Haarlem krijgt verhoogde uitkering van f500.000 Ontwerp-loonwet dient ten spoedigste in gereedheid te worden gebracht Dagtochten Haarlems Dagblad per spoor Mogelijk van gunstige invloed op gemeentebegroting van 1959 A anmeldingsfo rmuiier 5 ruimte-koelkasten 140 liter 850.- N.V. Willem van Rijn Ambtsjubileum van een populair chef Mr. J. H. J. Simon-* gehuldigd L. Pieters en C. van Leeuwen 40 jaar bij Boom-Ruygrok Burgerlijke Stand van Haarlem Tweede afscheid voor ds. H. van den Brink Voorzitter Middelhuis op K.A.B.-vergadering Programma van orgelbespeling in Nederland: naar Expo '58 Brussel: «9IE» IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIBI1IBII18BIS8SII18BBIBI9BIBIKIIIIIII Bloemendaals onderwijs Stijging leerlingental hielc geen stand Gereformeerde Jeugd- centrale te Overveen EHBO-wedstrijden van „Snelverband" Drie zomercursussen bij de woodbrookers Kandidaat H. A. Winkel predikant te Morra Collecte te Bloemendaal woning D. P.-gezin A mateurtoneel „Een feestelijke dag" UIT STAD EN STREEK Bloemenkwekerij expor teerde te laag geprijsde tulpen Clarastichting omstreeks half juli in gebruik Kleedhuis sportvelden Mr. J. Gerritszlaan DINSDAG 17 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wij vernemen zal Haarlem uit het gemeentefonds een hogere uit kering ontvangen, die neerkomt op 500.000 extra. Zoals men zich herinnert heeft de raad indertijd, gezien de tekorten op de begroting van de afgelopen jaren, om een verhoogde uitkering verzocht. Het is een verblijdend bericht, dat thans toezegging is ontvangen voor deze verhoogde uitkering, die mogelijk reeds van invloed zal zijn op de begroting voor 1959. De kans js namelijk groot, dat met behulp van deze extra uitkering en van de reserves de mogelijkheid dichterbij komt de begroting voor 1959 sluitend te maken, al zal het college van B. en W. zich zeer moeten inspannen om inderdaad de eindjes aan elkaar te knopen. In totaal was voor extra uitkeringen 20 miljoen beschikbaar. Als men bedenkt, dat Haarlem, dat één zestigste van de be volking van Nederland omvat, op grond daarvan redelijkerwijs ongeveer drie ton extra had mogen verwachten, dan springt wel duidelijk in het oog. dat de extra uit kering van een half miljoen zeer gunstig is. Deze extra uitkering betekent, dat de basisuitkering is verhoogd, hetgeen met zich meebrengt, dat het genoemde voor deel zich in elk der komende jaren zal herhalen. Tijdens een gesprek, dat wij naar aan leiding hiervan met de Haarlemse wet houder van Financiën hadden, deelde de heer W. C. Bakker ons mee, dat Haarlem, na het aanspreken van de reserves voor 1959, in 1960 de reserves volkomen uitge put zal hebben. In het verleden heeft de heer Bakker herhaaldelijk gezegd: „Wij moeten het zien uit te zingen totdat de nieuwe financiële regeling in de verhou ding tussen rijk en gemeenten tot stand komt, die, naar gehoopt en verwacht Advertentie A!l«envert. voor Nedarlind i HAARLEMMERWEG 475. AMSTERDAM. TEL. 86 2 II (7 lijnen), TELEX 12282 Districtshoofd II. J. E. Christoffels veertig jaar rijksbouwkundige Woensdag 18 juni, morgen dus, hoopt de heer H. J. E. Christoffels, hoofd van het district Haarlem van de Rijksgebouwen- d.enst, de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar tevoren in rijksdienst trad. De heer Christoffels werd op 1 septem ber 1898 in Vogelenzang (gem. Bloemen- daal) geboren. Hij bezocht de toenmalige Kunstnijverheidsschool in Haarlem, waar na hij zijn ambtelijke loopbaan als bouw kundige begon op het bureau van de Rijksbouwmeester in Den Haag. Vervol gens was hij verscheidene jaren in Wage- ningen werkzaam, waar hij ondermeer di verse laboratoria voor de Landbouwhoge school bouwde. In 1930 werd de heer Christoffels benoemd tot bouwkundig hoofdambtenaar bij het districtbureau Den Haag. In 1948 werd hij belast met de lei ding van het district Haarlem van de Rijksgebouwendienst, die destijds nog ge vestigd was in het gebouw van het kan tongerecht aan de Jansstraat. De heer Christoffels maakt deel uit van het zoge naamde gesprekscentrum voor de bouw in Haarlem. De jubilaris is bij zijn personeel bijzon der populair. Niet het minst door het feit, dat de heer Christoffels steeds bereid is het oor te lenen aan eventuele moeilijk heden van zijn mensen, ook indien deze in de particuliere sfeer mochten liggen. On getwijfeld zullen dan ook velen van hun belangstelling blijk geven wanneer de heer Christoffels woensdagmorgen om half elf in de muziekzaal van de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart te Haarlem naar aan leiding van zijn veertigjarig dienstverband zal worden gehuldigd. Nadat mr. J. H. J. Simons maandagmor gen ten gemeentehuize in Zandvoort ter gelegenheid van het feit, dat hij vijftig jaar als advocaat werkzaam is, is gehul digd waarbij hem mededeling werd ge daan van zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau heeft hij maandagmiddag te zijnen kantore in Haarlem een receptie gehouden. Deze werd enkele uren lang druk bezocht. Ondermeer gaven van hun belangstel ling blijk: de vrijwel voltallige rechtbank, de kantonrechters, vertegenwoordigers ran het Openbaar Ministerie, de Raad van Toezicht der Orde van Advocaten, een af vaardiging van het Scheidsgerecht voor de Bloembollonhandol en het bestuur van de sociëteit „Teisterbant". In vele gevallen gingen de gelukwensen vergezeld van geschenken. Bijzonder groot was het aantal bloemstukken. Voorts heeft de jubilerende advocaat vele telegrammen ontvangen. De president van de rechtbank mr. A. M. baron van Tuyl van Seroosker- ken, die evenals de jubilaris in Geldrop is geboren, bood mr. Simons een grote origi ne Geldropse koek aan. wordt de gemeenten een ruimere finan ciële armslag zal geven dan de tegen woordige, die tezeer is gebaseerd op voor Haarlem nadelige normbedragen uit het verleden". Mede, dank zij de thans toegestane ver hoogde uitkering, is het college van B. en W. hierin zeker geslaagd. Wanneer echter de nieuwe regeling zal worden ingevoerd is nog niet bekend en of er dan voor Haar lem zoveel betere voorwaarden kunnen worden geschapen, is iets, dat voorlopig alleen maar gehoopt kan worden. Zaterdag vierden twee zetters bij de n.v. Boom-Ruygrok in Haarlem, de heren L. Pieters en C. van Leeuwen, hun veertig jarig jubileum. In aanwezigheid van het personeel en talrijke gepensioneerden werden de jubilarissen door de heer J Boom sr. toegesproken, waarna zij een geschenk in couvert en de gouden onder scheiding van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel ontvingen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer J. Veen namens de Nederlandse Katholieke Grafische Bond en door de heer P. W. Vos kuilen namens de Algemene Nederlandse Grafische Bond. Tenslotte boden enkele chefs van de ju bilarissen hun hartelijke gelukwensen aan onder overhandiging van fruitmanden en bloemen en daarbij kwam tot uitdrukking, dat de heren Pieters en Van Leeuwen steeds voor een juiste sfeer in het bedrijf zorg hadden gedragen. HAARLEM, 16 juni 1958. BEVALLEN van een zoon 14 juni: S. M. T. van de Lagemaat-Van Hilst; 15 juni: M. A. Hollmann-Kuk; H. C. M. Hirs-Raij- makers; L. Jans-Smit: R. Koot-Kooi; 16 juni: J. Koeleveld-Kuiper. BEVALLEN van een dochter: 14 juni: A. van Tongeren-Temminck; M. E. Rem- mé-Egelie; A. M. Schuddeboom-Bakker; E. H. van der Schaar-Van Brederode; 15 juni: E. P. Minnema-Désandré; C. W, M. Daniëls-Mathot; H. Bakker-Attema; M. J. Zwart-Zuidweg.: J. J. Tjaden-Van der Bom; 16 juni: J. Ramaker-Mul; G. A. M. Vink-Van Roode. ONDERTROUWD: 16 juni: H. Meulen- broek en H. W. M. Remmé. W. de Bie en G. van Wort. GEHUWD: 16 juni: G. P. Delfgaauw en E. Dingerdis. OVERLEDEN: 13 juni: N. M. J. Wester man, 53 j., Vergierdeweg; J. Jansen-Van den Berg, 85 j., Oranjeplein; 14 juni: M. M. van der Born-Dreef, 78 j., Bilitonstraat; 15 juni: J. Beljaards, 60 j., Ged. Raam gracht; R. Vos, 58 j., Raafstraat; J. M. W. Hesseling-Scholten, 67 j., Bataviastraat; M. M. Peperkorn-Hutten, 74 j., M. v. Heemskerkstraat; 17 juni: P. Jurriens, 71 j., Hazepaterslaan. Tijdens een druk bezochte bijzondere mor gendienst in de gereformeerde kerk aan de Croesenstraat te Haarlem-West, welke dienst gekenmerkt werd door grote vreug de, heeft de gemeente van Overveen en met haar ook ds. A. Dragt J.Hzn. en ds. B Richters, laatstgenoemde als secretaris van de Sumatra- en Makassar-commissie van de gereformeerde kerken in Nederland, af scheid genomen van ds. H. van den Brink nu deze ondanks alle onzekerheden op nieuw naar zijn zendingsterrein op Zuid Celebes in Indonesië vertrekt In een korte, oriën terende inleiding zet te ds. D. Ringnalda, gereformeerd predi kant in Overveen, het bijzonder karakter van deze kerkdienst uiteen, waarbij hij er op wees, dat de ge meente van Overveen met de zendingsarbeid van de gereformeer de kerken in Neder land warm meeleeft. „Thans gaan wij deze onvermoeide pionier, die thans nog aan de Nederlands sprekende kerk van Djakarta is verbonden en die er al vijfentwintig jaar zendingsarbeid voor de Nederlands spre kende gereformeerde kerken van Soerabaja op heeft zitten, opnieuw uitzenden." aldus de predikant. Niet meer alleen namens deze gemeente, maar namens alle gerefor meerde kerken wordt nu in de kerk van Overveen afscheid van ds. Van den Brink genomen „en wij willen vanochtend niets meer, maar ook niet minder dan hem in Gods bescherming opdragen," aldus ds Ringnalda. Behalve ds. Dragt en ds. Richters woon den ook dr. F. L. Bakker, de voormalige zendingsconsul en de heer Hoekstra, de penningmeester van het Gereformeerd Zendingscentrum deze dienst bij. Deze sprekers getuigden in deze dienst van hun blijdschap, dat Gods werk toch doorgaat, ook op onze zendingsterreinen en in de jonge kerken van Indonesië, ondanks de spanningen die daar door de burgeroor log nog heersen. In de verkondiging nam ds. Ringnalda afscheid van de missionaris. Ook hij zeide de toekomst van de jonge kerken in Indo nesia niet zonder spanning tegemoet te zien. De onzekerheden mogen echter niet verleiden tot ongelovig defaitisme of valse bezorgdheid. Ds. Van den Brink en spreker wist dit van zeer nabij ontving de genade hiervan diep overtuigd te zijn en zijn uitreisvisum ziet hij als van de Heer der zending zélf gekregen. En daarom kun nen wij die hier achterblijven, gerust zijn aldus ds. Ringnalda, die Jesaja 52 12 tot tekst van zijn preek had gekozen. Van zijn echtgenote en kinderen wordt veel ge vraagd, want zij blijven hier in Haarlem achter, maar ook zij zijn vol vertrouwen in de toekomst. Ds. A. Dragt vertolkte de gevoelens van alle kerken in Nederland en van de Sumak- commissie. Spreker noemde dit een blijde dag, die door het grote licht overstraald wordt. Ds. Van den Brink vertrekt op 22 juni per vliegtuig naar Singapore en zal vandaar pogen Makassar te bereiken. „Het is een goede gedachte, dat er ook in deze wereld van vandaag metaal- haar spannin gen nog een kerk van Christus mag zijn en dat er mannen -zijn die dit- zendingswerk willen doen en vrouwen, die daarachter staan. Dat is de vreugde van de gerefor meerde kerken in Overveen en elders. En daarom ook zijn wij blij gestemd op deze derde zondag na Pinksteren. Ondanks vuur, kruitdamp en bloed in Indonesië mag ds. Van den Brink uitgaan en het evangelie gaan verkondigen onder de Boeganezen en Makassaren. Vrouw en kinderen brengen hier een offer en hij zal daar in Indonesië de dyna miek van de Heilige Geest hard nodig heb ben. Maar wij van het thuisfront wensen hem een goede vlucht, een goede aankomst op Makassar en een gezegende arbeid toe," zo zei ds. Dragt. De voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Arbeidersbeweging, de heer J. A. Middelhuis, heeft een rede gehouden ty- dens de verbondsvergadering, die vandaag en morgen in Utrecht wordt gehouden. „Hoewel het herstel van het evenwicht in de Nederlandse economie ook nu nog niet geheel bereikt is, stemt de ontwikkeling toch tot voldoening en geven de resul taten aanleiding om de politiek van be heersing nog enige tyd voort te zetten, totdat het herstel is geconsolideerd." De heer Middelhuis zei, dat de K.A.B. in algemene zin kan instemmen met het geen minister Suurhoff in zijn persconfe rentie heeft gesteld omtrent de loonvor ming. Voorlopig geldt nog dat er alleen loonsverhoging kan zijn als aperte achter standen of grove onbillijkheden kunnen worden aangetoond, maar de K.A.B. wil bepaald niet zover gaan, dat het bewijs hiervoor alleen geleverd zou kunnen wor den door een bepaald systeem van werk- classificatie. De ontwikkeling in de loon vorming van de laatste tijd doet bij de K.A.B.-voorzitter de vraag rijzen of men de stelling, dat de werkclassificatie een hulpmiddel is bij de loonvorming, maar niet de gehele loonvorming van het begin tot het eind kan zijn, geen geweld heeft aangedaan. Nu na moeizaam overleg een aantal be langrijke loonvoorstellen langzaam hun definitieve vorm beginnen te krijgen, acht de K.A.B.-voorzitter de tijd rijp om de procedure van de loonpolitiek onder de loep te nemen. Een ontwerp-loonwet dient zijns inziens daarom ten spoedigste in gereedheid te worden gebracht. Niet alleen met betrekking tot de werk gelegenheid, de produktiviteit en de lonen, maar ook op het gebied van de prijzen maakt de vakbeweging zich op om haar inzicht en invloed te verstevigen. In sa menwerking met de andere vakcentralen. met de coöperaties en de consumentenbond wordt een doelmatig apparaat ingericht, dat zal worden belast met deze taak. Bezitsvorming Sprekende over de bezitsvorming, zei de heer Middelhuis dat men hierin reëel moet zijn en geen gouden bergen moet voorstellen. „Er zijn hier vele wegen, die naar het beoogde doel kunnen voeren, maar niet van alle kan worden gezegd, dat zij reeds geheel in gereedheid en be gaanbaar zijn. Enkele daarvan zijn echter doeldeels gebaand en die wegen kunnen wij dus gebruiken, aldus de K.A.B.-voor- zitter. Voorts betoogde hij dat bepaald wel behoefte aanwezig is aan een werk loosheidsverzekering en een ziekengeld verzekering voor werknemers met een loon van boven de f 6.900 per jaar. Ook deze werknemers lopen zijns inziens een werkloosheids- en ziekterisico, dat in de persoonlijke sfeer niet of moeilijk kan worden gedekt. Dat nu allerwege stemmen opgaan om de loongrens in de werkloos heidswet af te schaffen, heeft de K.A.B. niet verwonderd. Dit bevestigt volgens de voorzitter de juistheid van het door het verbond eerder ingenomen standpunt. Het verheugt de K.A.B. dat de bestudering van dit vraagstuk op korte termijn wordt ter hand genomen. In het vervolg van zijn reede zei de voorzitter nog, dat het hem wanneer een prioriteitskeuze moet worden ge maakt vrij duidelijk lijkt dat de in voering van een algemene weduwen- en wezenverzekering de voorrang verdient boven de invoering van de nieuwe kinder bijslagvoorziening. De nood onder de we duwen en wezen acht hij groter dan de behoefte aan kinderbijslag voor zelfstan digen. Het programma der orgelbespeling door Piet Kee in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem van hedenavond van 8 tot 9 uur luidt: 1. Toccata en fuga, Johann Adam Rein- ken; 2. Pastorale Allegretto Elevazione, Domenico Zipoli; 3. Toccato en fuga in d, Johann Seb. Bach; 4. Fuga, Wilhelm Friedemann Bach 5. a. Meditation, Edmund Rubbra; b. Tiento (offertoire), Jean Lang- lais; 6. Toccata en fuga, Anthon van der Horst. Op de dinsdagen 24 juni en 1 juli zal de z.g. „Grote Orgelmis" van Joh. Seb. Bach worden'uitgevoerd met medewerking van het „Haarlems Bachensemble", onder lei ding van George Robert. De toegang voor deze concerten is vrij. Advertentie Het boekje „Vakantie-dagtochten Is verschenen. Hen keuze oit 20 prachtige uitstapjes, die altijd doorgaan! Vanuit het westen van het land dagelijks. wm Folders en boekje aan de stations en de erkende reisbureaus In het jaarverslag 1957 van de commis sie van toezicht op het lager onderwijs te Bloemendaal wordt meegedeeld dat het aantal leerlingen der lagere en uitgebreid lagere scholen in de gemeente op 1 januari 1958 bedroeg 4963; op dezelfde datum van het vorig jaar was het aantal 4925. De ver meerdering bedroeg dus 38 leerlingen of 0.8 tegenover een vermeerdering van 3.7% in 1956, van 6,1 in 1955, van 7.5% in 1954 en van 10% in 1953. De stijging hield dus, als vorig jaar, geen stand. In de eerstvolgende jaren zal een verminde ring te constateren zijn, daar slechts één school een zo grote aangifte voor de eerste klas had, de Vondelschool te Aerdenhout dat tot splitsing moest worden overge gaan. Dit zou ook het. geval zijn geweest ten aanzien van de nog niet volgroeide Sint Josephschool te Bloemendaal als daar niet ruimtegebrek er oorzaak van was ge weest, dat niet alle leerlingen konden wor den ingeschreven, die voor d» eerste klas werden aangemeld. Het openbaar onderwijs telde in 1957 1684 leerlingen (1651) en het bijzonder onderwijs 3279 (3274). Van het bijzonde onderwijs telde het protestants christelijk onderwijs 966 (965) leerlingen, het room katholiek onderwijs 1654 (1653) en het neu traal bijzonder onderwijs 659 (656). Uit gegevens van hoofden van scholen blijkt dat in vacatures voor onderwijzend personeel kon worden voorzien, maar dat het aantal sollicitanten zeer gering was zodat er herhaaldelijk van selectie geen sprake kon zijn. De ulo-scholen zullen voorlopig nog wel voor de grootste moei liikheden blijven staan inzake de vervul ling van vacatures wegens het ontbreken van een woning. Bijna alle scholen maakten melding var een groot aantal verzuimen in de maanden september en oktober onder de leerlingen toen de a-griep in vrij sterke mate heerste In mindere mate bleek het onderwijzend personeel er door aangepast. Op een der scholen telde men in deze ziekte-periode in een bepaalde week 25 verzuimen. Op 1 januari 1953 bedroeg het aantal leerlingen op de kleuterscholen 829. aan wie 31 leidsters onderwijs gaven (vori jaar respectievelijk 806 en 33). Het aantal leerlingen vermeerderde met 23, dat is een vermeerdering van 2.8%. Aan dé daling is een eind gekomen. Er is weliswaar een nieuwe kleuterschool bijgekomen, maar deze telt onder haar leerlingen maar voo een zeer gering percentage leerlingen van „buiten". Openbaar kleuteronderwiis werd gegeven op vier scholen aan 269 (252) leer lingen, bijzonder op tien scholen aan 560 (554) leerlingen, van wie 354 (326 r.k., 10-5 (91) prot. christelijk en 101 (137) neutraal bijzonder. In gebouw „Domi" aan het Zandvoorter pad in Overveen hield de Gereformeerde Jeugdcentrale van Haarlem-West (Over veen), die in Overveen het jeugdwerk voor ongeveer honderdvijftig jonoons en meisjes behartigt, waarvan ongeveer één derde van de leden hervormd is, tot besluit van het winterseizoen een feestavond. Na een kort openingswoord en gebed door de voorzitter van het moder^men, de heer G A. Hulshof, werd het verdere programma waarvan het toneelstuk in drie bedrijven Tot wederdienst bereid" onder regie van de heer C. C. Wilders, de hoofdschotel vormde, in een vlot tempo afgewerkt. De heer Hulshof, die in dit stuk de hoofdrol van Oliver Smith („Oom Ollie) vertolkte, had de lachers op zijn hand. Zonder aan de andere medespelenden tekort te doen mogen hier verder met ere vermeld wor den het petekind van Oom Ollie, Charlie Green, welke lang niet gemakkelijke rol Gera de Haan met veel overtuiging over het voetlicht bracht en ook Leny Berk wist de rol van de nraatgrage mevrouw Standish waar te maken. Het overige deel van het programma werd verzorgd door de jeugdclub „Clematis", jongens en meis jes van acht tot tien jaar onder leiding van mejuffrouw Bos met „De Toverfluit" De jeugdclub „Wilde Wingerd", leeftijd tien tot twaalf jaar, met als leidsters de dames Gera de Haan en Herma Smith, brachten „Spuit elf geeft ditmaal geen modder" en de jongens en meisjes van de jeugdclub „Klimop", leeftijd twaalf tot zestien jaar met als leidster mejuffrouw Gera de Haan, verzorgden het program manummer „Elck wat wils". In het to neelstuk speelden verscheidene leden van de jeugdvereniging „Overveen", jongens en meisjes boven de zestien jaar, mede. De avond werd gesloten door de heer O. Houwen, die als Nederlands Hervormd ouderling in het moderamen zitting heeft. Op vrijdag 20 juni houdt de e.h.b.o.-ver eniging „Snelverband" in de Wethouder Westerveldschool aan de Overtonstraat in Haarlem e.h.b.o.-wedstrijden, waaraan te vens de r.k. e.h.b.o.-vereniging „St. Ber- nardus" zal deelnemen. Drie ploegen van beide verenigingen zullen dan tegen elkaar uitkomen. De Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers in Bentveld houdt in augustus drie zomercursussen en wel van 2 tot 9 augustus over „Verkenningen in de Euro pese cultuur", van 9 tot 16 augustus over „Kunst als onthulling van modern levens besef" en van 16 tot 23 augustus over „Be dreigde menselijkheid". De oud-Haarlemmer, de heer H. A. Win kel in Leidschendam zal zondagmiddag 10 augustus te Morra, na des-morgens te Lioessens te zijn bevestigd door ds. J. G F. Ankersmit van Aalsum, zijn intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Morra en Lioessens in de classis Dok- kum. De heer Winkel werd op 9 oktober 1928 te Haarlem geboren, bezocht het gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij op 27 januari 1955 zijn kandi daats- en op 6 september 1956 zijn ker kelijk examen deed. Nadat de heer Winkel van oktober 1956 tot januari 1957 enige m nden te Kollumerzwaag in de classis Dokum werkzaam was geweest werd hij op 8 juli van het vorige jaar te Amsterdam toegelaten tot de evangeliebediening in Nederlandse Hervormde Kerk. De heer Winkel is van 15 juli van het vorige jaar tot 30 juni van dit jaar werkzaam als geestelijk verzorger van de psychiatri sche inrichting „Hulp en Heil'" van de Nederlandse Hervormde Vereniging voor zenuw- en geesteszieken te Leidschendam Tot. 28 juni wordt in Bloemendaal een collecte gehouden, waarvan de baten be stemd worden voor het opknappen en in richten van de woning, Schotersingel 67 in Haarlem, waar 't eerste displaced-person- gezin, een Joegoslavisch-Russisch gezin, dat door de zorg van de „Stichting Vluch telingenhulp Zuid-Kennemerland" uit een Duits vluchtelingenkamp wordt gehaald, na een reeks van uitzichtloze jaren zelf standig en in vrijheid zal kunnen wonen. Het plaatselijk comité voor vluchtelingen hulp in Bloemendaal heeft zich belast met de inrichting van genoemde woning. De laatste voorstellingen van het sei zoen vragen wel heel wat uithoudingsver mogen van de met tropische temperatu ren worstelende toeschouwers. Toch was dat gisteravond niet zo heel verschrikke lijk, omdat de vereniging „Door Inspan ning Uitspanning" van André Rosenthals „Een feestelijke dag" een vrij redelijke voorstelling presenteerde. Ik mag niet be weren, dat het niet beter had gekund. Ook nu, zoals men vaker kan waarnemen, wreekte zich het feit, dat de regisseur zelf een hoofdrol vervulde. Het goede ge zegde, dat men nooit twee dingen tegelijk kan doen, goed kan doen bedoel ik, werd ook nu bewaarheid. Koos Toornend mocht dan ditmaal zijn tekstkennis beter in zijn macht hebben dan bij een vorige gele genheid, toch beheerste -hij haar nog niet senoeg om niet een valse toon aan te slaan die met routinegebaartjes en gemakke lijke houdingen niet wordt gemaskeerd. Ik keek daar tenminste grandioos door heen. Weer belemmerde dat het tegen spel, al was het ditmaal in deze zin, dat dat tegenspel minder was dan het had kun nen zijn, het bereikte niet het niveau, dat het had kunnen halen, als... als ook de regisseur niet zoveel op zichzelf, maar ook op de scène had kunnen letten. De voor stelling liep vlot, maar was niet mooi ge regisseerd. Er was geen fraai toneelbeeld, er werd wat getrokken, het was geen door wrocht werk. En dat is juist daarom zo jammer, omdat D.I.U. over de potentie beschikt om een partij ten beste te geven, waarvan men met voldoening gewaagt. Er rest mij nu de opvoering, gelet op de be perkende omstandigheden, te beoordelen. Tussen haakjes: laat de regisseur zich voortaan uitsluitend aan die taak wijden en niet zelf op de Bühne gaan staan. Zeker niet onverdienstelijk speelde Miep Toornend-Ram de geplaagde Lora Sutherland, nog wel eens te larmoyant van toon, maar mimisch voortreffelijk. Fris tegenspel kreeg ze van Ali Mars-van Westerhoven en Wim Ram, wiens debuut pril en aardig was. Tim was in handen gelegd, van Dick Veldink, die ik al eens meer om zijn natuurlijk en innemend spel heb geprezen. Letty Lasschuit-Gude speel de zijn jeugdige vrouw met een goed in zicht in haar spelmogelijkheden. De ove rige rollen waren wat aan zichzelf over gelaten en misten de steun van de regie. Naar verhouding brachten ze het er be vredigend af. Was het dus geen grootse voorstelling, men kwam toch niet onvol daan van deze „Feestelijke dag" terug. P. W, Franse Nieuws in het kort Hersenschudding. Maandagmorgen om vijf minuten over acht is een zestienjarige scholier door een onbekend gebleven auto bus in de Koningstraat in Haarlem gesne den waardoor hij het trottoir werd opge drongen en viel. Hij ging nog wel naar school, maar hij moest later naar huis gebracht worden omdat hij een hersen schudding had. De verkeerspolitie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen. Onderscheiden. Aan de heer J. Tibbel in Lisse, afdelingschef bij de n.v. M. Veld- huyzen van Zanten en Zonen is de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend. Economische politierechter De economische politierechter te Haar lem heeft maandag een bloemenkwekers- firma uit Aalsmeer een boete van 3.000.- opgelegd, waarvan 2.000.- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens overtreding van het besluit uitvoermono- polie 1956. De firma had in de periode tussen de cember 1956 en mei 1957 voor f 8.000.- aan tulpenbloemen verkocht aan een Zwit serse afnemer tegen condities, welke in strijd waren met de desbetreffende be palingen inzake de export van deze bloe men. Weliswaar waren de tulpen voor de correctie minimum prijs van achttien cent per stuk gefactureerd, maar achteraf was aan de afnemer een korting van twee per cent gegeven, zodat de tulpen in feite voor een lagere prijs waren uitgevoerd dan toegestaan was. Een der firmanten van de Aalsmeerse bloemenkwekerij verklaarde, dat men tot het toestaan van deze korting was geko men, omdat men anders de Zwitserse or der was misgelopen. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, zei dat door deze omzeiling van de prijs- voorschriften schade is toegebracht aan de Nederlandse exportbelangen. Hij eiste een boete van 5.000.-, waarvan 3.000.- voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van de bioemkwekersfir- ma, mr. A.. D..P.. V. van Löben Seis, be toogde dat het maken van extra winst bij de levering van de tulpen niet het oog merk van zijn cliënte is geweest. Men was enigermate in een dwangpositie ge raakt, omdat de Zwitserse firma alleen de tulpen wildé afnemen indien bedoelde kor ting van' twéé pércent werd gegeven. In Zwitserland treedt namelijk een firma op, die door de tussenhandel uit te schake len, ondermeer tulpenbloemen ver bene den de marktprijs verkoopt. De korting was dus uitsluitend uit overwegingen van concurrentie op de Zwitserse markt be dongen. De raadsman was van mening dat er geen sprake was van het toebrengen van schade aan de Nederlandse exportbe langen. Hij bepleitte een voorwaardelijke straf. Er wordt naar gestreefd de Clarastich ting in Zandvoort, die, zoals bekend, door de gemeente Haarlem is aangekocht voor de verpleging van geestelijk gestoorde be iaarden, omstreeks half juli in gebruik te nemen. De Clarastichting zal dan nog niet geheel gereedgekomen zijn. zodat de offi ciële opening mogelijk iets later zal plaats hebben. De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft maandag in het stadhuis aanbesteed het bouwen van een kleedhuis voor drie sportvelden aan de Mr. Jan Ger ritszlaan in Haarlem-Noord, met inbegrip van glas- en schilderwerk. Ingekomen wa ren vijfentwintig inschrijvingen. Laagste inschrijver was de heer M. A. Joustra jr. te Haarlem voor f 77.340. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zö die rich met Ingang van 1 juli 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de «ommers tot en met 30 jnni 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's -dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9