Horen en zien PHILIPS „Photoflux" UMPIE IN DE DROOMTUIN J FILTRA Son filtre est si pur RUSTIGE LANDING Agenda voor Haarlem en bondig aankondigingen en nabeschouwingen Ons vervolgverhaal DINSDAG 8 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 xradiö televisie i Muzikaal intermezzo werd flauwe hoofdschotel Nogal stuntelig De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Rover ontrukt vrouw portefeuille met f 1200,- Metaalgieter handelde in verduisterde auto's Sproeivliegtuig verongelukt in de Noordoostpolder Ruim acht duizend nieuwe huizen in mei Altijd zonnige flits-foto's met Minister Staf op bezoek bij het Westduitse leger Koning van Nepal bezoekt Nederland Eerste Kamerleden achten B.B.-bijdragen aan gemeenten te laag Lijdt niet langer Bemiddelend orgaan eigen woningbezit Gemeenten mogen nog niet zelfstandig lenen 'yiiï In het televisie-programma, dat de K.R-O. maandagavond uitzond, was de komische opera in één bedrijf „Suzannes Geheimnis" van de componist Ermanno Wolf Ferrari opgenomen. De naam „ope ra" is wel een erg gewichtige aanduiding voor dit zangspelletje, waarvan de inhoud niet veel te betekenen heeft. Een nogal kinderlijk jaloerse echtgenoot verdenkt ziin jonge vrouw reeds na 'n maand huwe lijksgeluk van ontrouw. In zijn huis, waar voor hij een rookverbod heeft ingesteld, hangt de geur van sigaretterook. Zijn vrouw beweert daaraan onschuldig te zijn. Zijn bediende weet evenmin wie het ver bod zou hebben overtreden. En in het hoofd van de echtgenoot nestelt zich de idéé fixe, dat een indringer, de belager van de onschuld van zijn gade, zich bij zijn ongewenste bezoeken te buiten gaat aan het roken van sigaretten. Na heftige woordenwisselingen en het in dolle woede stukslaan van huisraad, komt de heer des huizes tot de ontdekking dat het zijn eigen vrouw is, die het sigaretten roken als een van de prettige onderbrekingen van het dagelijkse leven in het geheim geniet. Die ontdekking brengt opluchting, de ophef fing van het rookverbod en uiteraard het herstel van de echtelijke vrede. Het kan zijn, dat de opvoering van dit spel (de componist noemt het bescheiden een intermezzo) op het toneel met het di recte contact tussen spelers en toeschou wers wel een grappige uitwerking heeft. Maar op het televisiescherm kreeg al die grappigheid het flauwe accent van kinder lijk gedoe, waardoor we als bij een ver sleten mop met de beste wil van de we reld nauwelijks 'n glimlach konden over hebben. De regisseur van deze opvoering welke bij de uitzending door de Beierse omroep op de film was vastgelegd, die door de K. R. O. werd uitgezonden, heeft de fout gemaakt het tijdstip van de handeling naar de oubollige tijd van het begin der negentiende eeuw te verplaat sen, tegen de uitdrukkelijke aanwijziging in de partituur in, die spreekt van „de te genwoordige tijd" en die was bij de uitga ve van dit intermezzo het jaar 1909. Boven dien heeft hij met een paar teerhartige clo se-ups elke sprankeling van ware geestig heid verjaagd en plaats laten maken voor romantische zoetigheid. Toch had dit met acteurs als de charmante, voortreffe lijk zingende sopraan Christine Görner en de bariton Benno Kusche niet zover behoe ven te komen. Heeft de televisieleiding gevoeld dat het visuele element van deze uitzending een onbevredigende uitwerking zóu hebben, toen zij de kijkers door de omroepster het advies liet geven niet alleen bij het toestel te gaan zitten ter wille van het verhaaltje, maar ook te gaan letten op de wijze, waar op de componist bij het spel zijn muziek geschreven had? Achteraf „gezien" was het' waarschijnlijk doeltreffender ge weest „Suzannes Geheimnis" als radio-op voering te geven, ter wille van een gecon centreerd beluisteren van de inderdaad voortreffelijke muziek die Wolf Ferrari schreef en om die te ondergaan zonder het wrevelige gevoel van onvoldaanheid, die het kijken naar deze uitzending nu telkens gaf. Beeldschermer De regeringsuitzendingen zijn in ons om roepbestel wat de kometen zijn in het zonnestelsel. Ze beschrijven een grillige baan in de programmatredmolen, waarop weinigen maar vat lijken te hebben. Het zijn natuurlijk allemaal heel nuttige toe spraakjes, die onder auspiciën van de Re geringsvoorlichtingsdienst worden gehou den, maar de meeste zouden net zo goed in het normale programma passen. Een onschuldig reeksje als „Mag ik u even voorgaan?" dat gisteren door Petra Clarijs ten doop werd gehouden zou prachtig in „Weer of geen weer" onder gebracht kunnen worden of in een ander programma van vakantietips. Erger is dat onder deze officiële dekmantel zo wei nig aan de presentatie der sprekers wordt gedaan. Elke omroepvereniging zou uit zo'n reportage in een notedop het ging om belangwekkende gebouwen en oorden in de noordelijke provinciën gehaald hebben wat erin zat en dat was beslist HILVERSUM I 403 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 1000 Boekbespr. 10.05 Morgenw ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammond orgelspel. 12.55 Sport. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksmuz. (tussen 16.00 en 18.00 Tour de France). 16.15 Voor de zieken. 16.50 Hammondorgelspel. 11.10 Vakantietips. 17.45 Sport. 17.50 Regeringsuit zending: Rijksdelen Overzee. Jeugdultz. De brie venbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Re- gina Zwart. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 RVU: Het vrijheids-ideaal in de letterkunde, door dr. A. Saalborn. 19.00 Voor de kind. 19.10 Klankb. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tusen de regels door, caus.. 20.15 Metropole ark. en soliste. 20.40 Tour de France. 20.50 Om de eer van de Familie, hoorsp. met muz. 22.20 Ope ramuziek. 22.50 Medisch kron. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Nws. in Esperanto. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.35 Concertork. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.35 Amus. muziek. 11.00 Wijdings- en dankdienst t.g.v. het 50-jarig bestaan v. d. CHU. 12.00 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 15.35 Gam ba's en kerkorgel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 In- terscholair jeugdtoernool Haarlem 1958. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwar- tier. 18.15 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Manenkoor. 18.50 Gram. 10.00 Nieuws en weerber. 19.10 Middagbijecn- komst CHU. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geestelijke liederen. 20.50 Jacob Gats, dichter en raadspensionaris, caus. 21.10 Gram. 21.35 Holland Festival: Internat, orgelcon cours. 22.45 Avondoverhdcnking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Sportuttsl. 23.40-24.00 Gram. even tueel vervolg internat, orgelconcours. VOOR WOENSDAG NTS: 16.00—17.00 Eurovisie: Tour de France. AVRO: 17.00—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.30 V. D. Kunst 15 geen heer, TV-spel. 21.50 Dagsluiting. In Dordrecht belde een man aan bij de concierge van een veilingbedrijf. Hij vroeg aan de 32-jarige vrouw van de con cierge of er iemand op het kantoor was, die 25,— voor hem zou kunnen wisselen. Aangezien dit niet het geval was, zei de vrouw, dat zij hem wel kon helpen. Zij ging naar binnen kwam met een portefeuille naar voren om de man aan wisselgeld te helpen. Met een bliksemsnelle beweging griste hij de portefeuille, waarin zich on geveer 1200,— bevond, uit haar handen, gaf haar een klap op het hoofd, duwde haar naar binnen en sloot haar in een der kamers op. Telefonisch waarschuwde zij de politie, die haar bevrijdde. Van de man, die er met de portefeuille vandoor ging, ontbreekt elk spoor. Bij het passeren van de Belgisch-Neder landse grens is een 27-jarige metaalgie ter uit Wassenaar aangehouden, die er van wordt verdacht van maart 1957 tot mei van dit jaar elf auto's te hebben ver duisterd. De man huurde auto's en ver kocht deze vervolgens aan particulieren en op automarkten. Totaal zou hij voor de elf auto's 18.000 hebben ontvangen. Hij was in Deurne (België) gaan wonen, hoe wel hij zich niet in Wassenaar had laten uitschrijven. In de Noordoostpolder is maandag een sproeivlie^tuig verongelukt. Het toestel vloog laag over het land en raakte bij het passeren van de Marknesserweg de top pen van de bomen. Het stortte neer en werd totaal vernield. De Duitse piloot liep slechts lichte kwetsuren op. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in mei van dit jaar 8176 woningen voltooid. Nog nim mer werden in een meimaand zoveel wo ningen opgeleverd. In mei 1957 kwamen 8.122 woningen gereed, welk aantal toen het hoogste aantal voor een meimaand was. In de eerste vijf maanden van 1958 wer den 35.648 nieuwe woningen gebouwd, te gen 33.864 in de overeenkomstige periode van 1957. Van de in mei voltooide woningen wér den er 713 als systeemwoning gebouwd. In de eerste vijf maanden van 1958 wer den 3.482 systeemwoningen opgeleverd. Sedert de bevrijding zijn, gerekend tot en met mei 1958 632.206 woningen vol tooid. Het aantal woningen waarvan met de bouw in mei 1958 werd begonnen bedroeg 8.519, tegen 8.561 in mei 1957. Advertentie De feilloze tliislampjes ven 25 Ct In hel bekende rode doosje meer dan de zwakke illustratieve gelui den die de R.V.D. had opgevangen. Bo vendien werd de tekst opgezegd alsof het een reciteerwedstrijd op een muloschool betrof, heel ijverig, maar ook heel stijfjes. Dat alles verklaart evenwel nog niet, waarom de omroepers van de dienstdoen de verenigingen deze uitzendingen als lucht beschouwen. Ze worden aangekondigd als „Nu volgt een regeringsuitzending". Daar door wordt onnodige nadruk op deze cau serietjes gelegd. Het is ook niet hoffelijk om een collega-omroep als een melaatse te behandelen. Golfbreker De minister van Defensie, ir. C. Staf, zal op uitnodiging van de Westduitse mi nister van Defensie, Strauss, op 10, 11 en 12 juli een bezoek aan West-Duitsland brengen. Hij zal enige eenheden van de landmacht en het luchtwapen van het nieuwe Westduitse leger bezoeken. Minis ter Staf zal worden vergezeld door luite nant-generaal Schaper, chef van de lucht machtstaf en tevens voorzitter van de chefs van staven. Maandagavond tien uur arriveerden uit Frankfort aan de Main op Schiphol de koning van Nepal, Mahendra Bir Bikram en zijn gemalin op Schiphol. Zij zullen eni ge dagen in Nederland blijven. Op de luchthaven werd de koning ver welkomd door vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen, chef van het Mili taire Huis van de Koningin, en jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Toen alle passagiers de „Ferdinand Bol" hadden verlaten droeg een der stewards een groot oranje hok naar buiten, waarop geschilderd stond „Own property of the King" (eigendom van de koning). Uit dit hok kwam een langharige takshond naar buiten, die met de hoge gasten en een aaptal civiele en militaire autoriteiten naar de wachtkamer wandelde. De koning van Nepal maakt een wereld reis, die in Moskou is begonnen. Het koninklijk paar van Nepal en zijn gevolg hebben heden onder meer een be zoek gebracht aan Haarlem en hier de lunch gebruikt. Umpie vond het helemaal geen fris idee, dat er zomaar een muis in de melk had gezeten. Fokko, die aan zoiets gewend scheen te zijn, had hem toch gewoon een glas volgeschonken; maar Umpie dorst er niet van te drinken. Ook keek hij met een vies gezicht naar al die muizen, die doodgemoedereerd vlak voor zijn neus over de tafel krioelden en zelfs aan de kaas zaten te knabbelen. Hij zag, dat Fokko het heel gewoon scheen te vinden en dus wou hij er maar niets van zeggen. Maar toen er een muis in zijn bord met soep dook, dat Fokko had volgeschept, werd het hem toch te bar. 84—85 Advertentie Vele leden der Eerste Kamer zijn van mening dat de vaststelling van de bijdra gen van het rijk aan de gemeenten voor de kosten van de Bescherming Bevolking te lange tijd is uitgebleven, zo blijkt uit het verslag der Kamer over het wetsontwerp bijdragen B.B. Verder achten zij de bij dragen te laag. De regeling heeft het ka rakter van een tegemoetkoming aan de schriele kant. Aan een integrale tege moetkoming zullen de meeste gemeenten op basis van de normen van het koninklijk besluit van 25 november 1957 zeer zeker niet toekomen. Zij hadden vernomen, dat er reeds gemeenten zijn, welke door ge brek aan middelen genoopt zijn haar pro gramma van oefeningen en opleiding voor de B.B.-organisatie te besnoeien. Ook de vergoeding voor de buitendienst assistenten is, naar het oordeel van deze leden te laag. Met verwondering hadden zij kennis genomen van de opmerking van de regering, dat vooral in de grotere ge meenten behoefte gevoeld wordt aan een „pyramidale" opbouw van het instituut van de buitendienstassistenten, terwijl in die gemeenten bovendien veelal hogere salarissen, dan waarmede elders in het land kan worden volstaan, moeten worden gegeven om geschikte krachten te kunnen aantrekken. Ongewenst is het, naar het oordeel van deze leden, te trachten een hiërarchische opbouw tot stand te brengen door verschil in salariëring. Voorts zou men gaarne zien, dat de re gering alsnog een wetswijziging zou be vorderen, waarin over de inhoud van het begrip „noodwacht" volledig uitsluitsel zal worden gegeven. Opgemerkt wordt, dat er .pog ,te- veglonzekerheidbestaat om- trent de rechtspositie van het gemeente lijk B.B.-personeel. Ook wordt bevreem ding uitgesproken over een circulaire van de minister, waarin deze in tegenstel ling tot de visie van zijn voorganger zegt, dat het gehele gemeentelijke B.B.- personeel noodwacht is. FILMPRIJZEN. De Franse filmprijzen, uitgeloofd door de bladen „Le Figaro" en „Cinémonde" zijn vrijdag toegekend aan René Clair's „Porte de Lilas" als de beste Franse, en „The bridge on the river Kwai" als de beste buitenlandse film. Advertentie en door rheumatiek, spit. ischias, hoofd zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95. f 2 40 en f 8.88. Het aantal toegelaten bemiddelende organen, bedoeld in het Besluit Bevorde ring Eigen-woningbezit, is thans tot vier gestegen. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft als vierde toegelaten de stichting Bemiddelend Or gaan Limburg, gevestigd te Roermond Gegadigden voor de bouw of Koop van een eigen woning kunnen zich vooi hulp en voorlichting wenden tot een der bemid delende organen. De tussenkomst van een van deze instellingen is voorgeschreven voor het verkrijgen van een toeslag op de bouwpremie en eventueel voor het ver krijgen van gemeentelijke garantie voor een hypothecaire lening tot een hoger be drag dan gebruikelijk is. De drie andere bemiddelende organen zijn die van de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Assen (werkt niet in Noord-Brabant en Limburg); „De eigen woning" te Eindhoven en de Rohyp te Amsterdam. De minister van Binnenlandse Zaken acht de tijd nog niet gekomen de maat regel van 7 oktober 1957, waarbij de be voegdheid tot het aangaan van geldlenin gen door gemeenten werd beperkt, op te heffen. Voorts meent hij, dat de concen tratie van de kapitaalvoorziening van de gemeenten nog bij de Bank van Neder landse Gemeenten moet blijven gehand haafd. Dit heeft de bewindsman geant woord op vragen van het Tweede kamer lid dr. Van Heivoort (K.V.P.). Zowel hij als minister Hofstra is van mening, dat het volume van de op de kapitaalmarkt beschikbare middelen nog niet is opge wassen tegen de potentiële kapitaalvraag van de gemeenten. Volgens door de ge meentebesturen verstrekte gegevens be droeg de vlottende schuld der gemeenten veroorzaakt door ongedekte kapitaalsuit gaven, op 1 juni 1958 1813 miljoen. Het bedrag der lopende verplichtingen aan kapitaalsuitgaven beliep 1565 miljoen tezamen 3.37.8 miljoen. Het bedrag der reeds gecontracteerde, doch nog niet ont vangen leningen en de toegezegde voor schotten ingevolge de Woningwet bedroeg f 823 miljoen, zodat totaal 2.555 miljoen ongedekt was. De minister zegt voorts dat een vlotten de schuld, van rond 600 miljoen normaal wordt geacht. Bij het thans voor nieuwe werken gevolgde systeem worden in het algemeen de geldleningen vooraf geslo ten, waardoor de kaspositie gunstig wordt beïnvloed. Het geheel wegwerken van dit ongedekte bedrag mag niet als eis worden gesteld. Uit de cijfers blijkt volgens de mi nister toch wel, dat de behoefte nog groot is. Teneinde onevenwichtige bevrediging van de kapitaalbehoeften der gemeenten te voorkomen en het saneringsproces niet te belemmeren, dient de vraag voorlopig nog gekanaliseerd te blijven. 47. En zo denkend aan zijn lezingen, herinnerde zij zich de man zelf weer. Zij keek op haar horloge. De sterke wind had hen reeds een uur op het tijdschema doen verliezen. Het was nu in Engeland voorbij midder nacht. Hij zou nu meer dan duizend mijlen achter hen aanvliegen, daarbij waarschijnlijk de rapporten van Laycock bestuderende. De sterren waren intussen één voor één, net als klei ne schitterende kaarsjes uitgegaan. Langzaam leken de eerste met sneeuw beladen wolken zachte vingers naar hen uit te strekken, terwijl de vier lichtende mo toren de zich naar het westen bewegende massa tracht ten voort te stuwen in een poging om het Heron-vlieg- veld te bereiken, voordat de werkelijke storm zou los barsten. Toen Patsy een uur later weer met thee naar de cockpit ging, waren de randen van het windscherm buiten de ruitenwissers reeds afgezet door een glin sterende sneeuwrand. Links en rechts van de vleugels scheen een eindeloze massa wolken snel voorbij te gaan. De sterren waren verdwenen. Buiten de ramen was niets te zien dan hun eigen rode en groene navi- gatielichten, die nu en dan door een meedrijvendr straal damp werden vervaagd. „Nog zowat een uur naar het vliegveld," mompel de Laycock, op zijn horloge kijkend. Patsy zei: „Ja, meneer" en keek een beetje twij felend naar buiten. Het leek niet mogelijk, dat er in deze wereld om hen heen nog iets of iemand anders- het kon uithouden. En toch, toen zij vijftig minuten later met tegenzin de passagiers wekte, die er in geslaagd waren een beetje te slapen en thee en broodjes en sinaasappel sap ronddeelde, ging, als een geruststelling het teken voor het vastmaken van de veiligheidsriemen aan Als bij toverslag voelde zij de vloer van de cabine door het omlaag gaan van het toestel, even aan haar voeten trekken. Zag zij de dikke wolken om hen heen dunner worden en geleidelijk scheuren om hun een blik op het vliegveld te gunnen. Tot Patsy's opluch ting en verrassing zag zij gele en witte lichten, die in de sneeuw om hen heen weerkaatst werden. Toen sloten de wolken zich weer even, alsof zij zich schaamden het zo gemakkelijk op te geven, maar en kele minuten later tikten de wielen zachtjes op de startbaan Terwijl zij raar de gebouwen taxieden, maakten de passagiers vermoeid hun riemen los, knip perden met de ogen naar het desolate toneel om hen heen en mompelden, dat ze hier gelukkig niet lang behoefden te blijven. Maar daarin vergisten zij zich. Een uur nadat zij gehoorzaam de Canadese officier van het vliegveld, die op dit afgelegen landingspunt voor alle luchtvaart maatschappijen dienst deed. gevolgd waren, was Lay cock in een ernstig en bijna wanhopig gesprek gewik keld met een voorman, die het beheer over de han gar had en een soort van u-moet-maar-doen-wat-u- niet-laten-kunt-houding had aangenomen. En nog een half uur later was Laycock in gesprek met Patsy. Voor zover zij krachtens haar oppervlak kige kennis van vliegtuigen begrijpen kon, was er in een der motoren een lek in de olieleiding ontstaan Zij moesten dus hier blijven tot het gerepareerd was. Vermoedelijk zou dat ongeveer 15 uur duren, maar juffrouw Aylmer moest begrijpen, en met haar de passagiers, dat dit alleen een noodlandingsveld voor slecht weer was en daarom niet zoveel reparatie-mo gelijkheden had. als Gander. Patsy, die geen flauw besef had van de reparatie-mogelijkheden op Gander, if elders mompelde: „Natuurlijk." Waar zij echter wel enig idee van had, was wat de passagiers zouden zeggen van het vooruitzicht een nacht, en het grootste deeJ van de volgende dag, op deze afgelegen, door sneeuw ingesloten, plaats door te moeten brengen. „Wat moeten we de gehele dag doen?" vroegen ze, zodra zij het hun vertelde. „Men kan nergens heen." Patsy wees op de radio. Er waren ook tijdschriften, al waren die dan ook zes maanden oud. En er zijn verversingen genoeg, zei Patsy, met een optimistisch gebaar naar de kleine koffiekamer wijzend. Met een verdrietig gezicht keek zij naar de twee entwintig ontevreden mensen daar voor haar, beden kende dat juist nu de „Able King", glanzend en luxu eus, rechtstreeks naar New York en voorzien van het beste voedsel en de meest uitgezochte wijnen, waar over de maatschappij beschikte, het „Punt-waarvan- Geen-Terugkeer-meer-mogelijk-was," op de grote Atlantische cirkel passeerde. En zij vroeg zich af, hoe Prentice in zulk een situatie als deze zou hande len. Zij slaagde er in een paar bedden te vinden, zodat de vrouwen en de kinderen konden rusten. Maar om dat er geen hotel op het vliegveld was, moesten de meeste passagiers het zo goed en zo kwaad als dat mogelijk was, doen met de stoelen in het ontvangst zaaltje. Juist toen zij een drietal, dat nog het meest wakker was, een kop thee had gegeven en zij tegen haar gemopperd hadden over het oponthoud en het ongemak, werden er enige gestalten zichtbaar op de enige weg, die van het vliegveld naar het bos scheen te leiden. Patsy kreeg hen in het oog, toen ze, bij het raam staande, naar buiten poogde te kijken. Allengs onderscheidde zij een slede, die door honden'werd ge trokken en gevolgd werd door drie in bont gehulde gestalten. Patsy stond er moe en ongeïnteresseerd naar te kijken. Een van de passagiers, die achter haar kwam staan, merkte op, dat er dus toch nog menselijke we zens in de buurt waren, maar afgescheiden daarvan nam men er weinig notitie van. Niemand lette er dan ook op dat een verpleegster van het vliegveld een rustig, aardig Canadees meisje binnenkwam. Haar jas dicht om de schouders hou dend, liep zij op de tenen naar Patsy en fluisterde iets in haar oor. Patsy schrok op. „Een zieke vrouw?", herhaalde zij. „Maar waar dan?" Automatisch liet zij als een goede herderin haar ogen over haar eigen groepje gaan en telde haar kudde. Zij had er negen veilig in bed ge bracht Er ontbrak niemand. Maar de zachte, melodieuze stem van de Canadese pleegzuster ging verder. „Op de ziekenzaal?" Patsy's gezicht gaf haar sym pathie en bezorgdheid te kennen. „Natuurlijk ga ik mee," zei ze opstaande. Zij luisterde, terwijl deze haar uitlegde, hoe ze op die afgelegen posten van ja gers volkomen afhankelijk waren van transport door de lucht en hoe, wanneer patiënten, die werkelijk ern stig ziek waren met de eerste de beste beschikbare vliegmachine werden vervoerd, daar er In een om trek van honderden mijlen geen dokter te vinden was De pleegzuster beschreef hun tocht met de slede. (Wordt vervolgd) Slachtoffers van bombardement.- Bij graafwerkzaamheden in het Bezuidenhout te 's-Gravenhage zijn in de Adelheidstraat, 25 meter van het Juliana van Stolberg plein, de stoffelijke resten gevonden van twee personen. Men neemt aan dat het hier twee personen betreft, die na het bombardement van het Bezuidenhout in 1945 vermist werden. Ter plaatse is een pension geweest, waarin elf mensen woon den. De stoffelijke overschotten van negen van hen zijn indertijd gevonden. IJslandse pony. In Voorthuizen is de eerste IJslandse ponyhengst in Nederland geboren. Zijn moeder, Edda, eigendom van mevrouw Uytenbogaert te Voorthuizen, is 2 april in ons land aangekomen. Niet lang daarvoor was zij uit een wilde kudde op IJsland gevangen. Edda was de derde IJs landse ponymerrie in Nederland. De IJs landse pony is groter en sterker dan de Shetlander en geschikt voor rij- en werk paard. Manenrob. In diergaarde Blijdorp te Rotterdam is een manenrob geboren. De geboorte van een rob in een dierentuin is een grote zeldzaamheid. Het is reeds de tweede maal, dat het hetzelfde robben- echtpaar een jong kreeg. Het eerste jong groeide voorspoedig op, maar stierf na acht maanden, doordat het een spijker in slikte die in het bassin was geworpen. Atoomcentrale. De Provinciale Lim burgse Elektriciteitsmaatschappij heeft, in samenwerking met twee Belgische elek triciteitsmaatschappijen. plannen tot het stichten van een atoomcentrale, waar schijnlijk in de Belgische kempen. Ook is er een studiecommissie gevormd, waarvan prof. dr.,ir. H. Gelissen, directeur van de P L.E.M. te Maastricht, deel uitmaakt. Het resultaat van de studie, die ruim een jaar zal duren, moet worden afgewacht alvo rens een beslissing kan worden genomen. Ook kippevoer. Tot de veelsoortige zaken die Duitsers op hun bezoeken aan 't Nederlandse grensgebied mee naar huis namen behoort ook kippevoer. Blijkbaar ging het totaal om aanzienlijke hoeveel heden, want de Duitse instanties hebben thans een verbod tot de invoer van vee voerartikelen anders dan door erkende importeurs uitgevaardigd. Burgemeester. Tot burgemeester van Naaldwijk is met ingang van 1 augustus benoemd de heer D. van Heyst, sinds 1947 burgemeester van Dirksland. Herkingen en Melissant. Daarvóór was hij directeur secretaris van de stichting Herstel Zee land. DINSDAG 8 JULI Concertgebouw: Leerlingenuitvoering van het Haarlems Muziekinstituut, 20 u. Grote Kerk: Orgelbespeling door Albert de Klerk, 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van wer ken van J. Pool, 1023 uur. FILMS Cinema Palace: „Storm over Perzië", 14 j. 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Blanke lading uit Parijs", 18 j„ 20 uur. Lido Thea ter: „Die Frühreifen". 18 j., 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „Het veld van eer". 18 j.. 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „La Strada", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Even afrekenen, heren" a.l.. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De koning der Zuidzee". 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „In de schaduw van de misdaad", 14 j., 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 9 JULI Openluchttheater: Kindervoorstelling van „Klein Duimpje" onder leiding van Anneke Elro, 14.30 Uur. TENTOONSTELLING EN Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken. 10 12.30 en 13.30—17 uur. Galerie Espace: Een zomertentoonstel- ling met werken van Appel. Lucebert, San ders en anderen, 11—17 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van teke ningen en schilderijen van J. Pool, 10—23 uur. In 't Goede Uur": Expositie van werk van Wim Steyn. Dagelijks geopend van 1019 uur. tot 31 juli. FILMS Cinema Palace: „Storm over Perzië", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Blanke lading uit Parijs". 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Die Frühreifen", 18 j.. 14. 16.15. 19 en 21 15 uur. Luxor Theater: „Het veld van eer". 18 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Gas licht". 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: .Even afrekenen, heren", a.l., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur Rox.v Theater: „De koning der Zuidzee". 14 j., 14 30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „In de schaduw van de misdaad", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5