Java-China-Paket optimistisch Panda in het Wilde Westen Koersverloop van Wallstreet berust eigenaardig weinig op actualiteit Zonnig en vrij warm - Zeek ió het zo Kinderkopjes Effecten -en Geldmarkt Contramineurs verwachten slechter kwartaal Wereldnieuws 2 NEW YORK LAAT ZICH NIET VERONTRUSTEN Heroriëntatie in het Oosten zal wenselijk zijn Echt jong POLYCOLOR NHM koopt plantage op Suriname Beursstijging te Parijs ILO-plan ter bestrijding van industrierecessie Tomatenexport naar België stopgezet Mijnmij. Curasao boekte goede resultaten Oe ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Algemeene Friesche Brandverzekering Mij. ISRAELS ECONOMIE ZATERDAG 31 MEI 1958 (Ad interim) Wallstreet wordt uiteraard beïnvloed door zeer vele factoren; het eigen aardige verschijnsel doet zich echter voor dat het koersverloop op de beurs te New York een ander beeld heeft ver toond dan de meeste adviesbureaus van naam hadden verwacht. Ook reageert deze beurs nauwelijks op politieke gebeurte nissen van formaat, zoals de ontwikkeling in Frankryk en de moeilijkheden waar mede Libanon heeft te kampen. Het in dustriële indexcijfer begon dit jaar op 493,27, een vrij snelle koersverbetering hield geen stand en eind februari was het indexcijfer beneden het openingspunt ge daald. Met ups en downs was dit cijfer op 7 april op het punt van uitgang terug gekeerd; daarna zette een hausse in waar door het cijfer op 6 mei steeg tot 463,67. Het indexcijfer voor spoorwegen steeg dit jaar van 99,89 tot 114,95. De berichten uit het bedrijfsleven, enkele uitzonderingen buiten beschouwing gelaten, wettigden deze koersstijging niet noch voor de in dustriële groep noch voor de sporen. Wel zijn de dividenden in het eerste kwartaal in het algemeen zeer meegevallen, maar de winstcijfers waren daarentegen veelal te leurstellend. Als van enkele groepen de cijfers bijeen worden geteld, blijkt dat de staalindustrie, de kopermaatschappijen en de automobielindustrie een grote terug gang in de winsten te zien gaven. Zo zagen acht staalmaatschappijen ge durende het eerste kwartaal de totale winst teruglopen van 15,62 tot 5,98. Het totaal aan uitgekeerde dividenden was echter 6,47, welke uitkering prak tisch niet afweek van die in het eerste kwartaal 1957. Het is duidelijk dat de meeste maatschappijen deze dividend politiek niet lang zullen volhouden; slechts twee ondernemingen verdienden in het eerste kwartaal van 1958 meer dan zij uitkeerden. Gedurende genoemde periode werkten de staalmaatschappijen op ge middeld 67% van de capaciteit; geleide lijk is die teruggelopen tot 47%. De laat ste weken is hierin enige verbetering ge komen en de laatste berichten noemen een capaciteit van 56%. Het is nog niet mogelijk te zien of deze stijging een ge volg is van reëele vraag der staalver- werkende industrieën of dat hier op voor- raadvorming wordt gewerkt in de ver wachting dat per 1 juli a.s. de staalprijzen zullen worden verhoogd. In elk geval moet er op gerekend worden dat de winsten der staalmaatschappijen over het tweede kwartaal opnieuw zullen tegenvallen. De auto-industrie bracht het er niet beter af. Alleen de General Motors ver diende het eerste kwartaal 1958 meer dan het uitgekeerde dividend. Chrysler kwam met een gevoelig verlies tevoorschijn, na melijk 1,74 tegen een winst van 5,34 in het eerste kwartaal 1957. Dat de kopermaatschappijen dit jaar een slechte start hebben gemaakt is be grijpelijk gezien het prijsverloop van het produkt en de weer verlaagde produktie, om deze met de afzet in overeenstemming te brengen. De winst over het eerste kwar taal van 1958 liep, vergeleken met het vorige jaar, voor vier maatschappijen terug van 6,37 tot 2,52. Het dividend werd van 3,65 teruggebracht op 3, ook hier dus dividenden die slechts tijde- Advertentie Babyderm Haarwater (Haargroei-to- nic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f. 1.90. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voorde oogjes. Flacon f. 1.25. Alleen in Apotheken en Drogisterijen. lijk te handhaven zijn als er geen keer in de conjunctuur komt. Zelfs de olie-industrie, die jaar aan jaar op betere resultaten kon wijzen, liet het eerste kwartaal 1958 verstek gaan. De winst van tien belangrijke maatschappijen liep terug van 15,21 tot 10,23; hierbij dient echter rekening gehouden te worden met de situatie gedurende het begin van 1957, toen de kwestie om het Suezkanaal voor de olie een gunstige tijd was. Ook hier was het noodzakelijk de produktie terug te brengen. Contramineurs Wij zullen het bij deze vier groepen laten maar er zijn meer belangrijke groepen van maatschappijen die het eerste kwartaal ongunstig werkten. Het. indexcijfer van de industriële produktie liep dan ook terug van 147 eind december 1956 tot 126 in april 1958. Aangezien het nog niet mogelijk is te zien of thans reeds het dieptepunt is be reikt, is het begrijpelijk dat de contra mineurs hun positie hebben vergroot. Deze groep, die op de verwachting van lagere koersen der aandelen speculeert, ziet in de koersstijging der laatste weken mogelijk heden. De contramineurs verwachten vermoedelijk terecht dat het tweede kwartaal van 1958 voor vele industrieën slechter zal zijn aan het eerste kwartaal; maar zij hebben nog andere overwegingen. Aangenomen mag worden dat de produk- tiecaüaciteit van vele industriële onder nemingen thans te groot is. In de jaren 1956 en 1957 werd bij de uitbreidingen steeds gewezen op de situatie die in 1960 en later verwacht mocht worden. Herhaal delijk werd geschreven over de groei der bevolking en aHes wat daarmede samen hangt. De produktiecapaciteit werd bij deze toekomstverwachtingen aangepast. De huidige recessie is voor een groot gedeelte veroorzaakt door de terughoudendheid om aan de plannen tot verdere uitbreiding uit voering te geven. Ook het publiek geeft, de laatste tijd een andere mentaliteit te zien. Zij stelt zich anders in nu de werkloosheid in de naaste omgeving merkbaar wordt. Er worden thans veel minder duurzame goederen op afbetaling gekocht; men is bedacht op het aflossen van afbetalingsschulden. Inzon derheid de auto-industrie heeft met deze mentaliteit te kampen en het is niet on mogelijk dat straks als de nieuwe modellen komen vele autogebruikers de beslissing zullen nemen nog een jaar met het oude wagentje door te rijden. „Tijdelijke pauze" Het wonderlijke deed zich voor dat de uitbreiding van de in blanco verkochte aandelen als een haussemotief voor de markt werd beschouwd. Deze stukken moe ten namelijk worden teruggekocht. De uit breiding verontrustte de kopers dus in het geheel niet. Bij de beoordeling van Wall street mag niet uit het oog verloren worden dat een situatie als in de dertiger jaren niet verwacht wordt en ook niet behoeft te worden verwacht, tenzij zich politieke ont wikkelingen zouden voordoen die thans buiten onze gezichtskring liggen. De op merking van de president-directeur van de Koninklijke Petroleum, jhr. mr. J. H. Lou don, te weten „dat wij de huidige situatie, wat de olie-industrie betreft, niet anders moeten zien dan een tijdelijke pauze in de groei", geldt niet alleen voor de olie- industrie. Blijkens de winst- en verliesrekening zijn de financiële resultaten van de Koninklijke Java-China-Paketvaartlijnen n.v. in 1957 alleszins bevredigend geweest. De exploi tatierekening heeft 23.709.869 bedragen (v.j. 23.991.089). De inlerestrekening was 3.520.792 (v.j. 2.479.354). Na afschrijvin gen op schepen en etablissementen ad 10,4 miljoen, reserve voor vlootvernieu- wing ad 12,2 miljoen, verkoop m.s. „Tji- sondari" ad 342.000, resteert een winst- saldo ter verdeling van 4.300.500 (v.j. 4.778.250). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van 11 percent in con tanten over het verhoogde kapitaal (v.j. I2V2 percent, waarvan 5 percent naar keuze in certificaten van aandelen of contanten). De liquide middelen zijn voldoende voor de aangegane nieuwbouwverplichtingen. De directie vreest, dat de opheffing van de schorsing der fiscale investeringsaftrek niet voldoende zal blijken voor het hand haven van de positie der Nederlandse scheepvaart. Voor het op peil houden van de vloot der maatschappij zullen, naast de normale afschrijvingen op de aanschaf fingswaarde, nog zeer aanzienlijke bedra gen moeten worden gereserveerd. Een groot deel van de Nederlandse koopvaardij, vloot vindt emplooi in concurrentie met vloten van andere naties, die veelal onder gunstiger condities varen. De Nederlandse regering, aldus het verslag, dient hiermee rekening te houden. Per ultimo 1957 bestond de vloot uit vijf stoomschepen en eenentwintig motorsche pen met een gezamenlijke tonnage van 225.343 brt. Voorts waren er zeven motor schepen in aanbouw, respectievelijk besteld met een tonnage van 42.200 brt. De poli tieke ontwikkelingen hebben de directie doen besluiten het bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit jr. n.v. bestelde passagiersschip, bestemd voor de Australië- Indonesië-Singapore dienst, voorlopig niet te doen doorgaan en de opdracht aan de werf om te zetten in de bouw van een motorvrachtschip van het type „Straat Magelhaen", maar met een iets grotere snelheid. De oplevering van dit schip wordt in de tweede helft van 1960 verwacht. Over 1958 valt het de directie moeilijk een voorspelling te doen. Uitgaande van de inkomsten in de eerste maanden van het jaar moet met minder gunstige resultaten rekening worden gehouden. Dit neemt evenwel niet weg, dat de maatschappij op langere termijn de toekomst van het be drijf met veel vertrouwen tegemoet ziet. Het streven om te komen tot een verdere spreiding van de belangen werd met kracht voortgezet. De benarde economische situa tie in Indonesië deed haar nadelige invloed gelden op het goederenvervoer. De dien sten op Indonesië worden echter, zij het aangepast aan de omstandigheden, normaal voortgezet. Het is nog te vroeg om aan te geven wat de invloed van de ontwikkelin gen sinds december za] zijn. Wel meent de directie al te kunnen zeggen, dat deze ont wikkelingen een zekere heroriëntatie wen selijk maken. De stiuatie is thans geheel anders dan in de dertiger jaren. Vele duizenden specu lanten, zowel in Amerika als in ons land, hadden effectenportefeuilles van 5 tot 10 maal de waarde van de geïnvesteeerde gel den. Een golf van gedwongen verkopen heeft toen de markt ontwricht en de koer sen van vele prima aandelen op een niveau gebracht, dat thans ondenkbaar lijkt. De speculatie met geleend geld is ook in Ame rika sterk afgeremd met gevolg dat de angst vrijwel uit de markt is gebleven. In tegendeel, het geld blijft ook thans nog naar de beurs vloeien met het doel goede aandelen te kopen van maatschappijen die na de recessie zeker zullen profiteren van voortgezette groei. Defensieve fondsen Hierbij komt dat het voor korte tijd op genomen geld met de maand goedkoper wordt. Inzonderheid hebben de zogenaam de defensieve fondsen hiervan geprofi teerd; zo steeg het indexcijfer der nutsbe drijven dit jaar van 68.94 tot 77.74 of met bijna 13%. De koersstijging der aandelen van de defensieve fondsen heeft uiteraard ook de koersen der meer speculatieve waarden gunstig beïnvloed. Vele defensie ve fondsen noteren thans boven de hoogste koers van de jaren 1956 en 1957 mede als gevolg van het feit dat de meeste advies bureaus deze groep aandelen nog steeds aanraadt te kopen aan hen, die hun gelden in aandelen willen beleggen. Verschei dene maatregelen die door de Ameri kaanse regering zijn genomen hebben na melijk een inflatoire inslag zoals de be dragen welke geleidelijk beschikbaar wor den gesteld voor publieke werken. Hier door wordt enerzijds de grote teruggang opgevangen als gevolg van de bestedings beperking bij de industrie, hetgeen uitein delijk een gunstige invloed moet hebben op de grootte der arbeidsreserve, anderzijds echter worden de hiervoor benodigde be dragen niet door inkomsten gedekt, waar door de begroting een deficit te zien zal geven. Gevreesd wordt dat het jaar 1958/59 een nog groter tekort zal aanwijzen. Het is begrijpelijk dat president Eisen hower onder deze omstandigheden een be slissing tot belastingverlaging heeft uitge steld. Ook deze tegenvaller heeft Wall street, althans in eerste instantie, goed ge nomen; het koerspeil kon zich handhaven. De grote vraag blijft of de president gelijk heeft met zijn reeds meermalen her haalde mededeling dat het dieptepunt van de recessie in zicht is. Ook al zou dit het geval zijn dan zal het herstelproces ge ruime tijd duren, mede omdat de koop kracht der grondstoffenproducerende lan den door de prijsdaling zeer zwaar geleden heeft. Het bestuur van de n.v. Verenigde Industrie- en handel-Maatschappij „VIIIAMIJ" te Amster dam heeft in de algemene vergadering medege deeld. dat de dalende tendentie in de omzetten tot staan is gekomen. Er is een stabilisatie merk baar op een lager niveau. Advertentie door Uw haar als U het één keer thuis zeil gewassen heeft met Kleurshampoo Tintgevende haarwasslng met POLYCOLOR (aagt de eerste grijze haartjes (zonder verven!) op de vlucht. 't Is verbluffend eenvoudig! Tube voor 2 wassingen f.1.95 Bij alle drogisten en parfu meriezaken. Het dagblad „Het Nieuws" schrijft, dat de Nederlandsche Handel Maatschappij de plantage Slootwijk op Suriname heeft ge kocht van het land. De plantage Sloot wijk was eigendom der Stichting Experi mentele Landbouw, de organisatie die be last is met het beheer van enkele door het welvaartsfonds opgezette projecten. Met toestemming der regering werd een deel der plantage verkocht aan de Nederland sche Handel Mij., die geleidelijk de be staande aanplant belangrijk zal uitbreiden. Vooruitlopend op de vorming van een kabinet door generaal De Gaulle is de goudprijs op de beurs te Parijs scherp ge daald. De prijs van baargoud bedroeg 526.000 frank tegen donderdag 536.000.000 frank. Noordafrikaanse aandelen en aan delen van oliemaatschappijen met be langen in de Sahara stegen 5 8 percent. De internationale arbeidsorganisatie (I.L.O.) heeft vrijdag een plan gepubli ceerd ter bestrijding van de recessie in industrielanden door bij voorbaat kapi taalsgoederen voor minder ontwikkelde landen te produceren, misschien tegen la gere prijs. In het plan, zoals dat door het secretariaat van de I.L.O. werd geschetst, wordt de mogelijkheid geopperd een in ternationaal goederenbureau in het leven te roepen, dat voordat er orders van re geringen of bedrijven zijn binnengekomen, industrieprodukten zal bestellen. (Reuter). Een depressie, die ten westen van Ier land is gepasseerd en naar de Golf van Biscaye trekt, is het voor West-Europa be langrijkste druksysteem geworden. Om dit depressiegebied "heen trok gisteren een randstoring van Frankrijk naar de Engelse oostkust. Het front van deze storing pas seerde ons land en bracht vooral in het midden en noorden van het land regen- en onweersbuien. Op het vliegveld Twente viel 30 mm., in Ramspol 18 mm. Op het midden van de oceaan is een krachtig gebied van hoge druk tot ont wikkeling gekomen, dat zich van de Azoren tot IJsland uitstrekt en zijn voortzetting vindt in Scandinavië, waar in Finland de barometerstand nu ook 1030 mb. is ge worden. Dit laatste heeft tot gevolg, dat in ons land de wind overwegend zuidelijk tot zuidoostelijk zal blijven. Voor morgen wordt daarom overwegend zonnig en vrij warm weer verwacht. De kans op onweer Zondag 1 juni Zón op 4.26 uur, onder 20.49 uur. Maan op 20.21 uur, onder 4.21 uur. Maandag 2 juni Zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur. Maan op 21.22 uur, onder 5.12 uur. Maanstanden 1 juni* 21.55 uur volle maan. 9 juni 7.59 uur laatste kwartier. 17 juni 8.59 uur nieuwe maan. 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 1 juni Hoog water 2.50 en 15.20 uur. Laag water 10.52 en 23.20 uur. Maandag 2 juni Hoog water 3.39 en 16.08 uur. Laag water 11.43 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. is klein. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten £0 tü en binnenlandheden t .5 *w 5 morgen 7 uur. Neerslag: r" ti c laatste 24 uur. z cS ü-b 2 Den Helder onbewolkt z 11 4 Ypenburg onbewolkt zzo 12 3 Vlissingen zwaar bew. z 11 2 Eelde zwaar bew. zzo 10 14 De Bilt onbewolkt zzo 10 6 Twente onbewolkt z 11 31 Eindhoven onbewolkt z 11 2 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 13 3 Helsinki onbewolkt zzw 13 0 Stockholm licht bew. O 20 0 Oslo zwaar bew ono 19 0 Kopenhagen zwaar bew. 0 17 0 Aberdeen motregen ono 9 14 Londen zwaar bew. z 18 0,2 Amsterdam onbewolkt ozo 20 1 Brussel licht bew. zzw 17 3 Luxemburg onbewolkt windst. 15 4 Parijs half bew. zo 21 0,4 Bordeaux zwaar bew. zo 21 0 Grenoble onbewolkt windst. 20 0,4 Nice onbewolkt windst. 19 Berlijn regen nno 19 0,1 Frankfort mist windst. 20 2 München onbewolkt zw 20 9 Zürich mist windst. 15 3 Genève onbewolkt windst 19 0 Locarno onbewolkt 0 14 26 Wenen regenbui w 24 0,1 Innsbruck half bew. w 22 0 Rome onbewolkt ozo 28 0 Ajaccio onbewolkt O 25 1 Madrid zwaar bew. zzw 23 0 Mallorca licht bew. n 25 0 Algiers onbewolkt windst. 24 0 76. Als eerste klas passagiers voeren Panda en Jolliepop naar hun land terug. Dankzij het blok goud, dat in Jolliepops paraplu was achtergebleven, konden zij zich nu wel wat extra uitgaven veroor loven. „Joris heeft mij voor zijn heenreis laten betalen", zei Panda, „dus mogen we best dat goud van zijn bank gebruiken, om onze terugreis te bekostigen". „Ongetwij feld". beaamde Jolliepop. „En bovendien houden wij hier nog een aardig extraatje van over, als ik het zo mag uitdrukken". In schrille tegenstelling tot hun gerieflijke manier van reizen, was de wijze waarop Joris Goedbloed de zeereis volbracht. Hij zat als blinde passagier in het ruim en peinsde over zijn verloren rijkdommen. „Het is treurigmompelde hij. „Ik, de eigenaar van een bank en van goud mijnen, heb thans niet eens voldoende middelen, om mijn overtocht te betalen. Maar komaanvervolgde hij met on verwoestbaar optimisme, „in elk geval heb ik enkele amusante herinneringen aan dit avontuur overgehouden en die zijn ook wat waard". Zo voeren allen weer naar huis en was het avontuur in het Wilde Westen afgelopen. Maar nieuwe avonturen wachtten hen alweer. Kijk morgen maar in de krant! EINDE VAN DIT VERHAAL Met ingang van heden is de export van Nederlandse tomaten naar België stopge zet. Deze maatregel is een gevolg van de prijsontwikkeling van dit produkt op de Belgische markt. Hoelang dit exportverbod zal gelden is niet bekend. Op de groenten- veilingen in ons land zijn op het ogenblik reeds flinke aanvoeren van tomaten. De goede kwaliteiten noteren de laatste dagen rond ƒ1.50 per kg op de veiling. Er i- regelmatig een grote export, vooral naar Engeland en Duitsland. De in 1957 bereikte resultaten door de n.v. Mijnbouwmaatschappij Curagao geven alleszins reden tot voldoening, aldus het jaarverslag. De verkochte hoeveelheid fos faat was 105.389 ton tegen 103.584 in 1956. De gemiddelde verkoopprijs lag 7% per cent hoger. Deze verbetering was niet al leen te danken aan het achteruitlopen van de vrachtprijzen, maar tevens aan de prijs stijging van het afgewerkte produkt. Het saldo produktierekeningen was 7.096.282 (v.j. 6.611.866). Interest en an dere baten beliepen 241.075 (v.j. 121.546). De onkosten waren 601.701 (v.j. 717.147). Bel;.: tingen vergden 2.123.327 (v.j. 2.277.254). Evenals de vorige jaren zal een groot ge deelte van de winst moeten dienen ter ver sterking der reserve voor diverse belangen, voor de financiering der investeringen welke benodigd zijn om de levensduur van de mijn te verlengen. Voorgesteld wordt uit de winst 2.200.000 toe te voegen aan genoemde reserve, en aan de Trust Maat schappij Curagao 1 en 2 909.091 uit te keren. Over de vooruitzichten voor 1958 zegt het verslag dat rekening moet worden ge houden met de kans op enige moeilijk heden welke zich zouden kunnen voordoen in verband met maatregelen veroorzaakt door de geleidelijke overschakeling op het nieuwe systeem, dat vermoedelijk pas in 1959 volledig zal worden ingevoerd. ADVERTENTIE OEOfFONMID HANOIUMUK (aluminium Jaloezieën) Decoratief Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 - Tel 10743 - Haarlem Volgens het jaarverslag over 1957 van de Algemeene Friesche Brandverzekering- Mij en de met haar samenwerkende maat schappijen Hermes, Albingia, Frisia en Nijmeegsche steeg de premie-ontvangst van 4.222.952,— tot 5.027.104,—, dus met 19 percent. De ontvangen interest nam toe van 98.129,— tot 140.326,— of met 43 percent. De omvang van dit bedrijf is in de laatste zesenhalf jaar verviervoudigd. Ook dit jaar was de premie nagenoeg geheel nodig voor het betalen van schaden en kosten en de verhoging van de tech nische reserves. De winst, die voor het overgrote deel bestond uit interest, beliep 160.547,Vermeerderd met het onver deelde saldo van vorig jaar was 184.067 beschikbaar. Dit bedrag is voor 80 per cent in het bedrijf gehouden; 36.000. uitmakende 4 percent van 't geheel vol gestorte kapitaal, werd als dividend uit gekeerd. Advertentie Vertalers. Honderdvijftig vertalers hoofden van vertaalafdelingen van inn ternationale organisaties houden weekeinde te Luxemburg een interna tionale conferentie, georganiseerd door de internationale federatie van vertalers in samenwerking met de Hoge Autori. teit van de E.G.K.S. Men wil een oplek "dingsschema voor vertalers opstellen en tot coördinatie van terminologie probe ren te komen. Bevredigend. De artsen die kardinaal Ste- pinatsj, de rooms-katholieke aartsbis^ schop van Zagreb, behandelen hebben verklaard dat de toestand van de pa tiënt bevredigend is. Zondag was ge! meld, dat de kardinaal die feitelijk huis arrest heeft in zijn geboortedorp Kras- sitsj, zeer ernstig ziek was. Bezegeld. De burgers van de Noorse stad Bergen zijn droevig gestemd over de dood van „hun" walvis. Veertien dagen geleden kwam een witte, ruim drie me ter lange walvis de haven binnen. Dui- zenden kwamen dagelijks kijken hoe het dier in de nabijheid van de schepen „speelde". Woensdag zwom de walvis de haven uit, naar het noorden, en daar mede was zijn lot bezegeld. Vrijdag werd het dier door vissers uit Hedla gevangen en gedood. Opgeheven. Van vandaag af is de rassen scheiding op de bussen en trams te New Orleans in de Amerikaanse staat Loui siana opgeheven. Een federaal ge. rechtshof heeft het verzoek van het stadsbestuur om het invoeren van deze maatregel, die anderhalf jaar geleden reeds werd voorgeschreven, nog enige tijd uit te stellen, afgewezen. Reserve. De democratische kandidaat voor het presidentschap van Portugal, dr. Vicente heeft zich bereid verklaard de onafhankelijke kandidaat, generaal Delgado, te steunen om de actie tegen de regeringskandidaat Americo Thomas minister van Marine te verenigen. De organisaties van beide kandidaten zul len samenwerken. Dr. Vicente zal zijn kandidatuur niet officieel intrekken. Hiertoe is besloten om een reservekan didaat te hebben voor het geval gene raal Delgado zou uitvallen als de Raad van State bijvoorbeeld zou vaststellen, dat hij „politiek ongeschikt" is voor het presidentschap. Discreet. Volgens het Westberlijnse infor matiebureau West zijn er dit jaar al vierhonderd artsen uit Oost-Duitsland naar het Westen uitgeweken. De com munistische autoriteiten houden dok ters die betrekkingen met het westen hebben op discrete wijze in het oog. Het jaarlijks medische congres in West-Ber- lijn is voor de Oostduitse artsen verbo den. In Leipzig is een „tegencongres" georganiseerd. Verdoving. In een ziekenhuis te Bordeaux is de fakir Yvon Yva aan zijn blinde darm geopereerd zonder te zijn ver doofd. De fakir onderwierp zich vrij willig aan deze proef, die werd ge filmd. Er zijn aantekeningen over dt reacties van de patiënt gemaakt. On middellijk na de operatie verzocht de fakir naar een telefooncel te mogen lo pen om zijn vrouw in te lichten. Volgend jaar. Frankrijk is van plan vol gend jaar te Colomb-Bechar in Zuid- Algerije veertig raketten af te schie ten voor een onderzoek van de hogere luchtlagen. De raketten zouden een hoogte van honderd tot tweehonderd km. kunnen bereiken. Het is de bedoe ling in december met de proeven-te be ginnen. Ontploffing. In de werkplaats van de Scan dinavian Airlines op het vliegveld Bromma bij Stockholm heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor vier arbeiders om het leven kwamen en 24 werden gewond. De explosie werd ver oorzaakt door benzinedampen. Gezwicht. De president van Panama, Er nesto de la Guardia heeft een nieuwe minister van Onderwijs benoemd, na studentenbetogingen tegen minister Ju- liao. De president benoemde ook een nieuwe minister van Buitenlandse Za ken. De Panamese regering heeft toe gezegd de problemen der studenten te zullen bestuderen. Ook de eis der stu denten, dat de bevelhebbers der natio nale garde dienen af te treden, is in gewilligd. Men verwacht dat de vijf honderd studenten die zich in het uni versiteitsgebouw hebben verschanst het gebouw vandaag vrijwillig zullen ver laten. DOOR het wanbeheer, dat sedert de oudheid over het land van Kanaan is uit geoefend, zijn vele van de eertijds vrucht bare gebieden in troosteloze woestenijen veranderd. Het land heeft veel van oor logen en krijgsbenden te lijden gehad, waardoor menselijke samenlevingen her haaldelijk werden verwoest en vernietigd, maar dit geweld is slechts ten dele aan sprakelijk voor de desorganisatie van de natuur. Door de ontbossing, die reeds in bijbelse tijden plaats vond, is een groot deel van het land in de greep gekomen van niets ontziende erosie, die de vrucht bare gronden doet wegstuiven en wegspoelen, waarna de barre rotsbodem komt bloot te liggen. Eeuwenlange roof- bouio heeft de berghellingen, waar vroeger olijven- en wijn gaarden welvaart brachten, doen verdorren en zelfs het gras is in sommige streken volkomen verdwenen. Het slechtst komt in dit opzicht de woestijn voor de dag die zich uitstrekt van Hebron tot Egypte, waar de verdroogde dalen een troosteloze aan blik bieden en zo ver het oog reikt geen vegetatie te bekennen is. Toch moet het er in deze streken, waar de gemiddelde regenval te gering is om ee - plant te doen groeien, in bijbelse tijden gunstiger hebben uitgezien. Immers, in Gen. 20 1 lezen we, dat Abraham opbrak naar het Zuiderland, waar hij zich frissen Kades en Sur vestigde en als vreemdeling in Gerar vertoefde. Dat zou de aartsvader zeker niet gedaan heb ben als het leven in het Zuid .rland, dat is de tegenwoordig veel omstreden Negéb- woestijn, onmogelijk was geweest. De kud den van Abraham hadden water en weide gronden nodig, twee levensnoodzakelijk heden die in de Negeb destijds blijkbaar voorhanden waren. Desondanks moeten we er voor waken ons de landstreek in die tijd al te sappig voor te stellen. Een be langrijke aanwijzing hiervoor vinden we in Gen. 26 15 - 22. Daar zien we, dat de Filistijnen de door Abraham gegraven waterputten hadden dichtgestopt en met aarde hadden gevuld, maar Isaak groej die putten weer op en vond o.m. „levend water". De Israëliërs hebben herhaaldelijk gepoogd in de Negeb-woestijn kolonies te vestigen, maar tot voor kort bleef dit stre ven steeds zonder resultaat, ondanks de veel moderner hulpmiddelen die in ome tijd ter beschikking staan. Tot men zich eens ging oriënteren op de historische overlevering, die duidelijk van waterputten gesproken had. En inderdaad, nadat een groep onderzoekers wekenlang in de Negeb had rondgezworven, werden de waterputten ont dekt, waarvan de Bijbel met historische nauwkeurigheid gewag had gemaakt. Diep verscholen onder de hete zandmassa's werden de oeroude waterputten bloot gelegd, en op de bodem van deze putten borrelt nog steeds helder drink water op, „levend water", zoals dit door de knechten van Isaak werd genoemd. Elders is in de Negeb thans ook water aangeboord, maar dit is brak en daardoor niet te drinken, het is dus volgens de ter minologie van die tijd geen levend water. En thans staan bij deze waterbronnen, die duizenden jaren geleden door Abraham en Isaak werden gebruikt, de onderkomens van tientallen kolonistenfamilies, die het Zuiderland bewonen. Trouwens, er was nog een aanwijzing in de Bijbel die voor de landbouw van on schatbare betekenis is gebleken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2