Vele tienduizenden bevolkten de stranden, duinen en wegen i 'OPEN BlTAllH I Spaarnwouderstraat 80 7 DEZE CONFECTIEFABRIEK STAAT ACHTER ONS De Gaulle premier Katterige stemming na het feest in Algiers N.Z.H. doorstond de krachtproef; weinig opstoppingen en ongelukken Een begin van tweespalt tussen de burgelijke en militaire leiders SLECHTS &p de ^^Praatótoel Vier doden in het verkeer Bonn verrast door de keus van generaal De Gaulle Ambassadeur gaat naar de Quai d' Or say li KOOPT VOOR 100.— U KRIJGT VOOR ƒ200.— .MORQÜ SQMIIffi HAARLEM i' I i —*ooi aooA iociH>i n oo l aooA idooa n Kinderen ontdekten mijn bij IJmuidens Zuidpier Zweedse socialisten boekten succes bij de verkiezingen Kabinet Evenwicht Vijf verdrinkingsgevallen MAANDAG 2 JUNI 1958 3 Zo is dan de inzet van de maand juni de dag geworden, waarnaar men in Zandvoort dit jaar reeds geruime tijd reikhalzend had uitgezien: een ware „top dag" met een invasie van duizenden en duizenden, die verkoeling en verbranding kwamen zoeken aan strand en zee. Het begon al 's morgens vroeg, deze intocht van de velen, die per trein, bus, motor, scooter, auto of rijwiel arriveerden en omstreeks half twaalf was het strand „uitverkocht": er was geen stoel meer te krijgen en het kostte veel moeite zich tussen deze wriemelende hoop zon- aanbidders, die het strand in beslag had genomen, te bewegen. Dat de strand- exploitanten met deze stralende dag, met een zoele zuid-oostenwind, die de zee ceheel glad streek, heel blij waren, behoeft geen betoog. Naar deze exploitanten en de strandpolitie ons verzekerden, is het strand van Zandvoort van grens tot orens waarschijnlijk door ongeveer tweehonderdduizend personen bevolkt geweest. De politie zowel bij het verkeer als bij de stranddienst werkte op iophoogte en het stemde tot voldoening dat er zich geen enkel ongeval van betekenis voordeed. De afdeling „zoekgeraakte kinderen" boekte weer een record aantal kleintjes, die op het strand vader en moeder waren kwijtgeraakt, doch toch allen weer terecht kwamen. Het waren er deze dag niet minder dan 340 De trein kreeg deze dag eveneens een tnorm aantal passagiers te verwerken, ïen reed met acht extra treinstellen. Zo- «1 de aan- als de afvoer ondervond daar- fj geen noemenswaardige moeilijkheden. De bus zag zich deze eerste „top-dag", die men medemaakte, voor een krachtproef geplaatst. De prognoses voor deze dag hadden waarschijnlijk de directie van de N'.Z.H.V.M. ertoe gebracht, geen enkel risico te nemen. De chef van het vervoer, de heer J. C. Hetem, was geruime tijd in Zandvoort aanwezig, teneinde deze maat regelen in de praktijk na te gaan. Ook de korpschef van politie, de heer H. P. Huis man overtuigde zich vele uren persoonlijk van de gang van zaken, terwijl Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, zich eveneens persoonlijk op de hoogte kwam stellen. En wanneer men dan deze gewel dige krachtproef voor de N.Z.H. over het geheel beziet, dan kan worden vastgesteld, dat zy uitstekend is doorstaan. Zowel de aan- als de afvoer geschiedde veel regelmatiger dan vroeger met de tram. Er vormden zich vanzelfsprekend rijen van wachtenden in en langs de ..schapenhokken", doch deze waren lang zo groot niet als indertijd met de tram het geval was. Er was geen mens, die langer dan tien minuten behoefde te wachten, want de bussen reden als 't ware aan de lopende band „en wanneer het nodig is", aldus verzekerde de heer Hetem, „dan zet ten we er nog vijftien méér in". Dat was niet nodig, want met tussenpozen van en kele minuten, soms van nauwelijks één De 15-jarige zoon van de familie Slits uit Gemert is om het leven gekomen toen jiij werd aangereden door een auto. De jongen, die van zijn werk in Helmond naar Gemert fietste, reed achter een bromfiets aaneen zijweg op, waar hij in botsing kwam met een uit de tegenovergestelde richting komende auto. Het echtpaar De Groot uit Helmond is bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. De beide 58-jarige echtelieden wa ren per bromfiets onderweg langs de Zuid willemsvaart in de richting Someren, toen rij> een paar kilometer buiten Helmond tussen Sluis 11 en 12, door een achterop komende auto werden aangereden. Naar politie te Helmond vaststelde, was de bestuurder van de auto, de heer T. uit Someren, onder invloed van sterke drank, 'lij reed met een snelheid van 140 km per uur. De slachtoffers hadden vier kinderen. De 17-jarige bromfietser J. Udo uit Weesp is, toen hij zonder richting aan te geven e" op het verkeer te letten de provinciale Weg Bussum-Weesp-Diemen overstak, door een kleine sportauto aangereden en ondood. De jongeman verliet plotseling het rijwielpad en de met een snelheid van 100 km rijdende sportauto, bestuurd door de Utrechtse tandarts Z., was hem toen al zo dicht genaderd, dat hij niet meer kon uit kijken. De bromfiets kwam op de motor kap, sloeg door de voorruit en trof de uaast de bestuurder zittende heer K. uit Duitsland. Deze liep op twee plaatsen ern stige verwondingen aan zijn wervelkolom °P- Hij en het stoffelijk overschot van de verongelukte bromfietser werden naar de k'ajella Stichting te Bussum overge- bvacht. De bestuurder werd zelf slechts llcht gewond. In Duitsland De Nijmeegse oor-, neus- en keelarts K. Plantenga en diens echtgenote, me vrouw Plantenga-Van Dijk, zijn bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk is gebeurd nabij Burgou aan de Beierse grens, op de weg Augsburg-Ulm. De heer en mevrouw Plantenga waren op veg naar de Rivièra. minuut, vertrokken de volgeladen bussen naar Haarlem en Amsterdam en het pu bliek bleek over het nieuwe vervoermid del uitermate voldaan en tevreden. Regelmatige aftocht In een onderhoud, dat wij met de heer Huijsman hadden, verzekerde deze ons, dat hij bijzonder pessimistisch was ge weest over de komende gang van zaken per bus tijdens „top-dagen". Deze eerste dag echter had hem ervan overtuigd, dat de prima regeling, die door de N.Z.H. was getroffen, zeker verre te verkiezen bleek boven het vervoer per tram. „Maar", aldus de heer Huijsman, "men zal niet moeten vergeten, dat geen enkele dag van bijzon dere drukte dezelfde problemen biedt. Deze eerste zeer drukke dag had Zand voort vóór, dat de uittocht door vele ontijdig verbande ruggen reeds des middags omstreeks drie uur begon en zich regelmatig voortzétte. Daardoor kon de afvoer op regelmatige wijze plaats vinden. De zaak wordt echter weer geheel anders, wanneer zich door omstandigheden een plotselinge massale aftocht voordoet, doch ik ben ervan overtuigd, dat de N.Z.H. ook dan de moeilijkheden het hoofd zal weten te bieden. Wat de dag van vandaag betreft, ben ik uitermate tevreden, want opstop pingen hebben zich mede dank zij de afvoer, die over vele uren werd verdeeld, nergens voorgedaan". „Het personeel heeft wonderen verricht", verklaarde de directeur. „Dat is punt één. Punt twee is dat we veertig extra-bussen aan de gewone dienst hebben toegevoegd, zodat er in totaal 50 reden. En punt 3 is, dat er niet zoveel autoverkeer was als je bijvoorbeeld bij races op 't circuit krijgt." Deze laatste mededelingen, hoorden wij bevestigen door de Heemsteedse politie, die getroffen was door het feit, dat voor het eerst van het jaar het verkeer van fietsers en bromfietsers het overige weg verkeer verre overheerste. Wat de afvoer uit Zandvoort betreft, was er sprake va* twee golven, de eerste tussen half zeven en half acht en de tweede tussen elf uur en half twaalf. Kennemerduinen In de Kennemerduinen zijn zondag veer tienduizend mensen geweest. Het caravan kamp stond vol en ook de kampeerterrei nen „De Lakens" en „Liguster" waren nu reeds geheel gevuld. In de spartelmeren werd massaal gesparteld. In een van deze meertjes, het onlangs gereedgekomen meer aan het Koevlak kwam men tot de onaan gename ontdekking, dat dit op enkele plekken dieper was dan het geweest is. Als gevolg daarvan moesten een paar keer een toeziende bewaker en een paar andere ouderen het meer inren- nen, omdat er een kind dreigde te ver drinken. Tot drie keer toe moest een kind kunstmatig worden bijgebracht. Eén kind heeft men nog naar het Marinehospitaal vervoerd, maar de toestand van het drenkelingetje was toen alweer zodanig, dat het weer mee terug kon ook. De bewakers hadden bij het meer een moeilijke taak, want er speelden wel zo'n kleine vierduizend kinderen in en zoals men weet is dren kelingetje spelen op een bepaalde leef tijd een boeiende bezigheid. „Door volkomen onverklaarbare oor zaak zijn er een paar kuilen in de bodem gekomen", zo zeide ons de directeur, ir. E. C. M. Roderkerk. „Dit weten we zo zeker omdat de bodem na het graven van dit meer helemaal gladgestreken is. We zullen proberen de zaak zo gauw mogelijk te vereffenen en zolang dit niet lukt, komt er een groot bord, dat op dit gevaar voor kinderen in het middengedeelte wijst. Het peil van het meertje is trouwens in het algemeen hoger dan gewoonlijk: de groot- BIJ DE FOTO: Men moest zondag op het Zandvoortse strand zorgvuldig zijn weg zoeken tus sen de gezelschappen, gezinnen, paren en enkelingen, die daar breeduit hun plaats onder de zon hadden ingenomen. De zon heeft ook harerzijds alles ge daan, om al deze mensen aan den lijve het bewijs mee te geven van hun tegenwoordigheid aan het strand. ste diepte behoort zeventig centimer te zijn maar zij is thans anderhalve meter. Dat komt door de sneeuw van deze win ter, waarvan al het smeltwater in de bo dem is gezonken. Van de winter hadden we zelfs een peil, dat een meter twintig hoger dan normaal was". Er is weer druk buiten de paden gelo pen, maar de schade daarvan zal naar verwacht wordt gedeeltelijk nog wel her steld kunnen worden. In ieder geval maakt de toenemende plantengroei de grond steviger. Dit weekeinde bloeiden de mei doorns volop, en de talrijke wandelaars, die zich ondanks het grote bezoekcijfer toch nog af en toe alleen in de duinen kon den wanen, hebben zich aan deze aanblik verlustigd. Zeilen en vissen Uit andere delen van het land wordt be richt, dat ook de watersportcentra en de toeristische trekpleisters veel bezoek heb ben gehad, zoals „Madurodam" in 's-Gra- venhage en „De Eftelipg"Ja^Raatysheuvel. Tienduizen, voornamelijk uit Amster dam en Utrecht, bezochten het Gooi om van het prachtige zomerse weer te genie ten in de bossen rond de Lage Vuurse en op de Gooise heide. Ter gelegenheid van de opening van het visseizoen werd het plassengebied door tal van sportvissers bezocht. Ook de poli tie was vroeg op de been en in Hasselt aan het Zwartewater kregen een paar henge laars, die het uur van opening niet precies hadden afgewacht, procesverbaal wegens het vissen in gesloten tijd. (Van onze reisredacteur) ALGIERS Met goedgespeelde man nenmoed hebben de militaire en burger lijke samenzweerders van Algiers giste ren hun eerste bittere pil geshkt. De Gaulle's verklaring in de Assemblée be vatte geen woord, dat hen kón strelen, doch zijn lijst van ministers daarentegen wel een aantal namen, dat hen een doorn is in het oog, zoals die van Pflimlin en van Mollet. Erger nog: er was niets om de pil te verzoeten. Geen enkele vol doening voor de komplotteurs van Al giers, zelfs niet voor De Gaulle's vroe gere intieme medewerker Jacques Sou- stelle. De mannen, die De Gaulle met de chantage van het dreigement tot burger oorlog aan het bewind brachten, moes ten gisteren toezien hoe de generaal dingt naar de gunsten van het volk, dat hij zo graag achter zich ziet. Er was gisteren in Algerije op de dag, dat Frankrijk historie maakte, geen en kele massademonstratie en de officiële woordvoerders op de persconferentie mochten dan al beweren, dat ze barstten van vreugde, dat ze vereend en vol ver trouwen achter De Gaulle zullen blijven staan, en dat, als men een dokter kiest, men hem niet zijn geneeswijze voor schrijft, hun stemmen klonken nochtans ietwat mat. Zij mochten tegenover de jour nalisten dan al verhopen, dat, wanneer De Gaulle dinsdag naar Algiers komt, er toch (Van onze correspondent in West-Duitsland De benoeming tot minister van Buiten landse Zaken in de regering De Gaulle van de 51-jarige Franse ambassadeur te Bonn, Maurice Couvé de Murville heeft Bonn aangenaam verrast. Enerzijds wordt er op gewezen, dat De Gaulle daarmee een kenner van de Amerikaanse en Westduit- se binnenlandse politiek alsmede een pro- Atlantische en pro-Amerikaanse diplo maat heeft benoemd, anderzijds evenwel zegt men ook, dat Couvé de Murville niet iemand is die de generaal zal hinderen in het voeren van een buitenlandse politiek volgens eigen inzicht. Men blijft wat wan trouwend tegenover De Gaulle's bedoelin gen al zou Couvé de Murville een rem kunnen zijn op een al te on-Europese poli tiek. Couvé de Murville geniet groot aanzien te Bonn. Zijn kennis van de politiek van Adenauer en van de Westduitse partijen, zijn droge humor en grote ernst weet men te waarderen. Daarbij acht men het van groot belang dat Couvé de Murville een jaar geleden de gedachte aan een Frans- Russisch pact tegen Duitsland, waarover hier gesproken wordt sedert De Gaulle's rijzende ster, een anachronisme heeft ge noemd. Te Hamburg heeft hij indertijd verklaard, dat Frankrijk Europa niet zal verwikkelen in zijn Afrikaanse moeilijkhe den. Advertentie O b. O O 0> 0 i 0 i E3 53 0 i kostuums blazers demi saisons sportcolberts gabardine jassen manteCT damesmantels PT O O ■O O O O O Q. O O F* O O K> Er heerste zondagmiddag omstreeks half vier enige opwinding op het IJmui- dense strand in de nabijheid van de Zuid- pier, waar kinderen bij het graven op een vreemd rond voorwerp waren gestoten. De politie uit de strandpost werd gewaar schuwd en weldra werd het graafwerk on der hun deskundige leiding voortgezet. Het bleek een mijn te zijn, waarschijnlijk door een Engels vliegtuig in de oorlog afge worpen. Het strand werd niet ontruimd om dat het voorwerp ongeveer vijftien jaar in het zeewater had gelegen. Wel werden de honderden nieuwsgierigen op enige af stand van het opruimingswerk gehouden. In een politiejeep werd het oorlogstuig ten slotte naar veiliger oorden vervoerd. Waar schijnlijk liggen er nog vele mijnen diep in het zand verborgen. Men wordt dan ook aangeraden deze voorwerpen niet mee naar huis te nemen of zelf te demonteren, maar onmiddellijk de politie te waarschu wen. De verkiezingen voor de Zweedse twee de kamer zijn een grote verrassing gewor den. De socialisten hebben hun aantal ze tels van 106 op 112 kunnen verhogen en hebben met de vijf stemmen van de com munisten, die een zetel verloren, thans 117 van de 231 stemmen. Er is dus weer een linkse meerderheid in de rijksdag, want ook de eerste kamer is In meerderheid links. De winst van de socialisten is groot genoeg om aan het bewind te blijven. (Reuter) De percentages van het aantal stemmen op de verschillende par tijen zijn als volgt (tussen haakjes de per centages van 1956): sociaal-democraten 46,9 (44,6) liberalen 18,0 (23,8) conservatieven 18,7 (17,1) agrariërs 13,0 9,4) communisten 3,4 3,0) De stemmen die per post zijn verzonden zullen later worden geteld. ook nog wel een baantje voor Soustelle op over schieten zou, niettemin was het dui delijk, dat zij zich de dag van de over winning wat anders hadden voorgesteld. Door dik en dun In deze wat katterige stemming open baarde zich ook al een begin van twee spalt tussen de militaire en de burgerlij ke leiders van de samenzwering. De eer sten zijn inderdaad bereid De Gaulle door dik en dun te blijven volgen. De tweede groep, onder wie een aantal onverdunde fascisten, wenst daarentegen, dat de ge neraal hen zal volgen. Zij wensen, dat hun beweging voor het algemeen welzijn zich als een inktvlek over Frankrijk zal ver spreiden en als eenheidspartij alle overi ge politieke formaties van de kaart zal ve gen. Hoe diep deze tweespalt al is, valt nu nog moeilijk vast te stellen, maar het is interessant, dat generaal Salan zijn vol machten voor een deel aan zijn regionale commandanten heeft overgedragen en daarmee in feite aan het leger het gehele burgerlijke bestuur over Algerije in han den legde het burgerlijk bestuur, dat reeds in verregaande mate door de „Co- mité's van algemeen welzijn" was geïn filtreerd. Het is onder de stralende blauwe hemel van Algiers, waar de menigte gisteren kalm en tevreden zondag zat te houden, nog moeilijk voorstelbaar, maar mis schien zal er op de zonnige en geestdrif tige dagen van de revolutie een grijze mor gen weldra bittere werkelijkheid worden. Vervolg van pag. 1 dat hij de macht in handen kreeg, dank zij de druk en de „chantage met een bur geroorlog", om de woorden van Mendès- France te gebruiken, die op het parlement werden uitgeoefend. Anderzijds had de generaal zich de namen van zijn nieuwe ministers zeker niet door Algiers laten voorschrijven. Geen enkele ultra uit het parlement, laat staan uit de Algerijnse „Comités voor algemeen welzijn", had hij in zijn kabinet opgenomen. Wel kan men zeggen, dat de generaal bij het samen stellen van zijn ploeg zich duidelijk moeite had gegeven de handen voor de toekomst zoveel mogelijk vrij te houden. Zelf zal hij de portefeuille van Oorlog beheren om de orde en de discipline in het leger te herstellen. Hij heeft zijn kabi net verder in twee of drie sectoren onder verdeeld. Er is een politiek rompkabinet, waarin de vroegere regeringspartijen een bescheiden stem in het kapittel zullen houden. De afgevaardigde van zwart- Afrika Houphouet Boigny, de conservatief Jaquinot, de socialist Mollet en de rooms- katholieke volksrepublikein Pflimlin heb ben met de titel van staatsminister zitting in dit politieke orgaan. Het vroegere socia listische staatshoofd Vincent Auriol had het aanbod vice-premier te worden van de hand gewezen. De socialistische oud premier Guy Mollet moest zijn toetreden tot het kabinet bekopen met zijn ontslag als secretaris-generaal van zijn partij. De machtsoverneming door De Gaulle heeft in feite tot een splitsing in de socialis tische partij geleid, die nu in twee bijna gelijke delen is verdeeld. Naast of onder dit politieke orgaan heeft De Gaulle een groep ministers ge plaatst, die de voornaamste departementen zullen beheren. De Gaulle heeft daartoe een zeer persoonlijke keuze gedaan uit technici en vroegere compagnons en uit gesproken geestverwanten. De Gaullis tische senator en felle polemist Michel Debré wordt minister van Justitie en de ambassadeur te Bonn Couvé de Murville, die tijdens de oorlog in Londen De Gaulle al assisteerde, minister van Buitenlandse Zaken. De prefect van de Seine, Pelletier, minister van Binnenlandse Zaken en de radicale senator Berthoin keert terug op het departement van nationale opvoeding. De conservatieve oud-premier Antoine Pi- nay is de portefeuille van Financiën en Economie, die hij vroeger ook al beheerde, toevertrouwd. Het socialistische Kamerlid Max Lejeune, een geestverwant van La- coste, zal vermoedelijk met de zorgen over Algerije worden belast. Hoge functionaris sen als Cornut Gentille en Guillaumat kregen staatssecretariaten of andere mi nisterposten toebedeeld. De linkse rooms- katholiek Bacon mocht zijn portfeuille van Arbeid behouden en het rechts radicale Kamerlid, Ramonet, zal eveneens nog een post krijgen. Enkele parlementaire fi guren zullen de komende uren de regering nog versterken. Een terugkeer, die even eens. sterk de aandacht trekt, is die van de vermaarde schrijver André Malraux, groot bewonderaar van de generaal, die opnieuw het departement van Voorlich ting zal besturen. Wanneer wij de gebeurtenissen en de verklaringen van gisteren nog eens de revue laten passeren, dan blijft de weeg schaal tussen hoop en vrees ongeveer in evenwicht. Hoop vanwege het vertrouwen, dat men in de historische figuur van Charles De Gaulle zeker stellen moet, doch vrees, omdat men het mag betwijfelen, of die eminente persoonlijke kwaliteiten zul len opwegen tegen de krachten van reactie en, om het woord dan maar te gebruiken, fascisme, die hem aan de macht hebben geholpen. Een vrees ook, omdat valt te voorzien, dat door het optreden van De Gaulle de kampen tussen links en rechts zich nog scherper zullen scheiden en in het bijzonder de arbeidersklasse in een nog agressiever positie zal worden ge dreven. Die agressiviteit kwam gisteren tijdens de zitting al tot uiting, toen com munistische arbeiders in duizendtallen en gesloten colonnes optrokken naar Parijs en het centrum van de stad, waar hen door een sterke politiemacht een warme ontvangst werd bereid. Bij ernstige bot singen werden bijna 200 arrestaties ver richt en er vielen vele gewonden, ook onder de politie. Generaal Charles De Gaulle zal terstond bovenmenselijk veel diplomatie en energie, kortom uitzonderlijke staatsmansgaven moeten tonen om Frankrijk de komende dagen, weken en maanden langs de vele klippen en afgronden te loodsen, die nog altijd open liggen voor het land. Aardbeien met slagroom Aardbeien met slagroom betekenen voor mij: „verjaardagspartijtje". En automa tisch vormen zich frases: „Ja tante, graag tante". „Nee mevrouw, in de derde. Ik ben blijven zitten". De smaak kan na veertig helaas jaren gedachtenschakels uit de zee mijner herinneringen ophalen. Ik zelf mocht of moest de room slaan en daarna de roomklopper of hoe het ding heet aflikken. Voor iedere ver- jaardagsgast waren er dan zeven dikke rode aardbeien op een schoteltje met de klodders room er als wolken bovenop. Het was dan zomer en de tuin schalde van stemmen, en het was warm en er heerste geluk. Dat gaat alles voorbij. De kinderen zijn grijze ambtenaren en grootmoeders ge worden, de kring is ook niet meer vol tallig. Voorbij. Maar de smaak is er nog en brengt me terug naar jeugd en geluk. Nu eet men aardbeien uit de diepvries, het hele jaar door. De melkboer brengt het flesje room en ik mag of moet het nog altijd zelf slaan. Het is ook niet meer al leen op verjaardagen. Want nu is dan ge beurd waarop ik toen hoopte. Ik ben vol wassen, oh zo volwassen en ik kan iedere dag aardbeien met slagroom eten. Wie zei het toch: de enige luxe die ik me veroor loof is luxe. Ik zou hieraan kunnen toevoegen: „hoe het nu komt weet ik niet, maar de aard beien smaken niet meer zo goed als vroeger Dat is echter niet waar. Ze smaken nog precies zo opwindend en verleidelijk. Zou het ons in de Hemel zo gaan: aard beien eten met slagroom in de voltallige kring? En de smaak herinnert ons aan toen we nog leefden H. B. Fortuin Advertentie 8 f2.50 in het helder gele blikje 20 st. Te Hoorn wordt de 33-jarige heer Johan Tames uit Alkmaar vermist, die tezamen met zijn 16-jarige zwager J. Steeg uit Hoorn een uur tevoren per kano de haven van Hoorn was uitgevaren voor een toch tje op het IJselmeer. Men neemt aan dat hij is verdronken. Op een dijkje nabij de haven werd de 16-jarige Steeg uitgeput door een roeier gevonden. De jongen ver telde dat de kano ongeveer twee kilome ter uit de kust bij het draaien dwars op de golven was komen te liggen en was omgeslagen. De jongen was naar de wal gezwommen om hulp te halen. Alleen de kano is gevonden. In de vijver in liet Staatsliedenkwartier te Zutphen is de lÓ-jarige Sonja L. tijdens het baden in een kuil geraakt en verdron ken. In de Vlaardingse Vaart is de 19-jarige A. C. M. Ruigrok uit De Lier verdronken. Met een vriend was hij daar, hoewel hij de zwemkunst niet machtig was, gaan zwemmen. Hij verdween plotseling in de diepte. De 5-jarige Gideon van de Berge is tij dens het spelen in het water van het Bo- vendiep te Amsterdam-oost verdronken. In de Waal, in de omgeving van het Maas- en Waalkanaal, is de 25-jarige on gehuwde J. Liebers uit Nijmegen verdron ken. Hij was met twee vrienden in een ijzeren roeiboot de Waal opgegaan. Bij het passeren van een groot schip sloeg een golf water in het bootje, dat zonk. De twee vrienden van L. wisten zich zwemmend te redden. L. kon niet zwemmen en ver dronk. Twee Duitse kanovaarders, de gebroe ders Sonschein uit Rheinhausen, respec tievelijk 28 en 18 jaar oud, zijn te Sche- veningen met hun opvouwbare kano door de sterke oostenwind met grote snelheid zeewaarts gedreven. Zij werden opge merkt door de uitkijkpost van de Haagse Vrijwillige Reddingsbrigade aan het Noorderstrand te Scheveningen, die met seinen aan de tomboot, die patrouilleerde op zee, het bevel gaf zich naar de snel af drijvende kanovaarders te spoeden. De twee gebroeders werden aan boord geno men en behouden aan de kant gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5