Juristen-commissie meldt nieuwe geheime processen in Hongarije Congres beknibbelt op buitenlandse hulp Zesde Industrialisatienota is veelal te optimistisch OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAMMARSKJOELD BLIJFT OPTIMISTISCH HET WEER AMERIKA 1958 At Vrouw van Rajk, Petoefi-leden en vele anderen worden vervolgd Eisenhower laat een scherpe waarschuwing horen Libanese rebellen beweren echter een derde deel van het land te beheersen ejoreyof/i 't SILVER STOEPKE Menado's geëvacueerde burgers keren terug ft Ci 't Wordt wéér Si-Si weer Vrij warm Het woord is aan Voltallig personeel van sigarenfabriek ontslagen Werkgeversverbonden in adres aan Kamer: Verdere vermindering van fiscale druk noodzakelijk 72e JAARGANG No 295 ZATERDAG 28 JUNI 195 303e JAARGANG No 143 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107c Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DEN HAAG (ANP). De Interna tionale Juristencommissie in Den Haag heeft de Hongaarse autoriteiten vrijdag verzocht nieuwe bijzonder heden bekend te maken over mevrouw Julia Rajk, Gabor Tancos en Sandor Plaraszti, die volgens de jongste door de juristencommissie ontvangen in lichtingen, op het ogenblik in het ge heim te Boedapest terechtstaan. Men neemt aan, dat zij van verraad worden beschuldigd. Mevrouw Rajk, echtgenote van de te rechtgestelde minister van Buitenlandse Zaken Rajk, werd onder het regime van Rakosi vijf jaar gevangen gehouden. Het werd haar niet toegestaan haar echtge noot voor zijn terechtstelling te spreken, maar zij werd overgebracht naar een cel, waarin zij de geluiden van het ophangen van haar man kon horen. In juni 1956 werd mevrouw Rajk „met stormachtig applaus" in de Petoefi-kring welkom ge- De Oranjeis vrijdag uitgevaren met vierhonderd scholieren aan boord, die van Amsterdam tot IJmuiden mochten meevaren. „Micro toerisme" noemt men dat. Op pagina 5 vindt de lezer nadere bijzonderheden. Op de foto ziet men het vlaggeschip van de „Nederland" in de sluizen te IJmuiden, waar de jeug dige reizigers het vaarwel zwaaien. WASHINGTON (Reuter) Een Con grescommissie heeft een vermindering aanbevolen van 872 miljoen dollar voor het programma voor hulpverlening aan het buitenland voor 1958/'59 van president Eisenhower. De subcommissie voor de toe wijzingen van het Huis van Afgevaardig den deed deze aanbeveling kort voor het Huis de buitenlandse hulp verder zou bespreken. Eisenhower heeft 3.950.092.500 dollar voor het programma gevraagd. Zo wel het Huis als de Senaat hebben dit be drag verminderd. De commissie beval aan het te verstrekken bedrag vast te stellen op 3.078.092.500 dollar. De commissie stelde verminderingen voor van de gelden voor militaire steun, defensiesteun en van de gelden der ontwikkelingsleningen van de president. Eisenhower heeft een verklaring uitge geven, waarin hij zegt „diep teleurgesteld" te zijn door de aanbeveling der commissie. „Om een oorlog te voeren en te winnen, heeft men munitie nodig. Voor het winnen van de vrede zijn wederzijdse hulpbron nen en opofferingen vereist. De dollars van de wederzijdse hulpverlening en spe ciaal de voor economische doeleinden uit getrokken gelden vormen de munitie, nodig om de strijd voor de vrede te voeren en te winnen. Indien het Congres gehoor zou geven aan de aanbeveling van de commissie om het gevraagd bedrag met 872 miljoen dollar te verminderen, zou dit, naar ik vrees, de vrije staten ernstig nadeel berokkenen. Tevens zou hiermede de veiligheid der Verenigde Staten in gevaar worden ge bracht; aldus Eisenhower. DJAKARTA (Reuter) Volgens een mededeling van radio-Djakarta van vrij dag was Menado geheel door de bevolking verlaten toen de regeringstroepen donder dag de stad binnentrokken. De mensen kwamen in kleine aantallen terug toen vliegtuigen van het Indonesische leger over het platteland buiten de stad vlogen en de val van Menado bekend maakten. Inmiddels is de normale bedrijvigheid in de stad herleefd. Advertentie Wat voor weer wordt het to ?i,l de edelste vruchtcnlimonade 'illlll' uit klinkklaar (ruit 1 Verwachting tot morgenavond: Droog, overwegend zonnig en vrij warm weer. Weinig wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ NEW YORK (Reuter) Hammars- kjoeld heeft vrijdag het overleg over de Libanese crisis voortgezet, maar ook aan dacht gewijd aan andere zaken. Dit wordt gezien als een aanwijzing, dat de toestand in Libanon niet meer zo spannend is, dat Hammarskjoeld alle andere zaken terzijde moet schuiven om zich op deze kwestie te concentreren. Het optimisme, dat de secretaris-generaal van de UNO bij zijn terugkeer in New York uit het Nabije- Oosten aan de dag had gelegd, heeft aan leiding gegeven tot de veronderstelling, dat Hammarskjoeld van president Nasser een soort toezegging zou hebben gekregen tot vermindering van de spanning in Libnon. WASHINGTON (Uri) De Verenigde Staten delen het standpunt van Ham marskjoeld, dat de UNO-waarnemers een kans moet worden gegeven de gemoede ren in Libanon tot bedaren te brengen voordat krachtiger maatregelen worden genomen, zo hebben officiële woordvoer ders in Washington verklaard. Intussen gaan er in het Congres steeds meer stem men op voor een onmiddellijke actie om een gewapende politiemacht naar Libanon te zenden. Frankrijk zou de Verenigde Staten en Groot Brittannië ervan in ken nis hebben gesteld, dat ook Franse troepen zullne deelnemen aan een eventuele Ame- riaans-Britse actie in Libanon. NEW YORK (Reuter) De Libanese UNO-vertegenwoordiger dr. Karim Az- koel, verklaarde evenwel, dat er geen re den is voor „het optimisme, dat de laatste tijd in sommige kringen is geuit". Volgens Azkoel komen er in toenemende mate, mannen en wapens heimelijk Libanon binnen. Binnen een uur na Azkoels ver klaring liet Hammarskjoeld mededelen dat hij de inhoud ervan ter kennis had gebracht van de groep UNO-waarnemers in Libanon met de opdracht hier onver wijld aandacht aan te schenken. Waar nemers menen dat deze snelle reactie van Hammarskjoeld een uitdaging is aan het adres van de Libanese regering, om be wijzen voor haar beschuldigingen over te leggen. Zij menen ook dat Hammarskjoeld geneigd is de toestand in Libanon als een binnenlandse aangelegenheid te beschou wen. Hammarskjoeld zou van mening zijn, dat de verklaring van dr. Azkoel „over dreven" is. DAMASCUS (Reuter) Radio-Damas cus heeft vrijdagavond gemeld, dat Liba non provocerend tegen de Verenigde Ara bische Republiek is opgetreden door met een bommenwerper een aanval op een Syrisch dorp te ondernemen. Het toestel liet donderdag vijf kilometer van de Liba nese grens een bom vallen, aldus de zender. CAIRO (AFP) Volgens Abdallah Jafi, een der leiders van de oppositie tegen pre sident Sjamoen wordt met de vorming van een revolutionaire regering tot een geschikt ogenblik gewacht, zo meldt radio- Cairo. Een andere leider van de opstande lingen, Foead Ammoen, heeft gezegd dat troepen uit Jordanië en Irak aan de kant van de regering vechten. De beide leiders hebben zich volgens de radio uitgesproken tegen het zenden van een internationale politiemacht naar Libanon. BEIROET (Reuter) Volgens het natio nale verenigde front, de politieke organi satie die achter de opstand staat, hebben de rebellen drie kwart van het land in handen en steund 'n evengroot deel van de bevolking de opstandelingen. Foead Ammoen een vroegere directeur van het Libanese ministerie van Buitenlandse Za ken, beweert dat zes van de acht politieke partijen tegen het huidige bewind zijn ge kant, voorts alle vroegere premiers, ka mervoorzitters en geestelijke leiders. Naar zijn zeggen is er inderdaad sprake van interventie en infiltratie, maar dan „van de zijde van Syrische vluchtelingen in Libanon en ook uit Jordanië, Irak en Turkije, die wapens leverden aan rege ringsgezinde burgers". Hij beweert dat driehonderd Jordaanse en Iraakse be roepssoldaten in uniform bij Tripoli aan regeringszijde vechten. Overmacht (Reuter) In een communiqué van het Libanese leger wordt gezegd, da tinfil- tranten in het gebied van Tripoli werden teruggeslagen. Elders in het noorden van het land hielden de regeringstroepen eveneens stand. Hier hebben de opstande lingen een vijfvoudige overmacht. WASHINGTON (Reuter) Libanon krijgt 65.000 ton tarwe uit de Amerikaanse voorraad van overtollige levensmiddelen om „verlichting te brengen in een moei lijke toestand heten, waarvan de leden spraken over het eerherstel van haar echtgenoot. Be halve aan de plechtigheden bij het postu me eerherstel van haar man heeft me vrouw Rajk zich niet met de politiek in gelaten, aldus een bekendmaking van de in 's Gravenhage gevestigde Internatio nale juristencommissie. Er werd haar een schadeloosstelling van 200.000 forint toegekend. Toen de Russische troepen in novem ber 1956 Boedapest binnentrokken en de Hongaarse opstand onderdrukten, vlucht te mevrouw Rajk met Imre Nagy in de Joegoslavische ambassade. Zij heeft de am bassade verlaten met een vrijgeleide van de Hongaarse regering. Ook Tancos en Haraszti zochten hun toevlucht in de Joegoslavische ambassade. Beiden waren lid van de Petoefi-kring. In de aktie van beschuldiging tegen Imre Nagy wordt van Tancos gezegd, dat hij de Petoefi-kring heeft gemaakt tot een ontmoetingspunt voor vijandige elementen en tot een fo rum voor aanvallen tegen de partij en de staat". De Internationale Juristencommissie wijst op de op 20 juni door de Hongaarse procureur-generaal, Szenasi, afgelegde verklaring, volgens welke er na de te rechtstelling van Imre Nagy, Pal Maleter en hun medestanders geen grote processen meer in voorbereiding zijn. De commissie vestigt in haar bekend making de aandacht van de wereld „op de algemene aanval, die wordt ontketend tegen degenen, die op de een of andere wijze worden vereenzelvigd met de idea len van de opstand van oktober en zulks door de elementaire vereisten van recht, wet en menselijkheid te negeren". De internationale juristencommissie heeft voorts bekendgemaakt, dat op 22 mei een Hongaarse rechtbank in een ge heim proces zes studenten ter dood heeft veroordeeld, die beschuldigd werden van het revolutionaire blad „Elunk" ten tijde van de Hongaarse opstand. Eén van de andere twaalf verdachten kreeg levens lange gevangenisstraf, elf werden tot tij delijke gevangenisstraffen veroordeeld en één werd vrijgesproken. De advocaten van de verdachten moes ten onder ede verklaren geen inlichtingen De hoofdredacteur van ons blad, de heer Simon Koster, is terugge keerd van een verblijf van een zes tal toeken in de Verenigde Staten en heeft zijn indrukken van deze rondreis neergelegd in een reeks artikelen, die onder de titel „Ame rika 1958" binnenkort in ons blad zal worden gepubliceerd. Het bezoek van de heer Koster aan de „States" vormde een weer zien, aangezien hij daar tot voor vijf jaren zijn werkkring had Uiter- aard beschikt hij daardoor over in teressant vergelijkingsmateriaal tussen de situatie van toen en die van nu, wat in enkele der artikelen tot uiting komt. Het eerste artikel, dat over enige dagen zal verschij nen, is daarvan reeds een voor beeld: er blijkt in Washington in die vijf jaren wel iets veranderd te zijn. De Bond van Nederlandse Architecten heeft in de tuin van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam een tentoonstelling ingericht, die is gewijd aan „Het huis in de buurt". Een kijkje in de tuin. Nadere bijzonderheden op pag. 3). over de vonnissen te verstrekken, aldus de Internationale Juristencommissie. BOEDAPEST (Reuter) Hongarije is niet van plan inlichtingen te verstrekken aan de speciale commissie van de UNO voor Hongarije, zo heeft een regerings woordvoerder te Boedapest meegedeeld. De Hongaarse regering blijft van oordeel, zo zei hij, dat genoemde commissie „een willig werktuig is in handen van zekere imperialistische mogendheden en dat zij zich mengt in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije". Op vragen om bijzonderheden over het proces tegen Nagy en de zijnen wilde de woordvoerder geen antwoord geven, om dat de journalisten zich zijns inziens ook met de binnenlandse zaken van Hongarije bemoeiden. WENEN (Reuter) In de Zuidhon- gaarse stad Szeged hebben zaterdag twaalfhonderd personen een zwijgende protestbetoging gehouden naar aanleiding van de terechtstelling van Imre Nagy en zijn medewerkers. De deelnemers, die zwarte armbanden droegen, kwamen sa men op een plein in het centrum. Toen de politie verscheen ging het merendeel van de demonstranten naar huis of nam zijn rouwband af. Galsworthy: De openbare mening is de Wet altijd vooruit. Al het personeel van de Nederlandse si garenfabriek Dejaco te Culemborg is ont slag aangezegd. Het betreft hier ruim hon derd personen. Reden van het ontslag is de moeilijke tabakspositie waarin het be drijf is komen te verkeren. Het bedrijf heeft in de laatste weken niet de benodig de Sumatratabakken kunnen aankopen om de produktie de komende tijd gaande te houden. Ontslagvergunning is voor het ge hele personeel aangevraagd. Advertentie OVER GESLAAGD EEN NIEUWE CAMERA FOTOHANDEL HEUPERS LOHR Zandvoortselaan 163 - Heemstede tel. 26455 Advertentie EEN GOED HORLOGE- EEN MOOI EXAMENCADEAU! Voor jongens reeds van 49.7 5 af Voor meisjes reeds van 57.50 at DE GEZAMENLIJKE WERKGEVERSVERBONDEN het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben aan de Tweede Kamer een adres gestuurd over de zesde Industrialisatienota. De ver bonden merken op dat de minister zich op het standpunt stelt dat de bruto-inves- teringen in de industrie tussen medio 1957 en medio 1962 in totaal tenminste onge veer 11 miljard gulden zullen moeten bedragen, indien wordt gerekend in prijzen van 1957. Deze schatting is te gering in verhouding tot de behoefte aan een omvang rijker investeringsvolume aldus de verbonden in het bijzonder ook ten ge volge van de alom in de wereld voortgeschreden techniek. De extra investeringen, welke onvermijdelijk uitvloeisel zijn van het moeten werken voor een grotere, (Euro-) markt, waaraan de noodzaak van toenemende specialisatie en mechanisering in herent is, komen in de taakstelling onvoldoende tot hun recht. Wat de beschikbare middelen betreft staat in het adres, dat de minister zich vrij optimistisch uit over de vraag of de nationale besparingen, nodig ter financiering van de industrialisatie- taak, ter beschikking zullen komen. Sinds medio 1956 is wat de besparingen betreft een achterstand ontstaan ten opzichte van de taakstelling, aldus de verbonden. De behoefte aan toenemende particuliere industrialisatie valt samen met grote open bare kapitaalinvesteringen, zoals voor het Deltaplan, de ontwikkeling van de kern energie, wegen- en havenaanleg. De nota is bepaaldelijk te optimistisch met be trekking tot de mogelijkheden van voortgezette zelffinanciering; de daling van de winsten in het jongste verleden maant hier tot grote voorzichtigheid. De werkgevers pleiten vervolgens voor vermindering van fiscale druk. Zij achten een herleving van de faciliteit van de ver vroegde afschrijving noodzakelijk. Dit zou de investeringsbeduchtheid vermin deren. Ook moet de investeringsaftrek verder worden verruimd. De verbonden achten het vanzelfsprekend dat de thans van kracht zijnde tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting met 4 punten aan het eind van 1958 inderdaad, in over eenstemming met de geldende wet, zal vervallen. Wat de door minister Zijlstra gepropa geerde fusie van bedrijven betreft, mer ken de verbonden op dat ruil van aande- lenpaketten fiscaal vrijwel steeds onmo gelijk wordt gemaakt door de regeling inzake het zogenaamde „aanmerkelijk be lang". De verbonden menen dat de mo gelijkheid van het afsluiten van onderne mersovereenkomsten op de Euromarkt behouden dient te blijven. De onduidelijk heid van de desbetreffende bepalingen van het E.E.G.-verdrag en de onzekerheid met betrekking tot de wijze van uitwerking daarvan, zijn derhalve zeer te betreuren. Exportkredieten De minister van Economische Zaken, verwijzend naar desbetreffende acties van het bedrijfsleven, zegt in de nota, dat alle aandacht aan de exportfinanciering en de exportkredietverzekering wordt besteed. Het is daarom volgens de verbonden te leurstellend, dat de minister ten aanzien van de exportfinanciering slechts toezegt de ontwikkeling terzake nauwlettend te volgen en volstaat met de opmerking, dat de regering reeds eerder steun heeft ver leend aan de exportfinanciering door het verstrekken van een liquiditeitsgarantie. De vraag moge worden gesteld, waarom de regering geen verhoging van deze li quiditeitsgarantie overweegt. Wat de ex portkredietverzekering betreft is een be spoediging van de procedure niet voldoen de. Een soepele behandeling van de kre dietverzekering, ook voor aanvragen van kleine omvang, waarbij vooral op de ex portbevorderende aspecten wordt gelet, is van nog groter belang. In de Industrialisatienota wordt meege deeld, dat de exporttoeneming in de ja ren 1952-1957 ongeveer 50 percent heeft bedragen. Ook in vergelijking met ande re landen heeft de Nederlandse industrië le export zich niet onbevredigend ontwik keld. Op grond van de exportstijging in de voorafgaande periode lijkt naar de me ning van de minister van Economische Zaken een jaarlijkse vergroting van de ex port met gemiddeld 5 a 6 percent in de ko mende vijf jaren niet onbereikbaar. Het verbaast de verbonden dan echter even verder in de nota te moeten lezen, dat door het Nederlandse bedrijfsleven „de buitenlandse afzet nog te veel als een sluitpost wordt beschouwd en dat men zich in verschillende gevallen te weinig inspanning getroost om nieuwe afzetmark ten te veroveren." De verbonden merken ten slotte op, dat zij in het bovenstaande een aantal wen sen naar voren hebben gebracht, waarbij zij zich zeker wat de belastingpolitiek be treft beperkingen hebben opgelegd, in hoofdzaak in verband met de budgettaire positie van het rijk. Met des te meer klem menen zij er daarom op te mogen wijzen, dat, vooral tegen de achtergrond van hun visie op de omvang van taakstelling en beschikbare middelen, deze wensen als mi- nimumwensen moeten worden beschouwd en zij vertrouwen, dat de Tweede Kamer, gezien het grote belang van deze materie, hieraan volle aandacht zal willen geven. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON REGENJASSEN Advertentie PRISM A-H O R L O G E S verkrijgbaar bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1