Haarlemse raad aanvaardt kerkbouwsubsidie „Gemaskerd bal" van Verdi „ontmaskerd Pas in de herfst kan verkeer vlot over Houtplein geleid worden Helena H. Begemann Nieuwe enscenering door de Nederlandse Opera een groot succes Subsidie-aanvrage voor Sionskerk ingediend Concert van Arne Pianoleerlingen van Piet Vincent DONDERDAG 26 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Vaag" Pan vol oude rijksdaalders ENGEL Kleverparkweg 7, Haarlem Fanfani kabinetsformateur Opleiding voor schoonheidsspecialiste Holland Festival Twijfel V erkeerslichten Nederlandse officieren naar Tel Aviv Instrumentale en vocale solisten in Gouda Beiaard voor Cuneratoren Amerikaans orkest door Paus ontvangen Hindemith onderscheiden IN EEN BETREKKELIJK snel tempo heeft de Haarlemse raad woensdag middag een tamelijk omvangrijke agenda afgewerkt. Het langst werd nog gediscussieerd over het voorstel tot toekenning van subsidies in de stichtings- kosten van kerkgebouwen en „bezinningshuizen". Het voorste! dat tot stand is gekomen, nadat de raad drie weken geleden een motie-Mensink had aanvaard, volgens welke het college van B. en W. werd uitgenodigd ook aandacht te schenken aan gebouwen voor bezinningssamenkomsten werd met de stemmen van V.V.D. en communisten tegen, met 29 tegen 6 aangenomen. Voorts werd nog kort gediscussieerd over de aanschaffing van de nieuwe belichtingsinstallatie voor de schouwburg, waarbij de heer Schippers, (K.V.P.) het betreurde, dat de „toneelcommissie" niet was geraadpleegd. Zonder enigerlei debat keurde de raad onder meer de votering van bijna tweeëneenhalf miljoen gulden goed voor de bouw van een nieuwe gashouder. Voor het eerst sinds 17 juli van het vorig jaar werd de vergadering weer bijgewoond door de heer E. F. Albrecht, de fractievoorzitter van de P. v. d. A., die na een langdurige ziekte thans weer hersteld was. De voorzitter, bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers, richtte enige hartelijke woorden van welkom tot hem, welke door de raad met applaus werden onderstreept. De heer Albrecht dankte in het kort voor de bewijzen van belangstelling, die hij tijdens zijn ziekte van vele raadsleden mocht ondervinden. Vóór de aanvang van de discussie over de kerkbouwsubsidie deelde de voorzitter mee, dat bij B. en W. een verzoek van de Nederlands Hervormde Gemeente van Spaarnwoude en Spaarndam is binnenge komen, waarin gevraagd wordt voor de na de oorlog gebouwde Sionskerk alsnog een subsidie te mogen ontvangen. Burge meester Cremers stelde voor dit verzoek voor het uitbrengen van preadvies in han den van B. en W. te stellen, waarmee de raad kon instemmen. Bij de debatten bleek al gauw, dat, be halve bij VVD en communisten, weinig bezwaren bestonden tegen de door B. en W. voorgestelde subsidieregeling. De heer Wensing (CHU) vroeg zich wel af, op welke gronden de regeling afweek van de aanbevelingen, die de staatscommissie- Stassen had gedaan. Met name vroeg hij het college, waarom de pastorieën nadruk kelijk buiten de regeling waren gelaten. Verder wees hij erop, dat de Sionskerk niet de enige kerk was, die na de oorlog in Haarlem was gebouwd en dat het daar om wellicht aanbeveling zou verdienen de datum van inwerkingtreding van de sub sidieregeling met terugwerkende kracht te doen zijn tot even na de oorlog. De heer Mensink (Arb) vond in het voorstel een verschil tussen de voorgestel de subsidieverlening voor kerkgebouwen en voor „bezinninghsuizen". Hij stelde voor een kleine wijziging in de tekst aan te brengen, waardoor deze, naar zijn me ning, discriminerende verschillen zouden worden weggenomen. Wethouder Bak ker verklaarde later hiertegen geen be zwaar te hebben. Mevrouw Scheltem aC onradi (VVD) was tegen het voorstel, ook al om de praktische gevolgen, die zij ervan vreesde, als teveel instellingen en kerken om subsidie zouden komen aankloppen. Voorts achtte zij de voorgestelde verorde ning „vaag". Zij was van oordeel, dat de pastorieën niet onder de regeling behoe ven te vallen. Wel zou zij het toejuichen, als gebouwen voor jeugd- en sociaal werk mèt de kerken zouden kunnen worden ge subsidieerd. De heer Proper (Comm) vond het niet juist, dat de verenigingen, die bezinningsgebouwen wensen, op hun mérites moesten worden onderzocht. „Dat doet men bij kerkgenootschappen toch ook niet" meende hij. De heer Schippers (KVP) verklaar de zich in eerste termijn voor het voorstel. Wel vroeg hij zich af, of er niet een zekere onbillijkheid school in de buitensluiting van pastorieën ten aanzien van subsidie toekenning. Wethouder Bakker bestreed dit. Hij was van oordeel, dat bij het betrekken van pastorieën in de regeling juist onbillijk heden dreigden, omdat er vele kerken zijn, die pastorieën elders in de stad hebben. Wel zijn in de regeling opgenomen sacris tieën en lokalen voor kerkeraad en cate chisatie. Spreker voelde er weinig voor de datum van inwerkingtreding terug te brengen. Wel zou men aanvragen om sub sidie van gebouwen van na de oorlog elk afzonderlijk moeten bekijken. Het voor stel werd met 29 tegen 6 (VVD) en com munisten) aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel tot aanschaffing van een nieuwe toneelver- lichtingsinstallatie voor de stadsschouw burg betreurde de heer Schippers het dat geen bespreking in de „schouwburg commissie" had plaats gehad. Wethouder Geluk meende, dat deze kwestie ruim twee jaar geleden reeds in de subcommissie voor toneel van de com missie van advies voor de kunst was be handeld. Er waren toen twee aanbiedin gen van Duitse firma's geweest. Men had toentertijd niet onmiddellijk tot een besluit kunnen komen en daarna had de beste dingsbeperking roet in het eten gegooid. Inmiddels waren de prijzen echter opge lopen en was ook de concurrentie onder de leverende firma's verminderd. Daarom was men blij geweest, dat men erin ge slaagd was in Zweden een betrekkelijk goedkope installatie aan te schaffen. Er was een groepje van drie deskundigen naar Stockholm geweest om de zaak te bestuderen. Het was echter een louter technische aangelegenheid, waarover niet- technici zich moeilijk een oordeel zouden kunnen vormen meende de wethouder. Op verzoek van de heer Schippers ver klaarde hij zich echter bereid de hele zaak nog eens door de toneelcommissie te doen bekijken. Inmiddels voteerde de raad echter het gevraagde bedrag van f 205.000. De heer Schippers stelde voor om één der kamers in het stadhuis, die ingericht zouden worden als kamers voor de nieuwe wethouder(s), te bestemmen als leeszaal voor de raadsleden. Wethouder Bakker gaf toe, dat de huidige leeszaal zijn be zwaren heeft, maar zag geen mogelijkheid verandering in de plannen te brengen. Wel wilde hij zoveel mogelijk met de wen sen van de heer Schippers rekening houden. Alle andere voorstellen werden zonder of met geringe discussies aangenomen. Ook de benoemingen geschiedden con form de voorstellen. De heer S i 1 v i s (AR) had ten aanzien van de benoeming van de directeur van de gemeentelijke school voor individueel lager nijverheids onderwijs nog gevraagd of niet beter een technisch onderlegd man benoemd had kunnen worden, waarop wethouder Geluk antwoordde, dat men gezocht had naar iemand, die technische hoedanigheden aan pedagogische kwaliteiten paarde. Men was hier echter niet in geslaagd, waarna men de voorkeur had gegeven aan iemand met pedagogische kwaliteiten. Tijdens herstelwerkzaamheden van een huis in de Zeepziederssteeg te Kampen is een emaille pan gevonden, die 209 zilveren rijksdaalders bleek te bevatten. De munten droegen beeltenissen van koning Willem II en koning Willem III. Een vijftienjarige jongen was de vinder. De opbrengst is ge deeld tussen de eigenaar van de grond en de jeugdige vinder. Advertentie naar voor FOTO ROME, (Reuter) President Giovanni Gronchi van Italië heeft de christen-demo cratische politicus Amintore Fanfani ver zocht een kabinet te vormen. Fanfani zal het verzoek inwilligen, indien, en zodra, hij een lijst van ministers klaar heeft. Fan fani is van plan een coalitie van christen democraten en sociaal-democraten te vor men. De sociaal-democraten zijn voor stander van een dergelijke coalitie. (UPI) Het nieuwe kabinet zou daar naast echter op de steun vanuit de Kamer moeten kunnen rekenen van de „kleine re publikeinen" en andere splinter-groepjes om een votum van vertrouwen in het par lement te halen. Advertentie Gezichtsmassage, peeling. electr. epi- latie, harsontharing. Tevens voor vakdiploma A en B. Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Telefoon 34857 De Nederlandse Opera heeft, als tweede bijdrage aan het Holland Festival, op nieuw „Un ballo in maschera" van Verdi voor de dag gehaald en het werk in een totaal nieuwe enscenering dusdanig op de planken gebracht, dat de vertoning een briljant succes is geworden, die het voor uitzicht opent, dat dit „Gemaskerd bal" in deze vorm van montering een blijvertje zal zijn. Verdi heeft het betreffende de onder werpen van sommige van zijn opera's nog al eens met de censuur aa de stok ge had. Zijn „La battaglia di Legnano" kon buiten Rome aanvankelijk slechts opge voerd worden, nadat de situatie van de handeling was verlegd naar Haarlem en het werk in „La battaglia di Harlem" herdoopt was. Voor „Rigo- letto" werden de klippen om zeild door van de Franse ko ning Frangois I een hertog van Mantua te maken. Zo heeft ook „Het gemaskerde bal" zijn ingewikkelde ge schiedenis van verandering van naam en plaats. De Franse toneelschrijver Scribe, die het libretto schreef voor een opera van Auber, ba seerde zijn actie op een his torisch feit, namelijk de moord op Gus- taaf III van Zweden, de librettist van Verdi, Antonio Somma, heeft de actie naar Napels verplaatst. Doch naar aan leiding van een aanslag op het leven van Napoleon III werd de politieke censuur uiterst voorzichtig, zodat zij de opvoering te Napels verbood. Uiteindelijk in 1859 kwam het tot de creatie van Verdi's werk te Rome, echter nic'. can nadat de handeling gesitueerd was in Amerika en de koning van Zweden tot een gouverneur van Boston getransformeerd was. Daar is men later bij sommige opvoeringen van teruggekomen, van de hoofdpersoon een hertog-gouverneur van Napels makend. De Nederlandse Opera heeft in deze De heer B e 11 i n k (VVD) sprak enige twijfel uit over het nut van de voorgestel de aankopen van de percelen Gedempte Oude Gracht 45 en Boeresteeg 28 a. Hij vroeg zich af, of de aankoop van laatst genoemd pand nog wel nodig is voor de sanering van het gebied rondom de Raaks, omdat hij in één der plaatselijke bladen gelezen had, dat de mogelijkheid bestond, dat de Koudenhornkazerne zou worden ontruimd, waarbij het gebouw zou kun nen worden ingericht als politiebureau, zodat geen nieuw hoofdbureau zou behoe ven te worden gebouwd nabij de Raaks. Wethouder Bakker die de heer Happé verving als wethouder voor Open bare Werken zei echter, dat het college van dergelijke plannen niets bekend was. Het ziet er niet naar uit, dat de moeilijkheden die het verkeer in Plaarlem op het ogenblik bij het Hout plein ondervindt binnenkort verhol pen zullen zijn. Dagelijks vormen zich namelijk op de toegangswegen tot dit belangrijke knooppunt op ver schillende tijdstippen files van auto's, die niet zelden vele honderden meters lang zijn en de vier verkeersagenten, die al deze wagens in de juiste banen moeten leiden hebben handenvol werk omdat het plein niet bepaald geschikt is om zonder de hulp van verkeers lichten een vlotte afwerking van al die weggebruikers mogelijk te maken. De moeilijkheden begonnen reeds ge ruime tijd geleden toen Openbare Werken het project Paviljoenslaan- Kleine Houtweg aanvatte. Dit reor ganisatieplan brengt namelijk met zich mee, dat de Paviljoenslaan op een breedte van niet minder dan twaalf meter wordt gebracht terwijl de Kleine Houtweg zelfs verdubbeld wordt aangezien er een extra rijbaan bijkomt. BOVENDIEN KRIJGEN deze twee we gen ook nog een nieuwe riolering terwijl voorts de diverse kabels verlegd moeten worden en pas daarna kan men met de bestrating beginnen. Van de zijde van Openbare Werken vernamen wij, dat met de uitvoering van dit project zeker nog en kele maanden gemoeid zal zijn en men verwacht indien alles vlot verloopt de Paviljoenslaan en de Kleine Houtweg pas tegen het einde van september weer voor het verkeer te kunnen openstellen. En dan ook pas zullen het Houtplein en de Baan enigszins ontlast worden, want al het ver keer, dat op 't ogenblik bij de Buitenrust- brug Haarlem binnenkomt en naar Heem stede en verder (de bollenstreek) wil gaan, moét nu via het Houtplein rijden. Het Houtplein, waar bovendien het verkeer, dat door de Grote Houtstraat en de Lo- rentzstraat uit de binnenstad komt, ver werkt dient te worden terwijl op dit knel punt bovendien de twee invalswegen uit het zuiden, de Wagenweg en de Dreef, samenkomen. OVERIGENS IS HIERMEE de opsom ming van de moeilijkheden voor de ver keerspolitie nog niet voltooid want men dient ook nog rekening te houden met de weliswaar geringere verkeersstroom van oost naar west, die anders van de Am sterdamse poort via de Herenvest en de Langebrug naar de stad en verder wordt geleid. Het wegbreken van de tramrails op de Langebrug en de Herenvest noopte namelijk tot afsluiting van deze wegen en vele weggebruikers slaan dan ook, wanneer zij althans uit de richting Amsterdam ko men, bij de Prins Bernhardlaan links af om via de Buitenrustbrug hun weg te ver volgen. Dat zij daarbij overigens dikwijls van de regen in de drop komen is een andere kwestie. De Herenvest, een deel van de Anto- niestraat en de Langebrug zullen van een nieuwe bestrating voorzien worden, ter wijl men voorts van de gelegenheid ge bruik maakt om in dit traject enkele vluchtheuvels, die tegelijk verkeersgelei ders zijn, aan te brengen. Men heeft ech ter goede hoop, dat het herstel aan deze wegen, alsmede aan de Langebrug en aan de Eendjespoortbrug binnen enkele weken voltooid zal zijn. BIJ DE VERKEERSPOLITIE is men op het ogenblik bezig met het ontwerpen van een plan ter verbetering van de verkeers situatie op het Houtplein door middel van Op elk willekeurig moment van de dag kan men bij hel Houtplein zien waar toe de afsluiting van enkele straten el ders in Haarlem voor dit verkeers knooppunt kan leiden- Steeds weer vormen zich namelijk bij het Houtplein lange files iveggebruikers, die slechts met moeite verwerkt kunnen worden. Over enige tijd zullen de verkeerslich ten overigens een aanmerkelijke ver lichting van de taak van de vier dienst doende agenten betekenen. het aanbrengen van verkeerslichten. Eni ge tijd geleden gaf de gemeenteraad na melijk toestemming tot aanschaffing van een dergelijke installatie en binnenkort hoopt de politie te kunnen overgaan tot het bestellen van de lichten. Er is overi gens nog wel enige tijd mee gemoeid voor dat de vier agenten, die tegenwoordig da gelijks het verkeer regelen, kunnen ver dwijnen, maar men deelde ons mee te ho pen tegen de herfst zo ver te zijn, hetgeen dus zou samenvallen met de voltooiing van de Paviljoenslaan en de Kleine Houtweg. Pas dan zal de lange filevorming bij het Houtplein en het ontstaan van soms bijna onwarbare knopen afgelopen zijn. Tot zo lang zal men dus dienen te wachten, het geen voor alle partijen in zekere zin een beproeving is. Vooral ook voor de omwo nenden die dagelijks opgeschrikt worden door groepjes wachtenden die, nijdig door het oponthoud, soms hun kwaadheid bot vieren op hun claxons. Hetgeen overigens bitter weinig helpt. Met Ingang van 5 juli zijn bij de UNO- bestandscommissie te Tel Aviv twee offi cieren van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht geplaatst. Het zijn de kapiteins J. Huivenaar uit Breda en W. L. Mallinck- rodt uit Nijmegen. kwestie nu een radicaal standpunt ingeno men, alle compromissen, waartoe men Verdi verplicht had, naast zich neerleg gend en (naar de oorspronkelijke bedoelin gen van Sribe) het stuk weer laten spelen in Stockholm met Gustaaf III, koning van Zweden, als hoofdfiguur. Dit gaf tevens aanleiding om de aankleding qua stijl te richten naar 1792, het jaar waarin Gustaaf III vermoord werd. Als Zweden nu ook maar niet in verzet komt wegens de ro mantisch inkleding van het verhaal der koningsmoordMaar dat is minder te vrezen dan toen indertijd Victor Hugo zijn „Le Roi s'amuse" (de oorspronkelijke vorm van „Rigoletto") moest terugnemen, omdat hij koning Frangois I al te vrijmoedig als een lichtmis op de planken had gezet. Het „Gemaskerde bal" is in Verdi's oeuvre een werk uit zijn midden-periode. Als zodanig bezit het nog niet het even wicht, dat zo merkwaardig in „Otello" en in „Fallstaff" tot stand kwam, maar het streven naar de verheven stijl en een ver fijnde behandeling van het orkest, zoals in de latere werken, is soms opvallend, al be merkt men elders een terugval in primi tieve formules en ruwe orkestratie. Het is een werk van uitersten, waarin geen or ganische eenheid tot stand kwam. Ik ben het dan ook helemaal niet eens met J. Rai- chenfeld, die in zijn commentaar in het programma het tegenovergestelde beweert. Maar hoe dan ook, het is een opera die vat heeft op het publiek en dit misschien juist door de brutale directheid, omslaand in geraffineerde en muzikaal sublieme pas sages. die niet minder direct van werking zijn. Want dat directe, dat steeds door vo- caliteit gedragen en gestuwd wordt, is in Verdi's opera's de primitieve kracht die steeds doel treft. Zo ontkomt men niet aan de greep van de componist en vergeet men de impressies van minder fraai gehalte voor de dominerende schoonheid van vele geniale vondsten. Een dezer is de grote solo waarmee de vrouwelijke hoofdfiguur Amalia, vertolkt door Gré van Swol-Brouwenstijn, het der de tafereel inzet. Daar hoort men muziek van een gehalte dat aan de „Otello" doet denken. Ik moet ook wijzen op de tref fende dramatische scène van de loterij, wie de moordenaar van de koning zal zijn (IV) en op het kwintet in hetzelfde tafe reel, alsmede op het subliem klinkende slotensemble. De regie van Herbert Graf komt in alle opzichten tegemoet aan het De Engelse componist Thomas A. Arne, die geboren werd in 1710 en in 1778 te Londen overleed, was tijdens zijn leven een gevierd man. Tal van werken van zijn hand werden gezongen en gespeeld. Als erkenning van zijn verdiensten voor de muziek verleende de universiteit van Ox ford hem de doctorstitel. Na zijn dood was Arne spoedig vergeten. Zijn hand schriften lagen in bibliotheken op her ontdekking te wachten. Uit een daarvan heeft de organist Albert de Klerk de partijen opgediept van een Concert in g. Dit HOlmllfl kwam tot uitvoering op het concert, dat woensdagavond in de Sint Janskerk te Gou da werd gegeven en dat op genomen was in het Hol land Festival. Arne's concert werd in de verfijnde, sierlijke vertol- king van Albert de Klerk rBStlV3i voor de zeer vele toehoor der een zeldzame verrassing, een ontdek king van muziek en van een componist, die in zijn tijd naast Handel een der voor naamste representanten van de Engelse muziek was. Muziek van een bijzondere, pretentieloze schoonheid werd ons ge bracht met de lichte, tintelende zilver klank van het orgel en de klare klank van het orkest, dat geleverd werd door de Anthon van der Horst. Johann Sebastian Bach, zelf uitnemend violist, verrijkte de literatuur met enkele magistrale werken voor viool-solo. Van deze werken werd op dit concert door de Belgische violist Arhur Grumiaux de Partita in d gespeeld met een zeldzaam gave technische beheersing en met een expressie die aan toegespitste objectiviteit grensde. Vooal de fameuze Chaconne werd een meesterwerk van technisch gave in terpretatie. Het slot van het programma werd ge vormd door het „Dettinger Te Deum" van G. F. Handel, een werk dat ter herden king van de overwinning van Dettinger geschreven werd. Dit „Te Deum" is een compositie, die in alle opzichten kenmer kend is voor de stijl van Handel - in zijn oratorums. Massale klankwerkingen zijn in het „Te Deum" rijkelijk opgenomen, maar het werk ontwikkelt zich met span- ningneutraliserend evenwicht, dat aan de uitwerking van prachtig gezongen koor fragmenten afbreuk deed, zodat de greep van de vertolking op de toehoorders toch losser werd. Ik heb de indruk, dat het vaak moeilijk was een verstandhouding van de dirigent met het koor inzake metrum en ritmiek tot stand te brengen. Het koor voelde zich in deze ï-elatie tot de dirigent niet zeker. Daar tegenover standen ook vele momenten van schone koorzang. Als vocale solisten werkten de sopraan Annette de la Bije, de alt Aafje Heynis, de tenor Arjan Blanken en de bas David Hollestelle mede. De grootste taak hadden Aafje Heynis, die met veel uit drukkingskracht zong en David Holle- stelle, die ditkeer in de hoogte weinig glans in zijn overigens fraaie stem kon brengen. Leden van het Concertgebouw Orkest begeleidden evenals de organist Albert de Klerk met grote bekwaamheid. Van het „Dettinger Te Deum" zal een grammo foonplaat in de handel worden gebracht. Daartoe werd deze uitvoering vastgelegd op een magnetische band. Men verwacht hiervoor veel internationale belangstel ling. Onder het publiek in de Sint Jans kerk bevonden zich trouwens opvallend veel buitenlanders. Van de aanwezigen moeten de ministers dr. Marga Klompé, mr. A. A. M. Struycken en de ambassa deurs van Canada en Italië worden ge noemd. P. Zwaanswijk Giuseppe Zampieri en Amy Delorie in „Un ballo in maschera" van Verdi bij de Nederlandse Opera. waar maken van een zo romantisch ge geven op historische grondslag. Daartoe werken de decors en de kostuums van Dimitri Bouchène niet weinig mee. In de hoofdrol schitterde de Italiaanse tenor Giuseppe Zampieri met fraai geluid en een zangkunst, die Verdi's stijl pre cies aangemeten is, met al de eigenaar dige stembuigingen en snikjes die erbij horen. Scipio Colombo, all graaf Ancker- ström, kwam naar zijn aard volkomen op dreef, waar de wraakgedachte zijn rol be heerste. Geen wonder, dat zijn grote aria „Eri tuche macchiavi quell anima" een onbedaarlijk opendoekje verwierf. Gré van Swol-Brouwerstijn was buitengewoon ge disponeerd. Nog nooit heb ik haar stra lend zingen in dramatische actie zo kun nen bewonderen als ditkeer. Ook de alt Annie Delory, in de rol van de waarzeg ster, leverde een prachtige vocaal-drama tische prestatie. De vertolking van de page door Eugenia Ratti was een bijzon dere verrassing, zowel om de speeltech- nische kwaliteiten als om de heldere krachtige stem en de briljante coloratuur. Jos Burcksen, Gerard Groot, Guus Hoek man en ook de interpreten van de on dergeschikte partijen: Chris van Woerkom en Chris Taverne, kunnen in één adem worden genoemd als in totaal voortreffe lijk aangepast in het geheel. Het koor was als steeds zeer accuraat. Het ballet had in het slottafereel een belangrijke taak, die naar de choreografie van Frangoise Audret de algemene actie daar prachtig sierde. De muzikale leiding was in handen van Francesco Molinairi Pradelli, die uit het orkest toverde wat uit deze partituur te halen is en die, op weinig uitzonderingen na, het contact tussen alle- elementen on gerept wist te houden. Zoals ik in mijn aanhef reeds zei: een daverend succes en buiten kijf een montering die kan stand houden. Jos. de Klerk Het programma van de leerlingenuitvoe ring, woensdagavond in de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, vermeldde pianovoordrachten van leerlingen van de directeur, de heer P. Vincent. Het betrof hier alleen reeds gevorderde leerlingen en de uitgevoerde werken be hoorden tot de categorie die op de „of ficiële" recitalprogramma's plegen voor te komen. Zoals te verwachten was, getuig den alle voordrachten van de toewijding waarmee gewerkt was, maar tevens van de gezonde technische basis die hier onder bij uitstek deskundige leiding gelegd was. Be houdens de medewerking van enkele oude ren,' waren de optredenden allen tussen de vijftien en twintig jaar en was hetgebodene dus ook in dit opzicht nog maar nauwelijks kinderspel te noemen. Ik vermeld hier enkele prestaties in stijgende opeenvolging van technische beheersing en muzikale rijpheid: Gevoel voor sfeer, technisch echter nog niet voldoende gerealiseerd, bood de voor dracht van het Rondo Capriccioso van Mendelssohn, een mooie pianotoon en zin voor polyfone opbouw bleek een leerlinge te bezitten die „Prélude, Fugue et Varia tion" van Franck (in 5e transcriptie van Harold Bauer) speelde. De gedifferentieer de ritmiek van Pijper en Bartók bleek een kolfje naar de handen van een zeventien jarige leerling, die bij Scarlatti af en toe al een begin van verfijning in de vinger techniek toonde. Allure en greep op het instrument in de „bredere" stijl klonk uit het eerste deel van de Appassionata van Beethoven, maar de kroon spande een on geveer twintigjarige leerling in een groep stukken van Chopin: hier hoorde men voor het eerst de klankmogelijkheden van het instrument tot hun recht komen en bleek de techniek een functie te hebben als brug tussen het muzikale voorstellingsvermogen en de piano. Vooral in de etude opus 25 no. 7 van Chopin was de aanslag het resul taat van muzikale overweging inzake de betekenis van iedere toon in een groter geheel. In het Scherzo in bes al ontbrak nog de bindende spanning kregen de lyriek en de dramatische stuwingen al goed gestalte. Sas Bun ge De stichting Carillonfonds Cuneratoren Rhenen heeft opdracht verstrekt tot ver vaardiging van een beiaard voor de geres taureerde Cuneratoren. Het carillon zal be staan uit 47 klokken. Dit klokkenspel komt in de plaats van het uit 26 klokken be staande carillon, dat in de oorlogsjaren door de bezetters werd weggehaald. ROME (UPI). Het uit honderdvijftien man bestaande symfonisch orkest van Phi ladelphia, dat onlangs in Nederland heeft geconcerteerd in het Holland Festival en dat deze weck een reeks concerten in de Italiaanse hoofdstad geeft, is heden in een bijzondere audiëntie door de Paus in het Vaticaan ontvangen. DUSSELDORP (UPI) Aan de compo nist Paul Hindemith is woensdag de grote prijs van de staat Noordrijn-Westfalen toegekend voor zijn werk ten gunste van de moderne muziek.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9