverse zwakke plekken in het Nieuw-Guinea be leid, die de aandacht verdienen. Ambtenaren komen en gaan Za acht de parlementaire missie het zeer verontrustende dat op vele plaatsen de bestuurs- en andere ambtenaren elkaar bijna jaar op jaar aflossen. Wil het bestuur het vertrouwen van de bevolking winnen, dan zal men dit verschijnsel moeten tegen gaan. Daar komt bij, dat vele ambtenaren niet weten, welke doeleinden het gouvernement op korte en op lange termijn nastreeft. Het bestuur zoekt veelal minder zijn taak in coördinatie dan in regeling van velerlei onderdelen en details. Het instellen van vertegenwoordigende lichamen, advies- en dorpsraden waarmee in 1951 werd begonnen, is een aaneenscha keling van mislukkingen geworden. Thans hoopt het gouvernement met streekraden en gemeenteraden tot grotere politieke zelfwerkzaamheid van de bevolking te ko men. De parlementaire missie stelt hier over een aantal vragen aan de minister, raarin twijfel doorklinkt over de vraag of Hollandia nu wel op de goede weg is. Vragen als: welk systeem denkt minister Helders te volgen bij het streven naar de toepassing van het zelfbeschikkingsrecht? Wanneer kan de nieuwe staatregeling bij de Kamer worden verwacht? Deze vragen stelt de parlementaire mis sie in verband met de noodzaak de volks ontwikkeling met kracht ter hand te ne men, teneinde het zelfbeschikkingsrecht te kunnen toepassen. De bevolking moet in economisch „leef bare" gebieden worden geconcentreerd. Welke gebieden kunnen als zodanig wor den beschouwd en welke bevolkingsgroe pen moeten daar worden samengebracht? „Dit is toch niet zo'n groot aantal, dat niet althans in grote lijnen de weg zou kunnen worden uitgestippeld naar verbetering van de economische toestand der bevolking. Voertaalchaos Zending en missie op Nieuw-Guinea kla gen over gebrek aan samenwerking van de zijde van het gouvernement en hebben veel critiek op de regeling van het pnderwijs. Wat de voertaal betreft, staan de stand punten van protestanten en katholieken vierkant tegenover elkaar: de zending vindt het nodig dat naast het Nederlands als officiële taal het Maleis als algemene omgangstaal wordt erkend. De missie daar entegen wil zo al niet het Maleis „eruit drukken", dan toch het Nederlands erin brengen. De Kamerleden vinden de kwestie van de voertaal bijzonder moeilijk en sugge reren, het probleem althans tot kleinere proporties terug te brengen door het In donesische element uit het onderwijzend personeel te verwijderen. In elk geval zal een keuze tussen de beide talen noodzakelijk zijn in het belang van het onderwijs. Landbouw-„voorlichting," Ten aanzien van de landbouw consta teert het verslag onder meer-, dat het rijst- project te Koembe met vele moeilijkheden heeft te kampen, en dat het Nimboran- ontwikkelingsplan is mislukt. Van het uit werken en uitvoeren der adviezen van de agrarische commissie is nog weinig te be speuren. De landbouwvoorlichtingsdienst is onvoldoende georganiseerd, in veel ge vallen moet zelfs van dilettantisme worden gesproken. De parlementaire missie betreurt het, dat nog niet is te zeggen in welke mate de mijn bouw op Nieuw-Guinea economisch per spectief aan het land kan bieden. Zij kreeg de indruk, dat de dienst van de mijnbouw °P Nieuw-Guinea wel erg klein is. Eén mijningenieur lijkt wel erg weinig voor dit gebied Het Europese bedrijfsleven kan over de afgelopen vier jaren niet ontevreden zijn, aldus de indruk der Kamerleden. Overal bleken nieuwe winkels en bedrijven te zijn gebouwd. Vooral de Chinese warenhuizen gaven dit beeld te zien. Hier is echter geen sprake van een gezonde economische ont wikkeling, want nijverheid en handel vol trekken zich grotendeels buiten de autoch tone bevolking. He Nieuw-Guinea lm- en Exportmaat schappij heeft zich weten te verzekeren van de alleenverkoop van een aantal zeer gevraagde levensmiddelen en beheerst daardoor vrijwel de gehele kleinhandel. Geen ambachtslieden c BERKHOUT OVERLEDEN. In de Op het terrein van het ambacht is weinig afgelopen nacht is te Amsterdam op 66- of niets te constateren; bedrijven van een jarige leeftijd overleden de heer Cornelius '°odgieter, elektricien, rijwielhersteller, Berkhout, hoofdleraar piano aan het Am- metselaar of tuinman zijn er in Nieuw- sterdams Conservatorium. Guinea praktisch niet. Ook van de zoge naamde vrije beroepen valt weinig te be kennen. Er is bijvoorbeeld maar één ad vocaat. Wat de politie betreft, betreurt de parle mentaire missie het, dat hogere functies nog zo schaars door inheemsen worden be zet. Voornamelijk politieambtenaren uit het voormalige Nederlands-Indië hebben de leiding. De bewapening met de zware (en versleten) mausergeweren is volkomen onpraktisch voor de nogal klein van stuk zijnde politiemannen. De „jungle-carbine" is voor hen het bij uitstek geschikte wapen. Van alle openbare diensten is het gevan geniswezen het slechtst geoutilleerd. In de gevangenis op Doom bijvoorbeeld huizen Indonesische infiltranten met zyn zessen of achten in een kleine, met traliewerk afge sloten cel. Een aantal van hen wacht op berechting. De overigen zullen, zodra er scheepsgelegenheid is, naar Indonesië wor den teruggezonden. Publiciteit gebrekkig De publiciteit laat veel te wensen over. De „Radio Omroep Nieuw Guinea" (RONG) heeft een 5 kw zender op Biak, die 4% uur per dag in de lucht is. De Indonesische ra dio beschikt op Ambon over een 50 kw zender, die 12 uur per dag op zeer veel plaatsen in Nieuw-Guinea zeer goed wordt gehoord. Het kantoor voor voorlichting en radio-omroep verzorgt dagelijks één bulle tin: „En hier is het nieuws". Op dit bulle tin wordt sinds jaar en dag ernstigë critiek geleverd. Zelfs voor de publikatie van het Nederlandse en buitenlandse nieuws heeft het (officiële) voorlichtingskantoor dage lijks de toestemming nodig van de goever- nem entssecretarie Ambtenaren klagen Herziening van de bepalingen inzake de rechtspositie van de ambtenaren op Nieuw- Guinea wordt dringend gewenst geacht. Zowel van goevernements- als van werk nemerszijde wil men een scheiding van het korps ambtenaren in een „korps van bijstand" en een „Nieuw-Guinea-korps". De parlementaire missie die tal van klachten over ambtenarenvraagstukken vernam en een algehele herziening van het personeelsbeleid gewenst acht voelt veel voor dit plan. Het „korps van bijstand" zou moeten worden gevormd door ambtenaren, die uit overeenkomstige Nederlandse dien sten op basis van vrijwilligheid worden ge- recruteerd. Deze ambtenaren zouden dan, al naar gelang hun functie en de behoefte, bijvoorbeeld 3 tot 12 jaar op Nieuw-Guinea dienen om daarna te worden teruggeplaatst in de dienst, waar zij vandaan kwamen, en in de rang, welke hun op grond van hun ervaringen en prestaties toekomt. Dit systeem zou veel goedkoper uitko men dan het thans gevolgde. Voor de Ne derlandse diensten zou het nauwelijks be zwaren meebrengen, omdat het slechts over een zeer gering aantal ambtenaren gaat. Teveel Indonesiërs Wat. de Indonesiërs (niet-Ambonezen) betreft is de parlementaire missie van oor deel dat zij zich öf permanent op Nieuw- Guniea moeten gaan vestigen, öf vandaar naar Indonesië moeten terugkeren. Het handhaven van een betrekkelijk grote In donesische gemeenschap op Nieuw-Guinea wordt ongewenst geacht. De mogelijkheid om Chinese werkkrach ten uit Hongkong aan te trekken acht de parlementaire missie zeer groot. Hongkong vormt het natuurlijke reservoir van de honderdduizenden, die uit China zijn uitge weken omdat zij zich niet konden vereni gen met het daar heersende systeem. Men kan dus behoorlijk selecteren, eventueel alleen vrijgezellen aantrekken, of de Chi nezen laten „uitkomen" voor een bepaalde termijn. Defensie onvoldoende Wat tenslotte de defensie van Nieuw- Guinea betreft: de missie herhaalt wat zij ook stelde in het verslag van haar vorig bezoek in 1953: dat de eigen be volking met de meeste spoed moet worden betrokken in de verdediging van eigen grond. De marine lucht vaartdienst patrouilleert met Fireflies en Martin-Mariners. Naar de mening der parlementaire missie is de snel heid der Fireflies uiterst onvoldoende, terwijl de Martin-Mariner vliegboot in hoge mate onhanteeerbaar is. Gezien de ontwikkelingen in Indonesië, ver dient ook dit de aandacht. Het Hollands Strijkkwartet (Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin, Carel van Leeuwen Boomkamp) gaf gisteravond in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een uitvoering die was op genomen in de Kunstmaand Amsterdam. Wederom bleek dat dit ensemble een hoge graad van ontwikkeling heeft bereikt. Het samenspel munt uit door een volstrekte homogeniteit. Het volume is niet groot en hieraan moet men aanvankelijk even wennen. Dan blijkt echter dat binnen dit beperkte register een fijnheid van scha keringen geboden wordt die het luisteren tot een subtiel genoegen maakt. Ieder accent, iedere adempauze en verlenging, alle streekmanieren zijn zorgvuldig afge wogen, doch deze zorg staat in dienst van het werk, niet van een zinledig virtuosi teitsver toon. De avond was geheel aan Mozart gewijd. Men hoorde eerst diens kwartet K.V. 465 in C, één van de groep van zes die door de componist zijn opgedragen aan Josef Haydn, de schepper van deze instrumen tale musiceervorm die hierdoor op zijn beurt tot een vernieuwing van het genre werd bewogen. Het kwartet K.V. 575 in D behoort tot het zestal dat bestemd was voor de koning van Pruisen, zelf een amateur-cellist wiens instrument hier met enkele „in 't oor rollende" passages is be dacht. Na de pauze hoorde men het be roemde klarinetkwintet K.V. 581, uitge voerd met medewerking van de klarinet tist Solle Huckriede. Het succes hiervan was zódanig dat de musici het tweede ge deelte bisseerden. En inderdaad was het klankevenwicht tussen de blazer en de vier strijkers prachtig afgewogen en ge tuigde de gehele uitvoering van de liefde waarmee de uitvoerenden de muziek be naderd hadden. Sa-s Bun ge In Overveen zijn de restanten afge werkt van het jubileum-schaaktoernooi van de vereniging „Rolland". Zoals te ver wachten was eindigden diverse spelers in enkele groepen op gelijke hoogte. Op zich zelf was dit niet zo erg. Alleen voor het uitreiken van de prijzen waren enkele spelers genoodzaakt te loten. Met het uit reiken der prijzen werd het onder leiding van de heer G. J. Bloemen staande, zeer geslaagde, toernooi besloten. De uitslagen der afgebroken partijen luiden: Groep 1: H. BosscherA. Herfst 01; Gr. 2: P. A. van DrielG. Kranendonk 01; E. J. PetersmaJ. v. d. Berg 10; P. A. van DrielE. J. Petersma 01 reglementair; Gr. 5: F. GroosW. de Graaff 10; Gr. 6: W. KievitL. Kensen 01; Gr. 9: P. L. de MunckW. Krijnen 01; H. KerkheideW. Krijnen 01; H. W. van WortP. L. de Munck 10; Gr. 11: C. Spaargaren—R. Eekhout remise. De eindstanden zien er als volgt uit: Gr. 1: 1. L. G. Mostertman 3 pnt.; 2 en 3. A. Herfst en Tj. de Jong l/2 pnt.; 4. H. Bosscher 0 pnt. Gr. 2: 1. E. J. Petersma 2'/2 pnt.; 2. G. Kranendonk 2 pnt.; 3. J." v. d. Berg iy2 pnt.; 4. P. A. van Driel 0 pnt. Gr. 3: 1. H. Klein 2 pnt.; 2 en 3. W. Geu- zenbroek sr. en C. Rothert 1V2 pnt.; 4. J. A. v. Emmerik 1 pnt. Gr. 4: 1. G. van Oppen 21/2 pnt.; 2. J. v. d. Moot 2 pnt.; 3. P. Pancras l'/2 pnt.; 4. Th. Eekhout; jr. 0 pnt. Gr. 5: 1. J. W. de Munck 2'/2 pnt.; 2. J. Uittenbogaard l'/2 pnt.; 3 en 4. F. Groos en W. de Graaff 1 pnt. Gr. 6: 1. W. Kievit 2 pnt.; 2 en 3. D. Wielinga en C. Brink l'/2 pnt.; 4. L. Ken sen 1 pnt. Gr. 7: 1. B. M. Pieters 2'/2 pnt.; 2. G. J. M. Brandsma 2 pnt.; 3. J. Rothert IV2 pnt.; 4. G. J. Sarlet 0 pnt. Gr. 8: 1 en 2. H. W. van Dis en J. C. Andersen 212 pnt.; 3. C. Schaveling 1 pnt.; 4. A. de Busser 0 pnt. Gr. 9: 1. W. Krijnen 3 pnt.; 2. H. W. van Wort 2 pnt.; 3. P. L. de Munck 1 pnt.; 4. H. Kerkheide 0 pnt. Gr. 10: 1, 2 en 3. Th. Eekhout sr., G. J. H. Nijland. M. J. Stals 2 pnt.; 4. N. v. d. Heuvel 0 pnt. Gr. 11: 1 t/m 4. Fr. Hoek, C. Spaargaren, R. Eekhout en W. Geuzebroek jr. allen met iy2 pnt. In antwoord op schriftelijke vragen van het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer J. Prikkel (Arb.), delen B. en W. van Haarlem mee, dat de aanwijzing van een beschermde oversteekplaats voor voet gangers over de Rijksstraatweg ter hoog te van de Vergierdeweg-Leeuwerikstraat. geenszins betekent, dat er geen dergelijke oversteekplaats bij de Van Egmondstraat zal komen. Bij beschikking van de minis ter van Verkeer en Waterstaat is ook deze plaats aangewezen voor de aanleg van een oversteekplaats met knipperbollen. De voorzieningen hiervoor zullen door de Rijkswaterstaat worden getroffen. De heer Prikkel had zijn vragen indertijd ge steld naar aanleiding van het bericht in ons blad van 18 april inzake de aanwij zing van de Vergierdeweg-Leeuwerik straat als plaats voor „knipperbollen". In antwoord op schriftelijke vragen van het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer J. Willemse (Arb.) over de mogelijkheid tot het stichten van een kampeerterrein in Haarlem, delen B. en W. van Haarlem mee, dat als voorlopig resultaat van een nog niet geheel voltooid onderzoek de keu ze voor de plaats van een dergelijk terrein is gevallen op een stuk grond aan de Von- delweg ter hoogte van de Geusevesper- straat. Er bevindt zich daar een boerderij met stallen en een schuur, die na restaura tie het centrum van een kampeerterrein zal kunnen vormen. Het achter de boerde rij liggende terrein zal moeten worde» op gehoogd en er zullen rioleringen, een weg voor auto's, leidingen en buizen voor gas en licht moeten worden aangelegd. Verder wordt gerekend op een terrein voor cara vans en een parkeerterrein. Het plan voor de restauratie van de boerderij is in ont werp gereed. Voor de verdere outillage is een plan in bewerking. Zodra vaststaat welke kosten met de uitvoering hiervan ge moeid zijn zal worden nagegaan of de fi nanciële mogelijkheden de realisatie mo gelijk zullen maken. Advertentie AMERICAN CIGARETTES BilülWl 'M':, 1111 11I! M aojiiiiaFni9GaifiiiBiniïJiinwiniiiiiü;i;iajJ:Jji;i:i'iii:n;i;r:!ii;;ii3iï!- wMwwmmim Onder buitengewoon grote belangstel ling in de eerste plaats van de zeer uitge breide familie van de overledene, maar voorts ook van vele vrienden, zakenrela ties, met name vrijwel alle oliefabrikan ten uit de Zaanstreek en personeel van de n.v. Oliefabrieken „Het Hart'' en „De Zwaan" voorheen Adr. Honig te Zaandam, waaraan de. overledene ruim vijftig jaar zijn beste krachten heeft gegeven, is mr. A. J. Honig donderdagmiddag op Wester- veld ten grave gedragen. Als eerste spreker voerde de heer C. A. Honig als oudste neef namens alle neven en nichten het woord, die zeide, dat de familie steeds goede herinneringen aan het gezin en' het 'werk van deze oom zal be waren-. - Mr. A. Bruch, sprak namens de directie en de raad van commissarissen van de n.v. Oliefabrieken „Het Hart" en „De Zwaan" enkele woorden van afscheid. Na zijn pro motie in 1905 werd mr. Honig in de firma opgenomen; die in 1914 in een n.v. werd omgezet, waarvan de thans overledene toen directeur werd en dit bleef zo tot 31 de cember 1956, toen hij op zijn eigen ver zoek ontslag kreeg. Op 1 januari 1957 werd hij toen tot. adviseur benoemd. Met grote bekwaamheid en nimmer aflatende toewijding zette hij zich geheel in voor zijn werk en ook voor de belangen van het personeel. Zijn koopmanschap kreeg door zijn juridische geschooldheid een bij zonder accent, aldus spreker. Met scherp inzicht doch ook als een humaan chef wist hij het bedrijf te leiden, waarbij hij een krachtig en beslist beleid voerde. Daar naast had mr. Honig veel belangstelling voor de Hervormde kerk te Heemstede, waarvan hij president-kerkvoogd is ge- weest.In de dertiger jaren maakte hij ge durende enkele jaren deel uit van de Pro vinciale Staten en had hij zitting in de- >-aad van toezicht op de provinciale be drijven. Maar voor alles hleof de onder neming. waarvan hij mededirecteur was f.och nummer één voor hem. De heer J. Ridder, oud-procuratiehouder van het bedrijf te Zaandam, getuigde van het dier) leedwezen bij het verscheiden van hun directeur namens het gehele perso neel van de n.v. „Het Hart" en „De Zwaan" Hij had veertig jaar onder zijn leiding ge werkt. Ir. W. Kaars Sijpesteijn, sprak als vriend van de familie Honig en ook na mens de Vereniging van Ob'efabrikanten. Hij memoreerde ondermeer de rustige be togen, die mr. Honig altijd tiidens de ver gaderingen hield: steeds wist hij het pro en contra van een bepaalde zaak tegen el kaar af te wegen, zakelijk en logisch, maar ook met de nodige humor. Vele iaren was mr Honig vice-voorzitter van de vereni ging. Hij was goed thuis in de moeilijke materie van het inlands koolzaad, omdat hii zijn vak kende. Mr. dr. J. van Bruggen getuigde van de gevoelens van de hervormde kerkvoogdij «1 van het college van diakenen te Heem stede bij het verlies van mr. Honig, die een langdurig ziekbed heeft gehad. Als voorzitter van het rollage van kerkvoog den heeft hii een uitstekende herinnering achter gelaten. Dr. Ch. de Beus hervormd predikant te Overveen wijdde ook enkele woorden aan de nagedachtenis van mr. Honig. Hij noem de hem een goed rentmeester, die steeds vanuit het Woord geleefd heeft en zijn leven in dienst van God heeft gesteld. Bedekt onder een schat van naarse en witte bloemen en onder org^snpi van het laatste gedeelte uit Bach's Matthaus Pas sion werd de baar grafwaarts gedragen, waar dr. De Beus het Onze Vader had en de oudste zoon. de heer A. Honig namens de gehele familie dankte voor alle mee leven. Niet te spreken. De burgemeester van Hillegom is verhinderd dinsdag zijn spreekuur te houden. Verscheidene commissies uit de Stich ting Haarlem-Noord zijn druk in de weer aan het uitvoeren van diverse plannen in de zomer. Vast staat dat het zogenaam de „vuurfeest", een verlichting van het Noorder Sportpark, door zal gaan. Mede werking tot het slagen van dit deel van het zomerprogramma is reeds verkregen van het bestuur van het Haarléms Ver bond van Speeltuinverenigingen en het be stuur van de r.k. vereniging voor het ge zin heeft zich i-eeds in principe bereid ver klaard medewerking te verlenen. Stationsnaam De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de stichting om de naam van het station Bloemendaal te wijzigen in Bloemendaal-Haarlem-Noord. Thans wordt overwogen aan de minister van Verkeer en Waterstaat te verzoeken dat bevorderd kan worden de naam alsnog te wijzigen. Verkeerscommissie Het bestuur van de Stichting Haarlem- Noord constateert dat mede door de actie van de verkeerscommissie der stichting tal van verbeteringen zijn aangebracht ter beveiliging van de Rijksstraatweg. Thans is het wachten op het plaa1sen van per manente verkeerslichten op de hoek van De ontwerp-gemeentebegroting van Bloe mendaal voor het dienstjaar 1958 is slui tend gemaakt. Dat is onder meer te danken aan het feit, dat de gemeenteraad van Bloemendaal in het najaar enkele besluiten heeft genomen om tot bezuiniging over te gaan op het gebied van het onderwijs en doordat in de afgelopen maanden inkom sten zijn binnengekomen, waarop het vorig jaar nog niet gerekend kon worden. De inkomsten en uitgaven van de gewone dienst bedragen 7.246.673 en de onvoor ziene uitgaven zijn geraamd op 44.172. De kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van 3.868.318. De inkomsten worden ge raamd op 9.246.634 en de uitgaven op 13.114.953. De vorig jaar genomen raadsbesluiten ten behoeve van verbetering van de finan ciële positie betroffen ondermeer vermin dering van het vakonderwijs, reorganisatie van het zwemonderwijs en het besluit tot tijdelijke sluiting van het Tinholthuis. Ook wordt in 1958 afgezien van het aanbieden van een boekje „Burgerschap en burger zin". Het ligt in het voornemen in de loop van het jaar een slijtlaag aan te brengen op diverse wegen in de gemeente, onder meer de Zomerzorgerlaan 10.000); Boslaan 400); Schulpweg f 400); gedeelte Park weg 10.000); Korte Zijlweg 9600); Van Alphenlaan 4400); Teding van Berkhout laan 6800). Ook zal de Boslaan tussen de Bloemendaalseweg en het Schoolpad ver beterd worden, waarvoor 2000 is uitge trokken. Voorgesteld wordt een bedrag van 3400 uit te trekken voor subsidie in godsdienst onderwijs op de scholen. De afdeling Bloe mendaal van de Nederlandse Protestanten bond en de Nederlands Hervormde Ge meente te Bennebroek hebben verzocht een bijdrage te verlenen in de kosten die ten laste van die instellingen blijven we gens het geven van godsdienstonderwijs aan de leerlingen van de openbare scholen in Bloemendaal. Een bedrag is op de be groting geplaatst ter verkrijging van een uitspraak of de raad zich met het stand punt van B. en W., om een bijdrage te ver lenen, kan verenigen. de Zaanenstraat-Zaanenlaan en Rijks straatweg. Een van de wensen van de stichting is mee te werken aan de bouw van een sport hal in Haarlem-Noord. Het bestuur deelt mee, dat deze wens zij het dan voor lopig op bescheiden schaal binnen af zienbare tijd in vervulling zal gaan. Muziektent Het bestuur van de stichting heeft tot het college van B. en W. het verzoek ge richt in de zomermaanden een muziek tent te plaatsen in Haarlem-Noord. Als plaatsen zijn genoemd de Noorderhout en het Zaanenplantsoen. In antwoord op een vraag aan het ge meentebestuur is meegedeeld, dat de mo gelijkheid onderzocht wordt in de Noor derhout een toiletgelegenheid te plaatsen. Door de grote uitbreiding van de woon gelegenheid in Delftwijk en Sinnevelt wordt het bezoek aan de Noorderhout steeds groter. Er ontbreekt echter een toi letgelegenheid, hetgeen het bestuur een bezwaar vindt. Voorts is het bestuur het gemeentebe stuur dankbaar dat het ingegaan is op het verzoek aan de oostzijde van de Schoter- weg en wel in het Julianapark banken te plaatsen ten gerieve van ouden van dagen. Een achttienjarig Duits meisje, die in de Haarlemse Jeugdherberg Jan Gijzen zou overnachten, zette donderdagavond haar fiets bij de stalling in de tuin achter de jeugdherberg en toen zij na anderhalf uur terugkwam merkte zij tot haar schrik dat haar zadel, handrem, koplamp, en ge reedschapstas van haar fiets er af waren gehaald en ontvreemd. De schroeven draaier, waarmee de sloping is voltrok ken, lag er nog bij. Naar wij vernemen hebben de bezoekers van de jeugdherberg, die voor het overgrote deel uit het buiten land afkomstig zijn, in toenemende mate hinder van opgeschoten jeugd uit Haar lem. De competitie van de H.C.B. werd zater dag jongstleden onderbroken voor het Scholentoernooi. De eindstanden hiervan luiden als volgt: Poule 1: Kennemer Lyceum I 2 2 0 4 Coornhert Lyceum I 2 1 1 2 Hartenlustschool 2 0 2 0 Poule 2: Mendel College 2 2 0 4 Triniteits Lyceum I 2 1 1 2 H. B. S. a2 0 2 0 Poule 3: I. V. O. (kamioen)2 1 1 2 Christelijk Lyceum 2 1 1 2 Jac. P. Thijsse Lyceum 2 112 Poule 4: Stedelijk Gymnasium 2 2 0 4 Coornhert Lyceum II 2 1 1 2 Kennemer Lyceum II 2 0 2 0 Poule 5: Christel. Mulo (Bl'daal) 3 3 0 6 H. B. S. b3 2 1 4 Lorentz Lyceum 3 1 2 2 Triniteits Lyceum II 3 0 3 0 De H.C.B.-competitie wordt zaterdag met het volgende programma voortgezet: BMHC 2Haarlem 3 (Zomerzorgerlaan, Bloemendaal); Haarlem 5R. en W. d (Donkerelaan, Bloemendaal); R. en W. a R. en W. c (Spanjaardslaan, Haarlem).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9