Haarlem telt ruim 1400 alleenwonende bejaarden Voorbereiding werkplan „Elswout" voor de komende vijf jaren Inleiding tot Orgelconcours Concurrenten concerteerden Van k WERFF l Opzichter liet gezin in de steek DE BEURS van gisteren neven aan de redactie Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Officiële opening W oensdagavond Diverse kampioenen aan de start op Haarlem-terrein Samenstelling college B. en W. van Haarlem Vijf wethouderszetels Voetbal in Haarlem-Oost Maria van Regteren Altena overleden ZOEKT U 'N DRUKKER Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse politierechter Scooterberijdster gewond bij aanrijding op de Verspronckweg Programma orgelbespeling van hedenavond Serie inbraken gepleegd Examens Dr. L. M. van Dis houdt afscheidsbijeenkomst Echtpaar bewusteloos door kolendampvergiftiging UIT STAD EN STREEK <3 DINSDAG 8 JULI 1958 Holland festival Ter inleiding van de Haarlemse orgel dagen, die als een internationale gebeur tenis op muzikaal gebied de belangstelling gaande maken, werd maandagavond in de Grote Kerk een concert gegeven door de vier deelnemers aan de improvisatiewed strijd. Deze vier mededingers naar de zo begeerde wisselprijs zijn dit jaar: de Haar lemse organist van de Grote Kerk, Klaas Bolt, Peter Hurford uit St. Albans in En geland, Hans Haselböck uit Wenen en Gott- hard Schneider uit Heidel- berg, die in de plaats van de wegens ziekte zich terug getrokken hebbende Joros- law Vodrazka uit Praag is gekomen. Een talrijk publiek heeft op deze eerste manifes tatie kunnen vaststellen dat er ditkeer vier verschillend geaarde jonge kunstenaars aantreden, die technisch hun man staan, doch qua tempe rament en culturele instel ling ieder een eigen karakter aan hun spel geven. En het merkwaardige is, dat het orgel van Christiaan Milller zich voor hun individuele inzichten leent, althans zo, dat men uit de kleurgeving de artistieke en psychologische eigenschappen van het vier tal kon opmaken. Klaas Bolt opende de rij der bespelingen met een korte Prelude en Fuga van Georg Böhm en met Psalmvariaties van Anthonie van Noordt, die de naar binnen gekeerde aard van de Hollander typeren. Psalm 24, met de kornet in de cantus firmus, was als zodanig bijzonder kenschetsend. Peter Hur ford vergastte ons op Bach's triptiek in C „Toccata, adagio en fuga" en hij deed dit scherp ontledend en uitermate rustig, bo vendien met grote contrasten in de regi stratie. Gotthard Schneider toonde met Praeambulum in d van Heinrich Scheide- mann al direct een voorliefde voor tong werk in de bas tegen mixturen in de dis cant. De Canzona in F van dezelfde com ponist viel op door een bijzonder fraai ge realiseerd middendeel. Met een vijftal korte liedbewerkingen van Ernst Pepping bevestigde de bespeler zijn stijl en klank ideaal, die blijkbaar steunen op de moder ne Duitse barok. Hans Haselböck haalde ons radicaal uit die sfeer met een bewogen vertolking van een Toccata van de Zuid duitser Georg Muffat in gedurfde regi stratie. Hij waagde zelfs een tamelijk zwaar geïntoneerd „jeu de bombardes" als con trast tegen een milde labiaalklank. Met een zeer muzikanteske Passaraglia van Walther Pach toonde hij zijn onbevangen gevoel voor briljante kleur en expansie. Wij hebben deze avond vaardig orgel spel gehoord. Het zegt iets, maar niet alles, betreffende het verloop van de geduchte improvisatiewedstrijd van woensdagavond, want daarbij komt het spontaan scheppen de vermogen in het geding en dit is, om met een oude rederijker te spreken „een const uit gratie". Jos. de Klerk De vier deelnemers aan het orgelcon- i cours en directeur, docenten en deelne mers aan de vierde zomeracademie voor orgel kwamen maandagmiddag in de ka- Advertentie Opgericht 1899 9 Beursbericht no 212 Is verschenen SENEMBAH MIJ. Na enige jaren van onderbreking zal de H.A.V. „Haarlem" woensdagavond op het terrein van de H.F.C. „Haarlem" weer de „In memorlam Hil v. d. Mey wedstrijden" organiseren. Zo direct na de Nederlandse kampioenschappen beloven het ook ditmaal weer zeer interessante wedstrijden te wor den, want diverse atleten, die zondag de nationale titel wisten te veroveren, zullen aan de start verschijnen. Op de 400 m. zal bijvoorbeeld Yska van A.A.C. ongetwijfeld laten zien, dat hij de nationale titel op dit nummer waard is, al zullen de Trekvogel-lopers Verwey en Veltman zeer zeker voor goede tegenstand kunnen zorgen. En dit geldt ook voor de „Haarlem"-atleet Snijders, wiens optreden wij in dit selecte gezelschap met vertrou wen tegemoet zien. Spannend zal de strijd worden op de 800 m. Jansen van A.A.C., kampioen van Nederland op de 1500 m., zal het hier moeten opnemen tegen Heida van de A.V. '23, die afgelopen zondag tweede werd op de 800 m. Op de 100 m. komen drie finalisten van de 100 m. strijd om de nationale titel in Rotterdam aan de start, namelijk Otten, Griek en Hofstede. De laatste werd zondag met een sprong van ruim vijftien meter kampioen hinkstapsprong. Ook hier is dus het strijdelement volop aanwezig. Op de 3000 m. zien we o.m. de Suomi- cracks Oosterman en Meesters staan en verder de oud-kampioen steeple-chase Lam van VIF uit Hilversum. Voor „Haarlem" start hier Prinsen en voor R.K. „Holland" Kortekaas. Op de 110 m. horden lopen de drie beste hordenlopers van Noordholland, namelijk Joachim en Hoogland van „Haarlem" en Van Boven van Zaanland. En ook bij het hoogspringen treffen wij een select gezel schap, namelijk Warmenhoven van A.A.C. van Van Kleef van DOS. Doch er is voor goede Haarlemse tegenstand gezorgd, ge tuige de namen van Van Zijl en Krans. Ook de juniorennummers zijn sterk be zet. Op de 1500 m. start o.a. de jonge „Haarlem" loper Kiewit, die reeds een tijd van 4 min. 14 sec. achter zijn naam heeft staan en op het vèrspringen komen o.m. de springers van de nationale jeugdploeg Steenbergen en Meuwese in actie. Hoewel de strijd bij de dames meer een regionale aangelegenheid is, kan men ook hier goede strijd verwachten met bijvoor beeld op de 100 m. de Atmodes-cracks, de dames Ort en Bouman en op de 80 m. hor den mej. Ploeg van Suomi, mevr. West- Phal-de Jong van Atmodes en mej. Duin van DEM. De wedstrijden, die gedeeltelijk bij kunst licht zullen worden verwerkt, beginnen om acht uur. mer van B. en W. van het Haarlemse stadhuis bijeen voor een officiële ont vangst door het gemeentebestuur. Wet houder D. J. A. Geluk heette de gasten namens het gemeentebestuur en als voor zitter van de commissie tot organisatie van het Internationaal Orgelconcours har telijk welkom. Zich richtend tot Klaas Bolt sprak hij de wens uit, dat deze met succes zijn wisselprijs zal verdedigen. De belangstelling voor de Zomeracademie neemt toe: het aantal deelnemers is se dert vorig jaar gestegen van veertien tot negentien. Onder hen zijn vijf Nederlan ders, vijf Oostenrijkers, twee Zwitsers, twee Amerikanen, twee Westduitsers, een Zweed, een Fransman en een Luxembur ger, zodat spreker voor het eerst reden had zich ook te verheugen over de belang stelling uit het eigen land. Het bijwonen van de academie houdt immers in het ont moeten van bekende figuren op orgelge- bied, die zich bereid hebben verklaard over speciale onderwerpen te doceren. Voorts maakte de heer Geluk gewag van de financiële medewerking van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, van het Anjerfonds, van het gemeentebestuur van Haarlem en van de Nederlandse Christelijke Radiovereni ging. Dr. J. F. Obermayr voerde als direc teur van de Zomeracademie het woord en zette het doel ervan uiteen. Ook hij ver heugde zich over de toeneming van de be langstelling, speciaal van organisten uit Nederland, die nog te dikwijls denken, dat men na afloop van het conservatorium vol doende kennis vergaard heeft. Tijdens de Zomeracademie worden gedachten uitge wisseld, die voor de organisten van grote waarde kunnen zijn. Naar wij vernemen heeft een overleg tussen de diverse Haarlemse raadsfrac ties ertoe geleid, dat de meerderheid van deze fracties van mening is, dat het col lege van B. en VV. uitgebreid dient te wor den tot vijf wethouders. In deze zin zal dan ook over enige tijd een voorstel aan de gemeenteraad gedaan worden. De vijf wethouderszetels zouden als volgt verdeeld worden: twee voor de Partij van de Arbeid, één voor de K.V.P., één voor de V.V.D. en één voor de Prot. Christelijke groep. Over de namen van de kandidaten is in de' fracties nog geen be slissing genomen. De K.V.P. kantte zich tegen dit voorstel omdat deze partij het college uitgebreid wilde zien tot zes wet houders en over twee zetels wilde beschik ken. Onder grote belangstelling speelden maandagavond een elftal van „Haarlem- Oost" en een straatelftal uit het Leidse kwartier een voetbalwedstrijd op het Van Zeggelenplein. De Leidsebuurt won met 5—2. Voor vanavond staat er een wedstrijd tussen „Haarlem-Oost" en een elftal buurt- veteranen op het programma. Deze begint om zeven uur. Woénsdagmiddag om drie uur spelen DSK-aspiranten tegen de jongens van Haarlem-Oost en om zeven uur zal het personeel van twee bedrijven elkaar ont moeten. Wegens de handbaldemonstraties op donderdag op het Van Zeggelenplein wordt niet gevoetbald. De bekende Amsterdamse schilderes Maria Elisabeth van Regteren Altena is in de nacht van zaterdag op zondag over leden. Zij werd in 1868 in Amsterdam ge boren en zou op 28 december negentig jaar geworden zijn. Zij was de oudste van de „Amsterdamse joffers". Maria Elisabeth van Regteren Altena was tweeëntwintig jaar toen ze zich onder de kundige leiding van Geo Poggenbeek op de schilderkunst ging toeleggen. Daar na studeerde ze aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, waar haar leer meester prof. Dake was. Hier maakte ze kennis met Jo Bauer, Lizzy Ansingh en Coba Ritsema, welk viertal later als de „Amsterdamse joffers" bekend werd. Zij heeft zich speciaal toegelegd op het schilderen van stillevens, waarin boeken, bloemen en bijzondere voorwerpen uit het Oosten een voorname plaats innamen. Zij reisde veel en werd al vroeg door de Fran se impressionisten als Manet, Degas en Cézanne geïnspireerd. Vooral door het werk van Chardin werd zij erg geboeid. Haar schilderijen en aquarellen waren herhaaldelijk te zien op exposities van de verenigingen „Arti et Amicitae" in Am sterdam en „Pulchri Studio" in Den Haag. In 1956 werd haar werk met dat van de andere „Amsterdamse joffers" op de ten toonstelling „vrouwen schilderen" in het Arnhemse museum geëxposeerd. Thans is zij vertegenwoordigd op een tentoonstel ling van werk van haar tijdgenoten in Til burg. Op haar tachtigste verjaardag werd Maria Elisabeth van Regteren Altena be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De crematie is vastgesteld op 9 juli in het Crematorium Driehuis-Westerveld en zal in stilte plaatshebben. Sedert 1 mei, de dag waarop het stich tingsbestuur van „Elswout" zich bezig houdt met de nlannen tot exploitatie van het landgoed te Overveen, dat in eigendom is gekomen van de gemeente Bloemendaal en het rijk, ziin enkele vorderingen ge maakt. Aan Staatsbosbeheer, waarvan de natuurbeschermingsconsulent ir. C. N. A. de Voogd van de afdeling Natuurbescher ming en Landschap uit Utrecht zitting in het bestuur heeft, is gevraagd een werk plan voor de komende vier tot vijf jaar op te maken. Een begroting moet daai'bij worden samengesteld en aan de gemeente Bloemendaal worden voorgelegd. Na goed keuring zal het werkplan uitgevoerd kun nen worden. Het dagel'iks onderhoud van de buiten plaats gaat op dezelfde wijze voort, zoals het vroeger was. Het personeel, reeds bij de Erven Van Vliet werkzaam, is in dienst van het stichtingsbestuur getreden. Dit be treft ook het rsoneel van de boerderij, waar de heer Warnink is blijven wonen en het verdere personeel werkzaam is. De melkverkoop van deze boerderij blijft nor maal doorgaan in Haarlem en omgeving via een Haarlemse melkinrichting. Het ligt in de bedoeling van het stich tingsbestuur om voor de komende herfst, maar ook beslist niet eerder, een regeling te treffen om de natuurliefhebbers in de gelegenheid te stellen een bc ;oek te bren gen aan Elswout. Men wil aan de Bloe- Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Haarlem, 7 juli 1958 BEVALLEN van een zoon, 5 juli: J. M. Jong—Van Schie; E. Duijndam—Taran; H. H. van der KolkKoehorst; A. M. Picavet Oud. 6 juli: J. JansenLeijenaar; B. J. Spreij—Doolaard. 7 juli: C. M. J. Besten- breur—Witteman; M. A. Raar—Goes; G. M ZondervanVan der Meer. BEVALLEN van een dochter, 5 juli: J. van Schaik—Dielessen. 6 juli: M. A. van Troost—Brits. 7 juli: E. O. Bruijn— Blahyj; J." W. M. van Tienhoven. OVERLEDEN, 6 juli: J. M. Hulscher Tolhuijsen, 92 j., Voltastraat; K. W. Oos terlingHurks, 77 j., Kampersingel; H. Abma, 86 j., Ie Hoogerwoerddwarsstraat. GEHUWD, 5 juli: L. J. de Nijs en H. C. de Groot; J. Schoenmakear en A. Klein; P. J. C. Kuiper en C. M. H. Lapré; P. F. Tig- geler en F. Oltmans; J. A. Walters en S. L. M Vrolijk; 7 juli: J. Stiemer en M. C. Dekker. Een foto van een jaaubeeld dat bij de kettingbrug staat. mendalers de voorkeur geven en door middel van uitnodigingen de drie buurtverenigingen in het najaar een ge zamenlijke .wandeling door „Elswout" la ten maken. Voor die tijd heeft niemand toegang op de terreinen van het landgoed. De toegangsprijs van de wandelkaarten moet nog worden vastgesteld. De foto stelt een jachtboek! voor, dat van Franse origine is en betrekking heeft op de hertenjacht, welke dieren eerst met behulp van honden werden opgejaagd al vorens ze te schieten. Dit fraaie beeldje heeft eerst op „Duinlust" gestaan, maar toen dit buiten door CIOS in gebruik werd genomen, was er geen aanleiding meer het daar te laten taan en werd het naar „Els wout" teruggebraeht. Het heeft nu een plaats gekregen vlak bij de kettingbrug. De politierechter mr. N. Smits, veroor deelde maandag een 35-jarige bouwkun dig opzichter uit Maastricht tot twee maanden gevangenisstraf wegens het op zettelijk in hulpeloze toestand achterlaten van zijn vrouw en kind. Als getuige kwam de vrouw vertellen, dat haar echtgenoot na de uitspraak van de scheiding van tafel en bed geweigerd had alimentatie te betalen. Eenmaal had zij 100 ontvangen en later was er op een deel van het salaris van de man beslag gelegd, doch bij deze bedragen was het gebleven. De vrouw kreeg thans f 39,50 per week van Sociale Zaken. Het was haar onmogelijk te gaan werken, daar zij haar kind, dat zeer nerveus is, niet alleen kan laten. Van de Sociale Raad in Maastricht was een bijzonder slecht rapport over verdach te binnengekomen. Dit vermeldde onder meer, dat hij niet bereid was zijn vrouw te onderhouden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman acht te het tijdens de zitting zeer kwalijk van verdachte, dat hij de vrouw nog had wil len chanteren: „Eerst algehele echtschei ding en pas dan wil ik betalen." De raadsman, mr. P. J. Prinsen Geer- ligs, voerde aan, dat zijn cliënt ernstig poogde weer aan de slag te komen en toonde enkele brieven als antwoord op zijn sollicitaties. Ook het laatste woord van verdachte: „Ik heb niets gedaan in de zin van: Ik wil niet of ik kan niet," mocht hem niet baten. De rechter was on verbiddelijk: twee maanden. Kijkdag. Zaterdag is er van 9 tot 16 uur in het politiebureau aan de Smede- straat in Haarlem gelegenheid om onbe heerd aangetroffen fietsen te bezichtigen. Omstreeks negen uur vanmorgen heeft zich een aanrijding voorgedaan op de Ver spronckweg in Haarlem toen een achtjarig wielrijdertje, die in oostelijke richting reed bij de Santpoorterstraat linksaf wilde slaan. Hij lette niet op het achteropko mend verkeer en werd aangereden door ■en scooter, die bestuurd werd door een dertigjarige vrouwelijke kantoorbediende. Er ontstond een -botsing waarbij de scoo- vSrbèrijdster een sleutelbeen brak. Het jongetje werd niet gewond, maar zijn fiets werd beschadigd. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem van hedenavond van acht tot negen uur door Albert de Klerk luidt: 1. a. Canzona, Filip de Monte; b. Trio, Jacob Obrecht; 2. 5 Ver- setten over „Salve Regina": a. Salve, b. Ad te clamamus, c. Eia ergo, d. O clemens, e. pro fine, Pieter Cornet; 3. Chromatische Fantasia, Jan Pietersz. Sweelinck; 4. Drie variaties over Psalm 24, Anthonie van Noordt; 5. Dialogo, Anthon van der Horst; 6. Praeludium et Fuga super: „Te Deum Iaudamus", Louis Toebosch. ,*A tl v v ft» a-» De politie in Zandvoort heeft een 27- jarige en een 24-jarige Amsterdammer we gens diefstallen aangehouden. De eerste heeft bekend uit een op de boulevard in Zandvoort geparkeerd staande auto een pantalon te hebben gestolen, in welk kle dingstuk zich een portemonnaie en een portefeuille met honderdtien Duitse Mar ken bevonden. Beiden zouden zij voorts een fles drank uit een bestelauto hebben weggenomen. De jongste van de twee zou voorts geld hebben gestolen uit een win kel in Bloemendaal. De twee mannen zou den verder vier .liefstallen in Amster dam, twee in Utrecht en een diefstal in Arnhem hebben gepleegd. Zij zullen voor de officier van Justitie in Haarlem wor den geleid. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen Germaanse letteren: J. Swank, Leerdam, W. J. Krüll, Heerlen; doctoraal examen rechtsgeleerd heid: mej. L. Pieters, Utrecht, mej. D. A. M. Adema, Hilversum, A. Vaandrager Slikkerveer, J. M. Jonkman, Scheveningen; doctoraal examen Spaanse letteren: C. Hazewinkel, Rotterdam: doc toraal examen geneeskunde: J. B. Bickei, Jutfaas, mej. J. A. Boom en J. E. Booy, Utrecht, mej. C. Broere, Gouda. J. A. Hoekstra, Maarssen, C. J. M. de Jong Loon op Zand, A. A. M. J. de Kroon, Breda, M. A. v. d. Perk. Rotterdam, H. M. Schin- delman. Utrecht. P. A. A. Veeger. Breda, J. M. T. Zwart, Utrecht; doctoraal examen Nederlandse letteren: C. R. Boon, Hilversum; semi-arts exa men; A. Bartelink, Heerenveen, K. v. Drumpt, Utrecht, mevr. A. C. Koppert-Van Huussen. Zui len. W. A. A. A. van Os. Rotterdam;, tandarts examen: A. Gorter. Beilen, R. van Linschoten, Rotterdam. G. J. Nuijs. Velp. S. Valkenburg, Scherpenzeel. B. van Wijk, Adphen aan de Rijn; artsexamen: W. Blokland, H. O. Lobel en R. Smulders, Utrecht, mej. J. W. Verburg. Rijswijk, J. H. J. Woltman. Utrecht. Aan het R.K. Lyceum .Sancta Maria" te Haar lem is aan de afdeling gymnasium alsnog ge slaagd na verlengd examen voor diploma A: M. Douvves te Heemstede. Het examen is geëindigd. Van de 12 kandidaten slaagden er 10. Voor het examen Middelbare Meisjesschool slaagden de dames: T. Arents, G. Beyersbergen, H. Bischot. A. Boersma. J. Bottelier, R. v. d. Bronk, R, Degenhart. M. Dümpel, T. v. d. Eng, A. M. Frijters, L. Hart, L. Ilin, R. Juffermans, P. v. Kemenade, H. Klein, R. Nouwens M. Oude- jans, J. Poncin, A. v. Schie. M. v. Stekelenburg, K. v. Stiphout, D. Vehme.ver. T. Zoon, G. Brant- jes, T. Buschman, M. v. Geest, T. Goemans, W. Keerkens Thijssen. E. v. Heyningen, P. v. 't Hof, M. Koers, T. Kuttschrütter, R. Kuyken. M. Ley- deckers, I. de Meulder, G. Postma, E. Randag, E Schor, T. Schulte, T. Teekens, M. Verhoeven, J. de Vilder. C. Voets, M. Zumpolle. H. Stranger. Afgewezen 5 kandidaten; één heeft zich terug getrokken. Eindhoven. Propaedeutisch examen werktuig kundig ingenieur: J. G. Baggen, J. H. M. Bar- wegen, Heerlen, K. J. Brinkman. Leeuwarden, H. L. M. van Duyse, Clinge, R. M. Eercnstein, M. A. Engels. P. Gunter, Th. G. Gijsbes. W. H. M. van den Heuvel, H. P. Schüssel, Sie Tjwan Khing, J. M. Smit en G. W. M. Smits, allen Eindhoven. J. H. R. M. Eist, Maasniel, W. K. Gorter Leeuwar den. D. Grootjans, Meerveldhoven. P J. M. Knook. Roermond. G. R. W. K.vmmell, Waalre. J. H. Leemreis, Haaksbergen, P. H. M. Leyen- deckers. Weert, H. M. J. Reijnen, Meerlo en B. H. v. d. Wijngaert. Maastricht. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde (II): mej. M. H. van Glinsteren, Wasenaar, mej. H. M. Kruidenier, Den Haag, N. D. Bessem, Leiden, H. P. Dlsch, Rotterdam, J. L. J. Gaillard, Oegstgeest, L. Goodkin (V.S.), F. Hirschmann, Den Haag. J. W. van Holten, Rotter dam, F. Houdé, Den Haag, J. P. Kruithof. Rot terdam, R. E. Nikkels, Dordrecht, D. J. A. van Oppen Den Haag, Tjan Tik Tjiang, Oegstgeest, J. J. Schipperheijn, Den Haag, Y. L. Stelma, Bloe mendaal, D. M. v. d. Veldt, Den Haag en S. A. G. J. Witteveen. Lisse: semi-artsexamen: R. K. J. Koumans. Lochem, R. Oltmans, Den Haag en L. W. Schuithof, Wassenaar: artsexamen: J. E. Bek kering, Leiden, A. M. J. J. de Groot, Den Haag, Th. N. A. van Tooren, Haarlem, H. A. Verbeek, Scheveningen; doctoraal examen Nederlands recht: mej. J. L. L. Keuzenkamp. Heemstede, G. J. du Marchie Sarvaes, Vlaardingen, M. A. van Peski, Rotterdam, C. H. Goekoop. Aerdenhout, H. F. Heerkens Thijssen, Bloemendaal, W. A. J. M. de Nerée tot Babberich. Vught en J. Ligthart, Rotterdam. De conrector van het Coornhertlyceum en de voorzitter van de oudervereniging van het lyceum hebben een afscheidsbij eenkomst voorbereid voor de rector van het Coornhertlyceum te Haarlem, dr. L. M. van Dis, die met ingang van 1 septem ber benoemd is tot inspecteur van het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs. De bijeenkomst, die bepaald is op vrijdagmiddag 11 juli om twee uur in het Concertgebouw te Haarlem, is toeganke lijk voor allen die bij de school betrokken zijn of geweest zijn, de ouders en verdere belangstellenden. In de Bloemfonteinstraat 14 te Haar lem heeft zich maandag een geval van ko lendampvergiftiging voorgedaan. Een 31- jarige kapper ontdekte namelijk des mid dags om één uur, dat zijn ouders, die bene den hem wonen bewusteloos op bed la gen. Een onderzoek wees uit, dat zij buiten kennis geraakt waren door kolendampver giftiging. Het echtpaar werd in bewustelo ze toestand naar het Grote Gasthuis ge bracht. Vanmorgen was hun toestand re delijk. Nieuws in het kort Jubileum. De heer N. Hoster, Midden weg 13 te Haarlem, administratief ambte naar bij Van Gend en Loos, hoopt maandag 14 juli zijn zilveren jubileum te vieren. Des middags houdt hij thuis receptie. Waarnemend Commissaris der Ko ningin. Mr. H. Westermann, die woensdag gekozen is tot lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, is aangewezen op te treden als waarnemend Commissaris der Koningin bij afwezigheid van de Commis saris der Koningin. Om duizend mark. De Haarlemse po litie heeft de twee mannen opgespoord, die enkele dagen geleden een biljet van dui zend mark aan een paar jongetjes gegeven hadden om dit te wisselen. Het geheel blijkt een min of meer mislukte grap te zijn, want het biljet was van 21 april 1910 en was door een van de mannen tussen wat oud papier gevonden. Afscheidsavond. Donderdagavond 10 juli wordt in de gymnastiekzaal van de Juliana van Stolbergschool aan de Slacht huisstraat in Haarlem-Oost een afscheids bijeenkomst gehouden voor leerlingen van de zesde klas. Deze bieden het personeel, ouders en genodigden een programma aan, bestaande uit ballet en declamatie. Blijkens een onderzoek, dat de gemeen telijke commissie voor de bejaardenzorg heeft ingesteld, telt Haarlem 1428 alleen wonende bejaarden. Om te voorkomen dat deze mensen vereenzamen werd met par ticuliere en kerkelijke organisaties con tact opgenomen voor het afleggen van be zoeken aan deze bejaarden. Van ruim hon derd ouden van dagen werd vastgesteld, dat geen behoefte bestond aan vriend schappelijke bezoeken. De overige der tienhonderd personen zullen geregeld wor den bezocht. Aldus kan men lezen in het jaarverslag van de gemeentelijke Com missie voor de bejaardenzorg over 1957. In het verslagjaar werden de resultaten bekendgemaakt van de enquête, die is in gesteld naar de levensomstandigheden van de bejaarden. Over de vrije tijdsbe steding van de bejaarden wordt in het jaarverslag opgemerkt, dat de zelfstan dig wonende ouden van dagen hun vrije tijd over het algemeen voldoende kunnen vullen. Anders is het gesteld met de man nelijke tehuisbewoners. Het is moeilijk hen tot activiteit te brengen. Zij worden ingeschakeld bij lichte vrijwillige corvee diensten. Voorts worden zij opgewerkt een liefhebberij te kiezen. Het gaat hier voor namelijk om die bejaarden, die dertig of veertig jaar geleden door de lange arbeids tijden en de lage inkomens niet in de gele genheid waren zich voor te bereiden op de tijd, waarin meer vrije uren beschik baar zouden komen. Zowel bij bejaarden als bij werknemers in de leeftijd tussen 60 en 65 jaar, werk zaam in twee grote Haarlemse bedrijven, werd een onderzoek ingesteld naar de vraag, of men na-pensionering in een min of meer beschutte omgeving en met een kortere werktijd wil blijven doorwerken. Verreweg de meeste bejaarden zowel als AMSTERDAM Terwijl de markt de koersen van New York moest missen wegens het lange week einde aldaar, ging de belangstelling in de eerste-plaats uit naar certificaten Deli en zelfs naar een aantal fondsen met Indone sische belangen. Deli opende drie gulden hoger op 127.50 en trok aan tot 128.50. Er werd een levendige handel in gedreven en ook in Senembah was de belangstelling weer groot. Deze was eveneens vast ge stemd op 94'/2, maar ook HVA, die de laat ste tijd ten achter is gebleven, was goed gestemd en liep op tot 105. Hierin was de handel echter gering, maar niettemin viel het op dat de gehele markt vriendelijk gestemd was en dat de ondertoon goed was. Nergens evenwel, behalve in Deli, kwam de handel tot uitgebreidheid. Dit was ook niet het geval voor de scheepvaartaandelen, die evenwel over de gehele linie gunstig gedisponeerd .waren. Vooral trok de aan dacht de drie percent hogere koers van de Maatschappij Nederland. Voorts waren Scheepvaart Unie hoger gewaardeerd, evenals Van Nievelt Goudriaan. KPM was goed prijshoudend. De internationale sector van de markt verkeerde in afwachting van de openings koersen van New York. Het gevolg was dat de hoek van Kon. Olie vrijwel de gehele middag een verlaten aanblik had. In KLM werd slechts een adviesprijs vernomen van 106.50. Unilever bewoog zich rondom de 360, na in de ochtendbeurs hoger genoteerd te hebben. Philips lag vlak tegen de drie maal parikoers aan en AKU kwam juist boven de tweemaal parikoers uit. Hoezeer Deli de markt beheerst blijkt wei uit de omzetten van vrijdag toen op een totale aandelenomzet van 2.380.000, Deli 560.000 voor zijn rekening nam. De Nederlandse staatsfondsen waren prijs houdend en iets beter voor de staffellening. Gisteren was de inschrijving op de 5 per cent lening a pari van de Export-Finan ciering-Maatschappij. De meningen over het resultaat \varen verdeeld, maar per saldo overheerste de indruk dat de lening er wel in zal gaan. Prolongatie 3V» percent. (ANP.) NEW YORK Het koersniveau bereikte een nieuwe hoogte voor 1958 op de achtste achtereen volgend stijgende beursdag. De gemiddelde winst bleef voor het grootste deel van de lijst beneden een dollar. Enkele in speciale positie verkerende fondsen en enkele bui ten de gemiddeldengroepen stegen twee of drie dollar. Reichhold Chemical steeg bijna 3 dollar maar brokkelde tegen beurseinde fractio- neel af. Du Pont de Nemours en Allied Chemicals stegen ongeveer een dollar. Ford beïnvloedde de autofondsen met een winst van bijna een dollar. Youngstown was fractioneel hoger. Shell steeg 2 dollar. Het industriegemiddelde kwam van 480,17 op 481,85; dat voor spoorwegen van 119.42 op 119,52 en dat voor openbare nuts bedrijven van 79,57 op 79.70. De omzet daalde van 2.630.000 tot 2.510.000 aandelen. Van de 1192 verhandelde fondsen sloten er 541 hoger en 385 lager. (UPI). de nog niet gepensioneerde werknemers willen na pensionering niet meer werken. Vreest men ria pensionering onvoldoen de inkomsten, dan is men eventueel be reid met het werk door te gaan, daartoe door de financiële nood gedwongen. De ondervraagde bejaarden bleken niet be zorgd, hun vrije tijd onvoldoende te kun nen vullen. In Haarlem zijn zestien sociëteiten voor bejaarden. Per week bezoeken ongeveer vierhonderd ouden van dagen de socië teiten. '"Sommige van hen bezoeken enke le sociëteiten. Een proef is genomen om buiten het sociëteitswerk met cursuswerk te beginnen. Het is namelijk niet mogelijk om tijdens de sociëteitsmiddagen regel matig inleidingen te doen houden, daar de bejaarden moeilijk een gedeelte van hun kostbare kaartmiddag voor het luisteren naar een inleiding of het volgen van een cursus willen afstaan. Tienduizend waaltijden De uitzending van warme maaltijden voorziet in een dringende behoefte, aldus het jaarverslag. In 1957 werden 9835 maal tijden uitgezonden. Veel medewerking werd ondervonden van autobezitters, help sters enz., die er voor zorgden dat de maal tijden tijdig op de plaats van bestemming kwamen, de etensketels weer ophaalden en schoonmaakten. De commissie stelt tenslotte als haar mening, dat meer mogelijkheden moeten worden geschapen om de bejaarden thuis te verzorgen. Het aantal bejaarden, die gezinshulp nodig hebben, stijgt voortdu rend. Mede door het grote verloop onder de gezinshulpen kan aan de groeiende vraag om hulp niet worden voldaan. Met het oog óp de fiscale gevolgen zijn gehuw de vrouwen over het algemeen niet bereid bij bejaarden te werken. Een door de commissie aan B. en W. van Haarlem over deze kwestie uitge bracht advies heeft ertoe geleid, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zich tot de minister van Maatschappe lijk Werk heeft gewend met het verzoek de inschakeling van de gehuwde vrouwen bij de gezinshulp aan bejaarden te bevorderen door er bij de minister van Financiën op aan te dringen in deze gevallen de zgn. hardheidsclausule bij de belastingheffing voor de gehuwde werkende vrouw toe te passen. (Verkort weergegeven) De Randweg. In antwoord op een ingezonden brief van een „gedupeerde be woner van de Lorentzkade" zou ik als mijn mening willen geven, dat wij ons moeten realiseren niet meer in de tijd van paard en wagen te leven. Als het ver keer uit de binnenstad moet zoals u schrijft waar wilt u het dan latén rij den? Dat oudere mensen hoofdpijn heb ben, zal wel niet anders zijn wanneer ze elders wonen. Ik voor mij, die zich kan verplaatsen in de eisen van deze tijd, heb geen hinder van het verkeer. Wij vinden het alleen maar erg gezellig bij ons aan de westelijke randweg. EEN NIET-GEDUPEERDE BEWONER. 3-3%°/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.PhilipsGloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers. Slotkoers gisteren 90% 94% 199/2 304'% 18016 304 180 260 299% 158% 360% 187 721 ƒ172.70 187 70% f 107.— 138 139% 125% 130% 229% 106 127.80 225% 85 169% 189 170 47% 42%s 65% 40 76% 24% Heden 13.45 uur 903/i. 94 197% 305 181 304 182 260 298 158% 359 186 722 f 172.60 190 75% 107 139 140 126 130 230 113 126 226 86 169% 189. 170 46% ex 42 65% 40% 76% 24% d

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7