Fraaie zege van Hans van Duin in de Sportweekronde van Haarlem Dertiende Haarlemse Sportweek zaterdag geopend Duitse wielrenners lieten verstek gaan 380 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED 5 De Sportweek-agenda Cricket in de HCB GEEF VADER JAN VAN DER PIGGE Waterpoloprogramma voor de komende week Feestmarkt in Sassenheim Geringe belangstelling voor wandeltocht; biljartkampioenschappen werden succes Sinds 1 januari MAAK GEBRUIK VAN DE ZEBRAPADEN Auto-ongeluk op de Bloemendaalse Zeeweg Heemsteedse brandweer wint eerste prijs Haarlemse speeltuinjeugd danste in Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlem Hans van Duin tweede in Hoek van Holland Boeiende oecumenische dienst in Grote Kerk «.Twintigers" presenteerden eigen cabaret Newport Swimming Club in Haarlem gearriveerd Inbraak in kapsalon in Haarlem-Noord MAANDAG 9 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT *1 Een foto, gemaakt tijdens de uit voering van de turnsters op de Grote Markt. De IJmuider favoriet Ilans van Duin, die zich zondagmiddag in de Sportweek ronde rond het „Van der Aartsportpark" bij de eerste schermutselingen al actief met de strijd op het voorste plan bemoei de, is er na een gedurfde solovlucht van ruim vijftien kilometer in geslaagd om deze door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het programma van de Sportweek gehouden wielerronde voor amateurs in zijn voordeel te beslissen. Met tweehonderd meter voorsprong op Mik Snijder en Henk Oldenburg, die in de slotfase nog een verwoede, doch vergeef se poging deden om hem te achterhalen, ging de strijdlustige Van Duin zegevierend over de eindstreep. Daarbij werd hij lui de toegejuicht door een handjevol toe schouwers, dat het slechte weer had ge trotseerd om van deze beslissing getuige te kunnen zijn. Het. programma voor de dertiende Haarlemse Sportweek voor dinsdag 10 juni luidt: 19.00 uur: Korfbalstedenwedstrijd asn de Kleverlaan. 19.00 uur: Honkbalwedstrijd op het EDO-terrein. 19.00 uur: Gymnastiekdemonstraties op het schoolplein van de J. P. Coen- school aan de Gijsbrecht van Aemstel- straat in Haarlem-noord door „Leoni- das" en „V.O.L.O."; op het schoolplein aan de Jan Prinslaan in Delftwijk door de Culturele Sportbond; op hot Van Zeggelenplein in Haarlem-oost door „De Gezellen"; in het plantsoen aan de Van Ostadestraat door „Kracht en Vriendschap"; in het plantsoen aan de Zaanenlaan door „Concordia", en in het plantsoen aan de Pladellastraat in Haarlem-oost door „Bato". Aan de Donkerelaan in Bloemendaal iloot Haarlem 3 zaterdag in de HCB de in nings op een totaal van 98-9, waarvan J. Fortgens 35 en N. Schenk 15; G. van Lan- selaar Sr. 3-37, A. Eelman 2-34, C. Arons 1-6 en R. de Graaf 1-17. Het negental spe lers van CVHW 2 bracht het slechts tot 31 nns. Alleen G. van Langelaar Sr. bood weerstand van betekenis (12 n.o.); J. Fort- tens nam in 13 overs 5-12 en drs. H. Pe- schar verraste met 2-10. R. en W. A scoorde in de onderlinge wedstrijd op het kleine veld 110 runs: R. Xagtzaam 29, O Richelman 18 en M. Kui lers 19; C. van Buchem 1-25, C. van Schou- enburg 4-65 en F. Kramers 4-21. Het elf- 1 benaderde de 50 voor het verlies van echts 3 wickets, doch was tenslotte voor iruns uit, royaal voor het verstrijken van fe speeltijd. D. Rigbers 18, A. Schmoutzi- ;er 20 en mr. Extra 16. Op een kritiek moment deed L. J. Jonker een brillante vang. O. Richelman 2-13, Q. de Wijn 1-15, R.Nagtzaam 1-4, H. Thon 4-28 en M. Brat 1-2. Haarlem 4 kwam aan de Spanjaardslaan riet verder dan tot 30 runs, welk totaal vrij «makkelijk door R. en W. B werd over schreden. Advertentie met Vaderdag, een originele ENGELSE TABAKSPIJP van de Firma H. Comoy Co. Ltd., Londen. IMPORTEUR: GROTE HOUTSTR. 81 - HAARLEM Specialist in Rookartikelen Het programma van in de week van 9 juni tot en met 14 juni vastgestelde water- Polowedstrijden voor de competitie Ko ninklijke Nederlandse Zwembond luidt: Maandag 9 juni: dames eerste klasse: Neptunus AmersfoortDWT. Reserve 'weede klasse B: DWT 4HPC 2. Reserve tweede klasse C: DWT 3—DVZ 2. Dinsdag 10 juni: dames: derde klasse A: DWR—DAW. Heren eerste klasse: HVGB DZV. Reserve eerste klasse A: HVGB 2— DZV 2. Eerste klasse A: DWRZwemlust. Reserve tweede klasse B: DAW 3HPC 2. Woensdag 11 juni: dames reserve eerste Masse: Robben 3DWT 2. Tweede klasse 8: GZC—Haarlem. Heren: tweede klasse B: Futen—DWT. Futen 2—DWR 3. Donderdag 12 juni: dames derde klasse: RPC—HVGB. Heren: eerste klasse A: SVH-HVGB. Eerste klasse B: HPC— D'K. Reserve eerste klasse A: SVH 2 JWGB 2. Tweede klasse A: VZV-Haar- •em. Reserve tweede klasse B: Haarlem :~HVGB 3. Reserve derde klasse B: Haarlem 4Neptunus Zaandam 3; VZV 2 DWT 3. .Vrijdag 13 juni: dames reserve tweede Masse: HVGB 2—HPC 2. Heren: reserve ;*eede klasse A: HPC 3—Haarlem 3. Re- :!rve derde klasse A: Neptunus Zutphen 2 -DWT 2. Voor de competitie Kring Haarlem KN ri* zijn vastgesteld: donderdag 12 juni: ydeling AJ I: VZVa—DWR; Haarlem se. Afdeling AJ II: HZV—DWT. Heren ;?rste klasse: HZV I—HZV 2. Zaterdag 14 juni: heren eerste klasse: •WA 2-VZVc; NVA—HZV. Afdeling AM 'I: DWTb—HVGB. Afdeling AM I: DWTa-VZVa. 5 Binnenkort bestaat de feestmarkt in «ssenheim één jaar. De marktkooplieden jhllen daarom op 26 juni een feestmarkt •rilden, die tot 's avonds negen uur zal rijfen. De gemeenteraad moet hiertoe nog JlJn toestemming geven. De dertiende Haarlemse Sportweek is begonnen. Zaterdagavond heeft de loco burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk, op de Grote Markt de openingsplechtig heid verricht in het byzijn van diverse autoriteiten en enkele honderden toeschou wers nadat een groots opgezet sport- variété de aanwezigen aangenaam had verpoosd. Toen de Sportweekvlag na de openingsrede van wethouder Geluk in top ging, werd op dat moment een traditie in ere hersteld. Sedert 1955 had de stad Haar lem de Sportweek moeten missen. Het Sportweek-comité, overtuigd van de weten schap dat een Sportweek altijd nog de beste propaganda betekent voor daadwer kelijke sportbeoefening, onderging organi satorisch een drastische wijziging en vol goede moed is men zaterdagavond opnieuw gestart. De belangstelling voor de openingsplech tigheid was minder groot. Het betrekkelijk eenvoudige variété op sportgebied, viel bepaald in de smaak want de diverse oefeningen werden met volle overgave uil- gevoerd. De drumband van „Bato", die een vaste plaats heeft gekregen in het Haarlemse sport- en amusementsleven, hield de stemming er in, bracht de diverse groepen deelnemers onder tromgeroffel en bazuingeschal steeds keurig op de ver schillende plaatsen en nadat de turners en turnsters hun kunnen hadden getoond, kwamen keurturners van de drie bonden aan hoogbrug, paard, evenwichtsbalk en lange mat hun kunnen tonen. De oefenin gen verliepen vlot en speciaal de dames van de KTK aan de brug trokken belang stelling, want onder deze deelneemsters zagen we enkele bekende turnsters, zoals Bep Drommel, nationaal tüfnkampioene,, en de bekende turnsters de dames Lens en De Wolf. Boksen en judo, alsmede de scherm- sport demonstreerden gelijkertijd. De bok sers waren van „De Ring", Haarlem, de judo-ers van de Judoclub Haarlem en de schermers onder leiding van de heer Van der Valk. Aan het slot van deze demonstraties kwamen de dames van de Ken nemer Turn kring de toeschouwers vergasten op de Bondsoefening, een demonstratie die een waardig sluitstuk vormde van dit onge twijfeld aardige variété. Precies op het vastgestelde uur, na de massale vaandelgroet, kon de voorzitter van de Stichting Sportweek Haarlem, de heer G. Voogd, de aanwezigen toespreken en wethouder Geluk, in zijn kwaliteit als loco-burgemeester, belichtte in zijn toe spraak het nut van sportbeoefening, hoopte dat deze dertiende Sportweek in alle opzich ten aan haar doel zou beantwoorden en verklaarde daarna deze Sportweek voor geopend. Onze nationale turnkampioene, Bep Drommel, bracht de vlag in top en daarmee was de plechtigheid buiten ten einde. Receptie In het Stadhuis vond daarna een receptie plaats waar loco-burgemeester Geluk nog maals even diep inging op het nut van sportbeoefening door onze hedendaagse jeugd en hij sprak de wens uit dat de Sportweek weer een vaste plaats in onze samenleving zou gaan innemen. Voorzitter Voogd bedankte het Haarlemse gemeente bestuur voor de prettige samenwerking en de daadwerkelijke medewerking. Aan de heer van der Aart, oud-voor zitter van het Sportweekcomité, reikte de heer Voogd een oorkonde uit en benoemde hem tot ere-voorzitter van de Stichting Sportweek. Er werden nog meer „lintjes" uitgedeeld. Tot leden van verdienste wer den benoemd de heren J. J. P. Hut, P. B. Koster. A. Overmeer. P. Rol en A. F. Suurendonk. waarna ook de heer Van der Aart nog het woord voerde. Wandeltocht De wandeltocht welke als onderdeel van de Haarlemse Sportweek zaterdagmiddag werd gehouden is op een volslagen misluk king uitgelopen. Blijkbaar had men in wandelsportkringen er op gerekend, dat deze tocht zoals te doen gebruikelijk eerst op de sluitingsdatum van de Sport week zou plaats hebben en ongetwijfeld is het daaraan te wijten dat het aantal deelnemers zaterdag slechts 24 bedroeg. Men rekende op een deelneming van 250 tot 300 wandelaars! Het Sportweek-comité heeft dan ook besloten de wandeltocht zaterdagmiddag opnieuw te organiseren. De afstand is 12 km en is gekozen om iedereen in de ge legenheid te stellen aan deze tocht deel te nemen, zowel individueel als in groeps verband. De deelneming staat voor ieder open (minimum leeftijd 10 jaar) en na het volbrengen van de tocht wordt een sport weekvaantje als herinnering uitgereikt. De start heeft plaats bij de HBS-A, in gang Raaks, tussen twee en drie uur des middags. Biljartkampioenschappen De biljartsport was in deze Sportweek eveneens vertegenwoordigd. In de biljart zaal van café-restaurant Brinkmann hield het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond de eindstrijd van de biljartcompetitie. De wedstrijden werden onder flinke belangstelling van de zijde der biljarters in een uitermate vlot tempo afgewerkt. Van des morgens elf uur tot des middags vijf uur hebben bil jarters van diverse pluimage elkaar het vuur na aan de schenen gelegd. Het be trof hier enkele „team-wedstrijden", waar bij de deelnemers in diverse klassen wa ren onderverdeeld. In klasse A streden Excelsior/Scheywijck comb. (Beverwijk) en Suisse met twee drietallen om het kam pioenschap, in klasse B zagen we drie viertallen van DES 2, Scheywijck 3 en Suisse 2 de strijd aanbinden, in klasse C waren het vier vertegenwoordigers van Excelsior (Beverwijk), SVV 3 en De Vaart 1 die elkaar de titel betwistten en in klasse D speelden Insulinde 2 en Suisse 4 om het kampioenschap in een dubbel rooster. De kampioenen komen in aanmerking voor de finales van het Gewestelijk kam pioenschap en zullen binnenkort de strijd moeten aanbinden met ploegen uit Zaan dam en Amsterdam. De winnaars hiervan komen op 7 september a.s. in de finales welke te Amsterdam worden gehouden. Er heerste de gehele dag een prettige sportieve sfeer bij Brinkmann, de meeste partijen hadden een zeer spannend ver loop en dank zij de uitstekende organisa tie was de strijd vrijwel precies op de vastgestelde lijd geëindigd. In klasse A kwamen de cracks aan de tafels en de Excelsior/Scheywijck Combi natie met de heren Dekker van Zijl en La- mers behaalde het kampioenschap met acht punten tegen de ploeg van Suisse die vier punten vergaarde. Vooral net spel van Lamers maakte grote indruk. Hij speelde twee partijen van 400 caramboles in respectievelijk 11 en 9 beurten. Zijn tegenstander Van der Hoek had dus niet veel kans. Klasse B bracht drie ploegen in het. krijt waarvan DES II zich de sterkste toonde met de heren Sengers, Van Heus- den. Pauw en Van der Linden. Dit team vergaarde negen punten, op de tweede plaats gevolgd door Suisse II met acht punten waarna Scheywijck als derde ein digde met zeven punten. In klasse C werd het team van SVV III bestaande uit de heren Van Schie, Terrce- horst. De Winter en Schenk winnaar met twaalf punten met als tweede het team van Excelsior dat 6 punten vergaarde en op de derde plaats De Vaart I welke ploeg eveneens zes punten behaalde maar een iets slechter moyenne liet noteren. Spannend was de strijd in klasse D waar Suisse IV met de heren v. d. Berg, Th. en II. Hcinsbergen en Yff acht punten ver zamelde en winnaar werd dank zy een beter moyenne want ook Insulinde II had acht punten vergaard. Korfbal In het kader van de Haarlemse Sport week heeft dinsdagavond van 7 tot 9 uur op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan de stedenontmoeting Haarlem- Dordrecht plaats. Het Haarlems twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: Dames: R. Tjeertjes, A. Stuur man. Heren: C. v. Dijk, D. Oudejans, allen „Aurora". Midden: Dames: B. Hessen (Watervliet), T. Jonker (Oosterkwartier). Heren: S. Hartman, A. Vos (beiden Watervliet). Verdediging: Dames: T. Biesbrouck, A. Kaart. Heren: W. Klasen, L. Reyns, allen Haarlem. Reserves: Dames: R. Leyenaar (Water vliet), C. v. Baren (Animo Ready). Heren: M. Dinkelberg (Oosterkwartier, G. Schoon (Animo Ready). Dordrecht verschijnt in de volgende op stelling: Aanval: Dames: L. de Waal (Deetos), L. Deepshalen (Deetos). Heren: H. Scheep bouwer (Regenboog), C. Hubert (Deetos). Midden: Dames: A. Kwisthout (Quick), G. Litzl (Deetos). Heren: F. de Waal (Dee tos), H. v. Plooyen (Quick). Verdediging: Dames: G. Koster (Deetos). A. v. d. Bout (Deetos). Heren: W. en J. Franken (beiden Deetos). Reserves: Dames: A. Schuurman (Quick). J. Franken (Regenboog). Héren: H. Rade maker (Deetos), C. Osseweyer (Quick). In het Dordtse twaalftal is derhalve een van Nederlands beste speelsters opgesteld, namelijk de international: L. de Waal. De wedstrijd zal worden geleid door de Am sterdamse arbiter J. Biesheuvel. Tafeltennis en judo Judo en tafeltennis werd°n zondagavond gedemonstreerd in het Krelagehuis. Over gebrek aan belangstelling had men niet te klagen; ongeveer 250 kijkers woonden deze zeer geslaagde avond bii. De tafeltennis ploeg was van goed gehalte: Frans Schoofs, kampioen van Nederland, Jan Hogendoorn, met Wibo kampioen van Nederland en persoonlijk oud-houder van de NTTB-cup, en international Jan Scheffer. Schoofs had een zeer produktieve avond en toonde zich dus zijn titel waardig. Hij versloeg eerst Jan Scheffer in drie games met 2123, 2117 en 2111. Het was een spectacu laire wedstrijd, waarbij beide spelers zo wel aanval als verdediging met succes hanteerden. De strijd van Schoofs tegen Hogendoorn was iets meer eenzijdig. De laatstgenoemde is voornamelijk een ver dedigende speler-, al kwam hij nu ook en- In de voorwedstrijd voor nieuwelingen kwam er door toedoen van de Haarlem mers Piers, C. Jansen en Van Egmond en Wesseling uit Halfweg een kopgroep tot stand, waarbij ook Riethoven, Jans sen, Du Pau en Balk aansluiting wisten te bekomen. Met uitzondering van Van Egmond, die verachterde, heeft deze kop groep het verdere verloop van de strijd beheerst. Hoewel de koplopers i.t de al lerlaatste ronden nog ernstig bedreigd werden door de Haarlemmers Sminia en Van Egmond en de Kennemerlanders De Heer, Zonneveld, Dullemans en Timmer, bleven zij de situatie meester. In de be slissende eindspi-int toonde Du Pau zich de snelste. Drie man ontsnapt Toen de 36 amateurs van start waren gegaan de zes ingeschreven Duitsers en twaalf nationalen hadden verstek laten gaan ontlastte er zich een dikke regen bui boven het parcours en zochten de meeste toeschouwers een goed heenko men. Desondanks wei-d er door de ren ners naar hartelust en met animo ge fietst. Na enkele inleidende schermutse lingen, waarbij Loek Vaars, Ab Sluis, Hans van Duin, Piet Zantman, Ton Mar kus en Arie van Houwelingen zich actief hadden betoond, sloegen Sluis en Mar- mus gezamenlijk op de vlucht. Na een felle jacht wist ook Van Duin zich bij hen te voegen. Juist toen de IJmuidenaar dit huzarenstukje had vol tooid, besloot de jury om de wedstrijd met twintig ronden in te korten en daarmee werd in het peloton de onrust gewekt. Vooral Snijder, Vaars en Van der Bos be ijverden zich om de drie koplopers tot de orde te roepen. Aangezien ook Bogers. Van Weeren die wat later door een val werd uitgeschakeld Van Gent, Olden burg, Sti-aver en Spaans zich in het oelo- ton niet zonder slag of stoot gewonnen wensten te geven, werden Snijder, Vaars en Van der Bos weer ingelopen. Ook de drie leiders ontkwamen niet aan dit lot. Met nog vijftien ronden te rijden moes ten ook zij voor het fel jagende peloton dat door de verschillende jachten tot elf man geslonken was capituleren. De hoofdmacht groeide zodoende weer aan tot veertien man. Op een ronde lagen toen nog alleen Kalis, Van Keulen en Knoppert in de strijd. Al de overigen, w. o. favo- i'ieten als Van Houwelingen, Ottenbros, Kuitwaard, Reekers, De Hoog, Klardi en Cuvelier, waren toen allang door pech uitgeschakeld of voor het slechte weer naar de verkleedgelegenheid gevlucht Soloren van Van Duin De drie leidex-s waren nog maar nauwe lijks ingelopen of de actieve Van Duin on dernam een nieuwe uitlooppoging. En met succes. Want terwijl zijn concurrenten el kaar angstvallig begluurden en niemand van hen aan de achtex-volging wilde be ginnen, liep Van Duin steeds verder uit. Pas toen zijn voorsprong bedenkelijke af metingen verkreeg en er nog slechts tien ronden in het verschiet lagen, werden Ol denburg en Van Gent toch onrustig. Snijder. Bogers, Vaars, Spaans en Stra- ver wisten aan de uitval van Oldenburg en Van Gent weerstand te bieden, terwijl de twee eerste demarranten Markus die toen reeds zeker was van de leiders- prijs en Sluis met een zware inzinking af moesten rekenen en met Plasmeyer. Zantman, Stroomer (lekke band) en Van der Bos naar het tweede plm werden ver wezen. Van de zeven overgeblevenen sloegen Snijder en Oldenburg met nog vijf ron den te rijden een nieuwe bres in het pelotonnetje. Aanvankelijk boekten deze twee jagers enige winst op Van Duin. doch deze liet zich zijn eenmaal verworven voorsprong niet ten volle meer ontglip pen. Als een verdiend winnaar snelde de IJmuidenaar over de streep. De uitslagen Amateurs: 1. H. van Duin. IJmuiden. de 69 kilometer in 1 uur 44 min. en 23 sec.; 2 op 19 SF.C.: M. Snijder, Halfweg. 3. H. Oldenburg, IJmuiden; 4. op 33 sec.: W. Bogers. Nieuw Vennep; 5. L. Vaars. Haarlem; 6. H. van Gent, Leiden; 7. G. Spaans, Amsterdam; A. Straver, Haar lem; 9. op 1 min. en 9 see.: A. Sluis, Bad hoevedorp; 10. op 1 min. en 18 sec.: C. Plasmeyer, Voorhout; 11. P. Zantman, Badhoevedorp; 12. T. Markus, Halfweg: 13. op 1 ronde: C. Stroomer. Wijk aan Zee: 14. A. v. d. Bos, Beverwijk. Clubklassering: 1. „De Kampioen" Haarlem (Van Duin. Oldenburg en Vaars) 9 pnt.; 2. „De Bataaf". Halfweg (Snijder. Sluis en Bogers) 15 pnt. Nieuwelingen: 1. A. de Pau, Leimuiden. de 50 km. in 1 uur 20 min. en 14 sec., 2. G. Wesseling, Halfweg; 3. R. Riethoven. Leiden; 4. W. Janssen, Noordwijkerhout: 5. E. Balk, Badhoevedorp: 6. C. Piers. Haarlem; 7. C. Jansen, Haarlem; 8. W. Zonneveld, Uitgeest; 9. P. de Heer, Cas- tricum; 10. C. Dullemans. Beverwijk: 11 E. Sminia, Haarlem; 12. J. Timmer, Vel- sen-noord; 13. J. van Egmond Haarlem 14. E. Riethoff. Haarlem. Clubklassering: 1. „Swift", Leiden 20 pnt.; 2. „De Kampioen"-A, Haarlem 24 pnt.; 3. „Kennemei-land". Beverwijk 27 pnt. In de afgelopen week zijn in Haarlem dertien verkeersongevallen gebeurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroor zaakt. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied gebeurde, gestegen tot driehon- gebied gebeurde, gestegen tot driehon derdtachtig. Daarbij waren zeven dode lijke ongevallen. een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door gro te voorzichtigheid en verantwoordelijk weggebruik. In de nacht van zaterdag op zondag om streeks één uur is een personenauto, ko mende uit Zandvoort op de zuidelijke rij baan van de Zeeweg te Bloemendaal ver moedelijk door te grote snelheid en onbe kendheid met de weg uit de eerste bocht gevlogen. Alle drie inzittenden, die op de voorbank zaten, werden uit de wagen ge slingerd. Een zeventienjarig meisje en een negentienjarige jongen, beiden Amster dammers evenals de bestuui-der, werden dusdanig aan het hoofd gewond, dat tijde lijke overbrenging naar het Marinehospi taal te Overveen noodzakelijk was. De be stuurder kwam met de schrik vrij en keer de zondagmorgen naar Amsterdam terug. De auto werd ernstig beschadigd en is voorlopig in beslag genomen. De vrijwillige brandweer in Heemstede heeft zaterdag deelgenomen aan de pro vinciale brandweerwedstrijden in Zaan dam. Het korps kwam uit in klasse drie. In deze klasse werd een eerste prijs be haald. Door deze overwinning zal het korps kunnen deelnemen aan de in sep tember te houden landelijke wedstrijden. Zaterdagmiddag zal in het wandelpark Groenendaal een demonstratie gegeven worden. Het moet voor mej. Mida Schutte, als danslerares verbonden aan de speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" in Haar lem, een grote voldoening zijn geweest nu reeds met honderdtwintig leerlingen (waaronder enkele jongens) in de leeftijd van vier tot zestien jaar voor ongeveer zeshonderdvijftig toeschouwers in Bloe- mendaals Openluchttheater te kunnen op treden. Zij is pas half februari met de les sen begonnen en gaat er van uit dat men de zelfwerkzaamheid van de kinderen moet bevorderen. Zo zag men ter afwisse ling van de groepsdansen improvisaties door jongens en meisjes op de „Valse triste" van Sibelius en „Für Elise" van Beethoven, waarna mej. Schutte zelf op trad met „De stervende zwaan" op mu ziek van Saint-Saëns en in vrolijker trant op een werkje van Skriabine. Van het verdere programma vermelden wij een bewegingsspel van licht en don ker ter bevordering van het gevoel voor ritme en de gebruikelijke dansen van vlin ders, elfjes en vuurvlammen, met een bloemenwals tot besluit. Tandarts G. F. M. Schutte uit Bloemendaal gaf bij ieder nummer een korte toelichting en de heer J. H. Krudde nam de pianobegeleiding voor zijn rekening. Haarlem, 7 juni 1958 BEVALLEN van een zoon, 4 juni: T. C. van de VeldeSpeelman; 6 juni: W. J. WarmenhovenDe Vreugd; A. Bogaart— Biesbrouck; 7 juni: W. VeldkampRoos. BEVALLEN van een dochter, 5 juni: D. BuskopBeerstra; 6 juni: A. M. de Koker Schol te; 7 juni: C. de Regt—Van Roosen beek; L. M. I. A. JornaGodeau; J. B. H. MarkslagKoppelman. ONDERTROUWD. 4 juni: J. Koning en E. van Loon; 6 juni: G. Koopman en J. W. Sieffers. GEHUWD. 7 juni: M. H. Gruts en H. M. Chr. Schut; K. K. Strookman en E. Chr. Sieraad: D. Mentina en S. Pijl: G. P. Zand- stra en M. C. Vedder; H. J. Bolmeijer en L Y. Saeijs; L. P. Maurer en A. J. Betz; F. K. J. J. Raadsheer en H. C. Seegers. OVERLEDEN, 5 juni: M. C. F. Buurma Hoogendonk. 85 jaar. Kleverlaan. Advertentie vruchtenlimonade en tonic 'n product van Ho kele malen tot geslaagd aanvallen. Schoofs zegevierde uiteindelijk met 2114 en 2119. Hogendoorn boekte ook nog een overwinning en klopte Scheffer in twee Tames. Het was een pittige strijd, waarin •en sterk aanvallende Scheffer vaak fraai met dropshots scoorde. Het judogedeelte begon met een aantal demonstraties, ingeleid door de heer Nau- welaerts de Agé, van elementaire judo handelingen. Veel succes oogstte een aan tal zeer jonge knaapjes, dat tegen dragers van zwarte banden optrad. Vooral een achtjarige dreumes, die het tegen het lid van de nationale ploeg Essink opnam, kreeg uiteraard veel applaus. Na een wedstrijd tussen een A- en een B-team werd de avond met een soort competitie besloten Ex-Europees kampioen Bonte, zijn opvol ger De Waal en Essink namen het allen tegen een vijftal tegenstanders op, die zij in vijf minuten moesten verslaan. Essink won deze strijd. Van de renners van de Haarlemse wie lerclub „De Kampioen", die zaterdagmid dag aan de Ronde van Hoek van Holland hebben deelgenomen, heeft de IJmuide naar Hans van Duin de beste prestatie geleverd: hij finishte er als tweede na de Rotterdammer Giessen. Henk Oldenburg uit IJmuiden werd twaalfde en de Haar lemmer Aad Straver eindigde als zestien de. De Haarlemmer Henk van Weeren, die aan de Ronde van Papendrecht deelnam, legde daarin beslag op de tiende plaats. Een zondagmorgen door „De Kam pioen" in het „Van der Aartsportpark" gehouden club wedstrijd, leverde het navol gende resultaat op: 1. G. Fennis, de 25 kilometer in 43 min. en 6 sec.; 2. H. Pe ters, 3. R. Hendriks, 4. J. v. d. Horst, 5. M. van Steyn. Een oecumenische dienst die zondagmor gen in de Grote Kerk te Haarlem werd ge houden, verenigde alle deelnemers aan de kerkdag en met hen ook vele andere be langstellenden uit allerlei kerken. Prof. dr. W. J. Kooiman preekte hierin over „Het volle leven". Voor deze godsdienstoefening was een liturgie samengesteld, waarin door ge meentezang, koorzang, orgelspel en gebed getuigd werd van een gemeenschappelijk geloof en een gemeenschappelijk belijden. Prof. Kooiman besprak een gedeelte van Paulus' brief aan de Efeziërs, een jonge gemeenschap van christenen, waar typisch menselijke problemen moeilijkheden brach ten, evenals in onze tijd waargenomen kan worden. Een verschijnsel van onze tijd is de maatschappelijke ontwikkeling die de mens steeds minder deelgenoot van het volle leven maakt en hem steeds meer terugdringt op een afzonderlijk en gespe cialiseerd gebied, dat voortdurend kleiner wordt. „Het leven is geen eenheid meer", aldus de predikant, „wij verliezen onszelf en wij verliezen elkaar als gevangenen in ons eigen vakje. En wij missen de vrijheid, de gemeenschap en de solidariteit. Wij moeten de totaliteit van de mens terug vinden, die geworteld en gegrond is in de liefde van Christus, opdat hij vervuld wordt tot alle volheid Gods". De organist in deze dienst, Klaas Bolt speelde ter inleiding van deze preek het schone koraalvoorspel „Nun bitten wir den Heiligen Geist" van Dietrich Buxtehude, zinrijke muziek, die de harten van de vele aanwezigen kon openen voor het verheven religieuze gebeuren. Er was voor deze dienst een groot koor gevormd met het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Haarlem-Noord, het Her vormd Jeugddienstkoor, het kerkkoor der Baptisten-gemeente en het Remonstrantse kerkkooi-. Onder leiding van Jan Boeke zong dit koor met toegewijde objectiviteit, klare gelijkmatige klank unisono enkele verzen van Psalm 84 op een melodie van Gerrit de Marez Ovens en een Kyrie elei- son, dat ontleend was aan de Evangelisch Lutherse liturgie. De gemeente zong met orgelbegeleiding drie berijmde verzen van Psalm 84 met vertrouwde zekerheid. Voor het zondags lied (gezang 79) had de steun van een krachtig uitkomende orgelsolostem van ordenende betekenis kunnen worden. Een paar verzen van dit mooie, innige gezang werden door het koor vertolkt, dat zich later nog tot de tolk der gemeente maakte met de meerstemmige uitvoering van de geloofsbelijdenis, volgens de melodie van Maarten Luther in de bewerking van Raselius. Een indrukwekkende voortzet ting kreeg de dienst na de preek met de gemeente- en koorzang in gezang 132, waarbij het stralende orgel en de koper blazers de hymnische zin van dit gezang nog eccentueerden. Orgelklank en de tonen van trompetten en trombones werkten tenslotte doeltref fend samen bij het spelen van de uitlei ding, waarvoor muziek van de omstreeks 1600 levende Melchior Franck was ge kozen en waaraan de organist Klaas Bolt r.og accentueerden, voegde. P. Zwaanswijk De leden van de jongerenafdeling van de Volksuniversiteit Haarlem, „De Twin tigers", kwamen zaterdagavond in café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem bijeen om te dansen, naar een eigen cabaretprogramma te kij ken en om iets over moderne litteratuur te horen vertellen. Dat het caberetprogramma. ondanks eni ge aardige vondsten, niet geheel en al ge slaagd kon worden genoemd, vindt zijn oorzaak in enige technische onvolko menheden en een te geringe voorbereiding. Hierdoor werd het cabaret als geheel te traag op de planken gezet. Het was echter de eerste keer dat het cabaret „De Twin tigers" zich aan het publiek presenteerde zodat men mag verwachten dat de jonge en zeker ook enthousiaste cabaretiers in de toekomst erin zullen slagen betere presta ties te bereiken. De lezing, die de heer Rob Stam hield over moderne litteratuur werd ook al niet in alle opzichten een succes. Weliswaar beschikte deze jongeman over een grote kennis van de moderne litteratuur en was hetgeen hij hierover vertelde op zich wel interessant; jammer was dat hij zich niet beperkte tot wat minder dichters en pro zaïsten maar nu trachtte een zo volledig mogelijk overzicht te geven. Dit resulteer de, vooral in het betin van zijn lezing, tot een soms wat dorre opsomming van feiten en namen. Op den duur echter bepaalde hij zich meer tot een wetenswaardig de tail, een aardige anecdote en gaf hij zijn eigen en beslist gefundeerde visie op het werk van de experimentele schrijvers. De dansmuziek van Rob Hoeke en van de Dixie Sailors vergoedde echter veel. zo dat men toch nog wel aan zijn of haar t ekken kwam. Hetgeen ook weer niet wil zeggen, dat deze bijeenkomst op hetzelf de hoge peil stond als beide voorafgaande avonden van de jonge vereniging. Zondagmorgen is de zwem- en water- poloploeg Newport Swimming Club uit Wales (Engeland) in Haarlem aangekomen. De leden van deze vereniging wei-den op het station Haarlem welkom geheten dooi de heer G. Voogd, voorzitter van de Stich ting Sportweek Haarlem, waarna de ken nismaking met de gastheren volgde. Voor enkele dagen zullen de leden van deze ploeg de gasten zijn van de Haarlemse zwem- en poloclub „De Waterratten" waarbij zij dan ook tijdelijk zijn onder gebracht. Woensdagavond zal de Engelse ploeg uitkomen in zwemwedstrijden, die als onderdeel van de Haarlemse Sport week in Stoop's buitenbad worden ge houden. Door forcering van een deur aan de achterzijde heeft men zich in de loop van zondag toegang verschaft tot een dames kapsalon aan de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord. Kasten en laden zijn door zocht en vermist wordt uit een houten kist je een bedrag van negenhonderdvijftig gulden. Uit een kasregister dat geforceerd is, wordt niets vermist.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9