Horen en zien UMPIE IN DE DROOMTUIN ff RITMEESTER RUSTIGE LANDING Tachtig Amerikaanse meisjes zongen in de oude Bavo f 4 K Agenda voor Haarlem aankondigingen en Jubileumconcours van katholieke zangers zegt mij wel iets! 4 Klucht van de koe Honkbaltoernooi Haarlemse studenten voor VPRO'microfoon De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Zilveren ambtsjubileum tijdens kerkdienst gevierd Het Concertgebouw Orkest naar Groningen Kerkelijk Nieuws Meesterlijkzo'n Ons vervolgverhaal Omroepstudio's worden uitgebreid MAANDAG 7 JULI 1958 De zaterdagavond-„show" van de AVRO betekende het afscheid van Ger Lugten- burg, die zich voortaan alleen aan de pro- duktie zal wijden, als regisseur. Hij zat als een van de eersten bij de N.T.S. ach ter de monitors en de schakelkast en heeft zich vooral met een levendige registratie van amusementsnummers van veel waar dering in den lande verzekerd. Een plech tigheid is het dienovereenkomstig dan ook niet geworden, integendeel: men kreeg van Teddy en Henk Scholten, van Bert van Dongen en Kitty Knappert een paar voor proeven van de nieuwe revue van René Sleeswijk thuisbezorgd (het aardigste van deze avantpremière was ongetwijfeld de noviteit) en van het beproefde duo Willy Walden en Piet Muyselaar terwille van het evenwicht een reprise van een kun-je- nog-lachen-lach-dan-mee-schets. Pia Beek en een omvangrijke Braziliaanse waren de speciale gasten, zo werden zij althans aangekondigd. Zij leverden in ieder ge val specialiteiten ten behoeve van de lief hebbers van lichte kost. Wie voor derge lijke liflafprogramma's zijn neus pleegt op te halen kon zich later op de avond te goed doen, toen er in de quiz van Mies Bouwman een koe in de studio verscheen, bij wie de zenuwen voor dit debuut ken nelijk op een of meer van haar magen waren geslagen. Verder kwamen er twee mannen, die men in de afgelopen weken al veel te veel heeft gehoord, namelijk de voetbalcommentators Wim de Gruyter en ir. A. van Emmenes, die tegen alle verwachting in bewezen ook de kunst van het zwijgen machtig te zijn. Dat de repor tage van het optreden van het ballet van de Weense Staatsopera in Nervi niet kon doorgaan, wist men al maar het was toch jammer. Vele duizenden televisiekijkers zullen de N.T.S. bijzonder erkentelijk zijn voor de uitzending, dank zij speciale techni sche voorzieningen van een van de wed strijden in het te Amsterdam plaatsheb bende toernooi om het Europese honkbal kampioenschap. Want de ontmoeting tus sen Nederland en Italië, die men geduren de bijna vier uur op het scherm kon volgen was rijk aan spanning en sensatie en de wedstrijd leverde bovendien nog een krap pe Nederlandse zege op. Wat wilt ge nog meer? Overigens was het niet de eerste keer, dat er honkbal op de televisie te zien was, want ook verleden jaar zond de N.T.S. al eens een wedstrijd uit. Het was echter toch te merken, dat de camera- lieden in deze tak van sport nog niet al te veel routine hebben, hoewel daaraan di rect toegevoegd dient te worden dat honk bal beslist minder geschikt is om via de te levisie in de huiskamer te volgen. Vooral niet wanneer het zoals dat zondag het geval was moet gebeuren door middel van. camera's die (om praktische redenen) een flink stuk van het veld opgesteld wor den. Het gevolg hiervan was namelijk, dat men wel precies zag hoe de werper gooi de, maar dat het resultaat van een honk- slag en het spel in het veld voor de televi siekijker verborgen bleef. De cameralie- den slaagden er niet in de kleine en razend snelle bal steeds te achterhalen, waar door het flitsende element, dat honkbal zo aantrekkelijk maakt, achterwege bleef. Hoe 't ook zij, het geheel is zeker voor her haling vatbaar, vooral ook door de en thousiaste en deskundige commentaren van Bob Spaak, die op een gegeven mo ment zelfs „een uitstekend staaltje basket bal" constateerde Beeldschermer Op 16 juli brengt Mieke van Dillen in de rubriek „Rijp en groen" van de V.P.R.O. onder de titel „In Holland is goed speleva ren" een bezoek aan een jeugdherberg, waarover ze iets zal vertellen. De uitzen ding wordt besloten met een reportage van een opvoering van het Haarlems Studen tencabaret „De Kern". HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lich te muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: De kwaliteit van machinaal gewonnen melk. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ora en sol. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoorspel. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Mezzo-sopr. en piano. 15.30 Voordr. en piano. 15 50 Omr.ork. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Tiroler muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Koor concert. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Muzikaal journaal. 21.45 Act. 22.00 Pianore cital. 22.25 Promenade-orkest, koor en sol. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling, 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Vocaal en instr. ensemble. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Sport. 13.0 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Franse chansons. 14.55 Gram. Tussen 15.30 en 17.30 Tour de France. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Cultureel werk op de Nederlandse Antillen, door M. D. Thijs. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Sport. 18.35 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Tour de France. 19.30 Lichte muziek. 19.50 Gram. 20.30 Act. 20.45 Concertgebouw-ork. 21.55 Gram. 22.05 Tour de France. 22.15 Holland Festival: Sopraan en piano. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Concertgebouw-ork. 14.00 Gram. 15.00 Gitaarreci tal. 15.30 Pianorecital. 16.00 Koersen. Tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 13.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Caus. 20.10 Philh.ork. 21.00 Gram. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Philh.ork. 21.00 Gram. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nieuws 22.15 Philh.ork. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 14.0014.30 Eurovisie: Tour de France. 20.00 .Tourn. en weeroverz. 20.20 Hiroshima, film. AVRO: 21.05—23.00 Quartet, film. De Haarlemmers zijn zaterdagavond in ruime getale opgetrokken naar de Grote Kerk om te genieten van een concert dat door The Centenary Singers, het school- koor van het Centenary College voor meis jes uit Hackettstown, New Jersey, onder leiding van George Gansz werd aange boden. Het koor heeft een tournee achter de rug en kwam in Zandvoort nog even uitblazen. Jammer genoeg trof men een typisch Hollandse zomerdag. „Haarlems Bloei" viel de eer.te beurt op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten van Amerika, een con cert te organiseren, het enige in Nederland, want zondag was het van Schiphol af „back to the States". We hopen maar dat Haarlem met zijn kerk en zijn Frans Halsmuseum een betere indruk gemaakt heeft dan Zandvoort zon der zon, om met de directeur van Haar- In de geheel gevulde gereformeerde kerk aan de Burg. Enschedélaan in Sanpoort heeft ds. M- W. J. C. de Kluis tijdens een door hemzelf geleide ochtendkerkdienst, het feit herdacht, dat hij vijfentwintig jaar geleden als predikant aan zijn eerste ge meente in Diemen werd verbonden. Als tekst van zijn herdenkingspreek had ds. De Kluis Handelingen 20 13 tot 38 gekozen. Speciaal doelende op de moeilijk heden die Paulus tijdens deze reis naar Jeruzalem en Rome ondervond, trok de predikant een vergelijking met zijn zil veren ambtsperiode. Zijn pad ging ook niet altijd over rozen maar Paulus had hem steeds tot lichtend voorbeeld gestrekt. Wij, mensen, zijn allen nietige instrumenten in Gods hand, die hij gebruikt voor Zijn werk. De gedachte aan hetgeen Paulus heeft bereikt na ontzaglijke strijd en ein deloze moeilijkheden, geeft een dominee moed om verder te gaan. Zo is het ook de thans jubilerende predikant gegaan, die in februari 1933 in Diemen als kandidaat op de kansel kwam. Met angst en vrees zag hij zijn herderlijk werk in die moeilij ke gemeente tegemoet, maar met Paulus als voorbeeld heeft hij alle zorgen en te leurstellingen kunnen trotseren- Ds. De Kluis herinnerde er aan, dat hij op 24- jarige leeftijd nog naar de vierde klas van het gymnasium ging en hoewel hij ver loofd was, door zijn studie pas na acht jaar in het huwelijk kon treden. Hij was dankbaar, dat hij vijfentwintig jaar lang heeft mogen preken. Ds. De Kluis eindig de tenslotte met erop te wijzen, dat de mensen hun heil in de kerk moeten zoeken, de plaats van Gods Heerlijkheid. lems Bloei, de heer W. van Willige, te spre ken. Dat niet alle Nederlanders meer op klompen lopen, hadden de meisjes al lang opgemerkt, maar er waren blijkbaar nog heel wat stadgenoten die meenden in ieder Amerikaans meisje een filmster te moeten zien. Zij zijn bedrogen uitgekomen: het koor bestond uit ongeveer tachtig meisjes van zo'n duizend weken, die in geen Neder landse stad opzien zouden hebben gebaard. Gewone, vrolijke meisjes in een eenvoudig uniform witte blouse, zwarte rok, schots geruite strik met een vleugje poeder en een streekje lippenstift. Meisjes, die zich onderscheidden omdat ze een mooiere stem hebben dan veel anderen en vooral: die beter weten te gebruiken. Het programma bestond uit religieuze liederen van Bach tot Britten en van An tonio Lotti tot een spiritual, veel a capella, sommige met begeleiding van het grote orgel, door Klaas Bolt bespeeld. Zo hoorden we het Kyrie uit de zevende mis van Lotti, de Cantate nr. 142 van J. S. Bach en een aria uit diens Cantate nr. 15, maar ook Glory be to God van Rachmaninov en twee delen uit A Ceremony of Carols van Ben jamin Britten, te weten „This little Babe" en „Deo Gracias". Na het. concert, dat een uur duurde, werd in de consistorie een kop koffie gedronken teneinde kracht te vergaren om het Frans Halsmuseum bij kaarslicht „te doen". Dat viel niet mee zo op de valreep, maar voor de Amsterdamse modelwoning kon er nog wel een „wonderful" en ,.how nice" af... En de schutters van Frans Hals zullen het hun charmante gasten ongetwijfeld vergeven, dat zij niet zo van de Oudnederlandse held haftigheid en schilderkunst onder de in druk waren als gebruikelijk is. De sprook jesachtig verlichte binnenplaats zal* echter ongetwijfeld in de herinnering blijven. Zo zal Haarlems naam in al die reis verhalen in Hackettstown, New Jersey, toch nog wel eens genoemd worden later. En Haarlemmers, die naar de Verenigde Sta ten gaan, zullen zich herinneren: Hacketts- twon, ja daar is een school met een koor. En daarmee is dan aan de bedoeling van zaterdag voldaan. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van een pianofabriek in Groningen heeft de directie daarvan het initiatief ge nomen, het Concertgebouw Orkest uit Amsterdam uit te nodigen om dit heuge lijke feit met een concert op te luisteren. Het concert zal op zaterdag 10 september in De Harmonje in Groningen gegeven worden onder leiding van Eduard van Beinum. Ter gelegenheid van zijn vijfentwintig jarig bestaan heeft de Roomskatholieke Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland zondag in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een groot opgezet zangconcours gehouden. Het r.-k stedelijk gemengd koor „Haarlem" had voor een voorbeeldige organisatie van deze wed strijd zorg gedragen, hetgeen zeker geen eenvoudige taak was, aangezien niet min der dan vijfentwintig koren zich hadden laten inschrijven. Van de juryleden Oscar van Hemel, Theo van der Bijl en Herman Strategier moest de laatste zich wegens reisvertraging enige tijd door Albert de Klerk laten vervangen. Als algemene indruk heeft dit concours opgeleverd, dat ook de roomskatholieke koren voor wat het technische en artistieke gehalte van hun zang betreft op de goede weg zijn. De meest geavanceerde ensem bles zijn wat dit aanging andere, nog ten aanzien van de sanering van de koorzang aarzelende verenigingen tot verheugend voorbeeld geweest op deze concoursdag. De evolutie werd in de eerste plaats openbaar in de programmakeuze, die zich steeds meer bleek te richten tot de polyfone mu ziek uit de zestiende en zeventiende eeuw en tot de beste werken uit later tijden. Werkelijk onaanvaardbare uitvoeringen heb ik bij dit concours niet gehoord, want alle droegen het kenmerk van verantwoor delijkheidbesef en van toewijding aan een mooi ideaal. Maar waar men wel eens van gedachten over zou kunnen gaan wisselen is het ar tistieke inzicht, dat bij de diverse dirigen ten nog al uiteenliep en dat vaak getuigde van misvattingen over stijl, over melodi sche vorming, harmonische ontwikkeling en vooral ook in zake de muzikale functie van de geproduceerde klank. Ongetwijfeld is dit zangconcours voor de deelnemende koren van grote betekenis geweest. Menige belangstellende toehoorder zal aan de beste prestaties een blijvende herinnering be waren. Hieronder volgen de prijzen die behaald werden. Eerste prijzen waren er voor Arti et Charitate uit Rotterdam, Huijgewaart uit Heer Hugowaard, Musica Laica uit Haarlem, Westfries dameskoor uit Span broek, Bel Canto uit Kethel, St. Gregorius uit Lisse (met lof), St. Caecilia uit Onder- dijk, Zingen is Leven uit Warmenhuizen (met lof), Vox Laeta uit Roelofarendsveen (met lof), St. Caecilia uit Noord-Scharwou- de (met lof), Sursum Corda uit Oudorp, Arti et Religioni uit Naaldwijk (met lof), r.-k. Gemengd koor uit Zaandam, r.-k. Ge mengd koor Zanglust uit Spierdijk (met lof), St. Caecilia uit Den Haag en Verenigde Westfriese Zangers uit Wognum (met lof). Tweede prijzen kregen: het r.-k. Dames koor uit Den Helder, La Vita Nuova uit Zwaagdijk, r.-k. Zanglust uit 't Zand, Da Tv x 3 1 „Ga daar maar es op je gemak zitten", zei Fokko, toen hij Umpie van de muis op zijn rug verlost had. Daar staat een stoelik zal een lekker glaasje karnemelk voor je inschenken; lust je dat?" „Ik wel, graag", zei Umpie. Het muizenmannetje kwam terug uit de keuken met een grote melkkan. „Nou zal ik je eens een heerlijk glaasje laten proeven!" beloofde hij. Maar opeens zag Umpie tot zijn schrik, dat er een vette muis uit de melkkan sprong. „Oeioei", zei Fokko. „Zo'n stout snoepertje toch!" 8283 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Appelscha (toez.) J. Over- duin te Tjerkwerd (Fr.); te Arnhem Joh Langstraat te Vorden; te Ederveen A Klein Kranenburg te Hilversum; te Wou- drichem R. Kempenaar te Nieuw-Leusen door de Generale Synode als pred. in buitengewone dienst Ds. A. Bongenaar te Groningen; Ds. G. N. Spelberg te Warga; Dr. A. Oberman, woonachtig te Holten en H. Zunneberg, woonachtig te Hengelo (O.). Aangenomen naar Stitswerd en Kan tens (Gron.) (toez.) P. C. 't Hooft, vicaris te Amersfoort. Geref. Kerken Bedankt voor Maassluis (vac. H. Vol lenhoven) D. H. Borgers te Nieuwerkerk a. d. IJssel; voor Oenkerk H. R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Baptisten Gemeenten Beroepen te Noorbergum H. van der Werf te Emmen. Geref. Gemeenten Tweetal te Goudswaard J. B. Bel te Krabbendijke en A. Hofman, kand. te Aalst; te Nunspeet J. van Haaren, kand. te Moercapelle, en A. Hofman, kand. te Aalst, van wie laatstgenoemde is beroe pen. Pacem uit Santpoort en het r.-k. Stedelijk Gemengd koor uit Haarlem; derde prijzen tenslotte voor Sursum Corda uit Wormer en Cantica Nova uit Berkel en Rodenrijs. P. Zwaanswijk Advertentie 5 st. f. 7. 5 st. f. 1.55 •Dat-wa? een. verrassing, 2.5, jaat geleden, toen Ritmeester de bolknak uitvond. En die verrassing ondergaat U nu nog, elke keer wanneer U opsteekt uit de Ritmeester Jubileumserie. Sterk gezegd, wilt U zeggen? Probeer dan de Fiat maar eens. En U bent direct overtuigd:-' élke Ritmeester geeft U méér voor Uw geld 5 st. f. 1.35 Bolknak Jubileumserie: FIAT IDEAAL - GRACIA 46. „Ja, dat is het zeker!" riep Patsy. „Daar kun je blij mee zijn! Wat een eer!" Zij glimlachten beiden te gen Janet. „Dus dat was de reden, waarom je het Kerstrooster niet nauwkeurig kon herinneren? Dat was het, wat je me juist wilde vertellen?" Het woord „Kerstrooster" had op Janet een magi sche uitwerking. Haar opgewektheid verdween lang zaam en de glimlach van voldoening maakte plaats voor een van grote zachtheid. Zelfs haar stem was zachter en nederiger. „Och, neen," zei ze eenvoudig. „Niet precies". Zij grabbelde in de zak van haar jas en haalde er een brief uit, die onmiskenbaar uit IJs land afkomstig was. „Het ging hierover. Zie je, ik wist niet, of ik met Kersmis behoorlijk verlof zou kun nen krijgen". Cynthia merkte op, dat Janet al eeuwen met haar verlof ten achter was. „En ik wist ook niet, of ik een van die reizen tegen gereduceerd tarief zou kunnen krijgen". Patsy, die vond, dat het nu haar beurt was, zei, dat ze dat natuurlijk wel zou kunnen. En bovendien had een ieder toch aanspraak op één reis per jaar, nietwaar? „Natuurlijk". Janet glimlachte dankbaar tegen haar twee collega's. „Daar was ik zo opgewonden over. De gereduceerde reis was toegestaan en daar stond ik op het rooster voor tien dagen verlof met Kerstmis". „En de vlucht van de Ver. Naties", voegde Cynthia er aan toe. „Dat ook natuurlijk", stemde Janet vaag toe. „Na tuurlijk is IJsland prachtig met Kerstmis." „IJsland" zei Cynthia zich aan haar stoel vastgrij pend. „Met Kerstmis! Hebben mijn scherpe oren mij dat verkeerd doen verstaan?" „Als het mooi weer is," mompelde Patsy twijfel achtig, denkend aan de door de wind gezweepte en door de regen overstroomde kustlijn, die haar enige herinnering aan IJsland was. „Ja, dat zal het wel zijn," zei Janet met een ge lukkig gezicht, haar brief opvouwend en haar stoel achteruit schuivend. „Nou, nou" zuchtte Cynthia met een wereldwijze blik naar Janet's verdwijnende rug. „Onder deze om standigheden kan het misschien net zo goed IJsland zijn." Zij wendde zich tot Patsy. „Wees eens lief en schenk me nog eens in. Jij zit er het dichtst bij. Hé, zeg, word eens wakker! Ik ben het, die net van een vlucht terug gekomen is." Maar Patsy, die met haar kin in de hand en de elle boog op tafel gesteund zat, staarde met wijd geopen de ogen naar de grijze koude hemel en hoorde niets, verdiept als zij was in haar onoplosbare, betoverende en onontkoombare liefdèsprobleem. Zelfs de wetenschap, dat zij inderdaad met Kerst mis binnen zou zijn en het opgewonden telefoontje van haar ouders, die zich er over verheugden dat de fa milie tezamen het Kerstfeest zou kunnen vieren, kon dat probleem niet geheel uit haar geest bannen. Telkens weer zei ze tegen Cynthia als ze thee za ten te drinken, boodschappen deden of op elkaar wachtten om het strijkijzer te gebruiken: „Maar de manier, waarop zij altijd ruzie maakten! Of: „Ik dacht, dat ze elkaar niet uit konden staan!" Cynthia, die zelfs niet de moeite nam, om op te kijken, mompelde alleen maar: „Arme meid, je zult het nog wel leren!" En zij voegde er met een wereld wijze glimlach aan toe: „Op de meest ongemakkelij ke manier!" Inmiddels ging Patsy weer in dienst. Zij had nu geen tijd meer nog ergens anders aan te denken, be halve aan het vullen van voorraden en het welzijn van de passagiers, het verzorgen van de papieren en de rekeningen van de bar. Ze verlieten het vliegveld Lon den op een wintermiddag, net zes uur vóór het char ter-vliegtuig van de Ver. Naties op zijn vlucht naar New York. Het was koud en druilerig. Het leek wel, of de lucht zelf zich zo dicht mogelijk om de twinkelende lich ten van de luchthaven samentrok. Voor zover zulks bij zo'n vlotte en ondernemende firma mogelijk was, verliet hét toestel onder bevel van Laycock en met stewardess Patsy Aylmer, de thuishaven rustig en zonder enige drukte, net als een arm familielid. Al de opwinding, al de extra politie bewaking was al geconcentreerd om die zilveren vo gel, die daar in het blauwachtige licht van de hangar stond: de „Able King." „Wat een drukte vanavond, hè?" zei Laycock tegen Patsy, toen ze eenmaal in de lucht waren. „Had jij er ook wel bij willen zijn?" Patsy schudde heftig het hoofd en de gezagvoerder lachte. „Laten we hopen, dat we hun wat goede weers verwachtingen kunnen seinen!" zei hij, zich voorover buigend om de automatische piloot bij te stellen. Een vriendelijke hoop, die niet verwezenlijkt werd. Wind, hagel, regen en jachtsneeuw schenen de Atlan tische Oceaan te beheersen. De passagiers sliepen on rustig en Patsy, die het druk had met serveren van drankjes en aspirine, in het geheel niet. Gedurende de eerste vijf uur na het verlaten van Londen vocht het toestel koppig zijn weg door de wol ken, die het nu eens omhoog gooiden en dan weer in een luchtzak lieten vallen, waarna het plotseling een lege, met sterren bezaaide hemel scheen binnen te drijven. Gebruik makend van wat heel goed maar een kort uitstel zou kunnen zijn, bracht Patsy een kop thee naar een oude dame, die niet had kunnen slapen en met een ongelukkig gezicht op haar plaats zat. Zij reikte wat tijdschriften en een doos sigaretten aan een heer, die gedurende de vlucht door storm en re gen, onverstoorbaar had zitten lezen en nam een blad met hete thee en broodjes mee naar de cockpit. „Ah, juffrouw Aylmer," zei Laycock dankbaar de thee aannemend. Hij keek naar buiten naar de bedrie- gelijk helder lijkende hemel. „We zullen maar naar het Heron-vliegveld gaan. We kunnen niet naar Gan der en evenmin naar Goose-Bay. Wij zullen niet lang meer zo'n heldere lucht hebben. Sneeuwvlagen over de gehele oostkust." „Waar is het Heron-vliegveld?" vroeg Patsy. „Ten zuiden van Goose. En zelfs daar is het niet best." Patsy ging terug naar de passagiers. Nu ze de win- tervluchten meemaakte, begon zij in te zien, dat de desbetreffende opmerkingen van Prentice bij zijn le zingen maar al te waar waren geweest: wind en re gen, een ogenblik een heldere hemel zoals nu, en dan weer een verstikkend sneeuwdek op hun weg. Zij rilde even, toen zij het gangpad afliep, hier een vergeten tijdschrift opnemend daar weer een deken instoppend en zich bukkende om het leeslampje van een slapen de passagier uit te draaien. (Wordt vervolgd) De Nederlandse Radio-Unie hoopt nog aan het einde van dit jaar een begin t« maken met de bouw van haar aandeel in de zogenaamde Radio-City op het daar voor gereserveerde terrein aan de Insu- lindelaan in Hilversum. Deze bouw moet in etappes worden uitgevoerd. Het eerst worden de gebouwen voor de discotheek en de muziekbibliotheek gesticht, waar aan de grootste behoefte bestaat. Een commissie onderzoekt hoe een juiste ter reinverdeling voor radio en televisie tot stand kan worden gebracht, want ook de televisie zal in de toekomst haar studio's en andere werkplaatsen in Hilversum krij gen. Inmiddels gaat de uitbreiding van de bestaande omroepstudio's langzaam maar zeker verder. De nieuwe vleugel van de Vara, waarin hoofdzakelijk de techni sche afdelingen worden ondergebracht, komt deze herfst gereed. Waarschijnlijk wordt in september met de tweede fase van de nieuwbouw begonnen, welke vier studio's omvat. Bij de NCRV wordt hard gewerkt aan een technische vleugel, die pas in januari 1960 in gebruik kan worden genomen, aangezien het opstellen van de apparatuur nog zeer veel tijd zal vergen, Tegen 1960 hoopt men ook de nieuwe stu diozaal en een sprekerstudio in gebruik te kunnen nemen. Volgende maand gaat de bestaande studiozaal van de NCRV voor een jaar dicht omdat hier ingrijpen de verbouwingen moeten worden uitge voerd. Deze maand wordt het Sweelinck- orgel gedemonteerd en in de hervormde Maranathakerk in Hilversum opnieuw op gebouwd. Men heeft tot deze maatregel besloten om het kostbare instrument te gen de schadelijke invloed van stof bij de verbouwing te beschermen. De hervorm de wijkgemeente is er zeer bij gebaat, om dat de Maranathakerk nog steeds geen or gel heeft. Het overbrengen van het orgel geschiedt door de bouwers, de firma Ma- ,renssen uit de Deense stad Aabenraa, die ook het Haarlemse Bavo-orgel zal restau reren. Nu deze grote studiozaal voor een jaar buiten gebruik komt, zullen de om roepverenigingen, die de studioruimte immers gezamenlijk gebruiken, zich nog meer moeten behelpen dan reeds het ge val is. Een aantal lokaliteiten is daartoe gehuurd. MAANDAG 1 JULI Grote Kerk: Concert door de deelnemers van het Internationaal Orgelconcours, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie en teke ningen van J. Pool, 1023 uur, FILMS Cinema Palace: „Storm over Perzië" 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Blanke lading uit Parijs" 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Die Frühreifen" 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het veld van eer" 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „La Strada" 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Even afrekenen, heren" a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De koning der Zuidzee" 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „In de schaduw van de misdaad" 14 jr., 19 en 21.15 uur. DINSDAG 8 JULI Concertgebouw: Leerlingenuitvoering door Het Haarlems Muziekinstituut, 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Albert de Klerk, 20-21 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 10— 12.30 en 13.30—17 uur. Galerie Espace: Een zomertentoonstel- ling met werken van Appel, Lucebert, San ders en andere, 1117 uur. Kunstzaal „De Ark': Expositie van teke ningen en schilderijen van J. Pool, 1023 uur. „In 't Goede Uur': Expositie van werk van Wim Steyn. Dagelijks geopend van 10-19 uur, tot 31 juli. FILMS. Cinema Palace: „Storm over Perzië" 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Blanke lading uit Parijs" 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Die Frühreifen" 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het veld van eer" 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „La Strada" 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Even afrekenen, heren" a.l., 14, 16,15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De koning der Zuidzee" 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „In de schaduw van de misdaad" 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4