Toelatingsexamen vraagt slechts geheugenwerk, proefklas méér ^"TLOeek LUYCKS Centrale Vereniging Openbare Leeszalen bestaat halve eeuw In de koffie- en thee-oorlog is de vrede getekend Haarlems experiment kan veel betekenen Bescheiden begin groeide uit tot organisatie met 4 jniljoen boeken Radio Moors b DRS. R. SCHOUFOUR Burgerlijke Stand van Haarlem Kamsteeg's Automobielbedrijf N.V. Jubileum Reisvereniging NZH-personeel Indeling van zeventallen in de Kringcompetitie Waterpoloprogramma wmmmmmmmmm Trouwen is Jiouen' Eenzame jeugd Het duel van Gunsight Rid ge De dochter van de woestijn Graaf van Luxemburg Gejaagd door de wind Lordlady en butler Journaals De brug over de Kwai NATUURAZIJN Amerikaans meisjeskoor zingt in Grote Werk SLOT DEFECT? Avondvierdaagse K.N.B.v.L.O Haarlem wil bijna twee miljoen gulden lenen Examens ATEKDAÜ 5 1 MEI 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de aula van de HBS-A te Haarlem •n vrijdagavond een aantal ouders voor gelicht over het reeds in ons blad aange kondigde experiment van een proefklasse n fje HBS-A waaraan hun kinderen zul len deelnemen. Het geldt hier gegadigden voor het toelatingsexamen, bij wie tevens het reeds in meer gemeenten in ons land beproefde selectiemiddel van een proef klasse zal worden toegepast. De ouders werden verwelkomd door de directeur van HBS-A, de heer R. Prosée, die de on toereikendheid beschreef van de wijze, waarop tot dusver de kans van slagen van gegadigden voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs werd beoordeeld, namelijk op grond van het oordeel van het hoofd der lagere school en van het toe latingsexamen. Wethouder D. J. A. Geluk, die na hem sprak toonde met behulp van cen schema, dat onlangs in het maand blad ,.De Ingenieur" verscheen, dat de aantallen leerlingen, die tijdens de cursus van middelbaar onderwijs naar mulo of naar technische scholen overgaan, belang rijk zijn. In al die gevallen is een verkeer de schoolkeuze gedaan. De moeilijkheden van een verantwoorde keuze op twaalf jarige leeftijd zullen naar hij zeide nooit geheel kunnen worden opgelost. Maar men zal toch alles in het werk moeten stellen om dit aantal te verkleinen en een van die pogingen is de proefklas. Het experiment daarmee in Haarlem zal tevens de volle aandacht hebben van de G.G.D. en de schoolartsen, het schoolpsychologisch en het beroepskeuzebureau. Een van de moei lijkheden van de overgang van de lagere school naar het middelbaar onderwijs, na melijk dat de kinderen voor elk vak met een andere leraar geconfronteerd worden, heeft men op het Coornhertlyceum eens trachten te ondervangen door een beper king van het aantal vakleraren in de eer- ste klas, maar daartoe zijn leraren met een groot aantal verschillende bevoegdhe den nodig en die vindt men te weinig. Van daar dat men de poging later weer heeft opgegeven. Drs. R. Schoufour, hoofdassistent aan de Amsterdamse Universiteit en leraar aardrijkskunde aan een middelbare school, die tevens psycholoog is, heeft ver volgens een uiteenzetting gegeven van de bedoelingen met de proefklas, die in Haar lem onder zijn leiding wordt georgani seerd. Deze noemde de kern van het pro bleem, dat men op de lagere school de eisen die de middelbare school stelt, niet kent Een onderzoek, dat hij instelde op bijna honderdvijftig lagere scholen in ons land heeft dit uitgewezen. Daardoor kun nen talrijke adviezen niet juist zijn. Bij het middelbaar onderwijs worden de kin deren, die van de lagere school komen, in eens door wetenschappelijk gevormde leerkrachten benaderd en daarbij wordt ;r van uitgegaan, dat zij nu zelfstandig annen leren, dat zij van het begin tot het and van het dagrooster hun aandacht er bij kunnen houden, dat zij zich onmiddel lijk van het ene aan het andere vak aan passen enzovoort. Het toelatingsexamen is ingesteld als een controle op de lagere school, hetgeen de spreker op zichzelf leeds jammer achtte, maar daar komt nog bij dat het de moeilijkheden bij de overgang alleen maar vergroot. Daardoor Is er namelijk geen sprake van een inlei ding van het kind tot deze geheel andere onderwijsmethodiek maar van een oplei ding tot een examen van enkele uren, waarbij alles op het geheugen aankomt. Als men alles maar goed uit het hoofd leert, tot de trucjes bij het oplossen van tegel- en badkuipsommen toe, dan komt men er wel. Door deze olympiade van het geheugen wordt het kind juist een kant uitgedreven, die voor het volgen van mid delbaar onderwijs funest kan zijn. Het ge heugen wordt zo zoetjesaan de enige denk- mogelijkheid, terwijl juist op de middel bare school het vrije, zelfstandige denken zo belangrijk is. Een voorbeeld van dit denken met het geheugen bleek eens tref fend toen een kind op de vraag „waarom is een woestijn onvruchtbaar?" antwoord de dat een woestijn uit zand bestaat en op Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR! UITVAARTVERZORGING ZIJLWÉG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers ^BEVALLEN van een zoon: 28 mei: C. A. Tholen-Nijssen, A. M. Blok-Van der Want, J-W. Sw'aab-Ester (2 zoons); 29 mei: M. A. Temmink-Forman, W. A. Sauer-Hooger- Drugge, C. M. P. Groenendijk-Reuvers, C. A. T. van Maris-Houtkamp, M. C. Meulen- broek-De Vos, M. Wouterson-Ottenbros; ii0 mei: J. Rappard-Dragt, J. M. C. Doezie- Blom, C. M. C. Coenraad-Brugman. BEVALLEN van een dochter: 27 mei: M. de Vries-Van Putten; 28 mei; G. C. Kuijer-Bosch, G. J. T. Beelen-Ten Berge, E- Koning-Breitenstein, J. M. Geijssen- "an der Fluit, A. van Os-Jager, M. E. H. van de Visch-Smit, W. Verheul-Brandt; 29 J. J. de Haan-De Vendt, M. J. G. van der Meer-Breuring, E. D. van Bergen-Veen, E M. H. Scheltens-Venema, W. G. L. bchaafsma-Camphuijnder, D. H. Hammin- ga-Valk; 30 mei: H. M. J. Sfëper-Krouwels. GEHUWD: 29 mei: B. A. T, Pouw en E. H. van Rijn, J. H. A. Bank en G. T. Trompetter, J. A. L. Koopen en H. M. J. Thoolen, p. j. Fransen en J. Kool, C. J. Fransen en S. P. v. Steijnen, L. C. Bogaert en M. E. Vèrzijlenberg, J. H. Klasen en v P. Serné, H. j. Kemme en C. A. Vennik, Hogenstijn en M. E. Weide, G. van den Dool en A. M. van de Poll, P. J. Zomer e» J. E. Wouters. OVERLEDEN: 27 mei: H. Lok, 72 j., «eitzstraat; 28 mei: J. B. Wensveen, 65 j., Gen. de Wetstraat; J. Metselaar-Van der °!)j> 64 j., Damiatestraat; H. L. Troost, 88 j., Frinsessekade; 29 mei: C. H. van Dam, 64 j., hazepaterslaan; A. K. van Zijp-Ridder, 53 )aar, Frans Halsstraat. de volgende vraag „waarvan leven de mensen in de woestijn" antwoordde: van roggebouw. Het gebrek aan logica van dit antwoord kwam bij dit kind niet eens op, zijn geheugen had hem alleen maar inge fluisterd: zandgrond rogge. De heer Schou four gaf meer voorbeelden van deze niet geïntegreerde kennis. Wat nu het Haarlemse experiment aan gaat verheugde de spreker zich erover, dat hierbij lager en middelbaar onderwijs zo nauw samenwerken. Zo gaat men sa men veertien dagen lesgeven. Bij het Ne derlands bijvoorbeeld zal het er om gaan of geleerde begrippen inderdaad zijn be grepen, dat wil zeggen, dat het kind ze kan toepassen in een nieuwe situatie. De proefklas is vanwege deze controle aan de hand van proef werkjes ook zeer leer zaam voor de docenten, zij kunnen voort durend nagaan: wat heb ik hun verteld, wat hebben ze ervan gemaakt? De heer Schoufour zeide zeker te zijn van het suc ces met de proefklas, maar er in weten schappelijk opzicht nog niet veel verder mee te zijn. Alles berust hier op ervarings feiten. Het wetenschappelijke waarom ach ter de hele zaak is onbekend. Maar nu in Haarlem ook psychologen en artsen bij de proef worden betrokken prees de spre ker zich gelukkig, dat daardoor een vaag experiment wellicht verheven kan worden tot een zaak, waarin men het Nederlands middelbaar onderwijs iets aantoont en het ook met bewijzen kan staven. De basis wordt nog breder nu ook de A en de B- afdelingen samenwerken. Hij zeide dat het ook een voorrecht voor de ouders is, dat hun kinderen op deze wijze zullen worden onderzocht. Ook als het resultaat in de proefklasse aanleiding is middelbaar on derwijs te ontraden en het kind komt toch door het examen en op de middelbare school, dan zal het evenals de anderen g'è- durende het verloop van de gehele cursus gevolgd worden. Hij deed tenslotte een dringend beroep op de ouders „het begrijpelijke gezins- chauvinisme in te perken en zich verre van het werk van het kind te houden" om dat hulp hier het hele experiment kan doen mislukken. Hij beantwoordde voorts ver scheidene vragen van ouders en belang stellenden aan het onderwijs. Advertentie MEDEDELING JULIANALAAN OPGEBROKEN blijft bereikbaar via Vcrspronckwcg. Benzine-verkoop - Stalling - Reparatie Official Volkswagendeajer Julianalaan 295 Telefoon 11781 Donderdag herdacht de reisvereniging „N.Z.H.-personeel" haar vijfentwintigjarig bestaan. Het doel der vereniging was al tijd aandacht te besteden aan cultuur, na tuur en ontspanning, hetgeen op deze dag tot zijn recht is gekomen. In de ochtend werd een excursie ge maakt naar een fijn-mechanische industrie te Brammen. Na een mooie rit in de middag door Gel derland, werd aan een maaltijd in Hoog Elten aangezeten, waar onder de ingeko men gelukwensen cen geschenk in enve loppe was van de directie der N.Z.H. De wens werd geuit, dat de vereniging nog lang zal blijven bloeien en tot een ver sterking van de banden van het personeel onderling zal leiden. Het bestuur ontving een Schoonhoven plateel wandbord'met het opschrift „N.Z.H Reisvereniging 1933-1958". Voor de waterpolocompetitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond zijn de ze ventallen als volgt ingedeeld. Afd. AMI: DWR. DWT, Haarlem, VZVa, HZV. Afd. AM II: DWTb, HPC. HVGB, VZVb. Afd. AJ I: DWR, Haarlem. HPCa, HVGB, VZVa. Afd. AJ II: DWT, HPCb, VZVb. HZV. Afd. HI: HZV 1, HZV 2, NV A 1, NVA 2. VZVc. In de week van 2 juni tot en met 7 juni zijn voor de waterpolocompetitie van de KNZB de volgende wedstrijden vastgesteld. Maandag 2 juni: Dames eerste klasse: DWT Bobben. Reserve eerste klasse: DWT 2Robben 2. Heren tweede klasse B: DWTDe Vest. Dinsdag 3 j'uni: Dames reserve tweede klasse B: Nereus 3-HVGB 2. Derde klasse B: De Zijl- HPC. Heren eerste klasse A: DWR—Dolfijn. Reserve tweede klasse B: Nereus 3—HPC 2. Woensdag 4 juni: Heren reserve eerste klasse A: GZC 3—HVGB 2. Reserve derde klasse C: DWR 3—HVGB 4. Donderdag 5 juni: Dames Het Gooi DWT. Tweede klasse B: NereusHaarlem. Derde klasse A: VZVVliegende Vissen. Heren tweede klasse A: Het GooiHaarlem. Reserve tweede klasse A: Haarlem 3—DWR 2. Vrijdag 0 juni: Dames reserve eerste klasse: Robben 4—DWT 2. Derde klasse: HVGB-Sleutel- stad. Heren eerste klasse A: Zwemlust— HVGB. Eerste klasse B: RZCHPC. Tweede klasse A: Neptunus ZaandamVZV. Reserve tweede klasse B: HVGB 3—DAW 3. Reserve derde klasse A: Het IJ 3DWT 2. Reserve derde klasse B: Nep tunus Zaandam 3—VZV 2. Zaterdag 7 juni: Heren reserve derde klasse A: DWT 2Nereus 4. Reserve derde klasse B: DWT 3Haarlem 4. De „koffie- en theeoorlog" die enkele maanden terug is ontbrand tussen de mid denstanders in de textiel- en huishoude lijke artikelenbranche enerzijds en die in de levensmiddelenbranche anderzijds, zal waarschijnlijk binnen twee maanden af gelopen zijn. De organisaties van de be trokkenen in de textielhandel en die in de levensmiddelenbranche hebben zich be reid verklaard, zo spoedig mogelijk te zullen ophouden met de verkoop van kof fie en thee tegen inkoopsprijs, als stimu lans voor de verkoop van hun branche artikelen. De organisaties uit de levens middelenbranche zullen er bij de kruide niers op aandringen op te houden met de verkoop van lakens, slopen en andere tex- Advertentie Wereldberoemde schoonheidsprodukten en een volledig gamma van haar laatste creaties, zijn in onze parfumerie afdeling verkrijgbaar. Een assistente van dit wereldbe roemde huis, is in onze zaak aanwezig van dinsdag 3 juni tot en met vrijdag 6 juni a.s. PARFUMERIE Grote Houtstraat 128 Tel. 20536 Haarlem (Cinema Palace) Tegen het aller liefste, kleurrijke décor van een Duits dorpje, dromerig in een dal gelegen, spe len zich soms aangrijpende scènes af. Op pervlakkig bezien zijn de mensen onge compliceerd en braaf, maar nader beke ken hebben zij hun vele problemen en ge heimen. In „Die dag eindigde mijn leven" is een vrouw met een hereboer getrouwd, omdat een beroemde pianist haar na een avontuurtje van een paar uur had achter gelaten. In haar huwelijk blijft haar liefde naar de pianist uitgaan. De hereboer intus sen is gelukkig met het kind van wie hij de vader denkt te zijn, maar niet is. Maar dat is het geheim van de vrouw. En van de dorpsdokter. En van de pastoor. De pianist komt na twintig jaar terug. Nu ech ter laat de vrouw het geluk van man en kind voorgaan. De al grijzende hereboer heeft een avontuurtje met een jong meis je. Een scheiding dreigt, maar wordt op het laatste ogenblik afgelast. Als je al zo lang hebt samengewoond, kunnen .die paar laatste jaren er ook nog wel bij, zullen de probleemvolle echtelieden hebben ge dacht. In het voorprogramma een geslaagde kleurenfilm over het bloemencorso van de bollenstreek. (Frans Hal s). De titel wijst al in de richting: „Eenzame jeugd" is een film met een probleemstelling. In dit geval wor den de gevolgen gesignaleerd van een minder geslaagd huwelijk en de daaruit ontstane moeilijkheden tussen ouders en kind. Hal is de zestienjarige zoon van de hardwerkende en succesrijke filmprodu cer Harold Widmark. In materiële zin ontbreekt het hem aan niets. De knaap voelt zich echter in 't huis van zijn ouders als een vreemde. Op een avond raakt hij in een bioscoop, niet geheel zonder eigen schuld, in moeilijkheden. De bioscoopdi recteur roept hem in zijn kantoor ter ver antwoording, waarbij het tot een handge meen komt. Zowel de inspecteur van de kinderpolitie als zijn vader hechten hoege naamd geen waarde aan Hal's verklaring, dat hij uit zelfverdediging handelde. Op school wordt hij als een gangster in de dop beschouwd. Zijn beste vriend mag niet meer met hem omgaan. Na een uitbarsting waarbij Hal zijn vader diens gebrek aan belangstelling voor zijn moeilijkheden ver wijt, zoekt de jongen de bioscoop directeur weer op om hem zijn excu ses aan te bieden. De laatste wijst deze toenaderingspogingen echter bot af. Op nieuw vallen er rake klappen. Scherp door de politie-inspectêür ondervraagd, bekent de directeur dat Hal bij het eerste handge meen inderdaad uit zelfverdediging zijn vuisten gebruikte. Buiten op de stoep van het politiebureau hervinden vader en zoon elkaar. De jeugdige acteur James MacArthur levert in zijn rol van de cyni sche jongen Hal een opvallende prestatie. Het delicate gegeven werd door regisseur John Frankenheimer op alleszins aan vaardbare wijze behandeld. (R o x y) Het genre films, waarin de revolvers knallen en alleen de sterksten overeind blijven, wordt uitgebreid met deze harde Amerikaan, die nochtans niet ver geet kaf van koren te scheiden en kwaad en goed duidelijk loon naar werken te geven. Als dat zondag is gedaan, volgt een griezelfilm, een heel oud paardje met Lon Channey, de vermaarde grimeur-acteur als een der angstaanjagende hoofdrolspelers. De film is getiteld „De slaap des doods". Men ga er maar voor zitten. (Luxo r) Wie na het zien van de film „De dochter van de woestijn" een bijna onlesbare dorst voelt opkomen, behoeft ze ker niet verbaasd te zijn, want hij heeft zich dan bijna anderhalf uur in gezelschap van onder meer Sophia Loren in de bran- dendhete Sahara bevonden. De Italiaanse actrice speelt de rol van 'n Arabisch meis je, dat in gezelschap van een archeoloog en een Amerikaanse gids op zoek gaat naar een verloren stad. De archeoloog, die aanvankelijk erg aardig is, wil zijn va der gaan zoeken, die de stad jaren gele den ontdekt heeft, maar nooit meer is te ruggekeerd. Bij de stad aangekomen blijkt van de vader nog slechts de beenderen aanwezig te zijn. Dan ontpopt de goed moedige en vriendelijke jongeman zich als een gevaarlijke krankzinnige. Hij ver trekt met medeneming van de ezels en de voorraden, zodat de gids en het meisje hem te voet achterna moeten gaan. Als zij de man later hebben gevonden schiet het meisje hem uit zelfverdediging neer, waarna er ruiters aan de kim verschijnen om de beide overlevenden te redden. Het verhaal bevat te weinig handeling om van begin tot einde te boeien en de kleurrijke natuuropnamen van de woestijn wekken zoals gezegd alleen maar dorst op. (Rembrandt) Men kent Lehar's operette van deze naam voldoende om te vatten, dat de film een vrije bewerking is van het oorspronkelijk gegeven. Muziek, dans en zang Vormen de voornaamste be standdelen van de vrolijke komedie, die met deze operettefilm wordt opgevoerd. Een pretentieloze geschiedenis, geheel op het amusement gericht. Voor wie van lichte kost houdt ongetwijfeld een genoegen. (Minerva) Tot en met dinsdag in de avondvoorstellingen de herver toning van „Gejaagd door de wind", nog altijd een film, die het doet. De aardige kinderfilm „Kleine Kameraden" wordt andermaal in de matinees van zondag vertoond. Woensdag en donderdag kan men de film naar Werfel's roman „Het lied van Berna- dette" weer aanschouwen. tielartikelen, voor zover zy hiermee als tegenactie waren begonnen. De branches, die elkaar geleidelijk aan het uitmoorden waren, hebben nu omwille van het lijfs behoud ener gezonde middenstand de vrede getekend. Een speciale commissie uit de organisa ties zal eventuele ondernemers, die met de koffie-textiel-oorlog op eigen houtje door willen gaan, bewerken om deze achter hoede-schermutselingen te staken. Ge bleken is, dat de omzetten in merkartike len in koffie en thee over sommige perio den van de strijd met ongeveer 10 percent van de normale omzet terugliepen. De commissie zal ook met de industrie en de groothandel overleg plegen om acties als de onderhavige voortaan te verijdelen. Het publiek, zo redeneert men, heeft allerminst belang bij een noodlijdende middenstand. Van de organisaties zelve zal het verzoek uitgaan om de lekken in de wet op het cadeaustelsel, die het tegen inkoopsprijs beschikbaar stellen van „branche-vreem de" artikelen mogelijk maken, te dichten. In een tussen partijen gesloten overeen komst is één „maar" opgenomen. Mocht namelijk naar het oordeel der organisaties het resultaat van de begraven strijdbijl zodanig zijn, dat redelijk te stellen ver wachtingen over het beëindigen van de oadeaustrijd en daarmee samenhangende tegenacties niet worden ingelost, dan be houdt men zich hef recht voor opnieuw tegenacties te ondernemen. Wederzijds heeft men zich echter verplicht de tegen partij twee maanden lang gelegenheid tot bezinning en streven naar een redelijke oplossing te geven. (Studio) De film gaat nu al haar derde maand van vertoning in Haarlem in. Engelse humor in een dwaas bedenksel over het standsbewustzijn. Nederlands Nieuws van Polygoon Pro- filti heeft deze week maar twee onderwer pen voor een reportage uitgekozen. De autoraces op het circuit in Zandvoort wor den uitvoerig getoond en verder zijn er op namen van het informele bezoek, dat ko ning Boudewijn van België aan onze ko ninklijke familie op Soestdijk heeft ge bracht. „Spiegel van Holland" geeft allereerst beelden van de herdenking van een op de Coolsingel in Rotterdam vermoorde Oekraïnische vrijheidsstrijder. Het bonds- feest van de KNGV op twee pinksterdag en een internationale modeshow op de Keu kenhof komen vervolgens voor de camera. Dë jaarlijkse strandloop in Schcveningen doet daarna jong en oud het water inren- nen. Tenslotte ziet men mooie beelden van het pittoreske Giethoorn, waar de opna men voor de nieuwe Nederlandse speel film „Fanfare" worden gemaakt. (L i d o) Het zal niemand verbazen, dal David Lean's film met Alec Guinness in de hoofdrol is geprolongeerd. Een fraaie prestatie wordt daarmee naar waarde ge honoreerd door de publieke belangstelling. De Japanse kampcommandant en de onverzettelijke Britse kolonel (een glansrol van Alec Guinness. Advertentie SINDSty 60/JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP Het overkoepelend orgaan van gesubsi dieerde openbare leeszalen en bibliotheken in Nederland, de Centrale Vereniging voor openbare leeszalen en bibliotheken (C.V.), zal op 2 en 3 juni te 's Gravenhage het vijftigjarig bestaan vieren. De opening van het jubileumprogramma zal maandag ge schieden door de directeur van de open bare leeszaal-biblotheek te 's Gravenhage, de heer P. J. van Swigchem, in de Rolzaal aan het Binnenhof. Deze bijeenkomst, waarop verscheidene vakdeskundigen zullen spreken, zal wor den "gevolgd door conferenties van de sectie wetenschappelijke bibliotheken en de sec tie openbare leeszalen en bibliotheken, respectievelijk in de De Lairessezaal en de Rolzaal aan het Binnenhof. Op de eerst genoemde samenkomst zal bij de sprekers ook dr. S van der Woude van de universi teitsbibliotheek in Amsterdam zijn, die een causerie over „plannen voor de nieuwe universiteitsbibliotheek" zal houden. Voorts «preekt onder meer de heer L. McColvin van de Westminster public library" in Engeland, die behoort bij een grote groep gasten uit Engeland. België, Denemarken, Duitsland en Noorwegen. De heer McCol vin zal een causerie houden, die getiteld is naar het bekende boekwerk van zijn hand: „The chance to read". In de Hogerbeetskamer aan het Binnen hof wordt een speciale bijeenkomst ge wijd aan de sectie jeu.gbibliotheken, waar mejuffrouw E. Colwell aandacht zal wij den aan Eleanor Farjeon, winnares van de .Hans Christian Andersen-prijs 1956". In de namiddag begint de officiële her denking van het 50-jarige bestaan met een 'ubileumbijeenkomst in ..Pulchri-studio". Mr. R. G. A. Höppener, staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, zal hier het woord voeren. De Centrale Vereniging voor openbare bibliotheken en leeszalen is in april 1908 opgericht on initiatief van de openbare 'eeszalen te Dordrecht, 's Gravenhage, Rot-' terdam. Utrecht. Leeuwarden en Gronin gen. Zij vormt thans, bij het 50-jarig be staan, een coördinatielichaam voor alle in stellingen op dit. gebied (in totaal 148 nlaats- selijke en 12 plattelandsbibliotheken) waarin enerzijds aandacht wordt besteed nan de organisatie en de technische aspec ten van het bibliotheekwezen en anderzijds aan de financiering ervan. De eerste voorzitter van de vereniging was dr. D. Bos. die als Tweede Kamerlid de belangen van de leeszaalbeweging her haaldelijk in de volksvertegenwoordiging heeft bepleit. De rijkssubsidie, die minister Pink in 1907 voor de openbare leeszalen had bemachtigd, moest verdedigd worden 'egen de aanvallen in het parlement. Ook h°t bestuurs- en kamerlid dr. J. Th. de Visser heeft hierbii grote steun verleend en in 1921 gaf bii als minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen de eerste werkeliike regeling van de overheidszorg ten onzichte van het leeszaalwezen: een baanbrekend subsidiestelsel. Als secretaris van de CV trad tot 1951 dr. H. E. Greve Op zaterdag 5 juli zullen 's avonds in de Grote Kerk in Haarlem de Centenary Singers van een meisjescollege in Hac- kettstown in de Amerikaanse staat New Yersey een concert geven. Dit koor be staat uit tachtig meisjes, die in begin juli enkele dagen in Zandvoort verblijven. De Centenary Singers zullen in Haarlem het enige concert in ons land geven. De meis jes zullen religieuze liederen ten gehore brengen. Voorafgaande aan het concert zullen de meisjes 's middags om vijf uur officieel op het stadhuis in Haarlem wor den ontvangen. Na het,-concert brengt het koor een bezoek aan het Frans Halsmu seum, waar de kaarsverlichting speciaal voor dit doel is ontstoken. De stichting „Haarlems Bloei" organi seert dit concert op verzoek van de Fo reign Service of the United States of Ame rica. Een der stadsorganisten zal aan het programma meewerken. Het koor heeft in Amerika een grote reputatie door de tour nees en het optreden voor radio en tele visie. Met Kerstmis werd een concei't door honderd radiostations uitgezonden. De meisjes zijn enkele malen met het New York Philharmonic Orchestra in de Car negie Hall opgetreden. Voorts hebben zij zich voor de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland laten horen. In 1954 en 1955 bezochten zij zeven Europese landen. De dirigent George Gansz geniet in zijn land bekendheid als organist. op, die beschouwd kan worden als de pio nier van het openbare leeszaal- en biblio theekwezen in Nederland. Van 1913 tot 1948 heeft jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn het voorzitterschap bekleed. Bij de oprichting omvatte de vereniging 6 leeszalen, die het samen tot ongeveer 200.000 uitleningen per jaar brachten. Ne derland telt nu 160 openbare en centrale bibliotheken, die bovendien over ruim 100 filialen beschikken. Het gezamenlijke aan tal uitleningen is gestegen tot meer dan 16 miljoen. (Stadsbibliotheek en -leeszaal, Haarlem: meer dan 400.000: Gem. O.L.B., Heemstede: ruim 137.000). Het totale boe kenbezit overschrijdt de 4 miljoen, (Stads bibliotheek en -leeszaal, Haarlem: ruim 170.000: Gem. O.L.B., Heemstede: bijna 24.000). In de na-oorlogse tijd heeft de C.V. zich vooral ook beziggehouden met de stichting en uitbreiding van jeugdbibliotheken, waaraan het Bureau Boek en Jeugd voor- lichtigsmateriaal verschaft. De jeugdbi bliotheken werken aan de jubileumviering mee door het houden van hersengymnas- tiekwedstrijden, waarvan de finale op 4' iuni door de televisie wordt uitgezonden. Ten opzichte van de overheid heeft de C.V. een adviserende taak, in het bijzonder over de toekenning van subsidies. Van de C.V. gaat tevens de opleiding van het leeszaal- personeel uit. Verder worden geregeld bij eenkomsten en voordrachten over biblio theektechnische onderwerpen gehouden. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" IjANGE VEERSTRAAT 10 - TEL». 11493 4 Op dinsdag 3 t/m. vrijdag 6 juni houdt de Koninklijke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding haar eerste avond vierdaagse in Haarlem. De start is vanuit het verenigingsgebouw van de speeltuin „Flora", Jasmijnstraat, Haarlem-West. Startuur is tussen 18 en 19 uur. De afstan den zijn voor 8 t/m. 13 jaar 4 x 10 km., voor deelnemers boven 14 jaar in totaal 65 km. B. en W. van Haarlem vragen de raad akkoord te gaan met een voorstel tot het aangaan van een lening van 1.948.000 bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's-Gravenhage voor de definitieve financiering van onderhanden of reeds voltooide kapitaalswerken. De lening wordt verstrekt tegen een koers van 100 percent, tegen een rente van 5 percent per jaar en heeft een looptijd van dertig jaar. De aflossing kan geschie den in twintig gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende op 16 juni 1969. De datum van opneming is gesteld op 16 juni van dit jaar. Advertentie v/an ouds bekend - TeL 14609 Officieel Phllips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Voor het. eindexamen tweede leerkring van de Riikskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de dames: M. Kleiboer te Haarlem, Th. Bolland te Driehuis, E. Bakker te Beverwijk, J. Frank te IJ muiden en H. R. Delachaux te Bloemendaal. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen Engels: C. W. F. Hopster, Amsterdam. Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school. Kandidaatsexamen: mej. L.van Wigcheren, Den Haag; C. P. Auwerda. Den Haag; A. R. Koops, Rotterdam; H. A. H. Nijhoff, Den Haag. Docto raalexamen: G. H. A. Jurry, Rotterdam; J. H. A. Teepe, Rotterdam. Lelden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Phase equi libria and semiconducting properties .of cadmium telluride" de heer D. de Nobel, geboren te Sas- senheim cri wonende te Eindhoven. Kandidaats examen Nederlandse taal en letterkunde; J. Cor nells, Den Haag; J. de Meij, Leiden. Doctoraal examen pharmacie: D. J. Stöver, Oegstgeest. Kandidaatsexamen rechten: mej. E. M. Rasker, Oegstgeest: L. C. J. M. Schreinemacher, Maas tricht; A. W. van Moorsel, Den Haag; B. R. Bot, Den Haag. Nijmegen. Kandidaatsexamen klassieken: M. M. C Hazen, Bergen op Zoom: pater M. J. A. We vers M.S.F.. Grave. Doctoraalexamen klassieken: J. C. F. H. van Opstal. Tilburg. 's-Gravenhage. Nutsseminarium voor pedago giek. Diploma kleuterpedagogiek: mej. E. H. Ab- couwer, Amsterdam; mevrouw A. C. Bode-Ban- nink, Dordrecht; mej. M. Bollebakker, Haarlem; mej. C. E. Doornbosch. Arnhem; mevr. M. F. W. van Eek, Haarlem: mej. C. Tam, Amsterdam. Groningen. Doctoraalexamen Duits: mej. P. Son, Hoogezand. Doctoraalexamen godgeleerdheid: ds. H Rietberg, Losdorp (Gr.). Artsexamen le ged.: J. F. Oostenrijk, Groningen. Bevorderd tot arts: mevr. W. J de Broekert-Lotgering, Groningen: mej. J. van Dam. Aerdenhout; J. W. Kleine, Sap- pemeer. Voor het eindexamen van de tweede leerkring van de Rijkskweekschool te Haarlem zijn ge slaagd: mej. W. J. Docter en de heren H. Nijen- huis. R. Bakker, A. Severijn en R. Willemse, al len te Haarlem. Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: H. J. Warmenhoven, Middelburg. 's-Gravenhage. Voor het examen ter verkrijging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage is geslaagd mej. I. W. Bleeker te Sant poort. Nijmegen. Doctoraalexamen Engels: Pater J. J. Knirim S.C.J., Hees-Nijmegen. Kandidaatsexa men wijsbegeerte: J. A. S. Tromp, Nijmegen. Doctoraalexamen Frans: P. W. M. van den Heu vel. Deurne (cum laude). Utrecht. Mevrouw J. G. Stork-Penning uit Leidschendam is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, ge titeld: „Vredesonderhandelingen gedurende de Spaanse successie-oorlog 1705—1710". Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men politicologie: C. de Haas. Amsterdam. Doc toraalexamen klassieke taal- en letterkunde: H. Kassies, Amsterdam (cum laude). Kandidaatsexa men wis- en natuurkunde: A. Peters. Rijnsater- woude; J. Booy, Axel; H. Vos. Balkbrug: B. C. Hooker. Amsterdam. Kandidaatsexamen econo mie: W. F. de Moed. Leiden. Doctoraalexamen natuurkunde: J. B. Dragt, Eindhoven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9