drink ^fërieven aan de redactie „Bij sportbeoefening moet gewaakt worden voor overdreven reglementen" Gelderland won Franklin-beker op sportdag van electriciteitsbedrijven MAANDAG 2 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Congres Nederlandse Culturele Sportbond NCS spreekt zich in motie uit voor algemene toto „Graag of niet" Wim Kan treedt op voor «Geloof en Wetenschap" Programma orgelconcert door Albert de Klerk Draaiorgel Jupiter" op tournee door Duitsland Sinds 1 januari 367 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED ZORG VOOR EEN KRACHTIGE REM drink „fris" is geen nieuw merk Zeilwedstrijden van de Haarlemse Zeilvereniging K.J.C.P.L. vaart Verre OostenW.-Afrika Adjudant, brigadier en hoofdagent met pensioen Voorstelling afgelast Zomeravondvoetbal in Haarlem Toekomstige ontwikkeling van Amsterdam Receptie tandarts Petri Centrale School I en Vondelschool I winnaars in schoolkorfbalwedstrijden Piers winnaar van eerste zomerrit Om het clubkampioenschap kanoën in Hengelo Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Zaterdag en zondag is in Haarlem het congres van de Nederlandse Culturele Sportbond gehouden, dat begon met een openingswoord door de voorzitter van de federatie Haarlem van de N.C.S., de heer B. Schraa, die tevens de bondsvlag van de Arnhemse federatie overnam. Hierna hield de voorzitter van de N.C.S de heer H. Stapel, een inleiding waarin hij mededeelde, dat de Bond op het ogen blik bijna 18.000 leden telt en dat er nieu We verenigingen opgericht zijn in Eindho ven, Heerlen, Waubach, Maastricht, Sit lard en Beverwijk. In zijn inleiding zei de heer Stapel onder meer, dat de sportbe weging in een periode verkeert van ken tering, waardoor de eigenlijke jeugdbewe ging haar greep op de jeugd in voortgaan de mate ziet dalen. De sportbeweging wordt daardoor hoe langer hoe meer een jeugdbeweging, hetgeen uiteraard voor de besturen grote consequenties met zich meebrengt. Spreker noemde het een ramp, dat de 7.o voorzichtig begonnen subsidie van de overheid aan de diverse sportorganisaties weer is ingekrompen en dat het toch al lage voorzieningsniveau in de sport door de bestedingsbeperking het zwaarst is ge troffen. Bovendien wordt de sport een andere bron van inkomsten onthouden, waarbij spreker dacht aan de toto. De N.C.S. meent, al dus de heer Stapel, dat de huidige situa tie onjuist is. Daarbij is namelijk sprake van een sterker bevoordeling van de voet balsport en de N.C.S is dan ook voor een algemene sporttotalisator onder rijkstoe- zicht. Sprekend over het tekort aan accommoda tie voor de sport was de heer Stapel van oordeel, dat in Nederland over tien jaar over een noodtoestand gesproken kan wor den. Reeds 65 pet. van de gemeenten heeft geen overdekte of openluchtzwembaden er zijn 500 sporthallen nodig en ongeveer 2000 gymnastieklokalen. In 1957 zijn voor 424 nieuwe scholen bouwvergunningen uit gereikt zonder gymnastieklokaal. Een sportnota van de regering aan de Tweede Kamer zou, aldus spreker, deze tekorten kunnen aantonen, maar ook dit voorstel heeft geen doorgang gevonden De N.C.S. heeft dan ook medewerking ver leend aan de sportnota van het N.O.C. De N.C.S. geeft voorts zijn medewer king aan de voorbereiding van een nieu we Nederlandse Sportfederatie waarin, aldus de heer Stapel, de N.C.S. zijn eigen kracht moet blijven ontwikkelen. Daarbij zal men vooral moeten blijven letten op het feit, dat sport een middel tot vorming is, dat een veelzijdige oefening noodzake lijk is voor het opvoeren van het prestatie vermogen en dat men moet waken voor een opgeschroefde reglementering met een groot aantal straffen. Men moet, vol gens de N.C.S., meer denken aan de on geschreven regels die veel sterker zijn :an de geschreven wetten. Voorts deelde de heer Stapel mee, dat het ;gen bondsleven in de N.C.S. gedurende de afgelopen twee jaar behoorlijk ontwik keld is. Er is grote aandacht geschonken aan de kaderscholen en na een driejarige Amateurtoneel In de zaal van het gebouw van de Haar lemse Jongemannen Vereniging in de Lan ge Margarethastraat (gewoonlijk geeft de ze amateurtoneelvereniging haar voor stellingen in „de Leeuwerik") gaf de to neelvereniging „Vondel" zaterdagavond voor een goed gevulde zaal een vlot ge speelde opvoering van „Graaf of niet" een blijspel in vier bedrijven door Harold Brighouse. In het begin hadden de spelers soms nogal wat met plankenkoorts te kampen, maar allengs werd dit beter en vooral Martha (mevrouw G. Langerak) die haar vader en zusters, de toekomstige verloofden van die zusters en de bedienden van haar vader compleet naar haar hand weet te zetten en die bijna de gehele avond op het toneel is, wist haar lang niet gemak kelijk rol als vinnige, bemoeiallerige dochter en zuster, vooral ook wat dictie en mimiek betreft, goed over het voetlicht te brengen. W. van Tongeren als de bedien de Willem Martens, die door Martha wordt getrouwd, maar haar aan het einde van het stuk toch weet te regeren speelde zijn rol niet onverdienstelijk; de heer S. Dom per bleek tegen zijn rol van de slappe, weifelende vader Harry Hoeben, die soms wel eens te diep in het glaasje kijkt, goed opgewassen, al was zijn spel soms wel wat te gechargeerd. Ook de overige rollen waren behoorlijk bezet, zodat het publiek gezien ook de bijval, tijdens en een het slot van de voorstelling, zich kos telijk heeft geamuseerd. De pauzes wer den opgevuld door bekende melodieën door het pasgevormde orkestje van „The Thornwood Players" uit Haarlem-Noord. Er was bal na tot twee uur met mede werking van „The Cocktail Mixers". Al was het weer zondagavond niet van die aard om in de Stadsschouwburg te Haarlem te zitten, toch zullen de leden van de Stichting „Geloof en Wetenschap" spijt hebben gehad van hun bezoek, v,'ant het gezelschap Wim Kan heeft hun e*n vrolijke avond bezorgd. Aanvankelijk Mu het programma in december ge wacht worden, maar wegens ziekte en ver gif in het buitenland moest het program- ma uitgesteld worden en door verplichtin gen elders kon het gezelschap pas gisteren "aar Haarlem komen. Zaterdag sloot Wim Han zijn serie in Amsterdam af. Het programma van het gezelschap kwam voor een belangrijk deel overeen Net dat dat Wim Kan in de loop van het ;eizoen in Haarlem gebracht heeft. Na de Pauze trad hij ruim een uur op om een aan- tal actuele aangelegenheden te bespreken zoals de verkiezingen en de helmenkwes- >n de Tweede Kamer en om aandacht te ;U>gen voor zijn bezoek aan het Rijksmu- :5Um en voor het dragen van een pet. Engelen en Spoken" heette het pro gramma, waaraan voor de pauze onder _ndere meewerkten Corrie Vonk en '"y Wang, die eveneens veel succes boek en. Het geheel was een laat, maar wel gezellig besluit van het zo geslaagde Nbileumseizoen van „Geloof en Weten- !Cnap". Ru van Veen begeleidde de mede- Vci'kenden op de piano. opleidingsperiode worden er thans in juli voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse Culturele Sportbond de offi cieel erkende gymnastiekleidersdiploma's uitgegeven na een examen onder rijkstoe- zicht. Met een oproep aan de congressis ten om zich te weren tegen de opgeschroef de sensatiesport besloot de heer Stapel deze openingstoespraak. Hierna hield de heer E. Kupers, voorzit ter van de landelijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeienissen met de licha melijke opvoeding en de sport, een inlei ding, waarin hij onder meer wees op het gebrek aan zalen en sporthallen en op het belang van het „open-deur-sportwerk" waardoor een ieder in de gelegenheid ge steld wordt de een of andere sport te be oefenen zonder gebonden te zijn aan een organisatie. De verkiezing van het bondsbestuur had de volgende uitslag: voorzitter: H. Stapel, secretaris: J. Meijer, penningmeester: H. J. ten Brink, tweede voorzitter: J. van der leer, tweede secretaris: H. P. van Hagen, vertegenwoordiger gewest west I: A. van Lindhout (IJmuiden). Het congres nam tenslotte een motie aan, waarin het zijn verontrusting uitspreekt over het stijgend tekort aan sportaccom modaties. Tevens roept het congres op tot waakzaamheid tegen de gevaren, die in de verzakelijking van de sportbeweging lig gen. In de motie wordt de verlaging van de rijkssubsidie aan de sportverenigingen voorts ernstig betreurd en het congres acht het de taak van de overheid om een gunstig klimaat voor de ontwikkeling van de sport te scheppen waaronder ook de re geling van de sporttotalisator wordt gere kend. Voorts acht het congres het een ongewenste stiu'atie, dat bij de bestaande toto slechts één tak van sport wordt be voordeeld. Het congres spreekt zich uit voor een algemene totalisator onder me deverantwoordelijkheid van de rijksover heid. Deze toto dient te voldoen aan de rechtovertuiging van het Nederlandse volk en alle sportbonden moeten uit de op brengst hun aandeel ontvangen. Onder de vele gasten bij dit congres be vond zich de heer Jules Devlieger, secre taris van het Internationaal Comité voor Arbeiderssport te België. Advertentie reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem, van Rijn Haarlemmerweg 475 - A'dam Tel. 86211 - Telex 12282 Het programma voor het orgelconcert, dat dinsdagavond door Albert de Klerk in de Grote Kerk te Haarlem wordt gegeven bestaat uit drie koralen van C. Franck. De Kring van Draaiorgelvrienden deelt mede, dat het draaiorgel Jupiter" binnen kort op tournee gaat naar enkele Duitse steden. Daarvoor wordt het orgel eerst in revisie genomen. Gedurende de revisietijd en het tournee wordt „Jupiter" vervangen door het orgel „de Oranjestad". Dit in strument is nog nooit eerder in Haarlem geweest. (Verkort weergegeven) Knipperbollen Als auto-rij-instructeur rust op ons de taak om de aspirant automobilisten er van te doordringen, dat een „bescherm de voetgangersoversteekplaats op een dergelijke wijze moet worden genaderd dat men de voetgangers de gelegenheid geeft zonder gevaar over te steken. Ik meen, dat dit telkenmale geschiedt in over eenstemming met het daaromtrent in de wet bepaalde. Uiteraard moeten wij het voorbeeld geven en ook als we geen leer lingen in onze wagen hebben en we dus zelf rijden, doen we dit op dezelfde wijze, als zat er een leerling aan het stuur. Toch beging ondergetekende zaterdag jl. een grote verkeersovertreding, door vlak voor een heer, die zeer galant een dame op vergevorderde leeftijd hielp over steken op de beschermde oversteekplaats op de Wagenweg, langs te rijden. Hoe dit kon gebeuren? Toen ondergetekende kwam aanrijden in de richting van de Spanjaardslaan werd door hem vaart ver minderd, doch aangezien er niemand aan stalten maakte om over te steken reed hij, met verminderde snelheid uiteraard, door. Plotseling verscheen achter een brede vrachtwagen genoemde galante heer, juist op het moment dat ondergetekende zich op de „zebra" bevond. Stoppen was niet meer mogelijk en zodoende was de ver keersovertreding begaan. Waarom ik dit nu schrijf? Hiervoor is meer dan een re den. In de eerste plaats dit: bij de bewus te knipperbollen stonden auto's gepar keerd, zowel voor als achter de knipper bollen, zodat het uitzicht volkomen belem merd was. Het ware te wensen, dat er bin nen een bepaalde afstand van de knipper bollen een stop- c.q. wachtverbod inge steld zou worden, zodat een herhaling van het niet te vermijden bovenstaande uitge sloten is. Bovendien wilde ik langs deze weg de heer die de dame hielp overste ken, alsmede de publieke opinie mijn ex cuses maken voor het bovenstaande, doch tevens alle automobilisten verzoeken: „zet uw wagen zodanig neer, dat het uitzicht op de knipperbollen te allen tijde vrij blijft." J. W. van Dolron Kweektuinstraat 10. Expogé contra „Nazischade". Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen uit de Bezettings tijd schrijft ons onder meer het volgende: „Pers en radio hebben meegedeeld, dat er een bemiddelingsbureau is opgericht, met als juridisch adviseur mr. A. J. Fokker uit Den Haag, om de schadevergoeding te regelen tegenover de Westduitse regering, voor allen, die in welk opzicht ook, tijdens de bezettingsjaren zijn gedupeerd. Men behoeft slechts tegen storting van 15, de hiervoor vastgestelde bescheiden op te vragen via een postbus in Den Haag en nadat de toegezonden formulieren inge vuld zijn, wordt in samenwerking met een Duits advocatenknatoor de schade ge regeld. De heren noemen ook al de bedragen er bij, die voor 1958 en 1959 door de Rege ring te Bonn beschikbaar worden gesteld, neerkomende voor de buitenlanders op 60 percent van respectievelijk 1,7 miljard en van 2,1 miljard D.M. Als telegramadres hebben de oprichters zich de naam „Nazischade" aangemeten, terwijl de oproep zó is gesteld, dat een ieder die zich op een bonafide opgestelde schade kan beroepen, zich van uitbetaling verzekerd mag houden. Onze secretaris heeft zich met mr. A. J. Fokker in verbinding gesteld, waarbij Is is gebleken dat de heren hun kennis van zaken hadden geput uit een paar waarde loze Duitse persberichten en dat zij van de Duitse wet niets afwisten. De juridische adviseur, die er dan toch in ieder geval wat van weten moest, ver wijst naar de andere leden van de kongsi, die er ook niets van afweten. Op de aanvragers berust, zo zeggen de heren in een van de uitgezonden stukken, geen bewysplicht. Er zou alleen rekening gehouden wor den met de geloofwaardigheid van de aan vrager, wat natuurlijk voor vele mensen, die nooit aan terugbetaling van geleden schade hebben mogen denken, zeer aan trekkelijk zal zijn. "Wij willen niet de veronderstelling uit spreken, dat dit bemiddelingsbureau er op uit is om tienduizenden postwissels te in casseren van 15,met de wetenschap dat dit bij voorbaat weggegooid geld i3. Wat wij wél vaststellen is, dat het drie manschap, dat van de gang van zaken niets af weet, een poging heeft gedaan om meer dan 100.000 mensen te benaderen met geen andere vraag dan 15,te sturen aan een bemiddelingsbureau Schadevergoeding Slachtoffers Naziregiem onder een post busnummer op grond van de vérklaring, in een circulaire omschreven, dat er ein delijk aanvulling zal komen op de reeds op 29 juni 1956 in Duitsland aangenomen wet, waarbij de slachtoffers van het Naziregiem schadeloos zullen worden gesteld. Nu reeds staat vast, dat een groot aan tal mensen, die wel of geen nazi-slacht offers zijn, er in gelopen zijn. Mr. Fokker vertelde althans bij het onderhoud, dat er al heel wat aanvragen zijn binnenge komen. Met nadruk wordt dezerzijds vastge steld, dat er van de tot stand gekomen regeling als door het driemanschap wordt beweerd, geen sprake is. Ook is er geen sprake van, dat de mil jarden Duitse marken, die uitgetrokken zijn voor schadeuitkeringen bestemd zijn voor Nederlandse slachtoffers. Wel is juist, dat sedert een paar jaar onderhan delingen op hoog niveau worden gevoerd door de Internationale Organisatie van Ex-Politieke Gevangenen, de F.I.L.D.I.R. en eveneens door de bij de vereiste schade loosstelling betrokken acht regeringen. De ex-politieke gevangenen mogen zich ervan verzekerd houden, dat hun belan gen bij welslagen volkomen veilig zijn gesteld zonder dat aan hen de verplichting wordt opgelegd om gelden te storten voor- het indienen van hun schadegevallen. Ook voor de ex-politieke gevangenen, die geen lid van de bij de F.I.D.I.R. aan gesloten verenigingen zijn, zullen bij wel slagen via te vormen Stichtingen of Ver enigingen van Ex-Politieke Gevangenen in de uitwerking van de schadegevallen worden betrokken. Voor de Nederlandse Ex-Politieke ge vangenen geldt dus handen af van het in Den Haag gevestigde bemiddelingsbureau, dat zich om bepaalde overwegingen het lot heeft willen aantrekken van allen, die zich het slachtoffer noemen van het Nazi regiem en die voor 15,blij worden ge maakt met een dode mus. De zesde Interprovinciale sportdag waaraan negen provinciale electriciteits bedrijven in Nederland deelnamen, name lijk Groningen, Friesland, Overijsel, U trechl, Gelderland, Noord-Brabant, Zee land, Limburg en Noordholland en waarbij dit keer het P.E.N. te Bloemendaal als gastheer optrad, is zaterdag in het Heem steedse sportpark, zowel door de buiten gewoon fraaie weersomstandigheden, als mede door de uitstekende organisatie, een alleszins geslaagd sportfestijn geworden. Ook tal van directies van de verschil lende deelnemende elektriciteitsbedrijven in Nederland gaven bij dit sportfeest door hun aanwezigheid van hun belangstellin blijk. In totaal waren er 528 deelneemsters en deelnemers en het was een spectaculair gezicht, toen des morgens om half tien on der de klanken van de kranige Harmonie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden, onder leiding van de heer W. Steijn, alle deel nemers(sters) op het hoofdveld hun op mars maakten en langs de eretribune de fileerden. Vervolgens werd het sporttoer nooi door de heer ir. J. den Boesterd, di recteur van het P.E.N. geopend. Spreker bracht dank aan de regelingscommissie en vooral ook aan haar voorzitter, ir. A. Lindenbergh, voor het vele werk door hem verzet. Met het hijsen van de sportdagvlag ver klaarde ir. Den Boesterd daarna deze in terprovinciale voor geopend. Daarna begonnen de wedstrijden op de verschillende bijvelden van het Heem steedse sportpark, die de gehele dag duur den tot de finale voetbal tussen Utrecht en Limburg, die met een overwinning van Limburg werd besloten, waardoor Lim burg de wisselbeker, aangeboden door de n.v. P.E.G.E.M., kon overnemen van U trecht. De tweede prijs ging naar Utrecht en de derde naar Gelderland. Kampioen van de Sportdag 1958 werd evenals verleden jaar, Gelderland, dat de hoofdprijs, de „Franklinbeker" voor de beste prestatie in totaal, een wisselbeker dus voor het algemeen bedrijfskampioen schap, aangeboden door de personeels vereniging van het Provinciaal Elektrici teitsbedrijf in Friesland, opnieuw in de wacht sleepte. Bij de atletiekwedstrijden werd Gelderland bedrijfskampioen met 171 punten; bij de lawntenniswedstrijden op de tennisbanen van Groenendaal en Eindenhout gespeeld, won Limburg en kreeg de wisselbeker beschikbaar gesteld door de directie van de IJselcentrale. Bij het touwtrekken werd Gelderland win naar en kwam in het bezit van de wissel beker met herinneringsbekertje, aangebo den door het P.E.N. te Bloemendaal. Bij de tafeltenniswedstrijden, in het restau rant van het Sportpark gehouden, werd Noord-Brabant winnaar met 44 punten de wisselbeker met herinneringsbekertje hiervoor werd aangeboden door de P.U.E.M P.E.G.U.S. Bij het volleybal werd Fries land bedrijfskampioen en kreeg de wissel beker aangeboden door de n.v. P.Z.E.M De wedstrijden werden alle gekenmerkt door grote sportiviteit en een bijzonder prettige sfeer. De sluitingsceremonie op het hoofdveld van het Sportpark door het strijken van de sportdagvlag geschiedde eveneens door ir. J. den Boesterd, die daarbij deze vlag aan de vertegenwoordiger van Limburg de heer Cremers overdroeg, waar in 1959 de interprovinciale sportdag gehouden zal worden. Een groot succes werd hier de voortreffelijke lange matdemonstratie van een aantal leden van de Gymnastiekver eniging „Bato" en het optreden van haar tamboer- en hoornblazerkorps. Allen begaven zich daarna naar het ge- In de afgelopen week zijn in Haarlem achtentwintig verkeersongevallen ge beurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Hierbij was één dodelijk ongeval in Aerdenhout. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied gebeurde, gestegen tot driehon derdzevenenzestig. Daarbij waren zeven dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door gro te voorzichtigheid en verantwoordelijk weggebruik. Advertentie fris alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken De uitslagen van de zeilwedstrijden van de Haarlemse Zeilvereniging van zondag waren: Gemengde open klasse: 1. J. Pieters met Goven Ridder; 2. D. Schornagel met Kas teel. 16-Mr2-klasse: 1. H. Hartsuiker. Vryheidsklasse: 1. H. Vos met Vosje; 2. Th. Bleyswijck met Attiq Gui. Kajuitklasse: 1. G. F. Jurgens met Trui- da; 2. C. Meesters met Strijd. De Koninklijke Java China Paketvaart Lijnen openen in juni een nieuwe recht streekse dienst van het Verre Oosten naar West-Afrika (via Zuid-Afrika) vice versa. De dienst zal bevaren worden met mo dern uitgeruste schepen van het type „Schouten" (4700 ton) en „Van Spilber gen" (7400 ton). De eerste afvaart uit Ja pan vindt op 17 juni plaats en vervolgens elke 17de van de maand. meentelijk Concertgebouw te Haarlem voor de gezamenlijke maaltijd gevolgd door een gezellig samenzijn en waar tevens door de voorzitter van de regelingscommis sie, de heer ir. A. P. Lindenbergh, de prijsuitreiking plaats vond. Naar wij van de zijde der Haarlemse politie vernemen is H. Broekman, adjudant van de recherche, pér 1 juni gepensio neerd. Deze heeft zich in de bezettingstijd in Haarlem naam verworven door zijn lei derschap bij de KP-ploeg van de politie. H. Broekman, zelf zoon van een veld wachter uit Genemuiden, kwam in febru ari 1920 als agent bij de Haarlemse politie werd in '34 hoofdagent en in 1946 adjudant Van 1945 tot 1948 was hij chef van een afdeling der P.R.A. De 29ste nam hij afscheid op het bureau aan de Smedestraat, bij welke gelegenheid hij door commissaris W. J. Gorter werd toegesproken. In diezelfde bijeenkomst nam brigadier P. A. van Gent afscheid Deze kwam in 1925 als agent in dienst van het Haarlems politiekorps, werd in 1946 hoofdagent en in 1947 brigadier. Sinds 1943 werkte hij bij de recherche. Op de afdeling Bijzondere Wetten nam de hoofdagent J. van der Hout afscheid Hij kwam in 1923 als agent in dienst en werd in 1940 hoofdagent. Hij werd bij zij afscheid toegesproken door hoofdinspec teur L. Davidzon. De voorstelling, welke hedenavond in de Stadsschouwburg zou worden gegeven door een groepje leerlingen van verschil lende Haarlemse middelbare scholen door onvoorziene omstandigheden afgelast De uitslagen in de zomeravondvoetbal competitie in Haarlem waren als volgt: Afd. A: DDS I—SVOW I uitgesteld VVV I—OCS 3—2; Nebima—OVN 2 4—3 Afd. B: TramvogelsGoby 46; Wilbert —SVOW 2 4—0; DDS 2—VES 4—2. Afd. C: Hilco—Nebima 2 3—1; VVV 2— Vribo 5—5; HAC—GIH 2—7. Het programma is als volgt: Afd. A: maandag 2 juni: OVN—VVV I O. Gezellen; dinsdag 3 juni: OCSDDS I, Slaperdijk; vrijdag 6 juni: SVOW INe bima, Slaperdijk. Afd. B: woensdag 4 juni: DDS 2Tram vogels, Slaperdijk; donderdag 5 juni SVOW 2— VES. Slaperdijk; zaterdag juni: Heeremans v. L.Wilbert, 4 uur Slaperdijk. Goby vrij. Afd. C: maandag 2 juni: GIH—VVV 2 Slaperdijk; dinsdag 3 juni: VriboNebi ma 2, DSK; donderdag 5 juni: HSMHil co, DSK. HAC vrij. Commissie geïnstalleerd De Commissaris van de Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft van middag in het gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem de „commissie toekom stige ontwikkeling Amsterdam" geïnstal leerd. Deze commissie is ingesteld door het provinciaal bestuur in nauw overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam. „Het provinciaal'bestuur heeft gemeend dat het van het hoogste belang is dat een emmissie van bekwame lieden zich be raadt over de toekomstige economische ontwikkeling van onze hoofdstad", zo sprak dr. Prinsen. „Amsterdam heeft in de laat ste jaren de wind niet mee gehad. De grondoorzaak hiervan ligt in de loop der omstandigheden, die buiten onze directe invloed lag". Dr. Prinsen was van mening dat deze ontwikkelingeen historische is waarvan de krachten buiten onze invloeds sfeer liggen. Wanneer door vooraanstaande personen als weloverwogen oordeel wordt uitgespro ken, dat de regering Amsterdam niet goed gezind is en dat de Rijkswaterstaat de hoofdstad onvoldoende medewerking ver leent, dan is dit een gedachtesfeer, die als funest moet worden gekenschetst, zo zei spreker. Persoonlijk acht hij het bestaan van deze instellingen uitgesloten. De ver onderstelling dat de regering en Rijks waterstaat Amsterdam zouden willen scha den of achterstellen, schept uit psycholo gisch oogpunt reeds veel kwaad, maar be lemmert bovendien een redelijke beoorde ling van eikaars standpunten. Dr. Prinsen besteedde vervolgens aan dacht aan een openhartig contact, met daarnaast een vertegenwoordiging van het bedrijfsleven, van welke kant dikwijls klachten worden gehoord, dat het in de be stuurlijke sfeer onvoldoende gelegenheid heeft, over zaken, die voor het bedrijfs leven van levensbelang zijn, mee te spre ken. „Ik doe gaarne een beroep op een vrucht, bare samenwerking, tot heil van onze hoofdstad, waaraan tenslotte iedere Neder lander zich met hart en ziel verbonden voelt", zo besloot dr. Prinsen zijn rede. Zaterdag herdacht de heer J. J. Petri uit Haarlem de dag, waarop hij veertig jaar tandarts was. Ter gelegenheid hier van recipieerde hij in zijn woning, Koning inneweg 11. Zeer veel familieleden, cole- ga's en patiënten kwamen de heer en me vrouw Petri feliciteren. Er was een over weldigende hoeveelheid bloemen en ande re geschenken. Namens het huldigingscomité, dat met het oog op dit jubileum was gevormd, sprak de heer J. W. Th. Fibbe de jubile rende tandarts toe. „U hebt ons veertig jaar lang gepijnigd en vullingen en wat ten in onze monden gestopt, maar daar staat tegenover, dat u zeer veel ouderen de jeugd hebt teruggegeven," aldus de heer Fibbe, die voorts mevrouw Petri in de hulde betrok, omdat zij haar man zo vaak bij zijn werk heeft geassisteerd en met haar zonnige lach het leed van veel patiënten heeft verzacht. Aan het slot van zijn toespraak bood de heer Fibbe een ge schenk onder couvert aan. De receptie droeg een zeer geanimeerd karakter en het was ver na vijven, dat de laatste gast vertrokken was. Zaterdagmiddag werden de schoolkorf- balfinales verspeeld. Na goede en spannen de wedstrijden werden in afd. B de Cen trale School I en de A. H. Gerhardschool (na strafworpen met Th. M. Ketelaar- school) resp. eerste en tweede. In de win naarsronde van de C-afdeling zorgde de Vondelschool voor de verrassing door in de finale met 1-0 van de sterke Wester- veldschool te winnen, waardoor de Von delschool eerste werd. De verliezersfinale bracht een 3-0 zege van de P, H. v. d. Leyschool op het Inst. v. Oranje Nassau. In de laagste afdeling werd het tweede twaalftal van de Weth. Westerveldschool eerste en de Theo Thijs- senschool tweede. De uitslagen waren: Winnaarsronde: FuhrhopschoolVondel school 0-2; Weth. Westerveldschool I Jan Gijzenschool 2-0; Vondelschool Weth. Westerveldschool I 1-0. Verliezersronde: P. H. v. d. Leyschool I Gr. v. Prinstererschool 3-0; Prinsen- schoolInst. v. Oranje Nassau 1-2; P. H. v. d. Leyschool IInstituut v. Oranje Nassau 3-0. Afd. B: Centrale School I, 1Hilde- brandschool 1-0; Centrale School I, 2 A. AH. Gerhardschool 0-1; Th. M. Kete- laarschoolCentrale School I, 1 0-0; Cen trale School I, 2I-Iildebrandschool 0-3; A. H. Gerhar-dschool 0-1; Th. M. Kete- school 1-0. Groep C: Chr. Huygensschool 2Lin- naeusschool 2 0-0; Weth. Westerveldschool 2Theo Thijssenschool 2 0-0: Chr. Huy gensschool 2—P. H. v. d. Leyschool 2 0-0; Linnaeusschool 2Theo Thijssenschool 2 0-3; Weth. Westerveldschool 2P. H. v. d. Leyschool 2 0-0. De extra wedstrijd Lorentz Lyceum (Haarlem) tegen de Openbare Ulo I (Be verwijk) eindigde in 0-0; na het nemen van strafworpen legde de Openbare Ulo beslag op de herinneringsprs. De eerste rit van de zomercompetitie, die zondag door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" op het parcours in het '.'Va" der Aartsportpark" werd gehouden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door Cees Piers. Hij zegevierde in de beslis sende eindsprint over Henk Buis en Toon Rutte. Deze drie renners hadden zich van een aanvankelijk uitzeven man bestaande kop groep die zich na dertig van de vijftig te rijden ronden had gevormd aan de leiding weten te handhaven. Straver, die door krampen werd geplaagd, Koger en Van der Aar hadden de opmars in de kop groep niet met succes kunnen volbrengen en verdwenen van het strijdtoneel, terwijl De Jong op het tweede plan bleef door strijden. Evenals trouwens Van der Geest. In de slotfase heeft vooral Buis verschil lende malen geprobeerd om een eind sprint met Piers en Rutte te ontlopen, doch daarin slaagde hij niet. Buis werd van deze aanvallen alleen een aantal pre mies rijker. De uitslag luidde: 1. C. Piers, 2. H. Buis, 3. A. Rutte, 4. P. de Jong, 5. H. v. d. Geest, die tevens de prestatiepremie kreeg toegewezen. Bij de C-klaSsers, die 25 ronden moes ten afleggen, zegevierde L. Nijssen vóór R. Hendriks, M. Bouma, H. Peters en J. v. d. Horst. Voor de aanvang der wedstrijden deden Cees van Steyn en Toon Rutte een ver geefse aanval op het ronderecord van Henk v. d. Geest (1 min. 41.2 sec.). Van Steyn deed er 1 min. en 41.4 sec. over en Rutte reed het rondje in 1 min. 41.8 sec. Onder bijzonder gunstige weersomstan digheden zijn op het Twentekanaal in Hengelo zondag de eerste kanowedstrijden voor het clubkampioenschap van Neder land gehouden. De tweede en tevens laat ste wedstrijden, die voor dit kampioen schap meetellen, worden begin september in Eindhoven gehouden. De resultaten waren: Heren K I 10.000 meter: 1. Knuppe (Quo Vadis) 48 min.; 2. Geurts (Genneper Mo len) 48 min. 19 sec.; 3. De Nier (Genneper Molen) 48 min. 45 sec. KI 1000 meter: 1. Geurts 4 min. 16,8 sec.; 2. Klingers (De Geuzen) 4 min. 17,6 sec.; 3. Huisman (De Geuzen) 4 min. 17,7 sec. K 2 500 meter: 1. Geurts/De Nier 1 min. 50,3 sec.; 2. Klingers/Huisman 1.51,5; 3. Kracht/Lagrand (De Geuzen) 1.51,6. K 2 100 meter: 1. Geurts/De Nier 3.48,8; 2. Kracht/Lagrand 3.49,9; 3. Bun- schoten/Knuppe (Quo Vadis) z.t. K 1 500 meter: 1. Knuppe 1.57,3; 2. Beunder (Zwetplassers) 1.58,4; 3. Klingers 1.59. Dames K 2 500 meter: 1. mej. Lagrand en mej. Beesterboer (De Geuzen) 2.15,2; 2. mej. Stad en mej. Rozema (Quo Vadis) 2.22. K 1 500 meter: 1. mej. Stadt 2.28,8; 2. mej. Lagrand 2.30. 's-Gravenhage. Geslaagd voor examen ter ver krijging van de staatsbevoegdheid voor heilgym nastiek en massage: mevrouw J. S. A. Bouma te Haarlem. Haarlem, 31 mei 1958 BEVALLEN van een zoon: 29 mei: A. P. van der Wagen-Mes; 30 mei: M. Tim- mers-der Kinderen; H. M. P. Koster-van Kessel; W. E. Dijkstra-Verdam; G. Nijssen- Walkotte; 31 mei: E. Drijver-de Vries; W. C. Geutskens-Langenberg; M. Hummel- manSteffers; A. M. Kok-Kuijpers. BEVALLEN van een dochter: 29 mei: K. A. Grijzenhout-van Tatenhove; 30 mei: J. C. Apswoude-Veraart; 31 mei: H. M. Molenaar-Westerman. GEHUWD: 30 mei: W. A. Kerkhoff en C. Vranken; C. J. Laagewaard en S. Scholtz; 31 mei: P. J. Schols en M. Snoeks; H. P. M. Spijkers en C. A. Koster; J. Jon ker en C. M. Erdtsieck; P. S. Schulz en H. van der Reep; B. G. Dinkla en C. M. van Cuijlenborg; K. J. F. Kronbert en L. J. Krui ver. OVERLEDEN: 29 mei. A G. Keijser, 84 j., Junoplantsoen; C. E. van Zurk-Veen, 79 j., Linnaeuslaan; E. Hoogkamer-Haze- voet, 87 j., Ripperdastraat; E. Snippe, 50 j., Westerhoutpark; C. van Hamersveld-War- ners, 69 j., Zomervaart; 30 mei: L. van Nierop, 76 j., Jan Stuytstraat; H. A. Janse- Visser, 71 j., Vooruitgangstraat.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3