Syrische inmenging in Libanon staat vast Kerngeleerden van Oost en West broeden op een controlesysteem OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Russen hebben vertrouwen in gezamenlijk succes Tentoonstelling op Schiphol over Kingsford Smith Drie kinderen verdronken éee MORRIS 'twf'oret/o/tüt///.' Plaatselijk onweer V.S. bereid om militair nadeel te slikken? Klein Duimpje door het gezelschap Anneke Elro Besluit over Europese hoofdstad uitgesteld UNO-WAARNEMERS CONCLUDEREN: Strijd behoudt echter het karakter van een operette-oorlog Het woord is aan Prins Rainier en gade waren op Walcheren Arrestant ontsnapt Kabinetsformatie in Suriname Nederlandse bouwbedrijven in Indonesië onder beheer Nieuwe bespreking over spoorwegionen Koning van Nepal zal Nederland bezoeken Verrassing van Moskou Joegoslaviërs tot gesprek uitgenodigd 72e JAARGANG No 297 DINSDAG 1 JULI 1958 303e JAARGANG No 145 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 |j g| Ui Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- i 1 ff, jl C I i W B J I 1 IL JtifL Ja IL Ji Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 ®1b JL Jlr. JL iJL «Ma eJL «L \«lwL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107c Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Drie der Russische deskundigen, die thans definitief aan het overleg over de technische mogelijkheden voor con- (Va.n onze reisredacteur) BEIROET, 1 juli Het schijnt thans vel aangenomen te mogen worden, dat liet rapport van de UNO-waarnemers aan :1e Veiligheidsraad, dat deze week ge publiceerd zal worden, de volgende fei len zal bevatten met betrekking tot de lyrische infiltratie in Libanon: UNO-waamemers, die bijna getroffen werden door een granaat, bevestigen het mortiervuur, van Syrisch grondgebied af, op Libanese strijdkrachten, de aanwezig- leid van geregelde Syrische soldaten, waarschijnlijk Droezen-commando's, die zich gevoegd hebben bij de rebellen- strijdkrachten van Djumblatt, en smok kelarij van wapens van Syrië uit, welke zelfs voortgang beeft gevonden na de aankomst van de UNO-waarnemers. Al deze feiten, die, zonder dat daar nog aan getwijfeld behoeft te worden, vastge steld werden door de UNO-waarnemers, onder wie Nederlandse officieren zich zeer actief betonen, zullen Nasser en zijn Sy rische vrienden, die waarschijnlijk verder Tijn gegaan dan Nasser wel wilde, in een onaangename positie brengen. In UNO-kringen schijnt men echter tevens het gevoel te hebben, dat deze in filtratie geen voor de Libanese strijd be slissende omvang heeft bereikt. Beiroet herademt Gistermorgen heerste er in Beiroet een lichte paniek, daar het gerucht liep, dat Djumblatt's krijgshaftige Droezen, die aan gevoerd worden door de Syrische generaal Shukeir, op mars zouden zijn gegaan in de richting van Libanon's hoofdstad. Later bleek, dat slechts enkele honderden Djumblatt-rebellen de heuvelruggen waren overgetrokken en het vuur hadden geopend op het dorpje Chemlan, waar de Engelse Maandagavond zijn bij het zwemmen in de Berkel ter hoogte van de stuw te War- len (gem. Warnsveld) de 12-jarige Ferdie en de 14-jarige Gonnie Palsenberg, de enige kinderen van de heer en mevrouw Palsen berg te Warlen, verdronken. Beiden waren de zwemkunst goed meester. Het vijfjarige meisje Johanna Oortwijn uit Groningen, is gistermiddag in het Hel- perdiep te Groningen gevallen en ver dronken. Het meisje had met twee vrien dinnetjes in een weiland bloemen geplukt. Op weg naar huis moesten de kinderen over een brede balk over het Helperdiep. Johanna struikelde over een spijker in de balk en viel in het water. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLfW TEL. 13439 FERD. BOISTR.48 A'DAM TEL, 71/16.2 SUèDE 3A53ES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn, maar ook plaatselijk enkele onweers buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak oostelijk. Warm, maar later in het zuiden van het land enige afkoeling. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. trole op kernproeven deelnemen. Het zijn Dajelepov, Bogolyubov en Blok- hintsjev. school in grote haast geëvacueerd werd. Djumblatt's strijdkrachten, waaronder zich Syrische Droezen-commando's bevon den, schoten en schreeuwden in het wilde weg, maar werden door gewapende dorpe lingen op veilige afstand gehouden. Later werden de rebellen door tanks beschoten, terwijl tevens twee straaljagers hen aan vielen. De rebellen trokken zich hierop terug, maar er werd gemeld dat zij zich opnieuw concentreerden, waarschijnlijk voor een nieuwe aanval. Gissingen doen thans de ronde dat Djum blatt wellicht gepoogd zou hebben, de rebellen in Beiroet's Basta-wijk te verster ken. De gruwelijke verhalen over de felle strijd bleken echter, toen wij ter plaatse polshoogte kwamen nemen, ineen te schrompelen tot minimale omvang, daar niemand gedood, of zelfs maar gewond was geraakt. In de Libanese burgeroorlog wor den de enige echte grote veldslagen ge vochten door de elkaar beconcurrerende nieuwsagentschappen, die louter uit teleur stelling over deze opererette-oorlog in hun telegrammen de doden bij dozijnen opeen stapelen. Compromis op til? MUKHTARA (UPI) De Droezenleider Djumblatt heeft vandaag in zijn 200 jaar oud kasteel in de Libanese bergen ver klaard, dat'nieuwe pogingen worden ge daan om een compromis te bereiken in het geschil met de regering van president S jamoen. In een interview met United Press Inter national verklaarde hij, dat de huidige crisis niet langer zal duren dan tot 24 juli. Dit is de vroegste datum waarop een op volger voor Sjamoen zal kunnen worden gekozen. „Er zal een compromis of een grote aan val, die Beiroet van de rest van het land zal afsluiten, komen", aldus Djumblatt, volgens wie de compromis-voorstellen de steun hebben van de Britse ambassade in Beiroet. Djumblatt waarschuwde, dat de rebellen hulp uit het buitenland „misschien zelfs Russische en Chinese specialisten" zul len vragen als het Westen militair tussen beide komt. De oppositie in Libanon kan volgens Djumblatt geen enkele president aanvaar den, die door het huidige parlement zou worden gekozen, omdat de afgevaardigden zijns inziens illegaal zijn gekozen door Sjamoen. De ambassadeur van Australië, de heer H. Mcclure Smith, heeft op Schiphol de tentoonstelling „Kingsford Smith" geopend, welke daar gedurende juli en augustus wordt gehouden. Hij zei onder meer dat de prestaties van de beroemde Australi sche vlieger met het Nederlandse produkt, de driemotorige Fokker F 7 b „Southern Cross", een band hebben geschapen tussen Australië en Nederland, die nog versterkt werd door de oceaanvlucht van Smith tezamen met de K.L.M.-vlieger Evert van Dijk. De baten van de tentoonstelling zijn be stemd voor het Prinses Beatrix poliofonds De inrichter van de tentoonstelling Austin E. Byrne, heeft 25 jaar aan hel „Kingsford Smith Memorial" gewerkt. Hij vond het prettig bij deze tentoonstelling, zijn arbeid van 85.000 man-uren, aanwezig te kunnen zijn, want ook deze Australiër hij is werkzaam op het vliegveld Syd ney is van oordeel, dat Nederland er zeer veel toe had bijgedragen, dat Kings ford Smith met de „old bus", zoals de Fokker F 7b werd genoemd, zulke voor die tijd fantastische prestaties heeft kun nen verrichten. Vóór het paviljoen stond de oude een- motorige Fokker F 7, die nog op de „Ilsy" van het vorig jaar heeft gevlogen. In het paviljoen is op een betrekkelijk kleine ruimte het „memorial" opgesteld, dat uit tien delen bestaat: een schaalmodel van de „Southern Cross", twee olieverfschil derijen van Kingsford Smith en Ulm, een wereldbol waar alle vluchten van de „old bus" op zijn uitgestippeld met e- Tstenen, een kaart van Australië van met bladgoud Genève, (UPI) Hedenmiddag om drie uur beginnen in Genève de tech nische besprekingen over de controle op stopzetting der kernproeven. Dit is maandag besloten na overleg tus- senleiders van de twee delegaties, die aan de conferentie zullen deel nemen. „De Sovjet-Unie vindt, dat het werk, dat nu zal beginnen, zeer belangrijk is en dat het de mogelijk heid zal openen om met onze collega's een gemeenschappelijke taak te vin den", aldus prof. Fyodorov. „Het be scheiden technische werk, dat wij hier zullen doen zal onze regeringen in staat stellen maatregelen te treffen om kernproeven te voorkomen en het zal hen ook in de gelegenheid stellen andere maatregelen te nemen voor afneming van de spanning in de we reld en een bijdrage vormen aan een duurzame vrede, waarnaar wij allen verlangen", zei de Russische geleerde. De beide leiders kwamen overeen, dat tijdens het overleg uitsluitend kwesties zullen worden besproken, die verband hou den met het registreren van kernproeven. Fyodorov zei tegen de journalisten: „Wij wensen een overeenkomst, die een einde zal maken aan de proefnemingen Voor de tweede en laatste maal in dii vakantieseizoen hebben wij in samen werking met het Openluchttheater Bloe- mendaal een speciale kindervoorstelling georganiseerd. Anneke Elro en haar ge zelschap zullen ditmaal het klassieke sprookje „Klein Duimpje" opvoeren. Anneke Elro behoeven wij niet meer in te leiden: zij is even bekend als ge liefd bij de kinderen van onze lezers. En het sprookje „Klein Duimpje" zul len alle kinderen wel op hun duimpje kennen. In deze toneelbewerking is de Reus bepaald geen kwade reus, zodat kinderen van alle leeftijden zullen kun nen genieten. Woensdagmiddag 9 juli zal dit feest plaatsvinden in het prachtige decor van het Openluchttheater. Kaarten tegen de gereduceerde prijs van50 cent (nor male prijs 75 cent) zullen vanaf vrijdag a.saan onze loketten verkrijgbaar zijn. Hierover zullen nog nadere aankondi gingen volgen. Plaatsbespreking of tele fonische reservering is niet mogelijk. HAARLEMS DAGBLAD/OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT. De Australische ambassadeur en zijn echtgenote bij het model van de Fokker F VII B, het toestel waarmee Kings ford Smith vele oceaanvluchten maak te. Rechts de inrichter van de Kings ford Sm.ith-tentoonstelling op Schip hol, de heer Austin E. Byrne uit Sydney. bedekt koper, waarop de vluchten van Kingsford Smith zijn aangegeven, een met met kernwapenen en wij zijn er zeker van, dat de tegenpartij dat ook wenst. Ik ben er zeker van, dat het zeer goed mogelijk is, een systeem te vinden voor de controle van de stopzetting van atoombomontplof fingen". De ineengedrongen, gezette Rus, die vrij behoorlijk Engels spreekt hield een im promptu-persconferentie met journalisten die achter hem aan draafden, trap op trap af, door het grote gebouw, het „Palais des Nations" na zijn bespreking met Spi- nelli, directeur van de Europese hoofdze tel der UNO. Fyodorov zei, dat een overeenkomst om een einde te maken aan kernproeven om twee redenen van essentieel belang is: ten eerste vanwege het gevaar, dat de ra dio-actieve afval oplevert en ten tweede, omdat het risico aanwezig is, dat een atoomkernproef tot een oorlog met kern wapens zou kunnen leiden. Fyodorov gaf toe, dat er „technische moeilijkheden" zijn voor het opsporen van ondergrondse kernontploffingen. „Maar ik neem aan, dat de geleerden van de ande re zijde dit ook erkennen en dat er mid delen kunnen worden gevonden om die moeilijkheid te overwinnen", zei hij. Het Westen zal vertegenwoordigd zijn door de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Canada. Het communistische blok door Rusland, Tsjecho-Slowakije en Roemenië. Het voornaamste doel van de conferen tie zal zijn een volkomen doeltreffend mid del of systeem te vinden, dat het mogelijk zal maken een overeenkomst te sluiten, zó, dat een afspraak tot het stopzetten van kernontploffingen, niet onverwachts door het een of andere land kan worden geschonden. Het Westen heeft altijd met nadruk ver klaard, dat het niet kan beloven, de proef explosies stop te zetten, tenzij er zulk een systeem gevonden zou kunnen worden. Maar de Russen maakten er een politieke kwestie van, door plotseling te eisen, dat de Verenigde Staten zichzelf 'bij voorbaat zouden verplichten, in de toekomst proef explosies stop te zetten en door ermee te dreigen, dat zij geen delegatie naar Genè ve zouden zenden, tenzij zij die belofte kregen. WASHINGTON (UPI) In de laatste Amerikaanse nota, die met betrekking tot de Geneefse besprekingen in Moskou werd overhandigd, wordt „voldoening" uitge sproken over de jongste Russische houding ten aanzien van deze besprekingen. Ook een woordvoerder van het Foreign Office in Londen juichte het Russische besluit om deel te nemen, toe. Uit officiële bron wordt vernomen, dat de ministers van de zes E.E.G.-landen van daag in Brussel hebben besloten een be slissing over de Europese hoofdstad uit te stellen. Italië, waar na de algemene verkie zingen in mei nog geen nieuwe regering is gevormd, zou hierom hebben gevraagd. Waarschijnlijk zullen de ministers over veertien dagen weer bijeenkomen om een definitief besluit te nemen. Het Europese pai-lement heeft de vorige week, zoals gemeld, als kandidaten Brus sel, Straatsburg en Milaan voorgedragen. De nieuwe Belgische minister van Buiten landse Zaken, Pierre Wigny, verklaarde vanochtend tegenover verslaggevers, dat eigenlijk geen besluit kan worden genomen vóór een Italiaanse regering is gevormd. „Maar wij zullen de kwestie bespreken, ter voorbereiding van een volgende bij eenkomst; dan zal eindelijk een besluit moeten worden genomen", zo voegde Wig ny hieraan toe. De ministers zullen, be halve de zetelkwestie, vandaag ook het gemeenschappelijk standpunt der E.E.G.- landen ten aanzien van de voorgestelde vrijhandelszone bespreken. de hand geschreven geschiedenis van de „Southern Cross", een gedenkteken van Australisch marmer, versierd met opalen, een gedenkboek, waarin alle huldeblijken voor Kingsford Smith zijn vermeld, drie wereldbollen van de vluchten over de At lantische Oceaan (met Evert van Dijk), over de Stille Zuidzee en de Tasmanzee en een volledige geschiedenis in beeld van'de Fokker F 7 b met honderden foto's uit alle delen van de wereld. Logan Paersall Smith: Neem van het leven wat het bied, doch schep behagen in datgene wat men neemt; slechts weinig mensen verstaan deze laatste kunst. Maandag hebben prins Rainier van Monaco en zijn echtgenote, prinses Gra- cia een onverwacht en onofficieel be zoek aan Walcheren gebracht. Ze trachtten incognito op Walcheren te verblijven, maar reeds op de veerboot tussen Vlissingen en Breskens werden zij herkend. In Veere gebruikte het paar in de „Campveerse Toren" de lunch tussen alle gasten in. In de „Campveerse Toren" kon het echtpaar ruim drie uur ongedwongen vertoeven. Het lag in zijn bedoeling onopgemerkt op Walcheren te verblijven, maar door de aanwezigheid van filmmensen en persfotografen ont stemd, besloot prins Rainier onmiddel lijk terug te rijden naar Vlissingen via Middelburg, waar men met de boot van halfzes overstak naar Breskens. Prins Rainier en zijn echtgenote vertoeven enige dagen in Brussel waar zij een be zoek hebben gebracht aan de Expo. Zij hebben het voornemen gedurende dit verblijf enkele uitstapjes te maken. De aftredende voorzitter van de Ameri kaanse Commissie voor de Kernenergie, Lewis Strauss, heeft verklaard, dat een stopzetting van de proeven met kernwa pens de Verenigde Staten militaire nade len zou opleveren. Hij voegde hieraan ech ter toe, dat de politieke voordelen van een stopzetting echter groter kunnen zijn dan de militaire nadelen. Hij zei „zeer optimistisch" te zijn over de atoomconferentie in Genève. Alle inter nationale besprekingen van deze aard zijn nuttig „of er belangrijke overeenkomsten worden gesloten of niet", aldus Strauss. Strauss zei goede hoop te hebben dat het Congres de overeenkomst, die de Verenig de Staten hebben gesloten met Euratom, spoedig zal bekrachtigen. Nadat hy op heterdaad betrapt was bij het stelen van kabelmateriaal uit een op slagplaats van de Venlose gemeentebedrij ven en door de politie was aangehouden, heeft de 24-jarige M. X. uit Venlo toch nog kans gezien te ontsnappen, toen men hem uit de politie-auto naar het politiebureau wilde overbrengen. Bij het uitstappen wist hij zich los te rukken. Bij de achtervolging waarbij een vijftal schoten werden gelost kreeg de politie de voortvluchtige opnieuw in de kraag, maar door zich snel van zijn jasje te ontdoen kwam X. weer los en ditmaal met meer succes. Hij is tot nu toe onvind baar gebleven. in de i reen van Amsterdam arriveer de wed+rom een Amerikaanse oorlogs bodem, de „Yoshemite", die vier dagen aan het „Stenen Hoofd" blijft liggen. LONDEN (UPI) Volgens radio-Mos kou heeft de Russische regering op 28 juni een nota aan de Joegoslavische regering gezonden, waarin besprekingen worden voorgesteld om te spreken over wijzigingen in de economische overeenkomsten, die eerder door de twee landen werden geslo ten. De besprekingen zouden „zo spoedig mogelijk" moeten worden gehouden. De Russische stap is voor waarnemers in het Westen een volledige verrassing, ge zien de gespannen betrekkingen tussen Ruslano en Joegoslavië. (AFP-Reuter) Blijkens deze publika- ties in de Sovjet-pers heeft de Sovjet-Unie op 27 mei laten weten, dat zij zich „ge dwongen zag" een wijziging van de data voor de leningen aan Joegoslavië voor te stellen met het oog op de recente plannen voor de ontwikkeling van de chemische industrie, waarvoor de Sovjet-Unie haar economische plannen moest wijzigen. Zo de Joegoslavische regering dit wenste, kon zij op grond van het bestaande han delsakkoord toegezegde machinerieën te gen betaling in natura krijgen. Belgrado had in zijn antwoord van drie juni de Russische voorstellen echter afge wezen. Hierop constateerde de Russische regering in een nota van 28 juni, dat de Joegoslaven zelfs niet willen spreken over de suggesties van de Sovjet-Unie, hetgeen de Russen een verrassende houding noe men. Zij stelden voor, zo spoedig moge- liiK een bijeenkomst van regeringsverte genwoordigers te organiseren voor het aanbrengen van veranderingen in de ak koorden van 12 en 1 augustus 1956 betref fende de bovengenoemde leningen. BELGRADO (UPI) In Belgrado is maandagmiddag een Russische militaire delegatie van twee man aangekomen om deel te nemen aan de herdenking van de slag van Sutjeska. De delegatie bestaat uit generaal Lotocki van het Rode Leger en kolonel Sornoekov van de luchtmacht. Zij zullen woensdag naar Bosnië vliegen, waar op 4 juli de slag van Sutjeska zal worden herdacht. DJAKARTA (ANP) De chef-staf van het Indonesische leger, generaal majoor Nasution, heeft maandag een besluit uit gevaardigd volgens hetwelk alle Neder landse aannemings- en bouwbedrijven in Indonesië onder beheer van de regering worden gesteld. Volgens Nederlandse zakenkringen wordt hierdoor een wettelijke vorm ge geven aan een toestand, die in feite reeds heeft bestaan sedert in december 1957 de bekende maatregelen tegen Nederlandse ondernemingen in Indonesië werden af gekondigd. In het thans uitgevaardigde besluit wordt echter een beheersorgaan van de regering ingesteld, dat de bevoegdheid heeft, in de leiding van de betrokken ondernemingen nieuwe directies aan te stellen. Op 30 juni zijn opnieuw besprekingen gevoerd over de lonen van het spoorweg personeel tussen het College van Rijksbe middelaars, mede namens de minister van Verkeer en Waterstaat, en de directie en personeelsraad van de Nederlandse Spoor wegen. Het College van Rijksbemiddelaars had na een aanwijzing van de regering eind april een beslissing genomen over voor stellen, die eind vorig jaar aan het college waren voorgelegd door de personeelsbon- den. Deze beslissing was voor het perso neel, dat is ingedeeld in de loontabellen 1 en 2, gunstig, doch week voor de tabellen 3, 4 en 5 aanzienlijk if van de ingediende voorstellen. Een beslissing voor de tabellen 3, 4 en 5 kon niet steunen op een door mid del van werkclassificatie aangetoonde aperte achterstand. Op 23 mei heeft de directie van de Ne derlandse Spoorwegen loonvoorstellen in gediend, die voor de loongroepen 3, 4 en 5 nieuwe en uitvoerige gegevens bevatten, welke de minister van Verkeer en Water staat en het College van Rijksbemiddelaars aanleiding geven tot een verder onderzoek. In afwachting van het resultaat daarvan zal de eerder genomen beslissing ten aan zien van het personeel, dat ingedeeld is in deze loontabellen, voorlopig worden opge schort. De Koningin en Prins Bernhard zullen op woensdag 9 juli in het Huis ten Bosch een lunch aanbieden aan de koning van Nepal, die dan onofficieel een bezoek aan Nederland brengt. Gouverneur J. van Tilburg van Surina me heeft maandagochtend de voorzitter van de Nationale Partij van Suriname, de heer J. Pengel verzocht een kabinet te vor men. De heer Pengel heeft het verzoek in beraad genomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1