FILTRA Son filtre est si pur NAVO-landen demonstreerden hun vliegende pronkstukken au da en de Y o^Yo^jager Libanese president critiseert UNO Beter weer op komst Wereldnieuws Mahez-directie verwacht lagere resultaten over 1958 Gemiddelde winstmarge in 1957 gedaald Kamparts Eiseler opeens verdwenen TlocU. iö het zo Twijfel aan UNO-rapport ook van A merikaanse zijde Herkomst van brief over A-bom steeds duisterder Na proces-Sommer Liberale voorstemmers van Eyskens in „ongenade" Voor kust bij IJmuiden Helikopter haalt gewonde van schip Vrije veren-comité gaat woensdag naar de Kamer Tito, Nasser en Averof op Brioni Half miljoen trommelvliezen had het zwaar te verduren Hoofddealers van PLYMOUTH va f13.480 DE SOTCT v a f14140 CHRYSLER v a f 22.950 IMPERIAL v a f 37.200 KONINGS SLOEP Advertentie LONDEN (AFP) President Sjamoen van Libanon heeft in een vraaggesprek met het Londense blad „Daily Mail" ern stige kritiek geuit op de secretaris-gene raal van de UNO, Hammarskjoeld en de UNO-waarnemers in Libanon. „De UNO-waarnemers hebben zich in Libanon als toeristen gedragen", aldus de president. De verklaring van Hammars kjoeld en het rapport van de UNO-waar nemers geven volgens hem aan president Nasser een blanco volmacht „om zich van het gehele Midden-Oosten meester te maken". „Als wij voor de druk van nieuwe infil traties moeten wijken", aldus Sjamoen, „zullen wij de Veiligheidsraad vragen een politiemacht te zenden om ons tegen de agressie te verdedigen". De „New York Times" weet te melden dat Amerikaanse functionarissen in Wash ington officieus hebben meegedeeld dat zij over gegevens beschikken, waaruit blijkt dat de Verenigde Arabische Republiek zich schuldig maakt en gemaakt heeft aan in menging in de binnenlandse aangelegen heden van Libanon. De functionarissen hebben volgens het blad te kennen ge geven dat zij persoonlijk het verslag van de waarnemers van de UNO als niet over tuigend beschouwen, omdat: de waar nemers pas korte tijd hun werkzaamheden in Libanon uitoefenen; de rebellen de waarnemers niet toestonden grote delen van het grensgebied te controleren; er nog geen controle des nachts is uitgeoefend en (Van onze correspondent in Londen) Het mysterie van de aan de Sovjet-am bassade te Londen gerichte anonieme brief, waarin een zogenaamde Ameri kaanse piloot dreigde een protestbom in de Noordzee te werpen, is nog niet opge lost. Want de vroeger, bij de Engelse lucht macht gediend hebbende boer, die tegen over de politie beweerd had, dat hij de briefschrijver is geweest, heeft zijn „be kentenis" weer ingetrokken. Hij had de brief in de bladen gezien en zijn verkla ring, dat hij deze geschreven had, afgelegd om de ^aandacht op zijn grieven te ves tigen. De rechercheur, die de man onder vraagd had, zegt nu, dat hij de verkla ring nooit ernstig genomen heeft. De Sov jet-ambassade heeft het origineel nog steeds niet aan de politie overhandigd. Dit bemoeilijkt het onderzoek, omdat het gebruikte papier en de inkt aanwijzin gen kunnen opleveren. De Russen hebben alleen foto-kopieën afgegeven van de brief. (Van onze correspondent in Bonn) De vroegere S.S.-arts van het concentra tiekamp Buchenwald, dr. Hans Eiseler is gevlucht, vermoedelijk naar het buiten land. Tijdens het proces tegen de beul van Buchenwald, Sommer, werd Eiseler zwaar beschuldigd, onder meer van vele moorden door middel van injecties. De vrouw van de arts heeft dezer dagen een anonieme brief ontvangen, waarin slechts stond dat baar man naar het bui tenland was gegaan. Eiseler zou volgens verscheidene getuigen in het proces-Som mer te Buchenwald honderden moorden hebben gepleegd. Intussen had deze voor malige S.S.-arts te München al weer ja renlang een goede praktijk.. Vlak na de voor hem zo bezwarende ge tuigenissen in het proces-Sommer was de Miinchener politie opnieuw een onderzoek naar Eiseler's verleden begonnen. De arts was kort na de oorlog door de Amerikanen reeds ter dood veroordeeld, maar later begenadigd en vrij gelaten. Hij had in ingezonden stukken de laat ste tijd gepoogd deze voor hem bezwaren de getuigen te ontkennen. De politie heeft gedacht, dat hij deze stukken van Italië 'uit schreef en daarvan schijnt Eiseler gebruik te hebben gemaakt om werkelijk het land te verlaten. Of thans een uitgebreide actie wordt ondernomen om deze oorlogsmisda diger te zoeken, is niet bekend. Zijn vrouw beweerde, dat hij vandaag be slist zou terugkomen met materiaal, dat -.ou bewijzen dat hij onschuldig is. Van de mhoud van de anonieme brief wilde zij niets geloven. BRUSSEL (Belga) Het bureau van le Belgische liberale partij heeft zaterdag esloten, de kwestie van de twee kamer leden Van Glabbeke en Lahaye, die on danks de richtlijnen van de partij toch voor de regering-Eyskens hebben ge stemd, te verwijzen naar de nationale raad van de partij. Zoals bekend hebben deze twee liberalen er voor gezorgd, dat de nieuwe regering de meerderheid in de kamer behaalde. In afwachting van een uitspraak van de nationale raad zullen de twee „rebellen" niet tot het bijwonen van de partijbijeen komsten worden uitgenodigd. Zij lopen de kans uit de partij te worden gestoten. Onder dekking van een oprukkende pantserwagen trekken soldaten van het Libanese leger het stadje Ainab bin nen bij een aanval op stellingen van de opstandelingen. omdat de radio-campagne, die als de doel treffendste vorm van inmenging wordt be schouwd, buiten de werkzaamheden van de UNO-waarnemers valt. BEIROET (UPI) Pantserwagens van het Libanese leger hebben in de afgelopen nacht de barricades rondom de rebellen- wiik van Tripoli onder vuur genomen en zes sluipschutters, die zich op daken in de nabijheid verscholen hadden, neergescho ten. Elders in Tripoli is tot het aanbreken van de dag nog geschoten. Inmiddels is uit Tripoli een konvooi wit geschilderde jeeps met UNO-functionaris- sen naar Halba vertrokken, waar de leider van de groep, kolonel Singh uit India, een onderhoud wil hebben met de plaatse lijke rebellenleider, Abdoel Karim. De kapitein van het Duitse vrachtschip „Dorthe Oldendorff", dat zondagmorgen uit noordelijke wateren langs de Neder landse kust opstoomde naar Hoek van Hol land om Rotterdam aan te doen, deed omstreeks elf uur een dringend beroep om medische hulp aan Scheveningen Radio, toen een van de opvarenden bij een onge val aan boord een schedelbasisfractuur had opgelopen. Daar het schip ter hoogte van IJmuiden was ging de loodsafhaal- boot „Geep" met personeel van de Vel- sense ongevallendienst en een arts uit Vel- sen aan boord naar zee om aan boord van de 2082 ton grote „Dorthe Oldendorff" as sistentie te Verlenen. Inmiddels was ook de Opsporings- en Reddingsdienst van de -Koninklijke,,Mari ne op het vliegveld Valkenburg bij Lei den door Scheveningen Radio gewaar schuwd. Een Neptune-vliegtuig en een he licopter, die werd bestuurd door de Luite nant ter zee vlieger der'tweede klasse o.c. J. Timmer, stegen van Valkenburg op en waren spoedig boven het Duitse schip. De korporaal ziekenverpleger H. Mast liet zich uit de helicopter op het dek van de „Dorthe Oldendorff" zakken en vervol gens werd de patiënt aan boord van het vliegtuigje gehesen. In Leiden waren de politie, brandweer en geneeskundige dienst intussen gewaar schuwd, zodat de landing van de helicop ter omstreeks half een op het Schutters veld een vlot verloop kon hebben. De op varende van de „Dorthe Oldendorff" kon daarna worden overgebracht naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden. De gehele reddingsactie van de eerste oproep af tot en met de opname in het ziekenhuis had slechts anderhalf uur in beslag genomen. De loodsafhaler „Geep", die het Duitse schip al tot op geringe afstand was ge naderd, toen de helicopter verscheen, keerde onverrichter zake naar IJmuiden terug. De „Dorthe Oldendorff" zette de reis naar Rotterdam voort en liep daar in de namiddag binnen. Het actie-comité „Vrije Veren" heeft be richt ontvangen yan vier fracties van de Tweede Kamer, dat deze bereid zijn, woensdag, op de dag van de interpellatie in de Kamer, het comité te ontvangen. Het zijn de fracties van de Partij van de Ar beid, de Katholieke Volkspartij, de Volks partij voor Vrijheid en Democratie en de Staatkundig Gereformeerde Partij. Het actie-comité zal woensdag naar Den Haag gaan om besprekingen te voeren met de Kamerleden en de interpellatie van mr. Verkerk bij te wonen. De omzetten in 1957 in Nederland van de n.v Macliinehandel Mahez te Amsterdam- Djakarta hebben, blijkens het verslag ten opzichte van 1956 een lichte toeneming vertoond, hoewel de gemiddelde winst marge fractioneel is gedaald. De export was, hoewel nog bevredigend, lager. De ze vormt een onzakere faktor door zijn sterk wisselvallig karakter. In 1957 werd wederom geen winsttransfer uit Indone sië ontvangen, maar door deze export is het mogelijk geweest dit nadeel op te van gen. Het saldo der exploitatierekening daalde tot 1.445.611 (v.j. 1.528.940). Na aftrek van salarissen, kosten, afschrijvin gen en reserveringen resteert een saldo winst van 122.542 154.651). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent (12 percent). In de eerste vijf maanden van 1958 ver toonden de omzetten in Nederland een lichte stijging vergeleken bij de overeen komstige periode van 1957, waartegenover echter een vermindering van de orderpor tefeuille geconstateerd moet worden. De exportzaken waren tot nu toe teleurstel lend en openen vooralsnog weinig pers pectief. De toeneming van de kosten is tot staan gekomen. In Indonesië verliepen de zaken in de eerste elf maanden van 1957 in overeen stemming met het voorafgaande boek jaar. Het bedrijf te Djakarta wordt thans onder toezicht van een militaire bewind voerder uitgeoefend. De directie sluit de hoop niet uit, dat de vennootschap met haar gespecialiseerde vakkennis in de toe komst haar functie aldaar weer zal kun nen vervullen. Mocht deze hoop niet ver wezenlijkt worden, dan zal zij genoodzaakt zij de Nederlandse staf te laten afvloeien, hetgeen extra lasten met zich kan bren gen. Vergunningen tot 't transfereren van de winsten over 1955 en 1956 werden niet verleend. De directie meent te moeten verwachten dat de bedrijfsresultaten van 1958 bij die van 1957 ten achter zullen blijven. Ten be hoeve van de commerciële research en voorzieningen tegen mogelijke kosten ver band houdende met de situatie in Indone sië werd de reserve diverse belangen met 150.000 100.000) verhoogd. Een voorziening voor vennootschapsbe lasting 1957 is niet getroffen in de verwach ting, dat bij de fiscale winstberekening in zodanige mate met de ontwikkeling in In donesië rekening zal mogen worden gehou den, dat over het jaar 1957 geen belastbare som zal ontstaan. (Voor de beurs zie pagina 6) CAIRO, (United Press) De president van de Verenigde Arabische Republiek, G. Nasser en maarschalk Tito van Joegosla vië begonnen vandaag officiële beprekin gen op het eiland Brioni, over Joegosla- vië's positie ten opzichte van Rusland en over een eventuele steun van Joegoslavië aan Griekenland, ten opzichte van het recht op zelfbeschikking van Cyprus. De twee presidenten hebben zondag een informele bespreking gehouden in Tito's jachthuis. Het zaterdag ter gelegenheid van het ben in die ruim drie uren een indruk kun- 45-jarig bestaan van de Nederlandse Ko- nen krijgen van het luchtwapen in deze ninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg gehouden vliegfeest, waar aan de luchtmachten der bij de Noordat- lantische verdragsorganisatie aangeslo ten landen hebben deelgenomen, is bijge woond door naar schatting 250.000 toe schouwers. Zij hebben ongetwijfeld geno ten van een zeer gevarieerd schouwspel, dat zonder organisatorische fouten en ge lukkig ook zonder ongelukjes kon worden afgewerkt. Helaas waren de weersom standigheden echter niet zo gunstig, dat het programma, zoals dat oorspronkelijk was samengesteld, volledig kon worden afgewerkt. De wolken hingen op onge veer 750 meter en later in de middag zelfs tot vijf honderd meter, hetgeen niet gun stig was voor het demonstreren van stunts door zeer snelle jagers. Koningin Juliana, Prins Bernhard, prin ses Beatrix en prinses Irene kwamen met de leden van het gevolg in negen Hiller- hefschroefvliegtuigen naar Soesterberg. Om drie uur begon het hoofdprogramma van het vliegfeest, dat met enkele korte onderbrekingen tot omstreeks kwart over zes duurde. De vele duizenden op de vlieg basis en de ongetwijfeld vele duizenden buiten de grenzen van het vliegveld heb- Advertentie U Ay - I -v.-- <3*. ZOET r a V> - r. 5'- .v -.)•>.£' v -Kifr '-U' DEN HAAG - KONINGINNEGRACHT 1 8 - TEL, 11 2090 Gedurende het weekeinde breidde een rug van hoge luchtdruk zich langzaam van de oceaan over de Britse eilanden in oos telijke richting uit, terwijl een strook van lage luchtdruk zich over Noord-Denemar- ken naar Zweden verplaatste. Noordweste lijke winden voerden voortdurend lucht naar onze omgeving, waarin uitgestrekte wolkenvelden voorkwamen, waaruit voor namelijk gedurende de nacht ook plaatse lijk motregen viel. Zondag kwamen alleen in Zeeland,, Brabent en Limburg in de middag opklaringen van betekenis voor. De rug van hoge luchtdruk breidt zich ver der over West-Europa uit, waardoor aan de aanvoer van lucht uit het Noord-Wes ten geleidelijk een einde komt en de wol kenlaag, welke zich op ongeveer 1000 me ter hoogte bevindt, zal oplossen. De tern- WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 yur. Neerslag: laatste 24 uur. ië C.C Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven geheel bew. wnw geheel bew. wnw motregen n motregen wnw geheel bew w zwaar bew. wzw motregen nw VIv Z.-Limb geheel bew wnw Helsinki Stockholm Oslo zwaar bew nuw onbewolkt n half bew. nno peraturen zullen daarbij van dag tot dag Kopenhagen geheel bew. nw enkele graden hoger worden. De kans op regen is de eerste paar dagen gering. Dinsdag 8 juli Zon op 4.29 uur, onder 21.00 uur. Maan op 23.54 uur, onder 12.39 uur. Maanstanden 9 juli 1.21 uur laatste kwartier. 16 juli 19.33 uur nieuwe maan. 23 juli 15.19 uur eerste kwartier. 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 juli Hoog water 8.17 en 20.44 uur, Laag water 3.52 en 16.05 uur. Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid 14 14 14 14 13 13 13 13 14 17 23 22 motregen windst. 18 zwaar bew. w 20 zwaar bew. wnw 16 geheel bew. windst. 20 onbewolkt n 21 mist n 23 zwaar bew. windst. 21 zwaar bew. nw 22 geheel bew. w 21 onbewolkt nnw 23 zwaar bew. zw 16 mist windst. 20 zwaar bew. wzw 23 zwaar bew. windst. 26 zwaar bew. wnw 26 onbewolkt w 19 Het hoog en laag water te Zandvoort Is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers half bew. half bew. onbewolkt licht bew. regenbui w ono nno nno no w 29 24 30 30 28 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 6,4 1 0 0 0 0 0,2 0 0 0,3 0,2 0 0 0 0,5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 31. Tot groot geluk van Panda en zijn tochtgenoten was het vliegtuig in het wa ter van een meertje terecht gekomen en niet op de harde rotsige grond. Hierdoor viel de schade aan vliegtuig en inzitten den nogal mee. Maar ondanks deze mee valler was de stemming van kolonel Pul ver bijzonder slecht. En die stemming werd er niet beter op, toen hij Ming de Rechtvaardige en zijn sabeldragers zag aankomen. „Dat zijn vast de kerels, die een vuurpijl in ons hebben geschoten!" riep hij. „Nu komen ze aan, om me tegen te spreken en met hun sabels te slaan! Vlug, probeer de motor weer op gang te krijgen. We moeten uit hun buurt blijven!" „Hoojdens koel houden!!" riep Pat O'Nozel koelbloedig, allereerst moeten we zorgen, dat we niet naar de wal drijven". En met deze woorden wierp de Grote detective een anker uit. „Kijk uit Pat!!" riep Panda, maar het was al te laat. Door een ietwat slordige worp kronkelde het ankertouw om de nek van kolonel Pulver, zodat deze het evenwicht verloor en achter het anker in de diepte verdween. Panda greep het touw, Pat greep Panda, maar zij konden het gewicht niet tegenhouden en het vol gende ogenblik gingen zij dezelfde weg als de kolonel. tijd. Zij hebben ook kunnen constateren dat er sinds de oprichtingsdatum van de militaire luchtvaartafdeling, 1 juli 1913, wel het een en ander is veranderd. De oudste Dat bleek al uit het eerste nummer. Voorgevlogen werden een „Caudron"-toe- stelletje uit de eerste wereldoorlog en drie vliegtuigen uit de periode van de tweede wereldoorlog; een Lincoln-bommenwer- per en twee Spifire-jagertjes. Nadat vijf tien Meteors de vlaggen van de vijftien bij de NAVO aangesloten landen hadden gepresenteerd, kwamen een Vickers Va- liant-straalbommenwerper en een Vulcan- straalbommenwerper van de Engelse luchtmacht acte de présence geven. Het was voor het eerst dat de Vulcan op een vliegfeest in Nederland was te zien. Voorts waren er een CF 100 van de Ca nadese luchtmacht en een „Super Mystè- rë" van de Franse luchtmacht, toestellen, die geen van de andere NAVO-landen be zit. De grootste Om elf uur Nederlandse tijd zaterdag ochtend was van een vliegbasis van de Amerikaanse luchtmacht bij Washington een achtmolorige straalbommenwerper van het type B 52 opgestegen teneinde „even" een vlucht zonder tussenlanding van de Verenigde Staten naar Engeland via Soesterberg te maken. Om kwart over vijf vloog de machine boven Nederland. Zij kwam later op een hoogte van zeshon derd meter één keer over het veld en ver dween daarna in de richting Engeland. Andere zware transporttoestellen ontbra ken al evenmin en zo kon men voor het eerst in ons land een toestel van het type Blackburn Beverley en een van het type Lockheed C 130 Hercules zien. De Bever ley vervoerde een geleid projectiel van het type „Bloodhound" dat na de landing werd uitgeladen. De Hercules bleek na1 de landing vijfentachtig manschappen van de grènadiers en jagers aan boord te heb ben, die in looppas het vliegveld opstorm den. Aan de eindstrijd van het NAVO-kam- pioenschap formatievliegen namen deel ploegen van Italië, België en Nederland. De jury kwam-eensluidend tot de slotsom dat de Nederlandse ploeg de meeste pun ten verdiende, gevolgd door die van Ita lië en die van België. De eerste prijs ging echter naar de Italiaanse ploeg, omdat Ne derland als ontvangend land, naar men meende, niet met de eerste prijs kon gaan strijken en omdat de Italiaanse ploeg het meeste aantal punten had gekregen bij de voorronde, die donderdag boven Soes terberg is gehouden. Verder werd het bij vullen van brandstof in de lucht gedemon streerd. Twee en zeventig Belgische pa rachutisten maakten een parachutesprong, acht deden een vrije val. Een dertigtal Nederlandse parachutisten gaf eveneens een mooie demonstratie. Men zag ook twee Lockheed F. 104 B straaljagers en vier Macdonnell „Voo doo" straalvliegtuigen. De F 104 B „Star- fighter" is houder van het wereldsnelheid record en van het wereldhoogterecord. De Duitse bondsrepubliek was voor het eerst vertegenwoordigd met het eerste na oorlogse toestel, de Dornier Do 27, een artilleriewaarnemingsvliegtuig. Het slotdefilé kwam niet helemaal vol gens de plannen „uit de lucht", omdat verscheidene deelnemende toestellen door slechte weersomstandigheden niet kon den starten. Ministers. Volgens radio-Moskou heeft Kroesjtsjev in een redevoering tot jon ge communisten, die zich vrijwillig heb ben gemeld om naar nieuw ontgonnen land te gaan, de bewering van „zekere westerse sociologen" tegengesproken dat Rusland in principe tegen geboor tecontrole is. „Maar we moeten ook denken aan de ontwikkeling der ge meenschap", zei hij, „daarom dient ieder gezin minstens drie kinderen te hebben en er hoort goed voor hen ge zorgd te worden". Feisal en' Fazile. De 23-jarige koning Fei- sal van Irak zal in het eerste kwartaal van het volgende jaar trouwen met de zeventienjarige prinses Fazile, een doch ter van px-ins Mehmed Ali van Egyp te. Dit heeft zaterdag kroonprins Ab doel Illah, een oom van koning Feisal, te Istanbul bekendgemaakt. G.G. Premier Gaston Eyskens van Bel gië heeft Léon Pétillon tot gouverneur- generaal voor de Kongo en Ruandi Urun- di tot minister van Koloniën benoemd. Pétillon, wiens ambtstermijn aan het einde van dit jaar afloopt, is zaterdag door koning Boudewijn beëdigd. Speelgoedafdeling. In een warenhuis in de Amerikaanse stad Portland heeft zich in de afdeling vuurwerk een ont ploffing voorgedaan, tengevolge waar van een kind om het leven is gekomen, 26 personen gewond werden en bijna 300 huizen zijn beschadigd. De afdeling bevatte speelgoedraketten, vuurwerk attributen en ander ontplofbaar mate riaal. Sprong. Alberto de Cristofaro, een ex-pa rachutist, heeft zondag samen met zijn achttienjarige verloofde Bianca Cappo- ne een parachutesprong gedaan, die bei den voor een priester bracht ter inze gening van hun huwelijk. De priester was met het paar mee gesprongen. Een jeep bracht het drietal naar een klein kerkje aan de rand van het vliegveld van Turijn. De waarheid. De Westduitse inspecteur van politie (oud Gestapo-officier) Ar thur Genath, die vrijdag te Ulm gedu rende een proces tegen tien oud S.D.- en Gestapo-officieren werd gearres teerd, heeft in zijn Gel zelfmoord ge pleegd. Genath had de verdachten met een pistool gedwongen een valse getui genis af te leggen over zijn rol in het vermoorden van 5.502 joden in 1941 in Litouwen. Genath had de joodse gevan genen onder meer met zwepen bewerkt. Weekeinde. In de Verenigde Staten zijn tot zondagochtend in het lopende week einde 437 mensen om het leven gekomen van wie 249 bij verkeersongevallen, en 123 door verdrinking. Het weekeinde is extra lang want het begon op 4 juli met de Onafhankelijkheidsdag. Hazenpad. De atoomspion Folke Dam- stedt heeft tijdens een gevangenisver lof van 48 uur het hazenpad gekozen. Damstedt was ondersecretaris van de Zweedse commissie voor atoomenergie en kreeg in 1957 vijf jaar gevangenis straf voor het stelen van zeer geheime documenten. Hij zou gepoogd hebben die aan de Sovjet-Unie te vex-kopen, maar nimmer bleek, of hij daarin ge slaagd is of niet. Volksfeest. De Vlaamse dag, die zondag op de Brusselse wereldtentoonstelling werd gehouden, heeft enige incidenten ten gevolge gehad. Verscheidene dui-, zenden betogers verzamelden zich na afloop van een volksfeest in de vroege avonduren voor het Franse paviljoen en eisten opschi'iften in h Nederlands. Toen men de inmiddels gearriveerde po litie met voetzoekers ging bestoken, voerde deze met de gummiknuppel charges uit. Busramp I. Het ernstige ongeluk in Joe goslavië tussen Pee en Andrejewitsja, waarbij vijftien mensen om het leven kwamen en veertig meer of minder ern stig werden gewond zoals wij zaterdag bei'ichtten, betrof de bus van een plaat selijke vervoersmaatschappij, waarin zich geen buitenlanders bevonden. De bus stortte in een driehonderd meter diep ravijn. Het ongeluk is vermoede lijk aan een defect in de remmen te wijten. Busramp II. Bij een botsing tussen een bus en een tankwagen op de weg van Aleppo naar Banias, Noord-Syrië, zijn dertien personen om het leven gekomen en zeventien gewond. Thuisblijven. Spaanse autoriteiten hebben geen verklaring gegeven voor hun wei- gex-ing om aan de episcopaalse bisschop Santos Martin Molina toestemming te verlenen tot het bijwonen van kerkelij ke bijeenkomsten in Portugal en Enge land, onder meer de Anglicaanse Lam- beth-conferentie. Molina's verzoek om een uitreisvisum werd zonder nadere omschrijving door de Spaanse auto riteiten afgewezen. Nationaal voelende mensen ergeren zich wel eens aan onze marine, die altijd te weinig nieuwe en te veel oude schepen telt. Dat schijnt overigens het lot van alle ma rines te zijn. Maar afgezien daarvan,heb ben we nog nooit een klacht gehoord over het oudste vaartuig dat door de marine wordt gebruikt. Toch stamt dat schipt uit 1818 en heeft er dus bijna anderhalve eeuw opzitten, een leeftijd die voor een marinevaartuig zo hoog is, dat we hiervan geen andere vergelijkbare voorbeelden kennen, waaraan f we echter ogenblikkelijk toe voegen, dat we geen deskun digen zijn en niet alle sche pen ter wereld op hun ouder dom hebben onderzocht. Dat oude, uit 1818 stam mende vaartuig, zou in vroe- ger tijden een galei zijn geyioemd, maar aangezien dat een wat grootse benaming is, wordt liever van sloep gesproken. Het is n.l. de koningssloep, waarvan leden van het koninklijk huis, buitenlandse vorsten en staatshoofden gebruik kunnen maken bij belangrijke of plechtige maritieme ge beurtenissen. De sloep werd destijds in Rotterdam gebouwd en kostte toen een paar duizend gulden, een belangrijke uit gave in die dagen, maar het omvangrrijke beeldhouwwerk met de Neptunusgroep, engelenfiguren, wapens en andere versier selen, alsmede het verguldsel en de zorg vuldige uitvoering van het werk, deden die som, zelfs in zuinige dagen wel ver antwoord zijn, te meer omdat hierdoor een schip verkregen werd, waardig voor het vervoer van vorstelijke personen. Het feit, dat dit vaartuig zo zelden gebruikt wordt, is de levensduur van de konings sloep slechts ten goede gekomen. Maar de tand des tijds laat niet af. Na de eerste wereldoorlog begon de sloep lelijke ouder- domsverschijnselen te vertonen. Had in die periode een staatshoofd de wens te ken nen gegeven met dit vaartuigje te worden overgezet, de verantwoordelijke marine mannen zouden ongetwijfeld bedenkelijk hebben gekeken. Want is er groter blaam denkbaar dan een staatshoofd tijdens zijn plechtig bezoek een nat pak te laten halen of hem te laten zinken, gelijk destijds Jo- han Willen Friso overkwam? We moeten er niet aan den ken! In de crisisjaren, toen vakmensen nog bereid waren voor weinig geld het beste te leveren dat zij in zich hadden, werd de koningssloep opge- J knapt zodat zij juist enkele jaren vóór de volgende we gereed was. Toen moest ze onderduiken, want niemand reldoorlog natuurlijk van ons had het kunnen aanzien wan neer Goring zich door enige schneidige SS'ers had laten rondroeienNa de be vrijding kwam de konigssloep in Den Helr der terug, maar nu waren hernieuwde re paraties nodig, om dat zelfs een honderd jarige een onderduikperiode van enkele jaren niet ongestraft overleeft. Na deze tweede grondige restauratie kan de sloep, het oudste vaartuig van onze marine, weer geruime tijd mee en met belangstelling zal on nageslacht naar een nieuwe record leeftijd uitzien- Over zien gesproken, weet u dat er plan ten zijn die werkelijk ogen bezitten? Daarover morgen. Nadruk verboden. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2