Europees parlement in Straatsburg bijeen i sch. vr. dr. C.B.B.B r a Bonn wacht met kernbewapening op ontwapeningsakkoord ^"Hoe is het ontstaan?"^ Stoeten rode bussen terug in het stadsbeeld van Londen Debat over de hoofdstad van Europa en over het zesde verslag van de EGKS <~Praatótoel 3 Van dag tot dag Werkelijk Verenigd Indonesië ontbiedt Shell weer naar Oost-Borneo Gevaar voor aanvallen op tankers geweken Hallstein kiest Brussel als Europese hoofdstad Professor Eyskens zou een minderheidskabinet vormen Plan tot bouw van Hilton- hotel in Amsterdam-Zuid Deze*schoonlieidsbehandeling doet "zelff POLYCOLOR kleurshampoo Zoveel als vroeger komen er echter niet meer WEU-rapport: 30 vglledige divisies nodig in Europa Rapporteur Fens: Er is nog geen veiligheid Wederzijdse ambassades van Ierland en Nederland Maandag bespreking Luns-Brentano Kuiken met drie poten Strauss gaat ervan uit dat er in Oost-Europa kernartillerie en kernraketten zijn 0p de. „Nog niet gevaarlijk" Radio-activiteit in de mens verdubbeld? Weduwe wint proces tegen de Westduitse Lotto SCHORRIM ORRIE ZATERDAG 21 JUNI 1958 De Nederlandse afgevaardigde in de Westeuropese Unie J. J. Fens nog steeds hardnekkig overste genoemd, ofschoon hij luitenant-kolonel b.d. is heeft een rap port het licht doen zien, waarin een pessi mistisch geluid zich paart met een bijzon der optimistisch. Er bestaat voor West- Europa nog geen echte veiligheid, zegt het rapport een pessimistische constatering, die echter nauwelijks nieuws mag heten en de ledenstaten van de Westeuropese Unie moeten onmiddellijk maatregelen nemen om een werkelijke militaire veilig heid te scheppen. Deze laatste aanbeveling zou iedereen volmondig moeten toejuichen, ware het niet dat „werkelijke militaire veiligheid" voor West-Europa helaas ge rekend moet worden tot de reeds jaren geleden wreed verstoorde utopieën. Wat is „werkelijke veiligheid"? De oud militair Fens denkt daarbij blijkbaar onder meer aan geleide projectielen althans aan geleide projectielen op westelijke grond. Aan die van de potentiële vijand wenst de oud-kolonel blijkbaar niet te her inneren, doch in feite zijn het deze, die de „werkelijke veiligheid" tot een illusie en een fantastisch droombeeld uit vervlogen dagen hebben gemaakt. Uit de dagen, dat een waterlinie een vijand kon tegenhouden en een afweergeschut bedreiging uit de lucht kon tegengaan. Geleide projectielen voor het westen be tekenen een mogelijkheid tot terugslaan. Doch met veiligheid, en zeker met „werke lijke" veiligheid, hebben zij weinig van doen. De zeer pessimistische doch zeer reële constatering, dat veiligheid in de juiste betekenis voor West-Europa niet is weg gelegd, doch dat het niettemin moet trach ten iets terug te doen wanneer de slag mocht vallen, zou in dit rapport een nuch terder en meer vertrouwenwekkende in druk hebben gemaakt. Iets wat niet kon uitblijven, is dienten gevolge gebeurd: de Nederlandse televisie kijkers hebben zich verenigd en de nieuwe vereniging blijkt in een behoefte te voor zien. Er is in Nederland geen terrein, waar op men zich niet verenigd heeft of wil verenigen en er is in Nederland geen ver eniging, die niet in een behoefte voorziet. Want verenigen zelf is een Nederlandse behoefte. Er Is nu een merkwaardige situatie ont staan, die een woord van overdenking waard is. Er zijn vijf „verzuilde" vereni gingen die zich met televisie-uitzendingen bezighouden en in deze vijf verenigingen nog steeds enkel maar „radioverenigin gen" genaamd wordt het gehele Neder landse volk volgens overtuiging en rich ting aanwezig geacht. Deze vijf represen tatieve verenigingen, die aan het feit dat zij het volk in al zijn geledingen vertegen woordigen, het wettelijk geregistreerde recht van uitzending ontlenen, vinden nu de nieuwe vereniging van televisiekijkers tegenover zich waarin datzelfde volk in al zijn geledingen vertegenwoordigd heet te zijn die met talrijke bezwaren in het krijt treedt. De voorzitter van de nieuwe vereniging heeft te kennen gegeven, dat binnen de organisatie van televisiekijkers geen „zui len" geoox-loofd zullen zijn. Een ietwat naïeve uitlating, gezien de praktijk op het gebied der vaderlandse verenigingshistorie. Zou het te pessimistisch zijn, de verwach ting uit te spreken dat er spoedig ook een r,-k. vereniging van televisiekijkers zijn zal, en daarna wellicht een christelijke, en dat de thans opgerichte vereniging te kam pen zal krijgen met uiteenlopende wensen in eigen boezem ten aanzien van uiteen lopende overtuigingen in de boezem harer leden? Televisiekijkers in roerende eensgezind heid is even ondenkbaar als indertijd het radioluisteren in nationaal verband on mogelijk is gebleken. Niettemin de nieuwe vereniging zij alle succes toegewenst. Er valt veel te ver beteren aan de inhoud der kijkkast en mis schien vormt de nieuwe actie een goede stimulans voor de radio-verenigingen, de Nederlandse televisiestichting en de minis ter, om te proberen hun klanten tevreden te stellen met een betere besteding van de gelden, die deze klanten zelf zo getrouw bijeenbrengen. DJAKARTA (ANP/Reuier) De Indo nesische regering heeft vrijdag de Konink lijke Shell-groep verzocht haar werkzaam heden in Oost-Borneo te hervatten. Het miljoenenbedrijf van de maatschap- Pij in Balikpapan werd eind april tijde lijk gesloten, nadat vliegtuigen van de op standelingen aanvallen hadden gedaan op Britse schepen in de haven. Bij de aanval op Balikpapan werd des tijds een Britse tanker tot zinken ge bracht en een tweede beschadigd. De ge zinnen van de Britse en Nederlandse em ployés in het gebied werden de vorige maand geëvacueerd. De scheepvaart in de wateren van Oost-Indonesië werd ver lamd na een aantal luchtaanvallen op In donesische en buitenlandse schepen, waaronder vrachtschepen uit Hongkong, Griekenland, nabij Ambon en Celebes. STRAATSBURG (ANP). Het Euro pese parlement is vandaag in het Huis van Europa in Straatsburg bijeen geko men voor een debat over de zetel der Europese instellingen. De volgende week zullen de 142 parlementsleden uit de zes aangesloten landen het zesde algemene verslag van de Hoge Autoriteit der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal bespreken. De strijd om de Europese hoofdstad is nog lang niet beslecht. Frank rijk ijvert voor een nieuw uitstel en de voorzitter der Europese commissie, Hall- stein, heeft zich voor Brussel uitgesproken. Tien steden hebben zich kandidaat ge steld: Brussel, Luxemburg, Parijs, Straats burg, Chantilly, Nice, Monza, Stresa, Mi laan en Turijn. Vandaag zullen de afge vaardigden de voor- en nadelen van de kandidaten bespreken, waarna men maan dagochtend zal stemmen. Bij deze geheime stemming zal elk der afgevaardigden een voorkeurslijstje met vijf steden opstellen. De uitslag van de stemming, die dus een puntenwaardering van de tien kandidaten kan opleveren, zal het parlement als ad vies, zonder commentaar, aan de minister raden van de Europese Gemeenschap sturen. De ministers zijn eerder overeen gekomen een Europese hoofdstad te kie zen en op 1 juli te beslissen over de zetel der Europese instellingen. Zij hebben zich ook laten voorzien van een verslag van een speciale commissie van stedebouw kundigen, die in de afgelopen maanden de kandidaatsteden heeft bezocht. Op nieuw uitstel? Intussen dreigt op nieuw uitstel der be slissing. Minister Luns verklaarde deze week in Den Haag, dat de ministerconfe rentie over de zetelkwestie niet gemak kelijk zal zijn. Hij zei het te betreuren dat de ministers in januari niet de knoop hadden doorgehakt. In Parijs is bekend geworden, dat premier De Gaulle aan de voorzitter van het Europese parlement, Robert Schuman, heeft medegedeeld dat de Franse vertegenwoordiger op de mi nisterconferentie zal voorstellen de hui dige toestand nog twee jaar te laten voort bestaan. Dat zou er op neerkomen dat het Europese parlement voorlopig in Straats- BRUSSEL (Reuter) Professor Walter Hallstein, de Westduitse voorzitter van de Europese commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap (EEG), heeft offi cieel voorgesteld Brussel te kiezen als „hoofdstad van Europa". Hij deed dit voor stel in een brief aan de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Larock, die thans voorzitter is van de raad van ministers van de gemeenschap. Van onze correspondent in Brussel) De tweede poging van professor Eys kens om, op verzoek van koning Bou- dewijn alsnog een roomskatholick-socia- listisch of een roomskatholiek-liberaal ka binet te vórmen, is mislukt. De tussen komst van de koning in de politieke crisis heeft geen resultaat opgeleverd. Men verwacht dat formateur Eyskens geduren de het weekeinde een minderheidskabinet zal vormen. Enkele waarnemers zijn van oordeel, dat het niet zeker is dat deze minderheidsregering-Eyskens, die in de Senaat een meerderheid heeft van zes ze tels, maar in de Tweede Kamer voor die meerderheid drie zetelt tekort komt, met een in de tweede kamer ten val zal wor den gebracht. Men zou de regering-Eys- kens aan het bewind laten tijdens de va kantiemaanden en in september of okto ber een roomskatholiek-socialistisch of een roomskatholiek-liberaal kabinet vor men, wanneer de gemoederen tot bedaren zullen zijn gekomen. Andere waarnemers zijn van oordeel, dat nieuwe verkiezingen onvermijdelijk zijn. Zij zien het politieke scenario als volgt: Eyskens formeert een roomskatholiek kabinet, waarvan hij de leiding neemt. Het regeringsprogram van het kabinet-Eyskens is vrij beperkt en om vat voornamelijk vier punten: twaalf maanden dienstplicht, 36.000 frank pen sioen, kosteloos onderwijs tot achttien jaar en de bouw van honderdduizend volkswo ningen. De regering-Eyskens krijgt het vertrouwen in de Senaat. Het nieuwe ka binet wordt in de Tweede Kamer in de minderheid gesteld. De regering-Eyskens biedt haar ontslag aan en bereidt nieuwe verkiezingen voor. Aan de Apollolaan te Amsterdam zal de gemeente plaats inruimen voor de bouw van een elf verdiepingen hoog Hiltonhotel, indien de gemeenteraad straks akkoord gaat met de uitgifte in voortdurende erf pacht van het terrein, begrensd door de Apollolaan, de Willem Witsenstraat, het Noorder Amstelkanaal en de Breitnerstraat. Het plan, dat het comité Hilton-hotel Amsterdam aan B. en W. heeft voorgelegd, is op de juiste wijze afgestemd op het beschikbare terrein. Het ontworpen ge bouw is volgens B. en W. kloek van opzet en goed van verhoudingen. Het plan zal naar wordt verwacht een gebouw van allure opleveren, dat een waardig sluitstuk zal vormen voor de voorname bebouwing in dit stadsdeel. De bouwkosten worden geraamd op twintig miljoen gulden. Het comité staat in relatie met het Ameri kaanse hotel-concern, de Hilton Hotels Corporation te Chicago. Dit Hilton-concern zal de exploitatie van het hotel ter hand nemen. De verwachting is volgens B. en W. ge wettigd, dat door de totstandkoming van dit hotel een zeer belangrijke bijdrage zal worden geleverd aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer in Amsterdam. Het college stelt de raad bovendien voor, in beperkte mate deel te nemen (b.v. voor 600.000) in het kapitaal van de voor de bouw van dit Hiton-hotel op te richten naamloze vennootschap, die een aandelen kapitaal zal hebben van zeven miljoen gul den. De vennootschap zal voorts leningen sluiten tot een totaal van 13 miljoen gulden. burg blijft vergaderen, de organen van de EGKS in Luxemburg blijven zetelen en de organen van de nieuwe gemeenschap pen afwisselend in Brussel en Luxemburg bijeen blijven komen. Italië zou het Franse verlangen naar uitstel steunen. West- Duitsland is daarentegen, met de Benelux, voor een onmiddellijke beslissing. De commissie van stedebouwkundigen zou aan Brussel de voorkeur geven boven de negen andere kandidaten. Alleen Nice zou met de Belgische hoofdstad kunnen wedijveren, doch dit Zuid-Franse vakan tieoord zou volgens de stedebouwkundigen een „psychologisch nadeel" hebben: het is te luxueus. In Brussel verwacht men, dat de keuze op de Belgische hoofdstad zal vallen. Zelfs bij een nieuw uitstel ziet men zijn kan sen stijgen, omdat de nieuwe organen dan twee jaren tijd zouden hebben zich in Brussel vast te zetten. Luxemburg zou dan, als compensatie voor het verlies van de organen der EGKS, die daar reeds vijf jaar gevestigd zijn, het hof en de universiteit kunnen herbergen. Voor het hof staat overigens ook Den Haag kandidaat. Ook de Nederlandse regering meent dat Brussel de meest geschikte plaats is voor de zetel der Europese organen, en dan niet alleen voor die der nieuwe gemeen schappen maar ook bijvoorbeeld voor de Raad van Europa. De socialistische afgevaardigden hebben hun fractievoorzitter, de Fransman Lapie, opgedragen aan Schuman mee te delen, dat zij er aan vasthouden, dat het parle ment maandag over de zetel der Europese instellingen spreekt. Dit duidelijk blijk van onbehagen, is ontstaan door de berichten over de afspraak van De Gaulle met Schu man. Men vreest, dat als Frankrijk werke lijk van plan is een besluit tegen te hou den, er niets van één enkele zetel zal komen en de huidige toestand bestendigd zou worden. Advertentie Uw haar, het.schoonste sieraad van elke vrouw,, glanst en glinstert In onvermoede, jeugdige schoonheid na een tintgevende haarwassing met POLYCOLOR- Kleurshampoo Die zachte crème uit de handige tube tovert in weinig [minuten een wonder tevoorschijn: Wèg die paar grijze haartjes, mooi en gaaf Uw eigen natuurlijke haarkleur [öf een charmante mode tint. Tintgevende haarwassing' is geen verven. Doe het vandaag nog, thuis, zelf! handige, voordelige tube vcor twee wassingen 1.95 bij alle drogisten en parfumerie-zaken. (Van onze correspondent in Londen) De ongelukkige busstaking is voorbij. Toen de Londenaars vanochtend ontwaak ten, zagen zij, na bijna zeven weken, ein delijk weer het vertrouwde beeld van de vrijwel onafgebroken stoeten hoge rode bussen. Zij brachten de warme kleur terug, die de grijze stad levendig maakt. Cousins, de secretaris-generaal van de Transportarbeidersunie, die de staking heeft geleid, verklaarde dat het misplaatst is te spreken van een overwinning of een overgave. De buslieden hebben bereikt dat het personeel van de randgebieden, dat door het loontribunaal oorspronkelijk van een verhoging was uitgesloten, thans zo goed als zeker een geringe loonsver- meerdering zal krijgen. De staking is nodeloos verlengd, omdat de busmannen in plaats van een vage toezegging een vast aanbod verlangden. London Transport kon zulks niet doen, daar niet getornd mocht worden aan de uitspraak van het scheids gerecht. Tenslotte zijn de stakers gezwicht toen de afgevaardigden van de busgarages PARIJS (Reuter) Er bestaat nog geen echte veiligheid voor Europa, aldus een rapport van de commissie voor defensie kwesties en bewapening van de West europese unie, dat is opgesteld door de Nederlander J. J. Fens. Het zal worden voorgelegd aan de assemblee van de W.E.U., die tussen 2 en 5 juli in Parijs ver gadert. Het rapport wekt de leden (België, Frankrijk, Nederland, Italië, Luxemburg, West-Duitsland en Groot-Brittannië) op dadelijk maatregelen te nemen om werke lijke veiligheid te scheppen, ook al zouden daartoe onpopulaire besluiten moeten wor den genomen. In Centraal-Europa kan de NAVO slechts vijftien divisies stellen tegenover vijftig tot zestig divisies, die zonder een mobilisatie de beschikking hebben over vijfduizend vliegtuigen en driehonderd vliegvelden, ongeveer drie keer het aantal dat Centraal Europa heeft. Centraal Euro pa moet volgens het rapport ten minste kunnen beschikken over dertig volledige divisies, met een behoorlijk aantal tactische kernwapens. Geen enkele staat mag het recht hebben ballistische raketten voor middelgrote afstand te weigeren, daar al len de bescherming ervan aanvaarden. Het rapport verwijst naar de Britse eis van 1957, dat zijn produktie aan kern wapens wordt beschouwd als deel van zijn bijdrage aan de defensie van het Westen. Als deze zienswijze juist is, aldus het rap port, is het van wezenlijk belang dat zo wel de technische kennis, die voor de produktie van deze wapens vereist is, als de bevoegdheid om over het gebruik er van te beslissen, wordt gedeeld door alle leden. Als dat niet gebeurt, kan het Britse bezit van kernwapens niet als een vol ledige bijdrage aan de westelijke verdedi ging worden beschouwd en is er niets dat Frankrijk, Italië of een ander land ver hindert deze wapens ook te ontwikkelen, aldus het rapport. De regering van het Koninkrijk der Ne derlanden en de regering van Ierland heb ben in gemeenschappelijk overleg besloten hun wederzijdse gezantschappen te Dublin en te 's Gravenhage te verheffen tot de rang van ambassade. met grote meerderheid voor werkhervat ting kozen. De staking heeft London Transport 21 miljoen gulden gekost. Elke staker leed een netto-verlies van 370 gul den. De Transportarbeidersunie moest 17,5 miljoen gulden aan stakingsgeld uitkeren. Het ergste is, dat London Transport, als gevolg van de staking, een wekelijkse ver mindering van inkomsten van een miljoen gulden verwacht. Duizenden Londenaars, die in de afgelopen weken lopen hebben geleerd, zijn van plan de bussen de rug toe te keren. Anderen hebben zich voor genomen de eerstvolgende wéken uit pro test geen voet in een bus te zetten. Het is de vraag of winkels en markten, die grote schade hebben geleden door het gebrek aan klanten gedurende de staking, als gevolg van veranderde koopgewoonten, hun publiek zullen terugwinnen. De diensten op de ruim zeshonderd bus lijnen zijn vandaag zo volledig mogelijk hervat, maar door het conflict hebben ruim 1500 employé's van London Trans port hun baan er aan gegeven. Er is nu een tekort van 4000 man, zodat er gapin gen in de diensten zullen ontstaan. Als gevolg van de staking zal het aantal bus sen blijvend worden ingekrompen. Lon don Transport zal het geleden verlies trachten te dekken door bezuinigingen op niet-economische lijnen. De staking heeit in elk geval bewezen dat Londen het met veel minder bussen afkan. Ook de oplos sing van het nijpende verkeersprobleem eist dit. De Londenaren hebben zich tijdens de staking kranig gedragen door zich „ge ruisloos" aan de noodtoestand aan te pas sen, zoals dat van een gedisciplineerde Brit kan worden verwacht. (UPI) De „Transport Commission" heeft het publiek gewaarschuwd dat de tarieven spoedig zullen worden verhoogd om de kosten van de staking en de loonsverho ging van de chauffeurs te dekken. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken komt maandag naar Den Haag voor besprekingen met zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. Luns. In Den Haag wordt verklaard, dat het doel is het vaststellen van de werkwijze om de Nederlands-Duit se onderhandelingen weer op gang te bren gen en zo veel mogelijk te bespoedigen. Het gesprek tussen de ministers Luns en Von Brentano, waartoe op de Navo-con- ferentie van de vorige maand in Kopen hagen werd beslo.ten, komt ruim vijf maan den na de laatste ontmoeting tussen mr. Beyen en prof. Kaufmann in Den Haag, in januari van dit jaar. In een officieel communiqué werd toen gezegd, dat „de besprekingen tot verdere opheldering en precisering der wederzijdse standpunten hadden geleid". De voornaamste punten die toen door Nederland bij de besprekin gen met West-Duitsland naar voren zijn gebracht, waren: het Eems-Dollard vraagstuk, een regeling voor de nazi slachtoffers. de afwikkeling van een groot aantal financiële kwesties, waaronder die der Auslandbonds, de regeling van aller lei waterstaatkundige problemen langs de Nederlands-Duitse grens en de Rijnvaart kwestie. Van Duitse zijde gaan de verlangens on dermeer uit naar een terugkeer van Elten en Tudderen en naar een definitieve re geling van het vraagstuk der grenslande- rijen. De heer W. Kloosterman aan de Maarten v. Heemskerckstraat in Heems kerk houdt kippen. Op zichzelf niets bijzonders. Wel is bijzonder dat een van de kippen het heeft gepresteerd een ei te leggen, waaruit na een normale broedtijd een kuiken te voorschijn kwam, dat maar liefst drie poten had. Merkivaardig is dat het kuiken zijn „lichamelijke conditie" als de normaal ste zaak van de were' beschouwt. Het is namelijk al twee weken oud en ver keert in een uitstekende gezondheid. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft tijdens een persconferentie te Bonn de vijf fasen aangegeven, volgens welke de bondsregering zich een toekom stige ontwapening voorstelt. Het gaat hier bij om: 1. Stopzetting van de proeven met kernwapens. 2. Stopzetting van de kern- wapen-produktie. 3. Controle van de be staande kernwapenvoorraden. 4. Toezicht en controle door een internationale orga nisatie van produktie en verdeling van splijtbaar materiaal voor vreedzame doeleinden en 5. De conventionele strijd krachten van Oost en West moeten gelijk in waarde en kracht worden. Strauss legde er de nadruk op, dat het hier niet gaat om een oplossing van van daag op morgen, maar een in etappes. Het Westduitse leger zal kernwapens krij gen, als binnen achttien maanden tot twee jaar geen gecontroleerde ontwapening tot stand komt. De minister zei, dat deze be wapening niet zal doorgaan, als in deze periode een begin wordt gemaakt met de ontwapening, althans wanneer men het over de beginselen daarvan eens wordt. NAVO beslist Minister Strauss deelde mede, dat niet iedere aanval door West-Duitsland met kernwapens zal worden beantwoord. De uiteindelijke beslissing voor het gebruik van dergelijke wapens ligt niet bij de Westduitse legerleiding maar bij gene raal Nors tad, de opperbevelhebber van de NAVO. Wil een aanvaller een lokaal con flict uitlokken, dan moet hij rekenen op het verzet van een met tactische kernwa pens uitgeruste tegenstander. Reorganisatie Het Westduitse leger, zo deelde Strauss voorts mee, zal zowel geschikt worden ge maakt voor een strijd met conventionele als met kernwapens. De beslissende strijd groep wordt een brigade van drie tot vier duizend man, die een grote beweeglijkheid krijgt. Volgens een plan van de Westduit se luitenant-generaal Rottiger, inspecteur van het leger, krijgt West-Duitsland geen gestroomlijnde kernbewapening. Het leger zal bestaan uit divisies, samengesteld uit drie tot vier brigades, die stuk voor stuk in staat moeten zijn een paar dagen zelf standig te opereren. De bataljons van de ze brigades zullen zeshonderd tot duizend man omvatten. Het gehele leger wordt tweehonderdduizend man sterk. In de herfst zal begonnen worden met deze re organisatie, die een antwoord is op de be wapening van de Russische troepen in Midden-Europa met kern-artillerie en met raket-lanceer-inrichtingen, aldus Strauss. Advertentie (KaTs «efirtffrrg tmfit dringend Ceta-Bever Buitenbljts) Leukerds Ik heb gelezen dat, zoals het nu met al die lieve babytjes gaat, in het jaar 1998 de wereldbevolking verdubbeld zal zijn ver geleken bij thans. Er zullen dan zo'n vijf duizend miljoen mensen over ons aard bolletje rondscharrelen. Dat zal mij uw bijna honderdjarige opa dan zéér ver heugen, want ik houd van mensen om mij heen, daar ben ik een reuze-rare in, mijn zinspreuk is „hoe meer zielen hoe meer vreugd". Vijfduizend miljoen leukerds is overi gens geen kleinigheid. Als u even wilt be denken dat die (als het een beetje mee loopt) op zijn minst één truitje, één paar sokken en één broek bezitten, één bordje soep per dag slobberen, één kadet met kaas eten en één glas vondelingemelk drinken, dan kunt u begrijpen wat er te gen die tijd een werk aan de winkel zal zijn voor de truien- en sokkenbreisters, voor de broekenmakers, de soepindus triëlen, de bakkers en de zuivélaars. En nu heb ik het nog niet eens over tandpasta, likdoornpleisters, zuurtjes, auto's en siga retten. Maar u voelt wel dat het een reuze bedrijvigheid zal worden. Temeer omdat de behoeften van de mens steeds toe nemen, zodat er allemaal nieuwe dingen bijkomen, waarzonder zijn grootvader best leven kon, maar hij niet. In veertig jaar gaan wij ons dus verdub belen in tal en vreugd. Over tachtig jaar tienduizend miljoen. Over honderdtwintig jaar twintigduizend miljoen. Over hon derdzestig jaar, als opa zijn tweehonderd zeventiende verjaardag viert en de hele Tweede Kamer uit alleen maar V.V.D.'ers bestaat, zitten wij met ons veertigduizend miljoenen op ons ronde kluitje. Heb ik nog niet eens rekening gehouden met progres sie. U behoeft maar aan dat oude verhaal van de graankorrel en het schaakbord te denken om te begrijpen hoe het er in het jaar 2158 zal uitzien op het strand en hoe lang de keu's voor de bussen dan zullen zijn. Een vooruitziend gemeentebestuur neme een massale opleiding tot contro leur ter hand! Tegen die tijd hebben wij zeker twintigduizend van die kaartjes kijkers nodig, burgemeester, en regeren is vooruitzien. Het is, als u er over nadenkt, van een dofmakend geweld, alles wat met die ver dubbeling-om-de-veertig-jaar samenhangt. Denkt u maar eens waar u tegen die tijd Uw slee geparkeerd krijgt! En waar ze al die stoelen op de café terrassen moeten plaatsen. Ln wij zullen wel gedwongen zijn al maar meer in de hoogte te bouwen. Als diezelfde vooruitziende burgemees ter van plan is deze oübaas op zijn twee honderdste verjaardag een taart te komen brengen, zal hij drieduizend trappen moe ten klimmen. Ik hoop dat hij daartoe in staat zal zijn, want ik vind hem een aar dige man en ik zou hem niet graag missen op mijn feestje. Elias WAYNESVILLE (Noord-Carolina, V.S.) (AFP) „In de afgelopen twee jaar is de hoeveelheid radio-activiteit in het men selijk lichaam verdubbeld. Zij heeft echter nog geen punt bereikt, waarop ge vaar voor de gezondheid ontstaat", aldus heeft kolonel James Hartgering, lid van het centrum voor militair medisch weten schappelijk onderzoek te Walter Reed, in de Verenigde Staten, donderdag op 'n bij eenkomst te Waynesville, in Noord-Caro lina, van vooraanstaande Amerikaanse geneesheren verklaard. Hij voegde hieraan toe dat deze toene ming der radio-activiteit een gevolg was van de proefontploffingen met kernwapens die door de Sovjet-Unie, de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië teweeg zijn ge bracht. Half miljoen moet uitgekeerd worden HANNOVER (Reuter) De 54-jarige Westduitse weduwe Friede Wenke heeft het proces gewonnen tegen de loterij maat schappij, die had geweigerd haar de ge wonnen prijs van een half miljoen mark uit te betalen, omdat haar agent het lot, waarop de prijs was gevallen, niet aan het centrale administratiekantoor had opge zonden. De weduwe had in eerste aanleg betaling van tienduizend mark gevorderd om hoge proceskosten te vermijden, in dien zij in het ongelijk zou worden gesteld. De rechter veroordeelde de loterijmaat schappij tot betaling der tienduizend mark, vermeerderd met de rente over het tijdvak, dat sinds de officiële uitbeta lingsdatum was verstreken. Hij stelde de maatschappij verantwoordelijk voor de handelingen van haar agent en verklaar de dat zij de gevolgen moet dragen, wan neer deze onjuist zijn geweest. Als we de geleerden mogen geloven is deze rijmende samenstelling een ver bastering van een Perzisch-Turks woord dat surmur luidde en: verwarring, her rie betekende. Aangenomen wordt dat het woord ons via het Zuidslavisch en het Duits heeft bereikt en dat het al voortreizende de betekenis: volk van het laagste allooi, uitvaagsel, heeft ge kregen. In Zuid-Nederland bezigt men het ook van één persoon en daar kan men dus zeggen: hij is een schorrimor- rie. In het oosten en noorden wordt het ook van zaken gezegd in de betekenis: rommel, uitschot. Een merkwaardige afkorting van schorrimorrie is schorem, dat zowel als zelfstandig naamwoord in de beteke nis: rapalje, tuig, als ook als bijvoeg lijk naamwoord in de betekenis: schunnig voorkomt. Een dergelijke af- ^korting is prol uit proleet.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5