In Dominicaanse republiek herleeft de verleden tijd Weinig zeggende wijziging van het Indonesische kabinet DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 13 Dictatorszoon spendeert Amerikaanse buitenlandse hulp aan twee filmdiva's in Hollywood Belastingpersoneel nog zeer ontevreden over salarissen Kort nieuws Diamantbewerkersbond overgegaan naar ANMB Vijf militairen berecht wegens dodelijke aanrijding Vierde overwinning van stayer H. Buis IJmuidenaren melden zich voor de film Vergissing van de kantonrechter Sultan van Djokja op laatste moment teruggetreden Ernstige scheepsbotsing in New York's havenhart Vuurzuil verschroeide kabels op brug Scheepvaart DONDERDAG 26 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Washington) Wie tegenwoordig over politiek schrijft, moet weten wat een betalingsbalans is, hij moet het UNO Handvest bijna uit zijn hoofd kennen, hij moet het bereik kennen van een B-52-bómmenwerper en de nuan ces in de vele partijen der Franse repu bliek... Hoeveel eenvoudiger moet het vroeger geweest zijn, toen men zich be palen kon tot de grillen van enkele vor sten, die persoonlijk het wel en wee be paalden van hun land. Ik zal de zaak wel idealiseren, maar de rel, die ontstaan is tussen de Dominicaanse republiek en de Verenigde Staten deed me denken aan de „goede oude tijd", toen de politiek zo heel anders geweest moet zijn. Trujillo, de dictator van een half eiland, dat zich een republiek noemt, is zwaar beldigd door hetgeen zijn zoon onder vonden heeft in de Verenigde Staten. Die zoon is het diploma onthouden van een Amerikaanse militaire school, waar hij studeerde. Zijn leermeesters vonden dat hij te weinig lessen gevolgd had om voor het diploma in aanmerking te komen. Misschien is zijn vader wel van mening, dat hij in het geheel geen lessen nodig had. Hij heeft voldoende vertrouwen in de capaciteiten van zoonlief die sinds zijn vier de jaar al kolonel was om hem staf-chef van zijn hele strijdmacht te maken met de rang van een volslagen genei-aal. Capaciteiten mag men Trujillo's zoon ze ker niet ontzeggen. Toen hij wat rust moest gaan nemen in Hollywood had hij nog energie genoeg om twee filmsterren het hof te maken: Kim Novak en Zsa Zsa Gabor. De Dominicaan zette aan zijn char me kracht bij door zijn vriendinnen bij zonder luxe auto's cadeau te doen en bij zonder dure bontstola's om de schouders ie leggen. Al met al gaf hij ongeveer even veel uit als zijn land per jaar ontvangt san Amerikaanse ondersteuning. Mejuffrouw Novak en mejuffrouw Gabo kunnen alle publiciteit gebruiken, maai de reputatie van hun rijke vriend heeft geleden onder de krantenartikelen, waarin zijn rustkuren werden beschreven. Had hij rustiger gerust, dan zou hij misschien ook dat diploma nog wel gekregen hebben. Nieuwe acties en protest- vergaderingen in voorbereiding Op de jaarvergadering van de Bond van Personeel bij 's Rijks Belastingen in Ne derland, die in Utrecht wordt gehouden, leeft de voorzitter, de heer J. H. van den Meer uit Amsterdam, een rede gehouden, waarin hij betoogde dat er nog een grote onrust en ontevredenheid heerst in de ge lederen van de ambtenaren over het sa larispeil en het promotiebeleid. De amb tenaren zijn volgens de bond na de oorlog in maatschappelijk opzicht niet alleen ver houdingsgewijs, doch ook reëel terugge drongen naar een lager levensniveau, als gevolg van een loonsysteem dat politieke waarde kreeg en voor regeringsleiders en vakorganisatieleiders tot een dogma werd verheven. De werknemers in de vrije bedrijven wis ten zichzelf te helpen, zelfs buiten de me dewerking van de vakorganisaties om en de hoogconjunctuur met de overspannen arbeidsmarkt was daarbij dienstig. De ambtenaar werd echter slachtoffer van het ritme van de officiële loonronden, zo dat zij alleen in schijn gelijk opdeelden, aldus de voorzitter. Hij zei, dat de ambtenaren door de re- Kringspolitiek op grove wijze zijn beetge nomen en het was hem een raadsel hoe men voor de ambtenaren nog een voor jen gunstige spaarregeling heeft kunnen voorstellen. Dit getuigde zijns inziens van weinig zin voor realiteit. Een vergelij king van koopkracht, door de bond gepro pageerd, vindt weinig weerklank in de ;entrale commissie voor het Georganiseerd Overleg. Dat is, volgens de voorzitter, geen wonder want als men de hogere rangen van de staatsdienst op dezelfde wijze na meet dan blijkt dat deze wel hun vooroor logse koopkracht herkregen of daarboven uitgaan, zodat de klassenverschillen zijn ioegenomen. Het is daarom, zo zei de voorzitter, dat aller ogen zijn gericht op mogelijke pro moties, om langs deze weg terug te ver weren wat de ambtenaar heeft verloren foor een noodlottige en ontwrichtende sa- iarispolitiek. Op allerlei wijzen tracht men :.et geslonken inkomen te versterken ioor toelagen en vergoedingen van ver schillende aard, met het gevolg, dat het sa- arisbeeld onoverzichtelijker en verwar ier wordt. Hij beschouwde dit ongetwij feld als een euvel maar achtte dit een vol komen billijk streven. De vergadering 'esloot geen genoegen te nemen met „de uttele salarisverhoging" en de bond zal lieuwe acties en openbare protestverga- ieringen voorbereiden. Jkvr. M. van Hogendorp overleden. Dp 77-jarige leeftijd is in Den Haag over- eden jonkvrouwe M. J. W. van Hogen- iorp, die bijna vijfentwintig jaar besturen de zuster der diaconesseninrichting Bro- iovo is geweest. Kleuter verdronken. Uit de Espeler- vaart te Emmeloord is het lijkje opge laaid van de tweeënhalfjarige Harry B. Het jongetje, dat een dag werd vermist, moet bij het spelen te water zijn geraakt in verdronken. Diefstal-en-gros. De rechtbank te Amsterdam heeft een 23-jarige timmer man, die 26 diefstallen uit geparkeerde toto's in Amsterdam had gepleegd, ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Tevens "as in deze straf verdisconteerd een be dreiging met zwaar lichamelijk letsel van ien hoofdagent, die gepoogd had de dooi de timmerman bestuurde auto te doen toppen. Gebouw van 5 miljoen. Bij een onder handse aanbesteding voor de bouw van ien nieuw hoofdkantoor van de Spaarbank foor de stad Amsterdam werd als laagste geschreven door de Bataafde Aanne- mings Maatschappij met 4.946.000,De 'oogste inschrijfster was Van Rossum's mnemersbedrijven n.v. met 5.173.000. Maar nu is het mis. Zoon nam de zaak luchtig op. Dat is zo zijn stijl. Maar va der liet niet met zich spotten. Hij riep der tig andere militairen die in Amerika stu deerden terug en hij liet de Verenigde Sta ten weten, dat hij geen hulp meer wenst en dat hij alle militaire samenwerking wil afbreken. Zoete broodjes, of...? Nu kan Washington het heus wel stel len zonder de Dominicaanse republiek, maar totdusverre kon men, bijvoorbeeld in de UNO op de stem van dit landje re kenen. Ook is de radar in dat land van nut voor de Amerikaanse defensie en kan men op Dominicaans gebied geriefelijk na gaan of Amerikaanse proefraketten zich gedragen volgens de plannen. Moet Ame rika daarom toch maar zoete broodjes gaan bakken en trachten Trujillo wat te kalmeren? Men krijgt de indruk, dat het Amerika's reputatie in Zuid-Amerika meer goed zou doen, wanneer men de dictator maar rustig boos laat. Vice-president Nixon is teruggekeerd uit de Latijns-Amerikaanse landen met de vaste overtuiging dat daar vooral on der de jonge intellectuelen een oprecht streven naar democratie bestaat dat snel in kracht toeneemt. Het zal Amerika daar om in het algemeen geen kwaad doen een wat fiere houding aan te nemen tegen over een dictator. In het Amsterdamse Concertgebouw is woensdagavond een stuk vakbondsge schiedenis afgesloten, toen de voorzitter van de Algemene Nederlandse Diamant bewerkersbond die op 1 juli wordt op geheven de heer I. Mug, op symboli sche wijze de bond overdroeg aan de voor zitter van de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid, de heer D. van Hattum. Eerst reikte de heer Mug de A.N.D.B.-vlag over en daarna de sleutel van het bondsgebouw aan de Hen ri Polaklaan. Tenslotte bood hij hem de voorzittershamer aan, die dr. Henri Po lak nog gehanteerd heeft. De loco-burge meester van Amsterdam, wethouder mr. A. de Roos, bracht namens het stadsbe stuur dank voor hetgeen de bond in al die jaren heeft verricht. De voorzitter van het N.V.V., de heer C.W. van Wingerden, riep de leden van de A.N.D.B. op de beste tra dities van hun bond in de A.N.M.B. voort te zetten. Namens de Algemene Diamant bewerkersbond van België sprak de voor zitter, de heer Frans Schoeters, woorden van dank en waardering tot de verdwij nende zusterorganisatie. De Algemene Juweliersvereniging is vast besloten de diamantindustrie voor Amsterdam te behouden, verklaarde haar voorzitter, de heer L. Asscher jr. Voorts spraken nog vertegenwoordigers van het Koperen Stelenfonds, de r.k. diamantbe werkersbond „S.t. Eduardus" die zal fuse ren met de R.K. Metaalbond en de voor zitter van de Amsterdamse Bestuurders- bond van het N.V.V. De voorzitter van de A.N.M.B., de heer Van Hattum, noemde als een van de eerste taken het af sluiten van een c.a.o. voor de diamantbe werkers en de oprichting van een be drijfspensioenfonds. Des middags was in het gebouw van de Algemene Nederlandse Diamantbewer kersbond een afscheidsbijeenkomst ge houden, waar voorzitter Mug onder meer verklaarde dat een kleine organisatie, zo als de bond na de oorlog is geworden, niet meer van deze tijd is. Daarom moest het besluit tot opheffing worden genomen. Het zal volgens de heer Mug door het tekort aan werkgevers en werknemers wellicht niet mogelijk zijn de Amsterdamse dia mantindustrie haar vooroorlogse omvang te doen herkrijgen. „De direct betrokke nen zijn daartoe alleen niet in staat. Als het de overheid ernst is met haar wens, dat Amsterdam weer diamantstad zal worden, dan zullen er maatregelen getrof fen moeten worden die dit mogelijk ma ken. Wat Benelux en Euromarkt hieraan kunnen doen moet worden afgewacht. Zo goed als er andere industrieën zijn, die met regeringshulp op de been worden ge houden, zo zou dit ook voor de diamant industrie mogelijk worden gemaakt," al dus de heer Mug. De laatste vrachtauto van een militaire colonne heeft op 13 februari op de Mare- singel in Leiden een wielrijdster aangere den. Zij viel voor de wielen van de auto en haar achteropzittend zoontje werd tegen het wegdek geslingerd. De wielrijdster was op slag, het jongetje overleed korte tijd later. De krijgsraad in Den Haag heeft giste ren vijf militairen de colonneleider met vier chauffeurs veroordeeld. De colonneleider, een dienstplichtig sergeant uit 's Gravendeel, kreeg een voorwaarde lijke hechtenisstraf van een maand, 60,- boete. Hij werd verlaagd tot de rang van soldaat eerste klasse en hem werd de rij bevoegdheid voor twee jaar ontzegd. De sergeant had, zo meende de krijgsraad, op die vroege mistige ochtend in februari zijn colonne met vier middelmatige chauffeurs veel te snel in een onbekende stad laten rijden. Hij was naar het oor deel van de krijgsraad ongeschikt om het commando te voeren. De chauffeur, die de aanrijding had ver oorzaakt, een soldaat uit Alblasserdam, werd veroordeeld tot een maand gevange nisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Een soldaat uit Berkel, bij wie de colonneleider in de auto zat, hoorde zich tot 25,- boete en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid veroordelen. De twee andere chauffeurs, respectieve lijk uit Heerhugowaard en uit Purmerend, werden veroordeeld tot een voorwaardelij ke boete van 25, Opdracht aanvaard. De staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft aan de letterkundige Jan Wit in Nijmegen opdracht verleend tot het schrijven van een biografie van Arie Oosterlee (18901955). Ds. Wit heeft de opdracht aanvaard. By de woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden „wieler- populaires" heeft Henk Buis uit Vijfhui zen voor de vierde maal in dit seizoen de overwinning behaald in het hoofdnummer achter grote motoren. De Amsterdamse professional Jan Mehagnoul, die vorige week nog de baas wist te blijven voor Buis, moest ditmaal in de Vijfhuizer ama teur ruimschoots zijn meerdere erkennen. Mehagnoul reikte niet verder dan de der de plaats met een halve ronde achterstand. Als Buis in een stayers wedstrijd de gunstige koppositie loot, is hij een heel lastig te kloppen tegenstander. Dat heb ben Mehagnoul en de Sassenheimer Van Houwelingen ook nu weer ondervonden. Van Houwelingen heeft overigens ener gieke pogingen aangewend om Buis van de leiding te verdringen, doch zijn voor afgaande strijd met Mehagnoul om in tweede positie te komen, had teveel van de Sassenheimer gevergd. Hij kon Buis enkele malen tot op vijf meter benaderen en moest hem dan weer terrein prijsgeven. Braat uit Aalsmeer en de Amsterdammer Broekhof speelden in deze strijd geen rol van betekenis en werden enkele malen gedubbeld. De uitslag luidde: 1. H. Buis, Vijfhuizen, de 35 kilometer in 20 min. 48,4 sec.; 2. A. van Houwelingen, Sassenheim; 3. J. Me hagnoul, Amsterdam; 4. F. Braat, Aals meer; 5. W. Broekhoff, Amsterdam. Een wedstrijd achter handelsmotoren over 10 kilometer werd gewonnen door de Amsterdammer Le Grand in een tijd van 9 min. 35,4 sec.; 2. B. van Leur, Utrecht; 3. H. Moolenijzer, Amsterdam. De sprintfinale voor amateurs werd gewon nen door de Rotterdammer De Graaf (12,4 sec.) en die der nieuwelingen door de jeugdige Riethoven uit Leiden (13 sec.). Een prima wedstrijd voor amateurs en nieuwelingen over 5 kilometer, waarin Schip en De Graaf door een valpartij wer den uitgeschakeld, leverde het navolgende resultaat op: 1. C. Cooper, Amsterdam; 2. D. Verdoorn, Rotterdam; 3. A. Alm, Utrecht; 4. H. Bazuin, Hilversum; 5. P. v. d. Lans, Sassenheim. Ter gelegenheid van de „Week van de Fotografie 1958" heeft het verbond van Veilig Verkeer samen met de stichting ter bevordering van de amateur-foto grafie een landelijke wedstrijd „Foto grafeer.... Veilig Verkeer" gehouden. Links de foto, waarmee de zeventien jarige Rob Holthuis uit Geleen, leer ling van het bisschoppelijk college „Onze telefoon heeft woensdagavond van half acht tot 's nachts een uur niet stilgestaan", aldus deelde men ons van morgen mee bij de Arthur Rank Film Maatschappij in Amsterdam, die van 8 tot 16 juli in IJ muiden opnamen zal maken voor de film „Operation Amster dam". Vanmorgen bracht de post nog eens een stapel brieven, waarin vooral inwoners van IJmuiden zich aanboden als figurant. Van het dertigtal auto's, dat nodig is om geparkeerd te worden aan de haven kant (en niet aan de havenkade, zoals we gisteren meldden), heeft Arthur Rank er al twee aangeboden gekregen. Bij de behandeling van de zaak tegen de Haarlemse fabrikant, die gisteren voor het kantongerecht terechtstond wegens het „snijden" van een GGD-auto, heeft de kantonrechter mr. J. E. Goudsmit ter weerlegging van een argument van de ver dediger gezegd, dat de verdachte al eens eerder met de justitie, en met name met de bijzondere rechtspleging in aanraking is geweest. Mr. Goudsmit verzoekt ons thans, mede te delen, dat deze uitlating zijnerzijds on juist was. De fabrikant in kwestie heeft niets met de bijzondere rechtspleging te maken gehad, wel echter een andere Haar lemmer, die dezelfde naam heeft als de verdachte die gisteren terechtstond en die destijds door het Bijzonder Gerechtshof veroqrdeeld is. DJAKARTA (ANP) De herziening van het Indonesische kabinet is in de in Dja karta verschijnende bladen koel ontvan gen. Slechts de communistische en linkse pers geeft uitdrukking aan haar tevreden heid. Het communistische blad „Harian Rakjat" constateert met vreugde, dat de pogingen door de imperialisten en reac tionairen in Indonesië om het kabinet naar rechts te dwingen hebben gefaald. Het blad schrijft voorts, dat de reactie vergeefs heeft getracht de ministers Sudibjo (voor lichting), prof. Prijono (onderwijs en win naar van de Stalinprijs), Sadjarwo (Land bouw en lid van het linkse landbouwver- bond) en Hanafih (wiens ministerie voor het aanwenden van het volkspotentieel was ontbonden) uit de regering te verwij deren. Het rechtse oppositieblad Indonesia Raya schrijft dat naar zijn mening ten minste vier mensen verheugd zijn met de herziening: de vier nieuwe door Sukarno benoemde ministers. „Wij zijn niet onder de indruk van hun capaciteiten". „Wij kun nen slechts bidden, dat God ons land en volk redt", voegt het blad hier aan toe. Het orgaan van de P.N.I., Suluh Indo nesia, zegt de indruk te hebben gekregen, dat tijdens de besprekingen over de kabi netswijziging „koehandel" niet geheel is vermeden. Het blad meent, dat de Nahda- tul Ulama heeft gewonnen bij deze onder handelingen, daar deze partij er een por tefeuille bij heeft gekregen. De P.N.I. en de N.U. vormen de kern van het kabinet. Het nationalistische blad „Merdeka" schrijft, dat de vraag rijst of het kabinet is versterkt. Het blad schrijft nog steeds zwakke schakels in de regering te zien. Anderzijds schrijft Merdeka verheugd te zijn, dat Sukarno zich blijkbaar niet heeft laten beïnvloeden door binnen- of buiten landse druk. In Nederlandse zakenkringen in Djakar ta is donderdag verklaard, dat men van het gewijzigde Indonesische kabinet geen betere vooruitzichten kan verwachten voor de Nederlandse ondernemingen in Indonesië. Men voegde hier aan toe niet te geloven, dat de nieuwe regering een nieuw tijdperk zal inluiden voor het Ne derlandse zakenleven. „Wij blijven even pessimistisch als wij zijn geweest sedert de anti-Nederlandse campagne in decem ber van het vorig jaar", aldus Nederland se zakenkringen in Djakarta. Naam stond er al bij Volgens berichten in de Indonesische pers heeft sultan Hamengku Buwono van Djokja zijn bereidheid om in het kabinet- Djuanda zitting te nemen enkele uren voordat de wijzigingen zouden worden be kendgemaakt ingetrokken. Hierdoor was Sukarno genoodzaakt woensdagochtend verdere besprekingen te voeren. Volgens Antara werden premier Djuanda en vice- premier Leimena woensdagochtend om half acht ontboden voor een gesprek met het staatshoofd, welke ontmoeting werd gevolgd door besprekingen met leiders van de P.N.I. en de Nahdatul Ulama. Pas tegen het middaguur was de wijzi ging van het kabinet voltooid, aldus An tara. (UPI) Aanvankelijk scheen Sukarno overtuigd, sultan Hamengku Buwono te kunnen bewegen in de regering zitting te nemen. Zijn naam kwam althans voor op de lijst, die ten behoeve van de journalis ten was vervaardigd en die namens het bureau van de president werd gedistri bueerd. Hamengku Buwono's naam was echter doorgeschrapt en vervangen door die van Rachmat Muljomiseno als minis ter van Handel. Uit kringen, die in nauw contact staan met het bureau van president Sukarno, is vernomen, dat de sultan de regering pas na de val van Menado gewijzigd had wil len zien. Hij zou bovendien de ministeries van handel en industrie, gecombineerd tot één, onder zijn beheer hebben willen stel len. Hamengku Buwono zou overigens ge reserveerd staan tegenover het presiden tiële karakter van de huidige regering. NEW YORK (UPI) Het scheepsver keer in het New Yorkse havengebied bij Manhattan Bridge zal de komende dagen in ernstige mate beperkt dienen te wor den tengevolge van de botsing, die woens dagochtend vroeg plaats had tussen het Zweedse vrachtschip „Nebraska" en de kleine Amerikaanse tanker „Empress Bay". De botsing was zó hevig, dat de schepen aan elkaar vast bleven zitten, terwijl brandende benzine van de tanker opspoot tot een hoogte van 45 meter en onder meer de elektrische kabels op de brug van Man hattan in vlam zetten, zodat het verkeer daar stil kwam te liggen. Nadat de vlam men bedwongen waren en de schepen van elkaar getrokken, zonk de tanker onmid dellijk. Tien uur later stroomde er echter nog benzine uit, die zich verspreidde over een gebied van naar schatting 40 tot 50 mijl. Dit levert vooral gevaar op in de om geving van de gezonken tanker en waar de benzine zich verzamelt onder de hou ten pieren. Het scheepvaartverkeer werd na acht uur weer doorgelaten, maar telkens slechts in één richting. Plet niet-commer- ciële verkeer is verboden en er werden strenge voorzorgsmaatregelen genomen om het uitbreken van brand te verhinde ren. Twee bemanningsleden van de tanker worden nog vermist. Men neemt aan dat zij omgekomen zijn. Nagenoeg alle 44 be manningsleden van het Zweedse schip en de vijf geredden van de tanker moesten in het ziekenhuis behandeld worden, meestal voor brandwonden. Drie Zweden en een Amerikaan zijn ernstig gewond ge raakt. De Nebraska, die 150 Zweedse au to's, 45 Finse motorboten en tonnen papier en hennep aan boord had, werd naar een kade gesleept, waar de brand tenslotte ge heel werd bedwongen. Korte tijd na de botsing is het havenge bied ternauwernood aan een enorme ramp ontkomen. Eerst raakte een' kleine olie tanker de gezonken „Empress Bay" met de boeg en vijf minuten later had een tweede met benzine geladen schip hem bijna geraakt. Met de lading van deze bo ten zou het gehele havengebied een vuur zee geworden zijn. „St. Jozef' in Sittard de jeugdprijs van 2.50,en de schoolprijs van 400, verwierf. Daarnaast de plaat die zijn maker, de heer P. C. van Bommel uit Rotterdam, de eerste prijs van duizend gulden bezorgde. AMSTERDAM Ver. Deli en Senembah behouden het leeuwedeel van de omzetten op de Am sterdamse effectenbeurs. Er zijn hierom trent talrijke gissingen en veronderstellin gen, vooral ten aanzien van de achter grond der koersstijging van de aandelen Deli. Het staat vast dat de hier verkoch te Sumatratabak een fantastische prijs heeft opgebracht, maar omtrent de mo gelijkheid van een introductie der aande len in New York tast men volkomen in het duister. De directie heeft hierover niets bekend gemaakt en onthoudt zich nog van elk commentaar. Toch voelt de beurs dat er iets broeit en dit veroorzaakte de spanning die onmiskenbaar in deze hoek van de markt blijft hangen. Deli en Senembah trokken terstond weel de meeste aandacht, maar de hogere in zet kon niet geheel behouden blijven. Het gevolg was dat tegen het sluiten van de markt de koersen weinig afweken van de vorige slotkoersen. De buitenlandse be langstelling leek iets geringer. De overi ge cultures hadden een kalm verloop. Am sterdam Rubber draaide om de vorige koers en H.V.A. trok een fractie aan. De scheepvaart was ongeanimeerd en min of meer onregelmatig maar grote af wijkingen deden zich niet voor. Ook voor de internationale fondsen was de animo niet groot. Koninklijke Olie brokkelde iets af overeenkomstig Wallstreet. De weder om fractionele verliezen in New York moedigden niet aan. Philips kon zich niet geheel handhaven. K.L.M. bleef 2 bene den New York pariteit. Van de binnenland se industrieën werden Beynes vernomen op 83 (90 laten), een gevolg van de min der gunstige resultaten. Zeer teleurgesteld was de beurs over het verslag Geveke dat een belangrijke daling van de exploi tatie laat zien. Er kwamen alleen laat- koersen tot stand op een ongeveer 17 per cent lager niveau. Aandelen De Bijenkorf werden ex-dividend verhandeld zonder dat de besprekingen in de vergadering eni ge invloed hadden. Claims Krasnapolsky ongeveer 10 gulden. Staatsfondsen waren betergestemd voor de staffellening, de investeringscertificaten en de. 1962-64. Ren- tespaarbrieven bleven 110. De markt sloot zeer rustig. Prolongatie 3'/2 percent (ANP). NEW YORK Het koersverloop was stijgend bij een grotere omzet. Het was de eerste stijgende beursdag van deze week. De hoogste dag waarden werden door winstnemingen wat beknot. Richfield Oil steeg 5 dollar en een groot aantal anderen een of twee dollar. Daartussen bewoog zich de rest van de lijst. Lorillard bereikte een nieuw hoogte- Dunt op 69 7/8 (4- 2 3/8 dollar) en brokkelde toen af tot een klein verlies American Tabacco verstevigde zijn positie. De meeste olie-, chemie-, spoor-, staal- en rubber fondsen sloten hoger. Ford was een fractie hoger maar de andere auto's waaronder American Motors, waren wat flauwer. Het industriegemiddelde kwam van 470,43 op 471,54; dat voor spoorwegen van 116.92 op 117,92 en dat voor openbare nutsbedrijven van 78,26 op 78,54. De omzet bedroeg 2.720.000 aandelen tegen 2.560.000 de vorige dag. Van de 1151 verhandelde fondsen sloten er 532 hoger en 356 lager. (UPI). 3-3/4%) Nederl. '47 3%. Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater vorige koers) Slotkoer? gisteren 90% 94ia/i« 186 302 177 299 185 258 289/2 158 350H 185 706 167,60 192 69 102,50 139 139 123 129 229 108% 112 220 85 16634 178 168 46% 40 63'% 395/ia 7334 23% Heden 13.45 uur 90'% 94% 185K 302 176 300 183 258 288 158 350/4 186 711 168,50 192 6834 102 139 34 140 12434 130 229 107 108 220 85 16634 179 168 47 40% 63% 39 73% 23% Aagtedijk, 26 te Port Said. Aagtekerk, 27 te Brisbane verwacht. Aalsdijk, 26 v. Pandjang n. Singapore. Aardijk, 26 te Curagao. Adonis, 25 te Amsterdam. Alblaserdijk, 25 v. Galveston n. New Orleans. Alhena, 25 290 m. z.z.w. Las Palmas n. L. Palmas. Alioth. 25 175 m. o. Madeira n. Las Palmas. Almdi.ik, 29 te Rotterdam verwacht. Alphaca, 25 v. Santos n. Buenis Aires. Alpherat. 25 te Santos verwacht. Aludra, pass. 25 w. Kanarische eil. n. Antwerpen. Ameland. 25 te Willemstad. Amerskerk, 25 90 m. o. Mogadiscio n. Aden. Amstelland, 25 te Amsterdam. Angolakust, 25 te Amsterdam. Annenkerk, 25 te Suez. Arcndskerk. 25 480 m. n.n.w. Diego Garcia naar Fremantle. Argos, 25 130 m. w. Gibraltar n. Oran. Arkeldijk, 25 te New York verwacht. Arnedijk, 25 v. Rotterdam n. Antwerpen. Attis, 25 le Amsterdam. Averdijk. 25 te Galveston verwacht. Baarn, 25 v. Suriname n. Port of Spain. Banggai, 26 te Manilla. Beninkust, 25 v. Amsterdam n. Bremen. Bintang. 25 te Amsterdam. Blitar, 25 60 m. w. Minikoy n. Belawan. Bonita, 25 49 m. z.o. Kp. Bon n. Buenos Aires. Borneo, 25 te Boston verwacht. Boschkerk, 25 25 m. z.z.w. Cartagena n. Marseille. Britsum, 25 410 m. n.o. Brisbane n. Geelong. Callisto, pass. 25 Nyborg n. Wismar. Caltex Arnhem, 25 70 m. z.o. Little Quoin naar Rastanura. Calt Delft, 25 435 m. w.z.w. Bombay n. Botanybay. Caltex Leiden, 25 25 m. o. Masira n. Suez. Caltex Pernis, 25 50 m. n.w. Abu eil. n. Suez. Caltex Rotterdam, pass. 25 Lissabon n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 25 108 m. w.n.w. Lissabon naar Bordeaux. Camitia, 9/7 te Hamburg verwacht. Carrillo, 25 te New York verwacht v. Cortes. Casamance, 25 v. Nantes n. Le Havre. Castor, 2-4 te Hamburg n. Antwerpen. Ceronia, 27 te Karachi verwacht. Cirrus, 26 te Rotterdam. Cleodora. 25 te Hobart verwacht. Colytto. 24 v. Avonmouth n. Key West. Congokust, pass. 25 Ouessant n. Bordeaux. Coolsingel, 25 280 m. n.n.w. Flores n. Rotterdam. Cralle of Liberty, 26 te Mcna Al Ahmadi verw. Crania, 25 180 m. n.o. Barbados n. Curacao. Delfshaven, 25 te Rotterdam v. Hamburg. Dordrecht, 2/7 te Rio de Janeiro verwacht. Dorestad, 25 180 m. n.n.w. Lacoruna n. Londen. Drente, 25 v. Suriago n. Cebu. Eemland, 25 v. Amsterdam n. Recife. Ena, pass. 25 Bermuda n. Three Rivers. Etrema, 26 92 m. n.w. Stromboli n. Piraeus. I airsea. 22 v. Sydney n. Engeland. Farmsum, 25 v. Chinwangtao n. Singapore. Friesland SSM. 25 v. Rotterdam n. Setubal. Gaaslerkerk. 25 110 m. z.o. Hongkong n. Shanghai. Ghanakust, 25 te Amsterdam. Graveland. 25 te Rio de Janeiro. Groote Beer. 25 te Halifax. Groote Kerk. 25 v. Shanghai n. Yokohama. Hathor, 25 te Antwerpen. Hector, 26 te Piraeus verwacht v. Tunis. Helder. 25 te Amsterdam. Helicon, 25 v. Port Au Prince n. Santa de Cuba. Hera. 24 400 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Hestia. 25 te Amsterdam. Hispania, 26 te Castro Urdiales, Holendrecht, 2/7 te Baltimore verwacht. Houtman, 25 te Lor. Marques. Jagersfontein, 25 v, Las Palmas n. Southampton. Kalinga, 25 200 m. n.w. Fremantle n. Geelong. Kabylia, 25 v. Aruba n. Curacao. Kalydon, 25 v. Curapao n. Pto. La Cruz. Kara, 26 v. Pta. Cardon n. Avonmouth. Katelysia. 26 v. Liverpool n. Curacao. Kellia, 25 310 m. o.n.o. Christmas ei), n. Sydney. Kelletia, 25 360 m. z.w. Diego Garcia n. Singapore. Kermia, 25 te Kopenhagen. Khasiella, 25 40 m. o. Belawan n. Calcutta. Kopionella, 25 v. Curasao n. Yorktown. Koratia, 25 dw. Cherbourg n. Curapao. Korovina. 25 te Bachaquero verwacht. Kosicia, 28 te Rotterdam verwacht. Kylix, 25 520 m. n.w. Fayal n. Wilmington. Laagkerk, 25 te Bandar Shapur v. Abadan. Laertes. 26 te Colombo. Laurenskerk, 25 240 m. o. Malta n. Hamburg. Lekkerkerk, 25 nog te Bandar Shapur. Leopoldskerk, 26 v. Suezkanaal n. Rotterdam. Liberty Bell, 1/7 te Mena Al Ahmadi verwacht. Lieve Vrouwekerk, 26 te Marseille. Lindekerk, 25 te Amsterdam. Lissekerk, pass. 25 Texel n. Hamburg. Loosdrecht, 25 80 m. z.w. Kuria Muria n. Bahrein. Maaskerk, 25 dw. Pantellaria n. Colombo. Macoma, 26 te Fremantle. Maetsuycker. pass. 25 Christmas eil. n. Singapore. Marnelloyd, 25 rede Calcutta. Mataram, 25 250 m. o.z.o. Socotra n. Kaapstad. Meerkerk, 25 te Antwerpen verwacht. Modjokerto, 25 te Belawan. Molenkerk, 25 v. Zanzibar n. Mtwara. Montferland, 25 v. Amsterdam n. Las Palmas. Moordrecht, 28 te Mena Al Ahmadi verwacht. Munttoren, 26 te Bandar Mashur. Musilloyd, 26 te Marseille. Mijdrecht, 26 te Houston verwacht. My lady, 1/7 v. Abidjan n. Calais. Noordwijk, 26 te Monrovia. Oldekerk, 25 te Livorno. Ootmarsum, 26 te Hamburg verwacht, Oranje Nassau, 26 et Pto. Limon. Oranjestad, 25 v. Port of Spain n. Funchall. Osiris, 24 v. Port Au Prince n. S. Mare. Ossendrecht, 25 300 m. van S. Maria n. H. Roads. Parkhaven, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Pendrecht, 25 340 m. z. Kp. Guardafui n. Abadan. Perna, 25 v. Cochin n. Calcutta. Pieter S, 26 v. Rotterdam te Swansea verwacht. Polydorus, 26 te Port Said. Polyphemus. 25 te New York verwacht. Poseidon, 25 te Maracaibo. Prins Alexander, 25 te Pt. Au Prince v. N. York. Prins der Nederlanden, 25 te Hamburg verwacht. Prins Willem II, pass. 25 Malinhead n. Montreal. Prins Willem V, 25 540 m. w.n.w. Landsend naar Le Havre. Pygmalion, 24 840 m. w.z.w. Flores n. Antwerpen. Raki, 25 te Hamburg. Rita. 26 te Port Swettenham verwacht v. Pladju. Roggeveen. 26 te Nelson verwacht. Rondo, 25 70 m. o. Malta n. Malaga. Rijnkerk. 25 te Amsterdam. Saroena, 25 v. Bukom n. Pladju. Sarpedon. 25 te New York. Schelpwijk, 25 te Amsterdam. Scherpendrecht. 25 te Napels verwacht. Senegalkust, 25 75 m. w.n.w. Monrovia n. Abidjan. Sirrah, 25 100 m. n.w. Muscat n. Rastanura. Slamat, 26 te Pankal Pinang. Sliedrecht, 4/7 te Port Said verwacht. Sioterdijk, 25 500 m. n. Azoren n. Antwerpen. Solon, 25 te San Juan verwacht v. Hamburg. Stad Alkmaar. 25 v. Amsterdam n. Lulea. Stad Arnhem, 25 v. Emden n. Lulea. Stad Gouda, pass. 25 Wight n. Rotterdam. Stad Haarlem, pass. 25 Ouessant n. Baltimore. Stad Schiedam, 24 v. Melilla n. Rotterdam. Stad Utrecht, 25 600 m. o. K. Race n. Hpt. Roads. Stad Vlaardingen. pass. 25 Las Palmas n. Emden. Stanvac Djirak, 25 v. Sungeigerong n. Djakarta. Statendam, 25 480 m. z.w. Hebriden n. Oslo. Statue of Liberty, 24 700 m. w. Azoren n. Mena. Steenwijk, 25 390 m. n. Flores n. Amsterdam. Stentor, 24 v. Pto. Ordaz n. Europa. Steven, 27 te Lissabon verwacht. Straat Banka, 25 te Fremantle v. Albany. Straat Cook, 25 v. Durban n. Lor. Marques. Straat Johore, 25 130 m. w. Str. Torres n. Brisbane. Straat Malakka, 26 te Yokohama v. Yawata. Straat Torres, 25 v. Bombay n. Cochin. Talisse, 25 v. Tandjong Mani n. Tandjong Priok. Tamo, 26 te Rotterdam. Tankhaven III, 25 v. Bangkok, 29 te Buatan verw. Tara, pass. 26 Ouessant n. Antwerpen. Taria, 25 370 m. n.w. Minicoy n. Singapore. Tegelberg, 25 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Telamon, 24 1100 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Tiberius, 25 v. Dover n. San Juan. Tibia, 26 v. Singapore n. Abadan. Titus, 25 te Belize. Tjiluwah, 27 te Hongkong verw. v. Eingapore. Tjinegara, 26 te Rio de Janeiro verw v. Kaapstad. Tomocyclus. 28 te Perth Amboy verwacht. Tomori, pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Towa, 25 te Necochea. Trajanus, 24 1000 m. n.o. Dominica n. Trujillo. Triton. 25 te Cap Haitien. Van der Hagen. 25 v. Walvisbaai n. Durban. Van Heemskerk, 25 v. Shinugu n. Kobe. Van Waerwijck, 25 v. Hongkong n. Singapore. Vivipara, 25 te Thameshaven. W. Alton Jones, 29t e Mena Al Ahmadi verw. Waiwerang, 25 140 m. o.n.o. K. Padaran n. B'kok. Waterman. 28 v. Rotterdam n. Australië. Weltevreden, 25 te Le Havre. Wieldrecht, 25 te Rotterdam. Witmarsum, 25 200 m. n. Fayal n. Houston. IJssel, 26 te Amsterdam. Zeeland KRL. 26 te Djibouti. Zonnewijk. pass. 25 Beachyhead n. Antwerpen. Zuiderkruis, 26 v. Halifax te New York. SLEEPVAAR1 Barentsz Zee en Noordzee, 26 et Malmö. Blankenburg, 26 te Schiedam. Friesland, 22 v. Manilla n. Osaka. Hudson, 21 v. Maracaibo te Curasao. Humber, 26 360 m. n.n.o. Vittoria n. Montevideo. Loire, 26 te Schiedam. Maas, 26 v. Rotterdam n. IJmuiden. Rode Zee, 24 1000 m. w.z.w. Fayal n. Ravenna. Thames, 18 v. Curasao n. New Orleans. Titan, 26 250 m. o.z.o. Key West n. Maracaibo. Tyne, 26 70 m. z.w. Finisterre n. Southampton. Zeeland, 26 300 m. n.n.o. Bermuda n. Terneuzen. Zwarte Zee, 26 45 m. o. Bizerta n. Golcuk. KLEINE VAART Boreas, 25 40 m. z. Finisterre n. Piraeus. Draco, 25 v. Tanger te Antwerpen verwacht. Elsa, 24 te Ostrand v. IJmuiden. Flevo, 25 20 m. w. Kp. Matapan n. Algiers. Joost, 24 v. Ostrand n. Raumo. June, 25 bij Goeree n. Maassluis. Kaap St. Vincent, 24 te Ostrand v. IJmuiden Keizersgracht, 24 v. Scheveningen n. Wasa. Manto, 24 v. Tarragona n. Valencia. Nero. 24 te Patras n. Malta. Pavo, 23 Brunsbüttel gepass. n. Ostrand. Plato, 24 v. Tanger n. Amsterdam. Strabo. 25 70 m. n. Bureinip n. Gibraltar. Thaletas. 24 v. Bilboa n. Amsterdam. Tilly, 24 te Sikea v. Ostrand. Twee Gebroeders, 27 v. Rouaan te Hamburg verw.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3