Uitgaan in Haarlem CIJFERS^ Eindbalans van de raadsverkiezingen 3aat~ta>iia DE GENERALE REPETITIE VAN „MIRANDOLINA" DOOR HET BOLSJOI BALLET IN PARIJS Olga Lepesjinskaja: mannelijk aandoende virtuositeit en vrouwelijke charme Dansers in burger Een ideale soliste Kind in put gevallen Kerkelijk Nieuws KERKELIJK LEVEN Groot-Brittannië Kort nieuws LEZEN EN LATEN LEZEN OverzichUvan verlies- en winstzetels der partijen Ruim 7000 bomen gekapt ter wille van de verkeers veiligheid i r II R D A G 31 M EI 19 5 8 Deze maand vier jaar geleden was ik in Parijs om de langverwachte voorstellingen van het legendarisch vermaar de, maar sinds de revolutie nooit in het westen geziene ballet can het ruim honderdtachtigjarige Bolsjoi Theater uit Mos kou hij te wonen. Het werd een deerlijke teleurstelling: de gebeurtenissen in Dien Bien Phoe noodzaakten de Franse regering tot een verbod van de vertoningen. Het lijkt wel haast een speling van het noodlot, dat de vierde republiek opnieuw in verwarrende en schrikbarende moeilijkheden cei'keert, nu de Russische dansers honderdzevenenvijftig in getal, vergezeld van een omvangrijke staf van technisch personeel en drie dirigenten voor de tweede keer met de gste bedoelingen de rechteroever van de Seine hebben opgezocht. Maar goed: uiterlijk heerst er het kalme klimaat, dat de bezoeker verhindert te geloven in de mogelijkheid can explosies der absurditeit, waartegen men zich trouwens door duizenden gewapende agenten op alle kruispunten Deze week is er tweemaal daags op het kolossale toneel van de Opera gerepeteerd. Iedere middag en avond kon men het komen en gaan beleven van de talrijke baiietomanen. die van deze voorproeven wilden genieten, maar alle deuren her metisch gesloten vonden. Het opwachten en aanspreken van de solisten had niet de minste zin als gevolg van het ondoor dringbare van hun natuurlijk incognito: de vreemde taal. De ondanks zijn ambte lijke gestrengheid beminnelijke, op een amicale manier diplomatieke portier van de artiesteningang, monsieur Ferrari, zei het ongeveer zo toen ik met een Neder landse collega een poging deed door het uit Rusland blijkbaar meegenomen, on zichtbare ijzeren gordijn te breken: „Ik zou u graag willen helpen, al was het al leen maar om uw verlies aan illusies om trent ons mooie Frankrijk goed te maken met een bewijs van onze hartelijke gast vrijheid. doch het heeft geen zin u mijn toestemming te geven, want alle corridors worden door de recherche bewaakt!" Een beleefd verzoek tot de culturele attaché van de Russische ambassade in de Rue de Crenelle bleef zonder uitwerking: men wist van niets. Toen kwam het toeval ons te hulp, zoals zo dikwijls wanneer men voldoende gespannen op een doel is in gesteld. Wandelend op de Boulevard Haussmann bemerkten wij plotseling tussen de voor bijgangers uit de tegenovergestelde rich ting een vagelijk bekend gezicht. Tien me ter verder wisten wij het gelijktijdig als bij toverslag: professor Michael Tsjoelaki, minister van schone kunsten en gedele geerd directeur van alle Sovjet-theaters. Bij de zich automatisch openende glazen deuren van het weelderige Hotel Ambas sador hadden wij hem ingehaald. Tot ons geluk was er in dc hal een tolk aanwezig, zodat we hem de belofte in herinnering konden brengen, die hij ons tijdens een exclusief interview in 1954 had gedaan: dat wij bij de eerstkomende gelegenheid bij een repetitie aanwezig zouden mogen zijn. Hij vernieuwde deze toezegging in zoverre, dat wij het nummer van zijn kamer kregen om een der volgende dagen telefonisch contact te zoeken. Dinsdag- wond vernamen wij aldus, dat zijn hand- Skening onze visitekaartjes tot entree biljetten voor de complete generale van Romeo en Julia" had gelegaliseerd. Dc heer Ferrari deelde kennelijk onze vreug de, toen hij ons een etmqal later in de donkere, vrijwel lege zaal©p de eerste rij van de dure fauteuils d'orchestre liet plaatsnemen. Om tien minuten over acht een luid ap plaus: de leden van het voltallige orkest van de Parijse Opera begroetten de Rus sische dirigent (Gueorgui Jemstoegien, naar wij later vernamen). Op het toneel, waar alleen wat practicabels, tafels en stoelen stonden, werd het geweldige cyclo- rama neergelaten het achterdoek, dat in onze theaters rondhorizon heet van grijsblauw aluminium. De dansers, vele tientallen, zochten bedrijvig hun posities voer het openingstableau, sommigen in burger, enkelen in rose of witte kostuums voor wat men noemt het romantische werk, anderen in wollen maillots die bij de training gebruikelijk zijn, vastgehouden met. dassen of sjerpen. De jeune premier bedwong zijn lokken met een alpinopet, een 'coryfee liet zich door haar tot beneden de knie afzakkende kousen niet van haar acrobatisch vertoon weerhouden. Na de eerste maten kwam een der solisten aan rennen, die in de haast had vergeten zijn fototoestel in glimmend foudraal af te leggen. Een balletmeesteres gaf door een microfoon achter haar verlichte lessenaar in het midden van de zaal nu en dan corri gerende aanwijzingen. Het gebeurde nogal eens, dat er discussies ontstonden tussen de uitvoerenden „boven" en „beneden" over het tempo of het attaqueren van de muziek, waarbij een gewezen zanger, van Russische origine en Franse nationaliteit, als schorgeschreeuwde verbindingsman optrad. Onder deze curieuze omstandigheden wachtte ons een bijzondere sentatie, of liever een tot nadenken stemmende er varing. Als dit spektakel „Romeo en Ju lia" moest voorstellen, dan hadden wij daar in de bioscoop een merkwaardig ver keerd beeld van gekregen. Bovendien klonk de orkestpartij zelfs niet naar de nozartiaanse „klassieke symfonie" van Prokovjev, laat staan naar zijn compositie die de adaptatie van Shakespeare's spel der over de dood triomferende liefde be geleidt. Sterker nog: wat wij hoorden le ken variaties op de onsterfelijke aria Sientje laat me los" te zijn, zodat we toch langs een omweg in een Italiaanse sfeer werden opgenomen. Dat het „Romeo en Julia" dus niet kon zijn, was duidelijk, al deed een amoureus duet in het begin dat nog even vermoeden. De prima ballerina was trouwens beslist niet Galina Oela- "ova, met wie wij enkele uren tevoren al evenzeer bij wijze van uitzondering nog hadden gesproken maar dat wordt oen ander verhaal. Na tien minuten bestond ev geen twijfel meer: dit was geen ballet uit het ons bekende repertoire. Wat dan wel? Misschien is er een onbewuste associatie in het geding geweest, doordat ik ergens f°Peen affiche de overigens weinigzeggen ds titel „Mirandolina" had zien staan, uinar opeens herkende ik door het toedoen van een aantal figuren, zonder enigerlei aanwijzing uit een verklarend program- ma- want dat was nog niet verkrijgbaar, zonder nadere bepaling van tijd en plaats urn- handeling door de immers afwezige decors-en verdere aankleding, dat hier de Vr°lijke plaisanterie „De Herbergierster" •an de blijspeldichter Carlo Goldoni uit het midden van de achttiende eeuw werd vertolkt. De geschiedenis, die mij van de Olga Lepesjinskaja en Joeri Kondratov in „Mirandolina" (foto uit Rusland). destijds enigszins gedenatureerde voor stellingen vol potsierlijk kabaal door het gezelschap „Comedia" nog vaag voor de geest stond, liet zich voor de rest gemak kelijk raden. Een eigenlijk voor de hand liggend gegeven voor een choreografie, deze kluchtige historie van de verlopen Markies Forlipopoli, de rijke parvenu Graaf Albafiorita en de stuurse Ridder Ripafratta, die als verliefde dwazen dan sen om de rokken van hun snaakse gast vrouw, totdat deze definitief -haar hart schenkt aan haar trouwe dienstknecht. Men kan zich op het standpunt stellen, dat een dergelijk verhalend ballet met zijn talrijke duels en divertissementen ouder wets is, een regelrechte voortzetting van de romantische traditie uit de laatste de cennia der tsaristische heerschappij, dat neemt niet weg dat men de grootste be wondering moet hebben voor de werkelijk fenomenale expressiviteit van deze dan sers, zowel individueel als .collectief, die zelfs in een gewone „doorlooprepetitie" zonder enige andere hulp van buiten als een paar requisieten bij zulke totaal on voorbereide toeschouwers, als wij die ge denkwaardige avond waren, beurtelings plezier en vertedering wisten te wekken. beschermd kan wanen. En zo kon dan vrijdag de gala- première doorgaan: „Romeo en Julia" met de fameuze Galina Oelanova in de vrouwelijke titelrol, bij ons reeds door de in kleuren gefilmde versie bekend. De belangstelling is enorm. De gevreesde distributie van vlees en andere voedingsmidde len kon worden uitgesteld, één zwarte markt is niettemin reeds zeer levendig op gang gekomen: die in toegangs bewijzen tegen meer dan verdubbelde prijzen voor dit gast- seizoen van twee weken. Zoals men weet gaan de voor luxe geenszins onverschillige Sovjet-artiesten (dc danseressen zijn goede klanten van textielzaken en kapstalons, zij hanteren vrijmoedig het lippenstift en bewegen zich allang niet meer op platte schoenen, zoals bij hun aankomst op Le Bourget in twee machtige T.U.'s 104) vervolgens naar Brussel, waar zij op 20 juni in het Groot Auditorium van de Wereldtentoon stelling en daarna in de Muntschouwburg voor een vermoe delijk wel zeer internationaal publiek zullen verschijnen. schriften vond ik deze theoretische leuzen: „Het ballet Mirandolina bezit hoge mense lijke kwaliteiten doordat daarin de waar achtige liefde zegeviert. Het is tevens een illustratieve zedenschildering van de deca dentie der overbodige aristocratie". Nu goed, men ka» dit billijken als naïeve romantiek. Het ballet in Sovjet-Rusland is nog allerminst een spiegel van een nieuwe vorm van gemeenschapsleven. Maar het mag toch in zoverre „revolutionair" heten als het een protestbeweging is tegen de verwording van het. oude, zowel wat be treft de zinloze inhoud als de verstarde virtuositeit. Dat brengt ons bij punt twee. Men heeft inderdaad kans gezien de mid delen van het „vorstelijke" verleden doel treffend aan te passen en uit te breiden voor een „democratisch" gebruik tot lering en vermaak. Deze dansers beheersen de zogenaamde klassieke techniek tot in de perfectie, doch zij beperken zich niet tot stereotiepe bewegingen, strevend naar uit drukkingskracht eenvoudig en waar achtig van het hele lichaam. In „Miran dolina" zag ik daar zelfs in deze gemar keerde benadering prachtige bewijzen van. Zoals in alle balletten, die wij op de een of andere manier uit Moskou kennen, is de pantomimische inslag zeer sterk. Maar het blijft niet bij gebarentaal, als een soort toneel voor doofstommen, door bijvoor beeld als blijk van genegenheid de hand op het hart te leggen, nee. het totale we zen wordt in actie gebracht. Hierbij kan zowel van inleving als van uitdenken sprake zijn, al naar gelang de aard van het werk of de rol in kwestie. In zekere zin betekent dit bezoek aan Frankrijk het in lossen van een ereschuld, want wat hier wordt gepresteerd is de vervolmaking van de pas d'action, die door Jules Perrot meer dan honderd jaar geleden in Rusland werd ingevoerd. Neem het duet van Mirandolina met haar oprechte, nederige aanbidder Fabric- cio in de eerste akte: een gracieuze amou rette, waarbij de vrouw, door haar partner hoog op de schouder getild, hem even licht door het haar streelt, daarmee het at letische effect een zinrijke plaats gevend in de spelsituatie. Of ik noem de pas de trois van de titelheldin met haar dweep zieke-begunstigers, waarin zij telkens de beoogde handkussen weet te ontwijken, aldus de verhoudingen helder demon strerend in wat tevens een verrukkelijk dansmotief is. Dit zijn allemaal vertol kingsfactoren, die in de ontwikkeling van de balletkunst als uiting van deze tijd hun functie verliezen maar als openbaringen van een emotionele toestand of als humo ristische karakteristieken bij mijn weten nooit en nergens tot een dergelijke vol maaktheid werden gecultiveerd. Iets der gelijks kan men zeggen van de sappig ge stileerde gezelschapsdansen als de wals. De kennis had temeer waarde, omdat dit uit 1946 daterende werk van balletmeester en regisseur Vassili Vaionen op muziek van Serguei Vassilenko tijdens het bezoek aan Londen in 1956 niet op het repertoire stond en evenmin straks in Brussel wordt uitgevoerd. Een critische beschouwing mag ik uiteraard niet geven, gelet op de onvol ledigheid. Wel kan ik enkele vragen be antwoorden. Hoe kan men een afwisselend grotesk en idyllisch carnavalsstuk als „Mi randolina" rijmen met het ideaal, dat door Leonide Lavrovski, de artistieke leider van het Bolsjoi Ballet, in een door het tijd schrift „Cahiers de la danse" overgenomen vraaggesprek als volgt werd geformuleerd: „Het ballet wil, als een kunst van de Sov jet, niet alleen een schouwspel van schoon heid bieden, maar vooral gevoelens op wekken en denkbeelden ingang doen vin den Een ballet moet mooi zijn en ook dansant, doch tegelijk in de mens sluime rende krachten tot bewustzijn brengen" en zo meer? In twee propagandistische ge- In het Friese dorp Bergum is vrijdag een bijna tweejarig jongetje, J. S. achter de ouderlijke woning in een rioolput ge vallen en verdronken. De moeder vond het kind. dat zelf het deksel van de put gelicht had, kort na het ongeval. Geneeskundige hulp mocht toen niet meer baten. Een gelukkiger afloop had een dergelijk incident in Hilversum waar vrijdagmid dag een eveneens tweejarig knaapje, P. V., een putrooster oplichtte en in een put viel. De moeder kon het kind, dat reeds be wusteloos was, uit zijn benarde positie be vrijden. Door kunstmatige ademhaling werd het jongetje weer bijgebracht. Ned. Herv./Kerk Beroepen te Zoetermeer (2de pred.pl.) J. Spelt te Dinteloord; te Goedereede (toez.) H. Zethof, kand. te Putten (o.d. Veluwe). Beroepbaarstelling: Ds. P. H. W. M. van der Meer de Walcheren, oud-legerpredi- kant te Parijs, woonachtig te De Steeg, is beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Sorong (Nieuw-Guinea) (Evang. Chr. Kerk) S. S. van Dijk te Wit- marsum. de farandole (een soort galop) en de ta rantella, zwierig en feestelijk vertoon, dat binnen de grenzen van het genre logisch verantwoord is als bewijs van de gesteld heid der massa. Nog enkele woorden over de ster van deze voorstelling, Olga Lepespinskaja, een demi-caractère-danseres bij uitstek met 'n bijna mannelijke bravour en een typisch vrouwelijke charme, specialiste in briljante sprongen en snelle draaien, maar niet zeer fraai van lijn. Zij was met haar plaagzieke koketterie een ideale Mirandolina, tegelijk fier en aandoenlijk, met alle gymnastische vaardigheid om haar meeslepend tempera ment uit te vieren. Zij moet bijna veertig jaar zijn, hetgeen haar niet belette met een levendigheid te repeteren alsof zij in plaats van met een voorbereiding tot ten minste de honderdste reprise aan haar debuut be zig was. Maar ja, het is dan ook stellig de eerste keer geweest, dat zij voor het voet licht verscheen in een fonkelende petti coat. David Koning Het nieuwe jaarboek van de Gerefor meerde Kerken, dat kort geleden ver schenen is, geeft een goed beeld van de ontwikkeling en groei van deze kerken. Op 1 januari 1958 telden de Gerefor meerde kerken 733.367 leden, wat, verge leken bij het voorgaande jaar, een voor uitgang betekent van 8.752 leden. Sinds de grote terugval in 1945-1946, toen 60.000 leden overgingen tot de nieuw gestichte Gereformeerde kerken (onderhoudend art. 31 van de kerkenorde) is het ledental ieder jaar weer gestegen. In 1947-1948 traden zelfs 14.500 leden toe, hetgeen waarschijn lijk te verklaren valt uit een terugkeer van velen, die zich aanvankelijk bij de zogenaamde „vrijgemaakte" 'kerken had den aangesloten. Het noordelijk deel van Friesland is het enige ressort, dat een achteruitgang in ledental te zien geeft. De tabel, die de overgangen naar an dere kerken weergeeft, vermeldt, dat in 1956 vanuit andere kerken 3003 leden tot de Gereformeerde kerken overkwamen. Er onttrokken zich door overgang naar een andere kerk 2570 leden aan deze ker ken. Er is dus een winst van 433 leden. De verhouding van belijdende- en doople den verdient hierbij de aandacht. Bij de belijdende leden verloren de kerken 1019 en kregen 1902, een winst van 883. Bij de doopleden was het andersom: 1551 gingen weg en 1101 keerden terug, een verlies van 540. Een sterke uitwisseling vindt plaats met de Hervormde kerk. Uit deze kerk kwamen 1354 leden naar de Gerefor meerde kerken, doch er gingen 1424 tot de Hervormde kerk over. Een verlies dus voor de Gereformeerde kerken van 70 le den. Met de andere kerken is het proces van uitwisseling minder sterk. Van 670 kerken vermeldt het jaarboek financiële gegevens. Zij brachten voor de instandhouding van de kerk tesamen een bedrag van ruim 18 miljoen gulden. Voor de diaconie gaven zij een bedrag van ruim 5 miljoen, voor de zending bijna 2 miljoen en voor het evangelisatiewerk bijna 1 mil joen. Een totaalbedrag van bijna 26'/2 mil joen gulden. Ook uit dit cijfer blijkt een groeiende welvaart, daar in 1955 door een ongeveer gelijk aantal kerken een to taalbedrag van ruim 24 miljoen gulden werd bijeengebracht. Ook van de Anglicaanse kerk verscheen een dezer dagen het traditionele jaarboek met talrijke interessante gegevens. Vol gens deze blijkt dat ongeveer 70 percent van de Engelsen en Schotten gedoopt is in de Anglicaanse kerk. Ruim 2 miljoen le den bezoeken regelmatig het Avondmaal. Sedert de oorlog zijn er 230 nieuwe kerken gebouwd of verwoeste kerken hersteld. De Anglicaanse kerk is ingedeeld in twee kerkprovincies, Canterbury en York, (althans wat Engeland betreft), elk met een aartsbisschop. Er behoren tot deze kerk verder 111 bisschoppen, 15.000 pries ters en 6000 lectoren. Deze laatste groep wordt gevormd door gewone gemeentele den, die de voorgangers in hun ambtswerk bijstaan. De kerk van Engeland heeft 25 seminaries voor de opleiding van haar voorgangers en een reeks van theologische faculteiten aan de verschillende universi teiten. In aansluiting aan de academische theologische studie dienen de toekomstige geestelijken nog twee jaren in een semi narium de practische theologie te beoefe nen Verder omvat deze kerk 9 monnikenor den en 48 zusterorden. Onder hen bevinden zich de oude orden der Benedictijnen. Fran- ciskanen en Klarissen Deze orden ijn zeer actief in het werk van zending, evan gelisatie en opvoedkundige taken. Naast de orden zijn er tal van religieuze broe derschappen. In de „British Weekly" troffen wij nog een aantal cijfers aan, die betrekking heb ben op de andere kerken van Groot-Brit tannië. Naast de 27 miljoen leden van de Anglicaanse kerk telt de Rooms Katholie ke kerk ruim 3 miljoen leden. In deze kerk werden in 1955 ruim 92.000 kinderen gedoopt, werden 40.000 huwelijken ingeze gend en traden 13.000 volwassenen als le den tot haar toe. De Schotse kerk telde in 1956 njim 1.3 miljoen leden. Van de Engelse „vrije" kerken tellen de Methodisten het grootste aantal leden, na melijk 744.000. Dan volgen de Baptisten met 327.000, de Congregationalisten met 218.000 en de Presbyterianen met 70.000 le den Deze vrije kerken zijn in de laatste tijd druk bezig om onderlinge contacten te leg gen en nauw met elkaar samen te werken. Nog de vorige maand werd een gemeen schappelijke vergadering gehouden waarbij onder meer een resolutie werd aangenomen, ondertekend door de verte genwoordigers van alle vrije kerken, ge richt aan de Engelse regering. De korte samenvatting van deze resolutie luidt: Groot Brittannië dient vooraan te gaan bij de afschaffing van de atoom-proeven. Opbrengst collecte. De in Zandvoort gehouden „Sakor-collecte" heeft een be drag opgeleverd van 1.065.68. iliiiililiiliiiiilillllllllinilllliiliifiiilliiii: iiiij^ BEKENTENIS MULO (I) Ontvangen een circulaire van de P. v.d.A.-afdeling Brielle, die daarin zichzelf aandient als: Een partij die de kapitalistische geest bestrijdt, die de mens ondergeschikt maakt aan het bezit, de arbeids kracht als koopivaar beschouwt, massaal sociaal onrecht duldt, het MULO (II) cultuurleven vervlakt, geestelijke armoede in grote groepen der ge meenschap veroorzaakt en het per soonlijke en gemeenschappelijke le ven vermaterialiseert. Een schier masochistische zelfbe schuldiging. Wij zijn geen socialist, maar zó hadden wij het niet durven te zeggen. „Geheel en al overtuigend was deze fasgade overigens niet", schrijft de Haagsche Courant. In ieder geval geheel en al niet wat het spellen van het woord facade be treft. Het Vaderland daarentegen beweert: „the fault of the Dutch is -giving so little and asking to much" Twee fouten in' één citaat is two too much. REUZE WIENS? „Deze tocht" schrijft Het Vaderland „veroorzaakte even opwinding toen reisleider Jan Goderie in Bern door een wielrijder werd aangereden, ivaarbij diens bil het moest ontgel den". Wiens bil, was dat nu, Vaderland? Die van Jan of die van de wielrijder toen Jan kwaad werd? In Algemeen Dagblad las ik deze: 45.000 mensen gingen u voor en lieten door Hendriksen in één dag van hun oude bed een keurig nieuw bed ma ken. Prima en niet duur. Vraag eens prijs. Beddenmakerij Hendriksen Oostplein 51 (naast Vrije Volk). 45.000 van die karweitjes in één dag Of Hendriksen heeft een reuze-be drijf, of Hendriksen is een reuze opschepper. Talarius TONEEL Zondag 1 juni Stadsschouwburg 20 uur: Voor leden van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" geeft het cabaretgezel schap Wim Kan een voorstelling van „En'gelen en spoken". Dinsdag 3 juni Stadsschouwburg 20 uur: Demonstratie van het eindexamen der Toneelschool. MUZIEK Zaterdag 31 mei Bloemendaal 19.30 uur: In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan geven piano- en vioolleerlingen van Pie van der Glas-Boosman en Chris van der Glas een voordrachtsoefening. Zondag 1 juni Frans Halsmuseum 20 uur: Die Haerlemsche Musyckcamer geeft een kamermuziekavond; het programma luidt: Suite b kl. t., vierde Brandenburgs concert van J. S. Bach en werken van Vivaldi, Sammartini en Riciotti. Zondag 1 juni Bakenesserkerk 19 uur: Het Haarlems Bachensemble zal de cantate nummer acht van J. S. Bach ten gehore brengen. Maandag 2 juni, Restaurant Brinkmann, 19.30 uur: Uitvoeringen door leerlingen van Aad en Jan Plas. Dinsdag 3 juni Grote Kerk 20 uur: Albert de Klerk zal drie koralen van César Franck op het orgel in de Grote Kerk ten gehore brengen. Dinsdag 3 juni Concertgebouw 20 uur: De Chr. Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" onder leiding van .Simon C. Jansen, zal een uitvoering geven van „Die Jahregzeiten" van Jos. Haydn. Woensdag 4 juni Concertgebouw (grote zaal) 20 uur: Het Koninklijk' Mannen koor „Caecilia" biedt Haarlemse ouden van dagen en invaliden een concert aan, waarbij Anton de Beer de leiding heeft. Medewerking verlenen Jo Hekkert-Van Eysden (sopraan), Agaat Slichting (de- clamatrice), Willy Doornebosch (piano), Tiny Verhoef (begeleiding). Woensdag 4 juni Concertgebouw (turn zaal) 19.30 uur: Derde leerlingenuitvoe ring van Haarlems Muziekinstituut. Donderdag 5 juni Grote Kerk 15 uur: Al- bert de Klerk speelt op het orgel wer ken van Girolamo Frescobaldi, Tomas de Santa Maria, Francisco Peraza, Se- bastiaan de Heredia, Dietrich Buxte- hude, Carl Ph. E. Bach en Ernst Pep ping. Donderdag 5 juni Concertgebouw 20.15 uur: Voor de Vereniging van Vrienden van het N.Ph.O. geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest een concert on der leiding van Henri Arends. Het pro gramma luidt: Concert voor vier violen van Vivaldi; Eine kleine Nachtmusik van Mozart; concert voor altviool van Horvath; ouverture Die Fledermaus van Joh. Strauss. Vrijdag 6 juni Concertgebouw 20 uur: Het Symfonie-orkest „Haerlem" onder lei ding van Marinus Adam geeft een con cert ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan. Solist is George van Re- nesse. Het programma bevat werken van Franz Schubert, Edvard Grieg, Ser ge Rachmaninoff en Franz Lachner. AMATEUR TONEEL EN DANS Zaterdag 31 mei Stadsschouwburg 20 uur: Mevrouw Van der Ree-Van Tricht geeft een uitvoering met haar leerlingen. Maandag 2 juni Stadsschouwburg 20 uur: Door de stadsbibliotheek zijn de volgende wer ken aangeschaft. Romans: Arvay, Schrei niet, Natasja; Chilton, Sprong in het heelal, dl. 2: De rode planeet: van Eemlandt, Een Rubens op drift: Michiels, Het ai- scheid: Bender, Eine Sache wie die Liebe; Mathi, Wenn nur der Sperber nicht kommt; Hanley, Drinkers of darkness: Sava, A ring at the door. Populair-wetenschappelijke boeken: Brummel, Miscellanea libraria. opstellen over boek- en bi bliotheekwezen: Marcel, De mensen contra het menselijke, over de ontwaarding van het leven door fanatisme, techniek en massificatie; Den- dermonde. Het water tot de lippen, wat wij de den via het Nationaal Rampenfonds; d'Espalller en Pelgrims, Het kind op de drempel van de la gere school, dl. 2: De leesrijpheid: Bouwmeester, Schaakstukken spelen u voor; Vriend, De prak tijk van het bouwen (reeks: Wonen in de Lage Landen); Jacob, Me- yesterday and to-day (auto biografie van een Engelse schrijfster); Brom. Vijf studies (Het Wilhelmus - Wolff en Deken en de Katholieken - Bijbel en Romantiek - De do minee in onze litteratuur - De roem van Gezelle); Arents, De Vlaamse schijvers in het Engels ver taald, 1481—1949 (inlichtingen, kast B); Croy, ïototechnik mit allen Registern; Lorrain, Guil- laume Lekeu (componist); Alma, De ongepoetste laars, een reis door Zuid-Italië en Sicilië; van Winter, Westerwolde generaliteitsland; Endt e.a., Weet je nog wel.., een boek vol pluche en ple zier (1900—1929); Boulle. De brug over de Kwai, het drama van de Blrma-spoorweg. „De beste der werelden" wordt gegeven voor de Interscholaire Toneelalliance. Woensdag 4 juni Stadsschouwburg 20 uur: Voor leden van de Letterlievende Ver eniging „J. J. Cremer" zal de première worden gegeven van „De duiventil", blijspel in drie bedrijven met een voor- en naspel door Henk Bakker. Donderdag 5 juni Stadsschouwburg 20 uur: De toneelvereniging „De Kennemer Kunstkring" geeft een voorstelling van „Als de klok waarschuwt". TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace. Tentoonstellingen van sculptures en gouaches van Haber tot 7 juni, 1117 uur (alleen op werkdagen). Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend^ iedere dag van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondag van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 en op zon- en feestdagen van 13—17 uur Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78 Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 10—17 uur, des zondags van 13—16 uur. Galerie Espace: Tentoonstelling van sculp tures en gouaches van Haber. Geopend op werkdagen van 1117 uur, tot 7 juni. De Ark (Klein Heiligland 13): Tentoon stelling van werken van Norbert André de la Porte, tot 1 juni geopend. Stadskweektuin. Tot en met 1 juni is de Stadskweektuin aan de Kleverlaan ge opend van 1012, 1417 en 1921 uur. Nu alle resultaten der woensdag gehou den raadsverkiezingen van alle gemeenten bekend, zijn geworden, is het mogelijk een overzicht te geven van de verdeling der in totaal 11.552 raadszetels, dit is 162 meer dan de aftredende raden telden. Zoals reeds bekend was, heeft de V.V.D. verreweg de grootste winst geboekt. Deze partij verwierf niet minder dan 235 winst zetels. Op grote afstand volgen de katho lieke groeperingen met een gezamenlijke winst van 57 zetels. De communisten verloren van hun 189 zetels er 59. De P v.d.A. zag van haar 2387 zetels, ondanks de uitbreiding van het totale aantal raadszetels, er 47 verloren gaan. Ook de Christelijk Historischen en de Anti-Revolutionairen zij de laatste in iets mindere mate leden verliezen, na melijk respectievelijk 43 en 18 zetels. In onderstaand overzicht hebben wij de cijfers gegroepeerd volgens de officiële benamingen, onder welke aan de verkie zingsstrijd werd deelgenomen. Van de groep „Gemeentebelangen" is de politieke kleur moeilijk te bepalen, daar vaak vol gelingen van diverse partijen onder deze naam aan de stembusstrijd deelnamen, zo dat wij deze groep afzonderlijk hebben ge houden. Onder kleine groepen hebben wij alle overige kleine partijen gerangschikt, die niet in relatie stonden met een andere politieke groepering. Onder de „r.-k.-groepen" bevinden zich zelfstandig aan de verkiezing deelnemende groepen, die niettemin tot de K.V.P. be horen. In Noord-Brabant en Limburg ge schiedt zulks in praktisch alle gemeenten, waar geen partijen van een andere scha kering zijn. 1958 1953 winst verli K. V. P 2096 2039 57 2458 2443 15 Anti-Revolutionaire Partij 1262 1280 18 Christelijk Historische Unie 1147 1190 43 Staatk. Gereformeerde Partij 296 286 10 41 38 3 Protestants Christelijke 291 282 9 V. V. D 1038 803 235 Partij van de Arbeid 2340 2387 47 C. P. N 130 180 59 54 28 26 399 425 26 182 162 11.552 11.552 355 355 Voor Noordholland zijn de aantallen be haalde zetls: K.V.P 466 12). r.-k. groe pen 2 (—2); P.v.d A 401 (—19)» A.-R. 116 groepen 102 (+15). Totaal 1440 38). (—6): C.H. 97 (—6); St. Geref. 1 (—1); Chr. groepen 13 5); V.V.D. 195 65); C.P.N. 46 26) Gemeentebelang 1 1); kleine In de afgelopen twee jaar z(jn ter wille van de veiligheid langs de yvegen 7.250 bomen geveld. Langs de Zuider zeestraatweg tussen Njjkerk en Wezep vielen 3000 bomen, van Voorthuizen naar Nieuw-Millingen 3000 bomen, langs de weg van Zwolle naar Raalte 650 en van Markelo naar Goor 600 bomen. Op een weg, waar de versleten klinker verharding door asfalt werd vervangen, steeg door een verhoging van de gemid delde snelheid der auto's het dodencijfer door botsingen met dicht langs de weg staande bomen onrustbarend. Het resul taat van het vergroten van de onderlinge afstand tussen de bomen door dunning bleek onvoldoende, zodat tot totale velling moest worden besloten. Andere vellingen waren noodzakelijk wegens maatregelen van verkeersteek nische aard: wegverbreding, verbetering van het uitzicht op de weg, afsnijden van bochten, het maken van parkeer- en halte plaatsen. Langs vele provinciale en rijks wegen 2£jn dientengevolge kleine aantal len bomen opgeruimd, die, waar mogelijk, door een bermaanplanting werden ver vangen. Nieuwe aanplant Nieuw geboomte van herbeplantingen overtreft echter het verdwijnende hout in aantal. De verliezen zullen dan ook gro tendeels van tijdelijke aard zijn, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Over elk geval van kappen van be planting langs rijkswegen wordt overleg gepleegd tussen Rijkswaterstaat en Staats bosbeheer. Alle aanvragen voor een kap- vergunning van ingrijpende aard worden voorts in de commissie van overleg voor de wegen behandeld, een adviescommissie, waarin o.a. zijn vertegenwoordigd de A.N.W.B., de K.N.A.C., het wegvervoer en de natuurbescherming.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7