Droog en vrij warm weer Wereldnieuws Nieuwe Excelsior-leiding gaat „nu gauw aan het werk" NAAIMACHINES och ió het zo 2 VERGADERING TE ROTTERDAM Aandeelhouders Zwolsman uiten kritiek op tantièmes De plannen voor Europoort- hoogovenbedrijf Inschrijving opengesteld op schatkistpromessen Kerkelijke lening „Soerowinangoen"- middelen in Nederland bijna uitgeput Jansen en Sutorius passeert dividend De Indonesische export Cementfabriek in Padang thans ook overgenomen „De Bijenkorf" emitteert 2.560.000 a 200 percent Sarakreek Goudvelden Nettowinst Ver. Pharnu Fabr. met 25 percent gestegen Kort economisch nieuws uit binnen* en buitenland Haarlemmer krijgt 2Vz jaar voor overval in Hilversum Panda en de Yo«*Yo*jager Kapitein „Nigeria" niet schuldig aan ontploffing Prof. dr. W. H. Arisz nam afscheid Vijf doden in het verkeer Tot landen gedwongen Amerikanen vrijgelaten Planten met ogen 1 J 8 JULI 195 8 De in de Beatrixzaal van het Groothan delsgebouw te Rotterdam gehouden verga dering van aandeelhouders in de n-v. Me- taalbuizenfabriek Mij. „Excelsior" is met algemene stemmen akkoord gegaan met het rapport, uitgebracht door de heren mr. J. Bosman, prof. J. Brands en A. H. Sillem en heeft dientengevolge tijdelijk tot com missarissen benoemd de heren ir. M. J. F. W. G. Bolderdjjk, ir. H. I. Keus en J. A. Ha verkamp, waarbij ir. Bolderdijk tijdelijk wordt belast met de uitoefening van de be voegdheden van president-directeur. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, mr. K. P. van der Mandele. Aanwezig of vertegenwoordigd waren 3.207.200 gulden aan aandelen, recht ge vende op 3207 stemmen. Op vragen van de vroegere directeur, de heer W. Bamberger, antwoordde mr. Van der Mandele met te verwijzen naar het rapport, waarin de verwachting wordt uit gesproken, dat de geldgevers in samen werking met de nieuw benoemde leiding binnen afzienbare tijd een oplossing voor de verbetering van de iiquiditeitspositie van de vennootschap zullen vinden. De stemming op de vergadering van aandeel houders A is aldus geweest, dat slechts één stem van de tien zich tegen verklaar de. Op andere vragen uit de vergadering antwoordde mr. Van der Mandele, dat pas na enige tijd gezegd zal kunnen worden of het bedrijf levensvatbaarheid heeft en dan zal ook het besluit genomen kunnen wor den, of de tegenwoordigs directeuren al dan niet gecontinueerd kunnen worden. De spreker gelooft dat het in het belang van aandeelhouders is als men nu snel aan het werk kan gaan. Over niet al te lange tijd Op de jaarvergadering der n.v. Verenig de Aannemers Bedrijven voorheen Zwols man zijn de jaarstukken goedgekeurd met 838 tegen 53 stemmen. De heer J. F. C. Vervloet werd als commissaris herkozen. Het dividend werd vastgesteld op 6 per cent. Het bestuur van de n.v. verklaarde in antwoord op vragen dat de tantièmes dit jaar in een andere verhouding staan tot het dividend dan vorig jaar het geval was, omdat over 1956 een dividenduitkering uit de agio-reserve heeft plaats gevonden ter wijl tantièmisten over 1956 minder aan hun trek waren gekomen. De verlaging van het dividend werd verklaard uit de moeilijke situatie in de bouwwereld in 1957 de scherpe concurrentie en voorts uit de onvoorzienbare ontwikkeling in Indo nesië. De huidige risicodekking wordt vol doende geacht, mede in verband met de conservatieve waardering der activa. De directie verklaarde dat geen onverantwoor de expansie plaats vindt en dat de be staande aannemingsbedragen uit norma le contracten voortvloeien. In antwoord op een desbetreffende vraag werd --nog medegedeeld dat de eigen bouwobjecten gericht zijn op een meer constante bezet tingsgraad. Hét ligt zeker niet in de be doeling de gebouwde panden in eigen ex ploitatie te nemen. De directie verklaar de geen achterstallige belastingschulden over 1957 te hebben. Mr. J. Wilkens is wegens gezondheids redenen afgetreden als commissaris. Voorts is als commissaris afgetreden dr. ir. J. G. Schlengemann. Beide commissa risplaatsen blijven onvervuld. De heer F. Dijkstra is benoemd tot directeur der vennootschap. Wat de gang van zaken in het lopende boekjaar betreft werd door het bestuur medegedeeld, dat verwacht wordt dat 1958 niet minder gunstig zal zijn dan 1957 is geweest. Van de zijde van het curatorium der Staals1ndiestichting te Rotterdam wordt meegedeeld, dat berichten, die de indruk wekken dat de uitvoering van de plannen voor het vestigen van een hoogovenbedrijf aan de Europoort aanzienlijke vertraging zou ondervinden, onjuist zijn. Daar tengevolge van aan elk plarmings- werk verbonden faktoren de definitieve afmetingen en de indeling van het beschik bare terrein slechts kort geleden bepaald konden worden, is het mogelijk dat een kleine vertraging kan optreden bij het uit brengen van het desbetreffende advies, in enkele persberichten „voorproject" ge noemd. Het is niet juist dat het de wens van de initiatiefnemers zou zijn, dat Krupp 20 percent van het aandelenpakket voor zijn rekening neemt. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op maandag 14 juli 1958 ten kanto re van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpro messen met een looptijd van respectieve lijk drie, zes, negen en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen be drag. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot 100.000,— en worden uit gegeven onder dagtekening van 16 juli 1958. De prijs, waartegen wordt ingeschre ven, dient te worden uitgedrukt in een dis contopercentage per jaar, afgerond tot op zestienden. De storting van het verschul digde bedrag wegens toegewezen pro messen dient te geschieden uiterlijk op 16 juli 1958 vóór 12.30 uur. Onder andere bij Ingwersen en Co. te Amsterdam staat de inschrijving open op 120.000 5 percent obligaties, in stukken van 1.000 en 500, ten laste van de Ge reformeerde Kerk van Bodegraven, tot de koers van 100 percent. De betalingsdatum is 1 augustus. De lening zal een looptijd hebben van ten hoogste dertig jaar en worden afgelost in de jaren 1959 tot en met 1988 in jaar lijkse termijnen van ƒ4.000. Vervroegde, gedeeltelijke of algehele aflossing zal slechts zijn toegestaan, van 1 aug. 1965 af. De opbrengst van de lening zal dienen ter financiering van een grondige restauratie en modernisering van het kerkgebouw. voorlopig geschat op een half jaar zal aan de vergadering van aandeelhouders een volledig relaas over de stand van za ken kunnen worden voorgelegd. „Mis schien", zo zei de voorzitter, „kunnen wij dan constateren, dat alles nog wel meevalt". De betrokken financiële lichamen heb ben blijk gegeven te willen medewerken. „Schiedam" produceert nog in behoorlijke mate, „Oosterhout" in bescheiden mate De bezuinigingen werken al door en op technisch gebied zijn al verschillende moeilijkheden overwonnen", aldus is van bevoegde zijde aan mr. Van der Mandele verzekerd. Bij acclamatie werd toen het rapport goedgekeurd en het drietal commissaris sen met de aan hun functie verbonden be voegdheden benoemd. Hiervan is de con sequentie, aldus mr. Van der Mandele dat nu de schorsing van de directeuren is opgeheven. Alle heren krijgen nu de tijd om te tonen wat zij kunnen. Na de eerste liquidatie-uitkering in Nederlandse courant 200,-- per aandeel en rekening houdend met de lopende ver plichtingen, zijn de middelen in Nederland van de n.v. Cultuur Maatschappij „Soero- winangoen" nagenoeg uitgeput, zo deelt Geo Wehry namens de directie in Djakar ta mede. Deze beschikt niet over voldoen de gegevens om het saldo in Indonesische courant per ultimo december 1957 te kun nen noemen. Begin december werden alle ondernemingen onder beheer gesteld, in clusief het bedrijf van de directie te Dja karta, Geo Wehry en Co. n.v. Het volledige Europese stafpersoneel is inmiddels gerepatrieerd. De beschikbare middelen per 31 oktober 1957 beliepen on geveer rp. 140.000, waarbij rekening is ge houden met de liquidatieuitkering van rp. 50 per aandeel, die vanaf 2 december 1957 betaalbaar werd gesteld. Aangeno men wordt dat dit bedrag bij de inbeheer- neming nog aanwezig was. De omzet van de n.v. machinefabriek v/h Jansen en Sutorius te Utrecht is, blijkens het verslag, in 1957 bij gelijk blijvende produktie met 7 percent geste gen. Er trad een merkbare verschuiving op naar de exportsector, waai-van het aandeel in de totale omzet met 11 percent steeg tot 38 percent. Daar de winstmarge op exportorders geringer is dan op de binnenlandse, daalde het bedrijfsresul taat. Hier waren ook de sterk gestegen loonkosten en een constructieherziening debet aan. Het saldo bedrijfsrekening inclusief di verse baten beliep 292.300 (v.j. 364.435). Na afschrijvingen en reserveringen res teert een winstsaldo van 37.766 137.469). Dit bedrag maakt het niet mogelijk het primaire dividend uit te ke ren (6 percent). Het wordt naar nieuwe rekening overgebracht. De komende Euromarkt zal van de ven nootschap veel krachtinspanning vereisen. Hiertoe heeft de directie in 1957 enige be slissingen genomen van ingrijpende aard, die weliswaar de resultaten ongunstig heb ben beïnvloed, maar die onontkoombaar waren om de mogelijkheden voor de toe komst veilig te stellen. De uitvoerhandel van Indonesië is in het eerste halfjaar van 1958 gedaald tot zestig percent van de export in dezelfde periode van verleden jaar en tot vijftig percent van die gedurende het eerste halfjaar van 1950, - het eerste halfjaar na de soeverei niteitsoverdracht. Voor juni 1958 was het exportindex cij fer 57 (1950 100), tegen 50 in mei, 40 in april, 44 in maart, 74 in februari en 36 in januari. De cijfers voor de overeenkomstige maanden van 1957 waren respectievelijk 75, 69, 63, 137, 79 en 87. In Djakarta werd maandag meegedeeld, dat de Nederlandse cementfabriek te Inda- rung, bij Padang, door een Indonesische directie is „overgenomen". Tot nieuwe di recteur werd door de regionale militaire gezaghebber benoemd de heer Sudjaga. Toen tijdens de anti-Nederlandse cam pagne de Nederlandse bedrijven in Indo nesië werden overgenomen, week midden- Sumatra, dat toen onder gezag stond van de opstandige kolonel Ahmad Hussein, van de algemene gedragslijn af en stond hij de Nederlandse bedrijfsleiders toe de leiding over hun bedrijven te blijven voeren. De cementfabriek in Indarung produceert jaarlijks ongeveer 200.000 ton. In aandelen en niet royeerbare certificaten Van 15 juli af zal bij de Amsterdamse Bank n.v. en Labouchère en Co. n.v. de in schrijving openstaan op nominaal 2.560.600, in gewone aandelen respectie velijk niet-royeerbare certificaten van ge wone aandelen, in stukken van 200 en 1000 aan toonder, in de n.v. magazijn „de Bijenkorf" te Amsterdam, tot de koers van 200 percent. De stukken zijn voor de helft gerechtigd tot het dividend over 't boekjaar 1 februari 195831 janu ari 1959 en ten volle tot het dividend (fver de volgende boekjaren. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van claims en wel in dier voege, dat houders van claims van gewone aandelen 't recht hebben in te schrijven op gewone aandelen en/of niet-royeerbare certificaten, uitge geven door het administratiekantoor In terland n.v., en dat houders van claims van niet-royeerbare certificaten uitslui tend kunnen inschrijven op niet-royeerba re certificaten, waarbij nominaal ƒ800 be staand kapitaal recht geeft tot inschrijving op nominaal 200 nieuw kapitaal. De stor tingsdatum is 15 augustus. De opneming van de thans uit te geven aandelen en certificaten, alsmede de door- eenleverbaarheid met de reeds genoteer de stukken, zullen worden aangevraagd. De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft bepaald dat de claimhandel zal aan vangen op 9 juli. In de loop van 1958 zijn belangrijk meer middelen nodig voor de financiering van de voorraden dan op 31 januari. Aangezien de directie in de naaste toekomst voort zal gaan met uitbreiding van haar activitei ten zowel bij Bijenkorf als Hema, heeft zij het nuttig geacht over te gaan tot de huidige uitgifte, die er mede op gericht is bij de financiering van deze expansie het evenwicht tussen eigen en vreemd vermo gen te handhaven. Hoewel de thans ver streken maanden van het lopende boek jaar een aanwijzing geven, dat ook dit jaar het bedrijf zich niet geheel zal kun nen onttrekken aan de invloed van de hui dige economische situatie, meent de direc tie anderzijds toch, dat zij de rendabiliteit ook over het vergrote kapitaal op een bevredigend niveau zal kunnen handha ven. In het verslag over 1957 der Sarakreek Goudvelden n.v. wordt medegedeeld, dat de produktiekosten per gram gewonnen goud in 1957 Ned. ƒ0.10 lager zijn geweest dan in 1956. De totale goudproduktie bedroeg 108.490.8 gram (v.j. 113.754,2 gr.). De goudvoorraad bedroeg op het einde van het jaar 53.218,2 gram (v.j. 41.410,7 gr.). De verkopen op de vrije markt te Para maribo beliepen 95.499,8 gram (v.j. 80.215,1 gr.); die aan de Surinaamse Bank waren nihil (v.j. 69.614,1 gr.). Totaal is verkocht 96.500,1 gram (v.j. 150.579.2 gr.). De bruto exploitatie opbrengst bedroeg 481.709 (v.j. 493.693). Door inkoop van nom. 29.000 eigen aandelen, welke zijn inge trokken bedroeg het uitstaande aandelen kapitaal op 31 december 1957 1.030.000. Het saldo winst 1957 bedraag 457 (v.j. verlies 24.146), waardoor het totale ver- liés wordt vermindert tot' 470.212. De Verenigde Pharmaccutische Fabrie ken n.v. te Apeldoorn heeft over 1957, bly kens het verslag, een bruto-saldo exploita tierekening behaald van 3.057.117 (v.j 2.922.426). Het saldo diverse baten en las ten beliep 152.762 77.248). Na aftrek van algemene bedrijfskosten ad 2.258.739 2.043.413), afschrijvingen ad 363.609 365.253), dotatie aan de reserve ad 150.000 50.000) en reserve belastingen en diverse belangen ad 211.000 360.000) resteert een verdeelbare nettowinst ad 226.531 181.008). Voorgesteld wordt een dividend van 9 percent (8 percent). In de alkaloïden-sector konden de geste gen grondstoffenprijzen en toenemende kosten door een grotere export grotendeels worden opgevangen. De omzet in de Zwit sal-afdeling, zowel in binnen- als buiten land, nam wederom toe. In dit verband merkt het verslag op, dat de gewijzigde conjunctuur voor het bedrijf, gezien de verhoogde omzetten, geen nadelige gevol gen heeft gehad. De in de afgelopen jaren gedane inves teringen in de vorm van nieuwe appara tuur voldoen geheel aan de verwachtingen Gewerkt wordt aan een verdere uitbreiding van de serie produkten in de alkaloïden- zowel als in de specialite-sector. Ter afronding van het fabriekscomplex werden enige woningen met terreinen aan gekocht, waardoor de vennootschap thans beschikt over een aaneengesloten indu strieterrein, dat bij een toekomstige ver dere expansie van het bedrijf van grote waarde zal blijken te zijn. De omzetten over de afgelopen zes maanden zijn hoger dan in de overeenkomstige periode van 1957, zodat, indien zich geen onverwachte gebeurtenissen voordoen, ook over 1958 een bevredigend resultaat mag worden ver wacht. Th. van Broekhoven f Te Nijmegen is op 56-jarige leeftijd overleden de directeur van de Automatic Screw Works te Nijmegen, de heer Th. van Broekhoven. Hij was sedert 20 jaar aan dit bedrijf verbonden, de laat ste jaren als directeur. Hij was hoofdbestuurslid van de Nederlandse Unie van Metaalgieterijen en Aanverwante Bedrijven en tevens bestuurslid van de Contactgroep Metaal en Electrotechnische In dustrieën. Hij was bestuurslid van het Clearing- instituut voor Waterleidingen en lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Nij megen. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan tegen twee van de drie verdachten van de mislukte roofoverval op een Hilversumse apotheker op 19 janua ri. De 26-jarige B. K. uit Haarlem werd veroordeeld tot 2'/» jaar gevangenisstraf evenals de 23-jarige fotograaf A. B. K. uit Amsterdam. De zaak tegen de derde ver dachte, de 24-jarige kunstschilder B. W. G. uit Amsterdam, werd aangehouden om dat de rechtbank een tweede psychiatrisch rapport noodzakelijk achtte. Het omvangrijke gebied van hogelucht- druk tussen de Britse eilanden en de Azo- ren trekt langzaam in noordoostelijke richting en breidt zich cfoer het gehele vasteland van West-Europa uit. In Enge land loste ook de daar aanwezige wolken laag gisteren op en kwamen in het bin nenland maximumtemperaturen voor van 24 tot 27 graden. Het gebied, waarin vrij wel geen bewolking voorkomt, naderde in de loop van de nacht over de Noordzee ons land en dinsdagmorgen kwamen in het zuidwesten van het land reeds vroeg in de ochtend perioden met zonneschijn voor. Verwacht mag worden dat het zonnige weer zich morgen ook tot over het noord oosten van het land zal uitbreiden. Langs de flank van het grote hogedrukgebied trekken op de oceaan enige storingen met tamelijk grote snelheid in noordoostelijke Helsinki richting via het zeegebied tussen IJsland Stockholm en Schotland naar Noord-Scandinavië. De invloedssfeer van deze storingsgebieden zal zich de eerste paar dagen niet verder uitstrekken dan tot over het noordelijk deel van de Noordzee, zodat voor onze om geving aanhouden van het droge weer verwacht mag worden. YVEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. se ■Ó'jï G.C Den Hélder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-LinV Woensdag 9 juli Zon op 4.30 uur, onder 20.59 uur. Maan op uur, onder 13.42 uur. Maanstanden 9 juli 1.21 uur laatste kwartier. 16 juli 19.33 uur nieuwe maan. 23 juli 15.19 uur eerste kwartier. 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 juli Hoog water 9.11 en 21.36 uur. Laag water 4.31 en 16.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Algiers Mallorca geheel bew. w 13 half bew. windst. 14 onbewolkt o 14 geheel bew. wnw 14 geheel bew. w 14 geheel bew. w 13 geheel bew. n 13 geheel bew. nw 14 zwaar bew. n 16 onbewolkt n 20 half bew. o 25 zwaar bew. wnw 22 zwaar bew. windst. 19 onbewolkt wnw 24 motregen w 16 mist windst. 16 onbewolkt nno 22 zwaar bew. nno 22 zwaar bew. wnw 22 geheel bew. windst. 19 onbewolkt nnw 22 motregen wnw 21 geheel bew. wnw 20 onbewolkt w 23 licht bew. windst. 24 zwaar bew. n 21 onbewolkt o 24 onbewolkt nw 24 zwaar bew. w 27 licht bew. o 30 onbewolkt windst. 29 onbewolkt nno 28 geheel bew. ono 27 licht bew. nnw 30 12 g O U S5 0,1 0 0,1 0,1 0,1 0 0,1 0 0,3 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0,2 0 0 0 3,1 2 9 0 0 0 0 0 0 32. Pat en Panda deden wanhopige po gingen om kolonel Pulver van het anker touw te bevrijden, maar het enige resul taat was, dat het touw nog vaster om zijn brede nek snoerde. De kolonel was weer in een heel slecht humeur geraakt en scheen geweldig tekeer te gaan, want hij borrelde woest. De toestand begon reeds benauwend te worden, toen plotseling een vishaakje in Pats jasje aansloeg en hem samen mei de andere drenkelingen omhoog trok. Aan de oever stond een stevige Oosterling, die de vangst kalmpjes binnenhaalde, onder hel goedkeurend oog van Ming de Rechtvaar dige, Gouden Draak van Mu. „Aha", sprak de Gouden Draak, „ik zie dat allen nog in leven zijn. Dat is mooi. Dat is verrukke lijk". Deze vriendelijke woorden gaven Panda en zijn lotgenoten nieuwe hoop. Maar die hoop werd weer de bodem inge slagen, toen de Gouden Draak even in een beduimeld boekje bladerde en vervolgde: „Het zou jammer zijn om ze te laten dood gaan op een wijze, waar niemand plezier aan beleeft, terwijl er juist zoveel ver rukkelijke manieren bestaan om barbaren te latmn sterven". BOMBAY (UPI). - De gezagvoerder van het Nederlandse vrachtschip „Nigeria" aan boord waarvan zich op 21 juni in de territoriale wateren van India een ontplof fing voordeed, is niet schuldig bevonden aan schending van het Indiase zeerecht. Het onderzoek naar de ramp met het 469-ton metende schip strekte zich niet uit tot de oorzaak van de ontploffing. De gezagvoerder verblijft nog in hechte nis te Bombay. De Nederlandse consul in Bombay heeft de verwachting uitgesproken dat de Neder landse regering een onderzoek zal instellen naar de oorzaak van de explosie. Prof. dr. W. H. Arisz heeft onder grote belangstelling afscheid genomen als hoog leraar in de faculteit der wis- en natuur kunde van de rijksuniversiteit te Gronin gen met een rede over „herinneringen uit drie perioden van plantenphysiologisch onderzoek". Prof. Arisz is 32 jaar als hoog leraar verbonden geweest aan de Gro ningse universiteit. Hij ontving een num mer van de Acta Botanica Neerlandica geheel gevuld met artikelen van oud-leer lingen en zijn door J. Bruyn te Wassenaar geschilderd portret namens senaat, col lega's personeel van het laboratorium, oud-studenten en studenten. Drie jongelui uit Leerdam, die te Ros- sum (Gld.) aan 't rijden waren met een ge huurde auto, zijn in de Burchtstraat aldaar in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd bijna geheel in elkaar gedrukt en stortte in een diepe sloot- De 16-jarige Roza uit Leerdam is in de loop van de nacht in het ziekenhuis aan de verwon dingen overleden. De overige inzittenden zijn licht gewond. Op de onbewaakte overweg „De Konij nenbergen" onder Blesse (F.) is de 67-jarige ongehuwde J. van der Lingen uit Willems oord door een trein uit de richting Zwolle aangereden en op slag gedood. Op de weg Schoondijke-IJzendijke is een stationcar van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij, bestuurd door de heer J. B. van der Stee uit Vlissingen, in de naast de weg liggende sloot gereden. De 73-jarige mevrouw L. A. M. van Krie ken uit Terneuzen is in het St. Antonius- gasthuis te Oostburg overleden. Twee an dere inzittenden, haar broer C. M. van Krieken en diens echtgenote mevrouw J. van Krieken-Mak uit Schiedam, werden eveneens iri het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is redelijk. De oorzaak van het ongeluk^is een wesp, die in de auto was gevlogen en waarnaar de bestuurder sloeg. De 8-jarige W. L. Hartog, die op de Kanaaldijk te Koedijk nabij de ouderlijke woning onverwachts de weg overstak, is aangereden door een passerende bestel auto. Met zware hersenschudding werd de jongen naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Op het kruispunt bij Sluis 2 te Someren zijn een Duitse en een Nederlandse auto tegen elkaar gereden. Een inzittende van de Duitse auto, de 62-jarige heer Fritz Heine uit Bottrop, k,wa,rr) daarbij qjn- h.et leven. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Geldrop. MOSKOU (Tass) De Sovjet-Unie heeft maandag de negen leden der bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, dat op 27 juni in het gebied van Jerevan in Sov jet-Armenië is geland, vrijgelaten. De be trokkenen werden te Astara aan de Sov jet-Perzische grens aan een vertegen woordiger van het Amerikaanse leger overgeleverd. (Reuter) Volgens de Russen was het Amerikaanse toestel na de landing door brand verwoest. In een nota van dertig juni betuigde de Amerikaanse regering spijt over het in cident. Volgens haar was het toestel bij ongeluk over de grens geraakt. De Sovjet- Unie antwoordde hierop, dat zij verwacht te dat de V.S. onmiddellijk doeltreffende maatregelen zouden nemen ter voorko ming van dergelijke incidenten. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Negen doden per uur. Gedurende het „long weekend", van donderdagmiddag zes uur tot zondag middernacht (vrij dag was „onafhankelijkheidsdag" en zaterdag geen werkdag) zijn in de Ver enigde Staten als gevolg van verkeers ongelukken gemiddeld negen personen per uur om het leven gekomen. In deze 78 uur verloren in totaal 735 mensen door verkeersongelukken het leven. Door verdrinking stierven 179 mensen, acht kwamen om bij vliegtuig-ongeluk ken en 81 bij diverse ongelukken. Kunstmens. De Amerikaanse marine heeft in Washington een nieuwe robot gedemonstreerd, die onder meer ge- zichten kan herkennen, lezen, schrij. ven en wandelen. Volgens een woord voerder is het apparaat, „Perceptron" genaamd, „het eerste mechanisme dat in staat is zijn omgeving in zich op te nemen, tè herkennen en te identifice ren zonder een menselijke besturing of controle". De machine wordt precie zer, naarmate hij ouder wordt en meer ervaring krijgt. Hij heeft wat dit be- treft dus veel gemeen met de mens. Zijn elektronische „geheugen" wordt niet gevoéd door ponskaarten, maar door eigen waarnemingen. Geheimzinnig consult. Prof. dr. Carl Axel Hamberger, een Zweeds kankerspecia list die lid is van de staf van het Sahlgrenska-ziekenhuis te Göteborg, is met spoed per vliegtuig naar Rusland vertrokken. Even nadat hij een medisch congres had toegesproken, werd hij ont boden voor een „conferentie" ergens in Rusland. Het juiste doel van zijn komst zou hem na aankomst in Rusland mee gedeeld worden. Prof. dr. Hamberger is chirurg, gespecialiseerd in keel-, neus- en oorchirurgie. Zijn naam is de laatste tijd veel genoemd in verband met de diagnostiek en de bestrijding van kanker. Bom. In Blida (Algerije) is maandag een bom ontploft op het ogenblik, dat een Islamitische nationalist zich gereed maakte, het projectiel in een stamp vol café te werpen. De man verloor zijn rechterarm. Drie personen in de nabijheid werden eveneens gewond. Schever toren. Zondag heeft de jaarlijkse opmeting van de „scheve toren" van Pisa plaats gehad. Daarbij bleek dat de marmeren toren thans vier meter, 55 centimeter en 6 millimeter uit het lood hangt, IV2 millimeter meer dan vo rig jaar. Tot vorig jaar is de toren ieder jaar slechts een millimeter verder uit het lood gezakt. De mannen van de we tenschap geloven dat de 784 jaren oude klokkentoren op zijn hoogst nog drie eeuwen kan blijven staan. Mag niet klagen. Het Praagse blad „Ve- cerni Praha" meldt, dat een zekere Mi- roslav Brepta veroordeeld is tot vier maanden gevangenisstraf wegens anti communistische „kletspraatjes" in een tram. Brepta zou tegen een andere trampassagier hebben gezegd: „Is het nog wel de moeite waard om te werken als je niets voor je geld kunt kopen? Er zijn geen lakens, geen kaarsen, geen auto's, geen televisietoestellen en er zijn zelfs geen doodgewone lucifers". Carrière. De heer Erik Hazelhoff-Roelfse- ma, geboren op Java, sinds 1954 Ame rikaans-' a Staatsburger, schrijver' o.a. van „Rendez-vous in San Francisco", is benoemd tot Europees directeur van „Radio Free Europe". Hij was reeds Europese onderdirecteur sinds juli 1957. Hazelhoff-Roelfsema is geboortig uit Nederlandse ouders. Na het uitbre ken van de tweede wereldoorlog woon de hij nog veertien maanden in bezet Nederland, ontsnapte naar Engeland, nam dienst, bereikte de rang van flight lieutenant bij de R.A.F. en werd gede coreerd met het Distinguished Flying Cross en Nederlands vliegerskruis. Protest. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft bevestigd, dat Engeland sa men met andere Westeuropese landen bij de V.S. heeft geprotesteerd tegen het feit, dat de verschepingen van be paalde Amerikaanse hulpleveranties voorbehouden blijven aan schepen, die onder Amerikaanse vlag varen. Paspoortkwestie. President Eisenhower heeft maandag in een speciale bood schap aan het Congres als zijn mening te kennen gegeven dat de Amerikaan se regering het recht zou moeten heb ben om paspoorten te weigeren aan in gezetenen wier reizen naar het buiten land tegen de belangen van Amerika zijn". De president zal binnenkort hierover een wetsontwerp indienen. Half juni had het Amerikaanse Hoog gerechtshof bepaald dat het ministerie van Buitenlandse Zaken niet het recht heeft mensen op grond van hun overtui ging of lidmaatschap van verenigingen een paspoort te weigeren. IN DE broeierige atmosfeer van de tro pische wouden gedijen ongeveer 500 soor ten selanginellen en begonia's. Deze plan ten groeien in de schaduw en zijn er dus op aangewezen zo haastig en zo veel mo gelijk te profiteren van de schaarse zon nestralen die door het dichte loverdak heen dringen. Om dit mogelijk te maken be zitten deze planten lichtgevoelige organen van buitengewone volmaaktheid. Het zijn lensvormige gebouwde cellen, die zeer ver schillend van constructie zijn. Vaak bezitten zij vèr naar bui ten gewelfde celwanden, die als reflector dienst doen. In andere gevallen zijn de cel- wanden in sterk lichtbrekende lenzen veranderd. Sommige van zulke lichtv er zamelende apparaten zijn zö volmaakt, v dat zij in staat zijn een juist beeld van de omgeving op de achterste cel- wand te werpen, op precies dezelfde wijze als het beeld, dat door de lens van ons oog op het netvlies wordt geworpen. Dit beeld, dat door het „plantenoog" op de achterste celwand wordt geprojecteerd, is door onderzoekers zelfs gefotografeerd kunnen worden, wel een bewijs, hoe scherp en juist dat beeld is. Dergelijke lichtv er zamelende en licht brekende apparaten, die dus slechts bij sommige plantensoorten worden aangetrof fen, kunnen in alle opzichten de verge lijking met het oog, dat wij uit de men sen- en dierenwereld kennen, doorstaan Zij zijn in principe gelijk (waarbij u in bet oog dient te houden, dat we hier uitslui tend over de volmaakste plantenorganen op dit gebied sprekenMaar kunnen we nu ook beweren, dat de plant kan zien? Beslist niet! We hebben vroeger al eens uiteengezet, dat daarvoor een hele organi satie nodig is, een organisatie, waarin het oog een onmisbare schakel en een voor waarde is, maar dat desondanks bij het zien de klemtoon niet op het oog, maar op de hersenen dient te vallenWe zullen dus niet in herhaling treden, maar wijzen er slechts op, dat het werkelijk zien, dus het zich bewust maken van de beelden, iets heel anders is dan het reageren door mid del van lichtontvangende instrumenten. Zouden we deze beide begrip- pen op één lijn stellen, dan zou een fototoestel óók kun nen zien. En we weten toch zeker, dat dit niet het geval is, ook al maken we er nog zulke duidelijke kiekjes mee. J Afgezien daarvan, wat zou een plant er aan hebben, in dien zij werkelijk met dergelijke appa raten kon zien? Zij kan niet naar een vochtig plekje toelopen om haar dorst te lessen, zij kan niet vluchten wan neer een mens komt aanlopen om haar bloemen te plukken, zij kan het naderend gevaar niet ontwijken, kortom, zij zou op geen enkele wijze doelmatig kunnen rea geren op de dingen die zij waarnam. Haar gezichtsvermogen zou haar dus geen enkel nut opleveren. Haar ogen doen dat echter wél, aangezien de plant op de ontvangen lichtstralen kan reageren, zoals alle plan ten met minder ontwikkelde lichtgevoe lige organen dat doen Zonder te zien! O ja, heeft u er enig idee van, waarom juist goud het waardemiddel is geworden Daarover morgen. Nadruk verboden. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2