Sterk gedaalde winst bij N.S., dividend wordt gepasseerd MPanda en de Yo-Yo»jager Ook morgen nog mooi weer Wereldnieuws ^ocU ia Uet zo Oorsprong 2 DOOR CONJUNCTUUR EN MODERNISERIN GSKOSTEN Tariefsverhogingen konden de met f 25 milj. gestegen kosten niet compenseren Reizigersvervoer Goederenvervoer Levens verzeker ingbedrij f schenkt 500.000 voor de studentenhuisvesting Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De toekomst „Wereldhandelsorganisatie" moet GATT vervangen Amerikanen gaan Suez- kanaal verruimen De buitenlandse handel van de Benelux in mei Moeilijke situatie in de steenindustrie Lager algemeen indexcijfer van groothandelsprijzen „Electromotoren" Dordt goed van orders voorzien Drs. Hoogwater volgt dr. Linthorst Homan op Minister Staf bezoekt West-Duitsland to Wegvervoer naar Frankrijk vraagt fiscale compensatie Bankdirecteur verdacht van fraude Heerlijk zonnen waar U ook bent zonnebrand creme (vetvrij) Pasir Malang participeert in Franse rijstcultuur DONDERDAG 10 JULI 19 5 8 (Van een onzer redacteuren) UIT HET HEDEN VERSCHENEN JAARVERSLAG van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen blijkt wat de president-directeur van het nationale vervoerbedrijf reeds in de eerste dagen van dit jaar voorspelde een lager winstsaldo dan de afgelopen jaren gebruikelijk was. Het bedrijfsoverschot bedraagt 3,5 miljoen gulden tegenover 10,4 miljoen in het voorafgaande jaar. Over 1956 was nog een dividend van 3 percent mogelijk, maar thans wordt de uitkering aan aandeelhouders gepas seerd. Tezamen met een het vorig jaar onverdeeld gebleven bedrag van 1,4 miljoen gulden wordt het bedrijfsoverschot naar de rekening over het lopende jaar over geboekt. Wel zijn N.S. in staat geweest de traditie van de laatste jaren voort te zetten: er werd wederom vier miljoen gulden gereserveerd voor het kruisingsvrij maken van overwegen. Bovendien werd een bedrag van 1,8 miljoen gulden in het Pensioen fonds gestort ten gunste van het van de vroegere spoorwegmaatschappij Mechelen- Terneuzen overgenomen personeel. Gaat men de oorzaken van het verminderde bedrijfsresultaat van de Spoorwegen na, dan blijkt dat deze weliswaar ook gelegen zijn in de conjuncturele ontwikkeling, maar dat daarnaast de lasten der voort schrijdende modernisering van het bedrijf zich sterker deden gevoelen. Door de uitbreiding van het materieelpark bijvoorbeeld namen de afschrijvingen met 8,2 miljoen gulden toe en het nadelig saldo der interestrekening steeg met 3,5 miljoen gulden als gevolg van de toeneming der rentedragende schulden. Hoewel zich een geringe daling voordeed in het reizigersvervoer en een wat grotere achteruitgang in het goederenvervoer, stegen de ontvangsten uit beide activiteiten ten gevolge van de van kracht geworden tariefsverhogingen met 18,5 miljoen gulden tot 506,7 miljoen gulden. Deze stijgingen werden echter geheel teniet gedaan door de met meer dan 25 miljoen gulden geste gen kosten, waarvan de loonsverhogingen en de prijsverhogingen van elektriciteit en dieselolie de voornaamste factoren vorm den. In het binnenlandse verkeer werd een nagenoeg gelijk aantal reizen afgelegd als in 1956, namelijk 185,8 miljoen tegen 185,5 miljoen, maar de reisafstanden waren kor ter en daardoor daalde het aantal reizigers kilometers met één percent tot 7.169 mil joen. Het vervoer op gewone enkele-reis- kaarten en retours daalde, maar daaren tegen was er sterke groei van de week- trajectkaarten en jeugdkaarten als gevolg van de tariefsverhoging der gewone plaats bewijzen. Het aantal afgegeven week- trajectkaarten steeg zelfs met 24,7 percent. In het internationale vervoer bleef het aantal reizen vrijwel gelijk aan dat van het voorgaande jaar. De teruggang in het aantal reizigerskilometers met 2,9 percent is een gevolg van het verminderde vervoer van militaire verlofgangers. De gunstige ontwikkeling in het vervoer voor zakelijke en ontspanningsdoeleinden zette zich in 1957 voort Het aantal reizen nam toe met 6,4 percent en het aantal reizigerskilo meters met 4,6 peicent. Ook in het goederenvervoer maakte de toeneming der laatste jaren plaats voor een daling. Het vervoerde gewicht nam met 4,7 percent af tot 25,2 miljoen ton. Het aantal tonkilometers daalde in vrijwel ge lijke mate. Deze ongunstige gang van zaken is geheel en al een gevolg van een vermin dering in het binnenlandse verkeer, waarin Advertentie De levensverzekering-maatschappijen, aangesloten bij de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzeke ringwezen, hebben besloten gezamenlijk gedurende vijf achtereenvolgende jaren telkens een bedrag groot 100.000 te schen ken aan de Centrale Stichting Studenten huisvesting. Het bedrijfsleven, dat in toenemende mate op akademisch niveau gevormde jonge mensen dringend nodig heeft en er zich van bewust is, dat de studerende jeugd door het groot tekort aan kamers in haar studie en haar vorming ernstig wordt be dreigd, heeft destijds het initiatief geno men tot oprichting van deze stichting, die het verlenen van steun en financiële bijdra gen beoogt aan instellingen, welke belange loos de bouw en de inrichting van studen tenhuizen bevorderen. Als eerste stoot tot opheffing van dit zeer ernstig tekort streeft de stichting er naar zestienhonderd kamers te laten bouwen of inrichten, waarvoor van de zijde van het bedrijfsleven een bijdrage van ruim 4 miljoen wordt gevraagd. Met inbegrip van de schenking van het levens- verzekeringbedrijf is voor dit doel reeds ruim 2.400.000 ontvangen of toegezegd. Nieuwe Schouwburg Met algemene stemmen heeft de Tllburgse ge meenteraad tijdens een korte spoedeisende ver gadering zijn goedkeuring gehecht aan de uit- voerings- en financieringsvoorstellen voor een nieuwe schouwburg, die ontworpen werd door ir. B. Bijvoet uit Haarlem. De werkloosheid in Engeland In juni is het werkloosheidscijfer in Enge land voor het eerst sedert een jaar kleiner ge worden, zo deelt het Engelse ministerie van Arbeid dinsdag méde. Van 12 mei tot 16 juni is het totaal aantal werklozen met 18.000 vermin derd tot 429.000. De werkloosheid neemt in de machine-industrie, de textiel-, kleding en me taalindustrie nog steeds toe. Lager dividend Ford De Ford Motór Co. heeft vrijdag op de ge wone aandelen een kwartaal dividend gedecla reerd van 40 dollarcent. Het was de eerste maal sedert de aandelen in maart officieel op de New Yorkse effectenbeurs werden genoteerd, dat het kwartaal dividend minder dan 60 dollar cent bedroeg. (Reuter) Duitse „Kollbri Na de Nederlandse „Kolibrl" is er nu ook een Westduitse helikopter van die naam. Op de fabrieken van Borgward is een hefschroefvlleg- tuig voor drie personen ontwikkeld, het eerste in Duitsland sinds de tweede wereldoorlog, naar een ontwerp van H. Focke, die ook voor de oorlog al op dit terrein werkzaam was. De Westduitse „Kolibri", die pas over enige tijd in produktie zal worden genomen, is uitgerust met een Amerikaanse Lycoming-motor van 260 rem pk. 8 percent minder gewicht werd vervoerd en 7 percent minder tonkilometers werden gereden. De oorzaken zijn te vinden bij de verminderde kolentransporten uit Limburg en het aflopen van de grote importen via de zeehavens. In het internationale ver voer steeg het vervoerde gewicht enigszins, vooral ten gevolge van een toegenomen ver voer via de oostgrens. Daarentegen daalde het vervoer over de zuidgrens ten gevolge van de met 16,6 percent verminderde kolen- transporten uit België. Wat de toekomst van het bedrijf betreft verwacht de directie dat zolang de be staande terugslag in het economisch leven aanhoudt, de concurrentie op de verschil lende vervoersmarkten byzonder levendig zal zyn. Daarom blijven de Spoorwegen veel aandacht besteden aan de opvoering van de kwaliteit der vervoersdiensten. In het reizigersvervoer komt dat streven tot uiting bij de aanschaffing van modern materieel en het bieden van snelle ver bindingen, zoals de TEE-treinen. Bij het goederenvervoer wil men zich nauwer aan passen bij de behoeften van de verlader, onder meer door opneming in het wagen park van speciaal materieel, dat voor het vervoer van bepaalde goederen bijzonder geschikt is. Tenslotte vestigt de directie de aandacht op de gevolgen van de ontwikkeing van de Randstad Holland voor de vervoers behoeften. Daartoe zal immers voor een belangrijk deel een beroep moeten worden gedaan op de collectieve vervoermiddelen. Gedeeltelijk zal deze vervoersaanwas ver werkt kunnen worden met het bestaande spoorwegapparaat. Op bepaalde punten zal het echter ook moeten worden uitgebreid. Deze expansie zal het bedrijf voor belang rijke technische en financiële problemen plaatsen, welke reeds thans worden bestu deerd. Russisch voorstel te Genève AUTOFLEX" DÈ AUTOLAK Op de bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties te Genève heeft de leider van de Sovjet delegatie, de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Zakharov, een conferentie op ministerieel niveau voor gesteld ter bespreking van de ontwikke ling der wereldhandel en de internationa le werkgelegenheid. Deze conferentie zou in 1959 of 1960 moe ten worden gehouden en alle landen om vatten die bij de Verenigde Naties zijn aangesloten. Zakharov stelde tevens de oprichting voor van een wereldhandelsor ganisatie binnen de Verenigde Naties, die echter voor alle landen zou open staan. Deze organisatie zou de Algemene Over eenkomst inzake Handel en Tarieven moe ten vervangen. De Rus bepleitte tevens een grotere samenwerking tussen de le den der Verenigde Naties en het verstrek ken van leningen en kredieten zonder militaire of politieke voorwaarden aan economisch achtergebleven landen. Drie Amerikaanse maatschappijen heb ben te Ismaila contracten ondertekend voor de uitvoering van een tweejarig pro gramma voor het dieper maken en ver breden van het Suezkanaal. Het zijn de Atlantic Gulf Pacific Company, de Stan dard Dredging Corporation en de Hawaian Dredging and Construction Company. Zij waren de laagste inschrijvers bij een inter nationale inschrijving. Volgens mededeling van 't secretariaat- generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen in mei 1958 van Benelux 1.727 miljoen (mei 1957: ƒ2.166 miljoen), terwijl Bene lux voor een waarde van 1.607 miljoen (mei 1957: 1.648 miljoen) naar derde lan den uitvoerde. Ten opzichte van de over eenkomstige maand van 1957 betekent dit derhalve een afneming van de invoer met 20 percent en van de uitvoer met 2 per cent. De intra-Beneluxhandel gaf tijdens de maand mei 1958 't volgende beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Nederland 147 miljoen (mei 1957: 154 miljoen); invoer in Nederland uit de B.L.E.U. 222 miljoen (mei 1957: 267 miljoen). De afneming van do intra-Beneluxhandel in de maand mei 1958 ten opzichte van dezelfde periode in 1957 bedroeg dus van noord naar zuid: 4 percent en van zuid naar noord 17 per cent. De vooruitzichten voor de directies en de werknemers in de steenindustrie in het gebied van de grote rivieren zijn verre van gunstig. Hoewel door de kleine opleving de afzet van steen is toegenomen, zijn op ver schillende fabrieken de voorraden nog bij zonder groot. Dit heeft tot gevolg dat ver schillende bedrijven reeds in liquiditeits moeilijkheden dreigen te geraken. Om hieraan te ontkomen worden er hier en daar stenen verkocht tegen prijzen die liggen beneden kostprijs, hetgeen tot vele moeilijkheden aanleiding geeft. Om tot een geringere produktie te ko men is men in enkele fabrieken in dit ge bied tot kortere werktijden overgegaan. Het ziet er echter naar uit, dat men er hiermee niet komt, want de fabriek „De Schipperswaard" in de gemeente Echteld heeft de produktie geheel gestaakt. Verder overweegt de directie van een andere fa briek, waar ongeveer tachtig personen werken, eveneens de vuren te doven. Het algemeen indexcijfer van het Cen traal Bureau voor de Statistiek voor de groothandelsprijzen op basis 1948 100 is gedaald van 142 per 30 april tot 140 per 31 mei. De indexcijfers voor voedingsmid delen en van afgewerkte produkten daal den met respectievelijk 5 punten en 1 punt tot respectievelijk 119 en 138. Het index cijfer voor grond- en hulpstoffen bleef onveranderd op 172. In de sub-groep dierlijke voedingsmidde len trokken vooral de prijsdalingen van melk, kaas en eieren de aandacht, waar tegenover de prijs van rundvee en var kens iets hoger lag. Als gevolg van deze ontwikkeling daalde het indexcijfer voor deze sub-groep met 9 punten tot 94. Het saldo exploitatierekening over 1957 van de n.v. electromotorenfabriek „Dordt" te Dordrecht heeft 858.967 bedragen (v.j. 1.039.613). Na afschrijving op gebouwen, machines enzovoorts blijft een voordelig saldo van 225.927 267.375). Voorgesteld wordt 214.050 aan dividend (6 percent tegen vorig jaar 7 percent) uit te keren. Het kapitaal bleef 3.560.000. De omzet van normale motoren was ge durende een groot gedeelte van 1957 nog bevredigend, tegen het einde van het jaar trad, mede tengevolge van de bestedings beperking en de algemene conjunctuur wijziging, een geleidelijke achteruitgang in, waardoor een stijging der voorraden op trad. De moeilijkheid, dat de verkoopprij zen zich niet konden verbeteren, nadat de materiaalprijzen en de fabricagekosten wa ren gestegen, bestond ook nog in het af gelopen boekjaar. Per 1 december trad een geringe verbetering in. Nadat in de eerste maanden van 1958 de omzet in normale motoren belangrijk achteruitliep en de voorraden te groot dreigden te worden was de directie ge noodzaakt de produktie te beperken dooi de werktijd te verkorten tot 32 uur per week. De fabriek te Dordrecht was volle dig bezet. In de sector normale motoren was tegen het einde van het jaar een zekere achteruitgang merkbaar, die zich in 1958 versterkt voortzette. Ook hier werd voor een aantal arbeiders de werktijd verkort. Op het gebied der grote machines is de bezetting gunstiger. De fabriek is tot en met het eerste kwartaal 1959 van orders voorzien. De liquiditeit is gedurende het eerste halfjaar 1958 aanzienlijk verbeterd. Tot hoofd van het directoraat Integratie van het Directoraat-Generaal voor de Buitenlandse Economische Betrekkingen is benoemd drs. J. H. W. Hoogwater. Tot dusverre was de heer Hoogwater als ad viseur voor economische aangelegenheden aan dit directoraat-generaal verbonden. De heer Hoogwater volgt in zijn nieuwe functie dr. J. Linthorst Homan op, die on langs is benoemd tot hoofd van de gecom bineerde Nederlandse permanente verte genwoordiging bij de Europese Economi sche Gemeenschap en bij de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie. De minister van Defensie, ir. Staf, is woensdagavond in Hannover aangekomen om eenheden van de Westduitse strijd krachten te inspecteren. De Nederlandse bewindsman is hiertoe uitgenodigd door zijn Westduitse ambtgenoot Strauss. Minister Strauss, die momenteel in Pa rijs besprekingen voert, zal minister Staf vrijdag in München ontmoeten. Vandaag is minister Staf naar Münster gegaan, om daar tankmanoeuvres gade te slaan. Minister Staf wordt vergezeld door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-ge neraal H. Schaper en door de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny. Gisteren kwam in het zeegebied tussen IJsland en Schotland een depressie tot ont wikkeling, die in diepte toenam en van ochtend de kust van midden-Noorwegen bereikte. Het front van deze depressie pas seerde de Noorse bergen, waar het veel regen bracht. Over de Noordzee verplaat ste het front zich in zuidelijke richting. Het heeft daar heel weinig te betekenen. Wan neer het vandaag in Nederland doordringt zullen slechts plaatselijk enkele wolken velden overdrijven. Bij de Azoren is gisteren in ditzelfde front een kleine storing ontstaan, die waar schijnlijk in de richting van Wales trekt. Zij zal morgen geen invloed op het weer in ons land kunnen uitoefenen. Waarschijn lijk zal het heersende weertype hier te lan de worden bestendigd en wordt het mor gen nogmaals een overwegend zonnige en warme dag. WEEïn; PPORTEN Vrydag 11 juli Zon op 4.32 uur, onder 20.58 uur. Maan op 0.45 uur, onder 15.48 uur. Maanstanden 16 juli 19.33 uur nieuwe maan. 23 juli 15.19 uur eerste kwartier. 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 11 juli Hoog water 11.12 en 23.44 uur. Laag water 6.26 en 19.04 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten w C land maxima van giste - ren. Binnenland: heden el d 5 t- H 7 uur. Neerslag: laatste LT* O S O 24 uur. fc-C a c5 Den Helder onbewolkt nnw 17 0 Ypenburg onbewolkt windst. 17 0 Vlissingen onbewolkt nnw 18 0 Eelde onbewolkt windst. 16 0 Twente onbewolkt windst. 17 0 De Bilt licht bew. w 16 0 Eindhoven zwaar bew. w 15 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zw 16 0 Helsinki zwaar bew. zw 20 0 Stockholm licht bew. wzw 26 0 Oslo licht bew. zw 28 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 25 0 Aberdeen half bew. wzw 22 0 Londen zwaar bew. w 25 0 Amsterdam onbewolkt windst. 25 0 Parijs zwaar bew. nw 26 0 Bordeaux mist w 26 0 Grenoble geheel bew. windst. 23 Nice onweer nnw 25 8 Berlijn onbewolkt zzw 22 0 Frankfort onbewolkt windst. 25 0 München onbewolkt windst 22 0 Garmisch P. onbewolkt windst. 23 0 Zürich licht bew. windst. 24 0 Genève licht bew. wnw 23 0 Locarno zwaar bew. O 27 0 Wenen onbewolkt nw 23 0 Innsbruck onbewolkt windst. 28 0 Rome zwaar bew. windst. 31 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 24 0 Madrid onbewolkt windst. 31 0 Mallorca onbewolkt n 30 0 Algiers onbewolkt windst. 26 0 34 „Komaan", sprak de Gouden Draak, „jullie zullen het toch met me eens zijn, dat het mooi en rechtvaardig is om jullie op fraaie wijze te laten sterven". „Nee!" riepen de gevangenen in koor. „We hebben niets gedaan", voegde Panda hieraan toe, „dus u hebt geen enkele reden om ons dood te maken". „O, denkt ge, dat ik geen geldige reden heb?" vroeg de Gouden Draak, „dan vergist ge u. Niet voor niets word ik Ming de Rechtvaardige genoemd. Ik weet, dat ge hierheen gekomen zijt, om het kostelijke beeld Yo Yo te stelen". Dat konden ze niet ontkennen. Maar Panda gaf het pleit nog niet op. „Maar we hebben het nog niet gedadn!" hield hij vol. „Pre cies!" viel kolonel Pulver in, „dus als je ons daarvoor laat sterven, kun je jezelf niet meer „De Rechtvaardige" noemen!" „Hm", zei de Gouden Draak en begon na denkend in zijn boekje te bladeren. Och wat jammer", mompelde hij, „de recht vaardige straffen voor slechte voornemens zijn lang niet zo fraai en degelijk als de rechtvaardige straffen voor slechte daden. Wat nuEen ogenblikje staarde hij zorgelijk voor zich uit. Toen scheen hij op eens een goede inval te krijgen. Zijn ogen werden nauwe spleetjes en zijn glimlach onheilspellend lang. Maar zijn stem klonk suikerzoet toen hij sprak: „Laat de ge- vanaenen vrij". Wegens Franse heffingen De extra fiscale lasten op het Neder landse wegvervoer in Frankrijk, België, West-Duitsland en Oostenrijk zijn zeer hoog en werken remmend op de ontwikke ling van vervoer en uitvoer, zo menen de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie E.V.O., de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transportonderne mers K.N.V.T.O. en de N.O.B. Wegtrans port. In het bijzonder nu de Franse specia le belastingen (surtaxe) gehandhaafd blij ven, ook al wordt aan Nederlandse ver voerders gelijk aan Franse collega's 25 per cent korting verleend, wordt de druk wel zeer zwaar. Het Nederlandse internationale wegvervoer op Frankrijk loopt dan ook terug. Ons land voert een consequente liberale vervoerspolitiek, waarvan buitenlandse vervoerders voordelen plukken. De Neder landse vervoerders echter betalen zowel in eigen land als buiten de grenzen belastin gen, die de exploitatie der bedrijven na delig beïnvloeden. Er is naar de mening der drie organisa ties alle reden om, gezien ook de belem mering van de uitvoer bij hoge transport- prijzen, aan de Nederlandse internationale wegvervoerders een fiscale compensatie te verlenen. De organisaties dringen daarop aan bij de minister van Financiën. In het dorpje Dirkshorn tussen Langedijk en Schagen is grote consternatie verwekt door de arrestatie van de directeur der plaatselijke coöperatieve boerenleenbank, W. K. Hij wordt verdacht van verduiste ring van 7000. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. Door accountants wordt een onderzoek ingesteld naar deze onregelmatigheden. Ook door het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt een onder zoek ingesteld, daar K. ook kassier was van Maatschappelijk Hulpbetoon en pen ningmeester van een polder. Advertentie Als de zon schijnt, verbrandt U vlugger dan U denkt. Bescherm Uw huid daarom met Nivea zon- nebrand-creme.Mooi bruin-zonder pijnlijke of glimmende huid. Want Nivea zonnebrand-creme is vetvrij. Zo'n tube kunt U gemakkelijk bij U steken. normale tube f 1.- grote tube f 1.80 Priester. Martin Bormann, de 28-jarige zoon van een van Hitler's naaste me- dewerkers, zal op 26 juli te Innsbruck de priesterwijding ontvangen. Hij is lid van de orde van het Heilig Hart van Jezus. Adolf Hitler was zijn peetvader. Bormann zal na zijn wijding naar de missie in de Belgische Kongo gaan. Vol gens zijn superieuren wil hij boete doen voor de daden van zijn vader geduren de het nazi-regime. Onheus. Twee Deense officieren uit Vi- borg zijn veroordeeld tot twee en ander halve maand arrest omdat zij bij ver schillende gelegenheden onheus tegen minderen waren opgetreden. Op vakantie. De door het Hongaarse com munistische bewind afgezette Lutherse bisschop Lajos Ordass is volgens ker kelijke kringen te Boedapest „op zo mervakantie" gegaan. Zij wilden niet zeggen waar hij thans verblijft. Dit werd meegedeeld naar aanleiding van ruchten, dat de 57-jarige bisschop was gearresteerd. Hij is niet meer gezien sedert hij vier weken geleden in Boe dapest een preek hield. Epidemieën. In veertien dagen tijds zijn in twee districten van de Indische staat Madja Pradesj ruim 1.780 mensen overleden aan cholera. In het gebied van Nagpoer in India woedt een her senvliesontstekingsepidemie, die woensdag reeds aan 46 personen het leven heeft gekost. Vijftigduizend scho lieren is aangeraden, tien dagen lang niet de school te bezoeken. Nieuwe „Zeta". De Londense „News Chronicle" meldt, dat Britse geleerden een goedkoper en beter type „Zeta"- apparaat voor het opwekken van kern fusie hebben vervaardigd en dat zij ge loven binnen vijf jaar een kernfusie centrale te kunnen bouwen die werken zou op zware waterstof, verkregen uit zeewater. Daarna zou het wellicht nog vijf jaar duren voor men Zeta-cen- trales zal kunnen bouwen op dezelfde manier als nu kernenergiecentrales worden gebouwd. Ontmoeting. Robin Douglas-Home is uit genodigd voor een bezoek aan het kasteel Solliden, het zomerverblijf van prinses Sibylla, de moeder van prinses Mar- garetha van Zweden. Hij zal daar za terdag aankomen. Ook prinses Marga- retha zal er zijn. Ali Ben Nikita? „Ik zal Kroesjtsjev vra gen tot de Islam over te gaan en ik ben er zeker van dat hij dit zal doen", zo heeft sjeik Ahmed Keftaro, de voor naamste schriftgeleerde van Damas cus, verklaard. Hij gaat op twaalf juli met de Groot-Moefti van Syrië naar Moskou. Brand. Bij een brand in een houtopslag plaats te Alexandrië hebben ruim twee honderd personen verwondingen opge lopen. De schade wordt geschat op vijf tig miljoen Egyptische ponden. Gezien de behaalde resultaten en de toe stand van de ondernemingen, is de gang van zaken in Indonesië in 1957 voor de cul tuurmaatschappij „Pasir Malang" n.v. gunstig geweest, zo werd aandeelhouders in de algemene vergadering meegedeeld. Ook dit jaar mag op een redelijke produk tie zowel in volume als in kwaliteit gere kend worden. Het beheer is in vertrouw de Indonesische handen achtergelaten. Op lange termijn bezien moet de directie eni ge reserve in acht nemen. Zij is altijd van mening geweest, dat wat nu gebeurt een overgangsfase is. Met het oog op de goede toestand waarin het bedrijf verkeert wordt het beter geacht de onderneming niet aan buitenlanders over te doen, maar de zaak in eigen huis te houden. De direc tie gaf toe, dat de financiële positie in Ne derland „niet zo geweldig" was, maar tot nu toe heeft geen „opsoupering" van Nederlandse middelen plaatsgevonden. Omdat de situatie in Indonesië misschien langer zal duren dan gehoopt wordt, heb ben bestuur en directie kortgeleden beslo ten voor f 50.000 te participeren in een rijstcultuurbedrijf in het. zuiden van Frank rijk, waarin ook de cultuurmaatschappij „Pasir Nangka" deelneemt. Over dit laatste spraken enige aandeel houders hun ontstemming uit. Hoewel be stuur en directie statutair vrij zijn om te participeren in cultuurondernemingen buiten Indonesië, zouden deze aandeelhou ders het hoffelijker gevonden hebben, als het bestuur tevoren een vergadering had bijeengeroepen of mededelingen had ver strekt. (Voor de beurs zie pagina 5) TOT voor kort werd algemeen geloofd, dat de primitieve mens zich uitsluitend door nuttigheidsoverwegingen liet leiden. Hij werd voor de klassieke economen het ideale type van de nuttigheidsmens, maar onderzoekingen van ontdekkingsreizigers, ethnologen, archeologen en anderen hebben aannemelijk gemaakt, dat de evolutie van de primitieve economie zich waarschijn lijk langs minder rationale banen heeft voltrokken dan men altijd uoor waarschijnlijk had ge houden. Vo?id men het aan vankelijk hoogst begrijpelijk dat de edele metalen reeds vroeg als waardemeter en be taalmiddel werden aange wend, omdat kleine stukjes hiervan reeds een grote waar- de edele metalen juist daarom als versier selen en als grondstof voor het vaatwerk en de andere heilige gereedschappen aan genomen. Somtijds was aan de heilige plaatsen zelfs het uitsluitend recht op goudbezit voorbehouden. Juist dit laatste is belangrijk, omdat hieruit blijkt, dat het aan de godheid toebehorende goud bij de burgerij geen dienst als ruilmiddel kan hebben gedaan. Het kan hieruit wel zijn ontstaan, doordat de edele metalen als offergoederen be tekenis hadden. Wilde iemand offeren en bezat hij bijvoor beeld geen goud, dan kon hij het metaal van anderen zien te krijgen tegen betaling van J vee, graan of andere produk ten, welke alle gewaar- f, (A/oorvo uvvts yvu/uu/m de vertegenwoordigden en gemakkelijk op deerd moesten worden. De redenering V/n n 7<- aai rl siAA 1. reis konden worden meegenomen, waarbij nog kwam dat iedereen dit geld met graag te aannam, bij een wat diepergaand onder zoek van dit vraagstuk blijkt, dat de oor sprong van het edele metaal als geld door deze redenering niet kan worden ver klaard, al ware het alleen omdat de primi tieve mens niet van de aanvang af aldus kan hebben geredeneerd. Het onderzoek naar het betaalmiddel bij vele thans nog in primitieve staat verkerende stammen heeft uitgewezen, dat aan de oorsprong van het geld (in algemene zin) velerlei oorzaken ten grondslag liggen. Ditzelfde kan ook worden gezegd van de edele metalen als betaalmiddel. En als één van die oorzaken moeten zeer zeker de religieuze motieven worden genoemd. Goud werd geacht in verbinding te staan met de zonnegod, zil ver met de maangod. In de oude heilig dommen van de landen rond het oostelijke bekken van de Middellandse Zee werden was dus niet: „graan is zoveel goud waard", maar: „goud is zoveel graan waard". De voorbeelden die kunnen aan tonen dat religieuze motieven bij de oor sprong van het geld een grote rol hebben gespeeld, zijn legio. In het oude India en in Griekenland van de Homerische tijd, waar runderen aan de goden werden ge offerd, werden volgens B. Laum de prijzen van alle andere produkten omgerekend tot (offer)ossen. Hetzelfde gebeurt thans nog op de Nieuwe Hebriden, waar de primi tieve eilandbewoners een verhoudingsge wijs hoog ontwikkeld geldsysteem hebben gegrondvest op de offerbiggen. Over de aanbidding van het gouden kalf moeten we nu ook nog spreken, zij het in ander verband. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2