Eerste UNO-waarnemers in Beiroet aangekomen Trojaanse paard in Euromarkt: te veel Amerikaanse bedrijven Twee Nederlanders bij tweede groep van vijf, die morgen wordt verwacht 19 Tussentijdse verkiezingen zonder verrassingen SID CARA: Sociale en economische integratie van Algerije vereist ernstige studie" Belgische formateur vordert langzaam, maar zeker Nieuwe regering volgende week te'verwachten Debat in Duitse Bondsdag over Howaldtswerke Washington aarzelt Euratoomcontrole over te dragen y3pr\\ Tf%\V f vK\\ Openbaar orgelexamen door Jet Dubbeldam „Goois scheppend ambacht" veranderde van naam Europese universiteit in Brussel bestudeerd Tienmiljoenste bezoeker op de Expo te Brussel Koningin Elizabeth deelt onderscheidingen uit A. B. Henny overleden Mr. Van der Mandele te Wiesbaden Amerika kan concurreren binnen Europese vesting Bijzonder Waarborgfonds voor de Detailhandel Automobilist reed door na botsing in sneeuwstorm Kapitein en stuurman na aanvaring gestraft Teveel of) de radar vertrouwd Engels bezoek aan oorlogsgraven in Nederland Problemen van de woningnood Geen dividendbonnen meer bij tabaksverkoop Beul van Buchenwalde geeft misdaden zonder berouw toe VRIJ DAG 13 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BEIROET (Reuter) Een eerste groep UNO-waarnemers is in witgeschilderde auto's van Jeruzalem naar Beiroet ge reisd, 24 uur nadat de Veiligheidsraad had besloten waarnemers naar Libanon te zenden naar aanleiding van Libanese klachten over Egyptische en Syrische in menging. Deze groep, bestaande uit twee Zweden, twee Italianen en een Nieuwzee- lander. zal morgen door een tweede groep van vijf man gevolgd worden, twee Ne derlanders, een Canadees, een Noor en een Deen. Deze twee groepen zullen het werk dat de UNO-waarnemers moeten doen, bestuderen, in afwachting van de samenstelling van een korps waarnemers door de secretaris-generaal van de UNO. NEW YORK (Reuter) Hammars- kjoeld heeft drie mannen met „grote .po litieke en militaire ervaring" verzocht zich met de UNO-missie in Libanon te belas ten. In Oslo verluidt, dat de Noorse gene- raal-majoor Odd Bull de leiding van de missie zal krijgen. De twee andere leden zijn de vroegere president van Ecuador, Galo Plaza, en een voormalige ambassa deur van India in de Verenigde Staten, Ra- jeswar Dajal. Zij zullen worden bijgestaan door een twintigtal officieren van de staf der UNO-bestandscommissie in Palestina en van elders. De tien officieren van de UNO-commissie in Jeruzalem, die al in Beiroet zijn of daar worden verwacht, zul len de kern van de UNO-waarnemersgroep in Libanon vormen. Men gelooft, dat zij observatieposten langs de Syrisch-Libane- se grens zullen inrichten. Hammarskjoeld heeft op een persconfe rentie de hoop uitgesproken, dat er een ein de zal komen aan alle „propaganda-oorlo- gen", zowel die waarover Libanon klaagt als alle andere. Hij zei dit, toen journalis ten zijn mening vroegen over het besluit van de Libanese regering van woensdag, om via de Veiligheidsraad officieel be ëindiging te vragen van de vijandige pro pagandacampagne van de Egyptische en Syrische pers en radio tegen Libanon. Gevechten BEIROET (Reuter) Het Libanese le ger heeft intussen bekendgemaakt, dat er nog steeds gevechten worden geleverd met rebellen. In Tripoli heeft het leger harde gevechten moeten leveren om rebellen te rug te slaan, die een uitval hadden ge daan uit de oude stadswijk, waar zij ken nelijk nog steeds de macht in handen heb ben. Zowel de Libanese bladen die de rege ring steunen, als de Egyptische pers heb ben het besluit van de Veiligheidsraad, om waarnemers te zenden, toegejuicht. Het Egyptische blad „Al Ahram" verklaart, dat nu aan de gehele wereld getoond kan worden dat de Libanese beschuldigingen ongegrond zijn. Geruchten LONDEN Volgens de Londense „News Chronicle" zouden Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten gereed zijn om gezamenlijk in Libanon in te grijpen, indien de toestand daar niet spoedig ver betert. Een gezamenlijk plan zou door bei de regering zijn goedgekeurd. Het wordt mogelijk geacht, dat Hammarskjoeld tot nu toe een interventie heeft verhinderd. Het geallieerde plan was drie weken ge leden opgesteld, toen verwacht werd dat president Sjamoen hulp zou vragen. Conservatief verlies lijkt gestuit (Van onze correspondent te Londen) Drie tussentijdse Lagerhuisverkiezingen in Engeland hebben geen verrassing opge leverd. Zoals verwacht werd behield La bour zijn veilige zetels in Wigan en St. Helens en de conservatieven Ealing-South. Alle partijen hadden daar bij de vorige algemene verkiezing grote meerderheden, zodat zij tegen een stootje konden. Het algemene kenmerk van elke gedurende de laatste tijd gehouden tussentijdse verkie zing is de ontevredenheid van de kiezers over de beide grote partijen, speciaal over regeringspartij. In Ealing verloren de conservatieven de helft van hun aanhang, in Wigan wonnen de socialisten tweedui zend stemmen, maar in St. Helens gingen zij er vierduizend achteruit. Deze zetel werd jarenlang bezet door de thans afge treden Sir Hartley Shawcross, wiens per soonlijkheid een grote invloed had op het stemmenaantal. De liberale interventie in Ealing heeft ditmaal geen invloed van be tekenis gehad. Dit was anders in Torring ton en Rochdale, waar een kandidaat met een beroemde politieke naam en een po pulaire televisie-figuur optraden. De mening overheerst dat het ergste voor de conservatieven voorbij is en dat de libe rale herleving van korte duur zal®zijn. Er zijn ook tussentijdse verkiezingen gehou den in twee andere plaatsen, maar de resultaten daarvan zullen waarschijnlijk Pas morgen bekend worden. PARIJS (AFP) „Le Parisien Libre" publiceert een vraaggesprek met Sid Cara, voorzitter van het Algerijnse „Comité voor openbaar welzijn" waarin de mohamme daan verklaart dat integratie van Algerije betekent dat de bewoners van Algerije en •'an het Franse moederland voortaan ge- 'ijke rechten en plichten zullen hebben. Volgens Sid Cara verwachten de Algerijn se mohammedanen een volledige integra lly die onmiddellijk ingaat. Zij begrijpen echter zeer goed, dat de economische en sociale integratie het onderwerp moet gorden van ernstige studie, aldus Sid Cara. Hij merkt voorts op dat er voor P mei een groot aantal mohammedanen m Algerije was die een afwachtende hou ding aannamen. Maar sinds 13 mei hebben de manifestaties van eenheid en broeder schap en de redevoeringen van generaal Pe Gaulle de onzekerheid over de toe komst bij de mohammedaanse massa weg genomen, aldus Sid Cara volgens „Le Pari sien Libre". (UPI) De Britse minister van staat voor Buitenlandse Zaken, David Ormsby, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië wapens zal blijven leve ren aan Libanon. Het stopzetten van de le veranties zou neerkomen op „inmenging in de interne aangelegenheden van Liba non", aldus de minister. WASHINGTON (UPI) De woordvoer der van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat de Verenigde Staten, „in het kader van programma's voor militaire bijstand, militaire goederen, waaronder beperkte aantallen tanks en vliegtuigen, naar Irak, Jordanië, Libanon en andere landen" zen den. LONDEN (UPI) „De Amerikaanse in terventie in Libanon neemt voortdurend toe", aldus heeft radio-Moskou verklaard. „De imperialisten en hun handlangers trachten de patriottische beweging van het Libanese volk in bloed te smoren", aldus radio-Moskou. Van onze correspondent in Brussel) In België loopt de week teneinde met het hoopvolle vooruitzicht, dat er tegen het eind van de volgende week een regering zal' worden gevormd, waarschijnlijk een rooms-kathoiiek-socialistische coalitie. De liberale fracties van de Kamer en van de Senaat hebben zich vrij duidelijk voor de oppositie uitgesproken. Men verwacht ech ter, dat formateur Eyskens nog veel moei lijkheden uit de weg zal moeten ruimen. De liberalen wensen over het algemeen in de oppositie te gaan, omdat zij hierdoor klaarblijkelijk het bewijs willen leveren, dat zij een onafhankelijke partij zijn geble ven en niet, zoals de rooms-katholieke pers beweert, een soort conservatieve vleugel van de socialistische partij. Zoals de zaken nu staan, aldus verklaarde de voorzitter van de liberale partij, Destenay, houden wij ons afzijdig. Bivendien heeft de for mateur ons nog geen programma voorge steld. Deze verklaring wekte enige verba zing, daar waarnemers hebben gezegd, dat Eyskens reeds detailpunten met de onder handelaars der beide andere partijen had besproken. In ieder geval is er deze week enige vooruitgang gemaakt: ten eerste zijn de onderhandelingen, of voorafgaande be sprekingen hiertoe, begonnen. Ten tweede praat men niet meer over nieuwe verkie zingen of een voortijdige ontbinding van het parlement. Ten derde is het mogelijk dat de partijen begin volgende week de samenstelling meedelen van de commissies van onderhandelaars. De onderhandelingen zijn echter'Vnoeilijk, omdat er sedert jaren tussen de CVP en de beide andere natio nale partijen geen officieel contact heeft bestaan. Het is opgevallen, dat de heer Eyskens een lang onderhoud op het paleis van Brussel heeft gehad met koning Boudewijn. (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsdag te Bonn zei gisteren de economische specialist van de socialis tische oppositie Deist, tijdens het debat over de verkoop van de Hamburger scheepswerf Howaldtswerke: „moet on der het mom van terugbrengen in particu lier bezit, Duits staatsbezit in Nederlands staatsbezit komen?" De regering te Bonn is van plan om de Howaldtswerke voor 34 miljoen mark te verkopen aan een groep bedrijven, waaronder de Dordtmund Hörder Hütten Union, de Deutsche Bank en Siemens. Deist zei, dat de waarde van de werf thans eerder in de buurt van de 50 of 60 miljoen ligt dan van de 34 miljoen mark. Hij en zijn partijgenoten wensen, dat de werf staatseigendom blijft. Hij zei daarbij onder meer dat van de Dordtmund Hörder Hütten Union de IJmuider Hoogovens voor 41 percent aandelen bezit en dat de Ne derlandse staat en de stad Amsterdam respectievelijk 30 percent en 10 percent van de aandelen bezit in de Hoogovens. Zo redenerende kwam Deist ertoe dat de Howaldtswerke via een omweg een soort Nederlands staatsbezit worden, hoewel hem overigens bekend was, dat de Dordt mund Hörder Hütten Union nog geen vijf tig percent van de aandelen van de werf krijgt en voorts, dat de stad Hamburg een rem op belangrijke beslissingen van de nieuwe aandeelhouders mag hebben en tenslotte, dat de Nederlandse staat en Am sterdam ten aanzien van de Hoogovens bepaald niet kunnen doen, wat zij willen. Van regeringszijde werd gezegd, dat Hamburg een aandelenpakket van 26 per cent krijgt. Voorts is men van mening dat bedrijven, die in handen van de staat zijn, stap voor stap in particulier bezit moeten worden gevoerd, waarbij getracht zal wor den een zo groot mogelijke verspreiding van het bezit te bewerkstelligen. BRUSSEL (Reuter) In Brussel ver luidt dat de commissie voor energie van het Europese parlement bericht heeft ont vangen dat de Verenigde Staten op het laatste ogenblik nog aarzelend staan tegen over de ondertekening van een overeen komst met Euratoom. Deze bron voegde hieraan toe dat Washington nog aarzelt over de overdracht van controle op splijt bare materialen aan Euratoom omdat zulks in strijd zou -ijn met het beginsel van in ternationale inspectie waarop de interna tionale organisatie voor kernenergie van de UNO is gebaseerd. De uitvoerende com missie van Euratoom zou, naar verluidt, deze Amerikaanse bezwaren hebben weer - legd met het argument dat het beheer van de Euratoom parallel zou lopen met dat var. de UNO-organisatie. l fy. Vi%\\ - Het is een hoge uitzondering, dat een kandidaat tot het openbaar examen voor de prijs van uitnemendheid voor orgel aan het Rotterdams Toonkunst Conservatorium toegelaten wordt. Hij of zij moet name lijk bij het behalen van het einddiploma een of meer onderscheidingen hebben ver worven, waaruit blijkt, dat er uitzonder lijke talenten aanwezig zijn. Een derge lijk examen zal op zaterdag 21 juni in Rot terdam in de Nieuwe Zuiderkerk (West- Zeedijk) worden afgelegd door mejuffrouw Jet Dubbeldam, leerlinge van Piet van den Kerkhoff. De jury, bestaande uit de heren Willem Andriessen (Rijksgecommitteerde), Ga briël Verschraegen (Gent), Stoffel van Vliegen (Utrecht), Kees Stolwijk ('s-Gra venhage), Piet van den Kerkhoff en de directeur van het conservatorium, George Stam, hebben mej. Dubbeldam na gehou den tentamen toestemming tot het examen gegeven. De vereniging „Goois scheppend am bacht" zal voortaan dit naar aanleiding van een verzoek, ingediend bij de thans afgekomen Koninklijke goedkeuring van de statuten, „Genootschap van samen werkende ambachtskunstenaars" worden genoemd. Daarbij blijven de letters, die tot nog toe de afkorting aanduidden van G.S.A. derhalve gehandhaafd. De naams verandering geeft aan dat het Goois schep pend ambacht de vereniging waarin de Gooise edelambachtslieden zijn verenigd de werkzaamheden verder uitstrekt dan alleen tot het Gooi, wat reeds enige tijd het geval was. Dit kolossale ei komt natuurlijk in Barneveld te staan, aan de weg Amersfoort-Apeldoorn. Het is niet voor consumptie geschikt, want het bestaat uit een stalen netwerk, be kleed met kunsthars. Het is vijfeneen- halve meter hoog en vier meter breed en het weegt twee ton. In dit reuzen- ei komt een restaurant, xuaar speciaal eiergerechten geserveerd zullen worden. BRUSSEL (Reuter) Drie vooraan staande Europeanen zijn donderdag in Brussel bijeengekomen om het plan voor een Europese universiteit, die officieel „Universiteit van de Europese Gemeen schap" zou heten, uit te werken. Het zijn: professor Walter Hallstein, de Westduitse voorzitter van de Europese commissie der EEG, de Belg P. de Groote, lid van de commissie van de Euratoom, en de Belgi sche professor, Albert Coppé, vice-voor- zitter van de Hoge Autoriteit der EGKS. Zij zijn door de ministerraden van de EEG en de Euratoom met de studie belast. In goedingelichte kringen in Brussel ver luidt, dat het doel van de universiteit is bevordering van het verspreiden en ver sterken van de Europese cultuur en we tenschap. De universiteit zal verschillende fapulteitén:en afdelingen omvatten voor opleiding van juristen, schrijvers; wijsge ren en technici. De eerste jaren zouden alleen academie: aan de universiteit der gemeenschap kun nen studeren, zoals ook het geval is met het „Europa-college" te Brussel, waar toe komstige Europese ambtenaren worden opgeleid. Later zouden ook andere studen ten de universiteit kunnen bezoeken. De voornaamste hoogleraren zullen uit de landen der gemeenschap Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk. West- Duitsland en Italië komen en vaste leer stoelen bezitten, doch er zullen ook gast hoogleraren uit andere Europese landen doceren. Volgens een voorstel dat nog door de zes regeringen moet worden goedgekeurd, zou men voor de eerste tien jaar een be drag van zestig miljoen dollar willen uit trekken, en daarna per jaar ongeveer vie*- miljoen. De eerste tien jaar zouden een duizend studenten de universiteit kunnen bezoeken. De regeringen moeten voorts nog beslui ten, waar de universiteit zal worden ge vestigd. Mogelijk zal zij in Luxemburg komen, als men zou besluiten de Europese hoofdstad elders te vestigen en Luxemburg dus de organen der EGKS zou verliezen. BRUSSEL (Belga) Vanochtend heeft zich de tienmiljoenste bezoeker van de wereldtentoonstelling gemeld. Het was een Amerikaanse uit Hotsprings (Arkansas), die in gezelschap was van haar echtgenoot LONDEN (UPI) Koningin Elizabeth van Engeland heeft woensdag ter gelegen heid van haar officiële verjaardag onder scheidingen verleend aan zeghonderdeen- ennegentig Engelsen. Drieëndertig Engelsen kregen de titel van ridder en zullen voortaan met „Sir" aangesproken worden. De dichter Sir Os- bert Sitwell, die reeds baron is. werd bevorderd tot een „Companion of honour" wegens zijn verdiensten voor de letter kunde. De Engelse toneelspeler Jack Haw kins, de manager van „Manchester United" Matt Busby, de bekende radio-regisseur Val Cielgud en de schilder Ivor Hitchens werden „Commander of the British Em pire" gemaakt. In de ouderdom van 85 jaar is te Baarn plotseling overleden de heer A. B. Henny. een bekend financieel expert en commis saris van diverse vennootschappen. De heer Henny was o.m. president-commis saris van Zaalbergs fabrieken van wollen dekens te Leiden, van de lijm- en gelatine- fabriek te Delft, commissaris van de Cen trale Suiker Maatschappij, van de n.v. in ternationale beleggings- en administratie maatschappij „Zandbergen" te Amsterdam en van diverse cultuurmaatschappijen. Hij is ook Dresident-directeur geweest van de Amsterdamse Liquidatie Kas, die gefuseerd werd met de Nederlandse Overzee Bank Hij was bovendien verscheidene jaren consul voor Italië in Nederland. (Van onze correspondent in Bonn) WIESBADEN (vrijdagmorgen) Op de gisteren alhier gehouden jaarvergadering van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel heeft mr. K. P. van der Man dele, voorzitter van de Kamer van Koop handel van Rotterdam, een zeer uitge breide toelichting gegeven op zijn pre advies over de verontreiniging van het Rijnwater. Deze toelichting was als het ware de bevestiging van zijn bekende visie op de Europese Gemeenschappelijke Markt en de Vrijhandelszone. Hij zei daarbij on der meer, wijzende op het feit dat er tegen woordig bijna geen dag voorbijgaat of men hoort over een verder Amerikaans in dringen in de zich over korte tijd sluitende Europese economische vesting: „Voor de afzonderlijke onderneming en voor de Ne derlandse fiscus betekent Amerikaanse kapitaaldeelneming een zeer welkome en ook hoogst noodzakelijke bloedtransfusie. Dat daardoor echter tegelijkertijd het Tro jaanse paard binnen de Europese omhei ning wordt gehaald, schijnen de aan hangers van de gemeenschappelijke markt over het hoofd te zien". Het vuile Rijnwater De heer Van der Mandele, die er tevo ren nog eens op had gewezen, dat het pro bleem van het verontreinigde Rijnwater in Nederland zowel als in Duitsland niet zo zeer een kwestie is van bevolkingstoene ming, als wel van verdere industrialisering, vroeg zich af waar het heen moet met dit vraagstuk. Er komen st.eeds meer bedrij ven in de petrochemische sector en er ko men steeds meer kunststoffen. Iedereen en alles heeft veel meer water nodig dan voorheen. ..Tegenwoordig wordt alles er, wordt de gehele dag door gewassen; en dat kost water dat zo langzamerhand schaars aan het worden is, althans schoon water En hoe dichter een land, bijvoorbeeld Ne derland, bij zee ligt. hoe meer last het heeft van dat. in het binnenland verontreinigde water. In de vesting Europa zullen, als dit zo doorgaat, natuurverschijnselen aan de dag treden, die van ons een andere visie eisen". Een verlegging van de industrie in de richting van de kust bracht de heer Van der Mandele ter sprake, alsmede plan matig doorgevoerde decentralisatie van een gemeenschappelijke concentratie, zoals thans reeds zic^baar is in de ijzer- en staalindustrie. Het vooruitspringen van de overzeese ertsleverantie van de Duitse staalproducenten is in dit verband een kenmerkend feit. In dit proces van aan voer van erts uit overzeese gebieden en verlegging van de industrie naar de kust zal. aldus de heer Van der Mandele, Rot terdam als Eurohaven een belangrijke rol spelen. Voorts wordt de trek naar de kust bevorderd door het overschakelen van ko len op stookolie uit overzeese landen voor industriële doeleinden. Dit alles maakt, omdat en Rotterdam en het Roer-Rijnge bied er bij betrokken zijn. nauwe Duits- MpHprlandse samenwerking bij de bestu dering van deze problemen zeer noodza kelijk. Trojaanse paard Mr. Van der Mandele zei nog over het dnorarinp-en van Amerika on de Europese markt, dat men zich in Europa van de gemeensehauneliikp markt een grote markt o-edacht had. maar dat thans het gevaar dreigt, dat hiero" de Amerikanen gaan mee"one"rre'-pn. De fout die bü dit alles en dus bü de gemeenschannelïike markt >s o-emaakf. aldus de spreker, is dat men nniifieke nvr\ve"ituren tot de basis van eeonnmisehe banden heeft gemaakt. Snaak heeft vnriir iaar al te veel haast gehad met het verdrag voor de F.urooese Gemeen- sehannel'ike Markt en alleen uit politieke overwegingen. Wanneer dat zin had gehad hadden de zes Euronese landen een ge meenschappelijke buitenlandse politiek moeten voeren. De spreker wees voorts op de oude ban den van Nederland met de Angelsaksische landen, op de moeite die Engeland zich getroost bepaalde markten te heroveren en oo de noodzaak, dat men de Europese Ge meenschappelijke Markt nu aanvaarden moet, omdat het verdrag ervoor er nu een maal is. maar dat dit aanvaarden be schouwd moet worden als voorstel tot een voorbereidend werk voor de Vrijhandels zone. Nederland noemde mr. Van der Man dele de natuurlijke en geboren blokkade breker van de Euromarkt en de wegberei der voor een Atlantische Economische Ge meenschap. Tijdens de discussie deed de voorzitter van de Kamer, prof. dr. H. Gelissen, het voorstel aan de hand om te komen tot een Nederlands-Duitse studiecommissie, die het vraagstuk van de Duits-Nederlandse economische samenwerking zal moeten on derzoeken. In het aan herinneringen aan het Huis van Oranje zo rijke Wiesbaden heeft het bestuur van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel gistermorgen een krans aan de voet van het standbeeld van Wil lem van Oranje gelegd. In de jaarvergade ring zelf werd een nieuw bestuurslid ge kozen, te weten de heer J. Oerlemans, di recteur van de Steenkoolhandelsvereni ging te Rotterdam. Besloten werd het vol gend jaar de jaarvergadering in een stad in Twente, waarschijnlijk Enschede, te houden. Installatie door dr. Veldkamp Vanmiddag heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J Veldkamp het bestuur van het Bijzonder Waarborgfonds voor de Detailhandel ge installeerd. Dit fonds is tot stand gekomen door samenwerking tussen vier midden standsbonden, het hoofdbedrijfschap de tailhandel en de betrokken werknemers organisaties, welke laatste door drie le den in het bestuur van de stichting zijn vertegenwoordigd. De voornaamste taak van het nieuwe fonds zal zijn het verle nen van kredieten voor het oprichten van detailhandelszaken vooral in nieuwe woonwijken en overneming van bestaan de bedrijven. Di*. Veldkamp zei, dat hem reeds van meet af aan duidelijk is geweest dat door verschillende oorzaken voor vele bran ches geen eigen bijzonder waarborgfonds zou kunnen worden opgericht. Hij was zo zei hij, dan ook overtuigd van de nood zakelijkheid van een gemeenschappelijk waarborgfonds, waarin drie branches zou den kunnen worden ondergebracht, zodat ook daar kredietverlening voor de over neming van bedrijven mogelijk zou zijn Dit is de grondgedachte geweest voor de oprichting van het nieuwe fonds. De wen selijkheid bestaat nog van een bijzonder waarborgsom voor het ambacht. De heer Veldkamp sprak waardering uit voor het waardevolle werk dat op dit terrein verricht is door de publiekrechte lijke bedrijfsorganisaties. De aanvulling van het garantiekapitaal van fondsen zo als het B.W.D. vormt een probleem, dat om principiële redenen niet door de over heid moet worden opgelost in de vorm van subsidies. Hierin ligt, zo meende hij, een taak voor de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, aangezien het bedrijfsleven mede het risico moet dragen. Een 39-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam, die in de dichte sneeuwstorm van 25 februari op de rijksweg Amster dam-Den Haag even stopte om zijn ruiten schoon te maken kreeg van een aan de overzijde rijdende wegenwacht de drin gende kreet „doorrijden, doorrijden!" te horen. Hij sprong weer in zijn auto en gaf gas. Op dat moment voelde hij een lichte schok. Hij besefte dat een andere auto met de achterkant van zijn wagen in aanraking was gekomen, maar dacht aan de raad van de wegenwacht om maar door te rijden teneinde geen kettingbotsing te veroor zaken. Daardoor was hij de auto achter hem helemaal uit het oog verloren en daarom meende hij dat het ook geen zin had aan gifte van de aanrijding te doen bij de po litie. Maar daarin vergiste hij zich, want hij stond hedenmorgen wegens overtreding van artikel 30 van de Wegenverkeerswet, doorrijden na een ongeluk zonder zich be kend te maken, voor de Haarlemse po litierechter. De schade van beide wagens bleek ach teraf groot te zijn, tezamen wel bijna dui zend gulden. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, zeide alle begrip voor de omstandigheden te willen tonen in zijn eis: een boete van 25, „het minste dat ik ooit in zo'n geval gevraagd heb". De po litierechter veroordeelde de man conform., De Raad voor de Scheer vaart heeft uit spraak gedaan over de aanvaring van het m.s. „Prins Casimir" uit Rotterdam met het Finse m.s. „Borgholm" voor de ingang van de St. Lawrencerivier in Canada op 29 juni van het vorig jaar. De „Prins Casimir" kreeg schade aan de boeg, die in Montreal is hersteld. De raad is van oordeel dat zowel de kapitein van de „Prins Casimir". P. J. A. H. uit Overschie, als de eerste stuurman A. K. uit Middelburg, in zijn navigatie heeft gefaald. Beiden worden gestraft met het ontnemen van hun bevoegdheid in hun functies te varen voor de tijd van twee weken. De kapitein had de gewoonte bij mist, zolang op de radar geen echo van een schip werd waargenomen, volle kracht door te varen. De stuurman treft volgens de raad het verwijt, dat hij de snelheid van zijn schip niet tot een matige vaart heeft ver minderd, zodra het zicht door mist aan merkelijk was verslechterd. Voorts heeft de stuurman uit de radarwaarnemingen een onvoldoende conclusie getrokken. Hij heeft daardoor blijk gegeven de betrekke lijke waarde van radarwaarnemingen on voldoende te beseffen. Hiertoe in staat gesteld door de op brengst van de klaprooscollecte zal het Ne derlands Oorlogsgraven Comité de komen de week weer aan bijna negentig Britse nabestaanden van in de oorlog in Neder land gesneuvelde militairen gastvrijheid verlenen. De groep, die achtentachtig personen telt, komt op 20 juni met twee vliegtuigen uit Engeland naar Rotterdam. In Nijmegen vinden zij onderdak bij par ticulieren en in de volkshogeschool te Berg en Dal. Zondag 22 juni is er een herdenking van de in de oorlog gevallenen op de Britse militaire begraafplaats „Jonkerbos" te Nijmegen De volgende dagen bezoeken de nabe staanden de begraafplaatsen te Uden, Groesbeek. Nijmegen, Oosterbeek, En schede, Mook, Venray, Gendringen, Reichswald, Sprang Capelle, Weert, Erp, Velp, Barsingerhorn, Maarheeze, Wich- mond, Buren, Heerde, Stompetoren, Kam perland. Nederweert, Batenburg. Utree!.t, Sleen, Vlissingen, Bergen op Zoom, Win kel, Slijk-Ewijk, Eindhoven en Mierlo. De daarop volgende dagen worden en kele tochten door ons land gemaakt, waar bij onder andere een bezoek wordt ge bracht aan Amsterdam en aan het open luchtmuseum in Arnhem. Op 26 juni wordt de terugreis aanvaard. De Nationale'Contactcommissie voor Ge- zinsbelangen bereidt een grote landelijke actie voor, die erop gericht zal zijn ener zijds het Nederlandse volk oog in oog te plaatsen met de problemen en gevaren die uit de woningnood voortvloeien en ander zijds bij degenen, die niet direct met die problemen te ma"ken hebben, de vaak be staande mentaliteit van wanbegrip en on geïnteresseerdheid te doorbreken. Een werkcommissie van de N.C.G. is bezig de details van dit plan uit te wer ken en de nationale actie voor te bereiden. De voorzitter van de Nationale Contact commissie voor Gezinsbelangen, prof. dr. R. Schippers, heeft onlangs in een verga dering van de provinciale werkcommissie Gelderland gezegd, dat een mens, die voortdurend te strijden heeft tegen de woningnood, niet gelukkig kan zijn. Hij wees toen op de gevaren van „vereelting van ons hart", een neiging om zich af te sluiten van de vaak ontstellende noden, waarmee mensen als gevolg van de wo ningnood te kampen hebben. Volgens een uitvoeringsvoorschrift van het ministerie van Financiën is een ver bod ingesteld voor prijskorting op tabaks artikelen. Dit verbod, dat op 1 juni is in gegaan, houdt ondermeer in, dat het geven van dividendbonnen bij de verkoop van tabaksartikelen niet meer geoorloofd is. Van de zijde van de organisaties van tabakswinkeliers is hier geruime tijd ge leden op aangedrongen, omdat het geven van dergelijke dividendbonnen in zekere zin in strijd met de bedoeling van de hef fing van accijns op tabaksartikelen. (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van het gerechtshof te Bayreuth vroeg gisteren de 43-jarige Mar tin Sommer, bijgenaamd de beul van Bu chenwalde: „Werden er in het kamp wel eens vrouwen geslagen?" Sommer: „ja zeker". De voorzitter: „Werd er in zo'n geval net zo hard geslagen als in het ge val van een man?" Sommer: „Natuur lijk". Kreten van ontzetting en protest klonken in de overvolle gerechtszaal, ver moedelijk het meest veroorzaakt door de zelfverzekerdheid van Sommer, die der gelijke vragen beantwoordt met een ge zicht alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Sommer trok een vroegere be kentenis volgens welke hij 25 gevangenen met injecties heeft vermoord in. Uit een S.S.-rapport blijkt echter dat Sommer in 1943 voor S.S.-rechters heeft bekend ge vangenen op aanwijzing van kampcom mandant Koch („Die moet weg") vergif of lucht in de aderen te hebben gespoten, hetgeen 21 van de honderd getuigen in dit proces bevestigden. Sommer gaf tenslotte toe en verklaarde aan dergelijke executies de voorkeur te hebben gegeven boven op hangen, waarbij zoveel „Theater" te pas kwam. „Ik had tenslotte van Koch het be vel gekregen en ook van de kamparts, die een academicus was," zo zei hij „Kamp arts dr. Ging-Schiiler was geen academi cus, hij wa. een beul" verl' >-de de voor zitter van het gerechtshof.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13