Antieke meubelen! „DE HERTEKOP" Ds. J. Bronsgeest binnenkort 25 jaar predikant aisTBeri) BIS Amsterdammer De Jong won op circuit van Zandvoort Haarlems Dagblad SPRENGER A anmeldingsformulier WOENSDAG 18 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Elmior Toplin overhemden Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Faillissementen Dank zij „De Daad" naar De Efteling Bridge-drive ten bate van het Rode Kuis „Bloemenheuvel" binnen kort voor vergaderingen in gebruik Sportvelden Mariënweide Leerlingenuitvoering met afwisselend programma 22 m Leerlingen van ds. Blauw- school gingen kamperen Tentoonstelling van muziekinstrumenten N.S. geven bezwaren tegen bouw verkeershuis aan Stationsplein op Afbraak van Beijnes op Stationsplein begonnen Examens de beste polisbrenger. Schaakclub Haarlem en HaSG gaan fusie aan Dat een predikant in deze tijd vaak zo veel meer is en meer moet zijn dan predikant alleen, wordt men enigszins ge waar tijdens een gesprek met ds. J. Brons geest, Nederlands hervormd predikant voor Haarlem-Zuid, die op 2 juli de dag hoopt te herdenken, waarop hij 25 jaar „in het ambt" is. Een periode, die slechts drie ^standplaatsen" heeft opgeleverd, maar die voor de straks jubilerende predikant zo- kantsambt. Maar juist die extra activitei ten, die zoveel gelegenheid geven zich op allerlei gebied te ontplooien, vormen een veel meer heeft betekend, dan de louter chronologische weergave van de in die tijd voorgekomen feiten en gebeurtenissen, om dat de tweede wereldoorlog een ruwe on derbreking was van wat leek op een rus tige predikantsvervulling in Velsen. Dat een dominee vaak meer is dan pre dikant alleen, betekent natuurlijk een ver zwaring van het toch al moeilijke predi- omstandigheid, die door ds. Brongsgeest zeer wordt toegejuicht. Juist omdat hij voor zaken op zo velerlei gebied interesse heeft. En ds. Bronsgeest is van mening, dat de kerkelijke gemeente Haarlem juist door de grote vrijheid, die zij toestaat, de predi kanten in Haarlem alle gelegenheid geeft hun aandacht aan zoveel problemen te schenken. Ds. Bronsgeest zelf, bijvoorbeeld, heeft zeer veel interesse voor sport eens was hij zelf kampioen van Nederland op de 1500 meter hardlopen en daarom juicht hij het toe, dat hij lid van de Haarlemse sportraad kan zijn. Deze vrijheid is één van de kenmerken, die de jubilerende predi kant op de Haarlemse kerkelijke gemeente van toepassing acht. Enige andere zijn: de belangstelling voor en de hang naar het bijzondere, de barmhartigheid, die zich uit in de grote gaven, die na bijzondere ge beurtenissen, zoals bijvoorbeeld de waters noodramp en de Russische aanval op Hon garije, en tenslotte de typische grensposi- tie, die Haarlem kerkelijk gesproken inneemt tussen de over het algemeen vrij zinnige opvattingen van Noordholland en de meer orthodoxe, of confessionele van Zuid-Holland. Dit alles maakt Haarlem voor ds. Bronsgeest tot een prettige maar naar hij eraan toevoegt ook moeilijke gemeente. Ds. Bronsgeest is in 1908 in Leiden gebo ren, waar hij na zijn gymnasiale studies, theologie studeerde. Daarna heeft hij zich nog enige tijd aan doctorale studies ge wijd, totdat hij in 1933 in Giessen-Oude- kerk werd beroepen. Drie jaar later ging hij naar Velsen, waar hij met onderbre kingen, die te wijten waren aan oorlogs omstandigheden bleef tot 1948, toen hij naar Haarlem kwam. Ook in Velsen heeft dr. Bronsgeest met veel vreugde gearbeid: toen hij er kwam werd daar de kerkelijke gemeenschap nog voor een deel beheerst door de grote bui tens en de kleine boerenbevolking. Later kwam daar de grote industriebevolking bij. ADVERTENTIE Voor uw vakantie niet strijken op z'n best, in uni, streep jes en leuke ruiten. Prijzen af 12.90 Zephir pyama's 10.50 - 2 st. 19.90 Terlenka pant, af 29.75 Plastic jassen 7.90 Gen. Cronjéstraat la - lb - Haarlem-N. Tel. 53334 HAARLEM, 17 juni 1958. BEVALLEN van een zoon 14 juni: A. M. M. Vrolijk-Stute; 16 juni: B. C. van Ee- Stubert; G. Schaper-Dijkstra; F. J. A. Remmé-Vervest; E. Fortgens-Porte; J. E. Hoekstra-Smit; 17 juni: J. Slag-Van Kem pen. BEVALLEN van een dochter: 14 juni: G. Pol-Van de Graaf; C. Visbeen-Schonen berg; 15 juni: G. H. Douma-Van der Pols; 16 juni: A. Holsbergen-Lablans; 17 juni: W, Schön-Visser; J. van der Pol-Van Vuu- ren. ONDERTROUWD: 17 juni: W. J. H. de Ridder en F. J. C. van der Lee; W. L. Ter- stall en H. van Gelder; H. J. W. F. Quester en H. H. M. Veldhuis; P. A. M. Thoolen en G, J. C. van der Geest; W. A. Blok en G. E. van den Bosch; W. Spanjer en M. Hart; A. Erbrink en C. H. Repko; J. V. Warmer dam en J. H. Nelis; G. J. Wevers en A. A. Mozer; L. F. Vogels en D. W. Koning. GEHUWD: 14 juni: J. W. Boels en G. J. Boerboom; 17 juni: H. P. Rijkelijkhui- zen en P. J. Rienstra; A. P. van Ipen- burg en E. M. Dijkhoff; D. de Haan en E. van Berk; W. F. Scharwachter en L. M. van Loevesijn. OVERLEDEN: 15 juni: W. Dekkers, 38 Gasthuisvest; A. W. van Dansik, 82 j., Tulpenstraat; A. M. Gigengack-Gerrits, 91 j., Vooruitgangstraat; 16 juni: R. Ko per, 76 j., Kenaupark; J. S. Appelman- Boelé, 69 j., Kamperlaan; H. W. Kroone, 18 j., Kruisweg. „Velsen werd indertijd wel genoemd het bolwerk van de ethische theologie" zei ds. Bronsgeest, die ook herinnerde aan de ty pische moeilijkheden, die het gevolg waren van de omstandigheid, dat een groot ge deelte van de kerkelijke bevolking in con tinubedrijven werkzaam was, waardoor op zondagen soms maar een derde van de mannelijke lidmaten in de kerk was te ver wachten. Een groot gedeelte van de herinneringen wordt in beslag genomen door de oorlogs tijd, toen vele leden van de Velsense ker- keraad hun predikant moesten waarschu wen, dat zijn preken soms te fel waren. Zijn houding ten opzichte van de bezetters liet niets te gissen over en toen hij in 1942 een oproep kreeg om te verschijnen voor de procureur-generaal van het Vredesge- rechtshof in Den Haag dook ds. Bronsgeest onder. Na de invasie meldde hij zich vrij willig aan voor de geestelijke verzorging van krijgsgevangenen ds. Bronsgeest was in 1940 majoor-legerpredikant bij de Lichte Divisie waardoor hij in krijgsge vangenschap werd geleid. Hij kwam in Torgau, waar in 1945 Russen en Ameri kanen elkaar ontmoetten en smaakte na de bevrijding het genoegen in de Thomas- kirche in Leipzig een grote dienst voor Ne derlanders te hebben mogen leiden. Zo verliep het leven van deze predikant grillig vanwege de oorlog en voor wie hem beter kenden toch rechtlijnig door zijn geloof en vertrouwen in betere tijden. In alle drie „standplaatsen" werd ds. Bronsgeest bevestigd door dr. K. H. E. Gra- vemeyer, de vroegere secretaris van de Generale Synode. Beide predikanten zijn ondanks het verschil in leeftijd zeer met elkaar bevriend. Iiet was dr. Grave- meyer met wie de thans jubilerende predi kant ver voor de oorlog vele gesprekken heeft gehad over de positie van de kerk in de moderne wereld. Als wij het bij deze opsomming laten, doen wij dit in het besef, dat wij bij lange na niet alle functies en activiteiten van ds. Bronsgeest hebben ge noemd. Zijn vrienden en het zijn er velen willen hem op de dag zelf, woensdag avond 2 juli in het Protestants-christelijk tehuis aan de Jansstraat een receptie aan- Nieuws in het kort Hersenschudding I. Dinsdagmiddag omstreeks half vier is een 39-jarige wiel- rijdster uit Beverwijk in de Smedestraat in Haarlem gevallen doordat enkele kin deren een plastic buisje tussen de spaken van haar voorwiel gooiden. Zij viel op de straat en moest met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. Later is zij overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. Hersenschudding II. Op het Kenne- merplein in Haarlem is een 62-jarige typo graaf, die op een bromfiets reed, dinsdag middag om één uur in botsing gekomen met een bestelauto. Hij viel op de grond en moest met een hersenschudding naar de Deo vervoerd worden. Kandidaten gemeenteraad. De kan didaten voor de gemeenteraad van Bloe- mendaal hebben allen hun benoeming aanvaard. In de gemeenteraadsvergade ring, die op donderdag 17 juli gehouden zal worden, zal het onderzoek van de ge loofsbrieven plaatsvinden. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Griekspoor, aannemer van grond- en wa terwerken, handelende onder de bena ming J. Griekspoor en Zonen, wonende te Nieuw-Vennep, Venneperweg 749. Rech- ter-commissaris mr. H. G. Rambonnet en curator mr. J. C. Smithuysen, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Wegens gebrek aan actief werd opgehe ven het faillissement van A. E. J. Bustin, handelsagent, J. M. Molenaerplein 6 te Heemstede. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda en curator mr. J. Spreij, ad vocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van H. Otten, fabrieksarbeider, Sumatrastraat 14 te Haaxdem. Rechter commissaris mr. N. Smits en curator mr. K. H. C. Arts, advocaat en procureur te Amstei-dam, van Eeghenstraat 97. Advertentie Dames en hei-en werkzaam op werk plaatsen van Nazorg aan de Botei-markt en de Schalkwijkerweg te Haai'lem zijn vandaag in de gelegenheid gesteld een be zoek te brengen aan Rotterdam en De Efteling. Dat was mogelijk door de mede- werking van het Weldadigheidsfonds „De Daad" van de Nederlandse Reisvereni- ging. Na afloop van reizen van leden ge beurt het dat het saldo of een deel ervan gestort wordt in het fonds, waardoor een commissie in staat is groepen een reisje aan te bieden. Vijfenveertig Haai-lemmers van de Nazorg vei-trokken vanmorgen om halfnegen van de Grote Markt per auto bus naar Rotterdam. In het Groothandels huis aldaar werd koffie gebruikt en de deelnemei-s konden een indruk ki-ijgen hoe Rotterdam zich de laatste jai-en ont wikkeld heeft. Daax-na werd de tocht naar de Efteling voortgezet, waar de Haaidem- mers enige tijd prettig vertoefd hebben. Via Utrecht werd de terugreis naar Haar lem aanvaard. Namens „De Daad" had de heer H. van Donkelaar de leiding van de tocht. De laatste bridgedrive van het comité weldadigheids-bi-idgedrives Haarlem en omstreken in dit seizoen is ten bate van de afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Rode Kruis. Deze drive, welke wordt gehouden op zaterdag 28 juni in restaui-ant-paviljoen „Dreefzicht", staat onder leiding van de bridgeclubs „Boekenroode" en „Spel en Vriendschap". Gespeeld zal worden volgens het Howell- systeem. De drive wordt gehouden meer speciaal ten bate van de Bloedtransfusiedienst van genoemde Rode Kruis-afdeling. Hierbij is ovei-wogen, dat deze dienst door de gro te uitbreiding van het aantal transfusies in de afdeling, steeds grotere offei-s van de financiën vergt. Voor deelname aan de drive kan men zich opgeven bij mevrouw G. van Hees- Bruidegom, Delftlaan 145, tel. 50804, Haai-lem. Spelleider is de heer H. de Vries, Prins Mauritslaan 99, tel. 60107, Overveen, bij wie men zich eveneens voor deelname kan aanmelden. „Bloemenheuvel", waarvan een der be nedenzalen als vergaderruimte wox-dt in gericht, zal binnenkort, vermoedelijk de ze week nog, voor dat doel gereed komen. Als bewaarder van dit huis aan de Bloe- mendaalseweg te Bloemendaal is de heer A. J. de Bakker benoemd, een van de werklieden van de dienst van Publieke Werken in Bloemendaal, die tot nu toe be last was met het stoken van de gemeen telijke gebouwen. De heer De Bakker, die in Vogelenzang woonachtig is, zal dan op de eerste verdieping van „Bloemenheu vel" zijn intrek nemen. Hij zal belast wor den met het schoonhouden van het ge bouw en als de kantine gereed is, zal hij ook de consumpties tijdens de vergade ringen verzorgen. Het zaaltje zal aan on geveer veertig personen plaats kunnen bieden. De plannen voor nieuw aan te leggen sportvelden op Mariënweide in Aerden- hout beginnen vastere vorm aan te ne men. Er is thans een subsidie-aanvraag ingediend teneinde het werk in samenwer king met de Dienst Uitvoering civiel-tech- nische Werken (de voormalige D.U.W.) te kunnen uitvoeren. Langs deze weg, voor de gemeente Bloemendaal dus voordeli ger, hoopt men in het najaar met deze werkzaamheden te kunnen starten. De aanleg van deze spox-tvelden voorziet in een dringende behoefte van diverse scho len en verenigingen. De grote verscheidenheid van instrumen ten, die door de leerlingen van Haarlems Muziekinstituut bespeeld worden, heeft het mogelijk gemaakt, dat ook voor de hon- derddrieënvijftigste leei'lingenuitvoering, dinsdagavond in de tuinzaal van het ge meentelijk Concertgebouw gegeven, een zeer afwisselend px'ogramma kon worden samengesteld. Er tx-aden een paar leerlingen op, die met een heel kostbaar instrument wai-en ge komen, namelijk hun eigen stem. De zang- lei-aar W. van Santé had hun aanwijzingen gegeven hoe dit instrument bespeeld moet woi-den en bij de voordracht van een paar oratoriumfragmenten van Mendelssohn en gedeelten uit operettemuziek bleek wel, dat de leei-lingen zijn technische en muzikale instructies niet naast zich hadden neerge legd, waardoor zij verdienstelijk voor de dag konden komen. De zanger van ope rette-liederen van Léhar bijvoor-beeld kan x-ustig voortgaan zijn goede stem onder be trouwbare controle te brengen, hetgeen de moeite ruimschoots waard is. De trompet heeft op deze avond weer een goede beurt gemaakt in het bijzonder door de knappe vertolker van de sonate van Paul Hindemith, uitstekend begeleid door een pianiste, die zich in deze koel be rekende contx-apuntische muziek opmex-- kelijk thuis gevoelde. Bij de ensemble-uit- voei-ingen hebben de toehoorders ook kunnen genieten van de stralende klank der trompetten, die voor de Chaconne van Purcell en drie oude dansen nog door goed bespeelde trombones werden ge steund. De amusements-concertpolka voor twee tx-ompetten en piano, die als „uitsmij ter" werd aangekondigd, klonk wel plezie- x-ig, maar kon uitex-aard geen hoogtepunt gaan worden. Fx-ieda Hoogerwex-f heeft zich weer eens als pianolex-ax-es laten gelden met het op treden van leerlingen, die muziek van De bussy, Grieg en Chopin vertolkten. Cho pin's Etude in E en de Polonaise in As wer den met indrukwekkend klankvolume, soms met gewaagde vaart en stuwingen virtuoos gespeeld. Een bijzonder woord van lof voor de pianiste, die zo muzikaal en technisch beheex-st Chopin's px-achtige Fantasie in f vex-tolkte. Dezelfde „soliste" zorgde ook voor de voortreffelijke begelei ding van de violoncelliste, die als leerlinge van Bob van Marken een degelijke voor dracht gaf van „Introduction et Polonaise" van Fx-ed. Chopin. Al even degelijk was de uitvoering van werken van Vivaldi en Godron door een vioolleerlinge van de heer J. Hoeben, waar na muziek van Loeillet en Mozart in de monstraties yan samenspel kon worden be luisterd. 5 P. Zwaanswijk Advertentie Een prettig model en - ondanks de billijke prijs - het kostelijke Elisabeth Bas aroma. overheerlijk tot de laatste trek Van 9 tot en met 14 juni hebben alle leer lingen van de Ds. Blauwschool in Haar lem een kamp meegemaakt in het buiten centrum van de gemeente, „Het Wissel- veld" te Epe. Het doel was in de eerste plaats om deze zeer moeilijk lex-ende kin deren een prettige vakantieweek te be zorgen, maar voorts was de opvoedkun dige waarde van bijzonder groot belang. Het is namelijk zeker noodzakelijk deze kindex-en enige zelfstandigheid bij te bren gen, terwijl tijdens een dergelijke week de band tussen de leerlingen en de school versterkt werd. Zonder een goede binding is de juiste opvoeding en het ondex-wijs niet mogelijk en in deze week is het per soneel bovendien in staat geweest de kin deren nauwkeurig te observex-en. De aan de school verbonden oudex-com- missie heeft ervoor gezorgd, dat geen en kel kind om financiële redenen thuis be hoefde te blijven, waax-bij men kon con stateren, dat de gemeenschapsband tus sen de ouders zo sterk is, dat de iets be ter gesitueerden dikwijls de kosten voor enkele kinderen voor hun rekening namen. Ter gelegenheid van het achtste inter nationaal orgelconcours, dat begin juli in Haarlem wordt gehouden, wordt op in stigatie van de Haarlemse kerkorganist Klaas Bolt in de Hoofdwacht op de Grote Markt een expositie ingericht van mu ziekinstrumenten, gebouwd door Max-tin Skowroneck te Bremen, te weten twee cembali, een klavichord, een copie van een oude dwarsfluit van Hottetère, een alt fluit van olijvenhout en elpenbeen, alsme de enige Renaissance- en Barok-blokflui- tcn. De expositie is behalve des zon dags te bezichtigen van zatex-dag 5 tot en met vrijdag 11 juli. Voor geïnteres seerde musici bestaat de gelegenheid de tentoongestelde instrumenten te bespe len. In het programma-boekje, verlucht met foto's van het orgel uit de Grote Kerk, de deelnemers aan de impx-ovisatiewedstrijd Klaas Bolt uit Haaxdem (winnaar van de concoursen 1956 en 1957), Peter Hurford uit St. Albans, Jaroslav Vodrazka uit Praag en Hans Haselböck uit Wenen, schrijft Hendrik Andriessen een artikel ter aanbeveling van improviseren op het or gel en het luisteren naar ox-gelmuziek. Jos. de Klerk schrijft over „Haarlem centrum van orgelcultuur en de Deen Sybrand Za- chariassen over de toekomstige x-estaux-a- tie van het MüUcr-orgel uit de Grote Kerk. Advertentie Ronde mahonietafels, stoelen, canapé's. opklap buffet, kastjes, wortelnoten commo des enz. hebben wij voor u. Repareren van Antieke Meubelen, Kunstvoorwerpen enz. A. M. M U D D E Groot Heiligland 64 - Telefoon 12223 Naar wjj vernemen heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen in principe toestemming verleend aan de stichting Haarlems Bloei tot het bouwen van een nieuw verkeershuis op het Stationsplein. Aanvankelijk hadden de spoorwegen bezwaar gemaakt tegen de bouw van een dergelijk verkeershuis, maar na een be studering van de voorlopige plannen, schijnen deze bezwaren dus thans te zijn opgegeven. Hierdoor is het voor de stich ting Haarlems Bloei mogelijk geworden voox-t te gaan met de x-ealisatie van haar nieuwe huisvesting, waarvoor het ontwerp door ir. H. A. Breuning van Openbax-e Werken wordt gemaakt. Zoals bekend zal Haarlems Bloei binnen niet te lange tijd uit het stadhuis moeten gaan, omdat de ruimte, die zij daar in neemt, zal moeten worden verbouwd tot de kamer voor de (eventuele) vijfde wet houder. Voordat het nieuwe kantoor op het Stationsplein gereed zal zijn, zal het echter nodig zijn, dat ex-gens anders tijde lijk onderdak wordt gevonden. Het slopen van de voormalige fabneK van Beynes op het Stationsplein te Haar lem is gegund aan de firma S. de Hond uit Amsterdam. Overeengekomen is, dat de gemeente Haarlem, die eigenaresse van het pand is, 41.200 zal ontvangen voor de afkomende materialen. Van de firma De Hond vernamen wij, dat men inmiddels met de eerste slopings- werkzaamheden is begonnen. Het slopen van het voormalige hotel „Royal" op het Stationsplein, dat door de n.v. Nelis uit Velsen wordt uitgevoerd is inmiddels al een flink stuk gevorderd. Het dak en de tweede verdieping zijn al verdwenen en men is thans bezig aan de sloping van de eerste verdieping. Tot veler verrassing en niet het minst van hemzelf en zijn supporters is de Am sterdammer Rein de Jong winnaar gewor den van de wedstrijd voor amateurs in de ontmoeting tussen de wielerclubs „Olym- pia" uit Amsterdam en „De Kampioen" uit Haarlem. Hij behaalde deze overwin ning door in de slotronde uit een elf man sterke kopgroep, waarin de snelle finishers Henny Marinus, Coen Visser en Jan Groot alleen maar oog voor elkaar hadden, te ontsnappen. Voor een tweede verrassing zorgde de Haarlemmer Henk van Weeren door de rappe mannen in de sprint om de tweede plaats te kloppen. De inzet van de ze clubontmoeting de „01ympia"-beker werd voor de tweede maal een prooi van de Amsterdammers. Aan deze ontmoeting, die dinsdagavond op het circuit van Zandvoort wei-d gehou den, werd door liefst 36 renners deelgeno men. Bij de amateurs en nieuwelingen (63 man) werd al spoedig na de start volop strijd geleverd. En daarbij lieten vooral de „Olympianen" Spaans, Van der Ruit, De Vries en Van der Berg zich niet onbe tuigd. Zij konden evenwel geen beslissen de voorspi-ong veroveren, want in het pe loton gaven hun clubgenoten Groot en Ma rinus met Visser en Van Duin van „De Kampioen" het sein voor een tegenaan val en daarvoor moesten de Amsterdam se demarranten het loodje leggen. Nauwelijks was de orde en rust hersteld of de „01ympia"-x-enners Van der Meulen en Vink ontketenden een nieuw offensief. De strijd ontbrandde toen in volle hevig heid, want ook Henk Buis en Van Duin (De Kampioen) gingen zich met deze aan val bemoeien, terwijl clubgenoot Van Wee- ren en Groot van „Olympia" eveneens blijk gaven van hun bedoelingen om in deze wedstrijd een rol van betekenis te spelen. Het gevolg van deze schei-mutselingen was, dat er na veertig kilometer koers een kopgroep van elf man ontstand, t.v. Van der Meulen, Groot, De Jong, Spaans, Vink en Marinus van „Olympia" en Van Duin, Van Weeren, Buis, Straver en Visser van „De Kampioen". De slag was daarmee gevallen en alleen De Vries en Van der Ruit (Olympia) slaag den er in de voorlaatste i-onde nog in om bij deze kopgroep waaruit Van der Meu len door een mankement aan zijn dex-ail- leur was verdwenen en Buis was afgestapt aansluiting te bekomen. De Amster dammer Ballangee en de Haarlemse nieu weling Cees Jansen werden van deze aan sluiting weerhouden omdat door een ont snapping van Van Duin het tempo in de kopgx-oep werd opgevoerd. Nochtans reed Jansen, die als eerste nieuweling in de strijd lag, toen al een gewonnen wedstrijd, want ook hij en Ballangee werden in deze slotfase niet meer bedreigd door het pe loton. Van de elf koplopers hebben Jan Groot en vooral Hans van Duin energieke pogin gen gedaan om een eindsprint te ontlo pen, maar de kans die zij vanwege hun re putatie niet kregen, die kreeg De Jong wel. Deze vrijwel ongevaai-lijke demar- rant sprong voor de Hunzerug uit de kop- gi'oep en px-ofiteei'de dankbaar van de on derlinge x-ivaliteit der favorieten. Die lieten de eer van de achtervolging aan elkaar over en dat werd hun noodlottig. Zelfs de tweede plaats werd de sprintex-s nog ont nomen door een attente Henk van Wee- ren. De uitslag luidde: 1. R. de Jong, Amster dam (O), de 59 kilometer in 1 uur 28 min. en 22 sec.; 2. TI. van Weeren, Haarlem (K); 3. H. Marinus, Amsterdam (O); 4. C. Visser, Santpooi't (K); 5. J. de Vries, Amstei-dam (O); 6. A. Straver, Haarlem (K); 7. J. Groot, Beverwijk (O); 8. H. van Duin, IJmuiden (K); 9. G. Spaans, 10. L. Vink, beiden Amsterdam. Jansen van „De Kampioen", die als der tiende eindigde, werd met ruime voor sprong op zijn clubgenoot Van der Geest, Overveen. Aan liet Kennemer Lyceum te Over veen zijn geslaagd voor het eindexamen gymna sium A: Addie Beets, Renée de Bock. Anneke Garrer, Harry Garschagen. Kees Jordaan. Trudy Keuning, Jaap Timmerman, Marijke Verschuur en voor gymnasium B: Wim Jonker, F. van de Kasteele, Paul Maas Geesteranus. Liesbeth Nan- ninga. Rob van Nouhuys, Rudy Rijkeboer, Hugo van Zanten. Afgewezen een. Met twee kandida ten wordt het examen voortgezet. v. d. Berg (Olympia) en Blommaert (Kam pioen) winnaar bij de nieuwelingen. De wedstrijd voor beginnelingen over 29 kilometer leverde het navolgende re sultaat op: 1. R. van Zwol (O), 2. L. Nijs- sen (K), 3. M. Bouma (K), 4. H. Peters (K), 5. R. Hendriks (K), 6. Scharrighui- zen (O). Clubklassering: 1. „Olympia" 165 pun ten; 2. „De Kampioen" 122 punten. Advertentie (BRAND-, ONGEVALLEN-, AUTOVERZ. ENZ.) Betere polisvoorwaarden, prima dekking. Niet duurder. wel sekuurder. Haarlem, Wilhelminastraat IS, telef. I-3-8-6-8-. Op de ledenvergaderingen van de schaakclubs „Haarlem" en „HaSG" is be sloten dat met ingang van juli 1958 beide verenigingen zullen fuseren. De naam van de nieuwe vereniging zal zijn „VHS" (Ver enigd Haarlems Schaakgenootschap). Als oprichtingsdatum van de vereniging wordt de datum van oprichting van het Haarlems Schaak Gezelschap aangehouden. De fusie is tot stand gekomen na vele voorbereiden de besprekingen en vergaderingen van bei de besturen en comité's uit deze besturen gevormd. merxgaan van deze twee grootste plaatse lijke clubs dat Haarlem nu over een schaakvereniging beschikt met meer dan 100 leden die vermoedelijk dan ook zelfs met acht tientallen aan de bondscompeti- ties zal kunnen deelnemen. Blijkens de stemmingen bij beide verenigingen kon de overgrote meerderheid der leden zich vol komen verenigen met de gevolgde gedrags lijn van hun besturen. De grootste hindex-paal heeft het „Zater- dag"-schaak gevormd. De schaakclub Haarlem namelijk, kwam niet in wed strijden uit die op zondag werden ge speeld en had van de K.N.S.B. toestem ming ontvangen haar wedstrijden op za terdagen te spelen. De verschillende tegenstanders hadden zich hiernaar te regelen. Bij HaSG werd juist op zondag ge speeld. In een onderhoud met de wed strijdleider van de KNSB, de heer A. E. J. MocV.crman, is gebleken dat handha ving van het zaterdag-schaak onder de nieuwe omstandigheden niet houdbaar was. In het vervolg zal op zondag worden gespeeld, daarbij strevend naar een al gehele invoering van het schaken op zaterdagen. De nieuwe speelavond wordt de dinsdag. Speellokaal vermoedelijk de gx-ote zaal van gebouw „Cultura" aan de Jansstraat. Reeds in juli zal worden be gonnen met de selectiewedstrijden, die noodzakelijk zijn geworden om tot vor ming van de nieuwe tientallen te komen. Voor één jaar is uit beide oude besturen een interim-bestuur gevormd. Voorzitter is de heer J. H. Marwitz, die wordt ge assisteerd door de heren F. A. Spinhoven (redacteur clubblad en 2e seer.) ir. B. A. Geerlings (le secr.) de heer Kuipers (penningm.), P. A. van Driel (wedstr.l) bondscompetitie en waarnemend voor- zitter); B. Halberstadt (wedstr.l. onder linge competitie) en P. i. d. Berken (comm. van materiaal). Ondergetekende: Naam Straat Plaats wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.95. Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 juli 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9