Noorse benzinetanker Artemis vloog in brand na aanvaring met Luksefjell K.L.M.-directie wil vliegers vier pet. meer salaris geven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Eyskens formateur 'MORRIS Couve de Murville vandaag in Bonn voor Frans-Duits beraad Een dode geborgen, drie leden van de bemanning vermist IN MONDING VAN NIEUWE WATERWEG Wat doet de zon? Veranderlijk Brits-Amerikaanse wrijving over kernenergie-gegevens? Veertig koeien omgekomen bij boerderijbrand Osirismet geredden naar IJ muiden Nieuwe spanning op Cyprus tussen Grieken en Turken Athene doet een beroep op de NA VO en de UNO West-Duitsland zou tot de kring van westelijke Het woord is aan grote mogendheden zijn doorgedrongen Duitse coaster ramde kotter 72e JAARGANG No 278 MAANDAG 9 JUNI 1958 303e JAARGANG No 126 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 TT |T Hl 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. MrnrJn 1 ff 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 H Jj h' J| 1 fj»55®® lil 1 C, J| ff. JÈ Pf Jf 1 II Ik. J1 Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 n afio JL aJL bwh b V^L fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOOR DE ROTTERDAMSE DROOGDOKMAATSCHAPPIJ ligt aan de boei, die met C 4 wordt aangeduid, sinds zondagmorgen de zwaar geblakerde Noorse tanker „Artemis". Op het 10.945 brt. metende schip heeft na de aanvaring op zaterdagmiddag met het Noorse m.s. Luksefjell (1534 brt.) naby de seinpost in Hoek van Holland, gedurende dertien uur een felle brand gewoed. Zeer waarschijnlijk hebben vier Noorse zeelieden het leven verloren; een 44-jarige hofmeester, die over zijn gehele lichaam brandwonden had opgelopen, is in het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overleden en drie jonge opvarenden, respectievelijk 16, 18 en 20 jaar oud, worden nog vermist. Nadat de zwoegende brandweerlieden, met groot gevaar voor eigen leven, het steeds weer door de uitstromende benzine gevoede vuur hadden bedwongen, is een nauwgezet onderzoek in de „Artemis" ingesteld, maar de ver misten zijn niet gevonden. De kapitein, de 58-jarige Gunnar Gouslaa, liep brand wonden aan gezicht en handen op en is, evenals de tweede stuurman, die is gevallen, naar een ziekenhuis in Den Haag gebracht. Hun toestand is zeer bevredigend. Het is zo goed als zeker, dat de „Artemis" kan worden behouden. Het heeft maar weinig gescheeld of de gehele lading, bestaande uit ongeveer 15.000 ton benzine, was in brand geraakt. Het Noorse tankschip „Artemis" van de rederij Jörgen Bang te Kristiansand voer uit Rotterdam de zee op met een lading van ongeveer 15.000 ton benzine voor Don- ger bij Bordeaux in Frankrijk. Ter hoogte van de seinpost, loods Dirk de Vries uit Vlaardingen, zag de kapitein een binnen komend schip, de „Luksefjell" van de Fjell Oranje Lijn, plotseling een vreemde ma noeuvre maken. Later bleek dat het schip uit zijn roer was gelopen. Voordat men eigenlijk besefte wat er gebeurde, had de steven van de „Luksefjell" zich aan bak boordzijde in de „Artemis" geboord. Er was een verticaal gat in de tanker vlak achter de voormast ter hoogte van de brug. Door de wrijving van de aanvaring waren von ken ontstaan, die de uit het gat stromende benzine in brand zetten. Velen van de drie enveertig opvarenden, alsmede loods De Vries sprongen over boord om zich zwem mend te redden. In een oogwenk stond een groot gedeelte van het voorschip in vlam- Advertentie Als straks de zon komt, wordt het smóór, hoe heerlijk is dan het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. men. De kapitein liet ogenblikkelijk het kopanker uitgooien en daarop draaide de „Artemis" een halve slag, door welke ma noeuvre de Noor aan de zogenaamde steen steiger kwam te liggen. Van alle kanten haastte men zich naar het strandje aan de Nieuwe Waterweg om te trachten de hel pende hand te bieden. De kapitein van de „Luksefjell", welk schip uit zijn roer was gelopen, slaagde erin los te komen van de „Artemis", voor het vuur op zijn schip kon overslaan. De kustvaarder „Heiloo" nam ruim twintig leden van de bemanning van de ..Artemis" over en zette die aan land. De reddingboot „President Jan Leis" voer uit en de be manning daarvan slaagde er in tenminste zes van de in het water gesprongen op varenden van de tanker te redden. Ande ren bereikten zwemmend de wal. De enige Nederlandse opvarende van de „Artemis", de marconist W. Stobbe uit Nieuw Loos- drecht, bevond zich op het moment van de aanvaring vlak voor de radiohut. Hy duw de zijn vrouw, die een van de vier stewar dessen aan boord was, in het water en sprong haar achterna. Zy werden van de wal af gered. Een matroos, die wacht had gehad en in het achterschip lag te slapen, en een maat van hem hadden niets van de aanvaring gemerkt en zy werden pas wak ker by de komst van de brandweer. Zy werden gered. Voor de kapitein, de tweede stuurman Odd AHik, 23 jaar, en voor de steward Johansen bleek vervoer naar het ziekenhuis noodzakelijk. Johansen had een steekvlam tegen zich aan gekregen en was deerlyk verminkt. Aan de hand van een ring heeft men hem later op de avond in het ziekenhuis geïdentificeerd. Kort daarna is hy gestorven. De vermisten Het was aanvankelijk een wat chaotische toestand, want er waren enkele opvaren den met een taxi naar Rotterdam gebracht en verder werd beweerd, dat zeelieden van de „Artemis" aan boord van de „Luksef jell" waren gegaan. Laatstgenoemd schip is doorgevaren naar Rotterdam, waar het in de IJselhaven ligplaats nam. Door dit alles heeft het geruime tijd geduurd, voordat men precies wist, hoeveel gewonden en vermisten er waren. Zondag is gebleken dat het er drie zijn: de 20-jarige matroos Per Holmesland, de 16-jarige dekboy Tho- rarnfinn Loyning en de 18-jarige licht matroos Erik Palle Thoegerson. Ondanks het ontploffingsgevaar waag den brandweerlieden zich op de „Artemis". Blusboten van de havendienst zetten full speed koers naar Hoek van Holland. De eerste aanval werd door de in Hoek van Holland gestationeerde brandweerlieden, geassisteerd door korpsen uit de omliggen de plaatsen, Ingezet. Weldra kwam er ver sterking, waarbij het een groot voordeel was, dat de tanker aan de steiger lag. De brandweerauto's konden tot vlakbij het schip oprukken. Ook pompboten van ber gingsmaatschappijen waren verschenen. Dertig waterstralen stonden op het vuur gericht van alle kanten. De blusboten (van de havendienst waren er niet minder dan zeven) spoten met de waterkanonnen dichte massa's schuim op het schip. Het vuur ontwikkelde zich echter gestaag. Vuur onder steiger Loeiend sprongen de vlammen over naar het middenschip en langzaam vrat het door naar het achterschip, waar de verblijven zijn. Uit het gat aan bakboord gutste on verminderd de benzine. Vonken vielen op het door benzine bedekte water en zo trok het vuur onder de steiger, waarop de brandweerauto's stonden. Er kwam een waarschuwing, dat het ontploffingsgevaar zeer groot was geworden. Bovendien was het opkomend tij, waardoor het schip hoger kwam te liggen. Er werd bevel gegeven de spuiten terug te trekken van de steiger. Ook de blusboten gingen wat achteruit. Maar na tien minuten hernieuwde men de aanval. Op de „Artemis" stonden runners van Leen Smit. Vier sleepboten hielden de tan ker tegen de wal aan, want die kon het op zijn anker niet houden. In de loop van de avond verminderde de brand op het voor- en middenschip aanzienlijk, maar laaide des te feller op in het achterschip. Nog altijd stroomde toen de benzine uit het gat. In de buurt daarvan had men echter de brand kunnen bedwingen. Naar Rotterdam Het water rond het schip was geheel bedekt, met benzine. Er behoefde maar een vonkje op te vallen of de brand zou weer in volle hevigheid oplaaien. De brandweer van de Shell werd gealarmeerd, maar de schuimwagen en de poederwagen, die zij meebracht, behoefden geen dienst te doen. Tegen middernacht was de gehele opbouw op het achterschip van de „Artemis" één grote vlammenzee, waarmee de vrij sterke wind zich maar al te graag inliet. Spook achtig staken de silhouetjes van de brand- bestrijders tegen dit vurige decor af. Pas om drie uur 's nachts werd de gloed op het achterschip minder en even later was er al geen vuur meer te zien. Er gingen weer bemanningsleden aan boord en ook man nen van Leen Smit, aan welke maatschap pij de berging was opgedragen. Men be sloot de „Artemis" naar Rotterdam te sle pen. Zeven sleepboten hebben dat zondag morgen gedaan. Daar zal het schip worden leeggepompt en vervolgens hersteld. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer, zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en de nieuwe Franse minister van Buiten landse Zaken en voormalig ambassadeur te Bonn, Couve de Murville zullen vandaag in Bonn een bespreking hebben. Von Bren tano is gisteravond uit Washington ver trokken en hoopt tijdig in de Westduitse hoofdstad aan te komen. Men houdt er te Bonn rekening mee dat Couve de Murville de Westduitse regering de verzekering zal geven, dat Frankrijk zich aan de verdra gen van de NAVO en van de Europese een heid zal houden. Het staat ook vast dat Couve de Murville zal trachten de onrust in bepaalde Westduitse kringen over het aan de macht komen van generaal De Gaulle weg te nemen. Deze onrust is de laatste dagen vergroot door een medede ling van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat het herstel van de Franse eenheid voorrang hee*t in de in ternationale politiek. Te Bonn wordt voorts gezinspeeld op een ontmoeting tussen Adenauer en De Gaulle, als de generaal in september een reis langs de verschil lende NAVO-landen maakt om de regerin gen gerust te stellen over de Franse be doelingen. Te Bonn hecht men grote waarde aan het bezoek van Von Brentano aan Washing ton, waar hij het afgelopen weekeinde be sprekingen heeft gevoerd met de Britse premier Macmillan en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles. Als een blad aan de boom lijkt de opinie over Brentano's reis naar Amerika te zijn omgedraaid. Nog zaterdag schreef het vooraanstaan de Münchense blad „Süddeutsche Zeitung" dat Von Brentano steeds meer bergaf waarts gaat met zijn politiek. De Lex So- raja en de betaling van de Britse lege- ringskosten hebben hem volgens dit blad op het dieptepunt van zijn ministerschap gebracht. Het blad vroeg, waarom Von Brentano uitgerekend tijdens het hoogte punt van de Franse crisis naar Washing ton moest vliegen. Waarom moest hij voor het gesprek met Couve de Murville te laat komen? Von Brentano is aldus de Süddeutsche Zeitung politiek gezien een dode man, want een mengsel van zwakte en arrogantie is op den duur voor niemand te verdragen. Reeds noemde het blad als opvolger voor Von Brentano, dr. Gerhard ,Schröder de huidige minister van Binnen landse Zaken. Vandaag staan echter de gesprekken van Von Brentano met Macmillan en Dulles te Washington in het middelpunt der be langstelling. Men toont te Bonn grote in teresse voor Britse uitlatingen, dat sedert de Franse moeilijkheden niet meer ge sproken kan worden van de westelijke gro te drie (Graot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk), maar dat West- Duitsland bezig is zich een vierde plaats te veroveren. De „New Yo»-k Times" schrijft dat het bezoek van president Heuss en Von Brentano aan Washington op de groeiende betekenis van West-Duitsland in het geheel van de westelijke politiek wijst en dat dit de weg opent voor de vorming van de westelijke grote vier. Voor de regering-Adenauer komt het ei thans op aan over deze berichten spannin gen met De Gaulle te vermijden. Ook hier om is het gesprek met Couve de Murville te Bonn van groot belang. WASHINGTON (Reuter) Volgens de „New York Times" zijn nieuwe moeilijk heden tussen Londen en Washington ont staan over uitwisseling van gegevens in zake de kernenergiecentrale van het type Calder Hall. Functionarissen van de Ame rikaanse Commissie voor kernenergie heb ben volgens het blad geklaagd, dat de Britten de overeenkomst voor samenwer king op het gebied der kernenergie heb ben gewijzigd en dat zij inlichtingen ach terhouden, die zij zouden verschaffen. De Verenigde Staten willen dergelijke inlich tingen, verkregen met financiële steun van de regering, voor alle particuliere be drijven en alle landen beschikbaar stel len, doch Groot-Brittannië eist betaling voor de gegevens, aldus de „New York Times." Advertentie BARTEUORISSTR.. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A" DAM TEL. 71 716.2 STURKA POPELINE BLAZERS Het brandende schip (Luchtfoto 4NP). BRUSSEL (Belga) Koning Boudewyn heeft de oud-premier Eyskens (C.V.P.) heden opdracht gegeven een nieuwe Bel gische regering te vormen. De koning deed dit nadat de vroegere rooms-katholieke vice-premier Auguste de Schrijver ver slag had uitgebracht over zijn besprekin gen met partijleiders over de kabinets formatie. Bij Hindelopen is in de afgelopen nacht de grote boerderij van de heer S. op den Hoek door brand totaal verwoest. Al het stamboekvee, 40 koeien en een stier, kwam in de vlammen om. Van de inboe del en de inventaris kon vrijwel niets wor den gered. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat de bewoners zich ternauwernood in veiligheid konden stellen. Alleen een televisietoestel, enkele kost baarheden, een auto en een tractor ble ven gespaard. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een defect in de elektri sche installatie. Boerderij en inventaris waren verzekerd. Aet weemoed kijkt deze vrouw in Colfax, in de Amerikaanse staat Wis consin naar de verwoesting die een wervelstorm heeft aangericht in haar huis. In het gebied van het stadje Colfax, dat vrijwel geheel werd ver woest, kwamen dertien mensen om het leven. In de staat bedroeg het aantal doden dertig en het aantal gewonden meer dan honderd. Op ongeveer een halve myl ten oosten van het lichtschip „Terschellingerbank" heeft de Duitse kuster „Osiris" vanmorgen omstreeks 4 uur de Duitse Oostzeekotter S.O. 74 „Zukunft" overvaren. De schade was zo groot, dat de kotter na ongeveer 20 minuten zonk. Alle op varenden van de 154 ton metende kotter konden door de lichtbeschadigde „Osiris" aan boord worden genomen. De kapitein van de coaster zou koers zetten naar IJmuiden om de geredden aan land te brengen. De gezonken kotter was van de rederij Emil Jottien en Co uit Multenord aan de Oostzeekust; het scheepje was 19.36 meter lang en voorzien van een 200 pk Deutz-diesel. NICOSIA (Reuter) Relletjes tussen het Griekse en Turkse bevolkingsdeel van Cyprus hebben nieuwe spanning op het door de Britten beheerde eiland veroor zaakt. Het afgelopen weekend kwamen vijf burgers om het leven tijdens botsin gen tussen Grieken en Turken. In Lar- naca. Famagusta, Nicosia en Paphos is een avondklok ingesteld. Zes gemaskerde mannen verstoorden in Xeros een brui loftspartij en openden het vuur op de gas ten. van wie een ernstig en twee licht ge wond werden. Op het gehele eiland be zetten Britse troepen sleutelposities om op alles voorbereid te zijn. De Griekse regering heeft aangekondigd spoedig een zitting van de NAVO-raad te Parijs te zullen vragen met het oog op de nieuwe daden van vandalisme, die onder deel zijn van een Turks plan om de Britse regering te beïnvloeden nu van haar een verklaring over de toekomst van Cyprus wordt verwacht. Griekenland wil de NAVO ook waarschuwen tegen „de weerslag die de Turkse acties op de verhouding tussen beide landen zouden kunnen hebben". Athene heeft de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de UNO van de ernst der toestand op de hoogte gesteld. De Griekse ambassadeur in Turkije, die in Athene vertoeft, blijft in het land. Verdeling! ANKARA (Reuter) In Istanbul dreven zondag soldaten met behulp van pantser wagens 'n menigte betogers uiteen, die in de richting van de Britse en Griekse con sulaten marcheerde. Voordien was op een massale bij eenkomst verdeling van Cyprus in een Turks en een Grieks deel geëist. Er werd een pop, die aartsbisschop Makarios voor stelde. verbrand. Het Turkse ministerie van Buitenland se Zaken heeft in een communiqué ge zegd. dat Turkije, na rijp beraad, tot de slotsom is gekomen, dat verdeling van Cyprus de enige oplossing van het Cypri- se vraagstuk biedt. (Reuter) In Griekse kringen is ver klaard, dat de Griekse bevolking op Cy prus vandaag een staking van drie dagen is begonnen uit protest tegen de Turkse aanvallen op de Griekse gemeenschap. In Limasol waren vanochtend alle win kels gesloten. Aartsbisschop Makarios, de leider van de Griekse orthodoxe kerk op Cyprus, is, na een bezoek van negen dagen aan Egpyte, naar Athene vertrokken. De directie van de K.L.M. heeft zich in principe bereid verklaard, aan de K.L.M.- vliegers een salarisverhoging van vier percent te geven. Bovendien zal de direc tie, indien althans ook over andere detail punten volledige overeenstemming wordt bereikt, de vliegers samen een bedrag van 600.000 uitkeren als achterstallige sala risverhoging over de afgelopen 21 maan den, de periode, waarin is onderhandeld Dit bedrag vormt ongeveer één percent van het totaalsals ris. De verhoging van vier percent vergt 1.200.000 voor dit jaar. Dit heeft het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers medegedeeld op een zondagavond te Amsterdam gehouden persconferentie. Het overleg over de sa larisherziening wordt vandaag in Utrecht voortgezet. In de afgelopen weken is onder de vlie- gers een referendum gehouden over de vraag of de kwestie der aanvullende be talingen aan een eventuele arbitrage zou worden onderworpen. Dit betreft de gelde lijke vergoeding aan leden van een be manning in het geval hun oorspronkelijke taak wordt uitgebreid. Vóór medio 1955 bestond de bemanning van een toestel, dat de verbinding Amster- dam-New York onderhield, uit 7 man: 3 vliegers, 2 boordwerktuigkundigen en 2 telegrafisten. Medio 1955 namen de vlie gers op verzoek van de K.L.M.-directie de werkzaamheden van één telegrafist over. Gedurende het oceaantraject van Prestwick naar Gander werden de radio verbindingen nog verzorgd door de over gebleven telegrafist In mei 1957 kwamen de vliegers met de K.L.M.-directie over een gedurende een proeftijd ook de radio- werkzaamheden op het traject Prestwick- Gander over te nemen. Het lag in de be doeling van de vliegers om geen vergoe ding voor dit extra werk te vragen totdat de proeftijd voorbij was. De K.L.M.-directie kondigde in het be gin van dit jaar een definitieve inkrim ping van het korps telegrafisten aan. De vliegers meenden hieruit te mogen opma ken dat de proeftijd in feite was geëin digd. Onderhandelingen op dit punt wer den gestaakt toen in maart de staking uit brak. De eerste bemiddelingsbijeenkomst in Den Haag op 12 april faalde op het punt van deze aanvullende vergoeding. Tijdens dezelfde bijeenkomst stemden de vliegers in met een salarisverhoging van ongeveer 4 pet., teneinde deze fase van de onder handelingen af te sluiten. Voorts stemden zij in met een bedrag ineens van f 600.000 als afdoening van de betaling met terug werkende kracht. De vliegers stonden er echter op dat de aanvullende vergoeding buiten discussie bleef. De K.L.M.-directie stelde dat een dergelijke vergoeding zou moeten worden gevonden binnen de f 1.200.000, het totaal bedrag van de sala risherziening. Een tweede bijeenkomst op 12 mei in Utrecht kon niet tot een goed einde wor den gebracht omdat wederom geen over eenkomst kon worden bereikt over de vraag of de aanvullende vergoeding al dan niet bij deze onderhandelingen een rol zou spelen. Daarom werd besloten een referendum te houden, teneinde de vlie gersvereniging in haar geheel te laten be slissen wat er verder moet gebeuren. Het resultaat van het referendum was dat 148 leden zich voor en 139 leden zich tegen het onder de huidige omstandighe den betrekken van de aanvullende vergoe ding bij een eventuele arbitrage uitspra ken. Deze vergoeding komt vandaag ter sprake in de bijeenkomst te Utrecht Shelley De dood is een ontwaken uit de droom des levens.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1