„Als minister neen zegt sta ik niet voor de gevolgen in" Examen Lichte wrijving tussen Bonn en Washington Duizenden brachtten een laatste groet aan Jan van Zutphen W ereldgezondheidsorganisatie viert tienjarig bestaan Zeeuwen willen handhaving der bestaande veertarieven Tips voor VADERDAG! Critiek op Amerikaanse stap inPankow en ongerustheid over Duitse eenheid DONDERDAG 12 JUNI 1958 11 VERZETSLEIDER COLSEN: Excursie van „Stad en Landschap in Z.-Holland" Examens J Boekhouder gearresteerd wegen verduistering Macmillan uit Washington in Ottowa aangekomen Bericht over de dood van Malenkov tegengesproken Begrotingsnederlaag voor de regering-Adenauer Parlement verzet zich tegen bureaucratie Een dode bij ongeluk met transportband Toekomst zonder besmettelijke ziekten Beul van Buchenwalde staat in Bayreuth terecht Martelwerktuig, de Bock, werd getoond Politieman knoeide met reisdeclaraties Dc duizenden Zeeuwen, die protesteren tegen de verhoging van de tarieven van de veren over de Westerschelde, hebben het volste vertrouwen in hun „leider", de 72-jarige veekoopman H. J. Colscn, die aan het hoofd van een kleine duizend auto's vrijdagmiddag in Den Haag zal arriveren, om met zijn acht comitéleden in audiëntie te worden ontvangen door minister Algera. „Zegt de minister ja, dan wordt het de volgende nacht een groot feest in heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar als zijne excel lentie het neen uitspreekt, dan sta ik niet voor de gevolgen in. Dan kunnen wij als comité het volk niet meer in bedwang houden en gebeuren er rare dingen", heeft Colsen verklaard. Zo staan de zaken momenteel in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat schertsender wijs al „Alger(a)ije" wordt genoemd. Men schijnt door de gebeurtenissen in Algerije wel enigszins geïnfecteerd te zijn, want men spreekt reeds van „comité van ver zet" en van „het afkondigen van de nood toestand". Om half elf vrijdag zet de zeker 30 kilo meter lange stoet zich in beweging, op weg naar Den Haag. De politie in de resi dentie heeft een route uitgestippeld, met als eindpunt het Malieveld, waar de hon derden auto's geparkeerd zullen worden. Gezeten in zijn grote knalrode veewagen zal leider Colsen naar het Binnenhof rij den, terwijl Axelse schoolkinderen in kle derdracht en lyceïsten uit Terneuzen in het zwart het strijdlied van de „Vrije Veren" inzetten, zal het comité negen man sterk om half drie door de minister worden ontvangen. Een petitie, waarin ge vraagd wordt om een vaste oeververbin ding of handhaving van de bestaande veertarieven, wordt dan aan de minister overhandigd. Terug in Zeeuwsch-Vlaaan- deren zal Colsen 's avonds om half negen op de markt in Hulst het standpunt van de minister bekendmaken. Velen denken dat Colsen wel iets zal klaarspelen op het Binnenhof. Verwacht wordt, dat de mi nister tot enige concessies bereid zal zijn. Maar het zou zeer onaannemelijk zijn te verwachten dat mr. Algera van de tariefs verhoging zal afzien. Het ligt dan ook voor de hand dat Colsen in Hulst het „neen" van de minister zal overbrengen. En dan zullen de heetge- bakerden in Zeeuwsch-Vlaanderen, vooral die uit de grensstreek bij Hulst, St. Jan steen en Oostburg, ongetwijfeld in de nachtelijke uren de boel op stelten zetten. Men spreekt van veerboten versperren, straten opbreken en het opblazen van aan legsteigers. Het „Comité van verzet" is wel zo wijs, zich van deze voornemens afzijdig te hou- Advertentie 11«S m. 36-39 'n Charmant modesnufje. Soepelvederlichtmo dieus... handig (afwasbaar)... en zó voordelig! llit plastic in de modekleuren wil, geel, pastelblauw en koraalrood. Met extra paar gratis nylon hakjes, door uzelf in 'n hand omdraai ie bevestigen! Aluminium pindoor-dehele- hak. Kan gegarandeerd niet breken! Es is een Bata filiaal vlakbij! Naar hollenstreek Het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland zal op zaterdag 28 juni zijn jaarvergadering houden en een excursie naar de bollenstreek maken. De jaarver gadering heeft 's morgens om half twaalf de Kaagsociëteit in Warmond plaats, s Middags zal het gezelschap een bezoek hengen aan het nieuwe gymnastiekge- bouw in Sassenheim. In Lisse zal de ruïne Dever worden bezocht. In Hillegom ral het gezelschap de nieuwe bouw be zichtigen. Amsterdam. Conservatorium. Geslaagd voor schoolmuziek: A. Broersen, Haarlem. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen rechten: J. J- M. 'fornm, Amsterdam; voor het kandidaatsexamen «gels: C. A. G. Veken. Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor "et doctoraalexamen economie: mej. P. G. L. «aakmai), Aerdenhout; K. D. Fleurke, Amster dam; s. P. Fokkema, Amsterdam: G. K. Kolff, haarden en J. Winkler Prins. Wageningen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd wt arts: mej. E. P. Fernandes en de heren G. P. Umr.ns, Amsterdam en J. H. Ettema, Bever- yrjk. Geslaagd voor het artsexamen eerste ged. heren J. K. A. Stutterheim, Sie Kian Bie en '•E. Posthumus Meyies, allen te Amsterdam. Wie is Colsen? den. Als' de minister zich niet laat ver murwen, zal het comité met de Kamer fracties gaan praten, want het weet heel goed dat de volksvertegenwoordiging be slist en niet de minister. „Heel veel Kamerleden staan aan onze kant. Dan ver liest de minister het subiet", zegt Colsen. Colsen is een oude man met een bruin verbrand en gegroefd gelaat, gekleed in een vodderig pak vol vlekken en met een altijd scheef zittende boord. Een impo nerende verschijning is hij beslist niet. De eigenschappen van een volksmenner ont breken bij hem evenals -de knopen van zijn jasje en de plooi in zijn broek. Een briljant redenaar is hij evenmin. De woorden komen aarzelend over zijn lip pen. Toch hebben de Zeeuwsch-Vlamingen deze man tot hun leider gekozen, omdat hij een groot vertrouwen en een goede reputatie geniet en meermalen getoond heeft voor niets en niemand bang te zijn Hij heeft menig succesje geboekt bij een minister of een andere autoriteit. Daar van zijn er in Vlaanderland verhalen te over bekend. In 1946 bijvoorbeeld, toen enkele leden van de Bond van Vee- en Varkenshandelaren, waarvan Colsen in Zeeland voorzitter was, veertig varkens werden afgenomen in verband met ver meende verboden huisslachtingen reed Colsen naar Den Haag, zette zijn klompen in de hal van het ministerie en kwam op kousevoeten bij minister Mansholt. Wat daar besproken is, weten alleen de mi nister en Colsen. maar 's avonds keerde Colsen naar Sluiskil terug en werden de veertig varkens teruggegeven. Een jaar of acht geleden werden Zeeuwschvlaamse veevervoerders verdacht van smokkelarij. Toen Colsen hoorde, dat de Belgische douaniers de leden van zijn bond in Lo keren hadden afgeranseld, reed hij als een furie naar Brussel. Hij ging praten met de procureur des konings. „Ik zal nooit dulden, dat Nederlanders door uw douaniers worden geslagen", riep Colsen uit. 's Avonds werden de vermeende smokkelaars vrijgelaten. Ze hebben er nooit meer iets van gehoordIn 1953 gingen vijf bussen met ouden van dagen uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Brabant. De oudjes wilden graag eens in Baarle Nassau kijken, maar hadden geen grens- papieren. Colsen belde naar Den Haag en de bussen konden doorrijden. ..Voor mij hoeft ge geen respect te hebben", zei Col sen tegen dc marechaussee, die hen moest doorlaten. „Maar voor mijn lintje kunt ge toch op z'n minst wel in de houding gaan staan". En zo vertelt men in Sluis kil nog altijd prompt werd de militaire groet gebracht. Zo zijn er vele verhalen over Colsen. Deze man in zijn vodderige pak met vlek ken, met zijn stoppelbaard en een boord, die nooit goed wil blijven zitten, is een beroemde persoonlijkheid in Vlaander land. Advertentie Rustig denken Mijnherdt's nuwtabletten Advertentie. ZELFBINDERS.... van 2.95 tot 12.50 MILOC SOKKEN v.a3.25 NYLON SOKKEN v.a3.50 BROEKENKLEMMEN. het behoud van uw pantalon 2.25 SWANZAKDOEKEN 0.95 ZOMERPULLOVERS 21.50 - 29.75 SHAWLS 9.75 en hoger OVERHEMDEN van Kerko, Fablo. Brixonnette. in No-iron en poplin vanaf 13.50 WEEKENDSHIRTS van 10.95 tot 32.50 DASSPANNERS1.25 Ziet onze etalages Gen. Cronjéstraat 38-40 - Tel. 54679 Te Alkmaar is gearresteeerd de boek houder A. H., werkzaam bij een conser- venfabriek, die bekend heeft zich schuldig te hebben gemaakt aan verduisteringen. Naar de omvang van het bedrag dat in de duizenden moet lopen, wordt een nader onderzoek ingesteld. OTTAWA (Reuter) De Britse pre mier, Macmillan, die woensdagavond uit Washington in Ottawa is aangekomen, zal vandaag besprekingen met premier Die- fenbaker beginnen, die twee dagen zullen duren. Men verwacht, dat vooral over eco nomische en financiële kwesties zal wor den gesproken, onder meer over de hulp aan economisch minder ontwikkelde lan den. Men gelooft, dat beide eerste minis ters bezorgd zijn over het Russische eco nomische offensief. Macmillan zal de Ca nadese premier voorts inlichten over de besprekingen die hij deze week met pre sident Eisenhower heeft gevoerd. Vrijdag zal hij het Canadese parlement toespre ken. WASHINGTON (Reuter) Macmillan heeft president Eisenhower uitgenodigd in november een bezoek aan Londen te brengen. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat deze uitnodiging al eerder gedaan is, maar dat nog niet kan worden gezegd of de president haar kan aannemen. Een woordvoerder van de Amerikaanse Commissie voor kernenergie heeft meege deeld. dat Groot-Brittannië er mee akkoord is gegaan de Verenigde Staten alle gege vens te verstrekken over de brandstof fen die in de kernreactors van Calder Hall worden gebruikt. Volgens de eerste over eenkomst tussen beide landen zouden de Britten slechts gegevens van algemene aard over de reactors verstrekken. Nu zul len zij ons ook alles meedelen over de fa bricage van de hulpstoffen en over de ver kregen resultaten, aldus de woordvoerder Een nationale figuur, Jan van Zutphen, is gisteren op de begraafplaats Zorgvlied in de hoofdstad ten grave gedragen. Voor dat de rouwstoet uit Hilversum naar Am sterdam vertrok, reed de auto met het stoffelijk overschot over het terrein van „Zonnestraal", waar bestuur, directie, de medische staf, het personeel en patiënten en vele oud-patiënten van dit sanatorium een laatste groet brachten aan „Ome Jan." In een korte toespraak zei dr. A. Bierhorst, geneesheer-directeur van „Zon nestraal": „Het is goed, dat Jan van Zut phen nog eenmaal in ons midden op de ze plaats vertoeft, de plaats waar zijn le venswerk is gelegen. De grote drijfkracht voor alles wat hij deed was steeds zijn medegevoel voor de lijdende mensheid." In Amsterdam, in het gebouw van de Algemene Nederlandse Diamantbewer kers Bond aan de Henri Polaklaan, namen vervolgens de regering in de persoon van minister J. G. Suurhoff de vakbe- ging en de Partij van de Arbeid afscheid van Jan van Zutphen. Zijn stoffelijk over schot stond opgebaard in de zaal, waar de oprichtingsvergadering van het N.V.V. werd gehouden, waartoe Jan van Zutphen tezamen met dr. Henri Polak het initia tief had genomen. De heer I. Mug, de laatste voorzitter van de A.N.D.B., waarvan Jan van Zut phen de eerste voorzitter is geweest, open de de rij van sprekers, die allen de gro te betekenis van deze onvermoeide strij der voor vakbeweging en t.b.c.-bestrijding schetsten. De heer Mug sprak tevens als voorzit ter van „Het Koperen Stelenfonds", ge sticht door Jan van Zutphen voor de t.b.c.- bestrijding onder de diamantbewerkers. Voorts releveerde hij diens werk voor „Zonnestraal", waarvan hij een der op richters is geweest. „De teruggang van de diamantindustrie en de gevolgen daarvan voor de A.N.D.B. hebben de zon van zijn levensavond ver duisterd. Het besluit tot opheffing van de bond de beslissing daarover viel vijf dagen voor zijn heengaan heeft hij moeilijk kunnen verwerken," zei de heer Mug. Namens de x-egering zei minister Suur hoff onder meer, dat Jan van Zutphen als een der allereersten heeft begrepen, dat het sociale milieu een rol van beslissende betekenis speelt bij de t.b.c.-bestrijding. Deze vakbondsman en socialist groeide uit tot een nationale figuur. Hij was een pro feet voor de kameraadschap en de offer vaardigheid, een representant van een bij na vergeten tijd. Zulke figuren kan ons volk node missen, aldus minister Suur hoff, die hoopte dat Jan van Zutphen de jongere generatie zal blijven inspireren tot daden van mensenliefde en offervaardig heid. De loco-burgemeester van de hoofdstad, wethouder mr. A. de Roos, gewaagde van het werk op cultureel gebied dat de thans overledene heeft gedaan voor de diamant bewerkers en de grote betekenis daarvan voor de hoofdstad. Namens het gemeentebestuur van Hil versum sprak wethouder mr. F. C. Vorst man woorden van afscheid en waardering, waarbij hij in het bijzonder het werk van Jan van Zutphen voor het sanatorium „Zonnestraal" schetste. Dc voorzitter van het N.V.V., de heer C.W. van Wingerden, zei „Er is rouw in NEW DELHI (UPI) De Russische am bassade in New Delhi heeft de berichten over de dood van Malenkov, door Indische bladen overgenomen uit de Londense „Daily Mail", tegengesproken. Een formele ontkenning is niet nodig, aldus de functio narissen, omdat het bericht „belachelijk is en zichzelf tegenspreekt". Over de huidige verblijfplaats van Malenkov lieten zij zich niet uit de half miljoen gezinnen van het N.V.V. omdat „Ome Jan" van ons allen was. Bo ven alles uit rijst zijn betekenis voor ons hele volk. Hij had ook een grote naam in het buitenland. Wij zijn er trots op," zo besloot de N.V.V.-voorzitter, „dat hij een der onzen was." Daarop werd een groot bloemstuk van witte anjers aan de voet van de katafalk geplaatst, een laatste groet van de Koning in en Prins Bernhard. De witte linten aan het bloemstuk droegen de gekroonde gou den initialen J en B. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer Evert Vermeer, zei dat Jan van Zutphen als socialist midden in het volk heeft gestaan. Zijn socialisme was de daad van samenwerken en vechten op de grondslag van menselijke bewogenheid. Zijn devies was: Ik dien. Namens de Algemene Juwcliersvereni- ging gewaagde de voorzitter, de heer L. Asscher jr., van de vriendschap in deze kringen voor Jan van Zutphen. Hij was een figuur van ongewone afmeting, die ver over de grenzen van politiek en godsdienst zijn werk verrichtte. ..Wij zullen altijd onze medewerking verlenen aan het Ko peren Stelenfonds. dat tot doel heeft leed te bestrijden en de gezondheid te bevor deren". De voorzitter van de Belgische diamant- bewerkersbond, de heer F. Schoeters. tevens sprekend namens „Zonnestraal" te Antwerpen en het Belgische Koperen Stelenfonds, vertolkte de gevoelens van dank en waardering van de diamantbe werkers van onze Beneluxpartncr. De heer Evert Kupers sr. sprak tot slot als vriend en medestrijder. Deze herdenkingsbijeenkomst werd ook bijgewoond door de 87-jarige Kamie! Huysmans, Belgisch minister van Staat, en een dor eerste leiders van de socialis tische beweging in België. Langs een haag van vlaggen werd de baar uitgedragen. Voorafgegaan door een muziekkorps en vlaggen trok de lange stoet, waarin de diamantbewerkers de kransen meedroegen, naar het Rhijnspoor- plein. Nadat daar een vaandelgroet was gebracht reden de auto's naar de begraaf plaats Zorgvlied, waar vele duizenden bij eengekomen waren om Jan van Zutphen de laatste eer te bewijzen. In de aula hebben nog zeer vele sprekers de grote verdiensten van Jan van Zutphen ge schetst, onder wie de directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam. die zei dat- de naam van Jan van Zutphen in de historie zal blijven voort leven naast, die van grote geleerden. Advertentie Men praat over top-conferenties En vreedzame coëxistenties. Maar wil men probaat Direct resultaat ,Neem dan eerst een „TIP" Excellenties' Nieuwe limericks inz. aan H. BOOTZ N.V., A'dam Inz. Hr. F. K., Leiden ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. (Van onze correspondent in Bonn) Tussen Bonn en Washington bestaat een meningsverschil over twee actuele proble men. Ten eerste de mogelijke stappen die de Amerikaanse regering zal nemen bij Oost-Duitsland voor de vrijlating van Ame rikaanse militairen en ten tweede de be handeling van het Duitse eenheidsvraag- stuk op een topconferentie. Dezer dagen is een Amerikaans militair hefschroef- vliegtuig bij Chemnitz tot landen gedwon gen en de negen inzittenden bevinden zich in Ooslduitse gevangenschap. Van Russi sche en Oostduitse zijde wordt van dit ge val, en van het geval van een Belgische straaljagerpiloot, die eveneens met zijn vliegtuig in Oost-Duitsland moest dalen, handig gebruik gemaakt om een zekere erkenning door westelijke landen van de Oostduitse staat te verkrijgen. De Russen hebben de Amerikanen voor de vrijlating van de militairen verwezen naar Pan- (Van onze correspondent in Bonn) De begrotingscommissie van de Wcst- duitse bondsdag heeft de regering-Ade nauer een formele nederlaag toegebracht. Zij weigerde een reeks regeringswensen in zake de personeelspolitiek in te willigen. Deze opstand van de begrotingsdeskundi gen uit het parlement ziet men als rebellie tegen de groeiende bureaucratie in vele de partementen. Bondskanselier Adenauer werd een onderstaatssecretaris geweigerd voor de bondskanselarij, die in feite overi gens reeds was aangewezen. De regerings- persehef Von Eckardt mag weilswaar be vorderd worden lot staatssecretaris, maar zijn plaatsvervanger wordt niet bevorderd van Ministerialdirigcnt tot Ministerial- direktor. De minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano kreeg de bitterste pil te slikken: hij moet 53 voorgenomen personeelswijzi- gingen terugnemen. Van de zijde van het parlement wordt gevreesd, dat het aantal ambtenaren te Bonn zal toenemen. Overi gens leiden de goedgekeurde veranderin gen toch nog tot een verhoging van de be groting met enige miljoenen. De uitgaven, die de Westduitse regering wil doen voor haar persbureau te Bonn zijn gestegen tol 28 miljoen mark. De 27-jarige chauffeur A. van den End uit Woerden is vanmorgen bij een arbeids ongeval op het terrein van een zand- en grinthandel zo ernstig gewond, dat hij en kele uren later in het ziekenhuis te Woer den is overleden. Hij was met enkele col lega's bezig met het verplaatsen van een transportband. Toen het gevaarte kantelde, kwam de chauffeur eronder, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. MINNEAPOLIS „We hebben er veel geld voor over, te zijner tijd op de maan te kunnen landen, maar het zou aanbe veling verdienen, wanneer we ook wat meer moeite en geld besteedden aan de oplossing van het ruimteprobleem op onze eigen planeet", aldus verklaarde de Ameri kaanse gedelegeerde professor Spink van de medische faculteit van de universiteit van Minnesota tijdens de algemene ver gadering van de Wereldgezondheidsorga nisatie, die te Minneapolis in de Verenig de Staten wordt gehouden. Deze valt sa men met de tiende verjaardag van de or ganisatie. Er zijn afgevaardigden uit 88 landen. De Nederlandse delegatie staat on der leiding van professor dr. P. Munten dam, directeur-generaal van de directie volksgezondheid van hr-t ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. „Misschien", aldus professor Spink, „zijn we niet eens"zo ver van het ogenblik ver wijderd, dat besmettelijke ziekten geheel ArlnprlpvH» tot het verleden zullen behoren. Hij acht het zeer wel mogelijk, dat de zorg voor bejaarden en het probleem van de bevol kingstoeneming in de toekomst klemmen der vraagstukken zullen vormen dan de gezondheidszorg. Hij we' op de beteke nis van de chemische industrie voor de geneeskunde en speciaal o*1 de zogenaamde breedspectrum-antibiotica, die het hunne hebben bijgedragen tot v lenging van de gemiddelde levensduur en daling van de sterfte onder zuigelingen en aanstaande moeders. Prof. Spink was tien jaar ge leden, toen breedspectrum-antibiotica voor het eerst werden toegepast, nauw betrok ken bij de proefnemingen met het „won dermiddel" aureornveine. „Dc wereldgezondheidsorganisatie", al dus prof. Spink, „dankt haar succes aan de onvermoeide en moedige arbeid van deskundigen uit de gehele wereld, die werken ten dienste van het algemeen wel- '.ijn. In de wereld van vandaag is zij een der belangrijkste middelen ter bevorde ring van wederzijds begrip". Radio-activiteit Professor Muntendam sprak over de onderlinge verbondenheid van de gezond heidsproblemen. Sprekende over de radio activiteit zei prof. Muntendam, dat indien de organisatie een studie zou ondernemen terzake van radio-actieve straling en re gistratie van aangeboren misvormingen en ziekten, de Nederlandse regering hieraan zeer grote waarde zou hechten. Alleen dan zal het mogelijk zijn deskundige voorlich ting te geven en het genetisch onderzoek van de gevolgen van de radio-actieve stra ling voort te zetten. Een voorstel hiertoe van prof. Muntendam werd overgenomen in een door Rusland ingediende, en door vele andere landen, waaronder de Ver enigde Staten, ondersteunde, resolutie in zake de vreedzame toepassing van kern energie. Over deze resolutie moet nog worden gestemd. kow. Van Amerikaanse zijde is ver klaard, dat men er niet voor terugschrikt om deze stap te ondernemen. Men heeft destijds ook onderhandeld met communis tisch China over de vrijlating van militai ren, zonder dat men Peking ooit heeft er kend. Desondanks vreest men te Bonn dat de mogelijke Amerikaanse stappen in Pan- kow het aanzien van het Oostduitse regi me op ongewenste wijze zouden kunnen doen stijgen. Het spel wordt te Oost-Ber- lijn handig gespeeld. Nadat een redacteur van een blad, die de negen Amerikanen spionnen had genoemd, terecht gewezen was, heeft het officiële partij-orgaan Neues Dcutschland geschreven dat een piloot zich best eens kon vergissen... Als men van Amerikaanse zijde bereid is met de Oost duitsers te onderhandelen, zal dit zeker in orde komen, aldus het blad. Het Oost duitse bewind is er bepaald op uit de mo gelijkheid tot officieel contact, met een westelijk land uit te buiten om Bonn, dat weigert officieel met Pankow over welk onderwerp ook te spreken, onder druk te zetten. Een woordvoerder van de Russi sche ambassade in Oost-Berlijn, sprak zijn voldoening erover uit dat minister Dulles zich bereid verklaard heeft met de Oost duitse regering te onderhandelen. Kleine verschillen Te Bonn is voorts gezegd, dat er me ningsverschillen bestaan in de Amerikaan se en de Westduitse opvatting over het on derwerp Duitse eenheid op een topconfe rentie. Volgens enkele Westduitse bladen gaat het in feite om "een verschil van op vatting tussen Von Brentano en Adenauer. De minister van Buitenlandse Zaken is, evenals zijn Amerikaanse collega Dulles, van mening dat op een topconferentie de Duitse eenheidskwestie in elk geval op de agenda geplaatst moet worden. De bonds kanselier acht het voldoende als het pro bleem besproken wordt, zonder dat het uitdrukkelijk als agendapunt is vermeld. Als er eerst maar gecontroleerde ontwa pening is, dan zal er rust in de wereld zijn en komen andere vraagstukken, als de Duitse eenheid, vanzelf ter sprake. Een topconferentie moet volgens Adenauer in ieder geval gehouden worden en mag niet gehinderd worden door Duitse eisen. (Van onze correspondent in Bonn) Te Bayreuth in Zuid-Duitsland is het proces begonnen tegen de 43-jarige Mar tin Sommer, beul van 't concentratiekamp Buchenwalde. Zijn proces is acht jaar uit gesteld omdat de verdachte in de oorlog zwaar gewond was. De ex-sergeant van de SS Sommer, die in een rolstoel voor het gerecht verscheen heeft een been verloren en is 48 maal geopereerd. Sommer heette in Buchenwalde, waar hij tussen 1938 en 1945 53 gevangenen op gru welijke wijze om het leven bracht „Der Henker", de beul. Hij heeft de laatste acht jaar geprofiteerd van goede sociale voor zieningen: een eigen kamer in het zieken huis van Bayreuth, vijftig mark per maand staatsuitkering als gewonde. Hij eist van de staat ook nog tienduizend mark oorlogsschade. In juni 1956 trouwde hij met een jonge verpleegster. De „Bock" Gisteren was de rechtszaal vol toe schouwers, toen Sommer werd binnenge reden. Hij opende een groot pak, waaruit het model van de gevreesde „Bock" van Buchenwalde tevoorschijn kwam. Op deze „Bock" werden gevangenen vastgebonden en mishandeld. Hij rechtvaardigt zich thans met de bewering dat hem als zeven tienjarige geleerd werd met de zweep om te gaan. Op de SS-school te Dresden had hij afgeleerd om zelfstandig te denken en te handelen. Tachtig mensen zullen tegen Sommer getuigen. Daar hij niet sterk meer is, zal het proces iedere dag twee tot drie uur duren. (UP) Sommer heeft de leiding gehad van de gevreesde bunker-cellen in Buchen walde. Op de vraag van de president van de rechtbank of de gevangenen wel eens werden mishandeld, antwoordde Sommer: „Zo nu en dan werd er wel eens geslagen om orde en rust te handhaven". De rijksrecherche te Amsterdam heeft de vroegere chef van de parketgroep der rijkspolitie in het paleis van Justitie in de hoofdstad, de adjudant H. van H„ aange houden onder verdenking malversaties te hebben gepleegd met reisdeclaraties van personeel van zijn groep. Bij zijn verhoor heeft de adjudant be kend deze malversaties te hebben gepleegd, die zich uitstrekken over een periode van zes tot acht jaar en waarmede totaal onge veer vijfduizend gulden gemoeid is, die hij zich heeft toegeëigend. De adjudant had kortgeleden de politie dienst met pensioen verlaten. De malver saties kwamen aan het licht nadat de op volger van de adjudant diens functie had overgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13