Minister Vondeling ontraadt autarkische neigingen <üga Gele plaat en geluiddemper op bromfietsen verplicht UNO-waarnemers falen in vele opzichten Cats van Hamburg PRI OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Gaulle gaat met Dulles hardere noten kraken HET WEER Landbouw overleg in Streza Na Macmillans bezoek Moi'6 Tendens van hun rapport is desondanks verstandig Brief van piloot" was boerenbedrog 't SILVER STOEPKE Bisschop-coadjutor van Haarlem benoemd Ongeluk in Joegoslavië Reisbus in ravijn; 14 doden en 40 gewonden Met ingang van 1 oktober: dtf'SjX 't Wordt wéér Si-Si weer! Plaatselijk zon Integratie-problemen openhartig toegelicht DE STRIJD IN DE LIBANON Het woord is aan De atoomconferentie Technische rapporten over signaleren van proeven 72e JAARGANG No 301 ZATERDAG 5 JULI 1958 303e JAARGANG No 149 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107c Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De aankomst van president Nasser in de Joegoslavische havenplaats Dubrov- nik. Rechts Nasser en Tito. Geheel links mevrouw Nasser. Naast haar de echtgenote van de Joegoslavische dictator BELGRADO (UP) Veertien inzittenden van een reisbus zyn in het zuiden van Joegoslavië omgekomen, toen een touring car van een bergweg afschoot en in een ravijn stortte tot op een diepte van 300 meter. Berichten, die vandaag Belgrado bereik ten, melden, dat op zijn minst veertig an dere passagiers bij dit ongeluk ernstig wer den gewond. Het had plaats op de weg van Peo naar Andrejewitsja. Pee ligt op ongeveer 20 km van de Albanese grens. Volgens de eerste berichten zijn de ge wonden spoedig naar een ziekenhuis in Andrejewitsja gebracht. Joegoslavische soldaten, die in dit bei-ggebied in garnizoen lagen, hebben bloed aangeboden voor transfusies ten behoeve van merendeels ernstig gewonden. Men weet nog niet van welke nationali teit de passagiers zijn. In een Koninklijk Besluit is een reeks wijzigingen van het Wegen-Verkeers reglement opgenomen. Zo zullen bromfiet sen per 1 oktober voorzien moeten zijn van een gele plaat, een rechthoekig of na genoeg rechthoekig herkenningsteken van 16 bij 6 centimeter op het voorspatbord. Voorts wordt voor bromfietsen een rem- kracht vereist van minimum 3,86 meter per kwadraat/seconde. Afgewerkte gassen mogen niet anders worden afgevoerd dan door een inrichting welke behoorlijk ge luiddempend en over de gehele lengte gas- dicht is. In de voorrangsregels voor kolonnes en stoeten is de begrafenisstoet omgedoopt in uitvaartstoet. Bovendien zullen kolonnes van de Bescherming Bevolking dezelfde voorrangsrechten krijgen als militaire ko lonnes. Voorts is bepaald dat voertuigen van po litie en brandweer geluidssignalen moeten geven met tweetonige hoorns. De sirene voor deze voertuigen wordt per 1 januari 1961 verboden. De ziekenwagen krijgt een drietonige hoorn toebedeeld. De brandweer mag de bel houden. Auto's zullen na 1 januari 1959 niet meer voorzien mogen zijn van scherpe uitsteken de delen, welke onnodig zijn en ingeval van botsing of aanrijding verwondingen kun- Van onze correspondent in Parijs) Na het bezoek van de Engelse ministers Macmillan en Lloyd is zaterdag de beurt gekomen aan John Foster Dulles, de laat ste stem der Amerikaanse diplomatie, om samen met f eneraal De Gaulle, Frankrijks regeringsleider, wederzijds een aantal pun ten op i's te plaatsen. De onderwerpen van bespreking beslaan ook dit keer vrijwel het hele veld der internationale politiek en strategie, al ontveinst men zich in officiële kringen in Parijs dan ook niet, dat de taak van de generaal tegenover de Amerikaan zo mogelijk nog zwaarder zal blijken dan tegenover Macmillan. Macmillan en De Gaulle kenden elkander al sinds de oorlog en beide staatslieden voelden zich verbon den zo niet door banden van innige vriend schap (waarmee de generaal niet zo scheu tig is) dan toch van respect, en zelfs van sympathie. Tussen Dulles en De Gaulle zal Advertentie Wat voor weer wordt het 'B V*' atf de ede,ste vruchtenlimonada uit klinkklaar fruit! Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met aanvankelijk veel bewolking maar later plaatselijk opklarin gen. Zwakke wind in hoofdzaak noordwestelijk. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ het waarschijnlijk veel moeilijker blijken het ijs van puriteinse en hoogmoedige re serve wederzijds te breken. Ook nu zal het streven van De Gaulle vooral gericht zijn op het doel, Frankrijk weer als volwaardig-grote mogendheid er kend te krijgen. In dat verband zal er veel over de a-bom en over atoomgeheimen worden gesproken. De generaal zal, om zijn gesprekspartner gerust te stellen, ver moedelijk een bemoedigend verslag geven van zijn jongste reis naar Algiers. De Gaulle heeft er het allergrootste belang bij alle vrees aan Amerikaanse zijde weg te nemen voor een verdere overwoekering van het leger op de autoriteit der regering in Parijs. Licht zal het Franse dossier ech ter niet te verdedigen zijn. De Amerikanen zouden tevoren al een voorstel hebben gedaan tot intiemere samenwerking met Frankrijk ten behoeve van de installatie van licht atoomgeschut op Franse bodem. De startbanen zouden door de Fransen worden aangelegd, waarna de technische „bovenbouw" door de Ame rikanen zou worden uitgevoerd. Niettemin zouden de „atoomkoppen" onder berusting van het NAVO-opperbevel moeten blijven. De Franse regering heeft zich haar ant woord tot dusver voorbehouden, doch het is wel zeker dat De Gaulle voor zijn land veel grotere bevoegdheden zal willen be dingen. Hij wil baas zijn in eigen huis en de voornaamste bezwaren, die de generaal tot dusver tegen de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie heeft ingebracht, betrof fen altijd juist het feit, dat Frankrijk al veel te veel sleutels van zijn veiligheid uit handen had gegeven. Ook de denkbeelden van De Gaulle ten aanzien van een hervorming van de Atlan tische gemeenschap, waarover hij al eer der met secretaris-generaal Spaak uitvoe rig had overlegd, zullen in dit verband zeker ter sprake moeten komen. Dichterbij elkaar zullen beide staatslie den zich bevinden wanneer de conferentie der grote vier ter tafel wordt gebracht. Uit zijn laatste brief aan premier Kroesjtsjev blijkt, dat De Gaulle zich vrijwel over de heie linie aan het traditionele Westerse standpunt houdt, en op dat stuk heeft hij dus tevoren al vele Amerikaanse ongerust heden weten op te heffen. Het is niet uitgesloten, dat minister Dul les de generaal uit naam van president Eisenhower een officiële invitatie voor een bezoek aan Washington zal overhandigen. nen veroorzaken. Deze bepaling is gericht tegen de nogal vaak spits toelopende sier voorwerpen op de motorkappen van som mige automobielmerken. De wijzigingen omvatten ook voorschrif ten voor de bebakening van stilstaande voertuigen en opleggers in donker op 30 meter afstand hiervan voor het achterop komende verkeer. Tenslotte wordt bepaald dat men alleen rij-examen kan doen in een auto, die daartoe door het Centraal Bureau voor Afgifte Rijvaardigheidsbewijzen ge schikt wordt geacht. STREZA (ANP) De Nederlandse mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr. A. Vondeling, heeft vrijdag op de landbouwconferentie te Streza ver klaard, dat een goed landbouwbeleid een consumentenpolitiek moet zyn. Het doel is toeneming van de algemene welvaart en de klanten de mogelijkheid te bieden te kiezen tussen produkten van goede kwali teit en zo laag mogelijke prijzen. Dit doel kan alleen worden gesteld, indien er een vrije uitwisseling van produkten is. In de regeringsprograms, aldus minister Vondeling, dringt men dikwijls aan op be vordering van de uitvoer en er wordt daarentegen weinig gesproken van meer invoer. Minister Vondeling is van oordeel, dat men aan artikel 43 van het verdrag van de E.E.G. niet zo mag uitleggen, dat het tot autarkie leidt. Er moet niet alleen arbeids verdeling in de E.E.G. zijn, maar deze moet zich tot de gehele wereld uitstrekken. De gemeenschappelijke markt is een gebouw, waarvan de deuren steeds verder geopend moeten worden. Minister Vondeling eindigde met de hoop uit te spreken, dat de in de E.E.G.-landen reeds tot stand gebrachte verbeteringen op het gebied van de landbouw verder zullen worden gestimuleerd door de gemeenschap pelijke markt. De Westduitse minister van Landbouw, Lübke, zei onder meer: „In alle sterk ge- industrialiseerde landen lijdt de landbouw aan structurele zwakheden, die het gevolg zijn van gebrek aan aanpassing van de Advertentie barteljorisstr. haarlem tel. 13439 ferd. bolstr 48 a: dam tel, 717162 TWEKA STRAND - BADKLEDING (Van onze reisredacteur) BEIROET Hammarskjoeld's voorstel om in de Libanese burgeroorlog niet massaal van buiten af te interveniëren en het eerste rapport van de UNO-waar- nemers, waarin men tot dezelfde con clusie is gekomen, zijn door de regering van Libanon met de grootste bitterheid ontvangen en worden zelfs beschouwd als niet bewezen, onwaar en partijdig. Daar Nasser de crisis heeft geprovo ceerd en zijn uiterste best zal doen, wes telijke of verdere UNO-tussenkomst bui tengewoon ongeliefd te maken, een tus senkomst waarop Sjamoen het hevigst rekent, is het begrijpelijk dat de regering in Beiroet bijzonder is geërgerd. Voorts beschouwt deze regering de waarnemers der UNO als slecht toegerust voor hun taak, terwijl zij ook meent, dat de waar nemers door de rebellen om de tuin wor den geleid. De Libanese regeringsaanhangers maken er overigens geen geheim van, dat zij Ham- marskjoeld overvriendelijk tegenover Nas ser vinden. Ofschoon ik persoonlijk instem met de conclusie, daj; buitenlandse inter ventie in het Libanese conflict niet af doende zal zijn, heb ik toch sterke critiek op de methoden der UNO-waarnemers. Hun leider, kolonel Brown en enkele van diens officieren plegen de rebellenleiders beleefd toestemming te vragen om waar- ADVERTENTIE FRANS HALSSTR. 23 - TEL. 165R6 DAMESKAPSALON Prettige sfeer - beschaafde bediening Aparte SCHOONHEIDSSALON Huidverzorging op medische basis. Verwijdering van wratten, vlekjes, couperose miliën, voet- en beenmassage, beenontharing nemingen te mogen verrichten inplaats van flink door te tasten en eventuele riskante consequenties van een dergelijk optreden voor rekening van de rebellen te laten. Sommige waarnemers uit India gaan zelfs vriendelijke politieke discussies met de rebellen aan. Deze weifelende houding der waarnemers in plaats van een optreden dat gezond respect zou afdwingen, heeft het UNO-prestige in het Nabije Oosten, waar dat juist zo bitter nodig is, verzwakt. Belangrijker zijn echter de feiten en conclusies, die helaas in het UNO-rapport ontbreken. De meeste correspondenten in Beiroet verbazen zich dan ook over deze lacunes. Op de lijst van rebellenwapens komen de Tsjechische machinepistolen niet voor, die alle volgelingen van Djumblatt tijdens de recente acties bij zich hadden. Dat de waarnemers zich niet in staat acht ten om Syrische infiltraties vast te stellen, is eveneens verwonderlijk. Vele journalis ten en ook ik hebben met dozijnen Syrische gevangenen gesproken, die zonder omwegen toegaven, uit dat land afkomstig te zijn en die Syrische papieren bij zich droegen. Verdere tekortkomingen der waarnemers zijn: dat zij niet de bron van de financiële hulp aan de rebellen trachten te ontsluie ren, dat zij geen nachtpatrouilles organi seren en dat zij zich laten weerhouden door landmijnen, opgeblazen bruggen of waar schuwend geweervuur. Ondanks deze cri tiek kan ik met de algemene tendens van het rapport instemmen. Het effect ervan zal zijn, dat de internationale paniek wordt tegengegaan en dat de Westelijke steun aan de regering zal verminderen. Betere condities voor een compromis zullen dan aan de horizon verschijnen. Frans commentaar PARIJS, (Reuter) Het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft vrij dag verklaard, dat volgens berichten uit eigen bronnen in Libanon door buitenlan ders en voornamelijk door Syriërs geïnter venieerd wordt. Deze interventie bestaat uit infiltratie van manschappen en leve ring van wapens, aldus de woordvoerder die voorts zei dat de Franse regering vast besloten is, in Libanon met eigen middelen tussenbeide te komen, als Franse burgers of belangen aldaar bedreigd zouden wor den. Diplomaten uitgewezen BEIROET (Reuter) De Libanese rege ring heeft vrijdag zeven diplomaten van de Verenigde Arabische Republiek uitge wezen wegens „ongewenste activiteiten". Zij zouden onder meer contact hebben ge zocht met de opstandelingen. Zij moeten vanmiddag het land verlaten hebben. Advertentie EEN een mooi produktie, van marktschommelingen en van het feit, dat de vraag niet in ver houding met de groei van de welvaart toe neemt. Vandaar de toenemende staatsbe moeiing op landbouwgebied in zeer ge- industrialiseerde landen", zo vervolgde Lübke. „Een prijsbeleid is niet voldoende voor de oplossing van de landbouwproble men. Men moet het aanbod aanpassen aan de vraag Vóór alles is het van groot be lang de produktiviteit te verhogen en de produktiekosten te beperken. Na erop te hebben gewezen, dat het moei lijk is voorzieningen te treffen voor de ontwikkeling van de markt en gewezen te hebben op het verschil in het boter- en margarineverbruik in Duitsland en Neder land, heeft minister Lübke verzocht, dat men realistische wisselkoersen invoert, die de concurrentie niet verstoren. Zorgen De Luxemburgse minister van Land bouw, Colling, maakte zich zorgen over de integratie van de Luxemburgse landbouw in de gemeenschappelijke markt. De land bouw in Luxemburg staat er niet alleen minder voor dan de andere economische sectoren in Luxemburg, maar hij is ook slechter dan de landbouw in andere E.E.G.- landen. Deze toestand schreef Collling er aan toe, dat de structurele, technische en economische omstandigheden niet gunstig zijn voor een marginale landbouw. Eerder was nog gesproken door de Fran se en de Italiaanse minister van Landbouw, Houdet en Ferrari Aggradi. Houdet zei, dat de Franse landbouwpolitiek enerzijds hand having beoogt van een sociale structuur, die gebaseerd is op exploitatie van de landbouwgrond door gezinnen en ander zijds het inkomen op een rechtvaardig peil te brengen in vergelijking met het natio nale inkomen. Een evenwichtige landbouw politiek houdt volgens hem in: proauktie- plannen, een prijzenstelsel en garantie prijzen volgens veranderlijke formules. Ferrari Aggradi heeft een overzicht ge geven van de toestand van de landbouw in Italië. Slechts 26 percent van de bodem is vlak land, de vruchtbaarheid van de bodem is veelal middelmatig en het Klimaat niet overal gunstig. Van de arbeidende bevol king is 41 percent in de landbouw werk zaam. In het kader van de gemeenschappelijke markt zijn de grootste problemen voor Italië het verkrijgen van voldoende geld middelen voor rationalisering van de land bouw, verlaging van de produktiekosten en tewerkstelling van plattelanders in andere bedrijfstakken dan de landbouw om zo het overschot aan arbeidskrachten in deze sec tor te doen verdwijnen. Ferrari-Aggradi zei dat er in Italië speciale aandacht zal wor den besteed aan het verbouwen van fruit en bloemen, die een hoge prijs maken en veel arbeid vereisen. Italië zal echter veel levensmiddelen moeten blijven invoeren aldus Ferrari Aggradi. Disraeli: Iedere vrouw zou moeten trouwen, doch geen enkele man 99 (Van onze correspondent in Londen) Een werkloze boer uit Ipswich beweer de gisteravond, dat hij de brief aan de Russen had geschreven, waarin aange kondigd werd dat een Amerikaanse piloot een atoombom in de Noordzee zou wer pen. De 34-jarige man zeide, dat hij het gedaan had om de aandacht te vestigen op de slechte manier, waarop hij behan deld was, toen hij bij de Royal Air Force diende. Hij voegde er aan toe, dat hij ont slagen was wegens geestelijke oneven wichtigheid en dat hij geen pensioen kreeg. Hij lachte en zeide, dat hij natuur lijk niet van plan was om met een vlieg tuig op te stijgen en een bom te laten val len. Toen de Russen de door hem geschre ven anonieme brief aan het Britse depar tement van Buitenlandse Zaken overhan digden, spraken zij ook als hun mening uit, dat er waarschijnlijk van een mislei ding sprake was, maar zij achtten zich verplicht de Britse autoriteiten op de hoog te te stellen. Ondanks het feit, dat de Russen in Lon den blijk hebben gegeven het geval niet serieus te nemen, zag radio-Moskou er vrijdagavond nog een uiting in van „man nen, die door de voortdurende dreiging van een oorlog met kernwapens wanho pig zijn geworden en tot de slotsom zijn gekomen, dat er een of andere vreselijke demonstratie nodig is om de mensen te doen realiseren dat zij op een vat bus kruit leven". Het Russische station zei in dit verband, dat in mei jl. Frank Berry, een Amerikaanse onderminister van De fensie, had verklaard, dat 67 percent van het Amerikaanse luchtmachtpersoneel, dat overzee dient, zich in een „psycho- neurotische toestand" bevindt. Advertentie PRISM A-H O R L O G E S verkrijgbaar bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 Veertig reizigers liepen vrijdag ver wondingen op toen een elektrische trein in het Maze Hill Station van de Engelse stad Greenwich een lege stil staande stoomtrein ramde. GENEVE (AFP) Na de bijeenkomst van heden van de kerngeleerden van Oost en West in Genève is bekendgemaakt, dat men het eens is geworden over een agen da. Er is een algemene discussie ge voerd over enkele technische rapporten. (UPI) De geleerden zouden heden ochtend om elf uur weer bijeenkomen, om hun jongste arbeid met elkaar te vergelij ken. Beide partijen hebben gedetailleerde rapporten ingediend over de wijze, waar op er een controle op de proefnemingen tot stand zou kunnen worden gebracht en met de behandeling van de conclusies zou hedenochtend een begin worden gemaakt. De Russen hebben twee rapporten in gediend over het constateren van ontplof fingen door middel van de electro-magne- tische golven en akoestische signalen. De Franse professor Yves Rocard diende uit naam van het Westen een technisch stuk in, dat eveneens het vaststellen van ont ploffingen door middel van akoestische methoden voorstelt. De Russen hebben totnutoe gezegd, dat alle kernontploffingen op deze wijze ge constateerd kunnen worden. Maar een aantal westerse deskundigen is van me ning, dat dit alleen geldt voor grotere ont ploffingen, terwijl kleinere onontdekt zou den kunnen blijven. Zij zouden voor aard bevingen kunnen worden gehouden, waar- Paus Pius XII heeft benoemd tot bis schap-coadjutor van Haarlem met recht van opvolging voor het bisdom Haarlem dr. J. A. E. van Dodewaard, hoogleraar in de bijbelwetenschappen aan het groot seminarie in Warmond. Professor dr. van Dodewaard werd op 7 juni 1913 in Arnhem geboren. Hij stu deerde humaniora aan het klein-seminarie Hageveld in Heemstede, filosofie en theo logie aan het groot-seminarie in Warmond. Op 11 juni 1938 werd hij tot priester ge wijd. Van 1938 tot 1941 studeerde hij aan de Universita Gregoriana en het Pontificio rnstituto biblico in Rome, waar hij in 1948 promoveerde tot doctor in het heilige schrift op een proefschrift „Der Einfluss der zwei Apostelfürsten im Markusevan- gelium". Sinds 1941 is hij hoogleraar aan het groot-seminarie in Warmond Dr. Van Dodewaard schreef ondermeer „Met de heer der heiligen het jaar rond" en samen met pastoor K. Steur en de pas overleden dr. A. I. M. Kat, „Kerstmis, Pasen en Pinksteren". van er iedere jaar meer dan duizend wor den geregistreerd. De Russen hebben echter laten doorsche meren, dat zij geen langgerekte conferen tie willen. Eerder heeft Moskou al een ter mijn van drie weken genoemd. Maar de Verenigde Staten willen niet, dat men op de conferentie tot haastige conclusies zou komen, doordat men aan een tijdslimiet gebonden zou zijn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1