„Ruimtelijke ontwikkeling van Nederland in nieuw Europa" GRAMMOFOONPLAAT c Lieve Vader, anda en de Yo*Yo*jager^ J V E L IJ Alphenaar Oord <mmcc Enkele dagen droog weer Jaarvergadering Mij. voor Nijverheid en Handel PLATENSPELERS DE VISHAL-Gr. Markt schrijft een zoon Wereldnieuws zo GRAVEN 2 DRIE PRE-ADVIEZEN OVER: Recordomzet en sterk gestegen winst bij Bols Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dr. Holtrop president van Bank Intern. Betalingen Amerikaanse regering steunt de spoorwegen Beraad over kernproeven in Genève of in Moskou? Eisenhowers voorstel is niet verworpen Radio- Televisie- Grammofoonplaten 67° Ver. Javasche Houthandel Akkoord in Suezkwestie T E R L E N K A TocU ia Uet V .J DONDERDAG 12 JUNI 1958 „De ruimtelijke ontwikkeling van Nederland in een nieuw Europa" is het onderwerp van bespreking op de 175ste jaarvergadering van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijver heid en handel, die vanmorgen in het Concertgebouw te Amsterdam is ge opend. Over het thema zijn drie pre adviezen opgesteld en wel door prof. ir. Jav. P. Thijsse, algemeen adviseur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en mr. K. H. Gaarlandt, burgemeester van Emmen. Prof. Thijsse Prof. Thijsse behandelt het aspect van de ruimtelijke ordening. In internationaal verband vervult ons land de functie van havenagglomeratie aan de Rijnmond voor de activiteiten, die bovenstrooms tot uit voering worden gebracht. ,.De ontwikke ling van de met deze havenfunctie verbon den industriële activiteiten is van primair belang. Aan de ontwikkeling van vele acti viteiten, die niet essentieel in het westen moeten worden ondergebracht, zal men moeten trachten een aantrekkelijke plaats in het overig deel van Nederland aan te bieden. Derhalve zal in overig Nederland een aantal kernen voor verdere ontwikke ling moeten worden voorbestemd. In de kernen dient gestreefd te worden naar veelzijdigheid van werkgelegenheid. Een doorlopende studie van de ontwikkeling zal niet gemist kunnen worden. Internatio nale integratie, ook wat de ruimtelijke ordening betreft is een vereiste. De resul taten van de stimulering voor de decen tralisatie van werkgelegenheid zullen sterk afhankelijk zijn van het regeringsbeleid. In even grote mate zullen deze resultaten af hangen van de weerklank, die dit beleid zal opwekken bij het bedrijfsleven en an dere instanties." In de mondelinge toelichting, die prof. Thijsse heden gaf zei hij onder meer: „Om een eenzijdige industriële ontwikkeling in overig Nederland te voorkomen, zal men naast het stimuieen van industrieën, ook moeten trachten kantoren van centrale overheid en particuliere instellingen in het overige Nederland gevestigd te krijgen." Advertentie Geef VADER de die hij het liefst hoort 'N ENORME KEUZE Bil KRUISWEG 49 HAARLEM GROTE SORTERING De directie van de n.v. Amsterdamsche Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lu cas Bols te Amsterdam deelt in haar jaar verslag over 1957 mee dat er in dat jaar een recordomzet is bereikt. Dit resultaat werd bereikt ondanks een achteruitgang in de verkopen in Nederland tengevolge van de accijnsverhoging in het begin van 1957 en de in verband hiermede in 1956 plaats gehad hebbende voorraadsvor- ming. De stijging zowel van de export als van de omzet van de buitenlandse bedrij ven heeft bovenvermelde achteruitgang ruimschoots gecompenseerd en opnieuw is gebleken welke grote invloed ten goede het internationale karakter van het con cern heeft op de stabiliteit van de bedrijfs resultaten. De exploitatiewinst en andere in komsten bedroegen 10.482.438 (v. j. 8.399.862). De resultaten van beleggin gen en interest beliepen 157.440 (v. j. 264.035). Na afschrijvingen ad 1.105.257 betaalde goodwill van overgenomen be drijven 292.700, belastingen binnen- en buitenland ad 4.164.230 en reserveringen ad 1.870.391 blijft een winst ter verde ling van 3.207.300 (v. j. 2.566.080). Voor gesteld wordt op de gewone aandelen een slotdividend van 11 percent waardoor over 1957, tezamen met het reeds uitge keerde interimdividend van 6 percent in totaal 17 percent beschikbaar zal zijn over een onveranderd kapitaal van 10.687.000 (v. j. 14 percent). De omzetten in de eerste vijf maanden van 1958 vertonen een gunstig beeld. De directie vertrouwt dat zij in de toekomst in staat zal zijn de positie, die haar pro- dukten op de wereldmarkt innemen, ver der te versterken. Nieuwe fabriek in Staphorst Ruim tweehonderd leden van de Nederlandse Wegenbouwvereniging hebben een bezoek ge bracht aan de grootste koudasfaltinstallatie van Nederland, die door de Koninklijke Maatschappij Wegenbouw n.v. te Utrecht gebouwd is op een terrein langs het Meppelerdiep onder de gemeen te Staphorst. De nieuwe, geheel automatische in stallatie heeft een capaciteit van tachtig ton per uur. Over een maand zal het nieuwe bedrijf door de commissaris der koningin in de provincie Overijsel officieel worden geopend. Prof. Thijsse heeft een systeem ontwor pen voor de wijze, waarop zijns inziens een gx*oot homogeen gebied rationeel sche matisch zou kunnen worden ingedeeld. Dit systeem, dat bestaat uit regelmatige zes hoeken die een oppervlakte beslaan van ongeveer 2000 km2, bevat een stad, die cultureel centrum is en die tevens belang rijke industrieën zou kunnen herbergen. Rondom deze stad zijn op afstanden van 20 km ongeveer zes kleinere kernen ge groepeerd, die voornamelijk agrarisch ge oriënteerd zullen zijn. Men zal deze kernen kunnen opvatten als de zwaartepunten van een agrarisch gebied van ongeveer 300 km2, dat hierop georiënteerd is. Voor de toe komstige bevolking van de steden noemde de spreker 100.000 400.000 inwonei-s en van de kleinere kernen een bevolking van 10.000 tot 20.000. In dit systeem liggen de grote steden ongeveer 50 km uit elkaar. Ir. Tromp Ir. Tromp behandelt het bedrijfs-econo- misch aspect. Een groot gedeelte van de jaarlijkse bevolkingsaanwas zal in de in dustrie moeten worden opgenomen. Der halve zullen enorme sommen moeten wor den geïnvesteerd om dit mogelijk te ma ken. Men moet denken aan een kapitaal behoefte voor al deze doeleinden van tien tallen miljarden guldens voor de eerst komende tien a vijftien jaar. De Neder landse industrie moet, om een belangrijk deel van de bevolkingstoeneming te kunnen opvangen, haar afzetgebieden in het bui tenland vergroten. Dit wordt in hoge mate bemoeilijkt door de steeds heviger wor dende concurrentie. De bedrijven zullen daarom de kans moeten hebben zich zoveel mogelijk te versterken door uit de bedrijfs resultaten de noodzakelijke modernisering en uitbreiding althans ten dele te financie ren. De voordelen van industriespreiding zijn evident. Indien men trekt naar een streek, waar men met open armen wordt ontvangen, omdat als het ware op werk gelegenheid wordt gewacht, dan is meteen al een gunstig klimaat voor een dergelijke vestiging aanwezig. Abrupte verstoring van het religieuze, culturele en sociale karakter van een streek is echter funest. Het is absoluut noodzakelijk, zich zoveel mogelijk aan te passen bij de heersende lokale op vattingen. Dit zijn enkele facetten, die sterk gaan in de richting van: „het werk naar de mensen brengen", in plaats van „de mensen naar het werk halen". De nieuwe groepering van de industiie binnen „Klein Europa" zal de welvaart verhogen, riu Nederland op het punt staat deel te gaan uitmaken van een zich sterk integre rend Europa. Ir. Th. P. Tromp wijdde in zijn monde linge bespreking van 't bedrijfseconomisch aspect hedenmorgen aandacht aan de zesde industrialisatienota van het ministerie van Economische Zaken. „De ontsluiting van de ontwikkelingsgebieden in ons land en het creëren van „het klimaat", is primair de taak van de overheid. Hierdoor gestimu leerd zullen verdere initiatieven van de industrie zelf moeten komen", zo zei "ir.' Tromp. Mr. Gaarlandt Mr. Gaarlandt behandelt enkele aspec ten van streekontwikkeling. Hij stelt de vraag: wat heeft „overig Nederland", dus de streken buiten het westen des lands, de industrie te bieden, wat zijn de vestigings- bezwaren, hoe en door wie kunnen die worden weggenomen c.q. gecompenseerd. Hij antwoordt: overig Nederland heeft de industrie te bieden: een ruim arbeidsaan bod en vooral een bevolking, die kan en wil werken in de industrie. Vervolgens een woon- en vestigingsklimaat, dat nu al voor velen aantrekkelijk is en nog perspectieven biedt. Door de komst van de industrie kan technische aanleg en kwaliteit naar voren komen. Jonge mensen krijgen hun kans en de ouders zien, dat een vak leren voor hun kinderen een toekomst kan betekenen. Als vestigingsbezwaren noemt de pre-adviseur de verbindingen, de huisvesting en de leef baarheid. Een betere spreiding van de be volking vraagt een vooruitziende woning- politiek. Het gaat niet alleen om het wer ken en wonen, maar ook om de vrije tijd. Het gaat ook om de nabijheid en de be- hoorlijke bereikbaarheid van een werkeijk grote stad. Het ware te wensen, dat men er aan zou willen meewerken, dat steden als bijvoorbeeld Groningen, Leeuwarden en Enschede zich in alle opzichten ontplooien als de grote stad voor een ruim gebied. Tenslotte bespreekt de pre-adviseur de compensatieleveringen en de veranderin gen, die in een plattelandsgemeente ont staan wanneer de industrie zich in haar midden vestigt. Mr. Gaarlandt zei hedenmorgen nog, dat zijns inziens een van de grootste vestigings bezwaren van „overig Nederland", is: de onbekendheid van zijn vestigingsvoordelen. Hij pleitte ervoor dat de rijksoverheid haar nieuwe beleid van de bevolkingsspreiding door spreiding óók van de industrie aan de Nederlandse bevolking en de Nederlandse industriëlen wat meer commercieel gaat vei-kopen. Maurice Frère zal op 1 juli zijn bevoegd heden als president van de Bank voor In ternationale Betalingen te Bazel overdra gen aan zijn opvolger, dr. M. W. Holtrop, president van de Nedexdandsche Bank. De ze benoeming van dr. Holtrop, die enige tijd geleden reeds was aangekondigd, brengt geen enkele wijziging in zijn hui dige functie. Dr. Holtrop blijft tevens pre sident van onze centrale bank. De Amerikaanse senaat heeft woensdag een wetsontwerp goedgekeurd, dat beoogt de spoorwegen door het verstrekken van leningen enzovoorts met een bedi-ag van 700 miljoen dollar te subsidiëren. (UPI). MOSKOU (Reuter) Premier Kroesj- tsjev verwerpt het jongste voorstel van president Eisenhower om een conferentie van deskundigen over de technische as pecten van een staken der kernwapen proeven in Genève te houden niet, ook al geeft de Sovjet-Unie de voorkeur aan Mos kou als plaats van samenkomst, aldus heeft William Simpson, voorzitter van de „Britse Vredesraad" medegedeeld na een onderhoud met de Russische premier. Kroesjtsjev zei voorts, dat de Sovjet-Unie bereid is, „morgen" topbesprekingen te beginnen, maar dat de „westelijke mo gendheden dit tegenhouden. De Sovjet-Unie zal echter al het mogelijke doen om een topconferentie mogelijk te maken, aldus Kroesjtsjev volgens Simpson. Kroesjtsjev zei, dat de Sovjet-Unie vrij is haar pi-oeven met kernwapens te her vatten, daar de Verenigde Staten en Groot- Brittannië haar voorbeeld niet hebben ge volgd. Zij doet dit echter niet. Zij houdt rekening met de druk van de openbare me ning in de wereld en hoopt, dat deze de beide westelijke landen tot andere gedach ten zal brengen, aldus Kroesjtsjev. Advertentie 15 JUNI geef VADER een grammofoonplaat van Tijdelijk gevestigd Telefoon 21587 Advertentie Je hebt zo vaak dit jaar, als ik mijn huiswerk pakte En bij je kwam om hulp als het niet lukken wou, Dat werk voor mij gemaakt en dat ik tóch nog zakte, Was ook voor jou beroerd en 't lag ook niet aan jou; En als je 's zondags na een week van drukke dagen Vermoeid aan tafel zat en als ik dan gedwee Met alle spullen van mijn spoortrein aan kwam dragen Was plots je moeheid weg en deed je uren mee; Maar ook omdat je mij van vliegers hoorde piraten En mij toen hebt geleerd hoe je die maken kon En óók nog mee ging om die vlieger op te laten Hoewel net op die dag het visseizoen begon.... Nu wou 'k met Vaderdag eens op papier gaan zetten Hoe blij ik ben met jou, maar dat is hopeloos, Ik geef je dus uit dank je voorkeursigaretten: Je lijfmerk GOLDEN FICTION in de grote gulle doos. Nederlandse dag te Barcelona In tegenwoordigheid van de Nederlandse am bassadeur in Spanje mr. W. Cnoop Koopmans is woensdag op de internationale jaarbeurs van Barcelona de „Nederlandse dag" gevierd. De Ne derlandse Kamer van Koophandel in Spanje bood de ambassadeur en de andere genodigden 's avonds een diner aan. De laatste dagen trokken van tijd tot tijd kleine storingen in de hogere luchtlagen over Engeland naar 't zuidoosten. Zij ver oorzaakten er vrij veel regen. Dit was ook de afgelopen nacht weer het geval, toen een dergelijke storing daar plaatselijk on geveer 10 mm. bracht. Ondertussen neemt een groot hogedrukgebied, dat zich uit strekt van de Azoren in noordelijke rich ting naar Groenland, nog in betekenis toe en breidt zich daarbij verder over West- Europa uit. In verband daarmee wordt er enkele dagen droog weer verwacht. Aan gezien ons land in tamelijk koude polaire lucht blijft, blijft het gevaar van nacht vorst de eerstkomende nachten aanwezig. WEETIK APPORTÊN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder zwaar bew. Ypenburg zwaar bew. Vlissingen geheel bew. Eelde zwaar bew. Twente geheel bew. De Bilt geheel bew. Eindhoven geheel bew. Vlv. Z.-Limb geheel bew. nno Vrijdag 13 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 2.15 uur, onder 17.00 uur. Maanstanden 17 juni 24 juni 8.59 uur 10.44 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 juni Hoog water 0.47 en 13.22 uur. Laag water 8.28 en 21.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfoi-t München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. regen zwaar bew. geheel bew. half bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. i C d "23 p S n 10 no 11 O 11 windst. 9 nw 9 windst. 10 ono 9 nno 10 nnw 13 windst. 16 windst. 18 windst. 13 zzo 12 nno 20 n 14 ono 18 nno 19 nnw 20 wnw 20 nw 17 n 23 n 17 O 20 wnw 12 nno 17 ono 17 ozo 26 14 windst. 14 z 25 nno 23 nno 13 windst. 22 windst. 27 0,3 0 0 0,1 0 0,1 1 0,1 0 0 0 2 0 0 0 0 0 2 0 0 5 0 0 6 2 0 0 31 4 0 0 0 0 0 10. Na het plotselinge vertrek van zijn metgezellen moest Panda snel ingrijpen, als hij het leven wilde behouden. Het stuurloze vliegtuig draaide een paar maal om zijn as en dook toen brullend omlaag. Maar gelukkig had Panda in zijn vele avonturen geleerd, hoe hij met een vlieg tuig moest omgaan. Vlug werkte hij zich naar voren, greep de stuurknuppel en slaagde erin, het toestel weer in bedwang te krijgen. Hierbij kon hij echter niet meer verhinderen, dat het vliegtuigje enkele torentjes beschadigde van een Oosters ge bouw, dat zich in de vallei verhief. De in woners van dat gebouw, die in hun stil bestaan nog nooit een vliegtuig hadden ge zien, schrokken hevig van deze kennis making met de moderne beschaving. En nog groter werd hun opwinding, toen Pat en kolonel Pulver, getooid met valse neu zen, het volgende ogenblik in hun verende schietstoel omlaag kwamen. „Help! Help!" klonk het vaii alle kanten. „Springende duivels! Luchtdemonen! Zij vallen ons aan!!" t.-n ül x-fftORtO'1' rrr»f- Tengevolge van het niet transfereren der daarvoor benodigde gelden uit Indo nesië zal de coupon per 1 juli 1958 van de 314 percent obligatielening n.v. Vereenigde Javasche Houthandel Maatschappijen en van de 4 percent obligatielening n.v. Ver eenigde Indische Bosch Exploitatie Maat schappijen, niet worden betaald. Er is definitieve overeenstemming be reikt over de schadeloosstelling van aan deelhouders in de Suezkanaalmaatschap- pij, welke drie jaar geleden door Egypte werd genationaliseerd, zo maakte de We reldbank woensdag bekend. Men verwacht dat de definitieve overeenkomst om streeks het midden van juli zal worden ondertekend. Advertentie SPORTSHIRTS Grote Houtstraat 96 Tel. 12210 Bevestigd. Te Belgrado is bevestigd, dat een groep voormalige Joegoslavische „Cominformisten", die na 1948 wegens ondermijnende activiteit waren veroor deeld, de vorige week naar Albanië is ge] vlucht. Onder hen bevinden zich de ko lonels Daptsjevitsj, Djaritsj en Perovitsj Voorts wordt bevestigd, dat een aantal andere personen, die eveneens met de Sovjet-politiek sympathiseren, zijn ge arresteerd. Oog. De ruimtevaart- en raketdeskundige van de Amerikaanse luchtmacht, kolo nel W. O. Davis, heeft zijn ontslag in gediend. Hij is van mening dat Ameri ka op ruimtevaartgebied bij Rusland te achter is, omdat de regering te veel waarde hecht aan het oordeel van „ver keerde" burgergeleerden, die te con servatief zouden zijn. Deze geleerden hebben geen oog voor de psychologi sche, intellectuele en militaire achter gronden van de ruimtevaart, zo zei hij. Brand. Een grote brand heeft zesduizend inwoners van een „bidonville" bij Ca sablanca dakloos gemaakt. Terwijl de politie de twintigduizend bewoners van de armenwijk waar de brand woedde evacueerde, vocht de brandweer een hopeloze' strijd tegen de vlammen, die in de krotten een gemakkelijke prooi vonden. Volgens officieuze berichten kwamen vijf personen in de vlammen om. Berisping. De Amerikaanse regering heeft woensdag luitenant-generaal Anderson, directeur van het bureau onderzoek en ontwikkeling van de luchtmacht, in het openbaar een berisping toegediend we gens een verklaring waarin hij zei dat de Amerikaanse luchtmacht nog deze zomer en herfst raketten naar de maan zal afschieten. Minister Douglas (lucht macht) zei dat Anderson niet bevoegd is over lanceringsdata te spreken. Hij had gezegd dat drie raketten, met waarnemingsinstrumenten, in een baan in de vorm van een acht om aar de en maan zouden zweven. Vervalsing. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat er, dank zij de samen werking tussen de politieautoriteiten van Amerika, Italië, Frankrijk en Ne derland een internationale organisatie, met zetel in Palermo (Italië) is ont dekt, die zich toelegde op de vervalsing van Amei-ikaanse paspoorten. Grijs. Vijftig zwaarbewapende politie mannen hebben woensdag te Marseille Marius Salvait gearresteerd, de leider van de bende der „grijze hemden" die bij overvallen in de laatste jaren hon derd miljoen frank (een miljoen gul den) heeft buitgemaakt. Diamant. De Londense diamanthandelaar Levi Cohen heeft op een veiling in de Britse hoofdstad een grote peervormi ge diamant voor 27.000 pond (ongeveer 300.000 gulden) gekocht. De diamant, die 35.73 karaat weegt, is een van de mooiste die na de oorlog te Londen zijn verhandeld. Beperkt. Het Portugese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de beschul digingen van de verslagen kandidaat bij de presidentsverkiezingen, generaal Delgado, dat hem bij de verkiezings campagne moeilijkheden in de weg wa ren gelegd, als ongegrond van de hand gewezen. Volgens het ministerie heb ben de maatregelen zich beperkt tot het verijdelen van pogingen om „een sociale omwenteling teweeg te bren gen". Daarbij zijn arrestaties verricht, twintig daarvan wegens strafbare ver grijpen. Oren. Naar een gerechtelijke uitspraak in Rijssel te oordelen is het oor van een politieman half zoveel waard als het oor van een burger. Tijdens een relle tje in december had een Noordafrikaan een agent in het oor gebeten. Enkele weken later sneed de agent de Noord afrikaan een stuk van diens oor af. De Noordafrikaan kreeg een boete van twintigduizend franc, de agent een van veertigduizend. Kolonel Margaret. Prinses Margaret is door haar zuster, koningin Elizabeth, benoemd tot „eerste kolonel" van het regiment Royal Highland Fusiliers, dat is gevormd uit de Royal Scotch Fusi liers en de Highland Light Infantry. Watersnood. In het noorden van Indiana, in het midden van de Verenigde Sta ten, zijn vijfduizend mensen dakloos ge worden en dertien personen om het le ven gekomen door oversti-omingen van de rivieren Wabash, White en Mississi- newa. Redstone. Woensdag is te Cape Canave ral in Florida een ballistisch projectiel van het type „Redstone" met goed ge volg gelanceerd. De Redstone is een raket van negentien meter lengte, die een waterstofbom vierhonderd kilome ter ver zou kunnen brengen. MR. J. VAN LENNEP, wiens groten deels historische boeken in de vorige eeuw grote populariteit genoten, maar wiens wijdlopigheid door moderne lezers minder op prijs wordt gesteld, heeft in het midden van de vorige eeuw de aandacht gevestigd op de betekenis die de vroegere abdij van Egmond als begraafplaats van de Hollandse graven heeft gehad. Omdat de abdij zo nauw verbonden is geweest met de geschiedenis van het graaf- schap Holland, werd in de vo rige eeuw het denkbeeld ge opperd daar ter plaatse een monument of mausoleum op te richten, waardoor „de ach ting, aan het stamhuis ver plicht" in duidelijke vorm ge stalte zou krijgen. Zouden de romantische argumenten, waarmee in de vorige eeuw geschermd werd, in onze nuchtere en zakelijke tijd wellicht wat overdreven aandoen, we zullen toch moe ten erkennen, dat aan de achting voor his torische monumenten in het verleden wel het een en ander heeft ontbroken. De ab dij te Egmond, die we niet alleen als be graafplaats van de graven van het Hol landse Huis moeten zien, maar vooral als eerste (en een tijdlang het enige) cultuur centrum van het graafschap Holland, werd, zoals bekend, tijdens de Hervorming in 1567 geplunderd en vervolgens in 1573 in brand gestoken. Wat overbleef, was een mooie ruïne van het westblok der abdij kerk, dat door kundige schilders en teke naars uit de 17de en latere eeuwen her haaldelijk in beeld is gebracht, maar deze restanten geven toch een onvoldoende in druk van de toestand, zoals die vóór de brand heeft bestaan. Deze ruïnes zijn in de loop der jaren eveneens grondig op- -\ geruimd. Op het einde van 1798 kwam de spits van de enig overgebleven abdijtoren naar beneden en deze bouwvalligheid van het rechtopstaand gesteente was een wel kome aanleiding het hele geval met grond en al te verkopen. Dat was in 1800, toen, als gevolg van de Franse revolutie, met hel verleden was gebroken en een golf van verlichting door Europa voer. Die ver lichting was zö oogverblindend en de breuk met het verleden zö volledig, dat twintig jaar later zelfs de fundamenten van de abdij uit de grond waren gedolven om er de straten van Alkmaar mee te plaveien. Het pa rochiekerkje, dat bij de abdij hoorde, was het enige bouw werk van het complex dat de excessen van 1573 had overleefd, maar ook van dit bedehuis dat door de protestanten in gebruik was ge nomen was bouwvallig geworden; het schip was al in de 16de eeuw ingestort en de resten vonden eveneens in het. begin van de vorige eeuw hun definitieve einde. Niets, behalve de Sint Albertusput en een wrak kerkhof muurtje herinneren in deze streek aan het oude verleden, aan de oud ste van de Hollandse en Zeeuwse abdijen der Benedictijner-orde, noch aan de be graafplaats der Hollandse graven. (In 1935 werd de nieuwe abdij te Egmond op het zelfde terrein gesticht, maar die geeft uiteraard geen verbinding met het ver leden). Overigens is het ook wel héél moeilijk, na te gaan. wat er met de ver schillende graven is gebeurd. Daarover een volgende keer H Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2