J Toch ió het zo Metaalindustrie moet in Amerikaanse omvang kunnen investeren Vrachtschip kreeg opdracht om naar rebellenhaven Menado te varen Plaatselijk onweer Fa. B. ENGELENB Wereldnieuws 2 Voorzitter Verenigde Metaalindustrieën Kwatta-resultaten 1957 niet zeer gunstig Kroesjtsjev stelt overleg in Moskou voor over opschorten der kernproeven Promotie van Brahmaanse Hindoe in Utrecht Jubilerend Nutsseminarium voor Pedagogiek Daggeld verhoogd Liberaal beraad Baanvak Alkmaar-Den Helder geëlektrificeerd Ontslagen predikant eiste een ton schadevergoeding Hoge Raad verwerpt beroep Prins Bernhard op reünie van oud-stafofficieren Nieuwe haven voor Bergen op Zoom Honingprijzen te laag Nederlandse imkers vragen regeringsmaatregelen Gevaarlijk kinderspel Boerderij in as gelegd Zwemmend tussen haaien naar politie to s li II 0 0 0 0 0 0 anda en de Yo-Yo^jager^ ÖFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Aanwijzing uit de bijbel YJ MAANDAG 2 JUNI 1958 Ruim 300 deelnemers, het merendeel uit instrumenten levert voor de ontwikkeling Westeuropese landen, maar ook enkelen uit Egypte, Australië, Noord- en Zuid- Amerika, Rusland, Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije, hebben zich ingeschre ven voor het zevende internationale con gres van de metaalverwerkende industrie, dat heden in het Kurhaushotel te Scheve- ningen is geopend en dat tot 6 juni duurt. Het congres zal een overwegend technisch- wetenschappelijk karakter dragen. Dr. J. C. Hooykaas, voorzitter van de Vereniging van Metaal-Industrieën, heeft in een rede bij de opening gezegd dat er in de landen van Europa nog een te brede marge is tussen hetgeen op het gebied van de welvaart is bereikt en hetgeen kan worden bereikt. Hij is van mening, dat de welvaart in Europa niet in stand kan worden gehouden noch kan worden ver hoogd door kunstmatige regulering van het handelsverkeer tussen de landen on derling. Contingentering, tarifiëring, een zijdige kwaliteitscontrole en te enge na tionale voorkeur staan de Europese wel vaart veeleer in de weg dan dat zij deze bevorderen. Volgens de heer Hooykaas schuilen hierin ook de gebreken van het verdrag voor de Europese Economische Gemeenschap. ..Hoezeer ook bedoeld om de landen in Europa nieuw economisch perspectief te verschaffen, de toekomst zal duidelijk maken, dat dit perspectief pas dan ten volle zal kunnen worden ver wezenlijkt, wanneer Europa daadwerkelijk afscheid zal kunnen en willen nemen van verouderde economische opvattingen." De heer Hooykaas zei, dat Europa in materieel opzicht zal dienen te worden gemoderniseerd naar Amerikaans voor beeld en wel door hogere investeringen per werknemer. De spreker noemde de rol van de investeringen essentieel voor de stormachtige ontwikkeling van de eco nomie in de U.S.A. en de Sovjet-Unie. Ter verhoging van de welvaart in Europa is een belangrijke taak voor de Europese metaalindustrie weggelegd, omdat zij de De zuivere winst der n.v. Chocolade-en Cacaofabriek Kwatta te Breda over 1957 bedraagt 111.096 (v.j. f 430.767). Zoals reeds werd gemeld wordt voorgesteld over 1957 op de gewone aandelen een dividend uit te keren van 5 percent (v.j. 8 percent) en op de preferente aandelen een dividend van 6 percent (onv.). Een bedrag van 15.596 zal aan algemene reserve worden toegevoegd, (v.j. 57.967.) Omdat de eindprijzen der merkartikelen een min of meer constant karakter dragen, kon de stijging der cacaobonenprijzen niet zonder invloed op het resultaat blij ven. Dit resultaat werd in Nederland bo vendien ongunstig beïnvloed door de her nieuwde stijging der lonen op 1 januari en 1 augustus, door de verhoging der suiker prijzen op 1 januari en 29 juli en-door-de verhoging der omzetbelasting met 2 per cent op 1 augustus. Mede in verband pret de noodzakelijke investeririgsaktiviteit is men met ingang van het verslagjaar er toe overgegaan om zich ten aanzien van de af schrijving te baseren op de vervangings waarde der duurzame bedrijfsmiddelen. Als gevolg hiervan bedroegen de afschrij vingen in het gehele concern ongeveer 325.000.meer dan over 1956. Bij de Franse onderneming werd. mede met het oog op de komende Westeuropese economische integratie en op de als ge volg daarvan noodzakelijke specialisatie, een deel van de produktie definitief beëin digd. Enerzijds bracht dit met zich mede een eenmalig verlies, dat beduidend gro ter was dan aanvankelijk kon worden voor zien, anderzijds werd daardoor de basis gelegd voor een behoorlijke rentabiliteit in de toekomst. De hiervoren vermelde be ëindiging der produktie vormt de hoofdoor zaak van het over 1957 in het concern gele den verlies van 317.000 (v.j. winst 441.000.-.) WASHINGTON (Reuter) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft Mos kou in plaats van Genève voorgesteld als plaats voor de technische studie over methoden om een opschorting van de proeven met kernwapens te controleren. Kroesjtsjev heeft in een brief aan presi dent Eisenhower ook gevraagd of de voor gestelde bijeenkomsten van geleerden kun nen worden uitgebreid met deskundigen uit India, Polen en Tsjechoslowakije. Functionarissen in Washington, die dit hebben medegedeeld, zeiden dat Kroesjt- sjevs brief over het algemeen een gunstig antwoord is op Eisenhowers voorstel van 24 mei, dat de technische besprekingen in Genève zouden beginnen, binnen drie we ken na de dag, dat de Sovjet-Unie de voor gestelde regelingen heeft aanvaard. Topconferentie MOSKOU (Reuter) Llewellyn Thomp son, de Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, heeft zaterdag met de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, een bespreking gehad over vraagstukken die verband houden met het houden van een topconferentie, zo meldt Tass. PRAAG Tsjechoslowakije heeft er in nota's aan de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Po len en Roemenië op aangedrongen spoe dig een topconferentie te houden en ver klaard dat Tsjechoslowakije bereid is aan deze conferentie deel te nemen. In de no ta's wordt gezegd dat Tsjechoslowakije er tegen is dat de situatie in Oost-Europa en de kwestie van de Duitse hereniging op de agenda komen. QUEBEC (Reuter) Secretaris-gene raal Spaak van de NAVO heeft in Canada gewaarschuwd dat de westelijke mogend heden niet moeten ingaan op mogelijke voorstellen op een topconferentie om hun troepen uit Duitsland terug te trekken of dit land te neutraliseren. Zijns inziens be waken de westelijke troepen in Duitsland de oostgrens van de westelijke wereld. Een neutralisering van Duitsland zou neutra lisering van andere landen en terugtrek king van troepen daaruit verhaasten, al dus Spaak. van alle andere industrieën. Tenslotte zei de spreker, dat de metaalindustrie slechts dan haar pionierstaak voor de Europese vooruitgang ten volle zal kunnen ver wezenlijken wanneer zij in Amerikaanse omvang geldmiddelen kan aanwenden voor de investering in wetenschappelijke research en in de modernste produktie- middelen. De staatssecretaris van Economische Za ken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft maan dagochtend bij de opening van het zeven de internationale congres van de metaal verwerkende Industrie in de Ridderzaal te 's-Gravenhage verklaard, dat. deze sector van het bedrijfsleven in belangrijke mate de economische ontwikkeling in de wereld bepaalt. De betekenis van de metaal industrie valt reeds af te leiden uit het feit dat deze tak van nijverheid in de in dustriële landen een verhoudingsgewijs hoog percentage van het nationale in komen voor zijn rekening neemt. In Ne derland bedraagt dit ongeveer twaalf per cent van het nationale inkomen. In kwali tatief opzicht gemeten is haar betekenis evenwel nog groter. Hetgeen deze bedrijfs tak, al dan niet in samenwerking met andere bedrijfstakken presteert, regelt in zekere zin het tempo waarin de algemene welvaart kan toenemen, zo zei dr. Veld kamp. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is de heer J. P. Kaulesar, geboren te Paramari bo, tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd op het proefschrift getiteld: „Bhagavadgita". De heer Kaulesar Sukul, een Brahmaans Hindoe uit Suriname, die een lange loop baan bij onderwijs en bestuursdienst ach ter de rug heeft, en aan de Columbia Uni versiteit (New York) en Utrecht Sanskrit, en in Leiden ethnologie gestudeerd heeft, schreef een dissertatie over de Bhagavad gita. Zijn werk bestaat uit twee delen. Het eerste is een nieuwe vertaling in het Ne derlands van dit religieuze leerdicht dat voor miljoenen Indiërs tot in de huidige tijd een richtsnoer is in het religieuze en dagelijkse leven. De vertaling is voorzien van kritische en verklarende aantekenin gen waarin de auteur meermalen positie kiest tegen vroeger gegeven interpretaties. Het tweede deel bevat „beschouwingen" over de betekenis van de Bhagavadgita en enkele andere onderwerpen die ermee in betrekking staan. Promotor was prof. dr. J. Gonda. In de aula van de Amsterdamse Univer siteit is zaterdag het veertigjarig bestaan van het Nutsseminarium voor. Pedagogiek, aan'deze universiteit 'herdacht. Het seminarium werd gesticht door,en sindsdien geleid naméns' de maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het seminarium heeft veelomvattend wetenschappelijk werk verricht in het belang van het on derwijs met name het lager onderwijs. Het leidt thans op voor de middelbare akten pedagogiek, moderne talen en exacte we tenschappen. Het geeft ook cursussen in sociale pedagogiek en de onderdelen kin derbescherming en bedrijfspedagogiek. Al deze werkzaamheden heeft de huidige hoogleraar-directeur prof. dr. J. Idenburg tijdens de herdenkingsplechtigheid belicht in een feestrede. Minister Cals sprak namens de regering zijn waardering uit voor de activiteiten van het seminarium. Hij sprak ook met lof over de opleiding voor de m.o.-akten, die met name door het grote tekort aan leer krachten van veel belang is. De minister zei, dat hij de resultaten van een onder zoek naar de mogelijkheid tot het subsidi ëren van deze cursussen binnenkort hoopt te ontvangen. Burgemeester Van Hall, sprekend als president-curator van de gemeente-uni- veristeit, zei het te betreuren dat de op leiding voor middelbare akten aan de uni versiteit nog niet mogelijk is. Ook hij roemde de arbeid van het seminarium, dat ook aan het gemeentebestuur talrijke waardevolle adviezen heeft verstrekt in de loop der jaren. De banken hebben het daggeld ver hoogd van 2 1/4 percent tot 2 1/2 percent. Tengevolge van de ultimo-opvragingen was de geldmarkt de laatste dagen aan de krappe kant geworden, hetgeen de ban ken tot bovengenoemde maatregel deed besluiten. Op 14 mei werd het daggeld verlaagd van 2 1/2 percent tot 2 1/4 per cent en bereikte daardoor een laagterecord voor 1958. Onder voorzitterschap van Prof. Mr. P. J. Oud zijn zaterdag in Den Haag de le den van het dagelijks bestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de Eerste- en Tweede Kamerfracties van deze partij in vergadering bijeen ge komen om zich te beraden op de nieuwe verantwoordelijkheden, die in het licht van de laatste verkiezingsuitslagen voor Pro vinciale Staten en gemeenteraden op de liberalen zijn komen te rusten. De officiële indienststelling van het ge ëlektrificeerde baanvak AlkmaarDen Helder en van het nieuwe station te Den Helder is zaterdag gebeurd met een reis per extra trein, waarvoor zowel van de zijde der autoriteiten, die de feestelijke rit van Alkmaar naar Den Helder mee maakten als van de zijde van het publiek op de stations en langs de spoorlijn grote belangstelling bestond. De directie van de Nederlandse Spoor wegen was onder anderen vertegenwoor digd door de president-directeur, dr. ir. F. Q. den Hollander. Andere reizigers wa ren de commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de directeur-generaal van het Verkeer, mr. C. J. G. Vinkesteyn, de léden van de vaste commissie Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer, de heren G. Rit meester (oud-burgemeester van Den Hel der) en H. Gortzak, de hoofd-ingenieur-di- recteur van de Rijkswaterstaat in Noord holland, ir. Th. Heyblom, de hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Water staat, J. G. de Borst, de officier van Justi tie te Alkmaar, mr. A. Reigerman en de commandeur B. Poortman namens de commandant Zeemacht. Dr. baron H. O. R. van Tuyll van Se- rooskerken, tot voor enkele jaren predi kant bij een der Hervormde gemeenten in Gelderland, verliet op zekere dag zijn ge meente en vertrok naar Engeland. De provinciale commissie van opzicht in Gel derland ontzette hem daarom uit zijn ambt. Later diende de zaak voor de Provinciale commissie van opzicht in Noord-Brabant en Limburg, die dr. Van Tuyll rechtsher stel gaf. Daarop heeft deze predikant een proces aanhangig gemaakt, waarbij hij een schadevergoeding vroeg van 100.000.- en een uitgebreide publikatie van het von nis van de provinciale commissie en van de generale synode. Alle gerechtelijke instanties stelden hem echter in het ongelijk en thans heeft ook de Hoge Raad het beroep van dr. Van Tuyll in cassatie verworpen. Prins Bernhard heeft zaterdag een niet- officieel bezoek aan Limburg gebracht, om deel te nemen aan de jaarlijkse reünie van oud-stafofficieren van de Nederlandse strijdkrachten uit 1945. Tijdens de lunch hield de Prins een korte toespraak, waarin hij zijn voldoening uit sprak over de hernieuwde kennismaking Hij zegde toe in de toekomst op elke jaar lijkse reünie aanwezig te zullen zijn. Na de lunch legde de Prins een krans bij het Limburgse herdenkingsmonument op de Cauberg te Valkenburg, dat onlangs is onthuld. Het werd opgericht ter nagedach tenis van de 300 gevallenen uit de Lim burgse verzetstrijd. Om zes uur nam Prins Bernhard af scheid van zijn vroegere strijdmakkers om in zijn eigen vliegtuig via het vliegveld Zuid-Limburg naar Soestdijk terug te keren. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft met algemene stemmen besloten, een nieuwe haven te- doen aanleggen. De raad verleende een krediet van 9.457.000.- voor het doen uitvoeren van de eerste fase. De ze haven zal komen op het gebied van de Theodoruspolder onder Halsteren. Alvo rens de plannen verwezenlijkt kunnen wor den zal annexatie van een deel van Hal steren noodzakelijk zijn. Op de in Utrecht gehóuden jaarvergade ring van de Vereniging tot bevordering van de bijenteelt zijn uitvoerige discussies ge voerd over de prijs van de Nederlandse honig. Deze prijs is 'volgens de vereniging te laag in verhouding tot de hoge prijs van bijensuiker. Op voorstel van de afde ling Zevenaar zal men er bij de regering op aandringen maatregelen te treffen die kunnen leiden tot betere honigprijzen. Na de onbevredigende resultaten van an dere pogingen om hiertoe te geraken, wor den regeringsmaatregelen gezien als het nog resterende middel om de achteruitgang van de bijenteelt tot staan te brengen. Een felle brand heeft zondagmiddag een boerderij in Oldebroek in de as gelegd. De brand ontstond in een hooiberg vanwaar de vlammen oversloegen naar het rieten dak van de woning, weldra waren het huis, een tweede hooiberg, een schuur en een stookhok een grote vlammenzee, waarte gen de brandweer machteloos stond. Van de inboedel kon slechts een klein deel wor den gered. Vermoedelijk is de brand ontstaan, door dat kinderen met lucifers speelden. Boer derij en inventaris waren slechts laag ver zekerd. De marinepolitie te Singapore heeft medegedeeld, dat vijf personen hebben gepoogd het 522 ton metende vracht schip „Langkara" van de Indonesische regering, dat thans in Singapore ligt, in beslag te nemen, terwijl het schip zich in volle zee bevond. De commandant van de marinepolitie, Taylor, heeft gezegd, dat de „Langkara" van Atjeh naar Penang voer. Onderweg hebben vijf opvarenden de kapitein op dracht gegeven naar Penang op Noord- Celebes te varen. Ter hoogte van Singapore heeft de kapi tein zijn opdrachtgevers zaterdagavond meegedeeld, dat het schip moest bunkeren; hij heeft daarop zijn schip ter hoogte van Pulau Selarok, ten zuiden van Malakka, voor anker laten gaan. De kapitein had echter in het geheim aan zeven leden van zijn bemanning opdracht gegeven naar Singapore te zwemmen om de autoriteiten daar te vertellen wat op zijn schip gaande Gedurende het weekeinde voerden zuid oostelijke winden langs de flank van een rug van hoge luchtdruk die zich uitstrek te van Oostenrijk naar Denemarken, war me continentale lucht naar onze omge ving. Over de Golf van Biscaje daarente gen stroomde wat minder warme lucht van polaire oorsprongnaar het noorden. In het. overgangsgebied tussen deze lucht stroming trokken enkele storingsgebieden van zuid-Frankrijk naar Engeland. Deze veroorzaakten vooral in west-Frankrijk zeer veel regen en onweer. De storingsge bieden bleven in hoofdzaak ten westen van ons land. Alleen langs de kust van Zee land viel regen van betekenis. Het licht schip Noordhinder meldde in de nacht van zaterdag op zondag 25 mm., in de nacht van zondag op maandag 12 mm. Te Vlis- singen viel resp. 6 en 3 mm. Op vele plaat sen kwam zondag de eerste zomerse dag voor. De hoogste temperatuur werd ge meld door hét waarnemingsstation te Hoek van Holland en bedroeg 27 graden. Over Spanje en Portugal nadert nu een zwakke rug van hogeluchtdruk, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat er wat minder warme lucht, die over de Golf van Bisca je stroomt wat verder het continent zal binnendringen en ook ons land zal passe ren, hetgeen plaatselijk mét onweer ge paard zal gaan. WEERRAPPORTEN Dinsdag 3 juni Zon op 4.25 uur, onder 20.51 uur. Maan op 22.13 uur, onder 6.10 uur. Maanstanden 9 juni 17 juni 24 juni 7.59 uur 8.59 uur 10.44 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 juni Hoog water 4.26 en 16.55 uur. Laag water 0.08 en 21.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbuiten en binnenlandheden ■2 morgen 7 uur. Neerslag: g- "3 5 u e laatste 24 uur. aS Den Helder half bew. zo 16 0 Ypenburg zwaar bew. w 15 0,1 Vlissingen zwaar bew. 0 16 3 Eelde licht bew. O 15 0 De Bilt zwaar bew zzo 17 0 Twente licht bew. ozo 16 0 Eindhoven licht bew. zw 14 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt zzo 17 0 Helsinki zwaar bew. ozo 17 0 Stockholm zwaar bew. no 18 0 Oslo onbewolkt windst. 0 Kopenhagen geheel bew. n 15 0 Aberdeen geheel bew. windst. 17 0,3 Londen mist windst. 21 2,1 Amsterdam licht bew. windst. 25 0 Luxemburg onbewolkt O 25 0 Parijs half bew. O 24 15 Bordeaux regenbui z 25 38 Grenoble zwaar bew. windst. 25 0 Nice zwaar bew. n 21 0 Berlijn zwaar bew. no 20 Frankfort licht bew. ono 25 München onbewolkt windst. 23 0 Zürich half bew. windst. 25 0 Genève zwaar bew. w 24 Locarno onbewolkt O 25 0 Wenen onbewolkt no 25 Innsbruck onbewolkt wzw 29 Rome onbewolkt no 28 0 Ajaccio licht bew. no 0 Madrid regen z 23 12 Mallorca zwaar bew. wnw 26 0 Algiers onbewolkt windst. 26 1. Op een mooie dag maakte Panda eens een autotochtje. Maar erg mooi bleef de dag niet; onder zwaar gerommel kwamen donkere wolken opzetten, waarin af en toe felle bliksemstralen oplichtten. „Tjon ge", dacht Panda, „ik geloof nooit, dat we het droog houden. Ik moet maken, dat ik thuis kom, want ik heb geen kap op mijn wagentje!" Hij gaf flink gas, zodat hij over de weg snorde, maar hoe snel hij ook ging, de bui was nog sneller. Reeds voelde hij de eerste regendruppels. „Oei", dacht hij, „het wordt menens! Zag ik maar ergens een schuilplaats. Straks komt er heel wat naar beneden!" En er KWAM heel wat naar beneden, al was het iets anders, dan Panda verwacht had. Uit de lucht klonkev plotseling woedende kreten enhet volgende ogenblik dreunde een verende stoel op de motorkap van Panda's autootje neer. In de stoel zat een stevig persoon, die geweldig tekeer ging. Meteen veerde het hele geval weer op en verwijderde zich met wilde sprongen. In zijn platge stampte auto keek Panda de zonderlinge zetel verbluft na was. Zes van de zeven zwemmers zijn ver volgens door het K.P.M.-schip „Kasimbar" opgepikt en de zevende is later door een vissersboot aan boord genomen. De man nen hebben c.a. 5 mijl gezwommen in water met haaien. Een marinepatrouille is na ontvangst van het noodbericht onmiddellijk uitgeva ren en heeft de „Langkara" opdracht ge geven in quarantaine te gaan bij Singapore, waar het schip thans onder bewaking ligt. Men bestudeert thans de juridische kanten van de zaak, aldus Taylor (Reuter). Omsingeld, maar ultimatum verworpen In Djakarta is officieel bekendgemaakt dat in het gebied van Djailolo, op het eiland Halmaheira, 280 km oostelijk van Menado op Noord-Celebes, een bende op standelingen door troepen van de centrale regering is omsingeld. De opstandelingen, ongeveer 500 in getal, hebben een ultima tum van zich over te geven of te sterven naast zich neergelegd. De Indonesische regering maakte voorts bekend dat de bevolking in verschillende gebieden van Midden- en Noord-Celebes tegen de rebellenregering in opstand is gekomen. Post uit Moskou en Peking voor Djakarta SINGAPORE (Reuter-UPI) Dertig postzakken met in Peking gedrukte com munistische vlugschriften ?ijn in Singapore overgeladen uit een uit Hongkong afkom stig vliegtuig, om te worden doorgezonden naar de Russische ambassade te Djakarta. De pamfletten zijn bestemd voor een dooi de communisten te instigeren anti-Ameri kaanse campagne, zo verluidt het. In de vlugschriften, die inmiddels naar Djakarta zijn vervoerd, worden de Verenigde Staten beschuldigd van inmenging in binnenlandse aangelegenheden in Indonesië, dit in ver band met de berichten volgens welke Ame rikaanse vliegers voor de rebellen werken. De vlugschriften zijn kennelijk door Rus sische agitators gereedgemaakt en daarna in het. Chinees gesteld. In Indonesië zou de communistische partij met dit materiaal een campagne in de landstaal moeten be ginnen. In Singapore acht men het ongewoon dat propagandamateriaal in zulk een grote hoeveelheid over Singapore werd geleid; men heeft tot nog toe slechts kleine hoe veelheden van dergelijk materiaal zien passeren. „Pope moet dood" De Indonesische Boerenbeweging, die 3.000.000 leden beweert te hebben, heeft de doodstraf geëist tegen de door de centrale regering gevangen genomen Amerikaanse vlieger Allan Lawrence Pope, die voor de rebellen heeft gevlogen. De Boerenbewe ging eist tevens dat Amerika schadever goeding betaalt voor persoonlijke verliezen en materiële schade, wegens de door Pope gepleegde bombardementen op Indonesisch grondgebied (UPI). Zonnesteek. In Bihar, een staat in het oos ten van India, zijn bij een temperatuur van 118 graden Fahrenheit in een week tijd 65 personen overleden aan de ge volgen van zonnesteek. De droogteen Bihar neemt gevaarlijke vormen aan Alle waterreservoirs zijn zo goed als opgedroogd. Men verwacht dat de tem peratuur nog verder stijgen zal. Gratie. De Britse minister van Binnen landse Zaken heeft gratie verleend aan de 66-jarige ter dood veroordeelde mrs. Mary Elizabeth Wilson. Zij zal nu le venslang gevangenisstraf krijgen. Zij werd veroordeeld voor de moord op haar tweede en derde echtgenoot. Makarios. Aartsbisschop Makarios, de lei der van de Cyprische beweging voor vereniging met Griekenland, is uit Athe ne in Caïro aangekomen, waar hij be sprekingen zal voeren met president Nasser en de Griekse kolonies in Egyp. te. Prikkel. President Mao Tse Toeng van communistisch China heeft de armoe de van het Chinese volk geprezen als een prikkel voor revolutie. In een ar tikel in de rode vlag, een nieuw tijd schrift van de Chinese communistische partij, schrijft hij: „Afgezien van an dere kenmerken is het Chinese volk voor alles arm en in de tweede plaats wit (politiek zuiver). Dat lijkt niet zo best, maar is in wezen juist goed. Vrienden. Het Amerikaanse communisti sche weekblad „The Worker" heeft me degedeeld, dat het financiële moeilijk heden ondervindt en deze week niet had kunnen verschijnen, indien enige vrienden geen helpende hand hadden geboden. Opvolger. De Zweedse kolonel S. G. H. Norstrum is tot voorzitter van de Is- raelisch-Jordaanse bestandscommissie benoemd als opvolger van de Canade se kolonel George Flint, die maandag bij een grensincident is gedood. Hij was Flints plaatsvervanger. Zondag is er bij de Scopusberg nabij Jeruzalem weer geschoten. Volgens een Israëli sche woordvoerder werden enkele Ara bische infiltranten met waarschuwings schoten verjaagd. IIulp. Volgens het Russische partijblad Pravda heeft de Amerikaanse chirurg Eerman een Russische ambtgenoot za terdag geholpen bij het overbrengen van een tweede hart in het levende li chaam van een hond. Berman onder zocht in een Moskous laboratorium honden met twee functionerende har ten, die vele dagen na de operatie nog leven. Afgewezen. .Het Russische vakbondsblad „Trud" bericht dat Libië een Russi sche aanbod voor een lening van vijf tien miljoen roebel 3,75 miljoen dol lar) heeft afgewezen. Een voor Libië gunstig handelsakkoord werd even eens van de hand gewezen. „Trud" be streed de verklaring van premier Ab- doel Magid Kaadar van Libië als zou zijn land nog nooit een Russisch aan bod tot hulpverlening ontvangen heb ben. Overspannen. De militaire openbare aan klager in het proces tegen Asad Ibra him, een schoonvader van koning Sa- oed, en diens broer Majed heeft tegen defce twee mannen bij verstek de dood straf geëist, omdat zij op instigatie van Saoed een staatsgreep in Syrië zouden hebben voorbereid en op instigatie van de Verenigde Staten zouden hebben deelgenomen aan een komplot om pre sident Nasser te vermoorden. Na een verblijf van meer dan twee weken in het Amerikaanse militaire hospitaal te Dharan is koning Saoed in Riad terug gekeerd. Hij was overspannen. Afgelast. Bij botsingen tussen aanhangers van de kandidaat van de oppositie voor de aanstaande Portugese presidents verkiezingen, generaal Delgado, en de politie zijn gisteren te Braga 24 men sen gewond, elf burgers en dertien po litieagenten. De ongeregeldheden be gonnen kort voordat generaal Delgado te Braga zou aankomen voor een ver kiezingsbijeenkomst. Later werd mee gedeeld, dat generaal Delgado's be zoek is afgelast. Honderd Portugese in- tellectu len, onder wie schrijvers, jour nalisten en kunstenaars, hebben in een telegram aan de regering afschaffing van de censuur gevraagd. Advertentie Doelstraat 39. - Haarlem - Tel. 15232 AUTOLAKKEN „HIJ DEED hem honig zuigen uit de rots, en olie uit het keihard gesteente", zo lezen we in „Het lied van Mozes" (Deut. 32 -3). Erg begrijpelijk is deze mededeling niet en het heeft heel wat hoofdbrekens en onderzoek gekost, eer deze duistere aan wijzing tot een duidelijker begrip kon worden- Honig zuigen uit een rots en olie uit hard gesteente is zeker geen dagelijks werk en desondanks wordt i.. Het lied van Mozes hierover gesproken als was het een doodgewone zaak. Ook de oplossing hier van heeft men moeten zoeken en vinden in het oude land der Israëliërs zelf en wel in het bijzonder in de Negeb- woestijn, waar duizenden ronde stenen walletjes .wer den aangetroffen. Onder die walletjes kwamen, toen het zand was weggeruimd, wortelresten van olijfbomen en wijnstok ken bloot. Toch was vér in de omtrek van deze oeroude overblijfselen van planten- cultuur geen spoor van water te vinden. Hoe hebben de aartsvade s deze cultures dan kunnen aanleggen en instandhouden? De oplossing hiervan moeten we juist zoe ken bij die stenen walletjes, waarbinnen telkens slechts één boom was geplant. De stenen hiervan blijken zo los op elkaar te zijn gestapeld, dat de wind er vrijelijk doorheen kan waaien. Dit heeft tot gevolg, dat de vochtigheid van de lucht op de stenen neerslaat, die daardoor juist zoveel condensatiewater ontvangen, dat één boom genoeg vocht kan vergaren om in leven te blijven en vrucht te dragen! In onze oren klinkt dit wel héél erg vreemd, omdat de bomen en planten in ons land. geweldig veel vocht vragen en krijgen. Maar plan- N stok, die ten in hete, droge gebieden zijn minder veeleisend en zijn bovendien veel econo mischer afgesteld, zodat zij met een mini male hoeveelheid water kunnen rond komen. En die hoeveelheid werd in dit geval juist geleverd door de condensatie- walletjes die in bijbelse tijden in de Negeb werden aangelegd. Bij deze constatering kunnen we overigens wél enige waar dering voegen voor de grote ervarings kennis, waarvan de aarts vaders in dit opzicht hebben blijk gegeven. Met dat al heb ben we nog steeds geen poging aangewend de duistere tekst uit Het lied van Mozes te be grijpen. Toch springt de be doeling daarvan thans duide lijk in het oog, want de wijn- binnen zo'n stenen walletje werd gebouwd, leverde het honig zoete sap en de olijfboom, bracht de olie voort. Honig en olie kwamen dus uit het keihard gesteente voort. Zij werden daar uit „gezogen", dat wil zeggen met enorm veel moeite en toewijding konden zij daar uit tevoorschijn worden gebracht. Een prachtige beeldspraak, waarvan de juist heid onmiddellijk kan worden onder schreven door de moderne Israëliërs, die dankbaar gebruik hebben geméakt van deze aanwijzingen uit het verleden en eveneens dergelijke doelmatige dauwver zamelaars hebben aangelegd. We blijven hier overigens nog wat in de buurt, teneinde een verklaring van het Franse woord „assassin" moordenaarte kunnen geven. Daarover een volgende keer. H Pétiïïon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2