De huidige depressie heeft n een eigen naam: „recessie Natu-raLax Keuring van bromfietstypen Niet fijn Herstel vóór de verkiezingen een Republikeins belang ^Prcicitótoel Van dag tot dag G. W. Kampschoër neemt afscheid van L.T.B. Hogere vergoeding voor Kamerleden voorgesteld Twist over stembusuitslag in Mexico 3 Protest van V.S. over verscheping van goederen De „zaak Goldfine" die Amerikaan se gemoederen heftig beroert is in een stadium van intrigante kuiperij gekomen nadat een subcommissie van het Congres begonnen is op haar manier een onder zoek in te stellen naar de waarheid van de beweringen, als zou men er in hoge regeringskringen een gewoonte van heb ben gemaakt regeringsorders uit te ge ven aan degenen die met geschenken ko men aandragen. De kwestie is duidelijk politiek van aard, vermits de Democraten er alle be lang bij hebben tegen de komende verkie zingen corruptie in de Republikeinse regering aan te tonen. De wijze waarop thans in naam van „het recht" getracht wordt de beschuldigingen waar te maken, doet echter in achterbaksheid weinig on der voor datgene, wat volgens de tenlas telegging in regeringskringen zou zijn ge beurd. Verborgen microfoons, afgetapte telefoonlijnen, inbraken, diefstallen van documenten en alles wat uit het oogpunt van fatsoen verwerpelijk is, vormen de hulpmiddelen waarmee de beschuldigden naar de galg der publieke veroordeling worden gesleept, althans waarmee wordt getracht de waarheid aan te tonen. De Democraten speculeren op een enorm schandaal, dat het prestige der Re- publikeinen moet verwoesten en zij gaan daarbij uit van een oude, doch zeer aan vechtbare regel, namelijk: wie de schuld van een ander aantoont, wordt zelf als een Brave Hendrik beschouwd. Wanneer de publieke opinie in de Verenigde Staten niet de bedenkelijke faam van naïviteit genoot, die al zo vaak bevestigd is, zou men in dit gedoe slechts een benadeling van het prestige der parlementaire de mocratie als geheel en niet enkel een schade aan het blazoen van een politieke partij kunnen zien. Doch de meeste Ame rikanen blijken telkens weer een kinder lijke neiging tot zwart-wit-redeneringen te bezitten en worden waarschijnlijk straks zo de Republikeinse kopstukken gebrandmerkt kunnen worden als onbe trouwbaar en corruptief heftig geïm poneerd door de daaruit volkomen onlo gisch voortvloeiende kwaliteiten der De mocratische voormannen, met alle gevol gen van dien voor de politieke keuze. Het is best mogelijk dat mr. Goldfine met attenties heeft gewerkt om zichzelf te bevoordelen en het is evenzeer moge lijk dat hoge regeringspersonen zich die attenties hebben laten aanleunen, maar wat dit te maken heeft met politieke over tuigingen en op welke manier dit ook maar in de verte zou kunnen wijzen op de on kreukbaarheid van personen die in de op positie zitten, blijft een onduidelijke zaak. De verborgen microfoontjes en andere stiekeme gespletenheden wijzen op een mentaliteit, die de publieke opinie zou moeten inspireren tot afkeer van beide partijen. Maar zo rechtschapen en wijs is de pu blieke opinie helaas nimmer. Nadat de heer G. W. Kampschoër de Katholieke Land- en Tuinbouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam 29 jaar lang oo de allerbeste wijze heeft ge diend, heeft hij maandagmiddag in het ge meentelijke Concertgebouw in Haarlem van de L.T.B. afscheid genomen. Tot op volger van de heer Kampschoër werd ge kozen de heer E. J. M. Kolfschoten, bur gemeester van de gemeente Alkemade. In zijn afscheidswoord tot de vertrek kende voorzitter zei de vice-voorzittér de heer Groen ondermeer: „Met veel idea lisme hebt u onze belangen gediend. Met een onblusbare volharding stond u voor de belangen van de boerenstand op de bres." De vice-voorzitter memoreerde, dat de heer Kampschoër ondermeer ver dienstelijk werk heeft geleverd ten be hoeve van de Katholieke Emigratiestich ting, de Centrale Boerenleenbank en de gewestelijke raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap. De heer Kamp schoër werd benoemd tot ere-voorzitter. Als afscheidsgeschenk ontving hij twee fauteuils. Mevrouw Kampschoër ontving een boeket bloemen. Rector J. A. G. van der Hoogte, de bondsadviseur, kenschet ste de scheidende voorzitter als een „niet te stuiten lawine" en verder „vasthoudend sis een foxterrier". „Mede door uw be ginselvaste houding hebt u zich een groot aanzien verworven." De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Boeren- en Tuindersbond de heer G G. A. Mertens sprak eveneens een dankwoord. Hij memoreerde dat de heer Kampschoër vijf jaar voorzitter van de K.N.B.T.B. is geweest en thans nog vice- voorzitter van de landelijke bond is. Na mens het personeel sprak drs. N. H. M. w. van Wersch, algemeen secretaris. Hij bood de vertrekkende voorzitter een staande leeslamp aan. Aan het afscheid ging een verkiezing van een nieuwe voorzitter vooraf. Kandi daat gesteld waren: de heren A. C. Kern veren uit Slootdorp. E. J. M. Kolfschoten mt Roelofarendsveen, N. H. van Leeuwen m Den Hoorn en P. C. van Rijn in Lan- geraar. Drie van hen zijn vakgenoten; de heer Kolfschoten is burgemeester van Al kemade. Na een tweede stemming ver kreeg de heer Kemmeren 453 stemmen en de heer Kolfschoten achthonderd, waar door de laatste benoemd is. De heer Kolfschoten is 41 jaar en van la mei 1954 af burgemeester van Alkema de. Daarvoor was hij zes jaar burge meester in Eemnes. Tien maanden is hij tevens waarnemend burgemeester van voorhout geweest. Hij vervult vele func ties in het maatschappelijk leven. Ook het woord „slump" is, om dezelfde reden, uit de gratie. En dus gebruikt men alleen het woord „recession", een uitdrukking die geen enkele Amerikaan (behalve misschien de beroeps-econo men) ooit gehoord had voordat hij in de herfst van verleden jaar plotseling in ernst met dat verschijnsel werd geconfron teerd. Maar nu is dit woord danook niet van de lucht. In elk gesprek dat over za ken, prijzen, salarissen, bedrijvigheid of werkgelegenheid gaat, wordt de invloed van de recessie betrokken en wordt ge speculeerd over de langere of kortere duur ervan en over de vraag, welke nieuwe sec- tors van de economie ze nog zou kunnen aantasten. Een aantal van vijf miljoen werklozen laat zich nu eenmaal niet weg cijferen, ook niet in een land met een be volking van 172 miljoen. Die vijf miljoen vertegenwoordigen namelijk zeven per cent van de totale arbeidende bevolking, en dat is 'n percentage dat iedere Ameri kaan met onbehagen vervult. Toch is dit in vele opzichten een merk waardige recessie, die gepaard gaat met een voortdurende stijging van allerlei prij zen, zodat de kosten van levensonderhoud dit voorjaar het hoogste peil in de geschie denis van de V.S. hadden bereikt. In april van het vorige jaar, toen er dus verschei dene miljoenen arbeiders koopkrachtiger waren dan nu, lag dat peil ongeveer vier percent lager. Volgens regeringsecono men zullen de kosten van levensonderhoud nog wel een maand of wat verder blijven stijgen. Spotters noemen de situatie dan ook „de welvarendste recessie, die Ameri ka ooit heeft beleefd". Deze opmerking slaat tevens op de loonsverhogingen, die de arbeiders in ver schillende industrieën hebben weten te verkrijgen en die al evenmin een nor maal vei'schijnsel in een periode van eco nomische achteruitgang zijn. Die stijging van lonen (en dus ook van kosten) in de be trokken industrieën heeft weer tot gevolg, dat de concurrentie-mogelijkheden van ge- importeerde goederen in de betrokken sec tor groter worden, hetgeen de problema tiek van dc situatie nog ingewikkelder maakt. In elk geval kan men sommige za kenlieden horen beweren, dat niet zij, maar de Europese exporteurs het meest gebaat zullen zijn bij de Amerikaanse re- geringspolitiek om loonsverhogingen aan te moedigen de federale ambtenaren zelf hebben de vorige maand verhogingen gekregen, neerkomend op een bedrag van 550 miljoen dollar per jaar ten einde meer geld onder de mensen" te brengen en zo de recessie te bestrijden. Hoe dat ook zij, de logica van deze politiek is on duidelijk, gezien het feit dat het totaal der individuele inkomens in de V.S. tot nog toe tijdens de hele recessie vrijwel con stant is gebleven, ondanks de werkloos heid van zeven percent der arbeidende be volking, welke groep daardoor slechts on geveer één-derde van haar normale inko men ontving. Het heeft sedert het begin van de recessie dus niet ontbroken aan „geld onder de mensen", want het peil dei- individuele inkomens is in het verleden zelden of nooit hoger geweest dan thans, (in mei bedroeg 't totaal voor de gehele be volking 344.300 miljoen dollar per jaar, dus gemiddeld ongeveer 8000 per jaar per gezin van vier personen). Waarschijnlijk gaat de regering uit van de veronderstelling, dat het constante peil der individuele inkomens het land behoed heeft voor een veel ernstiger recessie dan nu het geval is geweest en dat de remedie voor de economische achteruitgang dus moet worden gevonden in een verdere vergroting van de koopkracht der bevol king. In elk geval wordt door vakvereni- gingsleidei-s reeds lang de stelling verkon digd, dat deze recessie, zoals iedere andere, e wijten is aan gebrek aan evenwicht in de economie, maar dat het evenwicht in dit geval verstoord is door een heel snelle vergroting van de produktiecapaciteit en een veel langzamere vergroting van de koopkracht. „De „regering", aldus bijvoor beeld Walther Reuther, „weet niet hoe zij een economie van overvloed moet hante ren. Karl Marx begreep dat al niet, en Eisenhower begrijpt het nog steeds niet". Wellicht is het voor een groot deel aan de ze campagne van de vakbonden toe te schrijven, dat regering en parlement nu besloten hebben door middel van de verho ging der ambtenarensalarissen, der amb- tenarenpensioenen, der vergoedingen aan militairen en dergelijke een totale bijdra- van ongeveer 1,7 miljard dollar per jaar te leveren tot de vergroting van de koop kracht van het publiek. Maar als men in dustriëlen hoort vertellen, dat de algehele nationale produktie aan goederen en dienstverrichtingen op het ogenblik 18 mil jard dollar per jaar minder bedraagt dan vlak voor het begin der recessie, be grijpt men, dat vele van hen ex-aan twij felen of zelfs deze enorme verhoging van de vaste lasten der regering die beslissen de invloed op de economische situatie kan hebben die Washington er zich van voor stelt, vooral daar dat bedrag later toch weer in de vorm van belastingen aan de koopkracht moet worden onttrokken. Woningbouw Over een andere, dit voorjaar genomen regeringsmaatregel ter bestrijding van de recessie hoort men in 't algemeen meer goeds. Dat is het besluit om de particuliere woningbouw aan te moedigen door het be schikbaar stellen van i-egeringsgelden voor goedkope hypotheken. Voor een woon huis, waarvan de bouw nog niet is begon nen, kan hierdoor via de „Federal Natio nal Mortgage Association" een hypotheek men in Amei'ikaanse regeringskringen nu ongeveer aangebroken. Maar daarmee is niet alles weer in orde, want er zijn nog tal van andere factoren welke minder ge makkelijk te overzien zijn dan die van de voorx-aden. Zo vernam ik dat het batig sal do van de buitenlandse handel in het eer ste kwartaal van dit jaar maar liefst vijf honderd miljoen dollar (of 25 percent) kleiner was dan in het daaraan vooraf gaande kwartaal en dat een voortgezette De grote Amerikaanse havens en New York in het bijzonder ondervinden sterker dan andere steden de terugslag van een economische neergang. De drukte in de New Yorkse haven (die een bevaarbaar waterfront heeft van meer dan 1000 kilometer!) is een gevoelige graadmeter voor de economische situatie, als brand punt van de overzeese handel, het symbool van de welvaart. van maximaal 13.500 (een gewoon Ame rikaans woonhuis kost gemiddeld 15.000) worden verkregen. Genoemde organisatie werkt nauw samen met de reeds in 1934 (voor nagenoeg hetzelfde doel) onder Roo sevelt tot stand gekomen „Federal Hou sing Administration", welke zelf geen hy potheken verstrekt maar de particuliere hypotheekbanken daartoe aanmoe digt door de gelden, die deze uitlenen, te gen een lage premie te verzekeren. Als an ti-recessie-maatregel heeft het Congres de regering in april gemachtigd, een bedrag van een miljard dollar ter beschikking van de „Federal National Mortgage Associa tion" te stellen en één maand later hadden bouwlustigen reeds 220 miljoen daarvan in de vorm van hypotheken opgenomen. Dit pleit niet alleen voor het enthousias me, waarmee het publiek.pp de.maatregel heeft gereageerd, maar ook voofde wel zeer pn-bvemxcratischo snel heir, waar mee de F.N.M.A. vexv.oeken om hypothe ken afwerkt. Als de aanvi-agen in ditzelfde tempo blijven binnenkomen en worden af gehandeld, kan het hele bedrag van een miljard dollar tegen september in de vorm van hypotheken zijn uitgeleend, zodat dan nog vóór de winter zal zijn begonnen met de bouw van een kleine 100.000 woningen méér dan anders het geval zou zijn ge weest. Aangezien niet alleen de bouwnij verheid hiervan profiteert, maar ook de meubelindustrie, de textielindustrie en tenslotte iedere leverancier van diensten en benodigdheden aan nieuwe gezinnen, is het begrijpelijk, dat de zakenwereld deze maatregel zeer toejuicht. Te meer omdat hij neerkomt on een vorm van belegging van regeringsgelden, waarbij die gelden niet verloren gaan en niet op zodanige wij ze in de nationale economie verdwijnen dat zij door middel van belastingverhogin gen moeten worden teruggewonnen. Het zou bijzonder nuttig kunnen zijn voor het bespoedigen van het einde van de Neder landse woningnood, als hoofdambtenaren van ons mi isterie van VoT'shu^vesting en Bouwnijverheid dit Amerikaanse systeem eens ernstig zouden bestuderen. Nog geen opleving Intussen betekent dit alles nog geenszins dat het einde van de recessie nu in zicht is en dat de economie, zoals president Eisenhower en vice-president Nixon her haaldelijk hebben voorspeld, zich „kort na het midden van het jaar" dus van nu af aan weer ir opwaartse richting zal ontwikkelen. Deze verwachting was voor een belangrijk deel gebaseerd op het feit, dat vele handelaren en fabrikanten sedert het begin van de recessie in grote mate op hun vooi-raden hebben geteerd, omdat zij uit vrees voor een diepere de pressie en waarschijnlijk ook in de ver wachting van lagere prijzen, nieuwe be stellingen tot een minimum wilden beper ken. Eens raken die voorraden echter uit geput en dan moet het aantal bestellingen wel weer toenemen; dat ogenblik acht ontwikkeling in deze richting ernstig werd gevreesd. Voorts werd nog slechts enkele weken geleden in een rapport van de „Na tional Industrial Conference Board" (een soort super-Kamer van Koophandel) ge waarschuwd dat de aanschaffing van ka pitaalgoederen door fabrikanten nog wel tot ver in 1959 zou blijven dalen. En daar het juist de achteruitgang in de afzet van kapitaalgoederen geweest is, die als een der voox-naamste oorzaken van de hele re cessie wordt beschouwd, is het uitblijven van verbetering op dit punt een slecht te ken. Wellicht was dan ook hierop de som- bere voorspelling van de Economische Commissie van het Congres gebaseerd, dat ondanks de te verwachten herfst-op- leving in de zakenwereld, zelfs bij opti mistische berekeningen moet worden aan genomen dal. Jw.t, apntal werklozen,, in de V.S. de volgende winter weer tot boven de vijf miljoen zal stijgen en dat volgens minder optimistische berekeningen de mogelijkheid van zeven miljoen werklo zen in het eerste kwartaal van 1959 niet mag worden uitgesloten. Men kan echter veilig aannemen, dat de regering zich de grootst mogelijke in spanning /.al geti-oosten om de situatie in de komende maanden een gunstige wen ding te laten nemen, door verhoogde uit gaven voor wegenbouw en'andere openba- x-e werken, door versnelde plaatsing van orders voor militair materiaal, door een soepeler kredietpolitiek en misschien zelfs, als het niet anders kan, door belas tingverlaging. Want de regering beseft heel goed, dat een voortduren van de re cessie in de huidige of misschien in nog grotere omvang onvermijdelijk zijn terug slag zou vinden in de uitslag der verkie zingen van november a.s. En daar een grote Democratische overwinning bij die verkiezingen de beide huizen van het Con- gres zo overwegend Democratisch zou ma ken dat de Republikeinse regering (die nog tot begin 1961 moet aanblijven) prak tisch de speelbal van het parlement zou worden, ligt het voor de hand dat die re gering geen middel onbeproefd zal laten om in november tóch nog te kunnen wij zen op een overwinning in de strijd tegen de recessie. Er zijn enige wetsontwerpen ingediend tot verhoging van de schadeloosstelling en vergoeding van kosten voor Kamerleden. Leden van de Tweede Kamer zullen een schadeloosstelling van 10.000 per jaar ontvangen met daarboven een vergoeding van 3.000, 4.000, 5.000 of 5.500 per jaar al naar gelang het betrokken Kamer lid minder dan 10, tussen de 10 en 75, tus sen de 75 en 150 of meer dan 150 km. van Den Haag woont. Voorts zullen de kosten voor een algemeen spoorwegabonnement eerste klasse en andere noodzakelijke kos ten van vervoer worden vergoed. Voor gesteld wordt de voorzitter van de Tweede Kamer een toelage van 10.000 per jaar te verlenen. Voor de leden van de Eerste Kamer wordt voorgesteld een vaste vergoeding van f 1.000 per jaar en een vergoeding van dertig, twintig of tien gulden te verlenen voor elke dag, dat zij in Den Haag moe ten zijn, een en ander naar gelang de be trokkene meer dan 75, tussen de 75 en 10 of minder dan 10 km. van Den Haag woont, voorts een vergoeding van f 10 voor over nachting buiten de woonplaats en een reis kostenvergoeding als die voor leden van de Tweede Kamer. Voor de voorzitter van de Eerste Kamer wordt een toelage van 5.000 per jaar voorgesteld. De schadeloosstelling voor leden van de Tweede Kamer was het laatst geregeld bij een wetswijziging van december 1953, waarbij een schadeloosstelling van res pectievelijk 10.000, 10.600 en 11.200, al naar gelang de afstand van Den Haag tot de woonplaats van het Kamerlid, wer den toegekend. In de toelichting op het wetsontwerp wordt gewezen op de geste gen kosten voor levensonderhoud, de vele werkzaamheden, die aan het Kamerlid maatschap verbonden zijn en de kosten die gemaakt moeten worden voor couran ten- en tijdschriftenabonnementen, boe ken enz. Leden van de Eerste Kamer krij gen op het ogenblik, behalve vergoeding van reiskosten, bedragen van 50, 40 en f 30 per dag uitgekeerd voor verblijf kosten in Den Haag. Hardnekkige verstopping voor de natuurlijke regelmaat Zomertentoonstelling. In het Stedelijk Museum in Schiedam zal op 11 juli onder auspiciën van de Schiedamse gemeenschap de zomertentoonstelling „Man en paard" worden geopend door de wethouder van Culturele Zaken. 0/3 de Mannen Duopassagiers voortaan schrijlings achterop Alle nieuw, op de weg gebrachte brom- 'ieti fiètsen moeten voortaan als type- ^worden gekeurd en bij goedkeuring van een rijks keurmerk worden voorzien. Dit is het ge volg van een in het Staatsblad van 4 juli gepubliceerde wijziging van het Wegen verkeersreglement. De tot nu toe gebruikelijke keuring van de hulpmotor wordt vervangen door een typekeuring van de complete bromfiets. Het blijft mogelijk op tweewielers, die "wat betreft hun bouw de normale eigenschap pen van een rijwiel bezitten, een goedge- og keurde hulpmotor te monteren. Deze motor zal dan ook van een rijkskeurmerk moeten zijn voox-zien. De vóór 1 juli 1958 in om loop gebrachte bromfietsen, die dus geen rijkskeurmerk krijgen, moeten binnen vijf jaar uit het verkeer verdwenen zijn. De keuring zal geschieden door het R.A.I.-T.N.O.-Instituut te Delft, waar de snelheidskeuring reeds geruime tijd plaats heeft. In de eerste plaats zal worden gelet op de voorgeschreven maximum snelheid van 40 km per uur. Bovendien zal worden nagegaan of de bromfietsen, wat hun con structie en uitrusting betreft, voldoen aan bepaalde eisen. Ten aanzien van de duopassagier is voorgeschreven „dat deze op een doel matige zitplaats moet zijn gezeten en zijn voeten aan Weerszijden van de bromfiets doet rusten op voetsteunen". Het rijden met twee voeten naar één kant wordt dus hierdoor verboden. De keuring van bromfietsen zal geen bijzondere moeilijkheden opleveren, aan gezien op grond van de vrijwillige af spraak van de R.A.I.-leden het over grote deel van de nieuwe bromfiets modellen in de afgelopen anderhalf jaar reeds is goedgekeurd. v MEXICO CITY (UPI) Het hoofdkwar tier van de P.R.I. (Partido Revoluciona- rio Institucional) heeft beweerd, dat zijn kandidaat voor de zondag in Mexico ge houden presidentsverkiezingen, Adolfo Lopez Mateos ongeveer negentig percent der uitgebx-achte stemmen heeft behaald. Het kan echter nog verscheidene weken duren voor de officiële uitslag bekend is. De kandidaat van de P.A.N. (Partido Accion Nacional) Luis H. Alvarez heeft de P.R.I.die reeds veertig jaar aan het bewind is, van fraude beschuldigd. De president wordt voor een periode van zes jaar gekozen. (Reuter) Alvarez is een grootin dustrieel uit het noorden en kandidaat van de conservatieve „partij van nationale ac tie". De ambtstermijn van de huidige pre sident Adolfo Ruiz Cortines, loopt tegen december aanstaande af. Voor de kamei-verkiezingen zijn kandi daten gesteld door vijf partijen namelijk, behalve de twee reeds genoemde, de volkspartij, de nationalistische partij en de partij van de Mexicaanse revolutie. De communistische partij heeft niet de voor kandidaatstelling benodigde 75.000 handte keningen bijeen kunnen brengen. (AFP) Volgens de jongste, onvolledi ge uitslagen heeft Mateos 652.604 stemmen behaald tegen de kandidaat van de oppo sitiepartij Alvarez, 170.952 stemmen. In de verkiezingen voor het parlement heeft de regeringspartij tot dusver 596.018 stemmen en de oppositiepartij 224.917. WASHINGTON (Reuter). - Een woord- voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag medegedeeld, dat een half dozijn West- europese landen te Washington heeft ge protesteerd tegen de bepalingen volgens welke de verscheping van bepaalde goede ren wordt voorbehouden aan onder Ameri kaanse vlag varende schepen. De woord voerder noemde geen namen der landen, maar deelde nog mee, dat de nota's bestu deerd worden. U 6 JULI 1958 Er schijnt in de Vereniade Staten een soort, van stilzwijgende afspraak te bestaandat niemand ooit het woord „depressie" zal gebruiken als hij het over de tegenwoordige economische toestand heeft. liet ivoord „depressie" moet vermoedelijk gereserveerd blijven voor de economische crisis in net begin van de jaren dertig, die van zulke catastrofale afmetingen was dat zij, die zich die periode nog goed kunnen herinneren, er nóg van gruwen. Dat was niet zo-maar „een' depressie; dat was „de" depressie, en alleen onruststokers zouden de huidige situatie daarmee over één kam willen scheren, zo redeneert men. Simon Koster De Tupolev 104, xvaarmee de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflol op 26 juli een zaterdagse dienst Moskou- Amsterdam v.v. opent, arriveerde gis teren na een proefvlucht van 3 uur en 17 minuten uit Moskou op Schiphol. Het toestel is 37 meter lang en 12 me ter hoog. De vleugellengte is 35 meter. De 54.500 kilogram wegende machine kan zeventig passagiers vervoeren. De kruissnelheid bedraagt 800 kilometer per uurAeroflot he.eft zeventig van deze toestellen, die zijn uitgerust met twee straalmotorenDe Tupolev blijft twee dagen in Amsterdam en zal enke le proefvluchten boven het vliegveld maken. Advertentie Geen gewoon laxeermiddel! Zorgt dat de ingewanden weer r eg e Imaiig gaan functioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon 60 tabletten versterkte werking) II. 1 35 r- „Mijn man is net een kind", zei mijn buurvrouw, toen we bij de kruidenier ston den en ik naar haar man informeerde, die pas geopereerd was. „O, de operatie is prima gelukt, maar hij had daarna zo'n dorst, dat hij een slok uit de bloemenvaas genomen zou hebben, als de zuster het net niet gezien had - hij mocht helemaal nog niet drinken, gut-gut nog an toeZe lachte ietwat superieur. „Ja mannen zijn net kinderen „Ik weet er alles van", zei een voor mij wildvreemde dame, die naast haar stond.. De mijne, doodsbenauwd voor de tand arts. .een boom van een kerel, maar zo bang als een wezel. Denk maar niet, dat hij zijn slechte kies eruit zal laten halen - liever elke nacht kiespijn, dan hem laten trekken.Mannen, kinderen zijn het neem nou mijn vader: dol op roze puddin- kies - mijn broer: woest, als je aan zijn ge reedschap komt, mijn oom: als de dood voor onweer.en mijn buurman steekt als liefhebberij altijd al het cellophaanpapier in de asbak op tafel in brand Ja, mannen - precies kinderen zijn het - wij vrouwen zijn veel flinker - mens schei uit, wij verdragen veel beter pijn ook, za niken niet overal zolang over, doen niet mee aan achturige werkdag, maar lopen van 's morgens zeven, tot je 's avonds - als de kinderen op bed liggen - aan je krantje begint. Hebben ivij ooit een snipperdag?" Ik dacht, stelje voor, dat ik een Mars vrouwtje was, dat hier op de aarde even boodschappen kwam doen en ik had nog nooit een Aardeman gezien, dan zou ik denken, dat deze planeet geregeerd werd door een stel half zwakzinnige, doodsbange lui: dol op puddinkjes - woest als je aan hun speelgoed komt en brandstichten op het pluchen tafelkleed. Zo en passant bouwen ze dan zeker brug gen en tunnels, kruipen voor ons in de mijnen om kolen te halen, schieten een kunstmaantje af - zoals jongens een vlie ger oplaten en zitten met elkaar om een ronde tafel om een watje naar elkaar toe te blazen.... Er klopt toch iets niet hele maal. Zou de vrouw van Kroesjtsjev ook zeg gen: „O, wat ben jij toch nog een kind" - en de vrouw van Nasser: „O, jij doordrij- vertje!" Waren de roofridders en piraten avon tuurlijke kinderen in hun hart? Waren Barends en Heemskerk een stel stoute waaghalzen en was Jan van Schaffelaar een dwaze driftkop? Dreef een kinderlijke onbezonnenheid hen tot het ondernemen van hun daden? Tja, het leven zit vol grote problemen en schrille tegenstellingen, waarmee ik geen raad weet, maar uit een bloemenvaas drinken, kan nooit gezond zijn.*. Marianne van Raait Dit zijn de stewardessen van de Tupo lev, Valentina Rilownikowa en Tamara Borodielina. Beiden zijn 22 jaar oud. De eerste vliegt een jaar, de tweede een halfjaar op de buitenlandst lijnen van Aeroflot.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3