Gromyko maant V.S. opnieuw kernproeven stop te zetten f1000.- Beruchte kamparts Eisele ontkwam naar Egypte Burgemeester Van dag tot dag Hoera! Geslaagd! 't Silver Stoepke Bevindingen van geleerden in Genève aanleiding tot nota WIN Eerst Amerikaanse bescherming, nu vluchtweg van oud-nazi's r a?». ^Praatótoel Zeeuwse veren Fins kabinetsformatie zal hachelijk worden Koningin Elizabeth moet het bed houden 3 HORLOGE Beroep tegen uitstel van integratie in Little Rock DONDERDAG 10 JULI 1958 Achteraf blijkt, dat de Zeeuwen niet voor :tlsnaar Den Haag zijn getrokken, gajge- u de volksvertegenwoordiging overtuigd geraakt van de rechtvaardigheid der ijjuwse bezwaren tegen verhoging der jertarieven van de Westerschelde. De wede Kamer heeft in grote meerderheid jje „pro-Zeeuwse moties" aangenomen de minister weet nu, dat hij ernstige fniplicaties te vrezen heeft als hij zijn y, tot verhoging doorzet. De argumentatie van de minister was, pervlakkig beschouwd, wel steekhou- 0d, want het is natuurlijk waar dat hij jancieel gebonden is bij de vervolmaking H het verkeersnet en evenzeer is het een it dat het tekort op de exploitatie der #uwse veren zal moeten worden betaald flr het publiek. Zonder tariefsverhoging aait het hele Nederlandse publiek ervoor mèt verhoging komt een groot deel ja de last op de directe gebruikers der ■ren neer. De nadelen van een „heffing aan de Km" zijn door de minister als niet ern- gvan de hand gewezen, doch het prin- pevan de hele kwestie heeft hij onaan- ïoerd gelaten: namelijk het beginsel, dat irgens in Nederland meer voor bepaalde utbare verkeerswerken plaatselijk tol ge- ,ven wordt. Het feit dat men veergeld ioet betalen, houdt een goed deel conser- jUsme ln- Het gebruik stamt uit vervlogen fen, toen men door middel van barrières bruggetollen plaatselijk geld „ving" van weggebruikers. Een veer is eigenlijk een zij 't dan een te korte, en er is geen iele reden waarom men bij een te korte '4 wel en bij een vaste brugverbinding «i tolgeld zou moeten heffen. De methode van de tol is uit de tijd en it weerzin. De Zeeuwse veren werken «mmerend voor het contact tussen het :delijke deel der provincie en de rest o Nederland en daarom zal er zo spoedig ;elijk moeten worden gezorgd voor vaste Terverbindingen. Het is eenzelfde situ- e, als die waarin de kop van Noord- üand heeft verkeerd voor de totstand- oing van de Velser tunnel. Niemand zal in zijn hoofd krijgen, tolheffing bij de angen van de tunnel aan te bevelen, th iedereen is doordrongen van het feit ideze tunnel enorme bedragen heeft ge- Foorshands zal Zeeland nog moeten blij- nikkelen met zijn veren en daarop ge rm tolgelden, doch de kwestie der ver ingen heeft bewezen dat dit ouderwetse Ftl niet mag worden beschouwd als een r^men logische en aanvaardbare zaak. «(minister heeft nu een duidelijke uit rak van de volksvertegenwoordiging L-over gekregen en het zou van weinig üteitszin getuigen, wanneer hij daaruit t een gemoderniseerde conclusie zou ïken. HELSINKI (UPI) Vooralsnog zijn er 3 tekenen die er op wijzen dat de niet- cmunistische politieke partijen van dand tot een vergelijk zijn gekomen. dergelijk vergelijk zal noodzakelijk S om de vorming van een regering arin geen communisten zitting hebben, gelijk te maken. Bij de zondag gehou- verkiezingen veroverden de commu- iten 50 van de 200 zetels, de sociaal-de- xraten en boerenpartij elk 48, de con- ivatieven 29, de Zweedse Volkspartij 14, liberalen 8 en de afgescheiden sociaal- aocraten 3. Het nieuwe parlement komt 29 juli bijeen. )e boerenpartij verwijt de sociaal-de- Kraten en liberalen, de communisti- overwinning in de hand te hebben ge- ïkt. De boeren zijn evenzeer gekant te il de afgescheiden sociaal-democraten, «ren noch liberalen, noch ook de ver- enwoordigers van de Zweedse volks- utij en de sociaal-democraten wensen ft de communisten een regering te vor- tn, doch samenwerking met de conser- tieven staat hen evenmin aan. Wat een opluchting voor de student. Wat een opluchting voor de ouders. Geef dan blijk van uw vreugde in de vorm van een mooi Steeds de nieuwste van de beste horloge-fabrieken, o.a. ETERNA - OMEGA - REMOVA INDUS - JUNGHANS U geeft dan iets voor hun leven. heeft het voor U ST. LOUIS (UPI). - Bij een federaal hof appel in de staat Missouri heeft een =mens de „National Association for the "vancement of coloured people" optreden advocaat woensdag beroep aangetekend len de beslissing van een federaal hof, aarbij de verplichte integratie op de liiolen in Little Rock werd uitgesteld. In desbetreffend verzoekschrift wordt ge ragd het beroep op 4 augustus in behan- f'ing te nemen. Het schoolbestuur in 'We Rock, de NAACP en andere instan ts, die belang hebben bij deze zaak zullen voldoende tijd hebben gehad hun tidooien voor te bereiden. MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft woensdag een nota ge zonden aan de V.S. over de conferentie te Genève. Hierin wordt gezegd, dat de Amerikaanse regering er voor uit de weg gaat een definitief antwoord te geven op de vraag of men op de conferentie te Ge nève de kwestie van de algemene en ogen blikkelijke staking van de kernwapen proeven kan behandelen. Het Britse communistische blad „Daily worker", dat van deze nota melding maakt voegt hier het volgende aan toe: Gromy ko heeft tegen de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Llewellyn Thompson, ge zegd, dat de correspondentie tussen de V.S. en de Sovjet-Unie alle reden heeft gegeven voor de veronderstelling, dat er overeenstemming is bereikt over het doel, waarvoor beide landen de methoden zijn gaan bestuderen om kernwapenproeven te kunnen ontdekken. Gromyko had het echter vanzelfspre kend gevonden, dat de feitelijke beslis sing over het al dan niet staken van de proeven door de regeringen van de be trokken landen en niet door de deskundi gen genomen moet worden. Maar het werk van de deskundige moet ondergeschikt zijn aan de voornaamste taak: het onmiddel lijk stopzetten van de kernwapenproeven, aldus Gromyko. Volgens de „Daily Worker" zou de Rus sische regering in de nota gevraagd heb ben, waarom men heeft voorgesteld een conferentie van deskundigen te houden als het niet geweest is om tot het stopzetten van de kernwapenproeven te komen. „Heeft men het misschien gedaan om de weigering de weigering dan om de proeven te stanen te rechtvaardigen door te verwijzen naar de onmogelijkheid van een doeltreffende controle, hoewel het intussen is vast komen te staan, dat een dergelijke controle absoluut mogelijk is?" aldus de nota volgens de „Daily Worker". De Russische regering verwacht, dat de regering van de V.S. een ondubbelzinnige verklaring zal afleggen of het werk van de deskundigen te Genève er op gericht moet zijn, dat er een overeenkomst over het staken van de kernwapenproeven tot stand komt, aldus de nota volgens Tass. WASHINGTON (Reuter) Functiona rissen in Washington verklaarden woens dagavond in commentaar op Gromyko's nota, dat de Verenigde Staten er aan vast zullen houden dat de Geneefse besprekin gen over de mogelijkheden om kernproe ven te ontdekken technische besprekingen zijn en geen politieke. Deelneming aan de conferentie betekent dus geen verplichting om de kernproeven te staken, aldus deze functionarissen. Het State Department bestudeert de no ta nog. (UPI) Westelijke waarnemers ach ten het niet uitgesloten dat de Sovjet-nota mede op de bevindingen der geleerden ge durende deze eerste week van besprekin gen is gebaseerd. Men meent dit te mo gen concluderen uit de zinsnede in de nota, dat „het thans duidelijk is dat afdoende controle op een overeenkomst tot het sta ken van proeven met kernwapens moge lijk is". Radioactieve as GENèVE, (UPI) Geleerden uit Oost en West hebben hun besprekingen over het waarnemen van kernproeven door middel van akoestische methodes beëin digd. Zij zijn thans begonnen met het be studeren van registratiemiddelen, waar bij radio-actieve as wordt verzameld. Over het laatste onderwerp legde de Britse gedelegeerde, Sir William Penney, een inleidende verklaring af. De bijeenkomst werd beschreven als „zeer zakelijk". Men is thans toegekomen aan het twee de punt van de acht punten tellende agen da. Gezien de lange tijd, die de behande ling van het eerste punt heeft gevergd, vragen waarnemers zich af hoelang de bij eenkomst gaat duren. Als elk van de pun ten zoveel tijd vraagt, zal de conferentie minstens zes weken duren in plaats van drie, zoals aanvankelijk werd aangeno men. Koningin Elizabeth, die zoals gisteren ge meld is, aan een voorhoofdsholte-ontste king lijdt heeft een goede nacht gehad. De koorts daalde, maar de vorstin moet het bed houden. De koningin-moeder zal de honneurs waarnemen bij de vandaag te houden ontvangst ten hove van de „debu tantes" uit het Gemenebest. IMC0S Iets koeler en minder zonnig voor de komende dagen, maar weinig of geen regen. De voortvluchtige voormalige s.s.-arts dr. Hans Eisele is er, zonder twijfel dank zij een soort nazi-ondergrondse, in ge slaagd Cairo in Egypte te bereiken, waar hij om politiek asiel heeft gevraagd. Daar zit hij, naast vele andere voormalige ho ge S.S.'ers, veilig. Er is namelijk geen schijn van kans, dat de Verenigde Arabi sche Republiek (Egypte-Syrië-Yemen) hem zal uitleveren aan West-Duitsland, dat geen uitleveringsverdrag met Egypte heeft. Dit werd reeds gisteravond gezegd van de zijde van de Westduitse justitie te Bonn en ook door de Beierse justitie in een Westduits radio-interview, waarin fel le critiek op de justitie werd geuit naar aanleiding van betoonde laksheid bij de vervolging van Eisele. Eisele is op 27 juni met een valse pas en onder valse naam met het Italiaanse pas sagiersschip „Esperia" van de Adriatica- lijn van Genua naar Alexandrië in Egypte gevaren. De internationale politie werd de volgende dag gewaarschuwd, maar de valse papieren van Eisele veroorzaakten hem geen moeilijkheden in de aanloopha vens van de Esperia: Napels en Pyraeus in Griekenland. Daarbij kwam Eisele waarschijnlijk te stade, dat hij vloeiend Engels spreekt. Gelijk bekend is tijdens het proces-Som- mer te Bayreuth Eisele, die een bloeien de artsenpraktijk te München-Pasing had beschuldigd van moord op honderden, zo niet duizenden, gevangenen van het voor malige concentratiekamp Buchenwald. De ex-S.S.-arts was op 13 december 1945 en op 14 augustus 1947 reeds door Ameri kaanse rechtbanken ter dood veroordeeld maar werd beide keren om geheimzinni ge redenen begenadigd en tenslotte tot tien jaar veroordeeld, waarvan hij er zeven uitzat te Landsberg. Volgens de Süddeutsche Zeitung redde Eisele zich het leven, doordat hij vloeienc Engels spreekt en vooral doordat een Ame rikaanse zwager van hem een zeer rijke caféhouder in Florida grote invloed hac op de Amerikaanse senator Claude Pep per, wiens verkiezingsveldtochten deze zwager financierde. Pepper, een machtig politicus in de Verenigde Staten destijds zou er toe hebben bijgedragen dat Eisele er tweemaal het leven af bracht, dat de levenslange gevangenisstraf veranderd werd in tien jaar en dat hij er tenslotte met slechts zeven jaar af kwam. Sinds 19 februari 1952 was Eisele een vrij man voor wie de Westduitse justitie zich blijkbaar niet meer interesseerde to zij er door de getuigen Ackermann en Jel- linek tijdens het proces-Sommer met de neus bovenop werd gedrukt. Maar vóórdat het zover was, gebeurde er met Eisele nog iets vreemds. Hij kreeg in 1956 een oude dame, mevrouw Franzis- ka Krach, onder behandeling met wie hi, een zeer merkwaardig „verdrag" sloot Eisele zou de dame kosteloos behandelen tegen een ziekte en haar tot haar dooc een maandelijkse toelage geven, waarte genover de oude dame zich verplichtte om in haar testament haar huis toe te wijzen aan mevrouw Eisele, die in geen enkele familierelatie tot haar stond. De oude dame stierf zeven maanden na onderteke ning van het „verdrag" met de ex-S.S.- duivel... Wel wendden familieden van mevrouw Krach zich tot de artsenvereni ging te München, maar die vond niets merkwaardigs in deze affaire en waar schuwde de justitie niet. Josef Ackermann, reeds genoemd, di recteur van de stedelijke nieuwsdienst van München, getuigde op 14 mei in het pro ces Sommer, dat Eisele een erger misda diger was dan Sommer zelf. Op 30 mei Als ik per maand duizend sigaren uit te delen had maar dat heb ik niet, aange zien deze sinterklaasachtige vreugde voorbehouden is aan de daartoe aangewezen, in mysterieuze anonimiteit ver blijvende commissie dan zou ik de geurige kist deze maand sturen aan een burge meester uit onze omgeving, die de euvele moed gehad heeft op een jongensachtige manier te breken met een oer oude traditie. Die traditie kent u wel. Zij bestaat uit streng hoofdschud den, klagen over en iets doen aan de baldadigheid der jeugd. De meeste volwassenen vergeten bij het volwassen worden plotseling op hypocri tische wijze, dat zij niet altijd volwassen zijn geweest en dat zij in hun jeugdjaren hun bloeiende energie hartstochte lijk hebben botgevierd door daden, die tegen wet en orde indruisten. Zij nemen nu de houding aan, alsof er twee categorieën volstrekt aparte, biologisch en spiritueel ge scheiden mensensoorten be staan, namelijk: volwassenen en jeugdigen. Volgens hen zijn de jeugdigen een nauwe lijks noodzakelijk, hemelter gend kwaad, dat op alle mo gelijke manieren moet wor den beteugeld en dwarsge zeten. Vele volwassenen doen mee aan de traditie, de jeugd dwars te zitten en laten niets na dat deze jeugd een bewijs van haar eigen boosaardig heid kan geven. Zij schijnen een wereld zonder jeugd als hun ideaal te zien en be schouwen de jeugd in ieder geval als vliegen op een slag roomtaart: lastig, niet uit te roeien, en raak ze waar je ze raken kunt. Om naar die burgemeester terug te keren: hij heeft ge antwoord op klachten over het feit, dat in zijn gemeente kleine jongens zich verstout ten met kiinkers van de ge meente te spelen en hij heeft gezegd dat hij het zeer plezierig vond, die jongetjes kastelen te zien bouwen van de klinkers, en dat hij niets hebben moest van prikkel draad en bordjes met ver boden toegang. En om dat antwoord zou ik hem duizend sigaren willen geven, met de titel van „man van de maand". In naam van de vele kleine jongetjes, die het zo leuk vin den kastelen te bouwen en die te bevolken met de beelden hunner fantasie. Dat er bij die bouwerij wel eens een klin kertje sneuvelt en dat een hoge toren van gemeentelijke stenen wel eens instort, zodat klinkers en hun medeklinkers tot een ordeloze warboel val len, dat spreekt vanzelf. Doch er wordt zo vaak met gemeen telijk eigendom wat lichtvaar dig en ordeloos omgesprongen en er worden zo menig keer gemeentelijke guldens naast de pot van het algemeen be lang gestoken, dat zó'n enkel klinkertje geen dissonant mag heten. De burgemeester heeft ge broken met de traditie, die de wereld der volwassenen de treurige faam van poel der saaiheid heeft bezorgd in de kringen der jeugd. Hij heeft met enkele welgekozen vol zinnen de dwaasheid aan de kaak gesteld van de opvat ting, dat kleine jongetjes pas aanvaardbaar zouden zijn als zij onvolgroeide volwassenen zouden wezen. Wij groten verwachten"van onze kinderen, dat zij bij het passeren van een netjes opge stapelde berg van straatklin kers het hoofdje zullen schud den en zeggen: „misschien zou het aardig zijn, deze klinkers te gebruiken voor het bouwen van objecten, die met een wei nig fantasie kastelen en sterkten zouden kunnen heten. Doch het komt mij voor, dat bij dit nutteloze en onproduk- tieve gedoe wellicht de kans aanwezig ware, dat enkele dezer klinkers in tweeën of in drieën zouden breken, waarbij niet geringe schade voor de gemeentelijke kas zou ont staan. Dientengevolge meen ik, dat ik mij verre moet hou den van deze stapel en andere voorwerpen moet zoeken voor mijn spel, opdat, ik mij geheel en al gedraag volgens de voorschriften van openbaar fatsoen, die immers ook een en zeker voor jeugdige per sonen gelden". waarmee het gezag der vol wassenen zich verdedigt te gen de anarchie der jeugd. De natuur die uiteraard enkel en alleen de volwassenen en dan nog de gezagdragende volwassenen toebehoort is volgestrooid met bordjes en afrasteringen, en zelfs onze spaarzame plantsoentjes dra gen tegenwoordig, behalve een laagbijdegronds bordje met „verboden", een geniepig ver borgen prikkeldraadversper ring, waaraan argeloze kin deren hun benen openhalen. De burgemeester van de straatklinkers heeft daar ook een gruwelijke hekel aan. Misschien is dit voor som migen een reden om te twijfe len aan zijn geschiktheid als volwassene, en dan zouden zij misschien gelijk hebben. Doch zij moeten dan bedenken dat een beroepsvolwassene nooit een goede burgemeester kan zijn. zonder dat het ogenblikkelijk in een troosteloze zandvlakte verandert. Misschien hebben de Engelsen niet zozeer beter gras, dan wel minder neiging om hun volwassenheid te de monstreren. Want ik geloof stellig, dat dat ertussen zit: men wil de buitenwereld laten zien, dat men door de groei der jaren alle kwa jongensstreken heeft verloren en niets meer voelt voor al die vrolijke, plezierige dingen van weleer, die het jongzijn ac centueerden. Men is met de loop der tijden wijs en streng geworden: en daarom moet alles worden verboden, wat aan de verlokkingen en mis stappen der jonkheid herin nert. Het is een schande, dat men zijn menszijn begonnen is met jong te zijn. En niemand mag dat weten. Prikkeldraad en „Verboden Toegang" zijn de wapenen, Het is een merkwaardig en intrigerend verschijnsel, dat in Nederland geen enkel plantsoen of gazon tot vol maakte fluwelen weelde kan uitgroeien, wanneer niet een driedubbele prikkeldraadver sperring met bunkers en loop graven en mitrailleurposten wordt ingericht om eventuele „graslopers" uit te roeien. Een ganse politiemacht moet er aan te pas komen, een gans wetboek moet eraan worden gewijd: en dan pas groeit het gras. In Engeland bijvoorbeeld gaat dat heel anders, of misschien gebruikt men daar andere grassoorten. In ieder geval kan men daar onge moeid en ongestoord op een gazon wandelen en rusten, In een kleine, nijvere, zon nige plaats hier in de buurt, waarvan de westelijke buiten wijk over de Noordzee heen tot Engeland reikt, hebben de kleine jongetjes een goed leven. De burgemeester zelf is daar immers nu en dan nog een klein jongetje, en dat be vordert het plezier aanmerke lijk. De forten en kastelen van gemeentelijke klinkers verlenen een romantische noot aan de opslagplaatsen, die niet omgeven zijn door prikkeldraad. Als ik die duizend sigaren te vergeven had, waren ze er al. J. L. werden zijn beschuldigingen herhaald door getuige Wilhelm Jellinek, een bios coopeigenaar uit Aschaffenburg. De justi tie greep nog altijd niet in: men gaf een ondergeschikte een opdracht die, drie we ken lang niet werd uitgevoerd en deed pas wat toen op 25 juni de Westduitse pers protesteerde tegen de justitionele laks heid. Op 26 juni wilde men Eisele dan toch maar eens verhoren. Maar de vogel was toen juist een dag tevoren gevlogen Zuidduitse kranten wijzen er op, dat de justitie maar eens kijkje had moeten nemen te Arolsen op het landgoed van Prins Josias zu Waldeck-Pyrmont, voormalig S.S.-Obergruppenführer en generaal van de S.S., die in de oorlog berucht werd, omdat hij eens een gevangene in zebrakleding te Kassei inkopen voor hem liet doen en die in de laatste oorlogsdagen heel Buchen wald met gevangenen en al in de lucht had willen laten vliegen. Waldeck was in 1947 hoofdbeklaagde in een Amerikaans pro ces. Hij ontsprong de dans en werd na eni ge jaren vrijgelaten. Reeds menig S.S.- man heeft zo weet men te München te melden een tijdelijk toevluchtsoord te Arolsen gevonden en zou van hieruit ver der via 'n nazi-vluchtweg naar Zuid-Ame- rika, Spanje of Egypte, gelijk Eisele, zijn gebracht. De prinses van Isenburg, een fa milielid van Waldeck, zou hierbij de nodi ge hulp plegen te verlenen. Ter andere zijde vraagt men zich te München af of voormalige gestapo-amb- tenaren, die thans werken bij de politie in Beieren, de vlucht van Eisele begunstigd hebben. Ook wordt de naam genoemd van de voormalige S.S.'er Skorzeny, die in dertijd Mussolini bevrijdde en nu over machtige connecties te Cairo beschikt. In dit van late romantiek en lakse ver volging overlopend geval-Eisele speelt ook nog een anonieme brief een rol. Me vrouw Eisele kreeg namelijk via een bo de op 4 of 5 juli een brief, die zij voor de politie heeft overgetikt, waarna zij het origineel zou hebben vernietigd. In deze anonieme brief, uiteraard van een van Eisele's S.S.-vrienden, van wie er in Duitsland nu eenmaal genoeg rondlopen, wordt gezegd, dat de arts de Bondsrepu- aliek heeft verlaten. Hij zou hiertoe, blij kens het epistel pas zijn overgegaan „na ang aandringen van zijn vrienden en van aekende persoonlijkheden." Aan mevrouw Eisele wordt in de brief gezegd, dat zij duidelijk, rustig en moe dig de dingen zou moeten zien, zoals zij nu eenmaal zijn. Een persoonlijk woord van haar man was, aldus de brief, niet mo gelijk, maar langs een omweg zou Eise- er haar toch nog schrijven. Op dat mo ment was Eisele dus reeds onderweg naar Cairo, waar zijn Egyptische vrienden en S.S.-bendegenoten, onder wie de ex-S.S.- generaal Eismann en vele Duitse instruc- eurs van het Egyptische leger, hem on getwijfeld hartelijk hebben begroet. Advertentie De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Haarlem, Tel. 20049 (Van onze correspondent in Londen) Advertentie Het weer van a.s. zondag Weerdienst London seint: Een service van de Gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uurzonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 0.1 uur zon. 0,3 mm neerslag. Prijswinnaar: A. de Jong, Spuistraat 46, Den Haag. WAT IS IMCOS International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de gealliéerde operaties voorspelden. BEELDBUIS EN BIER Bier is de beste 'long drink' ter wereld voor een lange tv-avond! Geen drank is zo helder, zo storingvrii, heeft zo'n goede ontvangst... U kent toch het pauzeteken bier is weer best BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ik vind bier zo pittig en mannelijk!' Zij: 'Ik vind bier zo licht en vrouwelijk!' Beide: 'Toch zijn we 't eens: 't is zo lekker dus bierweer! Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) &p elz Zeep Zojuist was ik bij de naaister. Dat wil zeggen, mijn vrouw paste jurken en ik zat in een stoel en las een damesweekblad, „Vrouw" of „Dame" of „Vlinder". Daarin was een advertentie. Een lief uit ziend meisje keek blij en achter haar repa reerde een knappe knaap een lekke fiets band. „Ze wist niet wat te doen, toen ze tien kilometer van huis een lekke band kreeg. Mistroostig keek Annemarie naar het voorbijrazend verkeer. Toen stopte een snelle wagen, reed achteruit en een goed uitziende man, Jaap Hartman, vroeg of hij haar helpen kon. Na enige tijd vruchte loos knutselen zei hij, dat het hopeloos was en dat hij beter haar fiets in de auto kon laden en haar naar huis rijden. Nu, vijf weken later, hebben ze ontdekt dat ze het liefst samen gaan dansen, naar de bioscoop of met de auto tochtjes maken. Toen Jaap Annemarie vroeg, of zij zijn vrouw wilde worden, bekende hij, dat hij best ter plaat se haar band had kunnen repareren, maar dat van de aanvang af haar liefelijke teint zijn hart gestolen had. Met Knapoog Kas- teelzeep kan ieder meisje hartveroverend zijn". Dit, voorzover mijn herinnering na een uur of wat nog functioneert, was de tekst van de advertentie. De namen heb ik be dacht. Elk lief meisje dat dit leest zal wel Knapoog Kasteelzeep kopen. Aangezien jongemannen, zeep of geen zeep, teint of geen teint, toch achter de meisjes aan zitten, doet het er weinig toe waarmee ze zich wast, ja, of ze zich wast. Arme meisjes beginnen valselijk te ho pen, dat dit soort zeep rijke autobezitters tot stoppen, terugrijden en banden repa reren verlokt, tot verder bioscoopbezoek, dancings en autotochtjes, vanwaar huwe lijk nog maar een klein kunstje is. Daar mee moet men dan aannemen, dat pas serende automobilisten de wagen niet ge huurd of gestolen hebben, geleend noch in huurkoop aanschaffen, knap zijn, liefst on getrouwd, een heer ook in ander verkeer, en huwbaar. Zover ik mijn medewegge bruikers ken is dit een verloren hoop. Daar helpt geen Kasteelzeep aan. Stoppende heren zijn niet knap, mannen die hun auto helemaal afbetaald hebben maken hun handen niet vuil aan banden, en heren die afspraakjes met aan de weg pruilende meisjes maken en autotochtjes en dansen aanbieden zijn getrouwd. Indien de ideale advertentieheer, knap, hulpvaardig, ongescheiden en ongetrouwd, goed bandenreparateur, met afbetaalde auto en tot huwelijk bereid voorbij zou komen, denkt u, dat hij stopt omdat ze zich gewassen heeft met KasteelzeepNee, hij schiet stof opwaaiend voorbij om op tijd Kitty freule Hooghwaeter toe Rootschilt in de bar van Kasteel Bruilecom te ont moeten. Arme Annemarie staat drie uur later nog te drenzen langs de Rijksweg tot dat ze eindelijk de fiets vijf kilometer tot Halte Stoetlaan sleurt. Al wast ze zich van top tot teen drie maal daags met de aan geprezen zeep, geen auto zal stoppen, geen knappe man zal haar band repareren. Het enige wat het lieve, zeepkopende meisje bereikt is, dat de zeepfabrikant een acht tiende cent rijker wordt. En in verband daarmede is het enige, wat de advertentie ons tot nog toe ont hield, het beroep van de knappe man in de snelle auto, die zo prompt stopte, haar band tracht te repareren, de fiets op de auto laadde, het meisje netjes naar huis reed en later, minder netjes hopen we, naar bioscoop, dansen en autotochtjes mee nam. Waarmee verdiende deze knappe jonge man de fondsen voor deze geldver slindende activiteiten? De advertentie vertelt het ons niet, maar toch, toen ik het gelezen had, wist ik het opeens. De knappe jongeman fabriceert Knap oog Kasteelzeep. H. B. Fortuin

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3