Noodwachtplicht op komst voor Bescherming Bevolking Julia Rajk zou zijn terechtgesteld HET WEER Politiek touwtrekken te Stresa om Nederlandse kaasprijzen J. J. VAN KOOTEN Omschakeling op kernenergie in Nederland voorzichtig begonnen Een dode bij botsing van zweefvliegtuigen Schravendijk koffers-tassen-lederwaren Dienstplichtigen tussen 26 en 40 jaar kunnen worden opgeroepen Bertrand Russell uit Vredesraad Transfer van Garuda aan KLM geweigerd Levering op 3 maanden zonder rente en kosten Jongen verdronken in vijver van Kennemerduinen i&ee MORRIS before t/oc/fat// Het woord is aan... Landingsgeld Schiphol wordt met 35 pet. verhoogd Nagy's dood wekte weerzin tegen dit „vredesstreven" Proefreactors te PettenDelft en Arnhem WELK WEER I KRIJGEN WE ZONDAG? Aanhoudend warm Kamerlid vraagt: Waarom is het tarief van de telefoondienst verhoogd? 72e JAARGANG No 305 DONDERDAG 10 JULI 1958 303e JAARGANG No 153 érote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT TT "1 H 11 "0 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 'V» I I 1 I ^NT Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I i f j| J J g I SW'Wi» 1 JÉ ÉT J |T 1 W J |F J J J Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 A ctta JL JL wBm A JasS^ A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijkg OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De besprekingen tussen de Nederlandse en Duitse delegaties over de kaasprijs blijken thans vlotter te verlopen, dan aan vankelijk het geval was. Aan deze onder- hindelingen, die plaatsvinden onder lei ding van een neutraal voorzitter nemen onder anderen deel de Duitse minister van Landbouw Liibke. de Nederlandse minister van Landbouw, dr. ir. Vondeling, en de directeur-generaal voor de voedselvoorzie ning, ir. J. A. P. Franke. Van de zijde van de Duitse landbouw werd reeds lang op deliberalisatie van de kaas aangedrongen, teneinde zich te ont doen van de Nederlandse concurrentie. De Duitse minister van Economische Zaken had zich hiertegen evenwel steeds verzet, omdat hij vreesde dat dit een precedent zou scheppen en gevolgen zou hebben op het gebied van de industrie. Boven het zweefvliegcentrum Teriet bij Arnhem zijn op 1200 meter hoogte twee zweefvliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Een der toestellen stortte neer, waarbij de bestuurder om 't leven kwam. Het ongeluk gebeurde tijdens het jaar lijkse kamp van de Amsterdamse Club vcor Zweefvliegtuigen.. Een Slingsby „Skylark II" prestatie zweefvliegtuig, bestuurd door de penning meester van de club, de heer M. de Leeuw, kwam op circa 1200 meter hoogte in aan raking met een Slingsby „Prefect" over gangstrainer, bestuurd door de heer Tj. Hoekstra, eveneens lid van de A.C.V.Z. Het toestel van de heer De Leeuw verloor daarbij één der vleugeluiteinden en ge raakte in een vrille. Hoewel de bestuurder het stuurhutdak nog wist af te werpen, heeft hij zich niet meer tijdig met zijn valscherm kunnen redden. Zijn „Skylark" stortte neer in een heideveld achter het tussen Arnhem en Teriet gelegen kam peerterrein „Boshuizen" en werd geheel vernield. De heer De Leeuw kwam hierbij om het leven. De heer Hoekstra wist op Teriet te landen, hoewel zijn toestel bij de botsing 1 icht beschadigd was. De heer Max de Leeuw was 50 jaar en directeur van een Amsterdamse leder- warenfabriek. Hij was een ervaren zweef vlieger en in het bezit van een vliegbrevet voor motorvliegtuigen, van 't zweefbrevet C en van het zweefvliegbewijs. Ook de heer Tj. Hoekstra (29) is een ge oefend zweefvlieger en in het bezit van het zweefvliegbrevet C. Hij is vliegtuig- bouwkundige en werkzaam bij het Natio naal Luchtvaart Laboratorium te Am sterdam. In deze houding werd hij tot nu toe ge steund door bondskanselier Adenauer om zuiver politieke redenen. Nu de meeste verkiezingen in Nordrhein-Westfalen zijn gewonnen doet zich in Beieren, waar de volgende verkiezingen worden gehouden, juist de omgekeerde politieke situatie voor. Hier wonen namelijk niet vooral kaasver bruikers maar juist kaasboeren en het is dus niet bevreemdend, dat minister Lübke van Adenauer de vrije hand heeft gekregen en thans zo sterk bij Nederland aandringt op een verhoging van de kaasprijs bij in voer in Duitsland, op een concurrentiever- zwakking dus. Van Nederlandse zijde staat men intus sen op het standpunt, dat dit een zaak is waarbij ook Denemarken betrokken moet worden, omdat de Deense kaasprijs 40 pfennig per kilogram lager ligt dan de Nederlandse. De Duitsers brengen hier tegen in het midden, dat dit formeel wel zo is, maar feitelijk niet opgaat daar de Duit sers de voorkeur aan de Nederlandse kaas geven. Intussen gelooft men niet, dat een be slissing over deze kaaskwestie in Stresa zal worden genomen; zelfs indien men tot een resultaat komt zullen de delegaties de zaak eerst thuis moeten bespreken, daar deze problemen de algemene politiek raken. DJAKARTA (ANP) Het linkse dag blad „Sin Po" in Djakarta heeft donderdag gemeld, dat aan de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda Indonesian Air ways een vergunning is geweigerd om een bedrag van 5 miljoen gulden Nederlands courant over te maken aan de K.L.M. De Garuda had een vergunning tot transfer van dit bedrag aangevraagd, ter betaling van K.L.M.-experts, die tot aan februari van dit jaar bjj de G.I.A. werkzaam waren geweest. Advertentie SOLEX een begrip van veiligheid v.a. f 349.50 Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote-Houtstraat 140 - Tel. 12349 Woensdagmiddag om vier uur is een achtjarig jongetje, Albert G. uit Bergen op Zoom, die tydelyk in het r.-k. kindertehuis in Haarlem verbleef, bij het spelen in een vyver in de Kennemerduinen verdronken. De politie vermoedt, dat er in deze speel vijver tegenover de Haarlemse waterlei ding een bron is ontstaan en men is er dan ook toe overgegaan de plaats waar het ongeluk gebeurde af te palen. Over enige'tijd zal men de vijver leeg pompen om te onderzoeken welke de juiste toedracht van het ongeval is geweest. Men deelt tenslotte mee, dat er op het ogenblik verder geen enkel gevaar meer voor de badende kinderen bestaat. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 Sedert 1882 het adres voor Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 SUèDE JASJES IN KLEUREN Sir Philip Gibbs Het is beter te geven dan te lenen, en het kost ongeveer hetzelfde. Oostduit se troepen paraderen voor de Russische premier en partijsecretaris Nikita Kroesjtjev, bij diens aankomst in Oost-Berlijn, waar hij het vijfdaagse congres van de socialistische eenheids partij bijwoont. Kroesjtsjev slaat het défilé op een eretribune gade. De reeds aangekondigde verhoging van de landingsgelden voor Schiphol zal op 1 augustus ingaan. De landingsgelden wor den met 35 pet. en de vergoedingen voor het gebruik der baan- en naderingsverlich ting met 25 pet verhoogd. De directie der n.v. Luchthaven Schiphol verklaart dat ook na deze verhoging de landingstarieven op Schiphol nog de laagste zijn van die der voornaamste luchthavens in West-Europa. Over de invoering van een gewijzigde vergoedingsregeling voor het gebruik van de aankomst- en vertrekhallen en andere algemene ruimten in het stationsgebouw is nog geen beslissing genomen. De regering heeft besloten voor een deel van de organisatie Bescherming Bevolking de noodwachtplicht in te voeren. Militaire dienstplichtigen van 26 jaar en ouder kunnen voor het eerst in het begin van het volgend jaar worden opgeroepen en ingelijfd bij een onderdeel van de lokale B.B.-organisatie. Door deze inlijving zullen zij buitengewoon dienstplichtig worden en derhalve geen militaire oorlogs bestemming meer toegewezen krijgen. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, medegedeeld. De minister acht het beginsel van de vrijwilligheid, dat tot dusverre voor de B.B. wordt toegepast, „een hoog goed". Hij hoopt dan ook, dat de vrijwillige B.B.'ers de organisatie niet zullen verlaten. Maar na vijf jaar propaganda is de B.B.-organisatie nog steeds niet op de vereiste graad van paraat heid, aldus de minister, voornamelijk door gebrek aan personeel voor verschillende onderdelen. Om die paraatheid te kunnen bereiken moet thans wel de noodwacht plicht worden ingevoerd. Er zijn thans in ons land rond 160.000 vrijwilligers in de B.B. Dat zijn er volgens 'het organisatieschema ongeveer 61.000 te weinig. Bovendien verschijnen niet alle B.B.'ers regelmatig op de oefenavonden. Met name geldt dit voor de zogenaamde operationele diensten in de B.B.-organisa- tie, zoals de brandweer, de opruim-en red dingsdienst, de geneeskundige dienst, de verbindings- de verkennings- en de com mandodiensten. De blokploegen konden wel nagenoeg voltallig worden geformeerd op basis van vrijwilligheid, in hoofdzaak omdat deze in de eigen buurt optreden en omdat de opleidingstermijn er voor korter kan zijn dan voor de meer gespecialiseer de diensten. Voor de personeelsvoorziening van de operationale diensten grijpt de regering dus nu naar de mogelijkheid, welke haar is gegeven krachtens de Wet op de Nood- wachten. In die gemeente, waar zulks no dig is en dat zullen voornamelijk de gro tere zijn zullen de dienstplichtigen van 26 jaar en ouder worden opgeroepen voor de noodwachtplicht, welke duurt tot de veertigste verjaardag en voor militairen, die in Indonesië dienst hebben gedaan, tot hun vijfendertigste jaar. De regering koos deze categorie uit, om dat deze een militaire vorming achter de rug heeft en derhalve gewend is aan disci pline en optreden in groepsverband. Het zal aan de burgemeesters worden overgelaten noodwachtplichtigen op te roepen voor dienst bij de noodwacht. Met de inschrijving zal reeds dit najaar wor den begonnen. Het is pas mogelijk tot op- LONDEN (UPI) Bertrand Russell, de bekende Engelse filosoof, heeft mee gedeeld, dat hij alle banden met de We- reldvredesraad verbroken heeft. roeping over te gaan, nadat de Kroon op voordracht van de minister-president heeft besloten, dat de artikelen 80 tot 86 van de Wet op de Noodwachten zullen wor den toegepast, welk besluit, dat waar schijnlijk nog dit jaar zal worden afge kondigd, dan nog bij de wet dient te wor den bekrachtigd. Enkele uren per week De dienst van de noodwachtplichtigen zal in vredestijd uitsluitend bestaan uit het volgen van de opleiding en deelneming aan oefeningen. Opleiding en oefeningen zullen in het algemeen niet meer dan enke le uren per week vergen in de vrije tijd van de noodwachtplichtige. Per oplei- dings- of oefenmiddag of- avond zal de ook voor vrijwilligers geldende vergoe ding van 1 worden toegekend. Ook voor eventuele inkomstenderving zal een ver goeding kunnen worden gegeven. De oplei dingsduur wordt geschat op circa 150 uur, verdeeld over zestig oefenmiddagen of- avonden. Deze invoering van de noodwachtplicht heft de vrijwilligheid in de B.B -organisa tie niet op. Ook in de overheidsdiensten met noodwachtplichtigen blijft plaats voor vrijwilligers, mits zij de oefeningen en cursussen trouw bijwonen. De blok- en wijkploegen zullen uitslui tend met vrijwilligers werken. Minister Struycken is niet bevreesd voor de mogelijkheid, dat eventuele toekomsti ge noodwachtplichtigen in de komende maanden „in de vrijwilligheid zullen vluchten" door zich snel aan te melden bij de B.B.-diensten. „Het zal zo'n vaart niet lopen", meent hij, „Als zij als vrijwilli gers regelmatig opkomen heb ik er trou wens niets op tegen". In een verslag van de Euratoom-com- missie aan het Europese parlement, dat woensdagavond is gepubliceerd, wordt ge zegd dat er in de Iedenlanden van de Eura- toom zeven atoomcentrales ontworpen of in aanbouw zijn. De achtste, die gevestigd is in Marcoule (Frankrijk) is voltooid, maar heeft nog steeds een experimenteel karakter. In het rapport wordt voorts op gemerkt dat er zeven reactors voor on derzoek zijn gebouwd. Er zijn er nog acht tien ontworpen of in aanbouw. Het rap port richt zich tegen de „verkeerde con clusie dat er maar weinig tot stand is ge komen en dat alles nog gedaan moet worden om te komen tot resultaten op gro te schaal op kerngebied". Hoewel men zich moet hoeden voor overdreven optimisme, kan de commissie haar vertrouwen in de Europese kernindustrie handhaven, aldus het rapport. Van de zeven energiereactors die in aan bouw zijn, komen er vier in Frankrijk, twee in Italië, en een in België. Van de in aanbouw zijnde of voorgenomen proef reactors komen er drie in Nederland, ne gen in Frankrijk, zeven in West-Duitsland, vier in Italië en twee in België. In het rapport wordt gezegd dat de tota le capaciteit van de acht energiereactors die zijn gebouwd, nog gebouwd worden en gebouwd zullen worden in de zes aan gesloten landen, ongeveer 660 megawatt bedraagt. In 1965 zal het maximum-ver- mogen tot opwekking van energie in de gemeenschap 3.500 tot 4.000 megawatt be dragen. Wat betreft de kosten van de op wekking van energie wordt in het rapport opgemerkt, dat onder bepaalde omstan digheden nucleaire energie reeds kan con curreren met door conventionele midde len verwekte elektriciteit. BELGRADO (AFP). - In de Joegoslavi sche hoofdstad gaat het gerucht dat mevr. Julia Rajk, de weduwe van de in 1949 als „Joegoslavische agent" opgehangen Lazlo Rajk, in Boedapest is terechtgesteld, samen met enkele andere Hongaren die bij de opstand betrokken waren. Onder deze anderen zouen zich Sandor Haraszti, een journalist, Gabor Tanczos, secretaris-generaal van de bekende „Pe toef i-kring" en andere journalisten bevin den. Mevrouw Rajk werd in 1949, gelijk met haar man, die later is terechtgesteld, ge vangen genomen. In 1954 werd zij gereha biliteerd. Zij werkte toen op de gemeente bibliotheek in Boedapest. In 1956 eiste zij posthuum rechtsherstel voor haar echtge noot. Zij slaagde en op 6 oktober 1956 kreeg Rajk alsnog een staatsbegrafenis. Mevrouw Rajk nam geen deel aan de opstand, die spoedig daarna uitbrak. Toen de Russen op 4 november ingrepen, vluchtte zij naar de Joegoslavische ambassade. Sandor Haraszti werd in 1951, samen met de huidige premier, Kadar, gearres teerd wegens „titoisme". In 1954 werd hij vrijgelaten en gerehabiliteerd. Ook hij vluchtte na het ingrijpen van de Russen met Nagy naar de Joegoslavische ambas sade. Studentenzuivering (UPI). - Uit Boedapest wordt vernomen dat professoren, wetenschappelijke beamb ten en studenten van de Boedapester uni versiteit de afgelopen dagen door funktio- narissen van politie en communistische partij ondervraagd zijn. De verhoren zijn onderdeel van een grote zuiveringscam pagne, die beoogt de Hongaarse universi teiten te ontdoen van elementen, die rege ring of partij vijandig gezind zijn. In „Belpolitikai Elet", een maandblad voor intern gebruik van partij en regering, is kortgeleden een artikel gepubliceerd, waarin gesteld wordt dat de regering er niet in is geslaagd de vijandige houding van de studenten ten aanzien van het com munistisch regime, te veranderen. Ver klaard werd, dat slechts 15 percent van de Hongaarse studenten lid is van de commu nistische jeugdorganisatie. Wat de univer siteit van Boedapest betreft: 344 docenten en assistenten zijn sinds de opstand ge vlucht, 81 anderen zijn om redenen van contra-revolutionaire aktiviteiten ontsla gen. De communisten vormen onder het personeel een minderheid. In de'medische faculteit is slechts 6 percent van het per soneel lid van de communistische partij, en er zijn faculteiten waar geen enkele communist in werkt. Hij heeft dit besluit genomen, nadat Nagy en Maleter en anderen terechtge steld zijn. Om diezelfde reden zal Russell de „Volkstopconferentie" in Stockholm niet bijwonen, daar ook die manifestatie „communistisch getint" is. De conferen tie begint op 16 juli. De Vredesraad had met veel ophef be kendgemaakt, dat Russell een van de hooggewaardeerde gasten tijdens de volkstopconferentie zou zijn. Russell gaf te kennen, dat hij enkele dagen geleden van zijn besluit kennis gegeven heeft. Met de Vredesraad is hij in contact gekomen zoals hij het noemde „in de dagen toen de dooi in Rusland scheen te zijn ingevallen". „Ik ben weinig gesticht over de executie van Nagy. En ik ben nog minder te spre ken over de blijkbaar in aantocht zijnde executie van mevrouw Rajk". Naar Russell meedeelde, heeft hij in zijn brief aan de Vredesraad verklaard, dat hij bereid was zijn besluit in nadere over weging te nemen, indien de raad bereid is, éen resolutie aan te nemen waarin een re- géring, die een man kan executeren na hem vrijgeleide te hebben gegeven, wordt veroordeeld. „Dat zal waarschijnlijk wel niet gebeuren", voegde Russell eraan toe. Advertentie WORDT BIERWEER- X VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- lie pagin» 5 Verwachting tot morgenavond: Warm, vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind, later in hoofdzaak uit richtingen tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Uranium Wat de voorraden brandstoffen betreft, staat in het rapport, dat de thans in de zes Euratoom-landen beschikbare op brengst van uranium per jaar minder dan 700 metrieke ton bedraagt, vergeleken bij een opbrengst in de V.S. van 8.000 ton per jaar. Men verwacht dat de opbrengst aan zienlijk zal stijgen, daar de gemeenschap de beschikking heeft over grote reserves. Omschakeling ir Nederland Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren in paleis Huis Ten Bosch in Den Haag de koning van Nepal en zijn gemalin ontvangen. Na de lunch werd een wandeling gemaakt in de fraaie tuin. Het Tweede Kamerlid mej. mr. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd of de'jongste verhoging van de tarieven van de telefoondienst een gevolg is van een tekort op de verzorging van de telefoondienst. Als dat niet het geval is zo vraagt zij, kan de minister dan mededelen op welke gronden juist de telefoonvergoe dingen verhoogd zijn? „Deze eerste conclusies", aldus het ver slag, „tonen naar onze mening aan dat de kernenergie een nieuw klimaat schept dat de gehele industrie van de Gemeen schap ten goede zal komen. Ofschoon men zich moet hoeden voor overdreven opti misme meent de commissie, voorzover dit verslag het trekken van conclusies toelaat, haar vertrouwen in de Europese nucleaire industrie te kunnen bevestigen. De oogst is nog lang niet rijp maar het koren is tenminste gekiemd. Nederland, al dus het verslag, is voor splijtbaar mate riaal afhankelijk van het buitenland. Maar op het gebied van de verrijkingsresearch is men er actief. In dat verband maakt het verslag, melding van de uitra-centrifu- gemethode. Na een hoofdstuk over on derdelen van reactors volgt een beschrij ving van researchreactors voor Neder land staan op de lijst de installaties in Petten, Delft en Arnhem en van ener giereactoren. In een hoofdstuk over Kernenergie en In dustrie vindt men vermeld dat Nederland apparatuur levert voor het regelen en con troleren van reactor-processen. Boven dien bouwt en exporteert een Nederlands bedrijf cyclotrons. Enkele ondernemingen zijn erop ingericht om later de gebruike lijke onderdelen van kernenergiecentrales te maken. De voorbereiding tot de om schakeling is dus begonnen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1