Spannende kanosprints op Zuider Buiten Spaarne een ZEISS IKON camera I pQ, plAxmAajOJCl womek vcAi/x cü&ou&t (rnt cjwdb taWc l& Meisje door jongeman van een illusie en f 500 afgeholpen Sigaret voor pappa Zaalsportavond in het Krelagehuis werd een teleurstelling Smoes: bedrag nodig voor huis, dan trouwen we Nico van Schagen en Zonen grieven aan cle redactie VRIJDAG 13 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 DE HAARLEMSE SPORTWEEK Cricket in de HCB Zaalsportavond Sluiting Sportweek Haarlems elftal-ADO op zaterdagavond Softbal Gvmnastiek Geen handbal Wand eltocht HAARLEMSE RECHTBANK Afscheid ds. H. v. d. Brink De kano-wedstryden (korte baan), die gisteravond in het programma van de Haarlemse Sportweek op het Zuider Bui ten Spaarne werden gehouden en waaraan werd deelgenomen door de Haarlemse kanoverenigingen „Spaarnevogels", HKV en „Trekvogels", droegen ondanks het minder gunstige weer toch een spannend karakter. Vooral de strijd tussen de A- aspiranten Roozen van IïKV en De Vreugd van „Trekvogels" in de Iv.I.-klasse was bjjzonder enerverend. Zij gaven elkaar op het 500 meter lange „rak" geen duim breed toe en voeren tenslotte zij aan zij door de finish. Een dead heat. Het was voor de organisatoren van deze kanosprints en de weinige belangstellen den, die het gure weer getrotseeerd had den om er getuigen van te kunnen zijn, bijzonder jammer dat het Zaanse „Quo Va- dis" ter elfder ure vanwege moeilijk heden met het vervoer had afgeschre ven. Het hoofdnummer van deze kano avond, een wedstrijd in tienpersoons Ca nadese kano's tussen de ploegen van „Quo Vadis" en HKV, kwam zodoende te ver vallen. „Zo vast als Haarlem", de Cana dees van de Haarlemse Kano Vereniging, kwam zodoende alleen uit het botenhuis voor een proefvaart. Een ander nieuwtje op het gebied van de kanosport in ons land, de zogenaamde C.I.-kano, een Deens bootje zonder vast boord en waarin de kanovaarder stgande zijn peddel hanteert, werd de Haarlem- De race tussen de tienpersoons kano's op het Zuider Buiten Spaarne kon niet doorgaan, maar de kano van de HKV kwam toch op het water, voor een proefvaart. mers evenwel niet onthouden. Cor de Jong van „Trekvogels", die het varen met de C.I. al knap onder de knie heeft, gaf zijn rivaal Evert van Stijn van HKV geen schijn van kans. Met. bijna 23 seconden verschil bleef De Jong aan de winnende hand. Bij de B-aspiranten R.I.S. werd de snel- Advertentie Wie heeft gelijk? Wie fyyrt* rookt heeft gelijk Ook met filter verkrijgbaar. 95 cent Zaterdag speelt het Haarlemse Jeugd- ftal om de Zilveren Bal op het V.V.V.- 'rrein aan de Zuidelijke Wandelweg in msterdam, terwijl een elftal oudere C.B.-spelers S.G.S. aan de Donkere laan 1 Bloemendaal zal ontmoeten. Voor de competitie speelt R. en W. b aan ■e Spanjaardslaan tegen Haarlem 5. R. en W. b en Rood en Wit c gaan nog ^geslagen aan de kop, gevolgd door de Haarlem-veteranen. De middenmoot wordt gevormd door CVHW 2, Haarlem 4, Haar- 5 en R. en W. a, terwijl R. en W. d en 3.M.H.C. 2 nog zonder puntenwinst zijn. °e ranglijst luidt thans: gesp. «ood en Wit b 2 Hood en wit c 2 Haarlem 3 3 C'V.H.W. 2 3 Haarlem 4 3 Haarlem 5 3 Jood en Wit a 3 Jood en Wit d 2 0-M.H.C. 2 3 pnt. gew. 4 2,— 4 2,- 4 1,33 3 1 3 1 3 1 3 1 0 0,— 0 0,- ste tijd verwezenlijkt door Heetem van „Spaarnevogels", die in de eerste serie waarin hij met anderhalve bootlengte zegevierde een tijd van 1 min. 42 sec. voor zich liet afdrukken. De spannendste strijd werd echter in de tweede serie ge streden door Kruyt van „Spaarnevogels" en de HKV'ers Giesbers en Huizinga, die met slechts één seconde verschil in deze volgorde finishten. Het nummer K.I. voor B-aspiranten werd een gemakkelijke over winning voor De Vreugd van „Trekvo gels". Bij de A-aspiranten R.I.S. zegevierde Roozen van HKV. Van de meisjes-aspi ranten R.I.S. toonde Gerry Gooier van „Trekvogels" zich duidelijk de sterkste. Feller was de strijd om de tweede en der de plaats tussen haar clubgenootjes Tiny v. d. Berg, Cobi van Aalst en Gerda Boek hof!. Een dubbele overwinning behaalde Nel Dekker van „Trekvogels". Eerst bleef zij in de R.I.S. voor dames-junioren baas over mevr. Van Oorschot van HKV en daarna klopte zij haar clubgenote Anneke Boek- hoff bij de nieuwelingen. Ook Ruud Inpijn van HKV behaalde bij de heren junioren twee overwinningen. Zowel in de R.I.S. als in de K.I. toonde hii zich sneller dan zijn clubgenoten Van Veenendaal en Van Oor schot. De strijd der nieuwelingen K.I. werd een prooi voor Engel van „Trek vogels", terwijl in de spannende R.I.S. voor nieuwelingen waarmee deze kano- sprints werden besloten de „Spaarne- vogels"-man Krijnders aan het langste eind trok. Met slechts 0,2 sec. verschil bleef hij daarin de meerdere van zijn club genoot Versterre. Uitslagen B-aspiranten R.I.S. (300 meter); eerste serie: 1. L. van Heetem (Tr.) in 1 min. 42 sec.; 2. E. Nieuwenhoven (H) in 1.45. Twee de serie: 1. E. Kruyt (Sp.) 1.49; 2. S. Gies bers (I-I) in 1.49.4. Derde serie: 1. L. Hoog kamer (H) in 1.47; 2. F. Lascaris (H). Vier de serie: E. G. v. d. Maat (H) in 1.48.8; 2. P. Fransen (H) in 2.07. B-asniranten K.T.; 300 meter: 1. F. de Vreugd (Tr.) in 1.25; 2. I-I. Weber (Tr.) in 1.30. A-aspiranten K.I.; (500 meter): B. Roozen (H) en H .de Vreugd (Tr.) gelijk (geen tijd). A-aspiranten R.I.S. (300 meter): 1. B. Roozen (H) in 1.32.4. Nieuwelingen K.I.; (500 meter): 1. W. En gel (Tr.) in 2.10; 2. A. Kriinders (Sp.) in 2.11,4. Nieuwelingen R.I.S.; (500 meter): 1. A. Krijnders (Sp.) in 2.29,4; 2. P. Ver sterren (Sp.) in 2.29,0. Junioren R.I.S.(500 meter): 1. R. Inpijn (H) in 1.31,4; 2. L. van Veenendaal (H) in 1.34.4. Junioren K.I. (500 meter): 1. R. Inpijn (H) in 2.34; 2. L. van Veenendaal (H) in 2.35,6. Dames ju nioren R.I.S.(300 meter): 1. N. Dekker (Tr.) in 1.36; 2. mevr. R. van Oorschot (IT' in 1.36.8. Meisjes nieuwelingen K.I.; (300 meter): 1. N. Dekker (Tr.) in 1.42: 2. A Boekhoff in 1.44,8. Meisjes aspiranten R.I.S.(300 meter): 1. G. -Gooier (Tr.) in 1.42.4; 2. T. v. d. Berg (Tr.) in 1.48. Wed strijd C.I.; (500 meter): 1. C. de Jong (Tr.) in 2.49.6; 2. E. van Stijn fH) in 3.12,4. De eindstand van deze driekamp luidde: 1. Haarlemse Kano Vereniging 244 punten; 2 „Trekvogels" 139 punten; 3. „Spaarne vogels" 104 punten. Gisteravond werd in het kader van de Sportweek in het Krelagehuis een zaal sportavond gehouden, die voor de weinige toeschouwers bepaald een teleurstelling is geworden. De nationale badmintonkam- pioen Bob Loo liet zonder meer verstek gaan, waardoor men ijlings voor de Duitse kampioen Walter Stuch een tegenstander moest zoeken. Geheel onvoorbereid ver scheen een uur na aanvangstijd P. Titiheru binnen de lijnen, die zich uitstekend heeft geweerd, doch die in twee sets de kracht van de Duitse kampioen moest erkennen. De volleybalwedstrijden tussen Haarlem en Utrecht waren zeer matig en evenals de basketbalwedstrijd tussen twee bondsploe- gen volkomen sfeerloos. Een viertal jeugdspelers van Duinwijck heeft, het publiek tot acht uur het wachten mogelijk gemaakt. Dat hun techniek en tactiek nog voor verbetering vatbaar zijn, bleek toen Walter Stuch en Titiheru bad minton demonstreerden. Zowel in de eerste als in de tweede set nam Titiheru aanvankelijk een voorsprong (4-1 en 5-0), maar verloor in beide sets onder druk gebracht door de Duitse kam pioen de zuiverheid in zijn spel en met 15- 10 en 15-9 werd de Haarlemmer nog vrij gedecideerd verslagen. Niet alleen de smashes maar vooral het netspel viel bij de toeschouwers in de smaak. De volleybalontmoetingen tussen Haar lem en Utrecht, eindigden zowel bij de dames als bij de héren in een 3-1 zege voor Utrecht. De Haarlemse dames gingen goed van start en wonnen vooral door goe de serves (Wil Spierings) de eerste set met 15-7. In de tweede en derde set namen de gasten ruime voorsprongen (13-4 en 10-3), maar in beide sets kwam de zege nog danig in gevaar. In de tweede set won Utrecht pas na 13-13 en 14-14 met 16-14 en in de derde set na een periode van uitstekend Haarlems aanvalsspel met 15-12. De vierde set wonnen de Utrechtse dames zonder moeite; 15-4. De Haarlemse herenploeg die met uitzon dering van Boerop (CIOS) geheel uit HVS'ers bestond, speelde zeer moeizaam. Aanvallend werd er doorzichtig gespeeld en het kostte de gasten weinig moeite om het juiste tegenspel te vinden. Vrijwel de gehele strijd bezaten de Utrechters een overwicht. Prins en Kooistra waren de Morgenavond wordt al weer een einde gemaakt aan de dertiende Haarlemse Sportweek. Het. sluitingsprogramma wordt, zoals gewoonlijk, gegeven op het Haarlem-terrein in Haarlem-Noord met zeer vele medewerkers. Het programma wordt geopend met een massale gym- nastiekdemonstratie door de jeugd (aan vang half zeven), waarna de eerste helft wordt gespeeld van de voetbalwedstrijd tussen het Haarlems elftal en de ere divisieclub ADO. Vervolgens komen keurturnploegen de aandacht vragen, waarna de tweede helft van de voetbal wedstrijd wordt gespeeld. Tot slot, zal de Sportweek officieel gesloten worden. Die voetbalwedstrijd is uiteraard de hoofdschotel. Het Haarlems elftal met spelers uit de drie semi-profclubs uit Haarlem is bijzonder sterk. Men oor- dele zelf: doel: Snijders (Haarlem); achter: Oepkes (Haarlem) en v. d. Brink (RCH); midden: Petterson (EDO), De Voogd (Haarlem) en Biesbrouck (RCH); voor: Plaizier (EDO). Kruyer (RCH), Mul (RCH), Spiers (EDO) en Groeneveld (Haarlem). Maar ook ADO, dat in de eredivisie een bijzonder eervolle plaats innam in het afgelopen seizoen, komt met een sterk elftal in het veld: doel: Kok; achter: Scherpenisse en Van der Meer; midden: Verhoek, Jans en Haak; voor: Vreeken, Den Engelse. Schuur- i en Rijnvis. .DO s aanvalsleider Carol Schuurman, die het morgenavond krijgt op te nemen tegen de Haarlem-speler De Voogd. Het kan een aardige wedstrijd wor den met aan de ene kant .elf vaardige voetballers uit drie verschillende clubs en aan de andere kant een élft'al spelers dat een klasse hoger voetbalt en boven dien volkomen op elkaar is ingespeeld. Omtrent het resultaat is dus al heel weinig te zeggen, maar het lijkt ons wel waarschijnlijk dat de krachten niet ver uiteen zullen liggen. De wedstrijd begint een half uur na het openingsnummer van de avond, namelijk om zeven uur, zodat de gehele match bij daglicht kan worden gespeeld. besten in de Haarlemse gelederen De tus senstanden werden, Haarlem—Utrecht: 15- 12, 9-15, 10-15 en 8-15. Zowel in de dames- als in de herenwed strijd werd nog een vijfde set gespeeld, die door de Haarlemse ploegen werd gewon nen. Het was jammer, dat een drietal voor aanstaande basketballers uit Amsterdam verstek lieten gaan bij de demonstratie wedstrijd tussen Nederland A en Neder land B in het Krelagehuis. Alle drie spelers zouden voor het A-team zijn uitgekomen, maar hun ploeggenoten lieten zich daar door niet ontmoedigen en wonnen de wed strijd met 62-46. Bij de rust was de stand 27-25 voor het B-team. De wedstrijd had niet veel om het lijf, maar er werd aardig gecombineerd en als demonstratie was dit treffen wel geslaagd. Een verheugend feit was, dat de Haarlemse jonge spelers zich in dit selecte gezelschap geheel thuis voelden. Knapp (ZBVS) be hoorde zelfs tot de topscorers (13). Frans de Haan (Wolves) schoot voor de A-ploeg de meeste punten bij elkaar (19). Donderdagavond speelden de softbal- ploegen van Haarlem en Amsterdam in het kader van de Haarlemse Sportweek tegen elkaar. Het werd een spannende wedstrijd, die pas in de laatste innings door de Haar lemse vertegenwoordigsters werd gewon nen. In het begin van deze wedstrijd leken de verwachtingen uit te komen. Haarlem nam al snel een ruime 30 voorsprong, die vooral te danken was aan een ferme drie- honkslag van Ilse Burger (Pinguins), die werd gevolgd door een honkslag van Joke de Jong (HHC). Hoewel ook Hannie Beren donk het goede voorbeeld van haar club genote opvolgde, leverde dit geen punten meer op, want de kordate korte stop van Amsterdam zorgde voor de derde nul. In de derde innings verkleinde Amster dam de voorsprong tot 31, maar in de gelijkmakende siagbeurt sloeg Joke de Jong de bal laag langs het eerste honk, wat voldoende was voor drie honken, maar een wm AMERICAN CIGARETTES t:; iMiiiiifii iiiiiEiiiiiiiiiiiiniMiiiiii iiiüüii veldfout van de Amsterdamse eerste honk- vrouwe stelde haar in staat te scoren (41). De Haarlemse voorsprong werd nog ver groot tot 51 door Els ter Meulen (HHC), die op een tik van clubgenote Renee Groe- newoud kon scoren. De wedstrijd leek beslist, maar de Am sterdamse dames kwamen in de zesde in nings onweerstaanbaar terug. Mede dank z'i.neën homerun scoorden zij drie punten, waardoor de spanning terugkeerde. In de laatste slagbeurt kwamen de Am sterdamse dames zelfs gelijk, maar Ilse Burger sloeg voor Haarlem met een loop ster op de honken een schitterende home run en bracht daardoor de eindstand van deze aardige ontmoeting op 75. Hoewel het gisteravond droog weer was en zelfs de zon nog scheen, was de tempe ratuur veel te laag om gymnastiek in de openlucht te beoefenen en daarom moest men grote bewondering hebben enerzijds voor het zeer talrijke publiek, dat tot het einde de demonstraties van GIOS, Virtus en Hercules bleef bijwonen, anGerzijas voor de gymnasten, die met styve spieren toch nog zo goed mogelyk hun oefeningen demonstreerden Het was dan ook niet verwonderlijk, dat sommige toestelnummers later op de avond niet meer zo goed tot hun recht kwamen en was het een zeer verstandig besluit van enkele leiders, om enkele nummers te laten vervallen. De massale nummers deden het over het algemeen heel goed, vooral als er grote groepen in het veld kwamen, zoals wij bij GIOS zagen en als er verder opstellings veranderingen in de oefeningen voorkwa men, waardoor een aardig effect verkregen werd. Ook voor de klassikale nummers, zoals evenwichtsbalk en brug, bleek serieus geoefend te zijn, terwijl de spectaculaire lange mat als steeds grote bewondering afdwong. Het ringenzwaaien van meisjes en dames was bij de drie verenigingen, stijve spieren ten spijt, zeer goed verzorgd met oefeningen van dikwijls hoog gehalte, hetgeen ook gezegd mag worden van het in dividuele turnen aan brug met ongelijke leggers en op de evenwichtsbalk. Onnodig te melden, dat bij de spring- nummers, vooral als de veerplank als afzet gebruikt werd, de deelnemers(sters) zich ten volle konden uitleven door een lange aanloop en door het neerkomen in een vrije ruimte. De handbalwedstrijd tussen Hellas en Niloc, die vanavond zou worden gespeeld, kan niet doorgaan. Zaterdag zal de Sportweek-wandeltocht opnieuw gehouden worden over een af stand van 12 km. In tegenstelling met de vorige week heeft de start thans plaats op het plein van de Gerhard MULO-school aan de Jacobstraat, tussen twee en drie uur. Een 24-jarige koopman uit Heemstede stond donderdagmiddag voor de Haarlem se rechtbank wegens oplichting van een 22-jarig meisje in Haarlem. Hij had haar met de mededeling, dat hij een huis kon krijgen in Heemstede hetgeen hem in staat zou stellen met haar te trouwen, bewogen tot afgifte van vijfhonderd gulden. Hij had echter dit bedrag in zijn zaak, een ver huur van motorfietsen, gestoken. De president, mr. N. Smits, gewaagde van een „door en door schunnige en immorele streek" en de officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van zeven naanden met aftrek van de jongeman, die reeds vier maanden in voorlopige hechtenis had doorgebracht. De jongeman had reeds enige tijd om gang met het meisje, dat thans als ge tuige was gedagvaard en zeer schuchter op de vragen antwoordde. Op de vraag of hij haar had aangeboden het geld terug te geven antwoordde zij bevestigend en bo vendien zeide zij, dat zij zich niet bedro gen had gevoeld. Haar moeder ontkende echter stellig, dat hij het geld ooit had wil len teruggeven en herinnerde aan zijn me dedelingen, in haar bijzijn over het beoog de huis gedaan, volgens welke hij het al gekocht had en bezig was het in te rich ten, maar het haar pas wilde laten zien als het helemaal klaar was, hetgeen hij leuker vdbd. De officier van Justitie achtte overigens de oplichting niet duidelijk bewezen omdat men achter de opzet nog een vraagteken zou kunnen zetten, maar verduistering wel. Hij kwam daarna tot de genoemde eis. De raadsman, mr. B. W. Stomps, achtte echter ook de verduistering niet bewezen, aangezien het meisje erkent, dat hij het geld wilde teruggeven maar dat zij het niet wilde accepteren. Daarom vroeg hij ook voor het tweede ten laste gelegde vrij spraak. De rechtbank zal op 26 juni uit spraak doen. Vrijspraak De Haarlemse rechtbank heeft donder dag een 21-jarige machinist vrijgesproken van het ten laste gelegde: diefstal van een bestelauto. De jongeman was op 22 april het erf van een boerderij in Haarlemmer meer opgestapt, waar een landarbeider werkzaam was aan zijn bestelauto. De machinist toonde belangstelling voor de auto. De landarbeider wilde deze voor driehonderd gulden verkopen. Hij toonde zich eerlijk en somde de machinist de ge breken van de auto op. De machinist stapte in de wagen en reed weg. De landarbeider Advertentie Als U f250.- voor een twee-ogige spiegelreflexcamera wilt besteden, dan kiest U natuurlijk een ZEISS IKON. Het ideaal van de foto-amateur die méér wil dan een kiekje alleen. De Zeiss Ikon IKOFLEX kost thans nog slechts f230.-. In het grote, heldere matglas met de uitklapbare loupe riet U de foto In zijn ware grootte! De schaal van de ingebouwde belich tingsmeter ziet U bij de Ikoflex Favorit en Ikoflex 1c In het matglas. Foutie ve belichting uitgesloten, want steeds kunt U de uitslag van de wijzer controleren. Ikoflex 1c met Novar 3.5 f 283.-, Idem met Tessar 3.5 f330.-. De Ikoflex Favorit f586.-. Uw fotohandelaar heeft ze! nam aan, dat de aspirant-koper een proef- ritje ging maken, doch de man kwam niet meer terug. Donderdagmorgen stond de machinist voor de rechtbank. Hij verklaarde niet de bedoeling gehad te hebben de auto te ste len. Hij zou in Den Haag een koper heb ben geweten en daarom was hij in de rich ting Den Haag gereden. Bij Wassenaar had hij panne gekregen. Hij had de wagen in een garage gestald en was deze de andere dag gaan ophalen. Tevens had hij toen de politie van het gebeurde op de hoogte ge steld. De officier van Justitie mr. R. W. H. Pitlo noemde de machinist „een handige deug niet, die al enkele veroordelingen achter de rug heeft". Hij eiste twee maanden ge vangenisstraf met aftrek wegens diefstal van een auto. Mr. S. Groen bepleitte vrij spraak omdat hij het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Voorts vroeg hij verdach te onmiddellijk in vrijheid te stellen. Na dat de rechtbank in raadkamer was ge weest, werd onmiddellijk uitspraak ge daan. De verdachte werd vrijgesproken en onmiddellijk vrijgelaten. Advertentie LOCOMOTIEF en RUDGE RIJWIELEN Alléén Gierstraat 40 - 42 - Haarlem Tijdens de dienst in de Gereformeerde kerk in het houten kerkgebouw aan de Croesenstraat te Haarlem, die zondag om tien uur aanvangt en geleid zal worden door ds. D. Ringnalda, gereformeerd predikant te Overveen, zuilen de landelij ke zendingsdeputaten afscheid nemen van ds. H. van den Brink, thans met verlof in Nederland vertoevende. Op 22 juni zal hij als missionair predikant naar zijn stand plaats Makassar op Zuid-Celebes terugke ren. Ds. A. Dragt J. Hz. van Nieuwer- Amstel zal ds. Van den Brink namens de commissie Sumak (SumatraMakassar) van de Raad van samenwerkende gerefor meerde kerken in Nederland toespreken. Bij dit afscheid zullen ondermeer aanwe zig zijn dr. W. G. Harrenstein, oud-leger en vlootpredikant, als afgevaardigde van de generale zendingsdeputaten en ds. B. Rigters, directeur van het Zendingscen trum. (Verkort weergegeven) Bakenessergracht. Het ingezonden stuk van de heer J. v. d. W. over de ei'barmelijk slechte toestanden op de Bakenessergracht is mij uit het hart gegrepen! Genoemde verschijnselen zijn inderdaad in flagrante strijd met alle begrippen van hedendaagse hygiëne en gezondheidszorg. Ik hoop, dat de gemeenteraadsleden eens komen kij ken, en vooral de Wethouders van Open bare Werken, Volksgezondheid en Finan ciën! Wij leven toch niet meer in de 16e eeuw! Een bewoner.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17