Industrialisatie noopt tot praktisch oecumenisch werk FILTRA Son filtre est si pur Morgen weer regen Positie der kerk in de wereld kwam op kerkdag aan de orde Leden van allerlei kerken bespraken gezamenlijke verantwoordelijkheid KAUWEN Wereldnieuws Toch ió het zo r 2 Prof. Banning op Kerkdag in Haarlem: Nederlander in Australië krijgt kwart miljoen schadevergoeding Eusehiuskerk in Arnhem herbouwd Hoge Raad beslist: Twiss en Schrijver niet naar Nederland Nieuwe zuidelijke krachten bij Rotterdams Toneel geeft uw zenuwen rust Prof. dr. E. de Vries: een dynamische minderheid si Panda en de Yo^Yo^jager Periodieke verhoging voor enkele politierangen verdubbeld v MAANDAG 9 JUNI 1958 Honderden protestanten van allerlei kerken en uit allerlei lagen der maatschappij zijn zaterdag en zondag door de Oecumenische Raden van Velsen en Haarlem bijeen geroepen om zich gezamenlijk te beraden op de verantwoordelijkheid van de kerken ten opzichte van de maatschappelijke ontwikkeling in ons land. Dat die verant woordelijkheid een gezamenlijke is, werd elk der deelnemers in de discussiegroepen wel duidelijk. Sprekende over de ethiek van de arbeid in het grote bedrijf had prof. dr. W. Banning al opgemerkt, dat de tijd voor coöperatieve en oecumenische arbeid ter oplossing van allerlei vragen, welke de industrialisatie opwerpt, meer dan rijp is. De ontmoeting tussen mensen uit allerlei kerkelijke groeperingen, die tevens tezamen een doorsnede uit de maatschappij vormen, was het belangrijkste gebeuren van dit oecumenische weekeind. De resultaten zijn zoals bij zoveel kerkelijk werk niet dadelijk concreet aan te tonen, maar het staat wel vast, dat juist in deze gesprekken velen elkaar als geestverwanten hebben herkend, ofschoon de kerken waartoe zij behoren, misschien al eeuwenlang gescheiden optrekken. Daarop grondde ook ds. J. P. Jacobszoon, doopsgezind predikant uit Driehuis in zijn slotwoord de uitspraak: van nu af aan kunnen wij, die hier waren, niet meer zonder een kwaad geweten langs elkaar heenleven. In de wandelgangen van het uitgebreide complex van de Doopsgezinde Kerk tussen Grote Houtstraat, Peuzelaarsteeg en Fran- kestraat heerste zaterdagmiddag na tweeën al een opgewekte drukte van enkele hon derden mensen, die geleidelijk de kerkzaal vulden, waar zij deze middag verschillende aspecten van de industrialisatie zouden horen belichten, respectievelijk door ir. W. Bakker en prof. dr. W. Banning. De voorzitter van de Haarlemse Oecumenische Raad, ds. W. M. van Asperen, verwel komde ook namens die van Velsen, de aanwezigen, onder wie mevrouw mr. Prin sen—De Jong, de echtgenote van de Com missaris der Koningin in Noordholland en wethouder A. J. M. Angenent en zijn echt genote namens het gemeentebestuur van Haarlem, dr. ir. A. H. Ingen Housz, presi dent-directeur van de Hoogovens en de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stich ting Noordholland voor Maatschappelijk Werk. Herinnerend aan de brief van Prinses Wilhelmina aan de bezoekers der Kerkdagen, die dit voorjaar werden ge houden, stelde ds. Van Asperen voor een telegram aan haar te zenden, waarin dank wordt betuigd voor haar bemoedigende brief en de hoop wordt uitgesproken op een samenwerking tussen de deelnemers in de geest van dit schrijven. De woorden „God met ons", waaronder ook deze Kerk dag is aangekondigd, vormen naar hij zeide een uitdaging „nu we God veilig hebben opgesloten in de zondagse kerk dienst en gedurende de rest van de week maar moeten zien, dat we met onze eigen handen ons brood verdienen". Toch gelooft de christenheid, dat er geen terrein ont trokken is aan Gods bemoeienis en dat zij daarom dient te zoeken naar de sporen van Gods aanwezigheid. „Velen hebben de wereld al aan de duivel toegewezen en gaan zelf in een hoekje zitten wachten op het eindgericht, maar het is de zaak van de kerk, dat de christenen zich niet gewon nen geven aan de anonieme machten". Omdat dit een zaak van de gehele kerk is betreurde ds. Van Asperen het dat zijn rooms-katholieke en gereformeerde broe ders geen aandeel hebben gehad in de voorbereiding voor deze dag. Na het gebed voor dit oecumenische weekeind te hebben uitgesproken gaf hij het woord aan ir. Bakker. Oproep tot sparen Deze sprak over de technische en econo mische problemen der industrialisatie. Hij noemde als de twee grote doeleinden van de industrialisatie het bevorderen van de werkgelegenheid (volgens de prognose van de jongste industrialisatienota zal er in de komende zeven jaar voor 300.000 men sen werk bij moeten komen) en het ver hogen van de levensstandaard. In de komende jaren zal elf miljard moeten worden geïnvesteerd, maar als men alle voorzieningen er aan toevoegt die hier mee gepaard zullen moeten gaan (scholen, woningen, culturele gebouwen enz.) dan komt men voor deze zeven jaar gauw op een bedrag van honderd miljard. Wij moeten volgens ir. Bakker als volk zorgen, dat deze middelen er komen. Er zal ge spaard moeten worden, er moeten fondsen worden gevormd. Teveel van onze midde len verdwijnen thans in de directe con sumptie, dat is een van de redenen waar om de woningbouw stagneert en waarom er in deze tijd noodscholen worden ge bouwd. En dan kan men opmerken, dat er al zoveel van het loon wordt afgehouden, dat er als het ware voor ons gespaard wordt, maar daar vergist men zich licht in. De A.O.W. verdwijnt bijvorbeeld in het omslagstelsel en kan niet als een be sparing worden gekenmerkt. Ir. Bakker vestigde er tenslotte de aandacht op, dat de industrialisatie geen doel in zichzelf is, maar bestemd tot het dienen van mens en samenleving en het scheppen van nieuwe mogelijkheden voor het nageslacht. Prof. Banning zeide zich te willen be perken tot enkele saillante punten, die meer in het sociaal-ethische vlak liggen. Hij wilde de deelnemers in de discussie groepen gaarne de vraag voorleggen, wat men nu eigenlijk dient te verstaan onder de humanisering van de arbeidsverhou dingen. Dat woord hoorde men vijftig jaar geleden nog niet. Toen werd de situatie beheerst door de strijdvraag van het eigen dom. Thans is de opvatting, dat de ar beider zijn arbeidskracht verkoopt en is zijn loutere beoordeling als arbeidskracht door de praktijk achterhaald. Men kan overi gens ook niet, zoals dat wel eens wordt verkondigd, het moderne grootbedrijf zien Het staatsgerechtshof van Victoria (Australië) heeft het beroep verworpen dat de Australische regering had aange tekend tegen de schadevergoeding van on geveer 250.000 gulden, die is toegekend aan de Nederlandse emigrant J. M. Thoo- nen. De 27-jarige heer Thoonen, vader van drie kinderen, had in december 1955 in een elektrische centrale een radio-actieve cap sule gevonden en die, zich niet bewust van het gevaar, bij zich gedragen. Het gevolg was dat zijn rechterbeen moest worden afgezet. Een rechtbank kende hem de schadevergoeding toe, doch de regering ging in beroep omdat zij het bedrag te hoog vond. als een gezin, waarin een christelijke be drijfsleider zo'n beetje als gezinshoofd zou moeten fungeren. Dat is een verwarring van sferen. Een bedrijfsleider, die zijn taak zó zou opvatten zou gek of een beroeps- huichaar worden. Het bedrijf is een doel- gemeenschap, in tegenstelling tot het hu welijk, dat dit bepaald niet is. Daardoor moet men er zo voor oppassen deze sferen door elkaar te halen. Voorts hoopte prof. Banning dat de deel nemers zich zouden bezinnen op de be tekenis van het woord medezeggenschap. Het heeft thans reeds drie betekenissen: 1. het recht om mee te werken (door ken nisneming der verlies- en winstrekening; 2. het meepraten en adviseren; 3. het mee beslissen. Arbeidsethos De spreker wilde het verschijnsel van de vereenzaming van de moderne mens in zijn werk niet loochenen, maar stelde daar tegenover, dat het moderne grote bedrijf de groepsarbeid toch steeds belangrijker wordt, en de moge lijkheden tot onderlinge kameraad schap versterken kan. Hij bestreed met grote stelligheid de bewering, dat de arbeider in het moderne bedrijf steeds minder verantwoordelijkheid zou hebben en noemde dit kletspraat. Er zouden naar hij zeide grote rampen gebeuren, waneer de arbeiders hun toegenomen verantwoordelijkheid niet verstonden. Wat de vrijetijdsbesteding betreft legde hij er de nadruk op, dat de mens ook thans zijn waardigheid tot uitdrukking brengt in zijn werk en dat men zijn vrijetijdsbesteding niet moet gaan beschouwen als de gelegen heid bij uitstek om zijn menselijke waardigheid te redden. Dan creëert men een tegenstelling tussen werk en vrije tijd die rampzalig zou kun nen worden. Hij riep de theologen op de ethische problemen van de industrialisatie in gezamenlijke arbeid met het bedrijfs leven op te lossen en de bezinningsarbeid daarbij niet te houden in de sfeer der abstractie, maar deze op de wezenlijke mogelijkheden te richten. In vierentwintig gespreksgroepen heeft men zich vervolgens met beide uiteenzet tingen beziggehouden. De verslagen daar van waren zozeer de moeite van kennis neming waard, dat een der leiders van het gesprek, dr. A. van Biemen, voorstelde, het geheel te laten stencillen voor de deel nemers. Een paar hoofdpunten kwamen zondagmiddag nog eens aan de orde in een forum, bestaande uit dr. A. van Biemen en mej. ds. W. H. Buijs van de Arbeiders gemeenschap der Woodbrookers, die de leiding van de discussies hadden, prof. dr. J. A. Oosterbaan, ir. P. C. Blankevoort, de heer J. Veldhuis en mevrouw Van der WallDuyvedak. Daarbij werd de aan dacht gevestigd oj de bevolkingsgroei (ten aanzien waarvan een apart oecumenisch gesprek werd voorgesteld), de welvaart en de zin van de arbeid (door prof. Ooster baan geschetst als datgene, waarin geest en lichaam hun eenheid vinden). In september 1944 is de Eusebiuskerk te Arnhem door oorlogsgeweld verwoest. Zaterdagmiddag is het thans herstelde kerkgebouw aan de kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente overgedragen, waarna zondag de ingebruikneming plaats had. De kosten van de herbouw hebben ruim vier miljoen gulden bedragen, waar van het rijk een deel voor zijn rekening nam. Het '-ijk heeft ook een subsidie toe gezegd voor de restauratie van het orgel, waarvan de kosten zijn begroot op 1 160.000.-. De Hoge Raad der Nederlanden heeft het verzoek van de twee verstekelingen de 23-jarige Robert Twiss en de 27-jarige Rudolf Schrijver, dat de wet op de uit wijzing van vreemdelingen niet van toe passing op hen zal zijn, afgewezen. Beiden waren verstekelingen op een schip met re- patriërenden uit Indonesië. Zij mochten echter niet naar Nederland komen. De stichting Hulp aan Landgenoten in Indone sië heeft in april in kort geding gesteld dat. dit een onrechtmatige daad van de Neder landse regering zou zijn. De president van de rechtbank in Den Haag wees toen deze eis van de stichting af. Hij overwoog in zijn vonnis dat de staat geen verwijt kan wor den gemaakt wegens haar houding jegens de jongemannen, die na aankomst in Ge nua in Februari met hetzelfde schip moes ten terugkeren en daarna nog eens ver geefs probeerden naar Nederland te ko men. Het „Rotterdams Toneel" heeft twee van de drie zo pas geslaagde leerlingen van de Maastrichtse Toneelschool, te weten Mar lies van Alcmaer en Rap' Wolfs, voor het komende seizoen geëngageerd. Advertentie ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond Zaterdagavond heeft professor dr. ir. E. de Vries voor de deelnemers aan het Oecumenisch weekeinde een inleiding ge houden over het onderwerp „Wat heeft de Kerk in deze veranderde wereld te zeg gen?" De wereld van vandaag, zo stelde de spreker voorop, kenmerkt zich door een dynamische ontwikkeling, ivelke van diep gaande, vaak beangstigende invloed is op de samenleving in haar totaliteit, maar ook op de mens persoonlijk. De snel op elkaar volgende veranderingen, verschui vingen, afbraak en weer opbouw van onze maatschappij zijn er de oorzaak van dat velen het geloof aan het automatisch evenwicht, vooruitgang, vrijheid en zeker heid verlenen. Men heeft steeds meer moeite zich aan een nieuwe overgang aan te passen. De krachtige ontplooiing van de landen in het Westen wordt vooral door de ach tergebleven volken in Azië en Afrika met gemengde gevoelens beschouwd. Zij zien de westerse invloed als een ongewenst binnendringen en rustverstoring van hun eigen samenhang. Dat de dynamiek van onze tegenwoor dige maatschappij voor vele mensen een te zware belasting van hun zenuwgesteld vormt, achtte de spreker niet verwonder lijk. In Amerika bijvoorbeeld zijn vijftien percent van de volwassenen neurotici, van wie drie percent ongeneeslijk. Maar ook in Johannesburg in Zuid-Afrika vallen talrijke Bantoes ten offer aan de zenuw slopende ontwikkeling van de samen leving. De spreker was zelfs van mening dat op deze wijze in Kenya een nieuwe Mau-Mau-beweging wordt gekweekt. Al deze mensen, die de spanningen van de moderne tijd niet kunnen verwerken, zoe ken hun toevlucht bij allerlei afweer- en verdovingsmiddelen. Wat is het antwoord van de Kerk op deze vraagstukken, vroeg prof. De Vries zich af. Hij vestigde er de aandacht op dat de Kerk alleen iets in de wereld kan zeggen als zij er middenin staat, de noden kent en begrijpt, met haar leden meeleeft en meelijdt maar vóór alles solidair is. De Kerk kan volgens de spreker echter alleen iets zijn, wanneer zij zelf dynamisch is en een minderheidspositie inneemt. Wan neer de Kerk door iedereen aanvaard wordt zal zij niemand meer aanspreken en verdwijnen. Alleen als zij niet van deze wereld is en een boodschan heeft, kan de Kerk in deze wereld iets zegden. Die bood schap moet direct gericht zijn tot de mens in zijn samenleving, concreet en persoon lijk. De Kerk moet in de moderne samen leving haar gehoor, haar gemeente zoeken „De tijd is niet veraf", zo merkte prof. De Vries op, „dat wij zullen luisteren hoe de christenen in Azië en Afrika de bood schap van Christus hebben gebracht. Hel is ook kenschetsend voor de jonge zen dingskerk hoe zij, dynamisch en pionie rend, bij haar werk de gehele mens be trekt in de boodschap van God". De spre ker legde er de nadruk op. dat het niel voldoende is kerkgebouwen te stichten of dat er kerkdeuren openstaan. De Kerk VVEEür O STEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. c ■3X5 Een randstoring, die zaterdag over En geland in noordoostelijke richting trok, werd boven de Noordzee weer iets dieper. Gelijktijdig breidde een hogedrukgebied voor de kust van Portugal zich over Frank rijk uit. Daardoor ontstond in onze omge- ving een krachtige zuidwestelijke lucht- Den Helder stroming, waarmee koele oceaanlucht naar Ypenburg ons land werd gevoerd. De depressie op Vhssingen de Noordzee veroorzaakte vooral in de noor- Delde delijke provincies vrij veel regen. In het De Bilt uiterste zuiden van het land kwamen flin- Twente ke opklaringen voor. Vanmorgen was de Dm clhoven depressie boven Scandinavië aangekomen, Vlv- Z.-Limb zwaar bew zw gevolgd door een zwakke rug van hogere 7zQ luchtdruk. Ten westen van Ierland nadert stockholm zwaar bew zzw een nieuwe storing, die morgen opnieuw Q 7Waar bew regen zal veroorzaken. Achter deze storing R h motregen om zal polaire lucht afkomstig van het Aberdeen zw;iar bew zeegebied tussen IJsland en Noorwegen, Londen via de Noordzee naar ons land gaan stro geheel bew nw geheel bew w zwaar bew. wnw geheel bew. w geheel bew w geheel bew. wzw geheel bew wzw Dinsdag 10 juni Zon op 4.21 uur, onder 20.58 uur. Maan op 1.06 uur, onder 13.50 uur. Maanstanden 9 juni 7.59 uur laatste kwartier 17 juni 8.59 uur nieuwe maan. 24 juni 10.44 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 juni Hoog water 10.07 en 22.37 uur. Laag water 5.18 en 17.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Algiers Madrid Mallorca half bew. zwaar bew onbewolkt licht bew. zwaar bew zwaai bew. n zwaar bew licht bew. half bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. zwaar bew licht bew 11 13 14 11 13 13 12 12 14 22 20 19 15 21 17 18 18 21 21 windst. 23 windst. 23 zw 21 zw 21 zw 22 n 22 windst. 23 o 27 windst. 25 n wzw n w w w wzw w zwaar bew. windst. 23 half bew. windst. 30 zwaar bew. no 24 half bew. wzw 40 zwaar bew. n 29 zwaar bew. no 28 - 2 0,2 8 3 2 0,1 0,1 0 0 0,3 0 0 1 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 Advertentie 7. Samen met Panda droeg Pat O'Nozel de schietstoel naar het vliegtuigje terug, waar kolonel Pulver op hen stond te wach ten. „Kolonel", zei de meesterspeurder, „ik heb deze jonge Panda als mijn assistent aangenomen". „Hm", bromde de kolonel, „mij goed! Maar van MIJ krijgt hij geen cent. Als hij voor zijn diensten betaald moet worden, doe je dat maar uit je eigen zak!" En, zich met plotselinge felheid tot Panda wendend, herhaalde hij: „Geen cent krijg je van me, versta je?! Geen cent! Spreek me niet tegen!!" „M-maar ik z-zei niets!" stotterde Panda verschrikt, „ik „Nu spreek je me alweer tegen!" loeide de driftige kolonel. Hou je mond! Geen woord meer! Vlug het vliegtuig in, of ik timmer je in de grond!" Panda vond het maar beter om zijn mond te houden. Zwij gend hielp hij Pat O'Nozel met het vast zetten van de chietstoel en even later steeg het drietal op. Zo begon Panda een nieuw avontuur. Maar zijn nieuwe baas vond hij beslist geen prettig iemand in deze dynamische wereld moet bewust de mens zoeken, die in Johannesburg even goed te vinden is als in New York, in Kenya, of in een Haarlemse flatwoning. De taak van de Kerk in deze wereld zag de spreker op grond van het Evangelie als een drieledige. In de eerste plaats dient de Kerk de vrijheid van de persoonlijk heid te demonstreren, aan te kweken en te verdedigen. In de tweede plaats heeft de Kerk de actieve deelneming aan de gemeenschap mogelijk te maken. Naar sprekers mening is de moderne mens na melijk in wezen dodelijk eenzaam. In de derde plaats is het volgens prof. De Vries de taak van de Kerk de solidariteit tussen de mensen te beoefenen. „Werkelijke soli dariteit vraagt van ons offers, maar door solidariteit kunnen wij ook de genade be leven, dat een ander mens een offer voor ons brengt", aldus besloot prof. De Vries zijn betoog. De positie van de Kerk in de wereld kwam ook duidelijk en op dezelfde wijze tot uiting in een referaat, dat de secreta ris van de landelijke Oecumenische Raad, dr. W. F. Golterman, zondagmiddag hield over de achtergrond van Kerkdagen als deze. Deze zeide de betekenis van de kerk dagbeweging te zien als verbreking van de „dominocratie" door het mede op de voorgrond treden van leken, en de ver sterking van de broederschap en het apos tolaat. Hij wees op twee op het. oog tegen strijdige uitspraken van de Bijbel ten op zichte van de wereld. Christus zei tegen zijn discipelen: „gij zijt wel in de wereld maar niet van de wereld" en elders staaf van Christus geschreven, dat God in Hem de wereld met Zichzelf verzoent. Hierin zijn tevens twee bewegingen in de kerk aangeduid, namelijk concentratie tot een organisch geheel èn activiteit naar buiten Te lang hebben de kerken haar verdeeld heid niet eens betreurd en te lang hebben zij zich van de wereld afgekeerd en waren zij slechts te beschouwen als min of meer geslaagde gemeenten, die zeer introvert waren. He* oecumenisch perspectief is naar hij zeide in lijnrechte strijd met de verzuiling. De spreker waarschuwde er voor dat de traditionele vormen niet altijd meer geschikt zijn om de mensen te be reiken. Daardoor ziet men in de periferie van de kerken gemeensc inpen ontstaan, die men met het woord paraparochies zou kunnen aanduiden. En een ding is wel duidelijk, óf deze paraparochies zijn oecu menisch of ze bestaan niet. Zij zijn voor de kerken een ernstige waarschuwing om voort te maken met de eenwording. In de apostolaire en diaconale dienst verandert veel. Vroeger was het kerkelijk leven voor de leek terecht te omschrijven als „luisteren, amen zeggen en de reke ning betalen". Die tijd is voorbij, ook in de rooms-katholieke kerk. „Het lekenapos- tolaat is niet zomaar een beetje helpen maar een volkomen zelfstandige roeping van ieder gemeentelid om te getuigen van het rijk van God op de plaats waar God hem geroepen heeft", aldus dr. Golterman Ds. J. P. Jacobszoon sloot het weekeinde .Hier hebben wij elkaar als eden van ver schillende kerken leren zien zoals we el kaar nog nooit gezien hadden. Alleen de oecumene staat dit avontuur toe. Wij we ten niet waarheen God ons zal leiden, maar wel dat er na deze ontmoeting geen terug is. Gode zij dank dat de problemen, die hier aan de orde ziin geweest zo zwaai zijn, dat een kerk in zijn eentje zich eraan zou vertillen", zo zei hij. Na een kort ge bed werd het weekeinde met een gezang besloten. De periodieke verhoging, die 1 april werd toegekend aan het lagere rijks- en gemeen te-politiepersoneel. is voor enkele rangen verdubbeld. Met terugwerkende kracht van 1 april zullen wachtmeesters eerste klasse en wachtmeesters van de rijkspolitie en agenten en hoofdagenten van de gemeen telijke politie, in plaats van 7,per maand extra, 1 14.— per maand ontvangen Voorts zullen wachtmeesters eerste klasse en hoofdagenten, die wel aan de eisen voor het bekleden van een hogere rang voldoen, maar deze niet krijgen om dat er momenteel in een dergelijke functie geen plaats is, drie jaren achtereen een zelfde verhoging van 14,— per maand ortvangen. Deze periodieken zullen wor den uitgekeerd aan degenen, die 16, 17 of 18 dienstjaren hebben. Deze besluiten zijn door de regering genomen, nadat ambte naren van de vakorganisaties hadden aan getoond. dat de politie-amtbenaren in de genoemde rangen bij de salarisverhogingen van 1 april 1958 ten achter werden gesteld bij andere rijksambtenaren. Uitgewezen. De Verenigde Staten hebben de derde secretaris van de Sovjet-am bassade te Washington, Nikolai Ko- rotsjkin, uitgewezen, omdat hij een Amerikaanse journalist ruim vierhon derd dollar heeft betaald voor een 25 boekjes en pamfletten, die iedereen bij de afdeling voorlichting van het Ame rikaanse departement van landsverde diging kan krijgen. Drie weken gele den wees de Sovjetregering de tweede secretaris van de Amerikaanse ambas sade in Moskou uit. Plicht. De Sjah van Perzië heeft op een persconferentie in Honoloeloe ver klaard, dat hij van plan is te hertrou wen omdat het „zijn plicht" is. Hij zou met een Perzisch meisje moeten trou wen, zei hij. Verdere vragen over de ze kwestie wilde hij niet beantwoorden om het meisje dat hij zou trouwen niet „in verlegenheid" te brengen. Strooplikker. Het Russische vakvereni gingsblad „Troed" noemt de hoofdre dacteur en eigenaar van het Egypti sche blad „Al Achbar", Moestafa Amin, „een strooplikker van het Amerikaan-! se imperialisme". Volgens Tass schrijft „Troed", dat Amin, die presi dent Nasser op zijn reis door de Sov jet-Unie heeft vergezeld, „dwaze en on gebreidelde laster over de Sovjet-Unie en haar leiders heeft gepubliceerd" en alles doet om de vriendschap tussen de Sovjet-Unie en ue Arabieren te onder mijnen. Bescherming. De Verenigde Arabische Republiek heeft een uitreisbedrag van tien Syrische ponden opgelegd aan bur gers, die Syrië verlaten, „ter bescher ming van de nationale munt." Voor par ticuliere auto's, die het land uitgaan, moet een extra bedrag van vijftig Sy rische ponden worden betaald. Gebeten. Vele Britse reizigers zijn gebe ten op een treinbestuurder, die volgens de „Daily Herald" tussen Edinburgh en Newcastle onverhoeds remde om zijn valse gebit op te rapen dat hij de dag tevoren met niezen had verloren. De trein had vier minuten vertraging. De. spoorwegen stellen een onderzoek in. Overleden. Walter Freitag, die van 1952 tot 1956 voorzitter van het Westduitse vakverbond is geweest, is zaterdag te Herdegge aan de Ruhr aan de gevol gen van een hersenbloeding overleden. Hij was 68 jaar oud. Freitag werd van 1933 tot 1935 gevangen gehouden in een concentratiekamp. De slechte behan deling daar is hij nooit geheel te boven gekomen. Doodvonnis. De negentienjarige Charles Starkweather, die verleden maand schuldig is bevonden aan elf moorden, die hij pleegde in gezelschap van een veertienjarig meisje, is door een rech ter in de Amerikaanse staat Nebraska ter dood veroordeeld Zijn terechtstel ling, door middel van de elektrische stoel, is voorlopig bepaald op 17 decem ber. Nagedachtenis. In de boeddhistische tem pel van Kyoto (Japan) is zondag een wit marmeren monument onthuld ter nagedachtenis van de 48.146 buitenlan ders die in de oorlog in de Stille Oceaan om het leven zijn gekomen. In het mo nument is een lijst met namen, van wie 8.558 Nederlanders geborgen. Een op schrift in het Engels op het monument luidt: „Ere zij hem, vriend of vijand, die vocht en stierf voor zijn land". Gevaarlijk. Britse studenten hebben een bestelauto op de top van het vijftig me ter hoge senaatsgebouw van de univer- stiteit van Cambridge geplaatst. Ze ven brandweerlieden hebben een goed deel van hun zondagochtend nodig ge had om de auto in een minder gevaar lijke positie te brengen. Vandaag zal men proberen de auto weer op de be gane grond te krijgen. Afgewezen. De Sovjetautoriteiten in Oost- Duitsland hebben afwijzend beschikt over een verzoek van de Belgische re gering. een Belgische straaljagerpiloot, die op 29 mei boven Oost-Duitsland tot landen werd gedwongen, in vrijheid te stellen. Zij hebben het verzoek verwe zen naar de Oostduitse autoriteiten. Bel gië onderhoudt echter geen diplomatie ke betrekkingen met Oost-Duitsland. Gedwongen. Een Amerikaanse helikopter met negen inzittenden is zaterdag in Oost-Duitsland tot dalen gedwongen na dat het toestel, onderdeel van de derde pantserdivisie, op een vlucht van Frank- rort naar het manoeuvregphied van Grafenwöhr verdwaald was. Een Ame rikaanse woordvoerder verklaarde dat een verzoek om uitlevering gericht is aan de Russische autoriteiten. Oost- Duitsland heeft geprotesteerd tegen de ze „ernstige schending" van Oostduits grondgebied FILMHELDEN en dito heldinnen mogen ons op het roitte doek doen geloven dat zij over ongewone moed en kundigheid be schikken, in werkelijkheid zijn zij even benauwd voor hun hachje als wij en gaan hun vaardigheden niet boven de middel maat uit. Het is algemeen bekend, dat bij het verrichten van moeilijke of gevaar lijke toeren gebruik gemaakt moet worden van zogenaamde „dubbels", wier een gering re dollarwaarde hebben dan dat van de held of de heldin van het verhaal. Het lust ons niet de vele trucs te vermelden die ons de sug gestie schenken dat de film held in levensgevaar ver keert, terwijl hij in werkelijk heid even veilig is als de toe schouwers in de bioscoopzaal. We merken slechts op, dat vele diepzee-opnamen, die de laatste jaren vertoond werden, op de algemene regel der trucage geen uitzon dering maakten. Verscheidene grote Amerikaanse filmmaatschappijen, die op namen onder water wilden maken, hebben de handen ineengeslagen en gezamenlijk een gigantisch zee-aquarium gesticht. Dit aquarium, bekend staande onder de naam „marine studio's", bestaat uit twee grote tanks, waarvan de ene rechthoekig, de an dere cirkelvormig is. Het rechthoekige aquarium heeft een lengte van 30 m, een breedte van 12 m en een diepte van ruim 5 m en kan dus bijna 2 miljoen liter water bevatten. Het cirkelvormige aquarium heeft een middellijn van ruim 22 m en dezelfde diepte als de rechthoekige bak. In deze l, ssins, die in Florida, aan het strand van de Atlantische Oceaan zijn gelegen, zijn alle mogelijke zeebewoners onderge bracht, zowel haaien en reuzenroggen, als minuscule schelpdiertjes en doorzichtige tropische visjes. Zelfs een wrak van een schip is op de bodem van dit aquarium neergelaten om toch vooral maar een rea listisch beeld van de werkelijkheid te krijgen. Dit realisme voltrekt zich hier elk moment van de dag, want de dieren die op elkaar azen, 'even hier niet gescheiden, maar bewegen zich voortdurend langs el- levens kaar, zodat het wrede leven van eten en gegeten worden zich zonder N enige belemmering kan vol trekken. Dit brengt aparte ZEE- consequenties met zich mee, A AIT A DTTTA/1 want voortdurend moet voor /YivIUlVl aanvulling van de levende have worden gezorgd, een _y karwei dat door een kleine vloot van beroepsvissers wordt jerzorgd. We zullen echter nl deze technische details, waartoe we ook verstaan het voortdurend verversen van het water en het op temperatuur brengen .daarvan, buiten beschouwing laten. Van belang is, dat het leven der zee, zoals zien dat in deze beperkte ruimte afspeelt, door grote patrijspoorten in de wanden kan worden gadegeslagen, zowel door amateurs die hier hun filmopnamen kunnen maken, als door mannen van de wetenschap die thans eindelijk in staat zijn de gedra gingen van bepaalde dieren in hun eigen milieu te bestuderen, iets waartoe in nor male aquaria, waarin de dieren veilig heidshalve van elkaar gescheiden zijn, geen gelegenheid is. Ons zeeganglaboratorium te Wapeningen mag er overigens ook zijn! Daarover een volgende keer. H. Pétfflon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2