drink Haarlemse „Snelverband" bezorgde invaliden mooie boottocht Haarlems Dagblad Filmploeg werkte drie dagen in Delftwijk tussen de nieuwbouw Balletklassen van Toonkunst 0.1fe&arttunSa Aanmeldingsformulier DE BEURS van gisteren Nieuw werk van Oscar van Hemel Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Vaderdag 1958 wee broeders kwart eeuw bij katholiek onderwijs Bejaarden in de zvolken Burgerlijke Stand van Haarlem Toestanden in sommige tehuizen gekritiseerd Verkoop van huizen in het Notarishuis UIT STAD EN STREEK Mr. Vorstman en echt genote leggen functie neer Kunstmaand Amsterdam VRIJDAG 13 JUNI 1958 f, Drie dagen heeft een filmploeg van Trio- jilm uit Amsterdam in Haarlem opnamen gemaakt voor een produktiefilm in op- iracht van de Nederlandse Stucadoor- oatroonsbond en de Nederlandse steen- 'gaasfabrikanten en drie dagen lang ook heb ben de hoofdrolspelers, mejuffrouw Henriëtte van Haren Noman en de heer Sven Göransson, beiden uit Heemstede, keer op keer dezelfde zinnetjes moeten :eggen en op steeds een andere manier 'angs enkele half-afgebouwde huizen in delftwijk moeten lopen. En dat alles omdat produktieleider-re- lisseur B. Roozemond („zeg maar Bertje, vant dat doen ze allemaal") het wilde. In iet begin van dit jaar is men met de voor bereidende werkzaamheden aan deze film begonnen. In Zutfen, Barendrecht, Rotter dam en Vlaardingen, volgens een scenario van de opdrachtgevers en naar een draai boek van de heer Roozemond. Steeds weer zocht men nog niet voltooide woonblokken op om op deskundige wijze op het cellu loid vast te leggen waarom goed stuca- doorswerk op steengaas de ideale manier van het vervaardigen van een muur of een plafond is. Steeds weer wrong cameraman Klaas B. Nanning zich in alle mogelijke bochten om de werklieden uit de juiste boek te filmen, terwijl de ^eluidtechnicus, 'Vim van Baarle druk in de weer was met allerlei draden en bandrecorders om het jiijpassend geluid op de band vast te leg- ;en. Haarlem werd uitgekozen om als ach- rgrond voor het speelgedeelte van deze ilm te maken. In Delftwijk is men drie iagen bezig geweest om Henriëtte („Jet") van Haren Noman uit een auto te laten stappen, langs de huizen in aanbouw te laten lopen en opzichter Sven Göransson ie laten vragen hoe het toch komt, dat de douw van een goed huis zo lang duurt. De opzichter vertelde dat en liet keer op leer zijn gaste een paar toekomstige ka- roers zien waarin op een bepaalde wijze sestucadoord was. Uiteraard op steengaas. Advertentie KOFFERSCHRIJFMACHINES vanaf 225. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De leerlingen van de St. Aloysiusschool i de Molenwerflaan en die van de jon- esschool „St. Joseph" aan de Herenweg Heemstede vulden donderdagmorgen de il van het Minervatheater, waar de fees- %e huldiging plaatsvond van broeder Hons, die zijn zilveren jubileum als on- irwijzer bij het r.-k. onderwijs vierde en te thans hoofd is van de St. Aloysius- chöol. De tweede jubilaris, ook al in het Hyer, was broeder Wilhelmus, die sedert 555 hoofd is van de St. Josephschool. Uit •et enthousiasme, dat de leerlingen tijdens Huldiging van deze beide broeders op dachten, bleek wel duidelijk, dat de kin eren zeer tevreden met hun hoofdonder wijzers zijn. Broeder Alfons is niet alleen hoofd van e St. Aloysiusschool, maar ook onder- Hecteur van het Broederhuis aan de He lweg en tevens verzorgt hij sinds kort de ;4ministratie van alle scholen van de St. 'avo-parochie. Zelf geeft hij les in de zes- klasse van zijn school en onder zijn be- "'nd is daar al het nodige gemoderniseerd. feestdag voor broeder Alfons was be tonnen met een plechtige gezongen mis a de parochiekerk van O.L. Vrouw He- .'olvaart, opgedragen door pastoor H. A. J. Drost met assistentie van zijn beide kape- aans. In het Minervatheater bood een van de klingen aan broeder Alfons het geschenk 5n zijn klas aan: een portefeuille voor '•'n administratie. In de St. Bavoparochie- H was 's morgens een H. mis opgedra- on voor broeder Wilhelmus door pastoor pouw. Ook broeder Wilhelmus mocht in d Minervatheater enkele cadeaus in ont- an§st nemen, namelijk een fruitmand en akele boekwerken. De kinderen werden daarna onder luid -juich op een ijsje getrakteerd en kre- -n tot besluit van het feest een filmpro- :ramma voorgeschoteld, bestaande uit journaals, twee tekenfilms en de film Hots en scheef" met Stan Laurel en liver Hardy. Daarna volgde nog een in- cme huldiging van beide jubilarissen in yeuw-Berkenrode" door beide schoolbe- Uren en het personeel. De hoofdrolspeelster Henriëtte van Haren Noman uit Heemstede, die in Delftwijk voor cameraman Klaas B. Nanning en ten behoeve van alle andere leden van de Triofilm-ploeg een paar keer een straatje moest in wandelen. Dit was een gering onder deel van de film, die gemaakt wordt ten behoeve van de Nederlandse stu- cadoor-patroonsbond en steengaas- fabrikanten. De hoofdrolspelers hadden het daarbij niet gemakkelijk want de heren Roozemond, Nanning en Van Baarle waren niet spoe dig content. Na drie dagen repeteren, wachten op zon, weer repeteren, weer wachten op zon en eindelijk draaien, was de Triofilmploeg tevreden. De opzichter en de aspirant-bewoonster konden naar huis gaan, er werden nog een paar buiten opnamen gemaakt en men vertrok weer. Opnieuw naar een andere stad. waar weer een andere manier van stucadoren toege past wordt. In het begin van de maand augustus moet deze film gereed zijn. Maar voordat het zover is moet er nog heel wat geknipt worden in die vele honderden meters cel luloid, want het hele filmpje gaat niet langer dan twintig minuten duren. De Haarlemse sigarenwinkeliers heb ben donderdagavond hun traditionele rit langs de bejaardenhuizen gemaakt, waar bij de mannelijke bejaarden sigaren wer den aangeboden. Voorafgegaan door een ge luidswagen, begonnen zes bestelauto's en 'n personenauto, waarin de voorzitters van de plaatselijke afdelingen van de sigaren winkeliers-organisaties waren gezeten, bij de Schalkwijkerweg hun rondtocht, waar bij eerst het rooms-katholieke bejaarden tehuis aan de Hagestraat, vervolgens het gereformeerde op de Herenvest, het Ne derlands-hervormde in de Jansstraat, het gemeentelijke op de Schotersingel en het evangelisch-lutherse in het Westerhout- park met een bezoek werden vereerd. De ouden van dagen waren na dit be zoek letterlijk en figuurlijk in de wolken, hetgeen onder meer blijkt uit de talrijke enthousiaste reacties, die de sigarenwin keliers ieder jaar na hun rondrit berei ken. BEVALLEN van een zoon: 11 juni: W. van Berkel-Van Trigt; 12 juni: M. C. E. Steenken-Van Steijn. BEVALLEN van een doch ter: 11 juni: D. Schoone-Van der Bijl, C. A. E. Verweij- Abspoel, J. M. G. Hoekstra-Mulder, C. J. P. M. M. Vriend-Van Ederen. ONDERTROUWD: 12 juni: F. W.. Gaas beek en J .de Graaff, J. Stiemer en M. C. M. Dekker, A. de Groot en G. J. J. G. Hommes. GETROUWD: 12 juni: W. Leijdekkers en C. L. M. Kubatz, J. G. van Berkum en R. Kappeler, M. P. Vlaming en B. Visser, A. Gelein en J. W. A. van Zonneveld, J. Ha- zelhorst en J. M. Torcque, H. M. Drost en T. Winkel, G. Bleeker en H. L. Kieft, A. van Brug en M. G. Hoogendoorn. E. H. Alles en W. C. Heijneman. OVERLEDEN: 10 juni: W. M. Wesseling, 63 j., M. v. Heemskerkstraat; F. de Vos, 66 j., Olmenstraat; 11 juni: T. N. Oud, 61 j., M. v. Heemskerkstraat; J. Kruiswegt, 75 j., Rijksstraatweg; C. M. G. Gründemann- Timp, 65 j., Grote Markt. Katholieke Bejaardenbond De Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden in de bisdommen Haar lem en Rotterdam heeft gisteren in Haar lem zijn jaarvergadering gehouden. De bondsvoorzitter de heer W. H. Hesselaers uit Rotterdam heeft er tijdens deze ver gadering op gewezen, dat de bejaarden zorg nog dient te worden verbeterd. Aan dacht vroeg hij voor de toestanden in particuliere bejaardentehuizen, die dik wijls zeer slecht zijn. Aan de vergadering ging een h. mis in de dekenale St. Josefkerk vooraf. De bonds- adviseur pater A. van Dieren O.P. hield de predikatie. Daarna kwam men in café restaurant Brinkmann bijeen, waar de koffie en de lunch werden genuttigd. In een uitvoerige beschouwing wijdde de bondsvoorzitter ondermeer aandacht aan de positie van de bejaarden, die nog moet worden verbeterd. Er wacht daarom veel werk voor de bond. Vele bejaarden ver keren in slechte financiële omstandighe den. De huisvesting is dikwijls te beperkt en de prijzen van kamers en dergelijke zijn veelal zo hoog, dat de bejaarden het geld hiervoor niet kunnen opbrengen. De verzorging in particuliere tehuizen is soms zeer slecht. Om de bejaarden niet te doen vereenzamen zal het nodig zijn hen actief te doen zijn door middel van nuttige be zigheden. Tenslotte zei de voorzitter te ho pen, dat ook bejaarden uit middenstands kringen in ruime mate tot de bond zullen toetreden. Medegedeeld werd, dat het aantal leden per 1 januari 1958 13.159 bedroeg. Vorig jaar werd een ledenwinst van 697 bejaar den geboekt. Er zullen in de komende maanden vier districtsvergaderingen wor den gehouden om het ledental te vergro ten. De voorzitter van de Unie van Katholie ke bejaardenbonden de heer Th. Steinmetz hield een beschouwing, waarin hij onder meer zei: „Bejaarden behoeven niet be klaagd te worden. U bent geen „Oudje". Men moet eerbied voor u hebben geen meelij. Ieder wil maar de bejaarden hel pen en het „bejaardenprobleem" oplos sen. U moet de hulp, die van alle kanten wordt aangeboden, durven weigeren. Dan hebt u zelf ook iets te doen". cooooooooooonocrxyioocoona WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De uitslag van de donderdagmiddag in het Notarishuis te Haarlem gehouden ver koping van huizen luidt als volgt: Cecilia- steeg 3, F. A. Groen q.q. 5400; pakhuis aan de Bakenessergracht P. J. van Goor 4965; Voortingstraat 17 J. J. Jacques /-J875; Brouwersvaart 12 N.'N. 3100; Pre sident Steynstraat 18, A. M. Smit q.q 10.000; Dr. C. A. Gerkestraat 21 zw. en rd.t Zandvoort, mevrouw C. W. G. Reindersma- Rieder 12.640; Dr. C. A. Gerkestraat 23 zw. en rd., Zandvoort, mevrouw M. J. v. d. Sluis-Raamsdonk 12.750.Dr. C. A. Gerkestraat 25 zw. en rd., Zandvoort, mevr. G. Stuurman-Witkop 12.350; Dr. C. A. Gerkestraat 27 zw. en rd., Zandvoort, F. H J. Raasveld q.q. 11.205; Brouwersstraat 107, H. I. van Goor 3.375; Paul Kruger- straat 70, opgehouden op 4200; Heren singel 25, 25 a, 23 a tot en met f, opgehou den op f 30.000. Vervallen zijn Kleverparkweg 29 en Lin- schotenstraat 46. Advertentie „Iris" is geen nieuw merk! alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken! Nieuws in het kort In "de afgelopen maanden hebben de le den van de Haarlemse e.h.b.o.-vereniging „Snelverband" gelden ingezameld voor de jaarlijkse boottochten voor invaliden. Die genen, die hiervoor hebben geofferd be hoeven daarvan geen spijt te hebben. Want de gelden hadden niet mooier en nuttiger besteed kunnen worden. Woensdag en donderdag zijn de boottochten gehouden De salonboot „Succes" uit Leiden was hiervoor opnieuw als een soort hospitaal schip ingericht, teneinde zowel woensdag als donderdag telkens ruim honderdvijf tig chronische zieken en invaliden te kun nen vervoeren. Zij worden thuis verpleegd of in inrichtingen als „Unicum" en „De Zonnebloem". Men beperkt zich voornamelijk tot de pa tiënten, die haast alleen bij dergelijke ge legenheden het huis of het bed voor een keer kunnen verlaten. Autobezitters stel len ieder jaar belangeloos hun auto's be schikbaar voor het vervoer van de invali den naar en van de boot. In de ernstige ge vallen regelt de G.G.D. het vervoer. Het was 's morgens uiteraard een drukte van aan en afrijdende auto's. Dit in laden" vormt een tijdrovend onderdeel van de tocht. Op het schip waren de Haarlem se arts J. Segaar en verpleegsters aanwe zig, die zich met de leden van „Snelver band" de gehele dag met de verzorging van de passagiers bezighielden. De vrolijke stemming werd mede te weeg gebracht door een orkestje onder leiding van Gerry Breed en de humorist-confé rencier Frans Eykhof, die onvermoeibaar zijn geweest in hun pogingen de opvaren den te vermaken. De boot kon telkens om ongeveer half negen vertrekken, waarbij dan via Spaar ne en Noordzeekanaal de Zaan werd op gestoomd. Met de grootste interesse be keken de opvarenden hier de grote bedrij vigheid der industrieën en het scheeps verkeer, waarbij men het geluk had op het Noordzeekanaal enkele zeekastelen te passeren. Als reisdoel was voor deze dag gekozen het restaurant „De Waakzaam heid" in Koog aan de Zaan; een voor een dergelijke gelegenheid welhaast ideale be stemming, omdat de boot kan meren aan een steiger die direct grenst aan de zaal Hier wachtte de opvarenden een voortref felijke warme lunch. De voorzitter van de bootcommissie de heer Th. A. C. de Vries voerde hier het., woord en dankte alle mil de gevers. De 'voorzitter van „Snelver band" de heer J. Schotman was evenmin karig met zijn erkentelijkheidsbetuigin gen. De eerste dag was ook aanwezig de voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Vex-eniging voor E.H.B.O. de heer J. van Roon, die verklaarde verbaasd en ver rast te zijn over het prachtige werk, dat de Haarlemse afdeling telkens verricht B.N.A. De Bond van Nederlandse Ar chitecten zal in mei 1959 zijn voorjaarsver gadering in Haarlem houden. In tal van jongemeisjesharten leeft de beheersing van de danskunst als een wens droom, die zonder veel moeite verwerke lijkt kan worden. Wat gracieuze beweging wat gevoel voor ritme, wat fantasie en enig idee van costumering worden vaak voldoende geacht om als danseres in solo- dansen of in balletdansen indruk te kun nen maken. De danslerares Nel Roos, die les geeft aan de Haarlemse Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst, heeft haar leerlingen wel tot andere gedachten gebracht. Zij heeft hun duidelijk gemaakt, dat voor de kunstdans, als voor elke kunst, techniek nodig is en het ver krijgen van die danstechniek is geen een voudige zaak. Daarvan zijn de talrijke toe schouwers onder wie mevr. mr. Prinsen- De Jong. echtgenote van de Commissaris der Koningin, bij de openbare lesdemon- stratie, die Nel Roos met haar leerlingen donderdagavond in de stadsschouwburg gegeven heeft, wel terdege overtuigd ge raakt. Met verschillende leeftijdsgroepen werd een indruk gegeven hoe er in de les wordt gewerkt. Daarbij konden direct de resul taten van de training worden waargenomen in enkele improvisaties en oefeningen van aaneengeschakelde elementaire dansbewe- gingsvormen. Nel Roos ging daarbij de Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 juli 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen moeilijkheden niet uit de weg, hetgeen voor ai te gemakkelijk over de danskunst den kende danslustigen ongetwijfeld van heil zame betekenis zal zijn geweest. Buiten een met toewijding en behoorlijke beheersing gedanste „Studie" door de avondklas, kwamen er op deze avond nog twee balletten tot uitvoering. Het eerste een kinderballet, werd een opeenvolging van verrassingen. Een leerlinge van de school, Ina Beenhakker, had het gegeven voor dit ballet bedacht. Van een kudde berggeiten, die door twee kinderen wordt gehoed, is een geitje weggelopen. De kin deren moeten in opdracht van hun ouders het verdwenen diertje gaan zoeken en op die speurtocht beleven zij allerlei wonder lijke avonturen. Het geitje wordt tenslotte gevonden en het eind van de geschiedenis is, dat de ouders verouderde inzichten laten varen en het wijze besluit nemen hun kin deren naar school te laten gaan en ze voor lopig niet meer arbeid te laten verrichten Dit verhaal is door Ina Beenhakker aller aardigst uitgewerkt. Zij heeft aan deze pantomime voortreffelijke, uitstekend klin kende en ook geavanceerde pianomuziek toegevoegd, die een prachtige eenheid met hef, dansgebeuren vormt. Zij zelf speelde haar compositie virtuoos en met levendige expressie. Een verrassing werden ook de choreografie en de costumering van Nel Roos en het dansen door de hoofdfiguren van het verhaal en de fantastische wezen tjes als ijspegels, bosgeesten, eekhoorns met kolossale pluimstaarten, wijze uiltjes en „gewone" mensen: de dorpsbewoners zigeunerinnen en schoolkinderen. Dit bal let, „Het verdwenen geitje" genaamd, ont wikkelde zich vlot, in een sterke eenheid en met een spanning, die geen enkel ogen blik verflauwde. De avond werd brillant. besloten met het ballet „Carnaval" op de gelijknamige cyclus pianomuziek van Robert Schumann. Dit ballet werd een sprankelend tafereel van carnavalspret en jool, van koketterie en romantische verliefdheid, van beminne lijke gratie en van geestige typering, alles gedragen door de schone spirituele en ook lyrische muziek van Schumann en in stra lende luister gezet door een kleurenspel van caleidoscopische veelvuldigheid en bewegelijkheid. Dit ballet had een overrompelende wer king en het leek daardoor wel of het feest gewoon voortgezet werd, toen bij de hul diging van Nel Roos, de pianist Henk van Gelder en alle andere medewerkenden tal rijke bloemstukken het kleurenspel nog in tensiever maakten en de uitbundige car navalsstemming opnieuw deden oplaaien. Deze leerlingenuitvoering werd inderdaad een echt dansfestijn. P. Zwaanswijk Hier wordt immers met het grootste ge noegen hulp geboden aan de invalide me demens. Vervolgens werd de heer Frans Bout op het toneel ontboden, die dit jaar een kwart eeuw lid van „Snelverband" is. Hem werd hiervoor de dr. Tilanusmedaille op de borst gespeld, waarbij de heer Van Roon verklaarde, dat deze onderscheiding slechts in bijzonder zeldzame gevallen wordt uitgereikt. De jubilaris heeft als e.h.b.o.-er een dergelijke staat van dienst dat het bestuur geen ogenblik behoefde te aarzelen hem de medaille toe te kennen Spreker complimenteerde de heer Bout met de pas verworven onderscheiding en sprak daarbij de hoop uit, dat de vereni ging nog vele jaren van zijn krachten zou mogen profiteren. Een spontaan aangehe ven „Lang zal hij leven" en het aanbieden van geschenken door de heren De Vries en Schotman namens „Snelverband" be eindigden dit korte officiële intermezzo Hierna werd gezamenlijk de maaltijd ge bruikt, waarop na afloop nog een succes vol optreden van Frans Eykhof volgde Intussen was de tijd voor de terugreis weer aangebroken en nadat alle deelne mers hun plaatsen hadden ingenomen wendde de Succes" zijn steven om langs dezelfde route de tocht naar de Spaarne stad te ondernemen. Gelukkig heeft zich beide dagen geen enkel ongeval voorge daan, zodat des avonds een schip met dank bare en enthousiaste opvarenden in Haar lem arriveerde. Bijzonder vermoeiende dagen ongetwijfeld voor de dames- en he renleden van „Snelverband", die geen in spanning te groot is geweest om hun pas sagiers een onvergetelijke tocht te bezor gen. Maar de dankbetuigingen der invali den zijn hiervoor de mooiste beloning. AMSTERDAM Voor de tiende achtereenvolgende beurs dag gaven de aandelen Unilever een koers stijging te zien. Bij de opening vormde zich in dit fonds een grote hoek en de handel droeg een ouderwets levendig karakter De openingsprijs werd bepaald op 360 tegen vorige slotprijs 353Vi. De belangstel ling ging hoofdzakelijk uit van publieke zijde. De arbitrage kon slechts sporadisch in het strijdperk treden. Nu deze aandelen in tien beursdagen zonder onderbreking een koerswinst hebben behaald van onge veer 37 punten, werden ter beurze alle mogelijke gissingen gemaakt en stak het bonusgerucht de kop weer op. De vaste tendentie voor het margarinefonds trok de overige markt mee. Unilever sloot op 357 V2. Aandelen Philips waren een punt hoger bij kalme handel. AKU ondervond weer vraag en monteerde ongeveer 2 pun ten. In de oliehoek viel de stemming een beetje tegen. Na op f 173 te zijn geopend daalden aandelen Kon. Olie tot f 172.70 en verloren zodoende opgeveer f 0.60 bij de vorige dag. Het fonds bleef f 0.30 be neden New Yorkse pariteit. In de morgen uren werd voor deze aandelen als hoogste prijs betaald f 173.40. De handel was zeer gering. De scheepvaarten lieten zich wederom gelden. De hausse van de laatste dagen zette zich hier voort met koerswinsten van 1 tot 2 punten. De meeste aandacht ging uit naar aandelen Scheepvaartunie, die ongeveer 3 punten hoger uit de markt werden genomen. Nu er een einde is ge komen aan de ongunstige berichten voor de scheepvaartmaatschappijen, meent de beurs, dat deze sector verhoudingsgewijs te laag genoteerd staat en goede specula tieve mogelijkheden in zich bergt. Van de cultures was Senembah bij opening 1 punt in reactie op de force koersstijging van de vorige dag, maar in het verdere beurs- verloop werd dit punt ingehaald en kwam het fonds nog iets boven de vorige slot prijs te liggen. Amsterdam rubber, wat achtergebleven, boekte een winst van punten terwijl Ver. Deli 1 punt hoger noteerde. De Biliton sloot op 189V2 (181) De ondertoon in kortlopend staatspapier lag iets gemakkelijker. Het langlopende papier bleef vrijwel onveranderd. Verder werden nog vernomen aandelen Lucas Bols op 290 bieden (271) op het verschenen gunstige jaarverslag. Aandelen Neder- landsche Ford werd op 190 laten geadvi seerd tegen de vorige dag 190 op mede delingen uit de jaarvergadering. Ver enigde Blikfabrieken werd vernomen op 126 ex 9 percent dividend (133 cum di vidend). Prolongatie 4 percent. (ANP) NEW YORK De oliewaarden leidden het stijgende stij gende koersverloop, dat plaats had bij een grotere omzet. Ook de Spoorwegwaarden sloten hoger. Vele industriële fondsen ontmoetten vraag, waarbij stijgingen van 1 tot 2 dollar niet zeldzaam waren. De markt werd beïnvloed door veel gunstig zakennieuws. Bij de olies sloot Kern Coun- tyland 2 dollar hoger. Alcoa steeg bijna 3 dollar op het nieuws dat de regering haar aluminiumvoorraden wil vergroten. Bij de rubberwaarden sloot Goodyear 3 dollar hoger. Zenith Radio sloot eveneens 3 dol lar hoger. General Motors was actief door een blok van 13.000 aandelen. Lorillard Boeing Airplane, Jersey Standard en Hupp hadden grote omzetten. De industrie-, olie- en aluminiumfondsen waren willig; de staalwaarden vast; de autowaarden prijs houdend en de vliegtuigbouw- en tabaks waarden onregelmatig. Het industriegemiddelde kwam van 467,93 op 471,42; dat voor spoorwegen van 116,80 op 117,03 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 90,78 op 90,80. De omzet steeg van 2.570.000 aandelen tot 2.760.000. Van de 1198 verhandelde fondsen sloten er 595 hoger en 329 lager. (UP). Oefening E.H.B.O. Vrijdag 27 juni houdt de afdeling Haarlem van de r.-k. vereniging voor E.H.B.O. „Sint Bernar- dus" een oefening op het bouwwerk van de rooms-katholieke kerk aan de Tessel- schadestraat in Oud-Schoten. Veronder steld wordt dat enkele personen gewond geraakt zijn, waarna leden hulp zullen verlenen. De oefening begint om acht uur des avonds. „Naast d' Appelaar". Het clubhuis „Naast d'Appelaar" aan de L' mstraat 19 te Haarlem houdt maandag 16 en dinsdag 17 juni een clubhuistentoonstelling, waar ouders en belangstellenden in h'et werk welkom zijn. Men kan een indruk krijgen van de activiteiten van de kinderen. Ook worden volksdansdemonstraties gehouden. Voor kinderen wordt op woensdag 18 juni een poppenkastvoorstelling gegeven en op donderdag 19 juni wordt een film vertoond. Geslaagd. Voor het examen ter ver krijging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage is geslaagd mej. A. F. M. Levelt te Heemstede. Een uitvoering. Op woensdag 18 juni geven leerlingen van Roel Riphagen en J. van der Beek, docenten van de Stichting Muziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, een uitvoering in de grote zaal van de muziekschool. „Geloof en Wetenschap" Mr. F. Vorstman en mevrouw Th. Vorst- man-Coelen in Haarlem hebben de leden van de stichting „Geloof en Wetenschap" laten weten, dat zij zich als voorzitter en secretaresse-penningmeesteresse zullen te rugtrekken. Zij hebben zich respectievelijk 35 en 30 jaar met grote toewijding aan het werk van „Geloof en Wetenschap" gewijd. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal de opvolgers van de scheidende be stuursleden dienen aan te wijzen. Het concert dat het Hollans Strijkkwar tet (Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin, Carel van Leeuwen Boomkamp) gisteravond voor abonnés van de kunst maand Amsterdam in de Kleine Zaal van het Concertgebouw gaf, bracht de premiè re van een in opdracht van de stichting Kunstmaand gecomponeerd werk. Het be trof een kwintet voor klarinet, 2 violen, altviool en cello van Oscar van Hemel, uitgevoerd met medewerking van de kla rinettist Jolle Huckriede die zich reeds op een vorig concert n samenwerking met het strijkersensemble had laten horen in het klarinetkwintet van Mozart. Van Hemel bleek het zich bij de vervul ling van zijn opdracht niet gemakkelijk te hebben gemaakt en het werk getuigde aldus van zijn persoonlijke verstandhou ding met de muziek tijdens het ontstaan van deze compositie. Bij alle spanningen en conflicten die het werk bevat, verliest het geen moment zijn innerlijke samen hang; het symptoom hiervan is dat de componist, bij gebruikmaking van een sterk chromatische muziektaal, d.w.z. ten derend naar de gelijkwaardigheid der hal ve tonen, niet op het punt van de atona liteit komt, het totale nulpunt waarop de muziek in de agregaatstoestand van be vriezing kan overgaan. Voortdurend blijft het besef van een totaal middelpunt van waaruit de andere tonen zich waaiervor mig uitspreiden, en dit spel van de, uit een onzichtbaar punt geleide spanningen, is met grote beheersing gespeeld, waar bij in 't bijzonder opvalt dat Van Hemel, ondanks de dikwijls „riskante" verschui vingen met de logica van het oor geen mo ment in strijd komt. Zelfs bij een eerste aanhoren bleken de sterke emotionele drijfveren die de componist geleid hadden: in een vinnig motievisch wisselspel in het eerste deel, in een funèbre passage uit het andante, in een prachtig elegisch frag ment uit het afsluitende thema met varia ties. De toehoorders toonden zich met een warm applaus dankbaar voor deze uit voering van een boeiend hedendaags werk stuk. Moge het niet bij deze première al léén blijven. Het Hollands Strijkkwartet gaf van de nieuwe compositie een zeer pregnante in terpretatie. Het ensemble had de avond geopend met het kwartet op. 59 no. 2 van Beethoven en voerde na de pauze Dvo rak's zesde kwartet in F gr.t. uit. Het ge liefde werk werd met alle gusto en fan tasie die deze wat ouderwets-verhalende maar charmerende muziek bezielt, ge speeld; een uitvoering die de musici te recht veel succes opleverde. Sas Bunge Slotkoers gisteren 3-3%% Nederl. '47 91*4 3% Nedl. 1962/64 94'6/io A.K.U180% Calvé Delft298 Van Gelder Zonen 177% K. N. Hoogovens.299 Nederl. Ford 490 N. Kabelfabriek.255 gew.Philips Gloeil. 286 Pref.PhilipsGloeil. 154% Unilever 357% Wilton Fyenoord 188J/2 Dordtsche Petrol. 726% Kon. Petroleum., ƒ172,70 Billiton189% A'dam Rubber 69% K.L.Mƒ101,80 Holl. Amer. Lijn.147 K.N.S.M139% N. Scheepv. Unie 117% v. Nievelt Goudr. 130 Phs. v. Ommeren 225 H.V.A105% Verg. Deli Mijen 91 Amsterd. Bank.. 223% Nat. Handelsbank 85% Ned. Handel Mij167 Rotterd. Bank180 Twentsche Bar k.164 Anaconda Copper 49% Bethlehem Steel42% U. S. Steel 65»/ia Genera] Motors.. 38°/ir Shell Union72H Tiripwatpr 24 7'ó Heden 13.45 uur 91% 94% 182% 299 178 298 190 257 286% 154% 362 187 737 175,10 187 71 101,80 146% 141 119 133 226 110 91 224 86 167 180 164 49% 42 65% 38 72% 24

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3