Exclusief interview met Soustelle FRANSE ASSEMBLEE KOOS DE GAULLE ALS PREMIER HET WEER Met een overwicht van 101 stemmen (329-228) Belgische verkiezingen brengen een keer Drie doden bij brand in Groningen V :1M, Het woord is aan „Wat De Gaulle doet is welgedaan", mits het strookt met de wensen van Algiers Eerste wetsontwerp met 337 Onvoltooid tegen 199 stemmen aanvaard Minder warm HISTORISCH UUR IN DE GESCHIEDENIS VAN FRANKRIJK Prinses Irene bevestigd in hervormde kerkdienst Z wane zang Winst voor r.k.-oppositieverlies voor socialistisch-liberale regeringscoalitie 72e JAARGANG No 272 MAANDAG 2 JUNI 1958 303e JAARGANG No 1^0 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 "F "Tjf* 11 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. gfejanJ "W* I 1 /W 1?*®^ 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I B ^™S15^ I 1 B M ff j| ff J| ff 1 ff J f J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel 57755 Ma Vü^L A JL %sb^ sla da JL hJ? JÈa#^ A \sA \erfi fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster - - - Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman &ee MORRIS 'êefore>t/offêuff/ BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162. C r o c e De politiek heeft, evenals de economie, haar eigen wetten, onafhankelijk van de moraal. PARIJS (Reuter en AFP) De Franse Nationale Vergadering heeft zich van ochtend met 337 stemmen tegen 199 uit gesproken voor verlenging van de speciale bevoegdheden voor Algerije. De vergade ring werd daarna tot vanmiddag verdaagd. Dan zal men zich uitspreken over de beide andere wetsontwerpen. De drie ontwerpen, die de toekenning van speciale bevoegdheden ten aanzien van Algerije, de gevraagde algemene vol machten voor een half jaar en de wijzi ging van artikel negentig van de grondwet betreffen, zijn vannacht door de commis sies behandeld. Koningin Juliana heeft zaterdag middag in Doorn een woon- en werk centrum van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers geopend. In dit complex zullen een aantal Nederlandse oorlogsinvaliden worden ondergebracht waaronder ook enkelen, (Van onze reisredacteur) ALGIERS, mei In de gonzende bijenkorf van het gouvernementsgebouw waar geestdriftige volgelingen van het Algerijnse „Comité van openbaar wel zijn" de ambtenaren verdrongen hebben, heb ik een exclusief interview gehad met Jacques Soustelle, oud-gouverneur van Algerije, gaullist van rijpe jaargang en troetelkincl van .de Franse bevolking in Algerije. Soustelle, een van de briljantste breinen van Frankrijk en licl van het par lement, nam onlangs de wijk naar Algiers waar hij, althans door de bevolking, als B Jacques Soustelle een held werd verwelkomd. De legerlei ders hadden enige wantrouwende be zwaren tegen hem, maar konden tegen deze slimme politieke vos niet op en vandaag is Soustelle zeker de zwaarst wegende politicus onder de leden van het Algerijnse „Comité van openbaar welzijn", een positie waarmee zijn ambi ties overigens bepaald nog niet bevre digd zijn. Al speelt hij thans met opzet een voorzichtige rol van bescheidenheid en probeert hij geenszins zich in het licht van de algemene welgezindheid, dat de parachutisten-generaal Massu omspoelt, te dringen, hij lijkt duidelijk te weten, dat z ij n moment nog komen moet. Ik vroeg: hem wat de beweging van het „Salut Public" van generaal De Gaulle verlangt. Soustelle zei: „Wat De Gaulle doet is welgedaan. Wij kunnen hem trou wens niet op afstand besturen. Wat ons betreft heeft hij carte blanche". Zal de beweging van het „openbaar welzijn" ein digen als De Gaulle aan de macht is? „Geenszins", zei Soustelle, „wij hebben nog andere doeleinden te verwezenlijken. Er moet op basis van de plotseling tot stand gekomen verbroedering tussen Fransen en mohammedanen een nieuwe oplossing voor het Algerijnse probleem gevonden worden. Wij moeten een regering-De Gaulle daarbij helpen". (Het is geenszins een geheim dat De Gaulle totnuloe tegenstander van de integratie-politiek voor Algerije was en eerder een oplossing op federale basis voor het Algerijnse probleem zocht.) Beperkten de wensen van de beweging zich tot Alge rije? „Nee," zei Soustelle, „wij wensen een grondige verandering van Frankrijks poli tieke instellingen. In welke zin? Dit is geen beweging van juristen, maar een volksbe weging. In ieder geval wenst zij een sterke uitvoerende macht, bijvoorbeeld een pre sidentieel regime, zoals de Verenigde Staten kennen. Algiers zou het zeker niet op prijs stellen, wanneer zo'n nieuw regime uitsluitend de oude politieke leiders zou omvatten". Men spreekt de laatste dagen veel van integratie in Algerije, het verschaffen van volstrekt gelijke rechten aan alle Algerijn se mohammedanen, hen beschouwend als volwaardige Franse burgers. Dit zou gro te politieke en economische gevolgen heb ben. Het gelijkstellen van de Algerijnse le vensstandaard aan die van Frankrijk zou fabuleuze sommen kosten. Volledig kies recht zou 120 Algerijnse afgevaardigden in het Franse parlement brengen, die een beslissende wippositie zouden innemen. Wat denkt Soustelle hiervan? „Er heeft zich de afgelopen weken een psychologi sche schok voorgedaan. In de harten van de mensen is de integratie aanvaard. Een vredes-politiek in deze zin zou goedkoper zijn dan de kosten van de huidige oorlog voering. Maar het ten uitvoer leggen zou vrij wat tijd en vrij wat nieuwe wetgeving vereisen. De 120 Algerijnse afgevaardig den die u noemt, dat is een willekeurig ge tal (nochtans gebaseerd op de bevolkings cijfers - Red.). Maar onder een regering- De Gaulle kunnen wij zeer snel verkiezin gen in Algerije houden en bijvoorbeeld zestig of zeventig afgevaardigden naar Pa rijs sturen". Inderdaad, de in het hart vol ledig aanvaarde integratie zal in de prak tijk wel haar beperkingen kennen. Waarvan het feit dat het parlement onder een rege ring-De Gaulle weinig te vertellen zal heb ben, er een is. Kwalificeert Soustelle de beweging als een linkse of een rechtse? „Geen van bei de. Dit is een volksbeweging die buiten het bestaande politieke stelsel valt". Een omschrijving die men eerder meent te hebben gehoord. Zal De Gaulle niet op ern stige moeilijkheden van extreem-linkse herkomst stuiten? „Nee", zei Soustelle, „de communisten zullen veel lawaai ma ken, maar niet werkelijk de straat op trek ken. De Franse arbeiders zijn niet werke lijk tegen De Gaulle. Dat zij bepaald vóór De Gaulle zouden zijn, wil zelfs niets over Soustelle's lippen komen. Zou De Gaulle op het terrein van de buitenlandse politiek niet een zekere prijs moeten betalen om zich althans binnens lands van een zekere afzijdigheid der communisten te verzekeren? Met andere woorden zal hij het accent van de Franse politiek niet van de Atlantische en Europe se solidariteit verleggen naar een groter mate van neutraliteit? Hier aarzelt Sous telle. Hij zegt tenslotte: „De Gaulle zal ze ker een onafhankelijker en meer Franse politiek gaan voeren maar binnen het ka der der westelijke samenwerking. Wij be horen tot het Westen of wij het leuk vin den of niet. En het is niet de vrees *roor binnenlandse communistische dreiging die De Gaulle hiertoe zal drijven. In zijn men taliteit is voor zulk een koehandel geen plaats". Hier wordt het onvoltooid gesprek afge broken. Een luitenant van de parachutis ten in gevlekt vechtpak komt „monsieur le ministre" halen. Hij moet de massa op het Forum toespreken. En Jacques Sous telle, een van de briljantste leerlingen die ooit op een Franse school zijn gevormd, specialist op het gebied der oud-Mexicaan se beschaving, medewerker van De Gaulle uit de Londense tijd, fijnzinnig erudiet, die verklarend of ontwijkend, maar altijd pre cies formuleert, man van linkse herkomst, blijkt nog wat anders te kunnen. Hij kan staccato-zinnen in een microfoon schreeu wen, voor een naar sterke mannen hun kerende menigte de oolitieke krachtpat ser spelen, ressentimenten in een vlag van vals nationalisme verhullen, massa-in stincten loswerken, waaraan men bange herinneringen heeft. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk regen of onweers buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid oost en zuidwest, minder warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Bij de ochtendschemering is van morgen in de Driemolendrift te Gro ningen in de binnenstad een brand ontstaan in een kleine woning, waar bij drie mensen man, vrouw en vierjarig kind om het leven zijn gekomen. De man, de transportrijder C. I. van der Bout, was 28 jaar; zijn vrouw 31 jaar. STURKA SHIRTS - PANTALONS Generaal De Gaulle leest zijn re geringsverklaring als kandidaat premier voor in de Nationale Ver gadering. Generaal De Gaulle als premier tussen zijn ministers op de regeringsbank in het Palais Bourbon. Links de socialist Mollet. Generaal De Gaulle (rechts) en presi dent Coty (links) verlaten het Elysée, het presidentiële paleis, na een laatste onderhoud voor de stemming. vriuses üeuiru heeji zaterdag in Coe- vorden enkele tehuizen voor bejaarden bezocht, waarbij zij zich hartelijk met diverse ouden van dagen onderhield. Hier ziet men de Prinses bij het ver laten van het r.-k. bejaardencentrum St. Franciscus, waar de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, links op de achtergrond, haar uitgeleide deed. Prinses Irene, die in Lausanne Franse taal en letterkunde studeert, is zondag aldaar bevestigd tot lidmaat van de Zwit serse hervormde kerk van het kanton Vaud. Deze plechtigheid die plaatsvond in de fraaie „kapel van Mousquines", werd bijgewoond door de op Prinses Ma rijke na voltallige Koninklijke familie, die enkele uren tevoren in een door Prins Bernhard bestuurde regerings-Dakota op het vliegveld van Genève was aangekomen. Vandaar ging de tocht in stralend zomer weer per auto naar Lausanne. De bevesti- gingsdienst werd geleid door de Zwitserse dominee Bergier bij wie Prinses Irene tij dens haar verblijf in Lausanne ter cate chisatie geweest is. De dienst werd ook bijgewoond door een aantal vrienden en vriendinnen van de Prinses. Toen het gezelschap na afloop het kerkgebouw verliet, keerde de Konin gin zich plotseling tot Prinses Irene en kuste haar. Vandaag zal het Koninklijk gezin naar Soestdijk terugkeren. zijn pogingen gedurende die tijd niet zou doorkruisen. Na zfjn verklaring trok de generaal zich onder een ovatie van tweederden, zo geen driekwart der kamer terug om zich gis teren verder niet meer te vertonen. Voor het eerst in de geschiedenis van Frankrijk bleef een kandidaat zo afwezig, toen de kamer de debatten over zijn programma voerde. Een programma van laconieke soberheid dat alleen is gebaseerd op het persoonlijk vertrouwen dat De Gaulle van het parlement verlangde. De voornaamste en meest gevierde tenors van de kamer dienden de afwezige generaal van repliek. En in de melancholieke of strijdvaardige ondertoon van hun toespraken was hel duidelijk, dat de sprekers zich bewust waren de parlementaire zwanezang van de vierde republiek te hebben aangeheven Tot vertrouw »n bleek men over het alge meen wel bereid, voorzover het de persoon van de generaal zelf betrof. Verscheidene sprekers van de linkse groepen, onder wie Mendès-France, Mitterrand, een woord voerder van de halve socialistische fractie, en de communist Duclos herinnerden ech ter daarenboven aan de omstandigheden, waaronder de generaal met de macht zou worden bekleed. Een machtsoverneming die het uitvloeisel en zelfs beloning is van de revolte van het leger tegen het wettig gezag, een revolte waartegen de generaal- formateur geen woord van protest of be denking heeft laten horen. Een ding was glashelder in de verklaring van De Gaulle, zo zei Francois Mitterrand met sarcasme, en wel dat de nieuwe regering van onze diensten nauwelijks gebruik wenst te maken. Toch had De Gaulle zich zeker wel enige moeite gegeven de republikeinse vormen zoveel mogelijk :n acht te nemen en het parlement gerust te stellen. Niettemin bleef het feit bestaan, dat De Gaulle de kamer door Algiers was opgedrongen en Men zie voorts pag. 3 De 52-jarige grondwerker M. May, die in de Driemolendrift aan de overkant woont, meldde de brand aan de vlakbij ge legen brandweerkazerne. Toen even later de brandweer de straat inreed laaiden de vlammen al uit het gehele huis. Het was maar een heel klein huis, met een opge bouwd dakraammuurtje. Na ongeveer twintig minuten meldde een der brand weerlieden, die tot de uitgebouwde vliering was doorgedrongen, dat hij de ouders en het kind levenloos had aangetroffen. De brand was toen echter nog niet geblust. Tegen vijf uur was alles zodanig afge koeld dat men met het bergingswerk van de slachtoffers kon beginnen. Het huis bestond slechts uit een kleine voorkamer, een door glas van de voor kamer gescheiden keukentje en boven de zolder met uitgebouwd raam aan de voor zijde, waar de slachtoffers sliepen. Alles moet zeer snel in het werk zijn gegaan. Toen de brandweer arriveerde, stond aan de voorzijde een gasmeter als een fakkel te branden. Later vernam men, dat achter in het huis een vat stookolie van 15 liter stond. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijks Nationale Vergadering heeft met de ruime, maar toch geen over weldigende, meerderheid van 329 tegen 228 stemmen de generaal had er vierhonderd verlangd haar bevoegdheden goeddeels overgedragen aan Charles de Gaulle. Onmiddellijk na de uitslag werd een eerste kabinetszitting onder leiding van president Coty gehouden en in de nacht werden de Kamercommis sies reeds aan het werk gezet om de grondwetswijziging en de hervorming der Franse Unie voor te bereiden. Wanneer vandaag of morgen de eerste voorstellen van de nieuwe regering-De Gaulle door de Kamer aanvaard zijn, zullen de afgevaardigden onmiddellijk, op zijn minst tot 1 oktober met vakantie worden gestuurd. De Gaulle zal verder vanmorgen verlenging der volmachten vragen, waarover de vorige premiers ook al beschikten. De generaal heeft de noodtoe stand en de censuur vannacht echter opgeheven. Vermoedelijk zal de generaal- premier morgen, vergezeld van drie ministers, een bezoek aan Algerije brengen. Er zijn ook berichten, dat de generaals Salan en Massu, alsmede het Kamerlid Jacques Soustelle de komende dagen naar Parijs zullen vertrekken. Zie hier het beslissende nieuws van de dag van gisteren, 1 juni 1958, in de ge schiedenis van Frankrijk. Om tien voor drieën in de middag kwam de generaal bij het Palais Bourbon, de historische zetel van Frankrijks parlement aan. Met een paar stappen had hij de stoep van het parlementsgebouw bereikt. Een kleine kink in de kabel van het protocol was er oorzaak van, dat de kandidaat-premier op eigen gelegenheid zijn weg moest zoeken door de vele gangen van het kamerge bouw. Geen habitué zijnde, was de gene raal de weg al gauw bijster en moest hij door een suppoost terecht worden ge wezen. Een pad in de parlementaire ge bruiken, dat hij, ook figuurlijk gesproken, nog wel eens bijster zou blijken te zijn. Om klokslag drie uur maakte de gene raal met militaire stipthe'l zijn entree in de vergaderzaal, waar hij door alle afge vaardigden, op de communisten en een ruim deel van de socialisten na, in staande houding werd ontvangen. De generaal maakte het bekende begroetingsgebaar van beide handen met de palmen naar buiten om daarna in zijn eentje in de regerings- banken plaats te nemen. Na de traditio nele opening kon de generaal met een paar zeven mijlsstappen de tribune be stijgen om zijn regeringsprogramma voor te dragen. Het was een zeer korte verklaring, die in de fiere stijl van de grote schrijver, die De Gaulle is, was vervat. De ont binding van de staat gaat voort, zo begon De Gaulle. Frankrijks eenheid wordt be- die al jaren wachtten op een geschikte woonruimte, die voor hen de mogelijk heid zou openen, een gezin te stichten. Na de opening van het fraaie hoofd gebouw woonde de Koningin een basketbalwedstrijd bij van twee teams oorlogsinvaliden in rolstoelen. dreigd. Algerije heeft zich gestort in de worsteling harer beproevingen en emo ties. Het leger voelt zich geschandaliseerd door de onmacht dér uitvoerende organen Onze irternationale positie is zelfs onder onze bondgenoten ondermijnd. Frankrijk dreigt een prooi te worden van ontbinding en misschien i een burgeroorlog. In deze dramatische toon heeft De Gaulle de kamer, die in doodse stilte luis terde, het beeld getoond van Frankrijk van dit ogenblik, het Frankrijk waarvoor hij stilzwijgend d~ politici beneden hem in de eerste plaats wel aansprakelijk moest stel len. Hij bood zich aan om het vaderland van de ondergang te redden. En voor die redding verzocht hij uitgebreide middelen Blanco volmachten voor tenminste een half jaar en garanties, dat het parlement (Van onze correspondent in Brussel) In tegenstelling met wat de regerings kringen algemeen dachten, zijn de verkie zingen gisteren geen succes geworden voor de socialistisch-liberale regerings coalitie, die onder leiding van eerste mi nister Van Acker vier jaar het bewind in handen heeft gehad. De Belgische socia listen verloren veel stemmen, echter geen zetels. De liberalen daarentegen verloren zetels en stemmen. De communisten heb ben ook zetels verspeeld. De Christelijke Volkspartij gaat over het gehele land, in Wallonië zowel als in Vlaanderen, met drie tot vijf percent vooruit. Deze partij zal zes tot zeven zetels winnen in de Kamer en waarschijnlijk de volstrekte meerderheid in de Senaat halen. Het betekent in ieder geval, dat de huidige liberaal-socialisti sche regeringscoalitie niet voortgezet kan worden. Zelfs wanneer de C.V.P. niet de volstrekte meerderheid haalt in de Senaat, zal het zeer moeilijk, zo niet onmogelijk, zijn tegen de rooms-katholieke partij te regeren. De socialisten, die veel stemmen verlo ren, zijn ontgoocheld. Hun eerste reactie is, dat zij in de oppositie moeten gaan. In de grote vergaderingszalen, die de rooms-katholieken hadden gehuurd, steeg de geestdrift ten top. Zij zijn de overwin naars van de dag. De uitslag van de ver kiezingen is ook voor de Vlaamse extre mistische partij, de Volksunie, een diepe teleurstelling. Op vele plaatsen in Vlaan deren ging deze Vlaamse extremistische partij achteruit. Met moeite houdt zij haar enige zetel te Antwerpen. Het trok de aandacht van politieke waar nemers dat de Belgische kiezer, niet zo als de liberalen en socialisten verwacht ten, dankbaar was voor het beleid van de regering en dat de kleine partijen werden verpletterd. Een splinterpartij, die in de Waalse provincies optrad als „Waalse een heidspartij" haalde in sommige Luikse kiesdistricten nog geen honderd stem men. De Vlaamse extremistische volks unie faalde en de communisten zullen waarschijnlijk drie van hun vier zetels in de Kamer kwijt raken. Het nieuwe parlement ziet er als volgt uit: 104 C.P.V. (plus 8), 85 socialisten (ver lies één), 20 liberalen (min 5), twee com munisten (min 2) en een Vlaamse extremist (onveranderd). In zes van de negen provincies, waar de communisten geen lijsten voorstelden, hebben de communistische kiezers op de socialistische lijsten gestemd, maar het ziet er naar uit dat bijvoorbeeld in de Waalse industriecentra een deel van de vlottende massa en een deel van de socia listische kiezers ook rooms-katholiek stem de. In zijn eigen kanton Brugge haalde eer ste minister Van Acker een succes, maai de provincie West-Vlaanderen heeft mas saal rooms-katholiek gestemd. Rekening gehouden met het feit dat de negen Belgische provincieraden „provin ciale" senatoren moeten benoemen en dat ook iedere partij vooraanstaande personen tot senator kan kiezen kan de volgende samenstelling van de Senaat worden ver wacht: 91 senatoren voor de C.V.P., tegen 84 senatoren voor de socialisten, libera len en communisten. Van Houtte formateur? Reuter Verwacht wordt, dat koning Boudewijn een lid van de Christelijke Volkspartij zal verzoeken een nieuwe re gering te vormen, nadat eerste minister Van Acker het ontslag van zijn kabinet zal hebben ingediend. Een woordvoerder van de C.V.P. zei, dat het „vrijwel ze ker" is, dat Van Houtte het eerst zal wor den aangezocht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1