De Gaulle zet het parlement volkomen naar zijn hand OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Wilde bussen in Londen Ruggesteun voor komende krachtproef in Algiers Salan naar Parijs Later op de dag ZON! J Smit*. van Rijsberg'en sflll 3^^ Tunis eist het vertrek van alle Franse troepen Nederlander als spion in Berlijn ingesloten Weinig wind Busconflict spitst zich steeds scherper toe STERIEL IMMOBILISME LIJKT DEFINITIEF DOORBROKEN Macmillan en De Gaulle wisselen nota's uit V riendschapsbetuigingen uit Washington en Bonn Coloradokevers op strand te Scheveningen Het woord is aan Sir Anthony Eden knapt op éce MORRIS ()($0re{/0(f6ifi// Dr. M. .1. Prinsen metselt de eerste steen SHORTS IJmondraad niet aanvaardbaar voor Beverwijk Weer ontslagaanvragen door Allan en Co's 72e JAARGANG No 273 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 3 JUNI 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 121 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 55 ym „V* WÊÈk NEW YORK (Reuter) Tunesië heeft de Veiligheidsraad verzocht alle gepaste maatregelen te nemen om te bevorderen dat de Franse troeDen uit Tunesië worden teruggetrokken. Mongi Slim, de Tunesische afgevaardigde, zei dat Frankrijk duidelijk agressie in zijn land bedrijft. De Franse afgevaardigde Georges-Picot verzocht de raad Tunesië uit te nodigen de onderhan delingen met Frankrijk voort te zetten en binnen zijn grenzen voorwaarden te schep pen die gunstig zijn voor een spoedig slagen van die onderhandelingen. De Brit Sir Pierson Dixon zei dat Tune sië en Frankrijk hun „vertrouwelijke me ningsuitwisseling" moeten voortzetten en dat de Veiligheidsraad er verstandig aan zou doen op het ogenblik niet verder te beraadslagen over deze kwestie. De Ameri kaan Wadsworth verklaarde dat zijn re gering van mening is dat het geschil tus sen Frankrijk en Tunesië door onder handelingen geregeld kan worden. De discussie wordt morgen voortgezet. ROME (UPI) „Het Tunesische volk kan de aanwezigheid van Franse strijd krachten op zijn'gebied niet langer toe staan", aldus heeft president Bourguiba tegenover een verslaggever van het Ita liaanse blad „II Tempo" verklaard. „Ons geduld heeft een einde, of De Gaulle nu wel of niet aan de macht is". BERLIJN (UPI) Een Nederlandse zakenman, die al vele jaren in West- Berlyn woont en werkt, is enkele weken geleden door de Westberlynse politie ge arresteerd op verdenking van economi sche spionage en sluikhandel ten voordele van de communistische Oostduitse vei ligheidsdienst. Het is de 37-jarige Chris- tiaan Grandia, een man, die blykens een zegsman van de politie al lang in een kware reuk stond. Het onderzoek naar zijn activiteiten heeft uitgewezen, aldus de politie, dat Grandia de Oostduitsers langs illegale weg miniatuurcamera's, verborgen in sigarettenaanstekers, en kleine microfoons, ingebouwd in vulpen nen en polshorloges bezorgde. Hij zegt, deze apparaten gekocht te hebben in West-Duitsland. Verder zou hy ook een nieuwe Amerikaanse myndetector naar de Oostzone geleverd en economische spionage voor zijn afnemers bedreven hebben in diverse Westduitse bedrijven. Andere berichten gewagen ervan, dat Grandia ook hulpmiddelen en stempels voor de vervalsing van passen en legiti matiepapieren aan de communisten in Oost-Berlijn verschaft zou hebben. In totaal heeft hy, volgens de politie, voor anderhalf miljard D.M. naar het oosten gesmokkeld. Hij is nog steeds in voor arrest. Advertentie Het wordt weer heet! Bereid u voor, monteer nog snel een het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Maandagmiddag is de Urker vissers boot UK. 96 benoorden Terschelling op een mijn gelopen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het schip maakte snel water. Vier vissersschepen hebben het ge troffen schip met trossen aan zich vastgemaakt, waardoor het behouden kon blijven. In het midden (voor) de UK. 96, welke door vier schepen naar Harlingen wordt gesleept. (Luchtfoto ANP). (Van onze correspondent in Londen) De „Volksliga ter verdediging van de vrijheid", een organisatie, die al twee jaar moet bestaan en waarvan vrijwel niemand ooit gehoord heeft, is van plan deze week vijftig door haar gekochte bus sen op straat te brengen, die het publiek gratis zullen vervoeren. De bussen waren voor export bestemd, maar kunnen als gevolg van de havenstaking niet worden verscheept. Men hoopt het aantal „zwar te" bussen in de loop van de volgende week op honderd te kunnen brengen. De eerste groep bussen zal tien tot twaalf busroutes in centraal-Londen volgen. Aan de buitenrand zullen bussen passagiers naar de dichtstbijzijnde stations van de ondergrondse treinen brengen. Een enkele bus rijdt al. Gisteren ver voerde deze bus reeds honderden' perso nen. Men zal slechts met geschoolde be stuurders rijden. Volgens de organisato ren zijn honderden vroegere Londense bus chauffeurs beschikbaar. Ook hebben zich vrijwillige conducteurs en conductrices aangemeld, onder wie advocaten, verze keringsagenten en huisvrouwen. Men zal vooral proberen schoonmaaksters ter wil le te zijn, die in de vroege morgenuren de grootste moeilijkheden van de staking ondervinden. Verder zou men voorkeur willen geven aan gebrekkigen en ouden van dagen. De „zwarte" busdienst wordt Mticmillan PARIJS (UPI) Premier Macmillan van Groot-Brittannië heeft generaal De Gaulle, bij gelegenheid van diens investi tuur als premier, de volgende boodschap gezonden. „Het zal mij veel vreugde doen onze uit de oorlog daterende vriendschap te vernieuwen, een die gesmeed werd in de dagen toen u, als voorzitter van het Frans bevrijdingscomité, Frankrijk naar de overwinning voerde. Als ik terugdenk aan die da'gen, en aan de hechte banden van vriendschap en belangen die onze bei de landen verenigen, stel ik u met genoe gen voor met u te werken aan ons beider belangen". (Reuter) In zijn antwoord zegt De Gaulle onder meer: „Wij zullen samen veel te doen hebben en ik zie daar met verlan gen naar uit". De Gaulle zegt, dat hij de zelfde opvatting heeft als Macmillan over de betrekkingen tussen beide landen. WASHINGTON (UPI) Na een be spreking met president Eisenhower, heeft minister Dulles verklaard, dat hij en Eisenhower geloven dat er nauwe en har telijke betrekkingen zullen bestaan tussen de Amerikaanse regering en die van De Gaulle. BONN (UPI) De woordvoerder van de Westduitse regering heeft gezegd dat de bondsregering er verheugd over is dat de Franse regeringscrisis ten einde is. Hij ver klaarde dat de Westduitse regering zal doen wat in haar vermogen ligt om de vriendschappelijke samenwerking met Frankrijk voort te zetten op basis van de verschillende bondgenootschappen waarin Frankrijk en West-Duitsland, met andere Europese landen, verbonden zijn. Op het Noorderstrand te Scheveningen zijn gisteren voor het eerst in dit seizoen grote aantallen coloradokevers gevonden. Ook in tuinen te Loosduinen en in Spoor- wijk kwam dit schadelijke gedierte voor. De wet gebiedt degenen, die colorado kevers vindt, deze dieren te vernietigen en vervolgens de gemeentelijke overheid te waarschuwen, hetgeen in de praktijk meestal neerkomt op een melding bij de politie of het stadhuis. Van hieruit wordt dan de Plantenziektekundige dienst ver wittigd. Er zijn gisteren in Den Haag enige honderden kevers ingeleverd. (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles de Gaulle laat er geen gras over groeien. Nauwelijks was hij zondag tot minister-president benoemd of hij riep al een eerste kabinetszitting op het Elysée bijeen. En terwijl de ministers vergaderden, eiste De Gaulle dat de Kamercommissies zijn voorstellen ter verlenging der volmachten voor Algerije en in Frankrijk, en vooral de hervorming van de grondwet, zonder tijd te ver liezen, zouden bestuderen. Afgelopen nacht om half een waren drie voorstellen reeds door de Nationale Vergadering gejaagd. Een der commissies had niet meer dan een half uur voor haar onderzoek gekregen en de generaal had zelf vier maal als spreker ingegrepen. Vandaag heeft de Raad van de Republiek, de Senaat, met 256 tegen dertig stemmen De Gaulle machtiging verleend, grondwetswijzigingen voor te bereiden ter duidelijke afbakening van de wetgevende en de uitvoerende macht, en voor een nieuwe regeling van de betrekkingen tussen de republiek en de met haar verbonden volken. Ook de volledige bevoegdheden voor zes maanden werden hem toegekend. De generaal-premier had de Kamer onder zware druk gezet met het dreigement onmiddellijk te zullen aftreden, indien de leden zouden "vasthouden aan een amendement, dat ten doel had de grondwetsherziening niet geheel aan haar toezicht en inmenging te onttrekken. De Gaulle staat echter op het standpunt, dat die herziening uitsluitend op de weg van de regering ligt, die haar nieuwe constitutie in de herfst aan een referendum wil onderwerpen. gefinancierd uit bijdragen van de veertig duizend leden van de Liga. Een aantal buslieden van een provincia le dienst uit het randgebied van Londen heeft zich gisteren bij de staking aange sloten. Het Britse verbond van vakvere nigingen heeft een beroep gedaan op Frank Cousins, de secretaris-generaal van de transportarbeiders unie, nieuwe pogingen om een uitbreiding van de busstaking tot de benzine- en elektriciteits-voorziening op te geven. De stakers lijken nu zij zich zoveel offers hebben getroost, vastbera dener te zijn dan ooit en hun houding wordt harder. Gisteren hebben de afge vaardigden van de stakende busgarages het voorstel van Londen Transport om de door het loontribunaal afgewezen looneis voor de veertienduizend man van de diens ten in de buitenwijken, om wie de staking begonnen is, opnieuw aan arbitrage te on derwerpen, verworpen. Het Britse ver bond van vakverenigingen heeft een nieu we bespreking met premier Macmillan aangevraagd. Deze liet echter weten dat hij het nut daarvan niet inziet. Het vak verbond wil zijn pogingen om de partijen tot elkaar te brengen echter niet opgeven. Het heeft acht leden van de algemene raad, die aan een conferentie in Genève deelnemen, naar Londen teruggeroepen voor een spoedbijeenkomst op morgen. Zuivel bederft De wilde staking in de Londense haven breidt zich gestadig uit. Meer dan de helft der dokwerkers heeft het werk neergelegd. Het lijkt thans onvermijdelijk, dat tiendui zend ton boter, kaas en bacon die in schui ten en opslagplaatsen liggen te bederven moeten worden vernietigd. Ook grote hoe veelheden uien en aardappelen dreigen te verrotten. Vlees en fruit houden het nog uit. Het werk op honderd schepen ligt stil. Vijftien zijn onderbemand. De staking is een worsteling tussen het bestuur van de Transportarbeiders unie, dat tracht te on derhandelen met de werkgevers, en de sta kingsleiding, die een officiële ei'kenning van de stakins tracht af te dwingen. Er lijkt geen oplossing in zicht totdat het conflict bij het Londense vleesver- voer, dat nauw met de moeilijkheden in de haven verband houdt, zal zijn gere geld. Het ergerlijke gevolg van de stakingen is, dat de vleesvoorraden in Londen zijn gehalveerd en dat de prijzen voortdurend stijgen. Ook de visvoorziening loopt ge vaar door het besluit van-IJsland alle bui tenlandse vissersschepen bijna negentien kilometer uit de kust te houden. Ongeveer een derde van de in Groot-Brittannië aan gevoerde vis komt uit het IJslandse kust gebied. Galsworthy: Het meest tragische in het. leven is de volkomen onmogelijkheid om gedane dingen over te doen. (Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden, die na zijn ziekte in het begin van het vorige jaar volkomen rust heeft moeten houden, is zover opge knapt dat hij in staat is mensen te ont moeten zonder dat hem dat al te zeer ver moeit. Dezer dagen bezocht hij een kamp van een legerregiment waarvan hij ereko- De tegenstand van het parlement was zeker niet onbegrijpelijk en zelfs nauwe lijks ongemotiveerd, omdat het voorstel van De Gaulle beschouwd moest worden als de strop, waaraan de vierde republiek moest worden opgehangen. Uiteindelijk hebben de kamerleden met de vereiste meerderheid van tweederde der stemmen (350 tegen 163) er toch in berust het scha vot te beklimmen. Vanmorgen kwam het voorstel in de senaat, van welke zijde de generaal, die zelf beloofde aanwezig te zijn, echter geen moeilijkheden had te vre zen. Dc generaal had 't parlement doen weten, dat hij zijn hotelkamer, waar hij thans nog verblijft, niet voor de officiële zetel van de minister-president, het Hotel Ma- tignon, zou verwisselen, zolang hij zijn vol machten niet had. Een tweede, en krach tiger argument van pressie was dat hij in dat geval evenmin nieuwe ministers zou kiezen en benoemen, maar zijn stevigste stok achter de deur was wel het drei gement, dat het volk bij referendum on middellijk zou worden uitgenodigd zich over het grondwetsplan als basis voor de nieuwe vijfde republiek uit te spreken, als tweederde der afgevaardigden zich nu al niet met de voorstellen akkoord wilde verklaren. Een referendum over de grond wet zou onder de huidige omstandigheden bijna automatisch zijn uitgedraaid op een persoonlijk plebisciet voor de generaal, met het risico, dat er voor de kamerle den dan nog minder rechten zouden overblijven. Hoop en vrees Zijn reis naar Algerije heeft De Gaulle tot woensdag uitgesteld. Dan zal hij zijn tweede en voornaamste doelwit, de onder werping der rebelse generaals, in het front attaqueren. Ook in Parys vraagt men zich, al naar gelang het eigen stand punt, met hoop of vreze af, of uiteindelijk De Gaulle dan wel dc Algerijnse samen zweerders aan 't langste eind zullen trek ken. Wat er is uitgelekt over de bespre kingen met de partijleiders, die De Gaulle's machtsoverneming hebben inge leid, toont duidelijk aan, dat de generaal de politieke opvattingen der kolonialisten allerminst deelt. De rooms-katholieke ALGIERS (UPI) Generaal Raoul Salan en generaal Edmond Jouhaud zyn vanmor gen naar Parijs vertrokken. Generaal Salan was vergezeld van zyn naaste medewerker, generaal Leon Dulac. Advertentie BARIELJORI6STR HAARLEM TEL. 13*39 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 71/162 TWEKA STRAND - BADKLEDING volksrepublikein Teitgen heeft zijn colle ga's toevertrouwd, dat hij beefde bij de gedachte aan de nieuwe uitbarstingen, die het gevolg zouden kunnen worden van een confrontatie van De Gaulle's libera lisme met de fascistische inzichten, die in Algiers onder de schijnheilige dekman tel van de zogeheten integratiepolitiek gehuldigd worden. Een nieuwe krachtproef tussen Parijs en Algiers zou wel eens onafwendbaar kunnen blijken en in dat licht wordt de vaart, die de generaal al bij zijn start ge nomen heeft, begrijpelijk. Op dit ogenblik lijkt zijn krediet ook in Algerije nog niet, of bijna niet, te zijn aangetast, zodat hij de hoop mag koesteren, dat zijn persoon lijk prestige hem in aat zal stellen nog een nieuwe koers te kiezen, een breuk met het verleden, waartoe hem misschien op korte termijn de mogelijkheid door de co lons en hun handlangers zou kunnen wor den afgesneden. Met een tweetal brieven, die in zeer vriendschappelijke termen zijn vervat aan de koning van Marokko Mohammed V en de president Habib Bourguiba van Tune sië, heeft de generaal laten weten, dat hij binnen afzienbare tijd ook de moeilijkhe den in de betrekkingen met hun landen uit de weg hoopt te kunnen ruimen. Bin nen de 24 uur lijkt De Gaulle het steriele immobilisme waartoe Frankrijk nu twaalf jaar lang gedoemd was, definitief te hebben doorbroken. ALGIERS (Reuter) De ondervoorzit ter van het Comité voor openbaar wel zijn voor geheel Algerije Delbecque, is in Parijs aangekomen, naar verluidt om De Gaulle op de hoogte te stellen van zekere reserves die men tegenover enkele leden van diens kabinet koestert, TUNIS (Reuter) In Tunesische ambte lijke kringen heeft men gezegd teleurge steld te zijn over de vage bewoordingen waarin de boodshap van De Gaulle aan Bourguiba is gesteld. In de boodschap wordt niet gesproken over de eigenlijke oorzaken van het probleem, aldus heeft een woordvoerder van de regering ge zegd. Verder vond men de boodschap aan Bourguiba minder hoffelijk gesteld dan die aan de koning van Marokko. De coinmissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen heeft maandag de eerste steen ge legd voor Tuinstad-Buitenveldert, de laatste tuinstad van de hoofdstad. Advertentie in petrol en taupe8.50 in wit en khaki ƒ12.75 Ook grote maten l ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM lonel is. Hij bleef er drie uur. Eden was opgewekt, zag er goed uit en zijn stap was veerkrachtig. Om de plaats te bereiken moest hij een autotocht van vijf uur ma ken. Hij overnachtte in een hotel. Men hoopt dat Sir Anthony na dit geslaagde uitstapje spoedig 'n normale levenswijze kan volgen. De Gemeenteraad van Beverwijk heeft maandag tijdens een spoedvergadering stelling genomen tegen het wetsontwerp ter bevordering van een evenwichtige ontwik keling in het gebied van de IJmond. Dit wetsontwerp houdt in de instelling van een IJmondraad of een boven-gemeen- telijk orgaan boven de gemeenten Bever wijk, Heemskerk en Velsen. De gemeenteraad van Beverwijk heeft met algemene stemmen besloten aan de ministers van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan de leden der Tweede Kamer en de Gedeputeerde Staten van Noordholland een resolutie te doen toeko men, waarin wordt gezegd, dat het ge meentebestuur van Beverwijk de instel- lling van een IJmondraad principieel niet aanvaardbaar acht. De gemeenteraad van Beverwijk spreekt zich als volgt uit: „Slechts een volledige samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk kan leiden tot een even wichtige ontwikkeling in het IJmondge- bied en tot verwezenlijking van de in het streekplan IJmond-Noord begrepen doel stellingen." Voorts verklaart de gemeente raad van Beverwijk zich bereid om samen met het gemeentebestuur van Velsen te ge raken tot elk overleg dat noodzakelijk zal zijn voor de evenwichtige ontwikkeling van het gehele gebied van de IJmond, voor welk overleg echter, volgens de gemeente raad van Beverwijk, geen IJmondraad no dig is. Het betreffende wetsontwerp zal binnen kort aan de Tweede Kamer ter behande ling worden aangeboden. Heemskerk Terzake van het wetsontwerp betreffen de de bevordering van een evenwichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond, heeft de gemeenteraad van Heemskerk met algemene stemmen besloten zijn be sluit van 7 maart 1957 te handhaven. In dit besluit zijn de bezwaren gelegd tegen het bepaalde in de artikelen (hoofdstuk 4) van het wetsontwerp, die de regeling der financiële bepalingen en bevoegdheden in handen leggen van de in te stellen IJmondraad. De gemeenteraad blijft met name van mening, dat de kosten van bovengemeentelijke belangen ten laste van 's lands schatkist moeten komen. Het raadsbesluit houdt tevens in de af wijzing van voorgenomen samenvoeging van gemeenten in het gebied van de IJmond. Allan en Co's Kon. Ned. Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmateriaal heeft het gewestelijk arbeidsbureau toestemming gevraagd aan 43 man personeel ontslag te verlenen. Tezamen met reeds lopende aanvragen betekent dit, dat Allan binnen kort opnieuw 70 man personeel zal ont slaan. Hiermee zal de totale sterkte terug gebracht zyn op 370 man, hetgeen nog maar een derde is van de arbeidsformatie van enkele jaren geleden. In het najaar van 1957 moest Allan aan 150 man tegelyk gedaan geven. Van de zijde van de directie van Allan deelt men ons mee, dat de inkrimping van het personeel het gevolg is van de te ge ringe orderportefeuille. Op het ogenblik werkt een deel van het personeel nog aan een opdracht ^an de Nederlandse Spoor wegen, maar als ook dit werk geëindigd zal zijn is het te verwachten dat nog meer arbeiders zullen moeten worden ontslagen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1