Horen en zien FILTRA Son filtre est si pur UMPIE IN DE DROOMTUIN RUSTIGE LANDING Agenda voor Haarlem Ploegsporen van het begin der jaartelling in Santpoort ontdekt 4 AANKONDIGINGEN EN U it gebalanceerd „A la Carteop televisie Sportreportage De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Rioolsleuf legde historische agrarische resten bloot De bevolking van Nederland Sir John Cockcroft eredoctor te Delft Meer schepen op Arabische „zwarte lijst" In één nacht: nieuwe brug naast kapotte oude Expoge-congres te Breda Boerderijbrand Expositie over Haagse letterkunde Kerkelijk Nieuws Examens Geen vereveningskas voor de kolenmijnen Gouden medaille voor Nederlandse rozenkweker DINSDAG 17 JUNI 1958 lilo Ook na het door velen met spanning af gewachte vraaggesprek van Evert Garret- sen met Kees Pellenaars en de renners Wout Wagtmans en Daan de Groot, waar bij de heer Pellenaars iedere verdere sa menwerking met de sportcommissie der K.N.W.U. afwees, kon men maandagavond tijdens de VAR A-uitzending zijn toestel gerust laten aanstaan. Want wat Patti Page en haar „Fives" zongen was weer al lemaal erg verzoenend en wat vervolgens de yogi dr. R. Polderman aan zijn inter viewer Max Dendermonde over de yoga- therapie deed zien en horen, was zeker leerzaam. De bijna ongelooflijk aandoende buikspieroefeningen, welke hij zijn zoontje voor de lens liet doen, toonden aan dat men voor het beoefenen van deze lichaams cultuur geen tanige Indiër hoeft te zijn. Zijn dochtertje demonstreerde vervolgens hoe men de rugspieren soepel houdt. Wat de therapeutische waarde van deze oefe ningen aangaat noemde dr. Polderman onder meer een betere „doorbloeding" van verscheidene gedeelten van het lichaam, inwendige massage en in het algemeen het herstel van een harmonisch evenwicht in het lichaam, die men overigens niet los kan zien van een geestelijke rust. De arts had bij zichzelf op deze wijze een hart afwijking „weggewerkt". Max Dender monde erkende volmondig de betekenis van dit alles in een tijd, waarin velen, zoals hij zei, aan vlijt ten onder dreigen te gaan. Dit programmadeel was op zichzelf een aardig tegenwicht voor de Tour-troebelen en de spanningen op Cyprus, die na het journaal door dr. L. de Jong waren toege licht. Na de pauze kon men een marionetten- satire zien van Jan Nelissen en Wim Bij moer, op tekst van Evert Werkman, die beoogde met de storm over de Dienst Ma terieel Landmacht de draak te steken. Men liet een soortgelijke en knap gespeelde op schudding zien over de gang van zaken bij de Dienst Leermiddelen (DLM). Ver moedelijk omdat men een al te scherpe pa rallel ontweek en het geval oploste met een zondebok in bokkengedaante, maakte het spel als satire weinig indruk, al kon men er af en toe wel om ginnegappen. Het trio Thom Kelling, door deze zanger gevormd met Kees Beaart en Eddy Doorn bosch, dat op het punt staat een toernee door Afrika te beginnen, sloot het even wichtige programma op een plezierige manier af. Beeldschermer De VARA heeft enkele maanden geleden van een voorstelling van het cabaretge zelschap van Wim Sonneveld een tele- recording gemaakt. Het eerste deel van dit programma, dat „A la Carte" getiteld is, wórdt zaterdag 21 juni onder regie van Ben Steggerda, voor de televisie gebracht. De KRO zendt rechtstreeks van het cir cuit van Assen reportages uit van de TT- races, waarbij Piet Nortier als verslag gever optreedt. Jan Cottaar zal weer in de karavaan meerijden als de Tour de France donderdag 26 juni a.s. van start gaat. Dagelijks zullen A.V.R.O., K.R.O. en V.A.R.A., alsmede de Wereldomroep zijn reportages uitzenden. Evenals vorige ja ren zal het programma tussen 15.30-17.30 uur onderbroken worden voor een directe reportage van de finish. Deze reportage wordt later herhaald en tenslotte geeft Jan Cottaar in het avondprogramma een na beschouwing. Ook deze week zenden A.V.R.O., K.R.O. en V.A.R.A. reportages uit van de voet balwedstrijden in Zweden om het wereld kampioenschap. In het K.R.O.-program ma wordt dinsdag 24 juni de tweede helft van een halve finale rechtstreeks uitgezon den, waarna in het avondprogramma een nabeschouwing van de halve finales volgt. In het KRO-programma van zaterdag (28 juni) is de reportage geplaatst van de wedstrijd om de derde plaats in het we reldkampioenschap. Advertentie Van Nelle bestellen 1 HILVERSUM I 402 M. 7.00 - 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Amus.orkest. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Radio-Filh.-orkest, 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gram. 11.55 Orgelconc. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Amus.muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole-ork. en solist. 14.00 Gram. 15.30 Vocaal dubbelkwart. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Gram. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Mannenkoor. 18.55 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr.ork. en solist. 21.05 Muzikale luisterwedstr. 21.25 Vocaal kwart, en sol. 21.55 Naar een rechtsorde van de arbeid: Internat, organisatie van de arbeid, caus. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 -24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 13.50 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Volksmuz. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Joodse liederen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Lichte muz. 20.30 De klucht van de trom, hoorspel. 21.25 Gram. 21.55 Marimba. 22.35 Gitaarduo. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. en interv. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Kamerkoor en sol. 14.00 Wereldten toonstelling. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Lich te muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Idem. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Hoorspel. 21.15 Gram. 21.30 Idem. 21.40 Pianorecital. 22.00 Nieuws. 22.15 Caus. 22.25 Pianorecital. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00-17.45 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Weekjourn. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot, doe. film. 21.00—22.30 Misdaad in Londen. TV-spel. De Kennemer aarde geeft maar heel zelden stukjes van haar royaal opgetaste historische schatten bloot, al weten de oudheidkundigen, dat in Noordholland de sporen van een grijs verleden „voor het grijpen" liggen. Bij toeval meestal ontdekt men ze en wat nog onder de grond of dicht onder de aardoppervlakte ligt, blijft liggen. Volgens velen geheel ten onrechte volgens anderen wegens geldgebrek. Hoe het ook zij: in Santpoort heeft men bezijden de Cremerlaan, waar riolerings werkzaamheden worden verricht ten behoeve van de uitbreidingsplannen opnieuw een blik kunnen werpen in de vroege geschiedenis van West-Nederland: er zijn daar namelijk duidelijke ploegsporen gevonden, die wijzen op een landbouwcultuur tussen de tweede eeuw voor Christus en de tweede eeuw erna. En de meneer, die in onze omgeving alle kansen afspeurt, om meer over de vroege historie aan de weet te komen, is de Haar lemse oudheidkundige de heer Wieland Los. Hij had de sleuf, die om de riolering gegraven moest worden vlak bij het eer tijds zo archeologisch-rijke Spanjaard-heu veltje, al een poosje afgezocht naar even tuele sporen en gisteren was het lot hem gunstig: onmiskenbare ploegsporen, die er op wezen dat zo'n tweeduizend jaar gele den een landbouwer het kouter door de aarde moet hebben getrokken op een stukje akker, dat te klein is geweest voor „groot grondbezit" of gemeenschappelijk eigen dom. Het moet een particulier stukje bouwgrond zijn geweest: de sporen houden na een kleine afstand op. De zwarte strepen in de grond, die ook elders bij opgravingen voor de dag kwa lwij denken bijvoorbeeld aan Zandwerven in West-Friesland, waar zeer fraaie spe- ciminin werden gevonden) werden veroor zaakt doordat de punt van de ploegschaar (waarvan restanten ook in de Spanjaards- berg zijn gevonden) de vruchtbare grond een klein stukje insneed en aldus een vore naliet, die later overstoven werd, maar niettemin goed geconserveerd is. Nu liggen de sporen al 1.20 meter onder het maai veld, dwars door het eveneens goed zicht bare veenpakket heen. In Camperduin zijn destijds bij de ploeg sporen scherfjes gevonden; in Santpoort niet. Maar dat kan nog wel gebeuren. Ver heugd was de heer Wieland Los met een Advertentie Van Nelle bestellen Volgens opgave van het C.B.S. is het aantal huwelijken in ons land gedaald van 24.620 in de eerste vier maanden van 1957 tot 24.180 in de eerste vier maanden van dit jaar. Het aantal levendgeborenen gaf een stijging te zien van 77.437 in de eerste vier maanden van 1957 tot 78.553 in de overeenkomstige periode van dit jaar, ter wijl 't aantal overledenen steeg van 27.689 in de eerste vier maanden van 1957 tot 31.567 in de eerste vier maanden van dit jaar. Voorts nam vooral onder invloed van de repatriëring van Nederlanders uit Indo nesië het aantal immigranten in ons land in de eerste vier maanden van 'dit jaar zeer aanzienlijk toe in vergelijking met de overeenkomstige période van 1957, namelijk tot 33.395 tegen slechts 14.056 in 1957. Anderzijds daalde het aantal emi granten van 24.595 in de eerste vier maan den van 1957 tot 18.625 in de overeenkom stige periode van 1958. Het aantal inwo ners van Nederland bedroeg op 1 mei 11.157.351. De senaat van de Technische Hogeschool te Delft heeft besloten hét doctoraat ho noris causa toe te kennen aan Sir John Cockcroft, directeur van het Atomic Re search and Development in Harwell (Groot-Brittannië). Sir John Cockcroft is Nobelprijswinnaar voor natuurkunde in 1951. De datum van de uitreiking van het eredoctoraat wordt nog nader bekend ge maakt. stuk veen uit de rioleringssleuf, dat door het kouter kennelijk in zijn geheel is om gewenteld en dat nu nog los van de andere grond bewaard gebleven is. Het feit, dat dit stuk en ander stukjes veen rond zijn afgesneden, wijst er op, dat hier niet met de spade is gewerkt. De heer Wieland Los. het betreurend, dat er zovele pre-historische en andere archeologische resten zonder meer verdwij nen, hoopt in stilte nog altijd op een of meer oude graven in dit deel van Kenne- merland, zoals ze hogerop in Noordholland zo gaaf te voorschijn komen. In elk geval is het zaak, bij het vinden van vreemde zaken in de Kennemer bodem de autori teiten te verwittigen: wellicht schuilt er een stukje legpuzzel der vroegste Neder landse geschiedenis achter. Advertentie Van Nelle bestellen I Drie Nederlanders onder boycot De Arabische Liga heeft de lijst van schepen, die in havens van landen die tot de Liga behoren, slechts zoveel voedsel en brandstof mogen innemen als noodza kelijk is voor het bereiken van een andere haven, uitgebreid met negen schepen. Het zijn de Stella Prima, de Thaletas, de Em ma, (die Nederlandse eigenaars hebben) en de Pocahuntas Fuel, de Exmouth (VS), de Andria, de Waldemar Peter, de Galata (W. Dtsld.) en de Jens Toft (Denemar ken). De schepen zijn op de lijst geplaatst, om dat zij ook op Israëlische havens varen. Omdat zij geen strategische goederen naar het laatste land hebben gebracht, mogen zij nog Arabische havens binnen lopen. Hadden zij ook strategische goede ren naar Israel gebracht, dan zouden de havens in de landen van de Arabische Li ga geheel zijn gesloten voor de schepen. (UPI) Leger hielp burgerij Het elfde geniebataljon, gelegerd in de Prinses Margrietkazerne te Wezep en res sorterende onder de eerste divisie, heeft het klaar gespeeld om in één nacht een veertig meter lange bailey-brug, compleet met op- en afritten aan te leggen over het Steenwijkerdiep naast de onklaar geraakte hefbrug ten noorden van Steenwijk. Van deze hefbrug, die een verbinding vormt in de weg Meppel-Steenwijk-Heerenveen- Leeuwarden, was een kabel gebroken. Om 23.00 uur rukte het bataljon uit en om half een des nachts werd met de bouw van de brug begonnen. Om half zeven des ochtends lag de bailey-brug naast de hef brug voor het gebruik gereed. De bailey brug is er een, die in militaire termen wordt geclassificeerd als 'een van tien vel den, klasse 28. Ze is bijna veertig meter lang, bijna vierenhalve meter breed en geschikt voor alle vervoer. Buiten de brug zijn nog twee voetpaden aangelegd. Bij de openingszitting van het driedaag se congres, dat de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezet tingstijd te Breda houdt, heeft ,de voorzit ter, mr. G. Ch. Aalders, de hoofdbestuurs leden M. I. Smit en mr. C. van Rij her dacht. Hij herinnerde er voorts aan dat het vijf jaar geleden is, dat in Oost-Ber- lijn en in andere delen van Oost-Duitsland het volk door massademonstraties en sta kingen trachtte zijn onafhankelijkheid te herkrijgen. Hij wilde geen verband leggen tussen juni 1953 en het gebeuren in Polen en Hongarije einde 1956, waardoor de vrije wereld weer eens geconfronteerd werd met de harde werkelijkheid op enkele honderden kilometers afstand. Het in Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en de Russische concentratiekampen ge vloeide bloed zal steeds het bewijs blijven, dat geen macht ter wereld, toegerust mei de meest effectieve machtsmiddelen, ooit in staat zal zijn de drang naar ware vrij heid en gerechtigheid te onderdrukken, al dus mr. Aalders, die voorts zei, dat in het huidige tijdsbeeld geheel past hetgeen in de laatste maanden zich in Indonesië heeft afgespeeld. „Dat daar reeds lang het recht struikelde, was bekend uit de processen tegen Jungschlager en Schmidt, maar niemand had verwacht, dat de Indonesi sche regering zich aan Nederlandse eigen dommen zou vergrijpen en iedere Neder lander uit Indonesië verwijderen, alleen omdat gepretendeerde rechten op Nieuw- Guinea niet werden gehonoreerd. Geen ge legenheid mag ongebruikt worden gelaten om met de meeste klem tegen deze rechts- schending te protesteren, zei mr. Aalders, die vervolgens onderwerpen besprak, wel ke meer rechtstreeks betrekking hebben op het werk der vereniging. Naar aanleiding van publikaties over een particulier „bemiddelingsbureau schadevergoeding slachtoffers nazire giem" zeide mr. Aalders: „Onze interna tionale organisatie, de Fildir, is reeds ja renlang bezig het probleem der schade loosstelling met de Duitse regering tot een oplossing te brengen. Nog op 23 april is een uitvoerige bespreking gehouden op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn met vertegenwoordigers van de Fil dir. Toen is een concreet uitgewerkt plan overgelegd, dat een geheel andere strek king heeft dan de onware mededelingen van dat bureau. Dit plan heeft de Duitse regering thans in studie. Laten betrokke nen vertrouwen hebben in de activiteit van onze vereniging en zich niet laten ver leiden door schoonklinkende toezeggin gen, die nooit gehonoreerd zullen worden, doch waarvoor men wel 15 moet beta len." Advertentie Van Nelle bestellen Door onbekende oorzaak is op 't erf van de familie Tamboer aan de Aardhuisweg te Uddel een hooiberg in brand geraakt. Vonken van deze hooiberg kwamen op het strodak van de boerderij die onmiddellijk in lichterlaaie stond. De hooiberg en de boerderij brandden geheel af. Ook ëen in de omgeving staand schuurtje werd een prooi der vlammen. Van het meubilair kon nog een belangrijk deel met hulp' van de buren worden gered. De Uddelse brandweer, later geassis teerd door de brandweer uit Apeldoorn, stond machteloos. De eigenaar was slechts laag verzekerd. Door deze brand zijn ze ven personen dakloos geworden. Bij de boekhandel W. P. van Stockum en Zoon n.v. in 's Gravenhage wordt van 20 juni tot 5 juli een tentoonstelling gehou den „honderdvijfentwintig jaar Haagse letterkunde". De tentoonstelling die is inge richt door het Letterkundig Museum in Den Haag, in samenwerking met het Haags letterkundig genootschap „Oefe ning Kweekt Kunst", wordt op 19 juni ge opend door de heer Ben van Eysselstein. Advertentie Nee. Umpie wou zich geen appel van het hoofd laten schieten: hij rende het huis uit en de tuin in, want hij had genoeg van dat geschiet. Maar nauwelijks was hij aan het eind van het pad, of hij gaf een gilMet een harde pats raakte een steenje Umpies bips, en dat voelde hij, hoor! En om het hoekje van het huis zwaaide meneer bolhoed met. zijn katapult. „Dag!Kom je me nogeens bezoeken?" riep hij vriendelijk. Maar Umpie maakte, dat-ie weg kwam! 48—49 Advertentie Van Nelle bestellen Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Wieringermeer (2de pred. plaats) A. W. Kranenburg te Tange Alteveer; te Middelburg (vac. F. Don) (toez.) A. J. Jörg te Delden; te Holwierde (Gron.) J. Kok, vicaris te Spekholzer heide. Aangenomen naar Leiden (wijkgemeente Boshuizen) H. Bouter te Stavenisse; naar Vlaardingen (Westwijk) (toez.) C. H. van Rhijn te Den Hoorn op Texel. Bedankt voor Ederveen G. van Estrik te Nieuwland (Z.-H.); voor Wijk bij Heus den S. Meijers te Hoogblokland; voor Rijs sen (3de pred.pl.) G. H. van Kooten te Genemuiden. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac F. E. Hoekstra) H. A. L. van der Linden te De Bilt (Utr.); te Maassluis (vac. H Vollenhoven) D. H. Borgers te Nieuwer- kerk a. d. IJssel; te Meeden (Gron.) R. de Boer, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Murmerwoude Th Kuiper te Sybrandaburen c.a.; Bedankt voor Veenwoudsterwal E. J Duursema te Vorden; voor Bussum (vac L. J. van der Wolf) en voor Voorburg (4de pred.pl.) P. Heinen te Noordwijk- Binnen; voor Leek H. Bade te Valther- mond: voor Alphen a. d. Rijn (3de pred.pl.) E. J. Oomkes te Schiedam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Kralingen C. den Hertog te IJmuiden en M. Vlietstra te Eemdijk. Tweetal te Ermelo N. de Jong te Katwijk aan Zee en J. Keuning te Ba- rendrecht. Lelden. Geslaagd voor het doctoraalexamen ge neeskunde: J. L. A. Boelen, Leiden: M. H. van Doorcn, Leiden,1' M. ,W. J. P. Pompe, Leiden: T. Swelheim. Den Haag en M. J. van Trommel, Den Haag. Senii-artsexamen: P. A. G. M. Beelen, Voorburg: A. A. Kópp, Oegstgeest en AVM. Lee man. Oegstgeest. Artsexamen: mej. P. E. Keers Wassenaar: F. E. P. Cohen, Hensbroek; H. M Dolberg (V.S.): J. A. Moschella (V.S.): A. R. Te- gejaar, Oegstgeest; Tjioe Swie Gwan, Leiden en W. A. Versteegh, Leiden. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het examen pedagogiek M.O.-A: K. Algra, Uit huizen; P. H. Fijn, Hilversum: H. A. Helms, Apel doorn; A. Jellema, Rotterdam; S. Lutgendorff, Leeuwarden; C. van Woerden, Haarlem. Pedago giek M.O.-B: mevrouw H. C. Dekker-Van Assen Amsterdam; mej. M. H. Goedman, Leiden; mej J. W. Kluitenberg, Apeldoorn; J. Volhand, Am sterdam: W. Veenhof, Utrecht. Utrecht. Kandidaatsexamen theologie: mevr, E A. Oberman-Graanboom, Utrecht. Doctoraalexa men rechtsgeleerdheidJ. P. de Moei, Rotterdam Semi-artsexamen: P. Blok, Utrecht; W. H. Plomp Amersfoort; F. L. A, Posthouwer, Amersfoort; mevr. L. A. M. Postmes-Van Steenis, Maastricht Artsexamen: L. v. d. Berg, Bergschenhoek: A. J v. d. Linden, Utrecht; H. Verbeek, Alphen a. d Rijn; M. W. van Zetten, Utrecht. Tandartsexa men: F. M. A. Schroder, Maastricht; J. J. den Engelsen, Breda. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde mej. I. Ebels te Utrecht op het proefschrift getiteld: „Enige onderzoekingen over de gestoorde glucose-utilisatie bij alloxaan- diabetes". Groningen. Bevorderd tot tandarts: R. A. de Vries, Midwolda; A. O. J. Zeegers, Meppel. 's-Gravenhage. Staatsbevoegdheid voor heil gymnastiek en masage: mej. T. J. Sparrius, Heem stede. Leiden. Doctoraalexamen Indo-Iraanse taal- en letterkunde: G. H. Schokker, Groningen. Docto raalexamen Nederlands recht: mej. M. Kode- ritsch, Den Haag; J. Husman, Amsterdam; J. C. B. Hupkes, Dieren. ms vervolgverhaal 29. Patsy glimlachte, gedeeltelijk van genoegen, gedeel telijk omdat zij voorzag, dat zij er niet veel last mee zou hebben, om desnoods iedere dans voor hem te bewaren en gedeeltelijk omdat zijn aanstekelijke glimlach automatisch de hare te voorschijn riep. „Hier", zei hij, „nog een kop koffie en dan kunnen we gaan dansen". „Hebben jullie altijd zo'n partijtje? Ik bedoel op iedere reis," vroeg Patsy, haar kop neerzettend. „Niet precies, maar het is wel goed om het af en toe eens te doen. Als je er maar een reden voor kunt bedenken. Zoals vanavond b.v „En wat is vanavond de reden?" „Oh, een halve reis onder toezicht achter de rug". Hij klopte haar met een gebaar van een grote broer op de arm. „Dus zou het ook een partijtje voor jou zijn, hè?" „Komt mijnheer Prentice ook nog?", vroeg Patsy, maar zij had er onmiddellijk spijt van. Het grootste deel van zijn vriendelijkheid en al zijn humor verdween uit Bill's gezicht, toen hij droogjes zei: „Ik had het over een partijtje, hè?" „En dat zou het niet zijn, als hij er bij was?" De piloot veranderde plotseling van onderwerp! Ginger heeft het kleed netjes opgerold. En als jij nu even aan die knop in de muur achter je wilt draaien, Joanna... Mooi, dank je, dat is 'm!" Toen werd Patsy zich er van bewust, dat zij plotseling werd meegevoerd in het rhythme van een quick step, die uit het radiotoestel kwam. Bill Maynard was een gemakkelijke danspartner. Zij voelde zich met hem op haar gemak. Zijn tempo was gemakkelijk te vol gen. En ondanks een dwaas en knagend gevoel van onjuist gedrag ten opzichte van Prentice, begon zij zich werkelijk te amuseren. Patsy kwam daarbij tot de ontdekking, dat het zich amuseren aanstekelijk was. Er scheen geen einde te komen aan de mensen, die met haar dansen wilden. Misschien was het, omdat er maar drie meisjès wa ren tegenover een drievoudig aantal mannen. Maar daar dacht zij deze avond niet aan. Zij was eenentwin tig, bijna een volleerde stewardess, dit was heer eer ste reis naar New York en de mensen schenen haar wel te mogen lijden. „Hoor eens even, dit is niet helemaal eerlijk", zei Maynard. „Het is mijn partijtje en ik heb de groot ste moeite om een dans van je te krijgen." Hij liet haar drie of vier maal de beperkte vrije ruimte doordraaien. „Amuseer jij je, Patsy?", vroeg hij zachtjes. „Je ziet er erg jeugdig en levendig en lief uit." Hij walste haar naar een van de ramen toe. „Laten we even gaan zitten". De lange fluwelen gordijnen waren nog niet dichtge trokken. „Is het geen wonderbaarlijk gezicht, Patsy? New York bij avond. Daar is Fifth Avenue. Kijk eens naar al die lichten en die auto's! En zie je die roze gloed daar aan de hemel? Dat is Broadway en de 42ste straat. Daar zijn de theaters en de bioscopen". Patsy drukte haar gezicht tegen het glas. Daar be neden in die veelkleurige kaleidoscoop van de straat- en neonverlichting leek het wel of de mensen meen den, dat zij zelfs hun ontspanning met een halsbre kende vaart moesten gaan opzoeken. „Om deze tijd is het in Engeland een volkomen dooie boel", ging Bill Maynard voort. „Hoe laat is het eigenlijk?" zei Patsy plotseling. „Ik heb vergeten mijn horloge om te doen". „Schaam je!" lachte Maynard. „Dus je denkt, dal het tijd wordt, om onze partij op te breken". Hij trok haar overeind. „Kom mee, dit is onze dans". Hij hield haar ditmaal nog steviger tegen zich aan. „En als je denkt, dat het al laat is, luister dan maar. Je hoort toch, dat ze nog steeds uitzenden! Hoor dat eens". Hij draaide in het voorbijgaan aan de knop en een geweldig lawaai kwam uit de luidspreker. Het was een opgewekte stem, die een ieder aanspoorde, om speciale pillen te kopen en dit deed op de maat van een rumba. Iedereen vond het een reuze mop en klapte op de maat in de handen, terwijl Maynard en Patsy en Joanna en een van de anderen een geïmproviseerde rumba dansten. „Het is maar goed, dat deze muren praktisch geen geluid doorlaten", zei Patsy, terwijl Maynard met haar ronddraaide. „Je hoort nooit iets, van wat er In de vertrekken hiernaast gaande is", verzekerde hij haar. „En nu nog een laatste lange dans!" Maar plotseling werd Patsy zich er van bewust, dat alle levendigheid uit het partijtje verdwenen was. Zelfs bij het raam, waar nog gedanst werd, scheen iedereen versteend te zijn, alsof alle aderen van vreug de en gelach doorgesneden aren. Toen zei een stem: „Zet dat ding af", en er volgde een volkomen en absolute stilte. Joanna en haar partner stonden reeds onbeweeglijk, alsof zij voor schietschijf moesten dienen. Maynard liet plotseling zijn armen van Patsy afvallen en keek met boze blikken naar de deur. Patsy was er zich van bewust, dat Prentice in de deuropening stond. Achter hem zag .nen iemand, die naar zij meende wel de directeur van het hotel zou zijn. „All right", zei Prentice tegen deze persoonlijk heid. „Ik zal dit varkentje wel wassen". De hoteldirecteur verdween met een opgelucht ge zicht. Wanneer zij de kans hadden gehad, zou de rest van het gezelschap dezelfde weg opgegaan zijn. Maar Prentice draaide zich langzaam om, sloot de deur achter zich en kwam toen een paar stappen naar vo ren. Niemand bewoog zich. „Er is een klacht ingediend", zei hij langzaam en duidelijk. Hij keek ostentatief op zijn horloge. „Een gerecht vaardigde klacht" zei hij met nadruk. „En over mijn bemanning" (M ij n bemanning bedoelt u mompelde Bill Maynard, naar Patsy meende, binnensmonds), „wens ik geen klachten te horen." Hij zweeg even om er nog meer de nadruk op te leggen en zei toen: „Het is half drie". Patsy's ogen werden groot van verbazing. Dat kon toch niet? En de radio dan? En toen herinnerde zij zich, dat zij in Amerika was, in het land van onafge broken amusement. „Andere mensen moeten werken en dus ook slapen. En mag ik u er aan herinneren", ging Prentice voort, terwijl hij Maynard met een eigenaardige blik aan keek, „dat u onder de discipline van Maynard bent, of van mijzelf, zowel op de grond als in de lucht". Zijn blik ging van Bill naar Patsy, die zo dicht naast hem stond. En bleef daar. (Wordt vervolgd) Ministerraad E.G.K.S. De ministerraad van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) is maandag onder leiding van minister Zijlstra te Luxemburg in bijzondere ver gadering bijeengekomen. De raad heeft het voorstel van de Hoge Autoriteit tot financiering van de kolenvoorraden bij de mijnen der E.G.K.S. verworpen. Het voor stel voorzag in de oprichting van een ver eveningskas, waaraan 5 dollarcent per ton opgehaalde ton steenkool binnen het ge bied van de E.G.K.S. zou moeten worden bijgedragen. Uit deze kas zou dan aan kolenmijnen, waarvan de kolenvoorraden een bepaalde grens zouden overschrijden, een vergoeding van ongeveer 1 dollar per ton opgeslagen steenkool kunnen worden uitgekeerd. De Duitse, Nederlandse en Luxemburgse vertegenwoordigers verzetten zich tegen de oprichting van een dergelijke vereve ningskas. De Italiaanse en Franse ver- tegenwoordigres zouden, zij het met tegenzin, het voorstel steunen. Alleen de Belgische vertegenwoordiging heeft het voorstel van de Hoge Autoriteit verdedigd. Aangezien voor de oprichting van een der gelijke vereveningskas eenstemmigheid van de zes regeringen vereist is, heeft de Hoge Autoriteit, zonder dat een stemming werd gehouden, het voorstel ingetrokken. Welingelichte kringen zijn echter van mening, dat de Hoge Autoriteit maatrege len overweegt om te verhinderen, dat de tegenwoordige kolenvoorraden bij de mij nen een ongunstige terugslag zuilen heb ben op de volledige werkgelegenheid voor dem ijnwerkers. (Belga) De jaarlijkse „Bagatelle-prijs" van de stad Parijs voor de mooiste roos ter we reld is gewonnen door de heer G. Ver beek in Aalsmeer. Hij krijgt een grote gouden medaille. Anderhalf jaar lang heeft een interna tionale jury 89 inzendingen van rozen- kwekers over de gehele wereld uitvoerig bestudeerd. De „Miracle", een zalm-oranjekleurige tuinroos van de heer Verbeek, kreeg ten slotte met volle lof van de jury het ere goud, dat tijdens de tentoonstelling in 1959 aan de kweker zal worden over handigd. Advertentie Van Nelle bestellen DINSDAG 17 JUNI Concertgebouw: Leerlingen van Het Haarlems Muziekinstituut geven uitvoe ring, 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN 't Goede Uur: Tentoonstelling van wer ken van Kees Verwey, 1019 uur. Kunst zaal „De Ark": Expositie van krijtlitho's uit de tijd van Leopold I, 10—23 uur. FILMS Cinema Palace: „De drie Rinaldo's", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hotel onder verdenking", 18 jaar, alleen 20 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 20 uur. Luxor Theater: „Jakhalzen van de onderwereld", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Bonjour Tristesse", 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", a.l., 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „Het uur der wraak", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Erd, de lady en de butler", a.l., 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 18 JUNI TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „Ten Bruggen Catc": Expo sitie van werken van Henk van Es, 11—1? uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 10.12.30 en 13.30—17 uur. 't Goede Uur: Tentoonstelling van werken van Kees Verwey, 10—19 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van krijtlitho's uit de tijd van Leopold I, 1023 uur. Gebouw „De Waag": Expositie van werken van Bram Pihl, 10— 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De drie Rinaldo's", 18 .aar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Hotel onder verdenking", 18 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 14 en 20 uur. Luxor Theater: „Jakhalzen van de onderwereld", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Gaslicht", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het uur der wraak", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6