KERKDIENSTEN Kort en bondig ZATERDAG 31 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe lyceum komt aan de Oosterhoutlaan Vreemd spektakel op de Melkbrug Arbeider met brandwonden overdekt naar ziekenhuis N. Vrijenhoek veertig jaar bij PEN gehuldigd Twee aanrijdingen bij oversteekplaats Auto schoot plotseling vooruit; vrouw aangereden Marswedstrijden op Haarlemse Dreef „Prinses Rozelijn" Loongrens werkloosheids wet Westelijke randweg komt over 14 dagen gereed A niateurtoneel De Reünie met klucht van Philip King Aanvaring tussen coaster en tankboot Repatriantenstroom loopt ten einde A mateurtoneel H.T.C. speelde „Sabrina" P. W. Franse Scheidende prof. Michels gehuldigd Voor 35 mille vakantie zegels gestolen De medische verzorging tijdens het weekeinde Op het sterk hellende deel van de Brou werskade vlak voor het spoorwegviaduct stopte vrijdagavond om kwart over acht een vrachtauto. De bestuurder stapte uit en ging een woning binnen. Daarna zette de vrachtauto zich weer in beweging, schampte langs het perceel nummer tien en liet zich vervolgens behaaglijk in het drabbige water van de Brouwersvaart zak ken. De brandweer kwam, de Radio-auto- dienst van de politie kwam, de verkeers- ongevallendienst kwam en de gemeente lijke gezondheidsdienst kwam, maar het voorwerp aller zorg, de chauffeur was al lang behouden doch beteuterd een huis uit gekomen, verklarend, dat hij het automo biel op de handrem had gezet en de voor wielen schuin tegen de trottoirband. En ondertussen lag daar die vracht auto, zoals de foto haar hier weergeeft, zij delings in de gracht. Aangezien er weinig kans bestond, dat zij er eigener beweging weer uit zou komen, heeft men dit gefor ceerd. met twee kloeke takelwagens, die haar er overigens pas tegen half twaalf uit hadden. Reclameprijzen. In het Amsterdamse Bellevue heeft het Genootschap voor Re clame 42 zilveren legpenningen uitgereikt als onderscheidingen voor de beste affiches en advertenties uit het afgelopen jaar, maar ook (en dat voor de eerste maal; prijzen voor de zogenaamde gerichte re clame (verkoopbrieven, folders, alsmede brochures, huisorganen en catalogi). De prijswinnaars in de groep affiches waren Wim Crouwels en Kho Liang Ie uit Am sterdam, Cor van Velsen uit Hilversum. Theo Stradmann uit Amsterdam en Ton Raateland uit Amsterdam. De penningen in de groep advertenties gingen evenals die in de groep gerichte reclame naar allerlei bedrijven. Nieuwe aardappelen. Op de veiling in Drunen zijn vrijdag de eerste nieuwe aardappelen van dit seizoen aangevoerd. De handel betaalde voor deze uitzonder lijk vroege primeur f 0,79 tot f 0,84 per kilo. Europoortsein. Minister-president dr. W. Drees zal het sein geven voor de aan vang van de werkzaamheden aan het Europoort-plan op het eiland Rozenburg op woensdag 11 juni 's morgens om elf uur. Lening over jazz. Vanavond spreekt de heer Frank Visser voor de leden van de Haarlemse Modernistensociëteit „Xeno" in het voormalige hotel Royal aan het Sta tionsplein in Haarlem over het ontstaan der jazz. Morgen begint het hengelseizoen. Al bijten de vissen niet, men kan ze toch vangen! Het ligt in de bedoeling van B. en W. van Haarlem het nieuwe lyceum dat, zoals wij gisteren berichtten in het zuid oosten van de stad zal komen te vesti gen in het gebouw Oosterhoutlaan 19. Achter dit gebouw heeft thans de Minister van der Leeuwschool ruimte in gebruik, zodat voor deze school in de naaste toe komst een definitieve huisvesting tot stand zal moeten komen. Ook voor de Prof. dr. Gunningschool waarvoor het complex aan de Oosterhoutlaan aanvankelijk was bestemd zal een nieuwe oplossing moe ten worden gezocht. Voorlopig zal deze school in het thans door haar i gebruik zijnde gebouw aan de Hoofdmanstraat ge huisvest blijven. Het nieu\Ve lyceum met gymnasiale af deling is bestemd voor leerlingen uit on dermeer de nieuwe wijken Schalkwijk en Parkwijk en uit Heemstede. Voor het eer ste cursusjaar zal dit lyceum uit drie klas sen bestaan. Juist met het oog op de te verwachten groei van deze nieuwe school achten B. en W. het niet gewenst haar te vestigen op een plaats in het centrum der stad. Voorts merken B. en W. op, dat de be langstelling voor de zogenaamde éénrich- tingsscholen de laatste tijd aanzienlijk is verminderd, omdat het in het algemeen moeilijk is de schoolkeuze voor kinderen bij het verlaten van de lagere school reeds onmiddellijk te bepalen. Vandaar dat het college wil overgaan tot een fusie van de HBS A en HBS B tot een school, die men lyceum wil noemen, hoewel het niet in de bedoeling ligt er een gymnasiale afdeling aan te verbinden. D*~ voorgestelde reorganisatie zal, naar B. en W. verwachten, geen belangrijke kosten met zich meebrengen. Als de raad zich met deze reorganisatie kan verenigen willen B. en W. op korte, termijn nadere voorstellen doen met betrekking tot de organisatie van het onderwijs en de per soneelsvoorziening aan de beide nieuwe onderwijsinrichtingen. Afscheidsavond sportuitwisseling. Vrijdagavond heeft de Haarlemse handbal vereniging „De Blinkert", als gastvrouwe van de hand- en voetbalvereniging Hamm uit Duitsland in een zaal van het tafel- tennisinstituut Wolters een afscheidsavond gegeven voor haar gasten. De sportmensen uit Hamm hebben de afgelopen week in een sportuitwisselingsprogramma wedstrij den in Amsterdam en Haarlem gehouden. Bij de westelijke oprit van de Melkbrug heeft zich vrijdagavond om 21.50 uur een boeiende schermutseling voorgedaan met vreemde gevolgen. Een personenauto en een vrachtauto, waarvan de één uit het noorden, de ander uit het zuiden kwam, wilden beide de Melkbrug opdraaien. De vrachtauto was er het eerst, maar dat ver hinderde de bestuurder van de personen auto blijkbaar niet, óók de brug op te draaien. Een botsing was het gevolg. Een botsing tussen de beide bestuurders was daar weer het gevolg van. De chauffeur van de vrachtauto wond zich zozeer op dat hij de andere automobilist, een 35-jarige monteur uit Amsterdam, achter het stuur vandaan sleurde. Daarbij kréég de perso nenauto blijkbaar onverwachts nog een motor-impuls, want deze schoot vooruit, recht op een naderende fietser af, die er nog juist op tijd af kon springen om alleen zijn vervoermiddel te zien vernielen. De personenauto kwam pas tot stilstand tegen een geparkeerde bromfiets, die het ook duchtig had moeten ontgelden. De politie, welke de twee twistende be stuurders kwam horen, stond aanvankelijk voor een moeilijke taak, want beiden ro ken naar alcohol. De bestuurder van de vrachtauto drong nog het krachtigst op een bloedproef aan omdat die zou be wijzen, dat hij niet onder invloed was, hetgeen inderdaad bleek. Maar die van de personenauto verkeerde naar het oordeel van de politie in een minder evenwichtige toestand en de bloedproef-stijfde haar in dat oordeel. Diens rijbewijs werd hem dan ook ontnomen. Explosie in exy staalfabriek De arbeider L. van R. die gisteravond in de giethal van de Oxystaalfabriek te IJmuiden bezig was met een propaanzuur- stofbrander een stukje pijp uit te gloeien boven een omgekeerd vat met teerresten, veroorzaakte een explosie doordat de teer- gassen vlam vatten. De kleren van de man vlogen in brand. Met vele brandwonden aan armen, benen, handen en een deel van zijn gelaat moest het slachtoffer in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk wor den opgenomen. Op zondag 1 juni zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de heer N. Vrijenhoek, wo nende Ignatius Bispincklaan 16 te Bloe- mendaal, in dienst trad bij het P.E.N. Ter gelegenheid hiervan is hij vrijdagmorgen door de directie van het P.E.N. ontvangen en gefeliciteeerd door de directeur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebrui kelijke gratificatie overhandigde. Van het Provinciaal bestuur kreeg hij een bloemen hulde. De heer Vrijenhoek, die chef is van de afdeling Schakelstations en Beveiliging, was van te voren op zijn afdeling gehul- dieg en was daar toegesproken door de heren A. Bolier en C. Gravemaker. Ook werd hij door de staf van het P.E.N. ont vangen en toegesproken door de heren ir. J. M. Langebaerd, ir G. van der Stoop en N. H. Creemers. Des middags recipieerde de jubilaris in „Velserend" te Santpoort, welke receptie zeer druk bezocht werd. Daar is de heer Vrijenhoek namens het jubileumfonds van het P.E.N. door de heer G. E. Noordhof toegesproken, die al heel lang met de jubi laris heeft samengewerkt en tal van oude herinneringen heeft opgehaald. In een half uur tijd deden zich vrijdag avond twee aanrijdingen voor bij de be schermde oversteekplaats op de Rijks straatweg ter hoogte van de Van Eg- mondstraat. Om twintig voor zes stopte een auto voor een overstekende voetganger en de daarachter komende auto stopte ook, maar begon te slippen op het natte weg dek. Om een botsing met de voorgaande auto te vermijden, draaide de bestuur der rechts het klinkerpad op, maar daar reed hij een wielrijdster aan, die er zelf goed afkwam maar haar fiets zag ver kreukelen. Een half uur later verging het twee automobilisten voor de oversteekplaats opnieuw zo. Weer stopte de voorste auto nogal bruusk en ging de volgende bij het remmen aan het slippen, maar nu kreeg de voorste hem pal op zijn achterbumper. Beide auto's werden flink beschadigd. Naar de politie ons mededeelde, moeten bestuurders bij 't naderen van oversteek plaatsen vaak bruusk remmen omdat zij bij het zien van de knipperbollen niet dadelijk hun snelheid minderen, zoals voorgeschreven is. Een 38-jarige Haarlemse wielrijdster werd vanmorgen om ruim half twaalf in de Grote Houtstraat in Haarlem aangere den door een personenauto. Toen de motor van de auto was afgeslagen en de wagen weer op gang werd gebracht, schoot deze plotseling vooruit. De wagen kwam daar door in aanraking met. de fietsende vrouw. De bestuurder heeft onmiddellijk het stuur omgegooid, waardoor de auto op het trot toir kwam, doch hij kon een aanrijding niet voorkomen. De vrouw werd gewond naar het Grote Gasthuis overgebracht. De Haarlemse harmonie- en fanfare korpsen, die in aanmerking willen komen voor gemeentelijke subsidie, dienen ieder jaar pen prestatieconcert te geven. Dit concert vindt meestal in oktober plaats. Dit jaar wordt voor het eerst hieraan een marswedstrijd verbonden. Deze wordt ge houden op woensdag 4 juni, 's avonds van acht tot tien uur op hét Schelpenpad aan de Dreef, die voor deze gelegenheid een speciale verlichting krijgt. Doordat de stichting „Haarlems Bloei" aan de orga nisatie meewerkt, kan aan de wedstrijden een meer spectaculair karakter worden gegeven door de inschrijving open te stel len voor korpsen van buiten Haarlem. De gesubsidieerde Haarlemse korpsen moeten dan hun prestaties leveren maar kunnen bovendien meedoen aan een con cours, voor welk evenement lauwertak ken en medailles zijn beschikbaar gesteld. De jury voor deze muzikale gebeurtenis bestaat uit de heren Gerard Boedijn, Os car van Hemel, als plaatsvervanger voor Rocus van Yperen, en Jos de Klerk. De deelnemende korpsen zullen van cjeze des kundige jury een rapport over de presta ties ontvangen. De volgende Haarlemse korpsen doen mee voor de prestatiemars: harmonie Kunstkring Apollo; harmö" ;e Crescendo; harmonie Orkest Haarlem; r.k. harmonie St. Bavo; harmonie Crescendo, Spaarn- dam; Christelijke fanfarekorps Arti et Re- ligioni. Voorts nemen deel: drumband Jong Leven, Onderdijk; drumband Adest Musica, Sassenheim; drumband Apollo uit Hoorn; Bato, Haarlem; tamboerkorps Frans Hals, Haarlem. En vermoedelijk: de IJmuider Harmonie, de Hillegomse Harmoniekapel en de harmonie Eensge zind Excelsior. Voor en na de wedstrij den worden muzikale wandelingen gehou den. In de Cruquiusschool der R.K. School vereniging heeft vrijdagavond een zeer groot aantal belangstellend ouders ge noten van een vlotte en uitstekend-ge regisseerde kinderoperette „Prinses Roze lijn", die door de leerlingen van de zesde met assistentie van kinderen uit de vijfde klas ten tonele werd gebracht. De uitvoe renden weerden zich dapper en vrijmoedig en gaven 'v van een uitstekende toneel - discipline, die de leerkrachten, welke zich maandenlang hadden ingespannen om het gevalletje vlot te doen verlopen, grote vol doening moehebben geschonken. De heer J. K. van Velsen, directeur der school, pleitte vooral voor de traditionele clemen tie, die achteraf niet nod>'g bleek, wat door het langdurige en waarderende applaus wel duidelijk werd vertolkt. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over de vraag, of de loongrens in de werkloosheidswet dient te verval len. Degenen die meer dan 6900 gulden per jaar verdienen komen volgens de te genwoordige bepalingen bij werkloosheid niet in aanmerking voor uitkering krach tens de werkloosheidswet. De toegenomen werkloosheid heeft de vraag doen rijzen, aldus het ministerie van Sociale Zaken, of de in de werkloosheidswet gestelde loongrens niet zou moeten vervallen. Van daar dat de staatssecretaris de S.E.R. om advies heeft gevraagd. Er bestaat naar wy vernemen een zeer goede kans op, dat het gedeelte van de westelijke randweg tussen de Zijlweg en de Wagenweg te Haarlem nog op de streefdatum, 14 juni, gereed zal zyn. Het enige nog aan te leggen stuk is dat waar thans de oude spoorbaan het tracee kruist. Doch dit zal maandag zover opge broken worden, dat de wegenbouwers er aan de slag kunnen en de verbinding met het stuk via de Leidse Vaart naar de Wa genweg kan worden gemaakt. Het stuk van de Zijlweg tot aan de spoorbaan heeft inmiddels zijn laatste verharding reeds gehad. ZONDAG 1 JUNI 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. W. M. van Asperen, bediening H. Doop. 19: Ds. D. ter Steege, Santpoort. Jeugddienst. Nieuwe Kerk, Nieu we Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk, Velserstr. Zaterdag 16-17 uur Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn, bediening H. Doop. Bakenes- serkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk, dhr. G. Kooistra. 10.30: Geen dienst, zie Grote Kerk, 19 uur. 19: Ds. J. v. d. Wiel, met mede werking van het Bach-Ensemble, o. 1. v. George Robert. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk, dhr. K. v. Willigen- burg. 10.45: Broeder R. Smit. Aula Clir. Ly ceum, Emmakade, ingang v. Mcrlenstraat. 10.45: Dr. G. Snijders. Gebouw Vryz. Her vormden, Jacobstraat. 10.30: Dr. S. van der Woude, Amsterdam. Janskapel, Jansstraat. 10.30: dhr. F. H. Geursen. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 9.30: Dr. J. H. Stelma, Bloe- mendaal. Jeugdkapel. We gaan naar de kerkdienst in Zandvoort. Bij slecht weer is er om 10 uur eèn dienst in „West", o.l.v. dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne, Begijn hof 30. 10 h. 30: Service presidé par le Pas teur J. F. Baudraz. Church of England, Kin derhuissingel. 3 p. m. Evening Service. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstr. 16. 20: Avondbijeenkomst. Alle Dag Kerk. Maan dag 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbij eenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetafelbijbelbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. Zondagmiddag 3 uur dienst met H. Avond maal. Dinsdag 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond t. h. Spoorwegstraat 4 rd. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: dienst. Woensdag 19.30: Bidstond. Herv. Evangeli satie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Woensdag 19.30: Ds. Monster, Gouda. Stads-Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: dhr. A. Besselaar, Am sterdam. Medewerking Gem. Koor „Eben- Haëzer". 19: dhr. J. F. Snoeks. Woensdag geen Bijbellezing, 75-jarig bestaan „Jezuël", Rotterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: dhr. F. Niemeyer, evangelist te Alphen a/d Rijn. 17: dezelfde, H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 20: Jeugdsamenkomst o.l.v. dhr. F. Niemeyer. Donderdag 20: Bijbelbe spreking en Bidstond. Zaterdag 19.30: Open luchtsamenkomst aan de Dreef. Broeder gemeente, Parklaan 34. Zaterdagavond 19.30 uur: Liturgische Zangdienst. Zondag 12: Zondagsschool. 19: Ds. H. Schutz. Vrije Evang. Gemeente, Parklaan 21. 18.30: Ds. A. H. van Gent. Evang.-Luth. Gem., Witte Herenstraat. 10.30: Dr. J. P. van Heest, Amsterdam. Ver. „De Vrye Gemeente", Restaurant Brink- mann. 10.30: Voorg. E. Frater Smid. Rem.- Geref. Gem. 10.30: Ds. J. Th. Mackenzie, Lei den. Ver. Doopsgez. Gemeente, Grote Hout straat 43. 10.30: Ds. J. M. Leendertz, Hoog- Soeren. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. D. J. Roos. 17: Ds. C. Goeman. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 17: Ds. D. J. Roos. Lyceum-Aula, ingang Van Merlen- straat. 9: Ds. G. Goeman. 17: Ds. P. J. Richel. Clir.-Geref. Kerk, Raaks. 10 en 17: Ds. D. van Wilsum, Dedemsvaart. Geref. Kerk, Be gijnhofkapel. 8.45: leesdienst. 16.30: Ds. Knoop. Geref. Gemeente, Lange Margaretha- straat. 10 en 16.30: leesdienst. Oud-Geret'. Gem. in Nederland, Parklaan 21. 10 en 16.30: leesdienst. Dinsdag 19.30: Ds. Toes. Vergade ring van Gelovigen, Oudé Gracht 47. 10: Sa menkomst (broodbreken). Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Dinsdagavond 8 uur sa menkomst ten huize van de fam. Drayer, Koudenhom 46A rd. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22, 10 en 17.30: Samen komsten. Zevende-Dags Adventisten, Jacob straat 6. Iedere zaterdagmorgen 10 uur ge meenschappelijke Bijbelstudie. 11 uur predi king. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10 uur predi king. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. De Christengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 10: Mensenwijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensenwijdingsdienst, Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: „Maria, de moeder van Jezus". 20: Preek. Woens dag (gebouw van de Broedergemeente, Parklaan 34). Preek met kleurbeelden. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Donderdag 9.30: H. Mis. 19.30: Lof. Leger des Heïls, Schagchelstr. 26. 10: Heiligingssamenkomst. 18.45: Openlucht samenkomst. 19.30: Verlossingssamenkomst. Donderdag 20: Heiligingssamenkomst, onder leiding van Majoor D. Boschma. Volle-Evangelie Gemeente (Pinksterge meente). Elim-Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. Spr. dhr. J. H. Schat. 12-13: Zondagsschool. 19: Opwekkingssamen komst met verschillende sprekers. Woensdag 19.30: Openluchtdienst aan de Dreef. Don derdag 20: geen dienst. Immanuëlkapel, Nw. Kruisstraat 14. 10: dhr. J. Versteeg, bedie ning II. A. 10: Zondagsschool. 19: Open luchtdienst aan de Krocht. 19.30: Samen komst. Woensdag 19.45: Jeugddienst. Donder dag 20: Bidstond. Vrijdag 19.30: Bijbelklas. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: dhr. J. de Geest. 17: dhr. A. van Polen. Zondagsschool 10.30 Colensostraat 2. Meis jesclub woensdag Colensostraat 2. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 17: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 17: Godsdienstoefe ning. Jehovah's Getuigen, Kamerl. Onnesstr 83. 's Zondags van 17.30-18..30 uur. Wolstraat 7. 's Zondags van 19.30-20.30 uur. Donder dags van 19.30-21.30 uur. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. 'Zaterdag 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van dei- Loos, bediening H. Doop. Immanuëlkerk, v. Egmondstraat. 10: Dr. G. Ph. Scheers. 19: Dr. G. Ph. Scheers. Zondagsschoo' 12: Marnix- school, Jeugdhuis en Kleuterschool Colenso straat. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam- West). 10.30: Ds. J. Kroon, bediening H. Doop en Gezinsdienst. 19: Ds. G. H. v. d. Woord. Kapel Sionskerk. 9.30: geen jeugdkerk (i.v.m. jeugddienst). 10.30: Oppasdienst (4-6 jr.). Zondagsschool (6-12 jr.). 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstraat), Charl. de Bour- bonschool (Jan Prinslaan), Elout van Soeter- woudeschool (Muiderslotweg). Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets", Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: dhr. H Spoor, evangelist te Amsterdam. 16: Kindersamen- kom'st in de tent aan het Marsmanplein. 20: Slotsamenkomst van de tent-evangelisatie. Woensdag 20: Opwekkingssamenkomst. Ned. Prot. Bond, Gebouw Berkenstraat 10. 10.30: Ds. J. van Beek. Ver. Doopsgez. Gem., Noorderkapel, Indischestraat. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Geref. Kex-k, Kloppersingel 55- 57. 9.30: Ds. J. A. van Arkel. 17: Ds. H. W. Wierda. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. H W. Wierda. 15.30: Ds. P. de. Ruig. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. P. de Ruig. 17: Ds. J. A. van Arkel. Clir.-Geref. Kerk, Floresstraat. 9: Ds. J. C. Maris. 15: Ds. D. van Wilsum, Dedemsvaart. Geref. Kerk, Gebouw, N.P.B., Berkenstraat 10. 8.45 en 14.45: Ds, Knoop. Jehovah's Getuigen, Ge bouw N.P.B., Berkenstraat 10. 's Zondags van 18.45-19.45 en 's Woensdags van 19.30- 21.30 uur. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk, Wilhel- minaplein. 9.15: Ds. Henkels. 10.30: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula. Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Snij ders. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: dhr. De Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. Ds. Mr. M. A. Klomp, Voorg. Laren. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Ri chel. 17: Dr. A. Dondorp. Pinksterkerk, Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17: Ds. L. Hoorweg, Haarlem-Z. Geref. Kerk, Heren weg 111. 10 en 17: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Getuigen, Binnenweg 79c. 14-15: Gezamen lijke Bijbelstudie. Woensdag 19.30-21.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 20- 21: Huisbijbelstudie. Donderdag, Crayenes- tersingel 7. 20-21: Huisbijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Zondagsschool. Voor kinde ren van 5-12 jaar om 10.30 uur Th. van Eeghen-Instituut. Voor jongeren van 12-15 jaar Jeugdkapel om 10.30 uur in het Wijk- gebouw „De Stal". Religieuze Kring, Eiken laan 5. 10.30: Ds. A. J. Snaayer, Dg., Haar lem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. J. van der Wiel, Haarlem. 10.30: Ds. J. H. W. Warners. Jeugdkapel 9 uur in Mara- natha. Zondagsscholen. 10.30: Kleuterschool, Boslaan 26 en Jeugdhuis, Donkerelaan 10. 10.30: Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Doopsgez., Heemstede. Geref. Kerk. 14: Ds. G. Toorn vliet. 14: Kinderdienst voor kinderen van 5-11 jaar in de consistorie van de oude kerk, Vijverweg 14. 15.45: Ds. G. Toornvliet. 19.30: Ds. Gabe van Duinen, Wassenaar (dienst voor belangstellenden). Vrij-Kath. Kerk, Popellaan 1. 10: Gez. H. Mis. Woensdagavond geen dienst. Donderdag 7.30: Gesproken H. Mis. Uitstelling van het H. sacrament van 15.30-20 uur, daarna Vespers en Lof. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 19: Ds. J. J. Polder vaart, Scheveningen. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. W. Bos. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. B. van Ginkel, Amsterdam. Zondagsscholen. Ramplaankwartier. 12-13: Gebouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrixschool, G. School meesterlaan. Julianakwartier. 10.15-11.15: Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. Marine Hospitaal. 10: dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. Ter Steege. 19: Ds. Joh. Brons geest, Haarlem. Adventslterk (Ziekenhuis- kerk). 10: Ds. J. O. Norel, Bloemendaal. Doopsgez.-Rem. Gem., Gebouw „Spaarn- berg", Wüstelaan 75. 10.30: Ds. J. P. Jacobs- zoon. Clir.-Geref. Kerk. 10.30 en 16: Ds. J. C. Maris. Geref. Kerk. 9.30 en 17: Ds. M. W. J. C. de Kluis. Viering H. A. «PAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Jeugd dienst. 19: Ds. J. Kroon. Philip King mag zich erop beroemen wellicht de zotste klucht te hebben ge schreven, die ooit door tonelisten voor het voetlicht werd gebracht. Plet is dan ook on begonnen werk te trachten van deze kol der een enigszins begrijpelijk exposé te geven; want wij zouden al direct verward raken in de vijf echte en vermeende domi nees, die zo ongeveer drie bedrijven lang over het toneel blijven rennen. Waarbij dan tot verhoging van de pret de een of andere juffrouw al of niet boven haar theewater naar verkiezing in een kast verdwijnt of van pure emotie bezwijmt. Bovendien zullen vele lezers de klucht stellig al eens hebben gezien, want diver se amateurverenigingen die haar leden een avond van uitbundige vrolijkheid wil den bezorgen, brachten dit stuk ook in Haarlem en omgeving reeds voor het voet licht. Vrijdag was het de toneel-en cabaretver eniging „De Reünie", die in gebouw „Nieuw Berkenrode" te Heemstede met „En zo begon het" het werkwoord lachen in alle verbuigingen heeft vervoegd. Dit geschiedde onder regie van Henk Bakker, die genoeg vakman is om te weten, hoe dergelijke nonsens dienen te worden ge speeld. Plij had de leden daarom een aan tal onvervalste kluchtspeltyperingen voor geschreven, waarvan de meesten waarlijk uitstekend slaagden. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan de kostelijk gespeelde ontvluchte Duitser, die in grime aan wijlen Cor Ruys deed herinneren en in zijn teme- rig-sinistere speeltrant aan John Soer. An dere uitblinkers waren Wil Kreugel, als de mallotige oude jongejuffrouw en George Presburg, als een der dominees, die wer kelijk dominee was. De overige echte en pseudo-vicarissen werden met een gees tig onderling contrast uitgebeeld door Henk Eizema, Dik Kluit en Dik de Goede ren, waarbij een martiale sergeant van Wout Zwier de mannelijke rolbezetting voltooide. Greet Gunters was Penelope, die eigenlijk de gehele avond alleen maar moest blijk geven van haar ontzetting over de tumultueuze gevolgen van het bezoek van haar voormalige collega en Greetje Bosnia was een bijzonder vermakelijke Betty; temidden van een lawine van dwaasheid altijd even onverstoorbaar en stoïcijns. Hoe aanstekelijk de grote vrolijkheid in de zaal op de spelers werkte bleek wel tij dens het- derde bedrijf, waarin de acteurs zeker de helft van de tijd hun tekst niet an ders dan met afgewend gelaat konden lan ceren, teneinde te trachten hun niet te on derdrukken proestbuien te maskeren. Vol gens de normen van het toneelspel een onvergeeflijke houding, welke in een voor stelling, die met geen mogelijkheid se rieus kan worden genomen, echter wel enigszins te verontschuldigen valt. J. v. D. Een Duits kuststation heeft een lichte aanvaring gemeld tussen de Ne erlandse kustvaarder „Herman Buisman" en de Duitse tankboot „Faust". benoorden de Waddeneilanden tijdens dichte mist? Het station voegde hieraan toe, dat er geen ge vaar voor de schepen bestaat. Een Neptune van de Marineluchtvaartdienst, die op oefenvlucht was, is naar de aangegeven positie gedirigeerd. De legerplaats Budel is gesloten als op vangcentrum voor gerepatrieerden uit In donesië. In totaal heeft men hier sinds de repatriëring op grote schaal begon 8500 mensen opgevangen en gehuisvest, tot zij elders een woning kregen of werden onder gebracht in een contractpension. Er wor den nu geen grote groepen repatrianten meer verwacht en daarom heeft ie rege ring besloten, een opvangcentrum te stich ten van geringere omvang, waar de men sen ook slechts een dag zullen moeten blij ven, voordat zij een plaats krijgen in een contractpension. Op dit ogenblik zijn alles bijeen nog ongeveer duizend mensen on derweg van Indonesië naar Nederland. Van de 13.000 Nederlanders in Indone sië zal in de loop van de komende maanden waarschijnlijk de helft nog naar Neder land komen. Wie met zijn herinnering vastzat aan de film „Sabrina" met Audrey Hepburn in de titelrol en Humphry Bogart als de ver stokte vrijgezel, zal wel enige moeite heb- ben gehad met de localisering van het to! neelstuk, dat nogal afwijkend bleek in dè voorstelling, welke de H.T.C. er donder, dag- en vrijdagavond van heeft gegeven! De film, die nu eenmaal van een andere orde is, heeft met. de tekst heel wat van de originele dramatis personae over boord ge. worpen. Ik voor mij moet bekennen, dat ik het toneelstuk prefereer iets wat vaker het geval is, wanneer de film op haar ma nier een toneelsucces navertelt. Overigens werd die indruk in de hand gewerkt door de amusante opvoering, welke de H.T.C van „Sabrina" heeft gegeven. Ze stond op een voor amateurs zeer redelijk peil. Ze was vooral zeer verzorgd van toon de geestige tekst met. zijn verrassende conclu sies en talrijke pointes eiste een soort onbe vangen loslippigheid, die men alleen kan bereiken door technisch raffinement en veel moduleren. Op dat stuk viel er veel te waarderen. De regie van Wim Paauv; was gericht op een zegging, die de speelse invallen van de auteur zo natuurlijk moge lijk tot hun recht deden komen. Logisch daaruit vloeit de opbouw der personages Op dat punt waren de H.T.C.'ers niet over alle linies even sterk. Constant, handhaafde zich Leo Straus. Hijnam zijn tekst wel eens veel te snel en streefde daarmee zijn doel voorbij, maar men mderkende in zijn spel steeds het. bewust beoogde, het door dachte en afgewogene, dat de gecompli ceerde verschijning van Linns Larrabee tot. een boeiende toneelfiguur maakt. Voor treffelijk tegenspel bood hem mej. L. A. van Elk. Haar opkomst was overrompelend! Gaandeweg verloor zij dat veroverende element in haar spel, ook al omdat de schrijver haar een inhoud had toegedacht, welke ze geleidelijk ging openbaren. Dat wreekte zich haast ongemerkt. De sponta neïteit werd nu wat krampachtig. Dat zij zich ondanks dat handhaafde is toch wel een prestatie. De jonge David van P. 3. Domhoff was wat wisselvallig. Erg aardig was zijn jongensachtige onbeholpenheid Vanuit zijn beproefde stijl speelde mr. Wijt de verwarde vader geheel op het type. Nog niet gedifferentieerd genoeg vond ik me vrouw Larrabee en onzeker tante Julia. Van de verdere rollen staat dan Wim de Ree nog hoog genoteerd met een zeer klein i"'letje als jongeman-op-vrijersvoeten en een in zijn eerste opkomst hoogst vermakelijke hoffelijke Fransman, Ph. Bloemendal fungeerde als de wijsgerige wex-eldkenner, die de chauffeur der Larra- bees blijkt te zijn. Hij gaf de man genoeg reliëf om hem weer op tijd te kunnen laten vervluchtigen. Vrijdagmiddag heeft prof. dr. L". C Michels, wegens het bereiken van de ze ventigjarige leeftijd, afscheid genomen als hoogleraar in de Nederlandse taalkun de en Indo-germanistiek aan de r.k. uni versiteit te Nijmegen. In de aula van de universiteit gaf hij on der zeer grote belangstelling in een open bare academische zitting een afscheids college over heden en verleden en toe komst van de taalwetenschappen in Ne derland. Prof. dr. W. K. M. Grossouw huldigde de scheidende hoogleraar namens de se naat als „de phylologische parel van de universiteit van Nijmegen". Prof. dr. W. J. M. A. Asselberg sprak namens de faculteit van de letteren en wijsbegeerte en prof. dr. Van Haèringen uit naam van de Utrechtse universiteit, (Va?i onze Haagse redactie) Uit het kantoor van een loodgietersbedrijf in Den Haag is in de nacht van donderdag op vrijdag door insluipers voor 35.000 aan vakantiezegels ontvreemd. De zegels waren geplakt in de vakantieboekjes van negentig werknemers van het bedrijf. Deze boekjes staan op naam en boven dien is de nummering van de zegels be kend, zodat het voor de dieven vrijwel on mogelijk zal zijn de vakantiezegels bij de betrokken bedrijfsvereniging te verzil veren. HAARLEM: Artsen: men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990 Dierenartsen: J. Beyers, Raamsingel 28, tel. 13164. Tandartsen: J. M. de Haas, Joh. Wage- naarlaan 44, Heemstede, tel. 39153. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793. Centraal-apotheek, Grote Houtstraat "8, tel. 10500. Bos- en Vaartapotheek, Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 57753. Overveen: Dokter J. A. Hollander, Zijlweg 17, Overveen, tel. 11431. Aerden- hout: dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduin- weg 8, Aerdenhout, tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel 50075, b.g.g. 53202 en zuster A. C. Haags- ma, Spiegelenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994, b.g.g. 27343. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 7 juni voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal seweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560—8284 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. HEEMSTEDE: Artsen: J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, telefoon 38103 en A. J. van Raven- swaay, Zandvoortselaan 70, telefoon 27913. Wijkverpleegster: Zuster G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509 (en in de week van zaterdag 31 mei tot en met vrijdag 6 juni, des avonds van ze; tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 162, telefoon 26772 (en in de week van zaterdag 31 mei tot en met vrijdag 6 juni, des avonds na zes uur). HILLEGOM: Artsen: dokter Le Cocq d'Armandville> Sixlaan 7, telefoon 5613.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 10